Selectiesysteem op de helling I WEER RUST OP CYPRUS Boger verliest zijn zelfverzekerdheid Dorp aangevallen door Yietnamezen Soldaat moordt familie uit Door geboortegolf en reorganisatie: Reclame televisie dit jaar? Termijn van inzending verlengd I Ivooru Twintig procent Weinig animo Keizerlijke erfenis PAASWEDSTRIJD NOTEN MEUBELEN 7 bonkunstenaars: OPERAORKEST VEEL TE LAAG GEWAARDEERD Wegpiraat na wilde jacht aangehonden Kyprianon naar VS. AUSCHWITZPROCES Getuige toont model van .schommelstoel" ireer— DAGBLAD VOOR ZEELAND rj ecluu r m e n u Drs. Korthals lid Raad van State Kans op mist CAMBODJA SCHIET VLIEGTUIG NEER POLY Z. F«or God, Koningin en Vaderland 104e JAARGANG No. 24543 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandie. Directeur: Drs. W. A. J. AA. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureausi TERNEUZEN: Usbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) ZATERDAG 21 MAART 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per pos1 excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele opiage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. MEER VRIJSTELLINGEN VAN DIENST IN ZIC Zullen we in 1975 allemaal zo wonen? Dat kan men zich afvragen bij het zien van de woni>» anno 1975, zoals die in het Bouwcentrum te kijk sf; at, Al zullen er in dit jaar nog wel heel wat „gewone" huizen zijn, interessant is dat toekomsthuis wel. Lees erover op pag. 13 Krijgt de toren van Pisa een corset? Het beroemde bouw werk baart Pisa èn het toeris- tenleger zorgen Pag. 19 De belangrijkste „sport- kluif" bestaat vandaag natuur lijk uit beschouwingen over de interland BelgiëNederland. Daarover kunt U alles lezen op pag. 17 Onze lezers hebben van daag weer genoeg op het hart om, op hün papier, te zeggen wat ze ervan denken Pag. 9 (Van onze Haagse redacteur) De geboortegolf van de eerste naoorlogse jaren en de reorganisaties in de krijgsmacht zelf zullen op niet al te lange termijn leiden tot wijziging van het dienstplichtstelsel. Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat over gegaan zal worden tot diensttijdverkorting. Wel valt te verwachten dat grotere aantallen jonge mannen van dienstplicht zullen worden vrijgesteld. In 1965 maar vooral in 1966 en latere jaren zal de geboortegolf van na de tweede wereldoorlog zich sterk bij het ministerie van Defensie laten voelen. Thans verkeert men nog in de tegenovergestelde situatie: door het relatief geringe aantal geboorten in de laatste oorlogsjaren is er eigenlijk een tekort aan dienstplichtigen in de leeftijd van 19 jaar. In dit tekort voorziet de defensieleiding echter door „vooruit te grijpen" op de categorie van 18- jarigen. Dit nu zal in de loop van 1965 en later niet meer nodig zijn. Dan zal er integendeel zelfs een groter aanbod van dienstplichtige 19-jarige jongemannen zijn dan waaraan men behoefte heeft. DrS: H. A. Korthals is benoemd tot lid van de Raad van State. De heer Korthals die van 1959 tot 1963 vice-minister-pre- sident. tevens minister van verkeer en waterstaat in het kabinet De Quay was, bezet hiermee een van de nieuwe plaat sen in de Raad van State. De vacature, ontstaan door de pensionering van de heer M. A. Reinalda, is dus nog niet vervuld. BSbsb OP SLAG GEDOOD is een 63-jarige landbouwer uit Aalten, toen hij per bromfiets de provinciale weg Aalten Winterswijk onder de gemeente Winters- wiik overstak en door een personenauto werd gegrepen. TUSSEN BARENDRECHT en Rotter dam-zuid komt een nieuwe spoorhalte, ,,Lombardijen" geheten In Den Haag komt een nieuw station „Mariahoeve' in de lijn H.S. Leiden. EEN GEWAPEND man, die ervan ver dacht wordt in de Parijse wijk La Villette twee mensen te hebben ver moord gisteren, wordt gezocht door een grote politiemacht. VIJFHONDERDDUIZEND mensen heb ben in Sao Paulo gedemonstreerd tegen de „linkse" regeringspolitiek van presi dent Goulard, Hierbij deden zich geen' onregelmatigheden voor. EEN JAAR gevangenisstraf kreeg de 24- jarige vrachtwagenchauffeur H. R., die door een verkeerde inhaalmaneuver een ongeluk veroorzaakte bij Borger, waarbij acht scholieren die in een busje zaten, de dood vonden. DE NIEUWE c.a.o. voor dagbladjour nalisten is door Stichting van de Arbeid goedgekeurd evenals die van de werk nemers in de tuinbouwveilingen. INDONESISCHE employés van de Britse verzekeringsmij Union Insurance Society Lid hebben het bedrijf overge nomen om het aan de regering over te dragen. DE MAROKKAANSE studenten die in Moskou de ambassade van hun land hadden bezet uit protest tegen elf dood- vonissen, in Marokko uitgesproken tegen samenzweerders, hebben zich door de politie laten verwijderen en hebben ver klaard dat zij zich weer aan hun studie zullen gaan wijden. TWEE DODEN en negen gewonden vielen bij een ontploffing aan boord van een schip in de haven van Alameda, Californië. ACHTHONDERD stewards en stewar dessen van de Air France hebben aan gekondigd dat zij op 26, 27 en 28 maart het werk neerleggen. Voegt men daarbij dan nog de uitvoe ring van diverse personeelbesparende reorganisatieplannen in de Koninklijke Landmacht, dan wordt het duidelijk dat men op Defensie toe is aan nieuwe nor men en methoden voor de selectie van dienstplichtigen. Hierop studeert thans de commissie-Peijnenburg. Deze commis sie heeft evenwel tot dusver maar een maal vergaderd. Naar men ons van de zijde van het ministerie van Defensie verzekerde zal het dan ook nog wel ge ruime tijd duren alvorens deze commis sie met voorstellen bij de minister van Defensie komt. Naar voorzichtige schatting zal de ge boortegolf een aanbod van 65.000 jonge mannen brengen, terwijl er ongeveer 52.000 zullen kunnen worden ingedeeld. Ongeveer 13.000 jongemannen (20 pro cent) zal dus voor vrijstelling in aan merking komen. Men kan er in ieder geval zeker van zijn dat in de eerste plaats de-normen voor goedkeuring voor de militaire dienst zullen worden ver hoogd. Door een strengere selectie zul len meer aspirant-rekruten worden af gekeurd. Daarnaast zal men een keuze moeten maken uit diverse andere maat regelen om het aanbod te beperken. Ge dacht kan worden aan vrijstelling voor nog meer bouwvakarbeiders en andere beroepsbeoefenaars, waaraan het be- Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Plaatselijk mist, voornamelijk in de kustgebieden. Licht bewolkt en Jb de middag kans op verspreide buien. Zwakke wind. Vandaag: zon onder 18.55 uur. Maan op 11.07 uur. j Or?o ei, zon °P uur. Zon on der 18.57 uur. Maan onder 4.11 uur. Maan op 12.09 uur. Maandag: zon op 6.36 uur. Maan onder 4.58 uur. (Van onze Haagse redacteur) Minister Bot (O.K. en W.) heeft, naar wij vernemen, aan de pacificatie-commis sie, vrijdag kort bij een, een interim-rap port gevraagd over reclame in de tele visie. De omroepen zyn geneigd om mi nister Bot tegemoet te komen door reeds voor de aanvankelijke datum van 31 juli 1965 een begin te maken met het uitzen den van reclame-boodschappen over het eerste of eventueel tweede net. De omroe pen zouden hifermee dan in het komende najaar kunnen en willen beginnen. Op 17 april komt de pacificatie-commis sie bijeen om over het gevraagd interim- rapport te spreken. Naar verluidt probe ren de vertegenwoordigers van O.T.E.M. en T.V.N.-T.E.R. in de pacificatiecommis sie thans „de boot af te houden", ten einde niet in de situatie te komen dat minister Bot aan de omroepen toestem ming geeft al in het najaar reclamebood schappen te gaan uitzenden. Indien dit toch gebeurt, vrezen O.T.E.M en T.V.N.- T.E.R. namelijk in de toekomst geen se rieuze gegadigden meer te kunnen zijn voor het tweede net. Zij vrezen namelijk dat de dan bestaande situatie zal worden gecontinueerd en dat zij niet meer aan bod zullen komen. Voor een start door de omroepen met reclameboodschappen wordt gedacht aan gebruikmaking van het Beierse systeem: tien minuten voor het eerste journaal en Gen minuten eventueel na het tweede iournaal. Van de omroepen stelt thans de VARA ■ich als enige op het standpunt, dat ini- 'iatieven niet uit moeten gaan van Hil versum. maar van minister Bot zelf. Zo- nls bekend heeft de VARA vorig jaar al 'aten weten weliswaar tegen reclame in de televisie te zijn, maar zich niettemin te zullen neerleggen bij een regeringsuit spraak. gedaan in overleg met de Twee- Naar aanleiding van de bij de Neder landse Opera gerezen moeilijkheden heeft de Toonkunstenaarsbond vrijdagavond een communiqué uitgegeven, waarin de bond stelt dat de operadirectie „sterk overdreven" bezwaren naar voren heeft gebracht tegen het orkest, dat deze di rectie niet het recht heeft mensen te ontslaan en dat het orkest zo spoedig mogelijk beter gehonoreerd dient te wor den. Het communiqué bepleit een col lectieve arbeidsovereenkomst voor de opera en het instellen van een reorgani satiecommissie, die na een onderzoek de regering zou moeten adviseren over op artistiek en sociaal gebied te treffen maatregelen. drijfsleven grote behoefte heeft. Mogelijk is ook een ruimer vrijstellingsbeleid we gens kostwinnerschap, persoonlijke on misbaarheid of studie. Dit soort maatre gelen houdt echter ergens een bevoor deling in van bepaalde categorieën dienstplichtigen, die buiten de hier ge noemde termen valt. Er is echter een maatregel denkbaar die „neutraal werkt" in plaats van een bepaalde groep te be voordelen. Wij bedoelen de vrijstelling van dienstplicht wegens broederdienst. Thans geniet de vierde broer uit een gezin vrijstelling. Hiervan zou men vrij stelling voor de derde broer kunnen ma ken. Vanuit het parlement is hierop de laatste jaren geregeld aangedrongen. Achtereenvolgende ministers van Defensie hebben dit echter steeds afgewezen, om dat het aanbod van dienstplichtigen dit niet zou toelaten. Dit argument komt aanstonds te vervallen. Wellicht dat de derde broer dan vrijstelling gaat krijgen. „Deze categorie komt zeker het eerst in aanmerking", zo hebben we tot oordelen bevoegde deskundigen al horen zeggen. Op diensttijdverkorting moet in ieder geval nog niet te zeer gehoopt worden. Omdat namelijk met de opleiding voor diverse vooral technische functies reeds een vrij lange tijd gemoeid is, zou men onvoldoende profijt trekken van de ge oefendheid, indien de diensttijd ingekort werd. Diensttijdverkorting komt wel dichterbij wanneer de krijgsmacht over meer beroepspersoneeel zou beschikken. Dit beroepspersoneel zou dan de belang rijkere taken moeten vervullen, waar voor een langere opleiding vereist is. Thans moeten op vele posten, die eigen lijk beroepskrachten vergen, nog dienst plichtigen worden ingezet. De animo om beroepsmilitair te worden of kortver- band-vrijwilliger, is echter niet groot. Met de huidige gespannen arbeidsmarkt ziet het er ook niet naar uit dat hierin binnenkort verandering zal komen. Na een wilde achtervolging is vrijdag in Delft een automobilist aangehouden, die na een ongeluk was doorgereden. De man, de 48-jarige W. K. uit Delft, die geen rijbewijs bezat, kwam op de hoek OostsingelGroenlandselaan in bot sing met de 61-jarige motorrijder P. H. V. uit De Lier. De motorrijder en 't voer tuig bleven aan de motorkap haken en werden een meter of twaalf meegesleurd. De automobilist bracht daarop zijn wagen tot stilstand, reed achteruit, waardoor de motor loskwam en ging er toen snel van door, achtervolgd door twee automobilis ten. Zij wisten de wegpiraat in de Mijn- bouwstraat klem te rijden, maar K. kon weer ontsnappen. Korte tijd later werd hij opnieuw klem gereden. Op die plaats passeerde juist een politieauto. Uit woede heeft K. nog de wagen, die hem de weg versperde, geramd. De motorrijder is met een hersenschud ding in het ziekenhuis opgenomen. Kostbaar meubilair en andere voorwerpen, die hebben behoord tot de huishouding van wijlen kei zer Wilhelm II, zijn uit Doorn overgebracht naar Königsallee 9 in Berlijn, waar prins Louis Ferdi nand hoofd van het huis Hohen- zollern, woont. Op de foto: Prins Lotus Ferdinand biedt de verhui zers een hartversterking aan. Op de achtergrond prinses Kira. Op Cyprus heerste vrijdag een betrek kelijke rust na de gevechten van don derdag op het westelijk deel van het eiland. In het dorp Ghaziveran, waar de ge vechten het felst waren, hebben Turks- en Grieks-Cyprische onderhandelaars overeenstemming bereikt over herstel van rust en orde. Voor de eerste maal hebben de Grieks-Cyprioten er daarbij in toegestemd dat Britse troepen zonder Grieks-Cyprioten patrouilleren in een Turks-Cyprisch dorp. Britse militairen zullen thans stellingen in het dorp be trekken, terwijl de Turks-Cyprioten op zich genomen hebben hun versterkingen te ontruimen en de wegversperringen, die zij op de toegangswegen tot het dorp had den opgericht, te verwijderen. Voor het overige werd vrijdag slechts van enkele branden in verschillende plaatsen op Cyprus melding gemaakt. De Cyprische minister van buitenland se zaken, Kyprianou, is vrijdag uit Ni cosia vertrokken, op weg naar New York voor besprekingen met secretaris-gene raal Oe Thant over de crisis op het eiland. Hij zou een dag in Athene over blijven voor een onderhoud met zijn Griekse ambtgenoot Stavros Kostopoulos en premier Papandreou. De Turkse minister van buitenlandse zaken Erkin heeft, voor zijn vertrek naar Genève voor bijwoning van de wereld handelsconferentie, gezegd dat de Turk se regering, evenals de andere belang hebbende regeringen, op de hoogte was gesteld van de richtlijnen van Oe Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, voor de vredesmacht op Cyprus, maar dat de Turkse regering daarom trent op bepaalde punten voorbehoud had gemaakt. Ten aanzien van de nieuwe incidenten op Cyprus zei Erkin, dat zijn regering de nodige maatregelen had genomen en dat de aandacht van e Veiligheidsraad erop gevestigd zou worden. Intussen is bekend la orden dat bij de gevechten in Ghaziveran donderdag minstens vijf Turkse Cyprioten zijn ge dood en drie gewond. De Griekse Cyprio ten telden één dode en vier gewonden. Bij een schietpartij in het dorpje Kalo- chorio verloor een Griekse Cyprioot het leven. De Turkse vloot is vrijdag nieuwe oefeningen begonnen ter hoogte van Is- kerendun. Zeven tprpedoboot jagers en twee onderzeeboten'zijn naar Kaap Do- mous gevaren, waar zij schietoefeningen houden. Op de foto: Een Turks-Cypriotisch echtpaar treurt bij het lichaam van hun zoon, die tijdens de gevechten van donderdag het leven verloor. Het meest gevreesde martelwerktuig- van het concentratiekamp Auschwitz, de ^Boger-schommel", werd vrijdag in het proces tegen tweeëntwintig vooywalige kampbewakers gedemonstreerd. Het toe stel is genoemd naar zijn uitvinder, Wilhelm Boger, een van de voornaamste beklaagden in het proces. Een voormalige politieke gevangene uit Auschwitz, Paul Leo Scheidel, toon de een door hemzelf vervaardigd model van de „schommel" toen hij vrijdag als getuige werd gehoord. Het toestel be stond uit een ijzeren stang die rustte op twee staken. Gevangenen moesten gaan zitten met hun knieën tegen de borst, waarna hun handen om de benen werden vastgebonden De stang werd vervolgens tussen hun knieën en armen gewrongen, waarna de gevangenen met het hoofd omlaag werden opgehangen. In die positie werden zij „verschrikkelijk mis handeld". ,,Ik herinner me nog als de dag van gisteren hoe Gustl (een vriend van hem) zo door Boger gemarteld werd", aldus de 57-jarige Scheidel. Later was Gustl Berger voor zijn ogen door Boger bij ,,de zwarte muur" doodge schoten. Diezelfde dag zag Scheidel Boger ook een andere gevangene met een nekschot doden. Vanuit de beruchte strafbunker barak elf „nekschot bunker" genaamd zou de getuige ook gezien hebben, dat Boger aan de terecht stelling van zesentwintig Russische volkscommissarissen deelnam. De voormalige gevangene Severa deelde als getuige mee, dat hij Boger eens een vrouw een crematorium in had zien slepen. Later had een gevangene een kruiwagen met as naar buiten ge reden. Severa maakte ook melding van de terechtstelling van twaalf Poolse ingenieurs onder leiding van de be klaagde Oswald Kaduk. Ook sprak hij over het doodschieten van veertig S.S.- officieren, wier kleding later in de was serij had gelegen. De 43-jarige Duitse jood Willi Leeuwarden vertelde, dat hij eens deel had uitgemaakt van een „schoonmaakploeg" die op bevel van een S.S.'er in een latrineput moest springen. Daarbij had de betrokken sadistische officier een gevangene zolang met zijn schop ondergeduwd dat deze stikte. Willi Leeuwarden deelde voorts mee, dat een S.S.-officier eens een klein joods meisje in de mond had geschoten voor de ogen van honderden gevangenen, die dachten dat hij haar een stukje choco lade ging geven. Het meisje stond naast hem op de appèlplaats. De officier liet papier ritselen en zei het kind, de mond open en de ogen dicht te doen. ,,Wij dachten dat hij het kind chocolade zou gaan geven, maar hij trok zijn pistool en schoot het kind in de mond", aldus De Zuidvietnamese regering heeft Cam- heeft het staatshoofd prins Norodom Si Leeuwarden. Hij vertelde verder nog, dat hijzelf door Boger op de beruchte „schommel" mishandeld was en dat hij Boger eens een Pool had zien doodslaan. Op de vraag van de rechter of dit alles waar was, antwoordde Boger nors t „Gedeeltelijk waar, gedeeltelijk verzon nen". Noch hij noch iemand anders in de „politieke afdeling" van het kamp had „ooit een gevangene zo erg geslagen dat deze stierf". bodja vrijdag van „provocatie" en „agressie" beschuldigd. Aanleiding daar toe was het neerschieten van een onge wapend Vietnamees verkenningsvlieg tuig boven Cambodjaans grensgebied. Een Vietnamese luchtwaarnemer kwam hierbij om het leven en een Amerikaan se vlieger werd ernstig gewond. Het neerhalen van het toestel is een vergelding voor een aanval, die Zuid- vietnamezen op het Cambodjaanse dorp Chantrea zouden hebben ondernomen. Tijdens een rondreis door oost-Cambodja De 33-jarige soldaat John Man tle heeft in Llanharam, een stadje onder de rook van Cardiff in Wales, vrijdag zijn vrouw, haar drie kinderen, haar moeder en tenslotte zichzelf van het leven beroofd. Toen de politie, door bu ren gewaarschuwd, de voordeur had opengebroken, werden de lij ken aangetroffen. John Mantle leefde al vier jaar ge scheiden van zijn 36 jaar oude vrouw Joanne, die een dochter uit een vorig huwelijk had. Vrijdagochtend kwam hij bij het huis. Hij liet zijn motorfiets voor de deur staan. Een van de buren had een kind horen schreeuwen maar be steedde er verder geen aandacht aan. Politieagenten vonden Kim, een meis je van vier jaar. en Sharon, een meisje van acht. dood in bed. De kinderen wa ren door worging om het leven ge bracht. Gloria, een meisje van 16, haar moeder en haar grootmoeder, mevrouw Charlotte Dyer, werden dood aange troffen in de voorkamer. Zij waren met hamerslagen gedood. Mantle lag dood in de slaapkamer. De politie vermoedt dat hij vergif heeft ingenomen, nadat hij zijn familie had uitgemoord. hanoek vrijdag meegedeeld dat er ge vechtshandelingen in de grenscorridor zijn geweest. Zestien Cambodjanen zou den bij een bombardement en een be schieting in het dorp zijn omgekomen. Tegens deze aanval heeft Cambodja bij Zuid-Vietnam geprotesteerd. Het grensincident komt op een ongun stig moment, omdat gisteren juist be sprekingen zouden beginnen over het herstel van de diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen. De incidenten zijn gerapporteerd aan de regeringen van Engeland en Rusland, voorzitters van de in 1954 ingestelde conferentie mei betrekking tot Indochina. In Saigon wierp vrijdag een man een bus met een kg t.n.t. in een autobus met ongeveer 20 Amerikaanse militairen. De t.n.t. ontplofte echter niet en de da der wist in een slop te ontkomen De Zuidvietnamese regering heeft be sloten de provinciale burgerwacht, ter sterkte van ongeveer 100.000 man. in de nationale strijdkrachten, die 200.000 man omvatten, op te nemen. Daarnaast be staat nog de dorpsmilitie, die in het gehe le land ongeveer 250.000 man omvat. In bepaalde gebieden worden onder druk van de Vietcong-opstandelingen be stuursorganen teruggetrokken. Militaire kringen zeiden, dat niet van een terug tocht mocht worden gesproken. ..Wij bundelen onze kracht als een tijger voor dat hij zijn prooi bespringt" aldus Zuidvietnamese legerkrmgen. Onze paasprijsvraug heeft veel weerklank gevonden. Vandaar dat we hebben besloten de inzendings termijn te verlengen. Begin vol gende week zullen we de tekening van het gebroken ei nogmaals af drukken. Bovendien zullen we dan meedelen wat de uiterste datum van inzending wordt. Veel jeug dige lezers blijken wel wat moeite te hebben met het lijmen van het ei. We willen hen daarom in staat stellen ook zonder die puzzel aan de wedstrijd deel te nemen. Als zijn een zelfge tekend ei kleuren en op dat zelfde blad vermelden hoe de door ons gevraagde paaswens luidt, hebben ze tóch kans op een prijs. Vanzelfsprekend zul len we daarbij met de leeftijden rekening houden. Zoals gemeld: inzendingen op die adressen van ons blad weike onder aan op pagina 2 staan vermeld. Eigen naam en adres moeten natuurlijk ook duidelijk worden ingevuld. (Advertentie) een zeer verfijnde vormgeving. Houtsoort en ontwerp zijn één. SLAAPKAMER EETKAMER BOEKENWAND in onze etalage Catharinastraat 4 iiepan GROTE MARKT 30 CATHARINASTRAAT 4 BREDA

de Stem | 1964 | | pagina 1