Raad Hulst heeft niets tegen bejaardentehuis uwsen da PLAN „NOORD-OOST" GOEDGEKEURD GOESE RAAD VOELT ZICH GEPASSEERD jachthaven van Kortgene officieel overgedragen Gemeente Oostburg heeft financiële moeilijkheden Stadhuisplein wordt geen parkeergelegenheid Dit seizoen al één miljoen mosseltonnen aa .DE ZWAAN Terugblik Belgen Zwart loon Uitgegleden V.V.D. KOSTUUMS Pluym AMENS GWATER /andaag V\orgen s Maar voorstel vond geen erg warm onthaal Geen zekerheid Nieuw lokaal Bouwrijp maken grond: Om landstitel mikrokorfbal Zeeuwse competitie H. VERAART: kritiek bij afscheid raad Kettingbotsing op de Vlakebrug ,3% Goese raad overwoog motie aan minister over rijksweg 58 AI. Steyn afgetreden als voorzitter N.C.B. Zuid-Beveland Tweede Kamerleden Kritiek op regeling bijdragen Deltawet Schoolverkeers- competitie in Hilversum RESTAURANT WOENSDAG BEGROTINGSVERGADERING Nog geen kijk op zwembad MEUWSEN speelt het klaar 79,50 Raad Vlissingen besluit na debat: Te Hansweert Nachtelijke brand in muziektent Record in Yerseke pagblaD ^cStcin l;n ter openbar® »ET TOT EVERLO |8.30 uur zullen gelegenheid van f A. A. Geuljant, Iders van Breda, Ir. ris. adverteerders GEMODERNISEERDE VK ST. JANSTEEN Ëer grote belangstelling Ivan de heer C. van den Roskam bij St. Jansteen I afgelopen weken is d'e pernieuwd en gemoder- alle moderniteiten is die de winkel altijd ken- gebleven, omdat men èn heeft gewerkt. Het is twee keer zo groot pentaris is geheel nieuw, uwe etalages. In de ver- I, die overzichtelijk staan leen keur van schoeisels |>op. I ivertentie) laen Tel. 3179 VETEN SCHAPPEN Universiteit te Nijmegen kandidaat sociale we- |E. van Hove te Goes. lIEOLOGIE Iniversiteit te Utrecht is |opaedeutisch theologie ds i te Cadzand. Lg 22 maart, is het hoog- pert om 9.42 en 22.23 uur; en 21.50 uur; Vlissingen Wemeldinge 10.08 en naart is het hoogwater 11.14 en 23.49 uur; Ter- ..i 23.17 uur; Vlissingen lir; "Wemeldinge 11.44 uur. OostJangseweg 19.30 uur ïring Wit-Gele Kruis uur Seriekaarting ijck 19.30 uur Verdediger r Stripgirls in Soho, 18 j. Via Mala, 18 j. *T uur Liefde op staatsbevel 19 uur Grote topbiljart- uw 20 uur Jouw beurt, 19.30 uur Groot bal t.b.v. 20 uur Kruitdamp boven mr Zorro de gemaskerde NDE lis 15.30 uur Schieting ding staande wip lis Prijstritsen t.b.v. Her- nskracht 19.30 uur Toneel Verken Aart Roos Falstaff ijck 15 en zeeën 30 uur Ver Tankbataljon, 14 j.; 16.30 tripgirls in Soho, 18 j. Weit ist der weg, a.L; ur Via Mala, 18 i. srr 30 en 20 uur Liefde op 15 uur Schieting staande i 15.45 uur Kruitdamp bo- 14 j.; 20 uur De laatste ompei, 18 j. in 20 uur Zorro de gemas- ;r, 14 j. rt 15 uur Grote schieting iuw 14.30 en 17.15 uur Jouw ie, 14 j.; 20 uur Terreur t, 18 j. 15 uur Seriekaarting iNDE uist Prijstritsen t.b.v. Her- enskracht 5 uur Schieting uur Schieting c 15 uur Schieting VT 15 uur Gaaibolling uur KVP-vergadering Werken Aart Roos uys 18 uur Wedstrijd top ir Tankbataljon, 14 j. uur Seriekaarting ur Het land van de glirn- Falstaff DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 MAART11964 (Van onze verslaggever) De raad van Hulst heeft tydens de gisteravond gehouden vergadering prin cipiële goedkeuring gehecht aan het uit breidingsplan Noordoost waarin de mo gelijkheid voor de bouw van een nieuw bejaardentehuis is geschapen. In de vo rige vergadering werd het voorstel dien aangaande teruggenomen, toen verschil lende raadsleden zeiden te vrezen, dat de bouw van een bejaardentehuis ten koste van 78 woningen in de vrtfe- of pre miesector zou gaan. B. en w. zouden moeten informeren wat de gevolgen voor de woningbouw de bouw van het nieuw bejaardentehuis zou hebben. De raadsleden stemden niet van harte met het voorstel in. Ook niet nadat de voorzitter, burgemeester A. Lockefeer, had verklaard, dat hem uit informatie is gebleken, dat weinig of geen bouwvolu me voor de woningbouw in mindering zal worden gebracht indien werkelijk een bejaardentehuis gebouwd zal worden. Ook niet nadat de heer Willemstein had opgemerkt, dat een nieuw bejaardente huis zeer urgent is, en ook niet nadat de heer Everaart desgevraagd de verze kering kreeg, dat de gemeenten St. Jan steen en Clinge, die ook van het tehuis gebruik zullen gaan maken, een deel van hun bouwvolume zullen moeten missen. Wanneer er tenminste volume in min dering zal worden gebracht. Nadat de vergadering gedurende 5 mi nuten was geschorst, betoogde de heer Picavet namens zijn fractie en namens die van de heer Stolte, dat in de vorige raadsvergadering was besloten, dat het voorstel eerst weer ter tafel zou wor den gebracht, wanneer volledige zeker heid over de gevolgen van de bouw van het bejaardentehuis zou kunnen worden verschaft. „Die zekerheid is er nog steeds niet. Wij willen de verantwoordelijkheid voor alle nadelige gevolgen van een eventueel raadsbesluit over deze zaak afschuiven naar het college van b. en w. Wij zullen niet tegenstemmen om niet de indruk te wekken, dat wij tegen de bouw van een bejaardentehuis zijn". De burgemeester besloot de discussie over dit punt met de opmerking, dat hij' alle vertrouwen had in een voor de ge meente gunstige gang van zaken. Voor afgaande aan de openbare vergadering is overigens in besloten zitting nog over het voorstel gesproken. De kleuterschool Kleuterparadijs krijgt een derde lokaal. De heer Willemstein toonde zich daar erg verheugd over, maar zei toch liever een nieuwe school van twee klassen te hebben gezien, zoals in het eerste advies van de inspectrice voor het kleuteronderwijs was opge merkt. De inspectrice is later echter op het eerste advies teruggekomen. De voor zitter en wethouder Brand betoogden, dat-het college van b. en w. ongelukkig zou zijn geweest met het ten uitvoer leggen van het eerste advies en dat men voorlopig moet nemen wat men krij gen kan. Kleuterparadijs, zal, zo besloot de raad, voorlopig een noodlokaal ter be schikking krijgen. De raad verleende ook medewerking bij de aanschaf van de inventaris voor het noodlokaal. De bo men op de Zeildijk gingen niet zo vlot van de hand als men gedacht mocht heb ben. De raad van Goes is nog niet akkoord kunnen gaan met het voorstel van b. en w. om f 453.000 beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van terreinen, die ten zuiden van de Frambozenstraat in het uitbreidingsplan zuid liggen. De raad maakte het college het ver wijt. dat de raad niet voldoende over een belangrijke zaak als deze was ingelicht. De heer Kegge (CH) vond dat de raad zonder meer is gepasseerd. Volgens hem had het voorstel eerst in de raadscommis sie voor gemeentewerken en planologie gebracht moeten worden. Het voorstel heeft zelfs niet bij de raadsstukken ter inzage gelegen. Er hadden toch minstens mededelingen aan de raad gedaan kunnen worden, aldus de heer Roose (KVP). De openbare aanbesteding heeft, zo zei hij, immers op 15 maart plaats gehad. De vier Zeeuwse korfbalteams, die uit komen in de landelijke competitie, laten zaterdagmiddag het veldkorfbal rusten om zich te gaan inzetten in de strijd om de landstitel mikrokorfbal bij de zater dagmiddagclubs. De wedstrijden hiertoe znllen worden gespeeld in de Houtrust- hallen in Den Haag. Swift 1 uit Middelburg zal dan moeten trachten de vorig jaar veroverde titel te prolongeren maar gezien de resultaten van de Zeeuwse hoofdstedelingen in de veldcompetitie zijn wij daar niet zo ze ker van. Togo 1 uit Goes neemt voor de eerste maal aan dit toernooi deel. Het is in gedeeld in poule A met I^ust Roest (Eindhoven), Wit Blauw (Kampen) en Kameo (Maartensdijk). In deze afdeling is Rust Roest favoriet. Swift 1 is ingedeeld bij Altius (Hilver sum), Odilo (Eindhoven) en R.D.Z. (Zeist) in poule B terwijl poule C Animo 1 uit Souburg Drachten, Thor (Dirks- land) en ZKC (Zaandam) als tegenstan ders krijgt. In poule D vinden we zelfs 2 achttallen omdat naast Tjoba 1 uit 's-Heer Hen drikskinderen in deze afdeling ook een topploeg uit de Schouwen Duivelandse Korfbalbond is ingedeeld nl. Burgh. Deze afdeling wordt gecompleteerd door Delta (Öoltgensplaat) en SFK uit Vee- nendaal. Naast dit senioren toernooi wordt er zaterdag ook gestreden in twee jeugd- poules. In deze afdelingen zijn ingedeeld twee Swift-achttallen en een Animo- team. Het Zeeuwse korfbal is zaterdag in reusachtige Houtrusthallen in Den Haag wel bijzonder goed vertegenwoor digd. Zo langzamerhand wordt het nu tijd, dat de competities van de Zeeuwse korf balbond nu eens in volle omvang kun nen worden hervat omdat tot nu toe reeds twee zaterdagen achtereen niet gespeeld kon worden. Voor zaterdagmiddag kon in dit ver band met de deelname van diverse Zeeuwse clubs aan het mikrotoernooi om de landstitel bij de zaterdagmiddag clubs in Den Haag slechts een beperkt programma worden samengesteld. In de eerste klasse Z.K.B. zijn we uiterst benieuwd naar de tegenstand die Elto 1 op eigen veld de trotse leider Luctor 1 uit Terneuzen zal kunnen bie den. Het twaalftal uit het fruitdorp zal zich gesteund weten door hun goede (Van onze verslaggever) Na afloop van de vrijdagavond ge houden raadsvergadering te Hulst heeft de heer H. Veraart, lid van de fractie Picavet in de Hulsterse gemeenteraad, afscheid genomen van het raadscollege. De heer Veraart, die twee jaar zitting heeft gehad, vertrekt binnenkort naar Terneuzen. Hij liet bij zijn afscheid kritische woorden horen Hij zei tot de ontdekking te zijn gekomen, dat veel wat had kunnen gebeuren, niet is gebeurd en wel nooit gebeuren zal. Hij weet zulks aan een te groot conser vatisme in gemeentebestuurlijk vlak. Hij sprak verder de mening uit, dat ef fectief besturen dikwijls onmogelijk was, omdat constructieve voorstellen en suggesties dikwijls werden afgewezen om de persoon die ze indiende. „Men neemt niet de zaak in ogenschouw maar de persoon die ze indiende. Hij hekelde verder de democratische wet houdersverkiezingen na de laatst ge houden gemeenteraadsvergadering: de grootste lijst in de gemeenteraad kwam toen niet aan bod, zoals de heer Veraart zei. Het raadslid "heeft desondanks, naar hij zei, een prettige tijd in Hulst door gebracht. Hij dankte het gemeentebe stuur en de raad voor de ondervonden medewerking en sprak de hoop uit, dat de raad Hulst het belang van de ge meente steeds zal blijven voorstaan. Burgemeester Lockefeer prees de heer Veraart om zijn nijver werken voor de sport en het onderwijs. „Naarmate men jonger is spreekt men meer van con servatisme" en „aan het democratisch stelsel kleven ook fouten, maar het is te verkiezen boven andere" voegde hij het jonge ex-raadslid nog toe. Ook de heren Stolte en Van den Walle spraken afscheidswoorden. Burgemeester mr. F. Huber gaf toe 1 resultaat van vorige week tegen Ondo 1 dat hier een verzuim is gepleegd. „We willen het voorstel wel een maand aan houden, maar dan kan er vertraging in de gang van zaken optreden", aldus mr, Huber. Het college verwachtte van een open bare aanbesteding onder de huidige om standigheden overigens geen beter re sultaat. De raadsleden waren het daar mee eens. Na de reeds afgesloten onder handse aanbesteding zou het werk na melijk door de aannemers als „besmet" kunnen worden verklaard. De heren Keg ge en van Gorp (PvdA) wezen er even wel op, dat een openbare aanbesteding in dit geval waarschijnlijk tot een goedko pere aannemingssom had geleid. De aan- nemersmarkt is de laatste maanden na melijk veranderd. Grote aannemers zit ten om werk verlegen, Op suggestie van de heer Haverhoek (PvdA) zal het voorstel eerst in de com missie worden behandeld. Daarna zal het tijdens een spoedeisende vergadering op nieuw aan de raad worden voorgelegd. (Van onze verslaggever) Bij de Vlakebrug (gem. Kruiningen) is gistermiddag een kettingbotsing ont staan. doordat de autobestuurder J. S. uit Goes inreed op een tweetal auto's, aie in verband met reparatiewerkzaam heden aan de Vlakebrug hadden moe ten stoppen. Door de klap schoof de aan gereden auto op de voor hem staande wagen. J. S. had de stilstaande auto's te laat gezien wegens de dichte mist. De voertuigen werden beschadigd, doch er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. (Advertentie) en een eerste nederlaag van Luctor behoort o.i. dan ook niet tot de onmo gelijkheden. Zuidwesters 1 moet op eigen terrein van Ondo 1 kunnen win nen. Het programma ziet er verder zo uit: 2e kl. a: Top-Atlas; Zuidwesters 2 Vedo 1. 2e kl. b: Olympia 1-Blauw wit 2; 3e kl. a: BKC-Stormvogels; Vedo 2- Ondo 2. 3e kl. b.: Togo 4-CW; Volhar ding 2-de Poel. Een overzicht van het jachthaven complex met de aanduiding van de voornaamste bestemmingen. (Advertentie) In de Goese raad is ernstig overwo gen een motie aan te nemen, waarin de minister van verkeer en waterstaat zou worden verzocht speed te zetten achter de verlegging van rijksweg 58 naar een plaats buiten de bebouwde kom van Goes. Nadat de fractievoorzitters en b. en w. zich in besloten zitting over 't vraagstuk hadden beraden besloot de raad nog even te wachten met een dergelijke actie; om dat het probleem van de rijksweg in Goes „een ingewikkeld geval" is. Het idee voor de motie was afkomstig van de heer Haverhoek (P.v.d.A.) Wegens het bereiken van de leeftijd der sterken is de heer M. Steijn uit Kwadendamme afgetreden als voorzit ter van de kring Zuid-Beveland van de N.C.B. Deze functie heeft de heer Steijn gedurende 27 jaar vervuld. Hij was de man, die in 1937 begon met de opbouw van de organisatie tot wat deze nu is. Als nieuwe voorzitter is gekozen de heer J. Boonman uit Wolphaartsdijk. De heer Boonman heeft op dit terrein al verschil lende functies vervuld. Hij is o.m. voor zitter geweest van de R.K.J.B.. voorzitter van de N.C.B. afdeling Lewedorp en be stuurslid van het contactorgaan N.C.B. Zeeland. (Van onze parlementaire redacteur) De door de regering voorgestelde rege ling van de bijdragen, ex artikel 5, van de Delta, vormt volgens zeer vele Tweede Kamerleden geen oplossing voor het veel meer omvattende vraagstuk van een doel matige en billijke organisatie van de zorg voor de buitenwaterkeringen. Dit blijkt uit het voorlopig verslag, dat de Tweede Kamér op het desbetreffende wetsontwerp heeft uitgebracht. Hierin zeggen deze „zeer vele leden dat het principe, dat aan de traditionele waterschapsfinanciering ten grondslag ligt, namelijk dat het waterschap de onder zijn beheer staande waterstaatswerken financiert, behoudens in geval dit een te zware belasting zou vormen, niet meer houdbaar is. Dit ongeacht welke maat staf men voor het begrip „te zware be lasting" zou willen aanleggen. Thans echter zal het rijk een percentage van de kosten voor zijn rekening nemen onge acht de draagkracht van de beheerder. De lagere technische school te Terneu zen en de St.-Maria ulo te Roosendaal zullen vandaag deelnemen aan de lande lijke finale van de schoolverkeerscompe- titie 1964, die in Hilversum wordt gehou den. Voor een jury, bestaande uit verte genwoordigers van politie, onderwijs en het Centraal Bureau voor Afgifte van rijvaardigheidsbewijzen, zullen de deel nemers worden getest op hun verkeers kennis. Bekend om zijn verfijnde Specialiteiten en intieme sfeer. Biedt U nu ook gelegenheid tot het geven van speciale Diners in haar Nieuwe Zaal. I! It Markt - Etten A. Peijnenburg tel. 01608 - 2696 (Van onze verslaggever) Het gemeentebestuur van Kortgene heeft de jachthaven van die plaats of ficieel overgedragen aan mr. G. J. C. Becht, directeur van een limonadefa- briek en oud carnavalsprins van Ber gen op Zoom. De gemeente Kortgene heeft de haven overgedragen omdat de exploitatie ervan grote investeringen vergt, (de bouw van een motel of ho tel en een scheepswerf) waardoor de gemeente in financiële moeilijkheden zou kunnen geraken. In zijn overdrachtsrede vertelde bur gemeester A. Schuit, dat Kortgene de haven indertijd aan heeft laten leggen, om de recreatie in Zeeland op een ho ger peil te brengen. „Zeeland leeft op de grens van twee werelden", zo zei hij. „Vroeger vonden de mensen hun bestaan voornamelijk in de landbouw. Dat is thans niet meer het geval. Er trekken steeds meer mensen weg en om zijn collectie regenjassen te combineten met verfijnde exclusiviteit v.a. 19 FILIALEN u kunt uitstekend terecht bij BREDA: EINDSTRAAT 19 TEL. 35673 (Van onze verslaggever) Tijdens de woensdag a.s. te houden raadsvergadering zal de gemeentebegro ting worden behandeld, die met enig kunst- en vliegwerk, zoals b. en w. zich in hun toelichting aan de raadsleden uit drukken, is samengesteld. De beschikbare middelen zyn nauwe lijks genoeg om de gewone lopende dienst te financieren. Toch zijn er plannen in overvloed in Oostburg, die ook voor een gedeelte uitgevoerd zullen worden ge durende het komende jaar. Goochelend heeft men een aantal posten ingebracht, die zyn verwerkt in een eerste begrotings wijziging en waaruit de verbetering van de huishouding van de gemeente bekos tigd zal kunnen worden. Dat is tenminste een lichtpunt. Voorts zal men voor enige werken, voornamelijk herbestrating, subsidies pro beren te krijgen, omdat deze werken niet alleen van plaatselijke betekenis zijn doch ook het algemeen belang dienen. „Zonder financiering zijn deze werken voor de gemeente niet uitvoerbaar", zeggen b. en w. Het college acht het nodig de herbe strating van een aantal wegen in overwe ging te nemen. Er zal daarvoor allereerst een voorbereidingssubsidie worden aan gevraagd. Het uitvoeringstijdstip kan nog niet worden bepaald: dat is afhankelijk van het beschikbaar komen van de no- (Van onze verslaggever) Het fraaie nieuwe stadhuisplein, dat de gemeente Vlissingen gaat krijgen, werd in de raadsvergadering van vrijdagmid dag bijna gedoemd te degenereren tot een normaal parkeerterrein. Het was een voorstel van de P.v.d.A.-fractie, ook on dertekend door de heer I. Filius (AR) dat tot grote opluchting van het college van b. en w. afgestemd werd. De gemeente Vlissingen, toch al niet zo dicht bezaaid met pleinen, wil van het Stadhuisplein een centrum maken voor manifestaties voor en van de gehele burgerij en tevens er de jeugd een riante speelgelegenheid mee verschaffen. Bij de behandeling van het voorstel tot krediet verlening voor de nodige openbare wer ken op het nieuwe plein, zei PvdA-raads- lid J. Kempe het te betreuren, dat dit riante plein geen parkeergelegenheid gaat bieden. Hij wilde er een parkeerterrein van maken en door parkeertijden in te stellen voorkomen, dat het een opslag plaats. zou worden van autowrakken. „Wanneer op dit plein geen auto's kunnen worden gestald, is het een saai en dood plein", zei de heer Kempe, die werd bijgestaan door de heer Filius en S. Adriaanse (KVP). Zij waren van me ning. dat men er van uit moest gaan het plein te bestemmen tot parkeergele genheid en wanneer dat een mislukking werd, dan een verbod in te stellen. In soms heftige debatten verdedigde wet houder F. Smits en loco-burgemeester W. Poppe (mr. Kolïf is op familiebezoek in Engeland) liet standpunt van b. en w. om het plein vrij te houden en wanneer er behoefte aan parkeergelegenheid in de omgeving van het stadhuis is dan par keren op het plein toe te laten. De PvdA-fractie was het daarmee ech-, ter niet eens en wilde doelbewust op het Stadhuisplein auto's laten parkeren. Fractievoorzitter E. de Priester zei dan ook: „Wij willen er alleen maar parkeer gelegenheid omdat er anders niets op het grote plein staat. In de buurt is wel geen behoefte aan zo'n ruime gelegen heid. maar we zijn er bang voor, dat er geen levendigheid zal zijn en daarom moeten er maar auto's op komen. Na een vurig pleidooi van de loco-bur gemeester kwam de socialistische fractie met een voorstel, waarin de zaken min der stringent werden voorgesteld, name lijk op één derde deel van het plein, ten zuiden van de oprijlaan, voor niet langer dan 24 uur een parkeergelegenheid te scheppen, uilsluitend voor personen auto's. Het werd qvenwel afgestemd. In het saneringsplan Stadhuisplein is par keerruimte voor 120 voertuigen opgeno men. hetgeen ruimschoots voldoet aan de huidige behoefte. Met groenvoorziening, betonnen palen, banken en een ruitvor mige bestrating zal het plein een aardig cachet krijgen, dat nog uitgebreid kan worden wanneer de praktijk dat noodza kelijk acht. Voor het gehele saneringsplan toonde de raad grote waardering te heb ben. Het werd zonder stemming aange* nomen. dige gelden. Het herbestraten van de ge hele Kroonwijk is ook een dwingende noodzaak. De kosten van dit plan worden geraamd op f 100.000. De afschrijving van alle nieuwigheid in de Kroonwijk zal jaar lijks een bedrag van f 7350 op de begro ting brengen en dat is voorshands een onoverkomelijk bedrag. Prikelen Het gemeentebestuur zit dus wel met financiële perikelen opgescheept. Om nog een paar voorbeelden te noemen: er moet een nieuwe vuilnisauto worden aange schaft. Een nieuwe motormaaimachine is ook al gewenst. Er moeten nieuwe vuil nisemmers komen, de leden van het brandweerkorps moeten nieuwe water dichte kleding hebben, het driehoeks plantsoen voor het gemeentehuis zal in grijpend gewijzigd dienen te worden. Vak- leèrkrachten voor het lager onderwijs, die enige jaren hebben ontboken omdat er geen uitgaven voor gedaan konden worden, zijn toch ook noodzakelijk, een poederblusinstallatie voor de brandweer, die toch al f 8250 per jaar kost, zal ook eens gekocht moeten worden. Men zou o zo graag eens een onderzoek instellen naar de betekenis van het verkeer van Oostburg en de vuilnisstortplaats dient beter onderhouden te worden. Met af schrijvingen van allerhanden zijn jaar lijks kapitalen gemoeid. Zwembad Van een zwembad in Oosdburg zal, hoe wel urgent, voorlopig wel niets komen Financiën voor de aanleg en het exploi teren zijn niet aanwezig, terwijl men een onttrekking van middelen uit de aange boden begroting kan aanvaarden, die dan echter zal moeten samengaan met een verhoging van heffingen en de plaatse lijke belastingen. Verhoging van de be lastingen is voorlopig echter moeilijk en zou eerst kunnen worden doorgevoerd wanneer de uitgaven nog meer verhoogd gaan worden. „Men zou het verzorgings- peil in de gemeente graag nog wat wil len optrekken maar liet beperkte en zelfs dalende aantal inwoners dwingt tot enige beperking", aldus de toelichting. (Van onze correspondent) Door nog obekende oorzaak is in de nacht brand ontstaan in de muziektent van de koninklijke harmonie Scheldcgalm te Hansweert. Door kordaat ingrijpen van de brandweerkorpsen van Hansweert en Kruiningen kon na anderhalf uur blussen de brand worden bedwongen. De schade is aanzienlijk. Deze vaste muziektent is eigendom van de harmonie Scheldcgalm en staat in een eveneens aan deze ver eniging toebehorende tuin. Rond half drie werd de brand ontdekt door een van een bruiloft terugkerende muzikant van Scheldegalm. de heer H. Schrier. Deze alarmeerde direct de brand weercommandant. Inmiddels sloegen de vlammen reeds boven het dak uit. Spoe dig ariveerde de brandweer en werd met het blussingswerk begonnen.. Na anderhalf uur had men het vuur ge blust. Inmiddels was de directeur van Scheldegalm. de heer Oele. zich ook van de brand op de hoogte komen stellen. Over de oorzaak van de brand last men nog in het duister. Er wordt gedacht aan kortsluiting. De plaatselijke com mandant van de politie, de heer A. van Hoven deelde ons desgevraagd mee. dat door de technische recherche uit Den Haag een nader onderzoek wordt inge steld. daarom is het nodig, dat er hier eene andere bron van welvaart wordt ge zocht. Meer nog dan industrialisatie komt recreatie daarvoor in aanmerking, omdat de Zeeuwse recreatie vooral in de toekomst een grote vlucht zal ne men." Daar de burgemeester ervan overtuigd was, dat de heerBecht iets groots van zou weten te maken" droeg hij de haven „met een gerust hart" aan hem over. De kennismaking van de heer Becht met de jachthaven is toevallig tot stand gekomen. Op zoek naar een recreatie huisje voor zijn gezin, liet hij zijn oog vallen op het veerhuis bij de jachtha ven. Hij hoorde van de plannen en zo werd stap voor stap de overname geer- aliseerd. De mogelijkheden, die een jachthaven van enig formaat biedt, heeft de heer Becht uitvoerig bestudeerd in dé Verenigde Staten. De haven zal straks „Delta Marina" heten. Bij de haven zullen voorts een café-restaurant een ruimte voor caravans en een trai lerhuis komen. In Amerika is de alge hele enaam voor dit soort havns Mari na, vandaar de naam van de haven te Kortgene. Mr. Becht wil met zijn havene een bijdrage leveren aan 't klein menselijke geluk" zoals hij het bij de overdracht uitdrukte. De jachthaven zal een capaciteit krij gen van 800 grote en kleine jachten. Deze capaciteit zal echter pas in de loop van het volgend jaar beschikbaar komen. Dit jaar zijn er ongeveer 400 ligplaatsen in boxen voor schepen tot 16 meter lengte. Het oude veerhuis zal omgebouwd worden tot café-restaurant. Het zal plaatsbieden aan 2z0 personen en het zal voorzienzijn van kleedka mers, douches etc. (Van onze verslaggever) Nederland heeft nog nooit zo'n goed mosselseizoen gehad. Gistermorgen bracht de Yerseker mosselvisser W. Bom met zijn Harlingen 49 een partij mosselen de haven van Yerseke binnen waarmee de totale aanvoer in dit sei zoen de één miljoen mosseltonnen over schreed. De hoogste aanvoer in één sei zoen is tot nu toe 800.000 mosseltonnen geweest. De eenheid mosselton, die in mossel kringen een begrip is, is afkomstig uit België. De mosselen werden vroeger in een tonnetje verhandeld. In zo'n ton netje ging 100 kg mosselen. Deze ge wichtseenheid is tot nu toe gehand haafd gebleven. Eén miljoen mossel tonnen komen dus in feite overeen met 100.000 ton mosselen. Dit feestelijk gebeuren in de mossel wereld is gisteren in Yerseke o.a. mee gevierd door drs. D. van Dijk, voor zitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, de heer J. van Splun- ter. hoofd van de afdeling mosselen van bet. produktschap en burgemeester E. Willemsen van Yerseke. Alle be jaarden in bejaardentehuizen in Yer seke. Tholen, Zierikzee, Harlingen en Den Oever zijn bij gelegenheid van het bereiken van deze mijlpaal getrak teerd op mosselen. In Nederland is de consumptie dit seizoen met 3000 mos seltonnen toegenomen. Het gros van de meerdere afzet is dus naar België en Frankrijk gegaan. Het mosselseizoen loopt tot 18 april wat de aanvoer en tot 2 mei wat de export betreft. Men kan een debat als tussen dr, Geulj ans en dr. Paardekooper In Tilburg is gevoerd bezien als een re. torisch steekspel en dan tot bepaalde oordeelvellingen komen. Doch per slot is dat maar bijzaak. Hoofdzaak is fle beantwoording van de vraag: Zijn er Belgen? Bij het bespreken van die vraag is de ene debater uitgegaan van de wijsgerig-juridische stelling, dat poljmationale staten bestaan en ook bestaanbaar zijn. Er zijn Zwit sers, die Frans, Duits, Italiaans en Raeto-Romaans spreken en toch zijn er Zwitsers. Engels-Canadezen en Frans-Canadezen zijn gelijkelijk Ca nadezen. De naam Belgen is geen uitvinding van Franskiljons, de oude Romeinen gebruikten ze al. Die stelling is in Tilburg ook eigenlijk niet aangevoch ten. als we de verslagen goed beluis teren. Van de andere kant heeft men de zaak echter benaderd vanuit prak tische toestanden in België. Daar kla gen Vlamingen nog altijd over achter stelling en verdrukking, waarbij toch echter, over bijna anderhalve eeuw gezien, toch wel ontzaglijk veel be reikt is. De meerderheid der Vlamin- gen meent, dat ook de afronding van de gelijkwaardigheid binnen een een heidsstaat best te bereiken valt. Een minderheid pleit voor federalisme, waarbij ze veel Walen aan hun kant hebben. Noordnederlandse taalgenoten van de Vlamingen volgen dit alles natuur lijk met grote belangstelling en ze hopen van harte, dat de Nederlandse cultuur haar plaats in het Belgische geheel zal kunnen uitbouwen tot vol ledige gelijkwaardigheid. De wijze waarop men dit bereiken wil staat niet tot hun beoordeling.Dat moet men o.i. in België zelf weten. Een man als dr. Paardekooper kiest echter beslist voor één bepaalde oplossing onder het aanheffen van de kreet „Er zijn geen Belgen". We geloven niet, dat we hiermee de ons allen ter harte gaande zaak een dienst bewijzen. Een historie van vier eeuwen na het ver breken van de Pacificatie van Gent kan niet ongedaan gemaakt worden. In een uitbouw van Benelux kunnen we echter toch weer tot groter soli dariteit komen. Op een plan echter dat aan histo rische realiteiten geen geweld aan doet. In het jongste nummer van „De Nieuwe Linie" schreef prof. dr. H. Brugmans, die zijn hele leven grote belangstelling voor de Vlaamse zaak heeft getoond: .Natuurlijk zal de Bel gische staat soepeler en meer gede centraliseerd moeten worden. Natuur lijk zal zij moeten breken met de unitaire tradities die in 1830 .modem' leken en bovendien pasten in de ideo logie van de Franstalige, door het jacobijnse hondje gebeten stichters. Welke echter ook de noodzakelijke hervormingen zijn, ik geloof stellig aan een Belgisch volksgevoel, aan Belgische volksgewoonten, aan de noodzaak van deze dubbel-nationale nationaliteit voor het Europese even wicht". Er zijn waarlijk geen revolu tionaire kreten nodig, om zich soli dair te tonen met onze taalgenoten over de grens. In het jongerenprogramma „Rooster" werden we geconfronteerd met de rage in elektrische gitaren. Dat dit soort ge luidsmitrailleurs, die vaak meer dan f 1000.kosten, op afbetaling worden verhandeld, bleek overduidelijk uit het vraaggesprek tussen Lonneke Hoogland en een gewiekst zakenpaar. AVRO'S televizier was geheel gewijd aan Cyprus, waar mr. Hilterman en de cineast Piet van Strien de afgelopen da gen een bezoek hebben gebracht. Mr. Hilterman gaf uit de Bussumse studio onder het wakend oog van een levens groot gefotografeerde Makarios daarna een uiteenzetting over de achtergronden van dit moeilijke probleem. Max Woiski is kennelijk geschrokken van de algemene kritiek op de onsmake lijke tonelen in zijn vorig programma. Hii had zich thans wijselijk beperkt tot het optreden van zijn orkest, dat vrolijke Westindische muziek speelde. De vijfde aflevering van het Richard- Boone-theater onder de titel „Stem nee op nr. 11" bevatte een navrant relaas over de oude drankzuchtige Jessica et; de jonge sloppenopruimer, die op vreem ds wijze een aanzoek deed. B. de R. TTr leeft nog overal grote bezorgd- heid door over de gevolgen van de forse loonoperatie. Maar er valt nu toch ook iets goeds te berichten. De directeur van de loondienst van het ministerie van sociale zaken heeft vastgesteld, dat het witten van de zwarte lonen goede vorderingen maakt en bijna al voor de helft geslaagd is. Zijn dienst gaat nu de volgende maand ook de reëel betaalde lonen in de bouwvakken onder de loep ne men. Daar zal nog heel wat werk aan de winkel zijn. Als de hele operatie slaagt, dan is een euvel, dat de loon- situatie in ons land zo ondoorzichtig maakte, dan eindelijk voor een goed deel gesaneerd, en kunnen we ook re eier over de toekomst van onze econo mie praten. Dat is dan toch in ieder geval winst. yj(/anneer zal mevrouw Haya Van So- meren-Downer als lid van de VVD v;orden geroyeerd? Want het onvoor stelbare voor ieder, die meent dat er nog liberale principes bestaan, is ge beurd: Zij wil vrije organisaties dwin gen om aan de regering al hun finan ciële handelingen op te biechten. De omroeporganisaties moeten vertellen wat ze uit eigen bronnen, uit vrijwil lige bijdragen dus, aan inkomsten heb ben. Het gaat dus niet om de besteding van de kijk- en luistergelden, want daar weet de overheid alles van en dat wordt tot de laatste cent geregeld door die overheid. We hebben toch wel even staan kij ken van dit pleidooi voor staatssocialis me uit liberale hoek. Als het in hun straatje, of liever in ethertermen: ka naaltje te pas komt, is alles goed. Waarom wil de VVD zijn neus in par ticuliere zaken steken? Het Vrije Volk vroeg terecht, of mevr. Van Someren nu ook een actie zal beginnen voor openbaarmaking van de fondsen, waar uit de VVD haar verkiezingsacties fi nanciert. Wat kunnen de omroeporganisaties krachtens hun doelstelling trouwens anders doen dan die te besteden aan hun taak: het zo goed mogelijk verzor gen van programma's? Als wé goed zijn ingelicht hebben de vier grote omroe pen in de jaren 1947 tot 1961 ongeveer 3?. miljoen uit eigen middelen bijgepast. Een juridische of morele verplichting van openbaarmaking is er echter niet. Op andere gronden zouden we het ech ter verstandig vinden, indien de om roeporganisaties meer openheid brach ten over hun financiële middelen. Die bereidheid achten wij trouwens aanwezig. Bij de KRO zijn duidelijk tekenen van een democratischer beleid ook al is deze organisatie nog een stichting en geen echte vereniging. Die openheid zal zich echter niet moe ten richten tot de overheid, maar tot de leden en begunstigers van die organisaties. Maar dat is een heel an der, veel natuurlijker en gezonder zaak dan de uitgegleden VVD zou willen II

de Stem | 1964 | | pagina 3