Islam komt dit jaar nog in „concilie" bijeen Corrosie - aartsvijand van het ijzer Elektriciteit is een voortreffelijk wapen Z.-Vlaamse zieken gaan op Lourdes-bedevaart Dezer dagen start bouw winkelcentrum Sluiskil Het dierenrijk begint bij de kleine worm AANPASSING AAN DE NIEUWE TIJD Discussie in Terneuzense raad over pompgebouw Stichting Bedrijfspanden te Middelburg opgericht HAVENBEKKEN BESCHERMD DOORSTROOM Raad van Hontenisse hekelt ondeskundige verwarmingsbegroting Nasser nam het initiatief Oplossing Magnesium Stamboom van de fauna in nieuw licht Vier gewonden ORTHODOXIE IN VERWEER Weer kindercorso tijdens fruitweek te Goes Kadcrweekeinde N.K.V. en K.V.P. GALVANISCHE ELEMENTEN VOORLOPIG PLAATS VOOR VIJF ..EINDE VAN EEN LIJDENSGESCHIEDENIS' Voorlopig zeven gegadigden Auto slipt bij Lewedorp POLITIE VAN DE MOSKEE DE ISLAM EN DE MASSA In Aardenburg DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 MAART 1964 (Van onze verslaggever) Vijf Zeeuwsch-Vlaamse zieken zullen van 8 mei tot en met 15 mei a.s. deel nemen aan de 78e nationale Bedevaart naar Lourdes, die wordt georganiseerd door de Vereniging tot Samenstelling van Nederlandse bedevaarten. Tot nog toe is de belangstelling van de zijde van de Zeeuwsch-Vlaamse zieken minimaal ge weest. Geenszins verwonderlijk omdat alle deelnemers aan de bedevaarten wor den „ingescheept" op het NS-station te Roosendaal. De reis voor de zieken van uit Zeeuwsch-VIaanderen naar Roosen daal was te bezwaarlijk. Nu zal men ech ter ook kunnen instappen op Antwerpen- Oost en dat opent gunstige perspectieven. Voorlopig zullen vijf zieken uit Zeeuwsch-VIaanderen kunnen deelne men: één uit St. Jansteen, één uit Hulst, twee uit Ternpuzen en één uit Aarden- burg. Het zullen waarschijnlijk geen bed legerige patiënten worden, omdat zulks organisatorisch niet meer voor elkaar te boksen is. De deelnemers zullen bij loting wor den geselecteerd. Zeeuwsch-VIaanderen leeft met deze afvaardiging van vijf pa tiënten eigenlijk boven zijn stand. Regel is namelijk dan wanneer 'n afdeling van de vereniging „Heil der zieken", die zorg draagt voor de financiën voor de bede vaart, 300 leden heeft, jaarlijks één zie ke uit die afdeling zal kunnen meegaan. Bijna geen enkele afdeling in Zeeuwsch- VIaanderen heeft 300 leden, zelfs verre van dat, maar voor deze eerste gele genheid heeft men een uitzondering wil len maken. „Heil der zieken" zal in het najaar een intensieve ledenwerfactie gaan voeren in de Zeeuwsch-Vlaamse contreien, zodat elk jaar enkele zieken de bedevaart naar Lourdes zullen kun nen meemaken. Her en der zullen lezin gen over de Lourdes-bedevaart worden gehouden, die zullen worden omlijst met de vertoning van kleurendia's of films. De geestelijke leiding van de bedevaart zal berusten bij mr. E baron Speyart schop van Breda, de organisatie wordt geleid door mgr. Th.J.J.A.M. van der Bom uit Breda, terwijl de verantwoorde lijkheid wat de ziekenverpleging betreft zal berusten ben mr. E. baron Speyart van Woerden. De bedevaart zal ook worden meege maakt door deken A. Koopmans van Hulst, de heer T. Hagenaars uit Terneu- zen, zuster Servatia uit St. Jansteen, zus ter C. Hillaert uit Hulst, zuster T. Ver- wer uit Goes en de kraamverzorgsters zusters Verdurmen, E. van de La voir en C. van Houten van het Wit-Gele Kruis te Hulst. (Van onze verslaggever) Aan de Kerkstraat, tegenover het zie kenhuis te Sluiskil zal nog deze week de eerste paal geslagen worden voor de bouw van het winkelcentrum, dat reeds volgend jaar wellicht in zijn geheel zal prijken in de kanaalplaats. Het slaan van de eerste paal zal het voorlopige einde zijn van een „lijdensgeschiedenis", zoals de architect van het winkelcentrum, de heer T. van Zantbeek uit Sas van Gent, van het Architectenbureau Van Zant beek en Schoonis, pleegt te zeggen. Een lijdensgeschiedenis omdat, toen de plannen voor het winkelcentrum al vaste vormen hadden aangenomen er veel animo was van de zijde van de plaatselijke mid denstand terwijl, toen de vormen een maal waren geschapen en getekend de interesse belangrijk daalde, toen men hoorde van de bouwprijs. Men hield ten slotte genoeg belangstellenden over, die echter op hun beurt allemaal hun wensen bleken te hebben, zodat het plan nog en kele keren gewijzigd moest worden. De moeilijkheden behoren nu voor het groot ste gedeelte tot het verleden zodat, zoals gezegd, nog deze week begonnen kan worden met de bouw van de eerste drie panden. In het geheel zal het winkelcen trum, dat uit één geheel zal bestaan, zes winkels en twee bijkantoren van banken kunnen onderbrengen. Het initiatief tot de bouw van een win kelcentrum werd genomen door de ge meente Terneuzen. Het winkelcentrum zal dienen ter vervanging van een aantal zaken, die in verband met de kanaalver breding verdwenen zijn of nog zullen moeten verdwijnen. Tijdens een bijeen komst van middenstanders, wier panden ten slachtoffer waren gevallen aan de kanaalwerken, bepleitte burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen het belang van het bouwen van een groot winkelcen trum, waarin iedereen „opnieuw" zou kunnen beginnen. (Van onze verslaggever)- Verschillende raadsleden van de ge meente Hontenisse hebben tydens de raadsvergadering kritiek geuit op de man of instantie, die destijds de begroting vast stelde voor de verbeteringen in de con ciërgewoning van de gemeente. Begroot was f 500. Uiteindelijk bleek een bedrag van f 2300 verwerkt in een begrotings wijziging, beschikbaar te moeten worden gesteld. „Er is beslist niet deskundig be groot',' zeiden enkele raadsleden. De heer De Booij deelde mede bij een vol gende gelegenheid zijn stem aan een soortgelijk voorstel te zullen onthouden. De verbetering aan de woning betrof de centrale verwarming. De waarborgsom bij het verlenen van optie op een bouwterrein werd vastge steld op f 0.25 per m2 met een minimum van f 200. De verschillende onderwijsin stellingen kregen de voorschotten op de exploitatievergoedingen, terwijl de kleu terschool en de lagere school te Lams- waarde zullen worden aangesloten op de riolering. Een voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de kosten voor de verbetering van de Cathelijneweg vond genade bij de raadsleden, evenals een voorstel tot vaststelling van de nieuwe bezoldigingsverordening en de pensioens- en uitkeringsverordening voor de wet houders. Een onderhandse geldlening van f 6.000 werd aangegaan en de heer E. Neve uit Hontenisse werd met grote meerderheid van stemmen benoemd tot (vierde) gemeente-arbeider uit twaalf sollicitanten. Tot slot werden enkele be grotingswijzigingen vastgesteld. Tijdens de rondvraag pleitte de heer De Nijs voor ontsluiting van het bejaardentehuis, de heer De Booij voor de aanleg van een speelveldje voor de jeugd in Lamswaarde In beide gevallen zijn reeds stappen ter verwezenlijking ondernomen, liet de voorzitter, burgemeester C. J. van Hoo- tegem, weten. Op het ogenblik zijn er zeven gegadig den. Dat is slechts een gedeelte van de winkeliersinstellingen, die aanvankelijk belangstelling aan de dag hadden gelegd. In het winkelcentrum zullen zich vesti gen de Rotterdamse Bank, de Boeren leenbank, de fa. Gezusters Smit, de fa. Fermont, Slagerij van Esbroeck en de fa. Lefeber, terwijl een gedeelte van het centrum is gereserveerd voor een café. Men is nog met een achtste instantie in onderhandeling. Het complex zal 87 meter lang worden. Het gebouw zal twee verdiepingen ge lijkvloers en een sousterrain bevatten terwijl gelijkvloers de winkels en bankfi lialen zullen worden gevestigd. De res pectievelijke panden zullen van verschil lende breedte zijn, al naar gelang de be hoefte van de belanghebbenden. Dat het een imponerend gebouw zal worden valt af te leiden uit de bouwkosten, die onge veer f 1.100.000,zullen bedragen. Voor het gebouw zal een ruime parkeerplaats worden aangelegd. In de naaste omgeving van het cen trum krijgen in de toekomst nog meer openbare gebouwen een plaats, zodat Sluiskil, dat mag gevoeglijk worden aangenomen, over enkele jaren zeker geen dorpse indruk meer zal maken. De Westduitse zoöloog professor Ceasar Boettger heeft een succesvolle poging gedaan, de dierenwereld opnieuw, over zichtelijk en volgens de moderne weten schappelijke opvattingen te ordenen. De vroeger ordinarius voor zoölogie aan de Berljjnse universiteit, die sinds zijn pen sionering in Brunswyk woont, heeft daardoor in wetenschappelijke kringen over de gehele wereld levendige belang stelling gewekt. De zoölogische systematiek berust ook thans voor een groot deel op het in 1758 verschenen „Systeem der natuur" van Carl von Linné. Maar Linné kende in totaal slechts 4.236 soorten levende dieren en ook de afstammingsgeschiede nis van de levende wezens van de enkel voudige cel tot de gewervelde dieren werd pas veel later ontwikkeld. Voor hem bestond er, afgaande op het schep pingsverhaal in de bijbel, een één malige schepping, waarbij de zoogdieren, de vogels en in tegenstelling hiertoe het hele overige dierenrijk en de plantenwereld ontstonden. De zoölogie kent echter tegenwoordig meer dan een miljoen soorten levende dieren, om pre cies te zijn 1.017.700. Naar de mening van professor Boettger is dit zeer grote aantal echter naar schatting slechts de helft van alle dieren die werkelijk op aarde leven. Men dient te bedenken, dat er voortdurend nieuwe, weliswaar meest al kleine en onbeduidende soorten ont dekt worden, dat vele landen in zoölo gisch opzicht nog onvoldoende werden onderzocht en dat ons bovendien op zeer grote diepten van de zee naar alle waar schijnlijkheid nog talrijke verrassingen wachten. De moderne wetenschap brengt de le vende wezens onder in drie grote rijken: het primitiefste van de bacteriën en de algen, dus de wezens zonder celkern, dan dat van de eencellige levende we zens met een kern, dat van de dieren en tenslotte dat van de planten. Binnen het dierenrijk is de grootste klasse die van de insecten, die met ongeveer 600.000 tot 700.000 soorten ongeveer tweederde van de levende fauna uitmaakt. Men kent tot nu toe 240.000 kevers, 105 000 vlinders, 65.000 vliesvleugeligen (bijen, mieren, enz.) en 60.000 tweevleugeligen (vliegen en muggen). Onder de 60.000 verschillende gewervelde dieren zijn de vogels met 28.000 soorten het sterkst vertegenwoordigd, gevolgd door de vis sen met rond 20.000 soorten. De reptielen echter zijn ten opzichte van vroegere tijdperken sterk teruggelopen: er leven nog slechts 4.000 tot 5.000 soorten. En dan bestaan er op aarde ook nog 7.000 soor ten zoogdieren. ,Aan het begin van de stamboom van ieder dier staat het wormpje', zegt pro fessor Boettger, die zich vooral met de stamboom van de fauna heeft bezigge houden. Volgens de door hem opgestelde indeling ontspruiten uit de gemeenschap pelijke wortel van dieren- en plantenrijk de eencellige wezens, twee dierenstam- men: de kleine van de zwammen (onge veer 4.500 soorten) en in het hele overige reusachtige dierenrijk. Dit is weer onder te verdelen in drie groepen: de „Morula dieren" (met zeer weinig soorten), de holtedieren, waarvan het organisme kringvormig is opgebouwd (ongeveer 9.000 soorten) en de „bilaterale dieren", die tweezijdig symmetrisch georganiseerd zijn (1.004.150 soorten). Het ,dier' ontstond volgens professor Boettger door de vorming van de .gastru- la' uit een groep bijeenhorende cellen, voortgekomen uit de zich vermenigvuldi gende enkele cel. De gastrula is derhalve een ontwikkelingsstadium van alle veel- cellige dieren en bestaat uit cellen ge groepeerd rond een holle ruimte (oer- darm), met vorming van een opening (oermond). Deze cirkelvormig gebouwde wezens strekten zich naar boven uit, konden zich dikwijls niet overeind hou den, vielen om en lagen dan op de grond. Zij werden langzamerhand plat ter, vormden een boven, en onderkant, rechts en links, voor en achter. Door verlenging van de lengte-as van de zo ontstane worm veranderde ook het in wendige van dit wezen en daar het ach terste deel niet meer op de grond vast zat, was hier de mogelijkheid ontstaan voor een doorbraak van het spijsverte ringskanaal. Het ,dier', zoals wij ons dat voorstellen, was geboren. (Van onze verslaggever) Op de weg van Goes naar Middelburg nabij Lewedorp, is de automobilist P. B, uit Geldrop, aan het slippen geraakt met zijn personenauto, toen hij met een be hoorlijke snelheid rijdend, moest afrem men voor een bocht. Eerst botste hij te gen het hekwerk aan de kant van de weg en sloeg toen om naar het rijwiel pad, waarbij drie jongens van rond 14 jaar uit Nieuwdorp, die daar fietsten, werden geraakt. De gevolgen waren ernstig. De auto mobilist moest met een hersenschudding en hoofdwonden in het ziekenhuis Be- thesda te Vlissingen worden opgenomen. Een van de jongens, P. de K., moest met verwondingen aan handen en benen naar het Oostwaalziekenhuis te Goes worden gebracht. De jongen A. v.d. P. liep enkel schaafwonden op, terwijl de jon gen G. over pijn in zijn rug klaagde. (Eigen buitenlandse dienst) President Gamal Abdel Nasser heeft onlangs een belangrijk initia tief genomen waarop reeds tal van prominente figuren in de moham medaanse wereld gunstig hebben gereageerd. Nog vóór Kerstmis van het vorig jaar zond de Egyptische president kennelijk geïnspireerd door het tweede Vaticaanse Concilie te Rome uitnodigingen naar vooraanstaande geestelijke en wereldlijke leiders in de Islamietische landen tot het bijwonen van een mohammedaans wereldcongres te Kaïro, waar gesproken zou moeten worden over de positie van de Is lam in de moderne staat en de verdere aanpassing ervan aan de mo derne tijden. Tegelijkertijd zouden de geestelijke leiders een Islamietisch „concilie" moeten houden in Mekka, waarop zij eveneens over bovengenoemd onderwerp van ge dachten zouden moeten wisselen. Dezer dagen vernamen wij van de Egyptische minister, die o.a. belast is met godsdienstzaken, dat er reeds een honderdtal genodigden Nassers aanbod heeft aanvaard. Voorts werd ons meegedeeld, dat hoewel de aanvangsdatum van dit Mohammedaans concilie" nog niet is vast gesteld gestreefd zal worden naar een begin zowel te Cairo als te Mekka in april of mei a.s. Van Mohammedaans geestelijke zijde vernemen we echter, dat zowe] het con gres te Cairo als te Mekka zal aanvan gen op 20 april a.s., op welke dag de grote bedavaart naar Mekka begint. Pre sident Nasser zal als initiatiefnemer zelf de vergadering in Cairo openen en een redevoering uitspreken waarin hij de „concilievaders" enkele richtlijnen zal meegeven. Verwacht mag worden, dat Nasser de vergadering zal aansporen de reeds ontstane moderne instellingen en andere verworvenheden in het religieuze leven van de Islam in te passen om ze aldus ook in de ogen van het volk te rechtvaardigen. Of Nasser in deze opzet zal slagen is nog moeilijk te voorspellen. De Moham medaanse orthodoxie, die strak vast houdt aan de letter van de Koran, staat namelijk zeer afwijzend tegenover het streven van de tegenwoordige moder nistische richtingen onder de Moham medanen en beschouwt vooral hen, die de inhoud van de Koran als volkomen in overeenstemming met de moderne toestanden en met de stand van de mo- (Van onze correspondent) De raad van Terneuzen heeft alle 15 agendapunten zonder op- of aanmerkin gen aangenomen en zelfs werd er geen gebruik gemaakt van de rondvraag. Het enige punt van discussie was het gevolg van een paar vragen, gesteld door de heer Fijn van Draat naar aanleiding van de rekening over 1962 met controlerap port van de Afvalwaterleiding Kanaal zone Zeeuwsch-VIaanderen. De heer Fijn van Draat had een verslag over de laat ste bestuursvergadering van de Afvalwa terleiding gelezen en concludeerde daar uit, dat het pompgebouw in de ligweide van het zwembad zal geplaatst worden. De spreker vond het wel een zeer opge- lukkig gekozen plaats, omdat de pompen altijd lawaai veroorzaken. Hij vroeg of b. en w. al toestemming hadden gegeven om dit terrein te gebruiken en vervol gens of dit nu werkelijk de enige oplos sing was. De voorzitter, burgemeester mr. H. Rijpstra, zei dat b. en w. integendeel bijzonder gelukkig zijn met deze oplos sing. De plaats waar dit pompgemaal komt en waar de eigenlijke persleiding begint, mag niet te ver van de Schelde afliggen. Met de stedenbouwkundige en verscheidene andere diensten is dit hoek je van de speelweide na zeer zorgvuldige en talrijke overwegingen gekozen. De bezoekers van zwembad en ligweide zul len er bijna geen hinder van hebben, want het lawaai van draaiende motoren zal hoogstens tot op een of twee meter buiten het gebouw zijn te horen. De plaats werd gekozen omdat rijkswater staat bezwaar had tegen de eerder ge plande plaats. Helemaal tevreden met dit antwoord was de heer Fijn van Draat niet, want, zo vroeg hij verder, waarom komen dan de in de omgeving liggende onverkoop bare percelen voor rekening van de Afvalwaterleiding. De voorzitter noemde dit een normale veiligheidsmaatregel. Wethouder De Vos onderstreepte het antwoord van de voorzitter en de heer Huybrecht, die namens het gemeentebe stuur zitting in het bestuur van de Afval waterleiding heeft, merkte tenslotte op, dat het hem was opgevallen, dat het gemeentebestuur van Terneuzen wel haast onmogelijke eisen gesteld heeft, die alle werden ingewilligd. Mogelijk komt er in de volgende raadszitting een voorstel om de grond voor dit pomp gemaal te verkopen.. De heer Hal zei overtuigd te zijn dat de gemeenteclassificatie uit de tijd is en vroeg of b. en w. adhesie willen be tuigen aan het verzoek van de gemeen teraad Utingeradeel, inhoudend het ver zoek aan de minister van Binnenlandse Zaken, de gemeenteclassificatie af te schaffen. Niet alleen de heer Hol was hiervoor. Op een vraag van de voorzit ter stemde de gehele raad ermee in. De voorstellen tot verkoop van perce len grond meestal voor de bouw van wo ningen in Terneuzen en Sluiskil werden zonder meer aangenomen. Ook ging de raad akkoord met het voorstel tot onder handse aanbesteding voor de bouw van het gymnastieklokaal aan de van Steen bergenlaan, door Starako constructiebe drijf n.v. te Oosterhout voor het maken en monteren van de staalconstructie voor een bedrag van 16.915, terwijl het aan nemersbedrijf W.J. de Bruyn te Ter neuzen voor een bedrag van 14.626 de betonpalen zal heien. In Middelburg heeft de oprichting plaatsgevonden van de „Stichting Be drijfspanden Middelburg". Het doel van deze stichting is het voorbereiden en het stichten van be drijfspanden, die bestemd zijn voor het midden- en kleinbedrijf in nieuwe en te saneren stadsdelen van de gemeente Middelburg. Het initiatief tot oprichting is uitge gaan van de Middelburgse Midden standscentrale, die daarbij de mede werking van het gemeentebestuur heeft gekregen. Verder werd veel medewer king verkregen van de Nederlandse Mid denstands Financierings Maatschappij voor Bedrijfsobjecten N.V. Het stichtingsbestuur, dat uit afge vaardigden van de betrokken instanties bestaat, telt zeven leden. Voor de Middelburgse Middenstands centrale hebben hierin zitting, de heren A. Imanse, Middelburg, G. Rozemond, Middelburg en G. Keim (secretaris-pen ningmeester) Middelburg. Voor de Ne derlandse Middenstands Financierings Maatschappij voor Bedrijfsobjecten N.V, de heren mr. J. Smits (voorzitter) Am stelveen, G. Aaldriks, Heemstede, J. Lindhout, Goes. Verder heeft zitting de heer H. Post, directeur van het Alge meen Waarborgfonds van de Midden stand. Burgemeester mr. J. Drijber heeft namens het gemeentebestuur van Mid delburg als waarnemer in het bestuur zitting genomen. Het gemeentebestuur heeft de bevoegdheid deze functie in een bestuursfunctie om te zetten. Het eerste werk van de stichting zal zijn het uitwerken van de plannen voor een voor Middelburg-Zuid I passende winkelvoorziening. Hiervoor heeft men reeds de medewerking verzocht van de architect-stedebouwkundige E. Groon- man uit Rotterdam. De succesvolle kindercorso, die het vo rige jaar zo spontaan ontstond, zal weer op de eerste zaterdag van de fruitweek te Goes te bezichtigen zijn. Liet men het vorige jaar veel aan het toeval over, thans zal alles meer geordend worden. De deelnemers zullen in vier categorieën worden verdeeld, met voor elke cate gorie zes prijzen tot een gezamenlijke waarde van 500. De leeftijd van de deelnemers zal naar boven worden uitgestrekt tot de vijftien jarigen, waardoor ook de leerlingen van het voortgezet onderwijs in aanmerking komen. Natuurlijk wordt er voor ge. waakt, dat de kleintjes hiervan niet de dupe worden. Om op brede schaal be langstelling te wekken en meer animo te kweken voor dit „Zeeuws evenement", zullen ook kinderen van buiten Goes deel kunnen nemen. Een en ander zal via de scholen nader bekend gemaakt worden. De prijswinnaars zullen ook nu weer in de grote fruitcorso mee mogen rij den. In onderlinge samenwerking wordt ge tracht bet aantal deelnemers voor deze „Jubileumcorso" op te voeren en reeds nu ontving het bestuur meerdere toe zeggingen. Ook de Mij van Tuinbouw en Plantkunde, afd. Goes, heeft bevestigd, dat zij als gewoonlijk van de partij zal zijn. Of op omstreeks 20 april a.s. wanneer de grote Mohamme daanse pelgrimstocht naar Mekka begint, zal respectievelijk in Cairo en in Mekka een congres van geestelijke en wereldlijke leiders j beginnen, gewijd aan de aanpas sing van de Islam aan de moder ne tijd. Het initiatief tot dit Moham medaanse „Concilie" is uitgegaan van de Egyptische staatsleider Gamal Abdel Nasser, wiens voor naamste doel daarmede is, de binding van Islam en Moham medaans staatkundig leven te versterken en de exegese van de Koran in overeenstemming met hedendaagse geestelijke situaties en visies op het staatkundige leven te brengen. Een medewerker had een on derhoud met een vooraanstaande figuur uit het Islamietische leven en schreef naar aanleiding daar van bijgaande Brief uit Cairo. derne wetenschap willen verklaren, min of meer als ketters. De scheiding tussen Kerk en Staat zo als wij die kennen in het westen bestaat niet in de Mohammedaanse wereld. De Islam is behalve een godsdienst ook een wereldlijke gemeenschap. Deze wereld lijke gemeenschap, die de Mohammeda nen „oemmah" noemen, wordt door de godsdienst nauw bijeen gehouden. In de moskee komen de muzelmannen bij een om behalve tot Allah te bidden ook de staat te steunen. Zo wordt juist in de moskee vaak de goedkeuring van het volk verkregen voor de politiek en de hervormingen van de regering. Mo hammedaanse wetgeleerden en theolo gen, in de meeste gevallen door de staat oenoemd, formuleren in de moskee hun juridische, politieke en sociale hesluiten, die door de staat worden verlangd en die de massa zonder tegenspraak als rechtstreeks afkomstig van Allah aan vaardt Zo veroordeelde ruim tien jaar geleden de Egyptische grootmoefti, uiteraard op verzoek van president Nasser, het impe rialisme als zijnde in strijd met de Is lam en de oprichting van westelijke bases in de Mohammedaanse landen als zijnde in strijd met de goede zeden van de Islamietische wereld, In 1956 werd, wederom in de moskee, 'het sluiten van een vredesverdrag met Israël onwettig verklaard en aan de Palestijnse vluchte lingen min of meer verboden te emi greren naar landen, waar de wetten van de Koran niet worden toegepast. Andere moskee-besluiten ten gunste van de landelijke regeringen waren de goedkeuring van de grootmoeftie van Syrië van de militaire opleiding van vrouwen in Syrië en de veroordeling door de grootmoeftie te Cairo van de erkenning van Israël door Perzië als zijnde volkomen onverenigbaar met de Islam. Ook de nationalisering van buiten landse eigendommen door president Nasser wordt door een gelijksoortig be sluit van Egyptische theologen gedekt. En om deze reeks van voorbeelden te besluiten: het wekelijkse radiopraatje van president Bourguiba van Tunesië dient vaak als onderwerp voor de preek in de moskee. Spreekt de Isdam nog tot de massa des volks? Zeer vele Mohammedanen nemen het niet meer zo nauw met hun religieuse plichten maar de uiterlijke tekenen van dit geloof zijn er desondanks nog volop. Voor vele Mohammedanen is het echter ook ondoenlijk de religeuze plichten te vervullen door het beroep dat ZÜ uit oefenen. Zo zal een boer eerder vijfmaal per dag geknield en met het hoofd naar Mekka gericht de gebeden kunnen uit spreken die de Koran voorschrijft dan b.v. een ambtenaar, buschauffeur of arbeider Zo zijn er meer gebruiken, die in de moderne tijd niet meer in stand kunnen worden gehouden en waarvan hervormingsgezinden, die aanpassing willen, op een vastbesloten verzet stuiten van de conservatieve Mohammedaanse geestelijkheid. De hervormers stellen o.a., dat er tus sen de Islam en het socialisme geen tegenstellingen bestaan. Zo heeft de grootmoeftie van Egypte eens verklaard dat de profeet Mohammed de eerste so cialist is geweest en dat zijn leer en het socialisme op dezelfde grondslagen zijn opgebouwd. Het is duidelijk, dat deze verklaring de officiële kerkelijke goed keuring betekende van de sociaal-econo mische politiek van president Nasser. Nasser, die de Islam trouw is en het communisme verfoeit al doet hij met de communisten zaken als hem dat finan cieel of politiek goed uitkomt, heeft van zijn socialisme gezegd, dat het een Ara bisch socialisme is dat hemelsbreed van het westerse socialisme verschilt. Hij interpreteert daarbij de leer van de Koran zo, dat ze als het ware aangeeft hoe de maatschappij ontwikkeld moet worden. Uit deze visie van Nasser komt dan ook zijn dictatoriaal regeren voort. Wanneer het westen zich tegen deze dictatoriale staatsvorm verzet vergeet het dus, dat het hier een optreden be treft dat geheel past In de autoritaire overlevering van de Islam, die de Mo hammedanen zelfs als de gewoonste zaak van de wereld beschouwen en waaraan ze derhalve nimmer aanstoot zullen In dit licht bezien is het welslagen van het Mohammedaans „concilie" een zaak van groot belang voor Nasser en de moderne richting, die het religieuze denken niet alleen willen aanpassen aan de door Nasser gecreërde maatschappij, maar die bovendien uit zijn op een zo veel mogelijk dienstbaar maken van de Mohammedaanse theologie aan de dic tatoriale staatsvorm De vrede die Nasser tussen de Ara bische staten heeft ingeluid tijdens de in januari gehouden Arabische topcon ferentie vindt zijn oorzaak in het feit, dat Nasser zeer na toe was aan een rustpauze om het prestige van Egypte in de Arabische wereld te vergroten en zodoende belangrijke besluiten door gedrukt te krijgen. Het aanstaande „concilie" te Cairo en te Mekka zal ongetwijfeld ook een aan beveling doen aan alle Islamieten om voorgoed af te rekenen met de Joodse staat, die de Arabieren een doorn in het oog is. President Nasser kan derhalve reeds nu bogen op een nieuw politieke succes voordat de juiste datum van aanvang van het Mohammedaans „concilie" vast staat J l. Na de twee belangrijke kaderbijeen komsten van de NKV en KVP in Goes en Lewedorp, ligt het in de bedoeling, om een kaderweekeinde te houden in Aardenburg op 18 en 19 april a.s. Dit weekeinde wordt ditmaal aangeboden door het partijbestuur van de KVP. De bedoeling van deze bijeenkomst is, nader aandacht te besteden aan een aantal belangrijke politieke zaken, zo wel van landelijk belang als van de eigen problematiek in het Zeeuwse gewest. Het is de bedoeling, dat er van Vlissin- gen, Goes en Lewedorp elk vier perso nen van het NKV zullen deelnemen en van de overige 9 afdelingen van het NKV elk twee personen. Ook de heer Joh. Kortink, voorzitter van de diocesa ne bond zal aanwezig zijn. De bijeen komst wordt gehouden in het jeugdcen trum te Aardenburg. Twee jaar geleden werd Acajutla, de nieuwe zeehaven in El Salcador (Mid den-Amerika) voorzien van een elektrische installatie om roestvorming van de stalen delen van het havenbekken teg ente gaan. Deze Installatie een van de grootste in zijn soort was vervaardigd door Westduitse fabrieken. Uit de opgedane ervaringen blijkt, dat elektrische bescherming tegen roest volledig voldoet en alle op het nieuw systeem gebouwde verwachtingen geheel heeft ver vuld. Het ziet er dan ook naar uit, dat deze nieuwe methode steeds meer in de grote zeehavens zal worden toegepast. Met slechts tien kilowatt worden de onder water liggende wanden van het havenbekken met een gezamenlijke oppervlakte van 27.000 vlerkante meter met succes tegen roest beschermd. Deze elektrische of tewel „kathodische" methode tegen corrosie wordt overigens ook elders toege past De lange buisleiding die Stuttgart van water uit het Bodenmeer voorziet, wordt eveneens kathodisch tegen roest beschermd, zij het door middel van een ander systeem. Eerst moest het roest en corrosie-pro- ces worden onderzocht alvorens men er toe over kon gaan dit proces te verhin deren door een tegenovergesteld elek trisch proces. In de laatste vijftien jaar is twee procent van de wereldijzerpro- duktie door corrosie vernietigd. Sedert enige tijd is door uitbreiding van roest- wering de verhouding iets verbeterd, maar de internationale economische verspilling van ijzer tengevolge van cor rosie is nog altijd enorm. De elektrische bescherming tegen cor rosie is een typisch staaltje van prak tische toepassing van door wetenschap pelijk onderzoek verworven kennis. Roesten is een elektrochemisch pro ces. Wanneer twee metalen elektrische polen (elektroden) zich in een geleiden de vloeistol bevinden en buiten die vloeistof door een draad verbonden zijn, dan ontstaat een stroomkringloop. die voor de helft door de draad, voor de andere helft door de vloeistof loopt. De stroom kan worden geleid maar ook kan een galvanisch element ontstaan doordat het elektrochemische potenti aal van de twee elektroden van natu re verschillend is. Het metaal van de positieve pool de „anode" gaat dan in de vloeistof. Met de negatieve pool, de „kathode" gebeurt niets. Als anoden fungeren in dergelijke elementen de minder edele metalen, als kathoden de edelere soorten. Het roesten van ijzer is een derge lijk „elektrolytisch" proces. Weliswaar wordt geen stroom aangevoerd, maar in ijzer vormen zich talrijke kleine „lo kale elementen", die uit kathoden en anoden bestaan. Het is al voldoende wanneer een klein stukje beladen is met zuurstof uit de lucht, die zich aan ijzer „adsorbeert" Deze plaats is dan edeler dan een niet-beladen plaats, om dat het thans een zuurstof en geen ijze- elektrode meer is. Zuurstof en ijzer bezitten echter zeer verschillende elektrische potentialen, hetgeen uitein delijk een gevolg is van hun atoom- bouw. Direct al loopt stroom tussen de met zuurstof beladen kathode en de niet beladen kathode en de niet hela. den anode, mits er buiten een gelei dende vloeistof voorhanden is, die het „natte deel" van het stroomvervoer op zich kan nemen. Bij in water gedom peld ijzer is dit altijd het geval. Op het land pleegt de vaak voorkomende laag van vochtige lucht deze functie op zich te nemen. De anode begint ook daar op te lossen en daaruit be staat nu juist het roesten. IJzeratomen „zwemmen" weg en veranderen door andere chemische processen in ijzer- oxydehydraat, dat onder de naam „roest" bekend staat. Het ijzer wordt vernietigd. Roest vree» snel om zich heen, want jjzer- oyde is zelf weer kathodisch ten op zicht van normaal üzer. Het aantal lokale elementen neemt dus met het roestei toe uit vele beekjes ontstaat een stroom. Met de kathodische roestbescher- mingsmethode wordt het ijzer overal tot kathode gemaakt, of het nu met zuurstof beladen is of niet. De katho de blijft immers altijd gespaard. De methode bestaat er in, dat men het geleidende metaal met een minder edel metaal verbindt. Dan ontstaat een zoge. noemde kortsluitingscel. Wanneer corro- sie-factoren hun aanval beginnen, dan begint het minder edele metaal zich als anode op te lossen. Het meest bekende geval is het verzinken van ijzerblik. In dat geval wordt het veel minder ede le zink aangetast, het ijzer er onder roest niet. zelfs niet als de zinklaag al aanzienlijke scheuren vertoont. In dit geval treedt het ijzer altijd als kathode op. Het is niet eens nodig een beschermende laag aan te brengen. Het is voldoende, een staaf uit zeer on edel metaal hiervoor wordt meestal magnesium genomen in het water of in de aarde te steken en door een draad te verbinden met het object dat tegen roest beschermd moet wor den. Dit beginsel wordt bij de katho dische bescherming van de grote wa terleiding naar Stuttgart gebezigd. De buizen hebben geen beschermende '>erf- laag meer nodig. Zolang de magnesi um-anode aanwezig is, zijn de buizen kathodisch en kunnen zij met gaan roes ten. Het magnesium zelf wordt gelei delijk door corrosie aangetast en moet van tijd tot tijd vernieuwd worden. Het in de zeehaven van Acajutla toe gepaste beginsel gaat niet uit van de natuurlijke verschillen in het elektrische potentiaal, maar schept kathoden en anoden door de toevoer van stroom van buitenaf. Als anoden worden sta ven en blokken graniet gebruikt. Deze slijten slechts zeer langzaam. De stroom wordt zo gericht, dat het gra fiet de anode (dus de positieve pool) wordt en het ijzer in de havenbouw werken tot kathode. Zolang de stroom is ingeschakeld is liet ijzer zonder dus met iets te zijn overtrokken tegen roes ten beschermd. Zoals gezegd is 10 kWh voldoende om de gehele zeehaven te beschermen. Ingebouwde meetappa raten controleren de installatie. In ver houding tot de verlengde levensduur van de haven zijn de installatiekosten ge ring. Ook de kosten van onderhoud en vernieuwing spelen nauwelijks een rol. Alleen de kosten voor de stroom zijn de bedrijfsonkosten. V e r lp o I d: Gea Vermin en Gerard van der Velde Maastricht, KI. Gracht 24 St. Jansteen, Hoofdstr. 45 dankbetuiging Voor de vele blijken van be langstelling ondervonden bij ons 40-jarig huwelijksfeest, danken wij allen hartelijk ook namens onze kinderen en kleinkinderen. N.F. rioegaert-KIaassen Philippine, Weststraat 12. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Overleden: Mevr. M. de Bree, 66 j„ Vlissingen. de heer P. Willemse, 73 j., Middelburg; de heer A. Verstappen, 37 j., Schayk. 1/2 literfles VéGé koffie melk (31 van 102 ct voor 89 ct 18 gratis geldzegels. Alléén bij uw VéGé kruide nier. Te koop gevraagd LEEG HUIS met vier of meer kamers, Terneuzen of omstreken. Brieven onder no. 1244-0 bureau van dit blad. I V. „PHILATELICA" ZEELAND Niet afgehaalde prijzen ver loting 29-2-1964: nummers: 1379 2242 2488 2937 1740 1791 1749 1769 1822 1841 1862 1842 2087. Inl. G. Onderwater, G. de Graaffstr. 121a, Goes. De Griffier der Arrondisse mentsrechtbank te Breda brengt ter kennis van be langhebbenden, dat het rap port van de H.H. deskun digen in de onteigenings procedure van: DE COM MISSARIS der KONINGIN, in de provincie Noord-Bra bant, zijnde Mr. Dr. Con- stantinus Nicolaas Maria Kortmann, wonende en ze telende te 's-Hertogenbosch, als degene te wiens name ingevolge het bepaalde in artikel 19 der Onteigenings wet het geding tot onteige ning behoort te worden ge voerd, tegen DE NAAMLO ZE VENNOOTSCHAP „NE- FABAS", Nederlandse Fa briek van Asbestproducten N.V., gevestigd en kantoor- houdende te Oosterhout, Vijfeikenweg 22, ter griffie van gemelde rechtbank is gedeponeerd op 14 maart 1964, om aldaar gedurende 14 dagen ter inzage van par tijen en eventueel derde be langhebbenden te liggen. Breda, 17 maart 1964. De Griffier der rechtbank voornoemd, Mr. R. P. E. Dahmen.

de Stem | 1964 | | pagina 4