LUXEMBURG VREEST EEN EXODUS deNHM biedt méér aan spaaiders DE EERSTE LANDPLANTEN Wordt Brussel Europa-hoofdstad? Minister in de nesten.... DE GAULLE NIET NAAR CUBA beter een CANON in de hand Nieuwe kapsels uit Parijs Canon Niet kokenen toch een prachtige witte was BANK Moskou wil Rood-China weer economische hulp verlenen Peking: „Nu niet meer nodig NEDERLAND BESCHERMT ONS NIET Onze rusteloze aarde De zetel van „de zes' De „invasie" Regering onder druk Profijt St. -Bernardtunnel gisteren geopend Indonesische studenten; 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 MAART 1964 Het Groot-Hertogdom Luxemburg (ongeveer 350.000 inwoners in totaal) is wel in een zeer moeilijk parket terecht gekomen. De afgelopen dagen werden in Brussel besprekingen gevoerd tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van „de Zes" (Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux). Het probleem dat daarbij aan de orde kwam, was de door iedere oprechte „Europeaan" gewenste samensmelting van de bestuursorganen der Europese Gemeenschappen. In plaats van drie afzonder lijke „Europese regeringen", verspreid over Brussel en Luxem burg" zou er EEN enkel gezagsorgaan dienen te komen voor het voorbereiden en het uitvoeren van de besluiten van de Europese Ministerraad. Nadat de Franse regering onder lei ding van president De Gaulle di neder- landse plan bekend als het plan fusie van de Executieven der Europese Ge meenschappen" enkele jaren heeft tegengehouden, is het thans de Luxem burgse regering die als spelbreker op treedt. De Franse regering had oorspronkelijk politieke bezwaren tegen een samen smelting van de Europese executieven, omdat het van de oprichting van één enkel Europees gezagsorgaan binnen de Gemeenschappen een versterking van het supranationale element vreest, d.w.z. het vreest dat de invloed van de afzon derlijke regeringen met name van de Franse wat verloren zou gaan. Inmid dels heeft Frankrijk zijn verzet opgege ven op voorwaarde dat men niet alleen streeft naar een samensmelting van de drie bestaande gezagsorganen, doch tevens naar een fusie van de drie Ge meenschappen in hun geheel. Bij deze laatste operatie zou de Franse regering dan willen bereiken dat de meer supra nationale bevoegdheden van de Europese Gemeenschap van Kolen en Staal op gericht in 1952 op initiatief van de toen malige Franse Minister van Buiten landse Zaken Robert Schuman worden ..gestroomlijnd" naar het model van de minder federaal" opgezette EEG en Euratom, die in 1958 tot stand kwamen. Waaruit is het verzet van Luxemburg te verklaren? Voor de beantwoording van deze vraag moeten we even terug naar 1952. Er bestond toen geen over eenkomst tussen de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Zes over de plaats waar de Kolen en Staalgemeenschap zou worden geves tigd. Candidaat waren toen o.m. de ste den Luik en Saarbrucken (toen nog on der Frans beheer). Teneinde tot een voorlopige oplossing te komen verklaar de de toenmalige Luxemburgse Minister- President Joseph Bech zich bereid de eerste „Europese regering" in het Groot- Hertogdom onder te brengen. Wie denkt dat de gezellig dikke staatsman Bech op de dankbaarheid van zijn Luxemburgse onderdanen mocht rekenen, komt be drogen uit. Men vond het in 1952 in het Groot-Hertogdom helemaal niet zo leuk rekening te moeten houden met een in vasie van Europese ambtenaren. De Luxemburgers hebben niet voor niets tot devies ,,Mir wollen bleiben watt mir sind" we willen blijven wat we zijn. Van de intocht van enkele honderden Europeanen vreesden zij verstoring van het kalme leventje dat de Luxembur gers nu al eeuwenlang leven en waarbij zij er in geslaagd zijn hun identiteit te handhaven. Een Luxembrugs Minister heeft ons eens verklaard, dat als er in 1952 een volkstemming zou zjjn gehouden onder de Luxemburgers over de vraag of men accoord ging met de vestiging van de Kolen- en Staalgemeenschap in Luxemburg ongeveer tweederde zou heb ben tegengestemd. Inmiddels zijn 1400 Euro-ambteneren sedert 1952 in Luxemburg neergestre ken: de 9 leden van de Hoge Autoriteit met een apparaat dat geleidelijk is uitgeroeid tot ruim 900 ambtenaren het Secretariaat van het Europees Parlement (dat zijn voltallige zittingen echter in Straatsburg houdt), welk sec retariaat thans ongeveer 435 amtbena- ren telt het Europese Hof van Justitie, dat behalve zeven rechters met de Neder landse president prof. Donner aan het hoofd, ongeveer 80 ambtenaren in dienst heeft een klein gedeelte van het Secreta riaat van de Europese Raad van Minis ters (thans nog ongeveer 10 man in Luxemburg, de rest ruim 400 ambte naren in Brussel). Een kleine optelling leert dat ruim 1400 Europese ambtenaren in de stad Luxemburg, die in totaal ongeveer 60.000 inwoners telt. zijn gevestigd. Met gezinsleden mee zal de „Europese ko lonie" ongeveer 4 tot 5000 leden tel len. Daarbij is nog geen rekening ge houden met het onderwijzend personeel van de Europese School. Ook niet met het personeel van de vele verbindings bureaus die het bedrijfsleven voor het onderhouden van contact met de EGKS in Luxemburg heeft gevestigd en met de diplomatieke missies aldaar. Waren de Luxemburgers dus aanvan kelijk niet zo enthousiast, zodra zij be grepen dat de intocht van de Europese ambtenaï'en materiële voordelen mee bracht, spanden zij zo praktisch zijn ze wel zich onmiddelijk in, teneinde voor huisvesting en wat dies meer zij zorg te dragen. De eensgezinshuizen en luxe flats schoten uit de grond, zodat er geen woningprobleem ontstond. Toen wij zelf in 1953 een huis zochten deed zich de voor een Nederlander onge kende weelde voor dat men huizen voor het uitzoeken had. De enige handicap was de huur, die nogal fors onhoog schoot, (voor een flat 300 tot 400 gulden in de maand, voor eensgezinswoningen vanaf 400 gulden). Haddem de Luxem burgse huizenbezitters dus geen centje pijn, de Luxemburgse huurders keken de Europese ambtenaren uiteraard met een scheef oog aan. Wel heeft de Luxem burgse regering toen een maximumhuur afgekondigd, bedragende 5,5 pet van de stichtingskosten van de woning. Pro blemen tussen Europese vrijgezellen ambtenaren en Luxemburgse jongelie den hebben zich niet voorgedaan. De Luxemburgse meisjes bleven hun natio nale devies „Mir wollen bleiben was mir sind" trouw. zij 'n naar Nederlandse begrippen vrij lage inkomstenbelasting betalen, die aan de Gemeenschappen ten goede komt. Uiteraard incasseert de Luxemburgse Minister van Financiën Pierre Werner die minister-president is wel de indirecte belastingen die in Luxemburg nogal tamelijk fors zijn en die uiteraard ook verschuldigd zijn door de Europese ambtenaren. Wij hebben wel in de tien jaren dat we in Luxemburg hebben gewoond (1953-1963) altijd de indruk gehad, dat de Luxemburgse regering en vooral de Luxemburgse bevolking niet voldoende beseffen dat het geen uitgemaakte zaak was dat het Groot-Hertogdom automa tisch de .hoofdstad van Europa' zou blij ven. Toen in '58 de Luxembugrse regerin er niet in slaagde de enige Europese hoofdstad te worden, doch twee nieuwe Europese Gemeenschappen - EEG en Eu ratom - zich in Brussel vestigden, was het pleit eigenlijk al ten nadele van Lu xemburg beslecht. Het doet dan ook wat wonderlijk aan dat de Luxemburgse re gering pas twee jaar geleden (1962) be gonnen is aan de verwezenlijking van een groots opgezet plan, namelijk om de zg. Kirchberg een prachtig gelegen pla teau even buiten de hoofdstad een ge heel nieuwe Europese wijk te gaan stichten. Wie dit jaar Luxemburg bezoekt zal zijn bewondering niet onder stoelen of banken behoeven te steken voor de zeer spectaculaire wijze waarop de thans een brug wordt gebouwd de pont Grand-Duchesse Charlotte hoog bo ven het er onder stromende riviertje de Alzette teneinde de hoofdstad met de nieuwe wijk te kunnen verbinden. De brug steekt reeds voor de helft over het diepe dal heen en „schuift" geleidelijk verder. Het zal inmiddels wel duidelijk zijn geworden, dat de Luxemburgse rege ring en de Luxemburgse bevolking de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal thans niet gaarne meer zien ver trekken. Het zou immers betekenen dat meer dan 1000 woningen vrijkomen en dat de Luxemburgse middenstand en de Luxemburgse staat vele franken zullen moeten missen. Maar bovenal zou Lu xemburg dat zich in die tien jaar toch wel enigszins heeft ingeleefd in de rol van Europese hoofdstad weer moe ten terugvallen tot de rol van ^en pro vinciehoofdstad, welke slechts zomers op leeft bij de gratie van de toeristen- stroom, die vooral uit Nederland elk jaar sterker groeit. De Luxemburgse regering staat dan ook onder sterke druk van de groot hertogelijke bevolking om vast te hou den aan zijn recht van veto inzake de verplaatsing van de Hoge Autoriteit. Fusie van de gezagsorganen van de Europese Gemeenschappen komt er im mers in feite op neer dat althans de De Luxemburgse middenstand heeft uiteraard in de afgelopen tien jaar duch tig geprofiteerd van de Europese ko lonie. Wij willen niet beweren dat het uitsluitend de aankopen van de Euro pese ambtenaren zijn geweest, die het de Luxemburgse winkeliers in de hoofd straat van Luxemburg de Grand'rue mogelijk hebben gemaakt praktisch hun zaken te vernieuwen. Dat de Euro pese ambtenaren echter een groot aan deel hebben gehad in het spekken van de beurzen van het Luxmburgse za kenleven staat echter als een paal bo ven water. En niet alleen het Luxem burgse bedrijfsleven profiteert nog steeds van het „europese manna", ook de Luxemburgse staat vaart er wel bij! Het verhaal gaat nog altijd dat de Eu ropese ambtenaren belastingvrije sa larissen hebben. Dat is reeds jaren niet meer het geval, zij het dan dat (Advertentie) Sparen op een spaarrekening 31/2% of spaardeposito 4% bij de N.H.M. betekent ook: veilig en vertrouwd sparen gemakkelijk sparen (geen geloop met boekjes) volledige bankservice geen kosten Bel de N.H.M. eens om inlichtingen. NEDERLANDSCHE HANDELSMAATSCHAPPIJ Hoge Autoriteit uit Luxemburg zal ver dwijnen. Brussel heeft de meeste kans de Hoofdstad van Europa te worden. De Luxemburgse Minister van Buiten landse Zaken, Eugène Schaus, is op dit ogenblik wellicht de meest geplaagde minister in Europa. Hij staat voor par lementsverkiezingen die in juni van dit jaar worden gehouden. Behalve de te genslag die hij heeft ondervonden als Minister voor het Leger ja, het Groot hertogdom telt een leger van 2000 man staat hij nu voor het volgende dilemma: of toegeven aan de druk van zijn col lega's uit de Zes om in te stemmen met de fusie en daardoor zijn politieke leven op het spel te zetten of toegeven aan de druk van de Lu xemburgse bevolking, daardoor de fusie onmogelijk makend, hetgeen een groot verlies voor het internationale prestige van het Groot-Hertogdom zal betekenen en een ernstige vertraging in de Eu ropese eenwording. Toen we ons vorige week in het Brusselse Congressenpaleis, na afloop van de zitting van de Ministers van Buitenlandse Zaken, nog even met mi nister Schaus onderhielden, toonde hij zich een ontmoedigd man. Na te hebbe herinnerd aan vrogere jaren, toen we op ander terrein hebben samengewerkt, zei Minister Schaus ons: „Ik voel me als een minister van Sociale Zaken die een verlaging van de lonen zou moeten decreteren", We geloven dat onze Mi nisters Andriessen en Veldkamp zich dan toch in een wat benijdenswaardiger po sitie bevinden. We hopen tenslotte maar dat het Eu ropese belang tenslotte toch de doorslag zal geven bij de beslissing van de Lu xemburgse regering En wie weet zijn er honderden Nederlanders gaarne be reid de vrijkomende woningen in het lieflijke Luxemburg een ware oase in het zich steeds verder industrialiserende West-Europa te betrekken De Ame rikaanse industrie heeft in iéder geval al lont geroken èn is bezig verscheidene bedrijven in het Groot-Hertogdom te vestigen- DRS. Th E. WESTERTERP President De Gaulle heeft elke moge lijkheid op een ontmoeting met premier Fidel Castro van Cuba tijdens zyn grote Zuidamerikaanse tournee in de herfst uit gesloten. De reden hiervoor is niet zozeer de vrees om de Verenigde Staten te irriteren, maar omdat De Gaulle geen werkelijke sympathie kan opbrengen voor de Cu baanse premier en diens politiek. Sinds Castro in een recente redevoering heeft laten doorschemeren, dat De Gaulle op Cuba welkom zou zijn hebben Franse functionarissen alles in het werk gesteld om de grond voor een formele uitnodi ging weg te halen. In feite komt het erop neer, dat zij de Cubaanse regering duide lijk te verstaan hebben gegeven, dat een uitnodiging in verkeerde aarde zou val len. De Gaulle heeft de uitnodigingen van alle Zuidamerikaanse republieken aanvaard. Hij heeft ook uitnodigingen ontvangen van alle Middenamerikaanse republieken. Volgens Franse functionarissen zou de Franse president bij een eventueel be zoek aan Midden-Amerika moeilijk uit nodigingen van de Caraïbische landen van de hand kunnen wijzen. Verschillen de landen, waaronder Haïti en de Domi nicaanse Republiek hebben al een invita tie verzonden. Dit kon voor De Gaulle wel eens aan leiding vormen om geen enkel Mid denamerikaans land te bezoeken. De vrees bestaat namelijk, dat een ont moeting met de president van Panama zou kunnen worden uitgelegd als een slag in het gezicht van Amerika. (Advertenties) voor perfekte films!- Imp. N.V. BORSUMIJ-WEHRY - DEN HAAG voor f495,- biedt Canon U een vol automatische filmcamera, frieteenragscherpezoom- lens van 10 tot 25 mm f 1.8, diafragma- aanwij zing in de parallaxvrije reflexzoeker, CdS belich tingsmeter, een zeer com pacte en revolutionaire bouw. Er» uw fotohande laar vertelt u gaarne nog veel meer over de CINE CANONET 8 en de andere Canon camera's met wereldrepu tatie. (Advertentie) CENT Een vorstelijk sigaar-ije voor 'n prettige prijst In fleurige blikjes van 20,en doosjes van 10 stuks J 55 De Sovjet-Unie heeft Communistisch China een hervatting van de economische hulpverlening aangeboden, als middel om het ideologisch geschil tussen het Krem lin en Peking tot een eind te brengen. Het aanbod is door Communistisch China echter afgewezen. In zeer goed ingelichte ((diplomatieke) kringen te Londen meenit men, dat de re gering en de communstische partij van de Sovjet-Unie het aanbod hebben ge daan uit vrees voor ernstïg'e gevolgen van het ideologisch geschil. Er is een scheuring ontstaan in de communistische bewegingen van de wereld en het type communisme dat door Peking gepre dikt wordt, schijnt de laatste tijd vooral in Afrikaanse landen aanhangers te win nen. Bovendien hebben de herhaalde Chi nese aanvallen op de Russische partijlei ding en de persoon van premier Kroestjev in het Kremlin een. merkbare nerveusi- teit doen ontstaan. Het was tegen de achtergrond van deze feiten, dat het Kremlin zich bereid verklaarde tot een knieval. Van Chinese zijde is het aanbod afge wezen met onder meer de opmerking, dat de Sovjet-Unie door de terugtrekking van zijn „adviseurs" China in grote moeilijk heden heeft gebracht. In een periode, die gekenmerkt werd door misoogsten en grote economische problemen, heeft de Sovjet-Unie een economische blokkade toegepast om Communistisch China af te brengen van zijn afwijkend ideologisch standpunt, zo werd van Chinese zijde aangevoerd. De Sovjet-Unie had zich bereid ver klaard zijn deskundigen, die aan ver scheidene zeer belangrijke projekten werkten toen zij overhaast werden terug geroepen, op korte termijn terug te zen den naar China, en hen hun werk te ia- ten voortzetten. Van Chinese zijde is toen Gisteren is de St.-Bernardtunnel, de eerste autotunnel onder de Alpen, voor het verkeer geopend. De tunnel verbindt Bourg St.-Pierre in Zwitserland met St.-Rhemy in Italië en is bijna zes kilometer lang. De eerste, die aan de Italiaanse kant de tunnel binnenreed, was de Italiaanse auto-ontwerper Gian Battista Farina. Zijn passagier, het parlementslid Etfzo Giacchero, was de eerste, die een kaartje kocht. De tolgelden, die worden geheven, liggen tussen de 7 en 15 gulden. De bouw van de tunnel heeft drie en een half jaar geduurd en de bouwkosten hebben ruim 105 miljoen gulden bedra gen. aangevoerd, dat aan die hulp thans geen behoefte meer bestaat. De moeilijkheden van drie jaar geleden zijn overwonnen en communistisch China kan op eigen benen staan. Enkele van de meer ambitieuze projekten heeft men voorlopig in de ijs kast gezet, omdat ze niet-urgent geoor deeld waren, de overige projekten zijn af gewerkt door de Chinezen. Op deze basis zou aanvaarding van het Russische voorstel voor Communistisch China betekend hebben, dat het een groot deel van zijn nog maar kortgeleden ver worven onafhankelijkheid zou moeten prijsgeven, en dit was voor het regiem in Peking totaal onaanvaardbaar. Kroestjev zou kort na de afwijzing van zijn aanbod opgemerkt hebben, dat de Chinezen, kennelijk een andere prijs in gedachten hebben, en zich hebben laten ontvallen: „Als wij Peking de atoombom geven kan het geschil binnen zeer korte tijd volledig zijn opgelost". In kringen van diplomatieke waarne mers te Londen gelooft men niet, dat het Kremlin bereid zal zijn deze prijs te be talen, zolang Peking zijn oppositie niet wil laten varen. De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasution, heeft een brief ont vangen van Indonesische studenten fn Nederland, waarin dezen zich erover be klagen, dat de Nederlandse regering „hun veiligheid naet garandeert". Dit is in Djakarta meegedeeld door de militaire woordvoerder majoor Jusuf Sirath. In de brief van de studenten wordt ge zegd, dat sinds de gevangenneming van dr. Soumokil, de leider van de republiek der Zuid-Molukken, volgelingen van hem in Nederland woningen van Indonesische studenten hebben geplunderd en vrouwe lijke studenten hebben verkracht. Tot dusver, aldus de brief, heeft de Neder landse overheid geen bescherming hier tegen geboden. Elen woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse 'Zaken verklaarde des gevraagd, dat hij na contactopname en met instemming van de Indonesische am bassade kon verklaren, dat hier sprake moet zijn van'een misverstand, aangezien de vermelde feiten niet in overeenstemr ming zijn met de werkelijkheid. (Advertentie) Er zijn heel wat huisvrouwen die de grote witte was niet koken. Vaak zijn ze 14 het bezit van een wasmachine, die zij vullen met water uit boiler of geyser. Wie aan zo'n wasmethode de voorkeur geeft, maakt natuurlijk ook aanspraak op een prachtige witte was. En dat kan! Maar het komt dan vooral aan op de keuze van het juiste wasmiddel. HET aangewezen wasmiddel voor deze groep huisvrouwen is er een dat ook voor de huisvrouwen die de was wel koken een vertrouwde klank heeft: OMO. OMO is namelijk speciaal zo samengesteld, dat het ook bij lagere temperaturen een prachtig witte was geeft. Juist daarom verheugt OMO zich ook in een overweldigende aanhang van huisvrouwen die hun was niet koken. Evenals het oudste dieren leven speelde ook het vroeg ste plantenleven zich in het water af. Uit de Cambrium- periode zijn alleen maar res ten van in zee levende wie ren bekend. Pas in het Si luur, dat zo'n 410 miljoen jaar achter ons ligt, kwamen er aanwijzingen voor een begin van plantengroei op het land. Het waren voorna melijk wieren en mossen, die op vochtige plaatsen poog den gewend te raken aan een leven op het land. Tijdens het Devoon, 405 tot 345 miljoen jaar geleden, trad in laaggelegen gebie den echter een verdere ont plooiing op. Merkwaardig was vooral de grote wier achtige plant Nematophyton (1), die inwendig zeer veel water kon vasthouden. Ech te landplanten waren de kruidachtige planten en struiken uit de groep van Psilophyton (2) en zijn ver wanten, waartoe o.a. ook Duisbergia (3) en Pseudo- sporochnus (5) behoorden. gillaria, 6) en varens (Ar- chaeopteris, 7). De zegelbo men, waarmee we in het steenkooltijdperk nog nader zullen kennismaken, danken hun naam aan de op zegel- afdrukken gelijkende blad- Psilophyton zelf was zeer eenvoudig gebouwd, zonder goed ontwikkelde bladeren. De beide anderen bereikten reeds flinke afmetingen, tot twee en een halve meter hoogte. Ze leken op kleine bomen met gezwollen stam men. Spoedig daarna verschenen ook andere planten op de aardbodem, zoals eenvoudi ge paardestaarten (Hyenia, 4), zegelbomen (Arehaeosi- lidtekens, die afgevallen bla deren op de stammen ach terlieten. Hoewel ook in die tijd nog grote gebieden onbegroeid bleven was het eerste optre den van echte landplanten voor de periode, die de geo logen het Devoon noemen, toch zeer kenmerkend. Maar het is niet de eerste keer, dat het leven een ontwikke ling laat zien, die karakte ristiek is voor een bepaalde tijdseenheid. Herinneren we ons nog maar het plotselinge verschijnen van een veel heid aan levenstekenen in het Cambrium, het typeren de optreden van de grapto- lietenkolonies in Ordovicium en Siluur, de waterschor pioenen van de Siluurtijd en het verdwijnen van vele soorten trilobieten (kreeft- achtigen) in diezelfde tijd. Ook in de nog te behandelen perioden van de aardge- schiedenis zullen we meer dere malen levende wezens tegenkomen, die op de een of andere wijze zulk een periode kenmerken. We kun nen daarom gerust zeggen, dat de versteende resten van levende wezens de grote wijzer van onze geologische klok vormen. La ligne Caresseis de nieuwe haarmode, die door de Parijse da meskappers is gelanceerdHet haar of eventueel een valse lok valt losjes over het voorhoofd waarbij een van de ogen is ver scholen. Op de foto toont Fa- biènne, die zelfs een monocle ge bruikt een kapsel van Jean Cle ment.

de Stem | 1964 | | pagina 21