1 Belgendebat blijkt voor Paardekooper Liberale verwijten Nieuwe terreur op Cyprus verwacht Theo van Eyck wilde (vliegend) de dienst uit HOFNAR ir "een ei afel-ei Kabinet verdeeld over prioriteiten Onderwijs, defensie, landbouw duurder BaliB Woont Martin Bormann „ergens" in Brazilië? Zuid-Afrika stemrecht geweigerd Graanprijzen in Duitsland niet omlaag I •A UYM tafel-ei tND N N.V. sILO 2 4 DAGBLAD VOOR ZEELAND Geuljans daagt uit in Tilburg maar.... Reg Weer arrestatie in Rinijelt-zaak Overschot Raadselachtige broer meldt ich bij politie Klachten In gezondheidsraad Amerikaans voorstel Genève verworpen Foreman wordt nieuwe verdediger Ruby TOESTEL TERUG, VLUCHTELING NOG IN LIBIË Geen asiel ^k. koügrfvlcCMM/p Kostuum vest en vogue... Mr k liggen jaren wetenscliap- liersarbeid ten grondslag, e kippenstam werd ge- Een bijzondere voeding ld. Strenge eisen werden iraan de hoenderparken doen. Het PLUYM tafel- gebracht door Neêrlands er-organisatie: Holland Hand Ringen garandeert constant van volmaakte een smetteloos witte en il, stevig eiwit en goud- Holland Ringen garan- k dat dit ei vers is. Een >el op de verpakking geeft zekerheid. En wat de eft: proef zelf hoeveel iet PLUYM tafel-ei U rantiezegel, het r versheid, con- eit en het volle GARANTIE LEKKER ZfÉ* Vf*x TOT: Altai yfq/t'/eierBn (u Fa. D. v. d. Pol. 01850-5425 Fa. ten Vaanholt "Het volle iessen, 05900-21910 Den a.P. Wals&Zn., 02500-11256 a. Erven Treur. 01710-20821 on Noord-Holland .Centrale Dingemanse, 01180-2014 Vol kei, Eindhoven, Venlo, Aalburg, Breda, Tilburg Gooi, Gouda v.d.Wetering's 104e JAARGANGNo. 24542 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Koningin en Vnderiond VRIJDAG 20 MAART1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraaf 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwslraat 41 telefoon 2893) BELASTINGVERLAGING 600 TOT 800 MILJOEN (Van onze verslaggever) De burgemeester van Breda, dr. R, Geuljans, heeft zich op bijzonder glad ijs begeven. Dat bleek donderdagavond in Tilburg, waar hij in het kader van een reeks colleges over principiële bestuurs kunde, die gegeven wordt op de Katho lieke Leergangen, zijn geruchtmakende rede over de Vlaams-Waalse verhoudin gen herhaalde, die hij een maand gele den afstak in Sittard. In deze rede, die een pleidooi is voor een unitaire Belgi sche staat, keert dr. Geuljans zich fel te gen dr. P. Paardekooper, de Nederlandse taalgeleerde, die twee jaar geleden veel rumoer veroorzaakte met zijn brochure „Er zijn geen Belgen". Dr. P. Paardekoo per trad gisteravond goed beslagen ten ijs en hij bleek een vlijmscherp debater, tegen wie dr. Geuljans niet was opgewas- De kern van dr. Geuljans' betoog is de wijsgerig-juridische stelling, dat de staat een instituut is dat niet noodzakelijker wijs samen hoeft te vallen met een volks gemeenschap. Daaruit trekt hij de con clusie dat Vlamingen en Walen even goed in een staatsverband kunnen sa menleven als Limburgers en Friezen. Dr. Paardekooper nu is met een aantal Vlamingen en Walen van oordeel dat juist dat niet mogelijk is. Zij wensen dan ook een federalistisch België. In zijn rede. die in druk zal verschijnen, verwijt dr. Geuljans dr Paardekooper een ro mantisch taalflamingantisme, een cultus van sociaal onrecht, ondermijning van de Belgische parlementaire democratische staatsvorm en nog andere verschrikke lijke dingen. PRAKTISCH Dr. Paardekooper viel de wijsgerige stellingen van de heer Geuljans niet aan: Hij sloeg hem met praktische argumen ten om de oren. Uit wat hij zei kreeg men de indruk dat dr. Geuljans vanuit een studeervertrek over de Belgische staatsvorm en de daaraan rukkende Vlaamse en Waalse federalisten sprak, terwijl de heer Paardekooper redeneerde vanuit de gang van zaken die volgens hem in België de dagelijkse is. Dr. Paardekooper toonde met harde cijfers aan dat in België de Vlaamse meerderheid stelselmatig sociaal onrecht wordt aangedaan. Volgens dr. Paardekoo per is de taalstrijd een sociale strijd. De regering van het unitaire België stelt weliswaar wetten op om hierin verande- BEZWAREN tegen de liturgiehervorming als gevolg van Conciliebesluiten heeft de toonkunstenaarsvereniging schriftelij k kenbaar gemaakt bij het episcopaat. De vereniging stelt zich achter volkszang en -taal, maar wil het liturgisch goed be houden. EEN VAN de eenendertig Amerikanen, die in Louisville, Kentucky, in honger staking zijn gegaan tegen rassendiscrimi natie, is bewusteloos geraakt. Het is de 39-jarige mevrouw Nancy Kennaird. Zij is naar een ziekenhuis gebracht. DE MANGARELLA, het Zweedse schip dat sinds zaterdag in de Indische Oceaan was vermist, is terecht. Er is weer racfto- contact geweest en de reders hebben een positierapport ontvangen. IN MOSKOU hebben vijfenveertig Ma rokkaanse studenten de ambassade van hun land bestormd uit protest tegen de ter dood veroordeling van elf personen die ervan werden beschuldigd deel te hebben genomen aan een komplot tegen de staat. IN HET GESCHIL tussen de V.S. Panama wordt nog steeds bemiddeld door de vijf man sterke commissie van de O.A.S. De raad van deze organisatie heeft de commissie verzocht onvermoeid te blijven werken voor een oplossing van de kwestie, die vorige week vrijdag zo nabij leek. 'en Weersverwachting van het K.N.M.I. Seidig tot vanavond: v a.|lVankelijk matige, aan de kust laf' achtige zuidoostelijke wind, -Zn,af,zwakkend en ruimend naar zuidelijke richting. Tijdelijk regen n»are bewolking. Stijgende tem- P turen. Geen vorst meer. vanaaag; 20n onder lg 53 Maan op 10.16 uur. Worgen: zon op 6.41 uur. Maan on der 3.11 uur. ring te brengen, maar zelfs ministers en ambtenaren treden die wetten met voe ten. Het verschil met andere landen is, dat die stelselmatige overtreding en sa botage van bijvoorbeeld de taalwetten niet worden gestraft. Zo ondermijnen de Belgische gezagdragers zelf de Belgische eenheidsstaat. Aldus dr. Paardekooper. Met reeksen vragen dreef hij de heer Geuljans in de hoek waar hij hem heb ben wilde. Pogingen van de burgemeester van Terheijden, jhr. L. van Bonninghau- sen tot Herinckhave, om hem te helpen, mislukten. Deze stelde bijvoorbeeld de merkwaardige viaag: „Waarom willen de Vlamingen toch algemeen beschaafd Ne derlands spreken? Dat Vlaams is zo sap pig!" Burgemeester Geuljans merkte in zijn verweer onder meer op dat het voor de Vlamingen een weldaad moet zijn via een unitair België met Frans sprekenden deel te kunnen hebben aan de grote Franse cultuur. De sociale achterstand van Vlaanderen wilde hij opheffen door streekontwikkeling en samenvoeging van gemeenten, die als zij groter van omvang zijn een tegenwicht kunnen vormen te: gen het centralistische Brussel. Het parket te Wiesbaden heeft be kendgemaakt dat een jongeman is gearresteerd in verband met de verdwijning van de 7-jarige Tino Rinnelt op 13 februari. De openbare aanklager van Wiesbaden, Walter Dorbritz, zei dat het nog wel enige tijd kan duren voor men wat wij zer wordt uit het verhoor van de ar restant, wiens naam hij niet noemde. Los van de thans bekendgemaakte arres tatie houdt de Spaanse politie twee mannen vast en bevinden zich er vijf in Duitse detentie, op aanklacht de ouders van Timo losgeld afhandig te hebben gemaakt. (Van onze parlementaire redacteur) In politieke kringen wordt verwacht dat de aangekondigde belasting verlaging (neutralisering van het progressie-effect) in totaal 600 a 800 mil joen zal bedragen. Hoe groot deze belastingverlaging, die in verband met de overspanningsverschijnselen rond de huidige hoogconjunctuur op een nog nader te bepalen dag zal ingaan, precies zal worden, hangt mede samen met het prioriteitengesprek, dat thans in de ministerraad gaande is. De moge lijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat de ruimte voor belastingverlaging iets zat moeten worden ingekrompen om middelen te vinden voor de op trekking van de a.o.w.- en a.w.w.-uitkeringen tot het sociaal minimum. Het prioriteitengesprek binnen het ka binet wordt gevoerd aan de hand van de nota van prof. Witteveen (Financiën). Het is bedoeld als een inleiding, tevens voor de opstelling van de rijksbegroting voor 1965. Volgens onze inlichtingen is er op het ogenblik nog een groot ver schil tussen het totaal aan wensen ter zake van de diverse bewindslieden en hetgeen minister Witteveen financieel en conjunctureel mogelijk acht. Politieke waarnemers achten het niet uitgesloten dat de betrokken ministers elkaar straks zullen vinden. Men voorziet echter alge meen dat een compromis niet dan na harde strijd binnen het kabinet bereikt zal kunnen worden. Voor nieuwe uitgaven is, gezien de stij ging van het nationaal inkomen, per jaar 400 a 500 miljoen gulden beschikbaar. Jaarlijks wordt hiervan 150 miljoen ge reserveerd voor belastingverlaging. Ge rekend over de normale regeringsperiode van vier jaar heeft het kabinet dus 600 miljoen voor belastingverlaging beschik baar. Daarbij komt dan nog (dit jaar) 200 miljoen als gevolg van de accijns verhoging op benzine en sigaretten. Na aftrek van de reservering voor be lastingverlaging blijft er rond 300 miljoen over voor nieuwe uitgaven. Het lijkt een heel bedrag. Het prioriteitengesprek in het kabinet heeft echter al uitgewezen, dat met dit bedrag lang niet voorzien kan worden in allerlei gewenste nieu we uitgaven. Hieronder volgen enkele uitgavenposten die, afgezien van belas tingverlaging en a.o.w.-verhoging, zwaar in discussie zijn. it Minister Bot (O. K. en W.) doet zijn best om de onderwijzerssalarissen ver hoogd te krijgen. De eisen van de on derwijzers komen neer op een uitga venstijging van rond 80 miljoen. Ook al zal dit bedrag niet ineens gerealiseerd kunnen worden, dan zal de salarisver- Een man die zegt de broer van Martin Bormann te zijn, heeft zich gisteren bij de politie van Santos in Brazilië gemeld en verteld dat de voortvluchtige nazi leider, die men reeds lang dood waande, zich „ergens in de Braziliaanse deelstaat Mato Grosso" bevindt. De man die zich Richard Bormann noemt, meldde zich bij het politiebureau op het strand van Sao Vicente. „Ik heb er genoeg van ondergedoken te leven", zei hij, en verklaarde zich bereid in de gevangenis te zitten tot alles zou zijn opgehelderd. Hij deelde mee dat hij al acht jaar Brazilië woonde. Hij was aan het einde van de tweede wereldoorlog, zo vertelde hij, door de Russen gevangen genomen. Na zijn ontvluchting was hij met valse papieren naar Uruguay en vervolgens naar Brazilië gegaan De politie in Santos vindt dat zijn ver klaringen oprecht klinken, maar is niet temin van plan een onderzoek in te stel len. De man vertelde overigens niet hoe hij weet dat Martin Bormann zich in Brazilië bevindt. Hij zei 52 jaar oud te zijn en dat hij met een Braziliaanse vrouw samenleefde bij wie hij een kind had. Het politiehoofd van Sao Vicente zei dat de man onder zijn linkerarm een ge tatoeëerde merkteken van de S.S droeg. In West-Duitsland twijfelt men aan de identiteit van de man die zich Richard Bormann noemt. De officier van justitie van Frankfort zei dat het willicht Albert Bormann is, die zich in Santos heeft ge meld. Albert Bormann is adjudant van Hitier geweest en tegen hem zijn in Duitsland (nog) geen aanklachten aan hangig gemaakt, al heeft een Ameri kaans tribunaal hem in 1949 als een groot misdadiger" gekenschetst. Een woordvoerder van het Westdui a bureau voor oorlogsmisdadigers staafde de ver klaring van de Frankforter officier. Ook bij het Amerikaanse documentatie centrum is over een Richard Bormann niets bekend. Albert komt wel in de ar chieven voor. Het Westduitse ministerie van justitie heeft verklaard dat een ver zoek om inlichtingen over „Richard" Bormann aan Brazilië gericht wordt. Martin Bormann. een van de aller hoogste nazi-leiders werd in 1954 dood verklaard toen vast bleek te staan dat hoging van de onderwijzers, zoals die uiteindelijk uit de bus zal komen, een behoorlijk stuk van de beschikbare ruimte opsouperen. Minister De Jong is op Defensie hard aan het bezuinigen. Toch zal de De fensiebegroting wel weer een flink stuk moeten stijgen. Alleen al door de prijsverhogingen is een uitgavenstij ging te voorzien van 90 miljoen gul den. it Ook al gaat het de agrariërs op het ogenblik wat beter, minister Biesheu vel (Landbouw) meent, dat hij en kele tientallen miljoen extra nodig heeft om zijn belofte van een redelijk bestaan voor de boer waar te kunnen maken. Naast extra-uitschieters als bovenver melde komt dan nog de normale verho ging van de diverse begrotingen, nodig om te kunnen voorzien in de stijgende behoefte aan allerlei voorzieningen. De discussies hierover kunnen geen bevredi gend resultaat opleveren als het kabinet niet zou kunnen komen tot een even wichtige prioriteitenstelling. Dit nu wordt op het ogenblik bemoeilijkt door een onderstroom van politieke menings verschillen binnen en buiten het kabi net, Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat deze met name zullen botsen rond de a.o.w. en a.w.w. De oorzaak van bedoelde controversen ligt in een duidelijk waarneembaar on behagen bij de V.V.D. en degenen, die voorkeur gaven aan samenwerking met de V.V.D. boven die met de P.v.d.A., over het tot dusverre gevoerde kabinetsbeleid. Voor die kringen ligt de steen des aan stoots met name in het beleid van de mi nisters Andriessen, Veldkamp en ook Êogaers. Aan deze bewindslieden wordt verwe ten, dat zij op het gebied van de econo mie, sociale voorzieningen en bouwvak- lonen een politiek zouden voeren, die het bedrijfsleven voor onevenredig zwa- ze opgaven zou stellen. Bij de regerings partijen komen tal van klachten binnen van de achterban, dat er een socialisti- scher beleid zou worden gevoerd dan onder de kabinetten, waarin de P.v.d.A. wel vertegenwoordigd was. Vanwege zijn apartheidspolitiek is Zuid-Afrika in de gisteren te Genève gehouden zitting tfan de wereldgezond heidsorganisatie het stemrecht ontnomen. Tevens is de deur opengehouden voor een latere aansluiting van dit land. Met zesendertig tegen drieëntwintig stemmen bij zes onthoudingen is beslo ten daartoe de statuten te wijzigen. Senegal, daarbij gesteund door alle Afri kaanse, Arabische en communistische landen, diende de ontwerp-resolutie in. Ook de meeste Latijns-Amerikaanse en Aziatische delegaties stemden voor. Tegen verklaarden zich o.m. Amerika, Engeland en de Scandinavische landen. Na stemming verklaarde de Zuid- afrikaanse afgevaardigde, Murray, dat de beslissing voor zijn delegatie onaan vaardbaar was. Hij deelde mee van zijn regering opdracht te hebben gekregen zich met de afvaardiging van de confe rentie terug te trekken. Murray noemde het besluit van de vergadering een schending van de geest der organisatie statuten. De Russische afgevaardigde op de ont wapeningsconferentie te Genève, Tsarap- kin, heeft het gisteren officieel ingedien de Amerikaanse voorstel om alle bom menwerpers van de typen B-47 en TU- 16 te vernietigen, verworpen. Tsarapkin verklaarde dat de B-47 toch uit operational dienst wordt genomen en dat het Amerikaanse voorstel dus geen werkelijke ontwapening inhoudt. Hij noemde het voorstel een „plan van het Pentagon" om verouderde bommen werpers te vervangen door modernere typen, zoals de A-U. Tijdens zijn rede van vandaag ging hij niet in op het Amerikaanse voorstel. Na afloop verklaarde hij echter tegen over vertegenwoordigers van de pers dat Rusland het voorstel had verworpen. Hij zei dat alleen het Russische voor stel tot vernietiging van alle soorten bommenwerpers werkelijke ontwapening inhoudt Tsarapkin antwoordde niet op vragen hoe dit Russische plan gecontroleerd kan worden om ontduiking te voorkomen. Waarnemers op Cyprus verwachten dat de gevechten van gisteren de inleiding vormen voor een nieuwe golf van ge weid, die Cyprus zal overspoelen. De schietpartijen begonnen donderdag vroeg in de plaats Ghaziveran, op korte afstand ten westen van Nicosia. Ghazi veran is een voornamelijk Turks plaatsje Er bevinden zich op het moment extra veel Turkse Cyprioten omdat velen in deze „Turkse vesting" een goed heenko men hebben gezocht. Er is bij de hevige schietpartijen één Turkse Cyprioot gedood. Beide partijen beschuldigen elkaar ervan met schieten te zijn begonnen. Er werd zowel van ge weren als bazooka's gebruik gemaakt. Nadat het vuren was gestaakt kwamen de V.N.-vertegenwoordiger Pier Spinel li en generaal-majoor Mike Carver, be velhebber van de Britse troepen, naar het dorp om een permanente vredesrege ling tot stand te brengen. Het incident was het ernstigste sedert tien dagen. Ook in Kalocnorio, een Turks-Cyprisch De regering van de Duitse Bonds republiek zal het plan van vice- voorzitter dr. S-. L. Mansholt van de commissie der Europese Economische Gemeenschap, dat beoogt de graanprijs in de gemeenschap al op 1 juli a.s. ge lijk te maken, op 15 april in Brussel van de hand wijzen, zo heeft bondskanselier Erhard tijdens het agrarische debat donderdag in de Bondsdag medegedeeld. Hij zei dat de tegenwoordige graanprijs in West-Duitsland niet te hoog is en dat de bondsregering niet zal toestemmen in een verlaging van de graanprijs in Duitsland in het oogstjaar 1964/'65 Volgens het plan-Mansholt moeten de Westduitse boeren halverwege dit jaar hun graanprijzen met ongeveer 15 pro cent verlagen. Prof. Erhard deelde mede niet te kunnen zeggen wanneer en op welke voorwaarden zijn regering bereid zou kunnen zijn een ander besluit te nemen dorp ten zuidwesten van Ghaziveran, werd enige tijd geschoten. Er bevinden zich thans bijna zeshon derd man van de duizend die het Cana dese V.N.-contingent telt, op Cyprus. Uit Turkse regeringskringen wordt ver nomen dat indien het Turks-Griekse ver drag niet hernieuwd zal worden, de Grie ken in Turkije hun voorrechten zullen verliezen. Dit zou betekenen dat de Grieken moeten kiezen uit drie mogelijkheden: vertrek naar het vaderland, de Turkse nationaliteit aanvragen of het staken van hun handelszaken wegens het wegvallen van de privileges. Zeventien der grootste import-exportmaatschappijen in Turkije zijn in Griekse handen en ook vele klei nere zaken in Istanboel hebben een Griekse eigenaar. In verband met de aanwezigheid van de Turkse troepen op Cyprus (650 man) heeft minister Gogoes van Turkije ver klaard dat hij het niet meer dan „na tuurlijk" acht dat deze troepen zouden worden opgenomen in de V.N.-vredes- macht. Hij herinnerde eraan, dat de Turkse eenheden op Cyprus verblijven onder het verdrag van Zürich, waarbij Cyprus beperkte onafhankelijkheid kreeg. Op de foto: De Canadese eenheden van de V.N.-strijdmacht op Cijprus hebben hun stellingen betrokken, van waaruit zij de situatie op het eiland zullen moeten beheersen. Hier een stelling nabij Nicosia. (Advertenties) hij tijdens de verovering van Berlijn ge storven was. Sinds enige tijd echter duiken geregeld berichten op als zou hij nog in leven zijn. Een moeilijkheid is dat er maar heel weinig mensen zijn die hem indentificeren of herkennen kunnen. De bekende advocaat uit Houstan, Per cy Foreman, beeft donderdag verklaard, dat hij door Jack Ruby's broer en zuster is aangezocht om Ruby in hoger beroep juridische bijstand te verlenen. Meivin Belli, die Ruby gedurende het recente proces in Dallas heeft verdedigd, is ontslagen. Naar verluidt zou Ruby's familie kritiek hebben uitgeoefend op de wijze waarop Belli zich na afloop van het proces over de rechter en de jury heeft uitgelaten. Verwacht wordt dat Ruby nu spoedig bij de rechtbank in Austin in hoger be roep zal gaan. (Van onze Haagse redacteur) Wij zijn erg boos op Theo van Eyck, maar ik bewonder zijn moed en hij heeft vliegtechnisch zeker een prestatie geleverd, hoewel hij ook geluk heeft gehad. Dit zei de detachementscomman dant l.t.z.-vlieger le klasse H. J. Ha verman van de marineluchtvaart- dienstgroep op Malta gisteren bij zijn terugkeer op het marinevlieg veld Valkenburg, over de clan destiene vlucht van marine-vlieg tuigmonteur Theo van Eyck uit Riel, van Malta naar Benghazi in Libië. De Grumman-S-2A-trekker, waarmee Van Eyck zijn escapade maakte, is gisteravond om kwart voor zes door de mannen van commandant Haver man op Valkenburg aan de grond gezet. Theo van Eyck zelf bevindt zich nog steeds in Benghazi en men weet nog steeds niet of hij nu wel of niet van plan is naar Nederland terug te keren. Indien hij wel komt, wacht hem hoogst waarschijnlijk de krijgsraad wegens de sertie of vervolging wegens het stelen van een rijkseigendom. De kwestie- Van Eyck is thans overigens niet meer in handen van de marine maar van het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Voor zover ik weet wacht hem in Li bië geen strafvervolging", verklaarde commandant Haverman desgevraagd. Commandant Haverman zei dat Van Eyck zijn op 7 maart jl. uitgevoerde vlucht zeker moet hebben voorbereid. Daar heeft hij in zijn functie ook gele genheid genoeg voor gehad. Hij heeft o.a. een navigatietas en een vliegeruit rusting meegenomen. Commandant Ha verman is de mening toegedaan dat Van Eyck zelf gehandeld heeft zonder anderen in zijn voornemens te kennen. Hij was een goed vakman en een erg gesloten figuur, die nooit over zoiets gesproken heeft. Commandant Haver man wist dat Van Eyck teleurgesteld was over zijn verwijdering uit de vlie geropleiding. Hij heeft meermalen ver zoeken ingediend om alsnog opgeleid te mogen worden. Volgens de Libische po litie heeft Van Eyck gezegd „dat hij genoeg van de marine had en de dienst uit wilde". De Libische politie heeft ook gezegd dat Van Eyck eigenlijk naai Egypte had willen vliegen. Wanneer Van Eyck de kortste weg en zuinig ge vlogen had zou hij Egypte hebben kun nen bereiken. Door het ontbreken var. goede kaarten min of meer gedwongen, strandde de reis echter in Benghazi. Van Eyck had toen nog brandstof voor drie kwartier vliegen. Bij de landing is het toestel onder een hoek van 25 graden van de baan af de woestijn in gereden. Het toestel werd echter niet beschadigd en door Van Eyck keurig achtergelaten. Een vertegenwoordiger van de Ame rikaanse maatschappij „American World Wide Service", die voor dit klei ne vliegveld de landingsconcessie heeft, tt j j waarschuwde onmiddellijk de politie, Voorbereid die Van Eyck inrekende, het vliegtuig verzegelde en er een wacht bij plaat ste. Commandant Haverman „aanvan kelijk dachten we dat Van Eyck een stukje was gaan vliegen en niet dat hij echt weg was" is nog dezelfde, dag (7 maart)) naar Benghazi gevlogen. Het lukte hem echter niet het vliegtuig mee te krijgen of Van Eyck te spreken. ..De Libiërs waren kennelijk bang dat we iets met hem wilden doen", zei com mandant Haverman Toen hij arriveerde had de Libische politie de zaak al doorgegeven aan de premier van Libië. De zaak lag toen meteen op diplomatiek niveau. De van uit Cairo overgekomen Nederlandse di plomaat dr. Van Loon heeft toen 13 maart gedaan gekregen dat het vlieg tuig zou worden overgedragen. Aan vankelijk wilde men dr. Van Loon doen geloven dat Van Eyck zelf om politiek asiel had verzocht, maar dit bleek al spoedig op een misverstand te berus ten, veroorzaakt door taalmoeilijkheden lussen Van Eyck en de Libische auto riteiten. Op dezelfde dag (13 maart) vioog commandant Haverman weer naar Benghazi met 18 technici, die het toestel hebben geïnspecteerd en vlieg- klaar gemaakt. Op 17 maart werd de Grumman Tracker teruggevlogen naar Malta en gisteren kwam men er be houden mee aan op Valkenburg. brengt u een sprankelende VOORJAARSCOLLECTIE in Mantelpakken, Japonnen en Suède Breda Tilburg 's-Bosch SELECT/EKLED1N G Het vest staat midden in de belangstelling. Bij ge klede kostuums in effen grijs of beige en bij de sportievere pakken in gedempte ruiten. Hollenkamp heeft ze! AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1