nog n George Noordhof introduceert het trampoline-springen Karakteristiek van een eiland Rowentet Rowenta. LANCOME CHU blijft gekant tegen fusie met AR HET GEHEIME DORP Jan Vrijman filmde 59. [JD Sammy Davis jr. in Carré 1.651.606 T.V.'s in Nederland HOOFDPIJNPOEDERS KAAL automatisch broodrooster 50 WmÊÊÊÉlÊÈÉÊ Zaterdagmiddag Brabanls Orkest met Tsjechisch program Kijk naar 7andtechnicus uit Nederland in België veroordeeld Roolvink: Maar eendracht maakt macht DOOR H. v. Nijnatten- Doffegnies •tem-feuillefon' Uit opa's krant b/cs 20 april a.s. rote Mohamme- ocht naar Mekka ftievelijk in Cairo fen congres van \ereldlijke leiders i aan de aanpas- aan de moder- I tot dit Moham- tilieis uitgegaan tche staatsleider psser, wiens voor- daarmede is, de Vam en Moham- \undig leven te exegese van de \enstemming met estelijke situaties Yet staatkundige ker had een on vooraanstaande lamietische leven aanleiding daar- friet uit Cairo. lellen o.a., dat er tus- Ihet socialisme geen staan. Zo heeft de fgypte eens verklaard jtammed de eerste so- dat zijn leer en het Ifde grondslagen zijn duidelijk, dat deze biële kerkelijke goed- |van de sociaal-econo- an president Nasser. tam trouw is en het al doet hij met de als hem dat finan ced uitkomt, heeft van |egd, dat het een Ara dat hemelsbreed van verschilt. Hij [bij de leer van de als het ware aangeeft □pij ontwikkeld moet bisie van Nasser komt |toriaal regeren voort. ^sten zich tegen deze vorm verzet vergeet hier een optreden be- past in de autoritaire de Islam, die de Mo. als de gewoonste zaak chouwen en waaraan Imer aanstoot zullen zien is het welslagen |edaans „concilie" een elang voor Nasser en Jng, die het religieuze willen aanpassen aan Jcreërde maatschappij, en uit zijn op een zo- Jistbaar maken van de |theologie aan d® dic- rm ■lasser tussen de Ara- Ift ingeluid tijdens de pen Arabische topcon- oorzaak in het feit, |na toe was aan een prestige van Egypte wereld te vergroten [ïgrijke besluiten door- „concilie" te Cairo en |etwijfeld ook een aan- In alle Islamieten om ekenen met de Joodse bieren een doorn in het fcr kan derhalve reeds |nieuw politieke succes datum van aanvang bdaans „concilie" vast- j l. 1 o o f d Gea Vermin en Srard van der Velde Itricht, KI. Gracht 24 uisteen, Hoofdstr. 45 Dankbetuiging de vele blijken van be- telling ondervonden bij 40-jarig huwelijksfeest, en wij allen hartelijk lamens onze kinderen J.F. Ploegaert-Klaassen ?pine, Weststraat 12. kmilieberichten [Uit andere bladen) r 1 ed e n Mevr. M. 3ree, 66 j., Vlissingen. leer P. Willemse, 73 j., pelburg; de heer a. tappen, 37 j., Schayk. literfles VéGé koffie. (31 van 102 ct voor 18 gratis geldzegels. bn bij uw VéGé kruide- koop gevraagd LEEG HUIS vier of meer kamers, |rneuzen of omstreken. onder no. 1244-0 |au van dit blad. V. „PHILATELICA" ZEELAND afgehaalde prijzen ver- Ig 29-2-1964: nummers: 12242 2488 2937 1740 1791 1769 1822 1841 1862 1842 Inl. G. Onderwater, |e Graaffstr. 121a, Goes. iriffier der Arrondisse- tsrechtbank te Breda 5t ter kennis van be- tebbenden, dat het rap- van de H.H. deskun- in de onteigenings- •dure van: DE COM- ARIS der KONINGIN |e provincie Noord-Bra- zijnde Mr. Dr. Con- ;inus Nicolaas Maria tmann, wonende en ze- tde te 's-Hertogenbosch, |degene te wiens name 'olge het bepaalde in el 19 der Onteigenings- het geding tot onteige- behoort te worden ge ld, tegen DE NAAMLO- ENNOOTSCHAP „NE- •AS", Nederlandse Fa- van Asbestproducten gevestigd en kantoor lende te Oosterhout, tikenweg 22, ter griffie gemelde rechtbank is iponeerd op 14 maart om aldaar gedurende lagen ter inzage van par- i en eventueel derde be- [hebbenden te liggen, la, 17 maart 1964. Griffier der rechtbank •noemd, Mr. R. P. E. Dahmen. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 MAART 1964 Vanavond om kwart over negen ont hult George Noordhof de kijkers in het popuiair-wetenschappelijk NCRV-pro- gramma „Hoe bestaat het?" de géheimen van het trampoline-springen. Aan dit programma werken mee de Hardony's, bekende trampoline-springers uit de showwereld. Salto mortale, de schroef en het neer komen worden .behandeld'. Ook een ech te poes, in dit geval een asielkatje, dat bij de tv-mensen de naam 'trampie' kreeg, zult u op de trampoline aan het werk zien. Voorts heeft de reserve-kampioene bij het schoonspnngen voor dames 1963 mej. Lita Kuiler, ook een aandeel in dit tv-programma, dat de laatste tijd enorm veel belangstelling trekt in de Neder landse huiskamers. De Utrechtse journalist Dick van Ru- Ier, die altijd de ondankbare rol van nieuwsgierige en onderzoekende vragen steller speelt, probeert ditmaal de .trucs' te imiteren, maar het loopt op een vol ledige mislukking uit. Harry Meurs, een van de trampoline-springers, vertelde over deze. sport, dat de mens zich op het juiste tijdstip een goede zet moet kunnen geven, wil de sprong of duikeleing goed gelukken. Ht is George Noordhof, die u daarna aan de hand van een demonstratie met stalen kogeltjes laat zien hoe deze met feilloze precisie vervaardigde bolletjes steeds op hetzelfde punt van de stalen plaat neerkomen. Deze beweging kan zo'n kogeltje nimmer volhouden, omdat het zelf geen energie bezit. Maar een menselijk lichaam heeft dit vermogen wel en de trampoline-springer is in staat om op en neer te springen tot zijn krach ten verbruikt zijn. Aan de hand van een langzaam draaiende film laat de heer Noordhof u dan zien wat een trampoline acrobaat. precies doet. Hoogst interessant wordt de proef met het poesje. Ook al laat men het diertje ondersteboven vallen, dan komt het toch altijd op de vier pootjes op de begane grond terecht. Uiteraard doen deze die ren dit instinctief, en hoe, dat laat George zien aan de hand van een lang zaam opgenomen film van dr. Donald van het St.-Bartholomew's ziekenhuis in Londen. Deze wetenschapsman nam de film op met een snelheid van 1500 beeld jes per seconde, zodat de toeschouwers het eigenlijke proces van het vallen en landen van een poes ongeveer zestigmaal vertraagd op de beeldbuis kunnen vol gen. Welke zintuigen de poes hiervoor gebruikt, zult u vanavond horen uitleg gen. Tenslotte vraagt George Noordhof nog uw aandacht voor de grote kunst van het schoonspringen. Al met al kunt u weer een zeer interessante uitzending verwachten. De cineast Jan Vrijman neemt u zon dagavond mee naar „liedje pole" ofte wel „klein eiland". In dit geval is het een Waddeneiland, dat Vrijman op in dringende wijze observeert. Hij brengt de kijkers in contact met allerlei aspecten van bet leven daar: de eenzaamheid, de gesloten gemeenschap, de bijna hautaine rust, maar ook met het lawaai van de moderne tijd, die het eiland bespringt in de vorm van olie- en gaszoekers. Over de werkmethode, die hij bij deze „ontmoetingen" heeft gevolgd, vertelde Jan Vrijman nog het volgende: „In de vele discussies, die de laatste tijd over de zogenaamde 'candid camera' (verborgen camera) worden gevoerd, wordt oók herhaaldelijk mijn naam ge noemd als enthousiast beoefenaar. Dat is niet juist. Natuurlijk gebruik ik, zo als elke documentaire filmer tussen de bedrijven door, nu en dan de 'verborgen camera', bijvoorbeeld met telelens. Maar in principe is het voor mij een beslist ondergeschikte techniek, waar ik het liefst zoveel mogelijk buiten blijf. Ik han teer liever de techniek, die ik voor het eerst ontwikkelde tijdens mijn film over Karei Appel: het met zeer groot geduld bij mijn onderwerp blijven vertoeven, tot de geluidscamera als het ware ongeno- men wordt in het te filmen gebeuren. Op die manier wil ik mijn eigen visie geven op de Nederlandse werkelijkheid. Met mijn methode kan alles benaderd worden, niet alleen de 'zelfkant' (zoals sommige critici, geschokt door de kracht, waarmee mensen en dingen kunnen overkomen, mij verwijten), maar ook de meer rustige en burgerlijke kanten van het leven. Het gaat dus niet alleen om wilde onderwerpen, maar ook heel kal me. De onderwerpen verschillen, maar de visie blijft dezelfde. „Eilandbewoners" is een voorbeeld van een „rustig" onderwerpen. Er komt geen (Advertentie) De PTT heeft laten weten, dat op 1 maart jl. bij de dienst luister, en kijkgelden 1.651.606 televisietoestellen waren aangegeven tegen 1.617.816 per 1 februari (t/m 17 maart 1.670.285), toename 52.469. Er waren op 1 maart 2.646.128 (ge registreerde) radiotoestellen tegen 2.643.148 op 1 februari jl.; toename 2.980. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 maart 459.359 tegen 459.993 op 1 februari jl.; dat wil zeggen 634 aansluitingen min der. In Zeeland bedroeg het aantal tele visietoestellen per 1 januari 1964 30.554 stuks, tegen 23.328 een jaar daarvoor. Toename 7.226 stuks. Noord-Brabant telde per 1 januari 1964 174.960 tv-apparaten, tegen 139.541 °P 1 januari 1963 Dit betekent een •r?!üitgang van nle* minder dan •53-419 stuks in één jaar. iQR/iGi?Ad Breda lelde per 1 januari ■1964 16004 tv's; tegen 13.336 een jaar daarvoor. Tilburg telt 17.826 televisie- nk en (iaar daarvoor 14.440). ISA i°,goei?k.de ciifers; Amsterdam heeft xEt'it staan. Rotterdam 132.052. hot °vfn bereikte per 1 januari 1964 het getal 27.079. enkele verborgen camera aan te pas. Op, naar ik hoop indringende wijze geeft de film een oog- en oorbeeld van de menta liteit, de frappante eigen cultuur, het isolement van eilandbewoners mis schien zelfs in overdrachtelijke zin. Mijn volgende documentaire „Jaarmarkten", is weer een tegenpool, namelijk een rui ge, dynamische film van een Breughe- liaans stuk Nederland". De cineast Jan Vrijman, van wie u zondagavond de tv-documentaire „Eiland bewoners" op het scherm kunt zien. Zaterdagavond zendt de KRO op Hil versum I (402 m) om 19.30 uur „Popu laire klassieken" uit. Daarna volgt om 20.30 uur het detectivehoorspel „De laat ste zaak van commissaris Middlebury" en om 21.40 uur het programma „Bric a brac". Voorts is er om 22.40 uur het discussieprogramma ..Kruispunt" en tot besluit om 22.40 uur de klassieke platen- rubriek Nouveauté's. Op Hilversum II (298 m) is om 20.05 uur de bekercompetitie van de VARA, om 21.10 uur gevolgd door de Ramblers- bandshow met The Lords en Rob de Nijs. Vervolgens geeft de VARA om 22 uur een rechtstreekse reportage van het Eurovisie-songfestival en om 23.30 uur komt heel laat Kees Brusse in de ether om te gaan Babysitten". Zondagochtend zal de KRO om 10 uur op Hilversum I de palmwijding, proces sie en de hoogmis in de rectoraatskerk van de H. Franciscus van Assisië te Weert (L.) uitzenden. Bel-canto-liefheb- bers kunnen om 12.15 uur luisteren naar ,,De stemvork" en om 14.50 uur begint 'de reportoge van de interlandwedstrijd België-Nederland, door Leo Pagano. Zondagavond biedt de KRO om 20.15 uur ,,Wij zingen de wereld rond" en om 21 uur het hoorspel „Maaltijd te midder nacht". Voorts is er om 22 uur het programma „Wissewassen" en om 23.05 uur de muzikale terugblik onder de titel .Retourtjes". Op Hilversum II opent de VARA het ochtendprogramma om 8.18 uur met „Weer of geen weer". Om 12 uur kunt u genieten van een stereofonische uit zending van de Mattheus-Passion van J. S. Bach door solisten, koor en het Concertgebouw-orkest. In het avondprogramma hoort u om 19 uur de journalistieke discussie „Bij nader inzien" en om 19.40 uur het ca baret ,,Vrij entree" met Henk Elsink. Om 20.05 uur musiceren ,,De Zaaiers" terwijl om 20.50 uur een chansonprogram ma, getiteld „Ernst met de lichte muze" wordt uitgezonden Vervolgens is er om 21.20 uur het programma ..Rijkdom der welluidendheid" en om 21.45 uur het hoorspel „Huize Kamperfoelie". Tot slot is er om 22.40 uur een muzikaal avond programma onder de titel „Zondagavond editie". Het Brabants orkest speelt liedcnmid dag om 4 uur in de rubriek „Matinee op de vrye zaterdag" van de VARA onder leiding van Vaclav Smetacek o.a. twee werken van landgenoten van deze Tjechi- sche dirigent. Vaclav Smetacek begon zijn carrière na zijn studie aan het Praagse conserva torium als hoboïst. In 1943 werd hij be noemd tot dirigent van het Praagse Ste delijk Symfonie Orkest. Sindsdien is hij als dirigent in diverse Europese landen opgetreden, evenals in Rusland en Ja pan. Het Brabants Orkest speelt eerst het Scherzo Fantastico van Folprecht. Folp- recht werd in 1900 te Praag geboren en overleed in 1961. Hij was werkzaam als dirigent en componeerde symfonische muziek, opera's, kamermuziek, koormu ziek en liederen. Het derde en laatste werk van dit con cert is de bekende Symfonie nr. 5 in F gr t op 24 van de Tsjechische compo nist Dvorak. Deze in 1888 uitgegeven compositie werd vroeger ook aangeduid als de Symfonie nr. 3 in F gr. t. op. 76. Solist in het tweede werk dat wordt uit gevoerd. het tweede pianoconcert in bes gr. t. op. 83 van Brahms, is de in 1929 geboren Tsjech Stanislaw Knor. Hij won prijzen op Tsjechische en internatio nale concoursen (Chopinconcours War schau en Concours Reine Elisabeth Brus sel), en maakte tournees door België, Frankrijk, Duitsland, Tsjechoslowakije, Bulgarije. Polen, Scandinavië, Spanje en Nederland. Zaterdagmiddag om 15 uur presen teert de NCRV „Alles draait om moeder" om 15.25 uur gevolgd door de postzegel- rubriek. Daarna is er om 15.45 uur een Walt Disneyproduktie. De NTS zendt om 16 uur een directe reportage van de Grand National Aintree uit en om 16.30 uur Han Rensenbrink met „Dier in het vizier" en om 17 uur gaat Swiebertje de jeugd weer vermaken. Zaterdagavond vertelt om half acht Barend de Beer een verhaaltje voor de kleintjes. Daarna komt om 19.35 uur een aflevering van Lassie de herdershond". Na het NTS-journaal vertoont de NCRV de actualiteitenrubriek „Memo" en om 20.35 uur kunt u zich amuseren met de lotgevallen van Stiefbeen en zoon". Ge orge Noordhoff laat om 21.15 uur in ,,Hoe bestaat bet" een poesje trampo line springen waarna om 21.45 uur dr. Okke Jager de dagsluiting houdt. De NTS vertoont vervolgens om 21.55 uur het tweede journaal en schakelt om 22 uur over naar Kopenhagen voor een di recte reportage van de internationale finale van het Eurovisie-songfestival. Ageeth Scherphuis zorgt voor de toelich ting. Zondagmiddag om 17 uur is er een dienst uit de gereformeerde kerk te Bunnik. Zondagavond presenteert de NTS om 19.30 uur het weekoverzicht van het NTS-journaal en om 20 uur de rubriek Sport in beeld". Om half negen treedt Corry Brokken voor de VARA op in haar tv-show „Aanvang, dames en heren". Dr. L. de Jong spreekt om 21.10 uur over ,,De wereld van vandaag" en om 21.20 uur kunt u kijken naar een docu mentaire van Jan Vrijman onder de ti tel „Eiland-bewoners". Het Haags stu- dentenkabaret verschijnt voor de tiende keer om 21.55 uur met de uitzending van „K-wartaal". Tot besluit is er om 22.35 uur het tweede journaal. „Terugblik" zie pagina 3. Advertentie) PARIS FRANCE O De Nederlandse tandtechnicus J. Z. uit Waddinxveen is door de rechtbank in Hasselt veroordeeld tot een boete van 4.240 belgische frank wegens het onwet tig uitoefenen van de tandheelkunde in België. Hij behandelde zijn patiënten aan huis, trok tanden en kiezen en leverde kunst gebitten. Een tas met instrumenten en een be drag van 7.000 frank werd verbeurd ver klaard. Geef uw make-up stijl, charme en levendigheid met LANCÖME LIPSTICK Verfraait, verzacht en beschermt de lippen. In de nieuwe modelinlen. vanaf 4.95 LANCÖME NAGELLAK sneldrogendlang houdbaarbeschermend, 24 verrukkelijke kleuren crème lak 3.95 paarlemoer lak 5.50 LANCÖME POEDER COMPACT uiterst fijn, zeer houdbaar, heerlijk geparfumeerd, in 12 flatteuze tinten vanaf 4.95 Dit is de Amerikaanse zanger-acteur èn voor de AVRO-televisie is opgetreden, cabaretier Sammy Davis, die gister- Zaterdag 11 april zal een uitzending avond in Theater Carré in Amsterdam aan hem worden gewijd. De CHU blyft nog steeds afwyzend staan tegenover een fusie met de AR. De tijd is er nog niet rijp voor, oordeelde de voorzitter der CHU, mr. Beernink, op een in Velsen gehouden gecombineerde AR-CHU-vergadering. Mr. Beernink zie, dat vooraanstaande CHU-leden hem te kennen hadden gegeven, dat zij onmiddellijk een nieuwe CHU zouden oprichten als dit partijbestuur tot sa mensmelting met de AR zou besluiten. Binnen de AR zou ik bij een fusie ge lijke reacties verwachten, verklaarde mr. Beernink. De AR en CHU worden voornamelijk door theologische geschilpunten van elkaar gescheiden gehouden. Oud staatssecretaris Roolvink, die het AR- standpunt op deze bijeenkomst vertolk te, tilde er niet zo zwaar aan. Protes tanten van verschillende richtingen kunnen wel samengaan in de NCRV en het CNV, waarom dan niet in de poli tiek? Opkomende anti-godsdienstige machten als het communisme dwingen ons verzamelen te blazen, concludeer de de heer Roolvink. Wij kunnen ons de weelde niet meer veroorloven van onze tijd te verdoen met kleine kibbe larijen. Sinds 1945 is er wat het samen gaan op politiek terrein betreft niets wezenlijks tot stand gekomen. Het AR-dagblad Trouw wijdt een badine rend commentaar aan de Beernink- Roolvinkdiscussie. Voorgesteld wordt een jaarlijkse treurdag te houden om de droefenis over de verdeeldheid tus sen AR en CHU meer georganiseerd te kunnen beleven. „Dan trekken we in volle bussen naar de treurstad Utrecht. Apart natuurlijk. AR en CHU samen in één bus gaat niet. Elk zingt zijn eigen treurlied". Trouw snakt intussen naar de dag, waarop de tijd plotseling rijp zal blijken te zijn om tot eenheid te komen. „Dan zal er nog genoeg te we nen overblijven. Want als we werkelijk één zijn en zeker weten, dat we het zullen blijven, omdat het moet dan kun nen we elkaar na jarenlang liefko zend gesnotter eindelijk weer eens stevig op de tenen gaan staan. Dan ko men er tranen, in eenheid geplengd. Echte", besluit Trouw. (Advertentie) PER ETUI VAN 6 EN 12 S 28) „Dat misschien wel, maar we moeten proberen binnen te zijn voor de Duitsers de hele boel afzetten. Die Amerikanen laten zich ook zo een-twee-drie- maar niet vangen. Als ze krijgertje gaan spelen heb je kans dat het Geheime Dorp buut- paal wordt" Toen ze na een racetocht doodmoe en ademloos, bij Bonsma aankwamen, was daar alles in rep en roer. Het vliegtuig was vlak in de buurt neergekomen en de Duitsers waren al bezig alle toegangs wegen naar het dorp af te zetten. Het leek maar beter de tentbewoners zo lang binnenshuis te halen en de tent in allerijl af te breken De omgeving en de de tuinen zouden zeker afgezocht worden. „Lieve hemel," zei Annet, die bezig was aan het fonteintje in de gang haar polsen af te koelen met het ijskoude wa ter, „ze sleuren je overal met de haren bij". Maar ze was alweer een van de eersten die hielp met het in veiligheid brengen van de inventaris der tent. Tan te Christina en Bonsma liepen het hele huis door om schuilplaatsen te zoeken voor zeven mensen. ,.Zijn het Wehrmachtsoldaten?" vroeg Bonsman aan Joep, die achter hen aan liep om verslag uit te brengen. ,,Ja, driehonderd zowat, maar er schijnt nog meer in aantovht te zijn. Nu ik heb goede hoop, dat dat akkevietje met die Amerikanen goed afloopt. Ze zullen wel gegrepen worden, maar van huiszoekin gen hebben die domme boerenjongens geen kaas gegeten. Maak je maar niet te dik, tante Christina. Als je bescher melingen maar een beetje uit het gezicht blijven, lopen ze niet veel gevaar." Die avond toen Joep en Annet zich gereed maakten om langs allerlei sluip wegen te trachten de ondergrondse hut te bereiken, werd er gebeld. Dat gaf een agitatie, want het was na acht uur en er was een verordening aangekondigd, dat niemand na achten op straat mocht komen. Bonsma was er niet; hij was met tante Christina mee gegaan. Joep, die door het kleine ruitje naast de voordeur loerde, fluisterde: „Het is geen Duitser, een boer of zo iets. Oh, ik zie het al, het is de boer van de kleine hoeve vlak bij de grote weg!" en metees deed hij met een grote zwaai de deur open. ,,Nu, jij durft, zeg! Weet je niet dat de Duitsers geordonneerd hebben, dat we met de kippen op stok moeten?" De man stapte bedaard uit zijn klom pen en toen de deur veilig achter hem dichtgevallen was, zei hij: ,,Ja, ik dacht, ik moet toch maai effen hier op an om te zeggen, da'k drie van die snuiters, die vanmiddag uit de lucht zijn komen vallen, tegen ben gekomen in het bos." Daar was ineens een opwinding en in tense belangstelling. Joep greep de man, die niet zo erg groot was op zijn kouse voeten, bij de schouder. Hij zag er eer glunderend dan bedrukt uit; het avon tuur scheen hem wel te liggen en hij had een paar alleraadrigste heldere ogen in zijn hoofd. ,,Wat heb je gedaan, heb je ze laten lo pen?" vroeg Annet bijna dreigend. „Nee, we begrepen elkaa^ wel niet zo best en daarom dacht ik; de ondergrond se moet er maar aan te pas komen. Ik heb ze in een schuilplaats gebracht in het bos; ik kon ze niet meenemen naar m'n huis. de Duitsers lirpen overal te schreeuwen. Maar ze kunnen daar niet blijven. Als ik nu een paar mannetjes mee kon krijgen, konden we wel pro- V 5-' f. t-i *>4, beren ze onder de neus van de Duitsers weg te halen." ,,Ik ga mee," zei Joep. „En ik" zei Annet vastberaden. ,,Je bent gek!" ,.Nu, waarom niet?" Ze keek uitda- gent. Er is toch niemand anders? Of wilde je eerst overleg plegen met Bonsm Iedere minuut is kostbaar; de mensen hier in huis lopen minder gevaar dan die erbuiten. Mevrouw Bonsma is mans genoeg om op te passen en bovendien ik heb die arme kerels in de lucht zien hangen vanmiddag, ik wil ze ook wel eens van dichtbij bekijken. Als je denkt, dat meisjes tegenwoordig geen revolver kunnen hanteren als het nodig is?" Toen zweeg Joep. Hij wist wel, dat er aan haar niets te verzetten viel en ze had gelijk, hij had op het moment niet veel keus wat medewerkers betrof. Hij zei, toen hij haastig wegliep om mevrouw Bonsma te gaan waarschuwen, die van het hele geval niets afwist, want ze was bezig in de keuken: „Je wilt toch niet zo als een wit vlindertje door het bos gaan fladderen?" en hij wees op haar witte jurk „Natuurlijk niet-' Professor Jongbloed uit Utrecht weet nu al hoe de mensen er over een half miljoen jaar uit zullen zien. Hij heeft het gisteren uitge legd op de 328e Dies Natalis van de Rijksuniversiteit in de Dom stad. In het jaar 501.964 zal de mens veel langer zijn (vooral zijn benen) zijn grote teen is hij dan kwijt, zijn schedelinhoud is groter en hij zal een superintelligent wezen zijn. Tenslotte zal de mens van over vijfhonderdduizend jaar, zowel in mannelijke als in vrouwelijke uit voering, kaal zijn. Dit vooruitzicht heeft me erg aangegrepen. Het mag dan niet onaantrekkelijk lijken een zeer lang en hyperintelligent man te zijn, maar ik sta toch eigenlijk wel op tien tenen. Ik heb eens ie mand gekend die (nu al) geen kleine teen meer had, maar de man ging eronder gebukt, letter lijk, want hij liep ernaar. Boven dien lijkt het me voor dames niet leuk volkomen kaal te zijn. Toen ik van professor Jongbloeds w profetie gelezen had, heb ik ver- I slagen naar mijn kinderen zitten kijkenWelk een barre toekomst wacht hen bedacht ik benadrukt. Nu kunt u wel zeggen: kop op, het duurt nog een half miljoen jaar. Maar u weet hoe gauw een jaar voorbij is. We zijn kaal, lang, hy perintelligent en achttenig voor we het beseffen. Een actie zou op haar plaats, doch volstrekt nutteloos zijn. Het gaat hier, zo heb ik, als tientenig en onintelligent wezen toch wel be grepen, om een natuurlijke en der halve onontkoombare ontwikkeling. Je kunt daartegen niet in verzet komen. Over vijfhonderdduizend jaar zal de pruikenindustrie een geweldige vlucht genomen hebben. Op de 502.292e Dies Natalis van de Rijksuniversiteit te Utrecht zal ene professor Oudewijn meedelen dat uit historische onderzoekingen is gebleken dat ruim een half mil joen jaar geleden de haren der mensen niet werden vervaardigd, doch dat ze, vanzelf, op de (toen nog onooglijk kleineschedels der mensen groeiden. En er zal een zucht van verbazing door de zaal gaan. Daardoor aangemoedigd zal de hoogleraar er nog aan toevoe gen dat de mensen in die tijd aan elke voet ook een teen teveel had. „En verstand te weinig" zal hij nog zeggen, niet beseffend dat wij trou wens nu al weten hoe hij er over ruim een half miljoen jaar zal uit zien. Wij mogen dan te kort zijn, haar Horizontaal: 1. de lezer heil (afk) tijdperk maanstand 2. elektrisch geladen deeltje bij belse figuur 3. pers. voornaamwoord vod ge wicht (afk) 4. berg op de Filippijnen vader (dialect) 5. soort kip 6. roem kunstprodukt 7. bisschop (Lat) kanton in Zwit serland dieregeluid 8. onderricht Europese Economi sche Gemeenschap B. soort verlichting Turks bevel hebber deel van een Franse ont kenning Verticaal: 1. verbond verharde huid 2. deel van de casette 3. ijzerhoudende grond 5. bep. kleur haar 7. voorkeur boven anderen 8. telwoord 9. tijding volksoverlevering 'aSes aieui '6 uatj -uaSau "8 a-id 'i Stieqpooi g .iao g jadajdaos 'j tpa eSq T :j,H3A au— ega R '6 Saa saj '8 ut 4 tan da 'I sja .taa '9 uioqSat "5 i aad ode i8 ioi aS '8 uaj J uoj 'z uiu eia sj :'HOH iSuissojdo Op onze boerderij zou het een mooie lantaarnpaal kunnen zijn. en tien tenen hebben, de inhoud 1 van onze schedel moge te gering 1 zijn en onze intelligentie moge het 1 predicaat „hyper" ontberen, we 1 zijn toch knapper dan die profes- 1 sor uit het jour 501.964. Want zo ver vooruitkijken is moeilijker dan j in het verleden graven. PRAET-MAECKER 1 RECHT Nu de gevangenis van Alcatraz is opgeheven, zijn vyf Sioux-Indianen op het eiland geland om het in bezit te nemen. Ze waren namelijk niet ver- geten dat in 1868 een verdrag geslo- ten is waarin staat dat vroegere In- dianengebieden waarvoor geen be- stemming meer is, aan de Indianen moeten worden teruggegeven. Er kwam evenwel haastig een regerings- heer, die hen bewoog terug te gaan en hun aanspraken op het eiland aan de rechter voor te leggen. Zoals het past in deze tyd. Want de tijden van Winnetou zyn voorbij, helaas. WARMER Een Russische geleerde heeft trots bekendgemaakt dat de aarde i warmer wordt. Dat had hij hele- maal alleen ontdekt. Onze corres- pondent te Marolleput voegt daar aan toe dat 'de Rus naar zijn me- ning gelijk heeft. „Hetzelfde heb 1 ik vorig jaar in maart trouwens al ontdekt" schreef hij. HEKS Er is slaande ruzie in de Britse 1 heksenwereld. Ee mevrouw Wilson die zich na het overlijden van de hek- senkoningin Gerald Gardner tot haar I opvolgster geproclameerd had, is vol- I gens de vakbond van Britse heksen te jong en te onervaren. Ze is pas twee jaar heks, verklaarde de Lon- t dense mevrouw Bone, ook een heks van naam, die de voorlichting ver- zorgt voor de Conventie van Britse Heksen. Het zal wel op een heksen- oorlog uitdraaien. Daar is de bezem- industrie dan wéér goed mee. LORD De vroegere Lord Southampton heeft zijn titel, ingeleverd en heet nu gewoon Charles Fitzroy. Hij wilde wel van dat „lord" af, om niet steeds in het Hogerhuis te1 moeten zitten. Hij vond het daar een duffe boel. Hij ging veel lie ver vissen. Nu kan dat. 21 maart 1914. De afdeling ,,Too- I neel" van de Bredase vereniging I „Vondel" heeft zich Woensdag naar Berchem (Antwerpen) begeven, om zich aldaar in den Eereprijskamp te t meten met de Tooneel Maatschappij 4 „de Broedermin" van St. Jan's Mo- lenbeek (Brussel). „Eerste prijs in drama tegenover eerste prijs in blij- spel; Breda tegen Brussel; Holland tegen België!" schreef een der Ant-I werpsche bladen Vondel' voerde ,Be- I tere Tijden" van Lod. Slock op. Een prachtig werkje, dat ongetwijfeld een diepen weldadigen indruk heeft ge- maakt op het publiek. Beide toneelverenigingen hebben be- wezen, dat zij opgewassen waren om den Eereprijs op een waardige en ta- lentvolle wijze te betwisten. De prijs werd door de keurraad toegekend aan „Broedermin", Molenbeek met 3 stemmen, met 2 voor „Vondel" van i Breda. De Broedermin" dient dan ook gelukgewenscht, omdat ze de eer en de faam der Belgische Tooneel- 1 speelkunst heeft weten hoog te hou- den, tegenover onze noordelijke taal- I en stambroeders, die het weze tot I dezer lof gezegd hun de taak zeer lastig hebben weten te maken. „Nu, schiet dan op, we hebben geen uren de tijd!" „Nee," zei de boer van de Iemenhof met klem, „die kerels zitten daar nogal benauwd." Toen ze een paar minuten later bene den kwam, had ze een donkere rok aan met een lange zwarte regenjas er over. Ze was bezig haar blond haar onder een alpinopetje te verstoppen. Zo leek ze werkelijk op een jongen. Ze slopen de achterdeur uit de tuin door en werden opgeslokt door het bos. De avond was koel en niet heel donker. Ze liepen op 'n smal paadje en alleen als je zo nu en dan omhoog keek, kon je de richting bepalen aan de smalle hemel- gleuf boven je hoofd. Ze zochten zoveel mogelijk de zachte mosachtige berm uit, maar toch kon je niet verhinderen dat er zo nu en dan een takje kraakte. De boer die precies de weg wist ging voorop Soms stond hij met een schok stil en dan botste Joep tegen hem aan en Annet weer tegen Joep. Het was nog 'n heel eind, maar het eerste gedeelte van hun tocht bleef alles stil. Pas toen ze in de buurt van het Geheime Dorp kwamen, gingen ze voorzichtiger te werk Ze na men nu grotere afstanden van elkaar en slopen half gebukt verder. Annet kon amper hetsilhouet van haar voorganger Joep, in de gaten houden en voor Joep was het nog moeilijker, want de boer leek in zijn grauwe kleren wel met het bos vergroeid. Soms was hij hem he lemaal kwijt, maar dan stond hij ergens te wachten, bij een zijpad, voerde hen een eindje aan de hand tot ze de weg weer zagen. Na een poosje stonden ze weer stil. „Hoor," zei de boer, en ja, in de verte hoorden ze het gezang van de Duitsers, die over de grote weg gingen. Reken maar. dat die de bossen ingingen. Het laatste stuk moesten ze kruipend afleggen, onder allerlei struikgewas door. De vochtige takken striemden hen in het gezicht. „Wacht hier!" lispelde de boer als een zucht aan Joeps oor, „ik zal vooruitgaan en kijken of ze er nog zijn en alles veilig is." Joep fluisterde het bericht aan Annet door. die hem letterlijk op de hielen zat. „Zeg," vroeg ze, „heb je de flauwste notie waar. waar we zijn? Hoe heeft die vent de weg teruggevonden in die wildernis!" „Sst, ik hoor de Duitsers niet zo gek ver hier vandaan, ze zingen niet meer. Ik hoor commando's. Hoe krijgen we die kerels daar doorheen?" ,,Het moet", zei Annet eenvoudig en dat kalmeerde ineens Joeps ongewon- denheid. Na een ogenblik keerde de boer terug. Hij was er voor ze er erg in hadden en trok Joep aan zijn jasje: ,.Ze zijn er nog. Je moet maar zien hoe je ze aan hun verstand brengt wat ze doen moeten." „We moeten vlug wezen," fluisterde Joep. De Duitsers zijn het bos ingegaan." De Amerikanen lagen dicht tegen el kaar aan gedrukt in een soort zandig hol, in 'n diepe greppel onder 'n overhangen de eikenwal. Zie kon ze Joep niet maar ze leken doodbedaard. Ze fluisterden een opgewekt „Hello" en het kostte niet veel moeite om ze aan het verstand te bren gen wat hun te doen stond. Ze kropen gedwee, de één na de ander, het hol uit. De opstelling was om en om: eerst de boer, dan een Amerikaan, dan Joep, weer eerl Amerikaan, daarachter Annet en de derde Amerikaan sloot de rij. Zodra er onraad was, zouden ze op een teken van de boer ieder met oen vluch teling zo geruisloos mogelijk in het bos verdwijnen en op eigen gelegenheid de ondergrondse hut zien te bereiken. Het was bittere ernst nu. Op geen driehpn- derd meter afstand hoorden ze de Duit sers. die zich blijkbaar in het donker© bos niet erg op hun gemak voelden, tieren en schreeuwen. Ze weken zoveel mogelijk uit, maar ze konden niet op de grond blijven kruipen, ze moesten op de bospaden terecht komen Het was een gok of ze daar al dan niet op Duitsers stuitten. Even van tevoren hielden ze, ge doken onder de neerhangende vlerken van de Douglassparren, krijgsraad. De boer legde fluisterend uit: „We zijn hier vlak tegenover het bos, waar de onder grondse hut is, alleen de zandweg is er nog tussen. Nu moeten we zien dat we om de beurt oversteken, maar vlug a!f ik goed hoor. komen ze deze kant uit het is nu of nooit. Laat de juffrouw eerst gaan.ik kom het laatst." (wordt vervolgd)

de Stem | 1964 | | pagina 5