Conflict Brandt-Bonn rode buit doorlaatpasjes Familie Richard kent geen Bormann zest echte broer Handelsconferentie met politieke controversen WEERZIEN MET BERLIJN IS Omroeporganisatie voor Amsterdams stadsgebied Volk juicht, maar experts fronsen de wenkbrauwen In geestelijk opzicht wordt Muur ongenaakbaarder Sentimenteel Succes voor DDR Aulomaai Minder hard Dovemans oren Gunstige markt Grote Nederlandse inzending voor Hannover Messe Stijgende vraag naar centrale verwarming UN1FONDS Voor hete vuren. O Gromiko over kwestie Europese veiligheid Topconferentie nog zinloos De belastingverlaging in de V.S. Maleisië rolt Indonesische organisatie op BELGIE EN KONGO SLUITEN DUBBELE OVEREENKOMST De Gaulle thans op bezoek in delen overzeese WRIJVINGEN IN GENEVE VERWACHT Prehistorische vondsten in Tanganjika Vakbeweging vraagt Huurverhoging volledig compenseren VM MIMI E» ZOOI IV. EFFECTEN COUPONS BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 MAART 1964 WILLY BRANDT LUDWIG ERIIARD (Eigen buitenlandse dienst) Het is maar een kwart jaar geleden, dat we een door het pasjes-akkoord leer sentimentele Berlijnse bevolking achterlieten. Nu we na een maand of drie weer voet aan wal gezet hebben op het eiland aan de Havel en de Spree, vinden we een Berlijn terug dat ons veranderd voorkomt. Er domineert een andere geest. Heerste bij de Westber- lijnse bevolking voorheen woede en vertwijfeling, nu vindt men een zekere gerustheid over de territoriale veilig heid van West-Beriijn. terwijl de scher pe kantjes in de geestelijke houding tegenover het „rode" blok wat afgerond lijken. (Van onze Haagse redacteur) Op de 26 april tot en met 5 mei te houden Hannover Messe 1964 zullen negenentachtig Nederlandse firma's ex poseren. In totaal zijn er 5697 exposan ten, waaronder 1285 buitenlandse onder nemingen uit 28 landen. Onder hen neemt Nederland de zesde plaats in. Nederland is 'onder meer vertegen woordigd door de bureauindustrie met vijftien ondernemingen en de electro- industrie met elf firma's. Bovendien is Nederland vertegenwoordigd in de groe pen luchttechniek, olieverwarming, auto. maten (zeven exposanten), bouwbeno- digdheden (zes), de werktuigindustrie (vier) en de sector staal en ijzer (een). Sinds 1954 heeft het aantal Nederlandse exposanten zich met acht vermenig vuldigd. (Advertentie) met een belegging in fit? BESCHERM DE SUBSTANTIE ALGEMEEN fêf VAN UW VERMOGEN FONDSENBEZIT De behoefte aan meer woongenot door verwarming van alle vertrekken doet zich zowel in Frankrijk, België, Duits land, Engeland als in ons land voelen. In ieder van deze vijf landen zijn er meer opdrachten te vergeven dan er bedrijven zijn die deze kunnen accepteren. Giste ren werd er in het Kurhaus te Scheve- ningen een speciale studiedag aan dit probleem gewijd. De conclusie was dat de verwarmingsinstallateurs rationeler moeten leren werken Zij moeten het rationaliseren zoeken in vluggere mon tage, met vooraf fabrieksmatig klaarge maakte onderdelen. De pasjesregeling van Kerstmis heeft onder de bevolking een grotere senti mentele nawerking gehad dan verwacht werd. Dat na meer dan twee jaren van ongenaakbare afgrendèling plotseling veertien dagen lang de mogelijkheid be stond familie en vrienden in Oost-Ber- lijn te bezoeken, heeft in de politieke standvastigheid van de Westberlijnse bevolking toch wel nuances opgeroe pen. De Oostduitse staatssecretaris Wendt, feitelijk dus een onderminister van de D.D.R., was toch maar de aanvaarde gesprekspartner van de heren van het Westberlijns socialistisch-libera le stads bestuur. En het waren toch maar bureaus van de D.D.R., die op Westberlijns gebied exterritorialiteit genoten en het waren ambtenaren van de D.D.R. die op West berlijns gebied officiële stukken voor die D.D.R. uitgaven. De Westberlijnse autoriteiten hebben zich beijverd om te betogen dat dit alle maal ten aanzien van de houding tegen over die D.D.R. niets te betekenen had en dat de mogelijkheid van het per soonlijke contact in Oost-Berlijn een tactische en technische toegeeflijkheid rechtvaardigde. Maar vanuit de D.D.R. gezien, werd hier toch wel een politiek en psychologisch succes behaald. De opgesloten Westberlijnse bevolking is vooral in de kersttijd zeer senti menteel. De Berlijnse C.D.U. heeft daar om wegens haar waarschuwingen tegen de pasjesregeling, belangrijk aan sym pathie onder de bevolking ingeboet. Als het aan de Westberlijnse massa lag, zou men met Pasen op dezelfde condities als met Kerstmis weer naar Oost-Ber lijn trekken. Willy Brandt en zijn Ber lijnse S.P.D.. die dit zouden toejuichen, hebben dan ook de volksgunst verwor ven. In het conflict hierover met de Bondsregering staat het overgrote deel van de Westberlijners aan de zijde van Brandt. Het is eigenlijk een tragische gespletenheid in de Westduitse houding jegens de rode machthebbers. En dat is het succes van de overzijde, dat ze nog vergroten kunnen als het lukt de pas jesregeling van Kerstmis te prolonge ren. aan dovemansoren gepredikt. Het is daarom maar goed dat bondskanselier Erhard burgemeester Brandt op nette maar duidelijke wijze aan het verstand heeft gebracht dat het Berlijnse stads bestuur géén buitenlandse politiek moei maken, maar dat dit de taak van de Bondsregering is. Daarmee echter verhindert men niet de vele contacten, die privé tussen West- en Oost-Berlijn gelegd worden Men verzekerde ons in West-Berlijn en we hoorden het bij een bezoek aan Oost-Berlijn bevestigen dat linkse elementen van de Berlijnse S.P.D. vrij regelmatig contacten onderhouden met leidende figuren van de S.E.D. in Oost- Berlijn. Hetzelfde is het geval met tientallen industriëlen uit Berlijn, die op Oostduitse ontvangsten verschijnen en daar de mogelijkheden aftasten. De Berlijnse industriëlen zijn van oudsher vrijzinnig liberaal georiënteerd ge weest. Ze vormen ook thans de steun pilaren van de liberale partij, de F.D.P., die met de socialisten de stedelijke re geringscoalitie vormt. De koers van de F.D.P., vooral die van de Berlijnse F.D.P. tegenover het oosten, munt be paald niet uit door standvastigheid. Lei dende F.D.P.-figuren, als vice-kanselier Mende en de plaatsvervangende voor zitter van de Bondsdag, Thomas Dehler, zijn ook bepaald geen standvastige po litici. gemeen. We hebben zelfs vastgesteld dat inzake die muur onophoudelijk naar perfectionisme gestreefd wordt. Men bouwt haar steeds hoger en steviger. Aan de Bernauerstrasse, langs de Spree en elders donderen onder de explosieve kracht van zware dinamietladingen grote woonkazernes in elkaar. De meest radicale wijze om een vrij schootsveld te krijgen voor de patrouillerende volkspolitie. Achter de muur is een breed niemandsland in wording en de Oostberlijnse woonwijken, die aan dit niemandsland grenzen, zijn tot verbo den gebied verklaard, waar alleen nog maar trouw geachte partijgenoten mo gen wonen. De schiettorens van de Vopo's, voor heen primitief en snel in elkaar gezet, zijn thans prima geoutilleerd. In geestelijk opzicht bestaat in Ber lijn dus een minder harde en ongenaak bare muur. In materieel opzicht echter is de muur nog even hard, onmenselijk, ..Weet u wat de nieuwste automaat is?", zei ons een gids. „Ga daar maar eens op dat trapje staan en wenk maar even met uw zakdoek in de richting van zo maar een punt aan de overzij. Prompt draaien alle Vopo's zich om en beginnen met verrekijkers de hele om geving af te speuren, of er soms een volksvijand is die naar het Westen te- rugwendt". Daar zijn nl. zware straffeh op ge steld. Het gevolg is dat men doorlopend vooral oudere vrouwen op die stellages langs de muur ziet staan, die onbeweeg lijk naar de overzij staren. Het viel ons op dat ondanks de bit tere koude en de snerpende poolwind oudere dames tien minuten lang onbe weeglijk op die geïmproviseerde stel lingen aan deze zijde van de muur naar de overzijde stonden te staren. Elk geval is een drama! Ze weten dat daar ergens een dochter of een zoon of ander familielid eveneens stom en onbeweeg lijk staart. Het enige menselijke con tact. En vraag dan zo'n moeder eens niet sentimenteel te zijn, maar alleen maar aan harde politiek te denken! de beste Duitse aandelen belichaamd in één effect. genoteerd op de Amsterdamse beurs huidige prijs per 5 participaties ca. f165.- inkomsten- en kapitaalsuitkering 1962/63 ca. 6/4% (vfij van Duitse dividendbelasting) Vraag folder en verslag bij uw bank, commissionair ol' LABOUCHERE, POSTBUS 154, AMSTERDAM Het Parool" heeft een omroeporgani- exploitatie alleen mogelijk zal zijn wan satie voor de bevolking van het stads gebied van Amsterdam gesticht onder de naam „Stichting radio-omroep- en televisiezender het Parool". Aanvragen voor een zendmachtiging zijn al gericht tot de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Verkeer en Waterstaat, zo deelt Het Parool van vrijdagavond mee. Het blad meldt verder ,,De nieuwe omroeporganisatie wil haar aandacht en activiteiten richten op nieuws en infor matie over het plaatselijk gebeuren in al zijn facetten, zoals kunst en cultuur, sport, politiek, verenigingsleven, ont spanning, amusement. Voor wat de televisie aangaat meent Het Parool dat neer in bescheiden mate ook reclame boodschappen kunnen worden uitge zonden". De radioprogramma's zullen geduren de de gehele dag, de televisie program ma's om te beginnen enkele uren per dag worden uitgezonden. De stichting zal de radioprogramma's gaan uitzen den via de fm (frequentie-modulatie)- banden Voor de televisieuitzendingen zal gebruik worden gemaakt van de zgn. decimetergolven, die voor kleine geo grafische eenheden uitzendingen van goede kwaliteit mogelijk maken. De toekomstige zender van Het Parool zou een bereik moeten hebben van ongeveer tien kilometer, te rekenen vanuit de stadskern van Amsterdam. Hierdoor zul len ook Amstelveen, Badhoevedorp, Tuindorp Oostzaan, Landsmeer, Broek in Waterland, Diemen, Weesp en Abcoude de zender kunnen ontvangen. ,,Er is geen Richard Bormann in onze aanleiding van verklaringen familie", zo heeft Albert Bormann, broer j t-,- van de voormalige nazi-leider Martin Bormann in een onderhoud met het blad „Bildzeitung" in Bonn verklaard Albert Bormann zei geen broer te heb ben die Richard heet. Hij zei dit naar De Russische minister van buitenland se zaken Gromiko meent dat een even tuele topconferentie over de veiligheid van Europa vooraf dient te worden ge gaan door een of andere speciale over eenkomst tussen Oost en West. Gromiko, die een officieel bezoek brengt aan Zweden, verklaarde dit op een persconferentie in Stockholm. Hij zei dat een dergelijke overeen komst op het ogenblik niet bestaat, waardoor een topconferentie zinloos zou zijn Toen Gromiko vragen werden gesteld over de Amerikaanse vliegers die in Oost-Duitsland worden vastgehouden zei hij dat hij op de hoogte was gesteld van de inhoud van de scherpe protest nota die de Verenigde Staten twee dagen geleden hierover in Moskou hebben in gediend. De Russische minister verklaarde niet in staat te zijn in details op de nota in te gaan, maar hij wees erop dat het toestel van de drie mannen boven Oost duits grondgebied had gevlogen, waar door het incident volgens hem voorname lijk de Oostduitsers aangaat. die een zekere Richard Bormann in Brazilië heeft afgelegd en die zich een broer van Martin Bormann noemde. De zich noemende Richard Bormann" was op het politiebureau in Sao Vicente, bij Santos in Brazilië, komen vertellen dat hij een broer van Martin Bormann, destijds Hitiers plaatsvervanger, was en niet langer ondergedoken wilde blijven vanwege zijn familienaam. Hij zei later in een telefoongesprek met de vertegen woordiger van het persbureau Reuter twee jaar geleden van een wederzijdse Duitse vriend vernomen te hebben dat Martin Bormann in Dourados in de Braziliaanse staat Matto Grosso verbleef. Inmiddels is uit Londen gemeld dat de 53-jarige dokter Nevil Leyton aldaar ver klaard heeft, kort na de oorlog een foto van Duitse gevangenen gezien te hebben waar ook Martin Bormann op stond. Die foto was hem getoond in het Drie koningen-hotel in Bazel door een Britse sergeant die daar aan de bar met hem praatte. De sergeant had gezeg „U weet dat wij Bormann te pakken hadden, maar hij is er vandoor gegaan". Hij toonde toen de foto die volgens hem was gemaakt in een Duits kamp ongeveer vijftien km van Bazel vandaan. De man die zich Ricard Bormann noemt is intussen onder arrest gesteld. Verwacht wordt dat hij voor verder ver hoor aan de politieke recherche zal wor den doorgegeven. De Berlijnse C.D.U.-leiders en de autoriteiten in Bonn blijven stadsbe stuur en bevolking van West-Berlijn aanraden zich niet door sentimentele gevoelens te laten leiden, maar dit is Maleisische politieagenten en militai ren hebben begin deze maand op Sabah (Noord-Borneo) een Indonesische gehei me organisatie opgerold en de Indonesi sche leider gevangen genomen, zo is vrij dag in een Maleisische regeringsverkla ring bekendgemaakt. Volgens de verklaring was de leider van de organisatie luitenant van de ma riniers Soenarto, op 2 maart door een af deling van de politie gevangen genomen en waren 150 andere Indonesiërs even eens gearresteerd. Soenarto zou in 1962 naar het district Tawaoe (Oost-Sabah) zijn gesmokkeld. Drie dagen na zijn ar restatie waren twee collega's van Soenar to aangehouden, van wie een was ge wond. Vier mensen, die „het revolutio naire volksfront van Sabah" van voedsel hadden voorzien, waren ook aangehou den. De Maleisische ambassadeur m Thai land, Abdoel Yaacob Lattiff, zei vrijdag te verwachten dat Maleisische en Indone sische delegaties spoedig bijeen zullen ko men om regelingen voor het toezicht op de wapenstilstand op Borneo uit te wer ken. (Eigen buitenlandse dienst) De algemene verlaging van de inkom stenbelasting, die in de laagste inkom stenklasse van 20 op 14 procent en in de hoogste van 91 op 70 procent be draagt, heeft uiteraard de burgers der Ver. Staten meer geïmponeerd dan de verrichtingen van de regering op het slappe koord van de buitenlandse poli tiek. Natuurlijk is iedereen het er roe rend mee eens, maar in financieel- deskundige kringen heerst toch wel enige bezorgdheid over deze radicale ingreep in 's lands financiën en be schouwt men het als een koen experi ment. Het gaat om een bedrag van 11,5 miljard dollar, dat de belastingbetalers in de zak kunnen houden. President Johnson heeft gelijk, wanneer hij di' het ver strekkendste besluit noemt, dat ooit op gebied van de belastingen in de Ver. Staten is genomen en dat het ook het belangrijkste besluit is ter aanmoedi ging van de economie van de Ver. Staten sinds de wereldoorlog. In de belastingverlaging is een sterke progressie ingebouwd. Deze wordt n.l. hoger naarmate het inkomen stijgt. Maar de kleine man geniet in elk geval een belastingverlaging van minimum zes procent, snel opstijgende tot 10, 12 en maximaal 21 procent. Personen met zeer lage inkomens betalen geen of na genoeg geen belasting meer. De N.V.- belastingen zakken eveneens belang rijk, terwijl de belastinginning zeer veel vereenvoudigd is Berekend naar het algemeen gemiddelde, bedraagt de verlaging per belastingbetaler 20 procent. De regering is er bijzonder trots op de massa van het arbeidende volk goed bedacht te hebben. Een vierkoppige familie met maximaal 3000 dollar jaar. inkomen betaalt in het geheel geen in komstenbelasting, terwijl zij bij een inkomen van 5200 dollar een derde mincier betaalt dan volgens de oude regeling. Dit is bijzonder belangrijk voor de kleine zelfstandigen. Volgens de oude regeling betaalde een winkelier met een jaarinkomen van 20.000 dollar 6000 dollar belasting. Dat wordt nu 4400 dollar. Bij grote bedrijven valt de hef fing terug van 52 op 48 procent. Dank zij deze belastingverlaging zul len, zo veronderstelt men, ongeveer 800 miljoen dollar in het bedrijfsleven ge stoken kunnen worden Men hoopt en verwacht, dat het de meest effectieve aanval op de werkloosheid zr' zijn, die men sinds lang heeft uitgedacht. Toen in het Cyprische dorp Ghazi- veran weer felle gevechten op laaiden tussen daar verschanste Turken en aanvallende Grieken, geraakten de in het dorp verza melde buitenlandse journalisten in een moeilijke situatie. Zij kregen evenwel gelegenheid om tijdens een korte pauze in het vuren het toneel van de strijd te verlaten en veiliger oorden op te zoeken. België en zijn voormalige kolonie Kon- So zijn het in Leopoldstad over twee be langrijke kwesties eens geworden Een reeds vier jaar durende financieel ge schil waar een bedrag van twee miljard dollar mee gemoeid is, werd opgelast en Belgie zal twee belangrijke vliegbasissen. Kitona en Kamina, die sinds 1960 door de troepen van de V.N. bezet worden ge houden. aan Kongo overdragen. Deze zomer nog zullen beide landen een iormeel verdrag hierover onderteke nen. De overeenkomst was het resultaat van vier dagen onderhandelen tussen de Kongolese premier Adoela en de Belgi sche minister van buitenlandse zaken Paul Henri Spaak. President De Gaulle is gisteren vanuit. Mexico in Pointe-a-Pitre op het Franse eiland Guadeloupe gearriveerd. Hij werd bij aankomst begroet door de Franse minister van staat voor de overzeese gebieden, Louis Jacquinot. Het is de tweede maal dat De Gaulle een bezoek brengt aan het Creoleneiland in de Caraïbische zee. De veiligheids maatregelen waren zeer uitgebreid. In het plaatselijk ziekenhuis werd spe ciaal vanuit Parijs overgevlogen bloedplasma gereed gehouden voor het geval de president gewond zou raken bij een aanslag. Vandaag vliegt De Gaulle verder naar Frans Guyana, buur land van Suriname. Politieke waarnemers in Parijs menen dat het bezoek van De Gaulle aan Mexico hem in staat heeft gesteld de voet te zetten tussen de deur die hij komend najaar als hij een langduri ger bezoek aan Zuid-Amerika zal brengen wijd open zal gooien. Politieke wrijvingen bedreigen de Mammoetconferentie over Handel en ontwikkeling, die maandag onder auspiciën van de Verenigde Naties in Genève zal worden geopend. Het is te verwachten dat de communistische landen die eraan deelnemen niets zullen nalaten om propagandistische munt uit de conferentie te slaan. Functionarissen die belast zijn met de gang van zaken, verwachten dan ook dat er de eerste twee weken schermutselingen achter de schermen zullen zijn alvorens men tot het eigenlijke werk zal kunnen overgaan. De bedoeling is dat de conferentie op 15 juni eindigt en dus twaalf weken zal duren. Er nemen meer dan 1500 afgevaardigden uit 122 landen aan deel, zodat men gerust kan spreken van de grootste handelsconferentie aller tijden. De conferentie beoogt de wereldhandel uit te breiden en de groei van de economie in de ontwikkelingslanden te bevorderen. De wereldhandel is voornamelijk in handen van de bij de GATT aangesloten landen. De ontwikkelingslanden, de meerderheid van 84 uitmakend, willen door ook deel aan hebben. GESCHILPUNTEN Oude wrijvingspunten tussen Oost en West, tusen de rijken van het noorden en de armen van het zuiden, zullen on getwijfeld weer naar voren komen. Ook de verschillende economische opvattin gen van de westelijke landen zullen een woordje meespreken. En dan is daar bovendien de kv/estie-China de Chi nese volksrepubliek wel te verstaan. Want dat land, dat een kwart van de wereldbevolking bergt, neemt geen deel aan de beraadslagingen en is niet uit genodigd. De Sovjet-Unie zal ongetwijfeld de an dere communistische landen voorgaan in de eis dat ook Peking wordt uitgenodigd. Frankrijk, dat het communistische re gime in Peking onlangs heeft erkend, zal dan een dergelijke motie steunen, zoals het kort geleden in de wereldge zondheidsorganisatie (W.H.O.) heeft ge daan. De communistische en tal van ontwik kelingslanden, zullen ook de vraag aan de orde stellen waarom landen als West- Duitsland. Zuid-Korea, en Zuid-Vietnam, die geen lid van de V.N. zijn, wel zijn uitgenodigd en Oost-Duitsland, Noord- Korea en Noord-Vietnam niet. Ook valt te verwachten dat de commu nisten de westelijke geïndustrialiseerde landen opnieuw zullen beschuldigen van het opwerpen van protectionistische tol muren. GROTER AANDEEL Onder leiding van Moskou zal het oos» telijk blok dat in 1956 voor het eerst het voorstel voor het houden van de conferentie deed stellig een groter aandeel in de wereldhandel opeisen. De ontwikkelingslanden, die het voor stel voor de conferentie van Moskou overnamen tot grote ergernis van het Kremlin hebben een hele waslijst van eisen en verlangens. Op de agenda staat een voorstel tot instelling van een nieuwe wereldhandels organisatie, een netelig onderwerp. De communisten zouden een dergelijke or ganisatie gaarne zien, in de hoop er een voorkeursbehandeling uit te verkrijgen. De Verenigde Staten en de meeste an dere westelijke landen zijn er evenwel tegen. Vooral Washington is er tegen gekant, omdat het congres, zoals in het verleden is gebeurd, elke gedachte om een economische wereldorganisatie macht af te staan, zal verwerpen. Er worden ongeveer 50 ministers in Genève verwacht. Engeland zendt de staatssecretaris van het ministerie van handel, lord Drumal- byn. Uit Washington komt George Ball, de onderminister van buitenlandse za ken. Sommige ontwikkelingslanden vin den één minister niet voldoende en zen den er twee. PAPIERMOLEN De documenten die elke afgevaardigde ter hand zullen worden gesteld, wegen tezamen reeds meer dan 80 ton. En er komt nog meer. Elke delegatie krijgt 54 kg aan docu menten, met de standpunten der deelne mende landen, beschouwingen van des kundigen en statistieken van de gehele wereldeconomie. De organisators verwachten dat het totale gewicht uiteindelijk meer dan 100 ton zal bedragen. De stapel papieren en documenten die elke delegatie te verwerken krijgt, is al meer dan twee metér hoog. En men mag zich al gelukkig achten wanneer men slechts de helft ervan heeft kunnen le zen. Journalisten, die de conferentie moeten verslaan, zijn wat gelukkiger. Het voor lichtingsmateriaal, dat hen ter beschik king is gesteld, vormt een stapel van nog geen meter hoog, ongeveer 60 cm. Het gewicht bedraagt 12 kg. In Tanganjika heeft men nieuwe pre historische vondsten gedaan, die aanto nen dat zich van bijna twee miljoen jaar geleden tot omstreeks het midden van het Pleistoceen twee verschillende typen mens naast elkaar ontwikkelden. De nieu we vondsten werden gedaan in hetzelfde gebied waar de beroemde Zinjanthropus- schedel in 1959 werd gevonden. In een verklaring van de regering van Tanganji ka wordt gezegd dat ze, hoewel niet zo spectaculair als de Zinjanthropus-vondst, „wetenschappelijk gezien aanmerkelijk belangrijker zijn, daar zij het bewijs leve ren van de aanwezigheid van een soort mens in een veel vroegere tijd dan voor heen aangenomen werd". In de verklaring staat nog: „Dit feit is van het grootste wetenschappelijke be lang en wijst erop, dat de algemeen ver breide gedachte dat er slechts drie op eenvolgende ontwikkelingsstadia bij de mens waren Australopithecines, Pithe- canthropines en Homo onjuist is en dat minstens twee afzonderlijke taken zich gelijktijdig ontwikkelden". (Van onze Haagse redacteur) De Stichting van de Arbeid gaat op 25 maart praten over de looncompensatie voor de per 1 juli door de regering voor gestelde huurverhoging van 10 en 12,5 procent. Zeker is wel, dat van de kant van de vakbeweging gevraagd zal wor den om een volledige compensatie. De werkgevers zijn bereid de huurverhoging te compenserert met één procent loons verhoging. In vakbewegingskring betwij felt men, of deze compensatie voldoende is Men herinnert in dit verband aan de hoge huren van de na-oorlogse woningwetbouw. Van werkgeverszijde wijst men er ech ter op, dat de bewoners van huizen met zeer forse huren woningen, die na 1957 zijn gebouwd in het algemeen geen huurverhoging zullen krijgen. Des opdanks ontvangen zij wel een loon compensatie. (Advertentie) De Bank voor Brabant Het stemmingsbeeld is gistermiddag voor de internationale 'waarden vrij gun stig geweest. Praktisch al deze waarden openden boven het voorgaande slotniveau. De omvang van de handel bleef echter binnen nauwe grenzen. Een feit is, dat het publiek weer meer vertrouwen in de aandelenmarkt begint te krijgen. Voor Philips gold, dat het Amerikaanse aan bod gisteren niet aanwezig was, terwijl van lokale zijde de belangstelling voor de Philipsaandelen blijft aanhouden. Er worden tevens dekkingsaankopen in de Philipshoek plaats. De openingsprijs werd vastgesteld op 152.90. tegen eergisteren als slotprijs 151. Ook Kon. Olie lag gunstig in de markt op 152,70 151,60). Unilever verbeterde ca zestig cent tot 141.70. Hoogovens zetten de opmars verder voort met een koerswinst van vier punten tot 638. AKU een kleinigheid lager op 527. Aandelen KLM werden wederom niet onbelangrijk lager gead viseerd op 71. Dit fonds verloor eer gisteren ruim vijf gulden tot 75. Later op de middag daalde Hoogovens tot 635 en AKU tot 526. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekte Hoogovens deze beursweek een koers winst van ca. tien punten. Philips ging ca twee gulden omhoog, terwijl Unile ver bijna een gulden moest prijsgeven. AKU was iets zwakker, terwijl Kon Olie praktisch onveranderd bleef. Hoewel de koersverschillen deze week niet veel te betekenen hadden is de markt toch gun stig geweest voor Hoogovens en Philips. De scheepvaartaandelen lagen goed prijshoudend tot iets hoger in de markt. De inhoud van het gepubliceerde jaar verslag van de KPM was een stimulans, waardoor de aandelen van deze maat schappij hoger werden geadviseerd. De leidende cultures konden de vaste stem ming van de voorgaande dag handhaven. Het onveranderde dividend door Amster dam Rubber van vijf procent bracht wei nig verandering in de koers van de aan delen van deze maatschappij. HVA werd verhandeld op 164%, certificaten Deli kre gen een adviesprijs op 130. Evenals de vorige dagen was ook gisteren de stem ming in de staatsfondsenhoek eerder iets gemakkelijker met weinig zaken. 19-3 20-3 Ned. '59 4'4 94% 94/, Ned. '61 4% 93% 1 93% Ned. '47 3'2 86?| 86% Ned. grootboek '46 86% 86% AKU 527% 526% Hoogovens 634 635% Philips 150.05 152.60 Unilever 141.10 141.45 Kon. Olie 151.60 153.05 HAL 117% 1171'2 Scheepvaartunie 142 142% Amst. Bank 379% 377 Ned. Handelmij. 357 359 Lucas Bols 1025 1032 Mach. Breda 222 222 Bijenkorf 869 866 Drie Hoefijzers 365 366 Ford 925 Van Gelders Papier 186 186% Heineken 507 507 Hero Conserven 380 373 Holl. Beton Mij. 414 414 Kon. Zout 865 865 Nijverdal - Ten Cate 199 200% De Schelde 249 250 Scholten Karton 565 1 553 Simons emb.f. en houth. 139% 140 Thomassen en Drijver 731% 721% Van Vlissingen Katoen 255% 254 Vredestein 225 226 Zeeuwse Confectie 367 368 Zwanenberg Organon 960 970 Shell Oil 16% 16% Anaconda 48 A 48,9, Bethlehem Steel 37% 38 General Electric 89' 4 88% General Motor 83% 82i a ex div Procter and Gamble 85% Republic Steel 4512 45% NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. Olie 152.20 —152.60. Philips 151.50—152.00, Unilever 140.80141.20.

de Stem | 1964 | | pagina 15