Gladiolendrogerij in Yerseke ontwikkelt zich snel zwaarverzilverde koffielepel!jes voor slechts f 6.45 bii MOCCONA GRAAUW door zege op Axel 3 onbereikbaar Rechtbankvonnis dupeert Roosendaalse famdie VRAAG EEN BESTELBON AAN UW WINKELIER! Engelse voetballers naar ZEELAND Uitbreiding veilingdagen in Kapelle Diploma-uitreiking aan cursisten bloembollenteelt Program KNVB afdeling Zeeland In de toekomst combinatie met champignonteelt Spastische zoon kan niet meer naar buiten Maak 't gezellig, maak Mocoona en spaar meteen voor prachtige koffielepeltjes! Voor 4 etiketten van het standaardpotje of 2 etiketten van de grote voorraad- pot en slechts f 6.45 bijbetaling, krijgt u 6 zwaarverzilverde koffielepeltjes. Deze lepeltjes, voorzien van het meesterteken van één der oudste zilversmidsen van Schoonhoven, zijn gedecoreerd met 6 historische schepen of scheepstypen: De Zeven Provinciën: het be- Koopvaarder: een hollands Klipper: het snelle zeilschip dat kende admiraalsschip van Mlchlel scheepstype, o.a. uit de tlld van ln de vorige eeuw vooral thee en Adrlaensz. de Ruyter. de Watergeuzen. koffie vervoerde. De Groene Draeck: het beroem- Kofschip: het nederlandse knop- Boeier: een eeuwenoud scheeps- de vlaggeschlp van Plet Heyn en vaardijschip uit de 18e en 19e type dat nog steeds als plezler- Maarten Harpertsz. Tromp. eeuw. jacht wordt gezeild. Deze prachtige en unieke koffielepeltjes maken uw kopje Moccona extra feestelijkt In de eerste klas A van het Zeeuwse afdelingsvoetbal werd, zoals wy reeds meldden, Vogelwaarde kampioen door een monsterzege op Retranche- ment (120), dat nu toch wel erg mi nimale kansen heeft om de dans te ont springen. Noormannen speelde thuis te gen buurman Domburg en bereikte een puntenverdeling (2—2), waardoor de stand is: Vogelwaarde 1631 (kampioen). Jong Ambon 1320, Noormannen 1516, Schoondijke 1315, Domburg 1512, Groede 1612, Walcheren 1411, Re- tranchement 1710, Hoofdplaat 139, Philippine 128. Intussen lijkt het ons minder prettig voor kampioen Vogelwaarde dat de an dere kampioen (en toekomstig tegen stander in de beslissende promotiewed strijd) nog vrij zeker lang op zich zal la ten wachten. Ook nu kwam er geen schot in, want alle in de eerste klas B vastgestelde wedstrijden werden afge last. Ook in de reserve le klas was de oogst zeer mager. Alleen Biervliet 2 - Vlissingen 4 werd gespeeld met als uit slag 33 en wijziging bracht dit niet in de rangschikking. In 2A ging ook al geen enkele wedstrijd door maar in 2B daar entegen waren geen afgelastingen. Ter- neuzen 3 moest de kampioensvlag nog even in de mottenballen laten, want de wedstrijd tegen Breskens 3 leverde het ontbrekende ene puntje niet op. Het werd een 3—1 nederlaag Koewacht 2 hielp nog wel een handje door eveneens te verliezen, n.l. met 2—1 van Sluiskil 2. Ria versloeg Corn. Boys 3 met 4—1 waardoor de stand luidt: Terneuzen 3 Te Krabbendijke zijn de diploma's uit gereikt aan de geslaagden van de tuin bouwvakschool voor bloembollenteelt In totaal 21 van de 28 leerlingen waarmee jn oktober 1962 begonnen werd. kwamen ïervoor in aanmerking. Slechts één leer- in h w,erd afgewezen terwijl zes cursisten _Ji°f l0°P van de studietijd van de school pr eneJ1, Van de 22 cursisten komen 7,,: j on de oostzijde van het kanaal door dit 11 wonen ten westen van vinar^i en 3 komen uit Zeeuwsche- licH ,,Qfr0u' leeftijd van de cursisten mSer 5*,1!} üi* Mannen van 35 jaar en Been S c n naast ion8ens van no8 27 jaar gemiddelde leeftijd was dj.Plomauitreiking bleek echter, rip e cursisten geenszins voor taten betreft °nderdoen wat studieresul- DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 14—23, HW 3 14—19, Ria 14—18, Koe wacht 2 12—15, Sluiskil 2 13—11, Bres kens 3 11—8, Corn. Boys 3 13—8, Steen 2 126, Aardenburg 2 136. In 2C eindigde het belangrijke duel tussen Zonnemaire en Renesse 2 in een gelijk spel (2—2) waardoor de stand is: Renesse 1521, Zonnemaire 1318, Burgh 2 13—17, SVOWK 11—13, Brou wershaven 1412, Zierikzee 3 138, Dreischor 2 133. In 3A en 3B werden alle vastgestel de wedstrijden afgelast. In 3C trok Graauw tegen Axel 3 met 51 aan het langste eind en door deze uitslag is Graauw voor zijn belagers onbereikbaar geworden. Dit was mede gevolg van het feit dat Clinge 3 met 12 van Hontenis- se 3 verloor. De stand is hier: Graauw 1525 (kampioen), Clinge 3 1521, Yzendijke 2 15—20, Philippine 2 13—16, Yzendijke 3 15—14, Hontenisse 3 15—11, Axel 3 148, Ria 2 137, Schoondijke 3 13—6. De Engelse voetbalinvasie is er weer. Op zaterdag 28 maart spelen op vele plaatseq in Zeeland ploegen uit Zeeland tegen Engelse gastploegen. Het vastgestelde programma luidt: Oostburg 1 Alliance Sports F.C., Oostburg jeugd - St.-Stephens, Philippi ne St.-Andrews F.C.. Krabbendijke Hammers F.C., Krabbendijke jeugd Hammers F.C. jeugd, Jong Ambon Eagle F.C., Jong Ambon II Eagle F.C II, G.PC, - Broad Oak Lions F.C., G.P.C. II - Holborough F.C., Blauw Wit - Metal Box F.C, Veere - Addlestone FC., Veere jeugd Addle- stone F.C. jeugd, W.H.S. (St.-Annaland) Chas. Mitchell F C., Zeeland Sport Hastings Rangers, Zaamslag - Canter bury Sheet Metal F.C.. Bevelanders Len Social F.C. S.V.D. I Rushlake Green, S.V.D. II - Reliance Insurence, R.C.S. West Chiltingtone F.C., R.C.S jeugd Hillcroft Athletic, V.A.W. Ringmere F.C., PZEM Vlissingen Eastry F.C. Graauw Clifton Hamp den F.C., Kloetinge jeugd Charlton Manor Boys Club, Axel jeugd De- vas Institute Boys Club. Axel jeugd Frankford Boys Club Volharding 32 Guilford F.C., Hulst jeugd I Ilford Youth Boys Club I, Hulst jeugd II Ilford Youth Boys Club II, Groede Kingfisher F.C., Groede II Smile Witney F.C., IJzendijke Liverpool Victoria F.C., Retranchement Malco Utd F.C., V.C.K Singlegate F.C., Vitrite S.V. Hampton Youth Club, Zeelandia jeugd II Youth Club, jeugd, Zeelandia jeugd II outh Club jeugd, Schoondijke Amber Rovers, Schoon dijke jeugd Amber Rovers jeugd. MAART 1964 (Van onze correspondent) In verband met toenemende aanvoe ren van groenten uit de kassen en wa renhuizen, wordt met ingang van heden het aantal veilingdagen voor groenten btf de veiling in Kapelle-Biezelinge uitge breid. Tot nu toe werd enkel groente geveild op woensdag, maar a.s. vrijdag zal er ook reeds worden geveild en daar na steeds op maandag, woensdag en vrijdag. Op maandag en vrijdag begint de veiling om half één, op woensdag om kwart voor één. Er is dit jaar in Zeeland een flinke belangstelling voor de teelt van knol selderij op contract, voor de verwerken de industrie en voor export. Op de veiling in Kapelle-Biezelinge vond woensdagmiddag de verkoop plaats van de knolselderij, die dit seizoen ge teeld zal worden in de werkgebieden van de verschillende Zeeuwse veilingen. Er was een aanbod van in totaal de opbrengst van 68 ha, te weten 13 ha uit het werkgebied van de veiling in Goes, 25 ha van de veiling „Krabbendijke en Omstreken" te Krabbendijke, 6 ha van de veiling „Walcheren" te Middelburg - 24 ha van de veiling „Kapelle-Bieze linge en Omgeving" te Kapelle. Het gehele aanbod werd verkocht en de prijzen liepen van f 18,tot f 18,30 per 100 kg. Het vorig jaar werd de knol selderij op contract in Zeeland verkocht voor prijzen die liepen van f 21,50 tot f 22,per 100 kg. Bij het contracteren van knolselderij wordt uitgegaan van opbrengsten van 27 1/2 tot 30 ton per ha. Res. le klas (37) Goes 3Clinge 2; Oostburg 2Luctor 2; Breskens 2Vogelwaarde 2; Zeelandia 2Biervliet 2; Vlissingen 4RCS 2. 2e klas A (38) Kruiningen 2Volharding '32 1; Vlissin gen 5Walcheren 2. 2e klas B (39) HVV 24 3Koewacht 2; Sluiskil 2Corn Boys 3. 2e klas C (40) Zonnemaire 1Brouwershaven 1; Zierik zee 3Burgh 2; SVOWK 1Dreischor 2. 3e klas A (41) Hoofdplaat 2Schoondijke 2; Jong Am- bon 2—RCS 3; Retranchement 2Zee- landi 3. 3e klas B(42) 's-H.A.-Kerke 1—Goes 4; Lewed. Boys 2Kwadendamme' 2; Yerseke 2Krui ningen 3. 3e klas C (43) Clinge 3Ria W. 2; Schoondijke 3Phi lippine 2. Tussen de woningen Nispenseweg 28 en 30 was vroeger een open in- rit. Nu is deze afgesloten met twee witte palen plus nog een extra paal, die precies de grens tussen de grond van de beide eigenaren moet markeren. De ruimte tussen deze extra paal en de muur van pand nummer 30 is nog geen hal ve meter. Als die extra paal weg genomen kan worden kan er juist het invalidenwagentje langs. Nu is dat onmogelijk. helft van de kosten van rechtskundige bijstand te betalen. Intussen vragen velen zich geërgerd af, hoe iemand een dergelijke van onver draagzaamheid getuigende „oplossing" van een burenconflict kan wensen. Enkele instanties hebben zich het lot van de familie Van Gastel aangetrokken en proberen ijverig een humanere oplos sing te vinden. Wellicht zal die alleen kunnen bestaan uit een geschiktere wo ning, waarin het voor de familie Van Gastel met haar twee spastische kinderen prettiger wonen is. De politie heeft de Grand Prix van Alaeentarha, een van de grootste motor- rennen, die dit jaar op 15 mei zou wor den betwist, verboden, omdat het cir cuit dat ten dele door Helsinki loopt, to gevaarlyk wordt geacht. Vier maal moest men bij deze wed strijd een dode beetreuren. De Grand Prix van Elaentarha is in 1932 voor de eerste maal gehouden. Er kwamen jaar lijks 50.000 tot 70.000 toeschouwers. De organisatoren zijn van plan bij de pro vinciale overheid tegen hyt verbod te protesteren. (Van onze verslaggever) De gladiolendrogerij van de heer L. B. Steketee te Yerseke heeft ge durende de laatste jaren een grote ontwikkeling doorgemaakt. Toen de heer Steketee vier jaar geleden, na ruim twee jaar experimenteren een gladiolendrogerij opzette, was de bedrijfsruimte een primitieve houten barak, 15 meter lang en 6 meter breed.. Daarom betekende het voor het bedrijf een enorme vooruitgang toen vorig jaar sep tember de nieuwe, precies twee maal zo grote bedrijfsruimte op het industrieterrein te Yerseke in gebruik kon worden genomen. Hoewel hiermee een verdubbelde ca paciteit ontstond, bleek reeds na één sei zoen gewerkt te hebben, dat deze capaci teit weer verdubbeld zou moeten worden om de ontwikkeling van de gladiolen bij te kunnen houden. Daarom wil de heer Steketee nog voor het volgende seizoen (van half september tot half december) de volgende uitbreiding van het bedrijf gerealiseerd zien. Voor deze uitbreiding, die de bouw van een bedrijfscomplex van 20 bij 16 meter inhoudt, wil de heer Ste ketee de benodigde grond kopen die vlak naast zijn bedrijf ligt. Een verheugend feit was het daarom voor dit bedrijf, dat de gemeenteraad van Yerseke tijdens de laatste vergadering besloot de heer Ste ketee de benodigde ruim dertien are grond te verkopen. Slechts de laatste twee jaar is de heer Steketee zich geheel op het drogen van gladiolen gaan toeleggen. De drogerij heeft hij aanvankelijk opgezet als ne- venbedrijf van de inpakkerij van mos-' selen in plastic zakjes, die hij toen dreef. Hoewel het geëxperimenteer met de bloembollenteelt aanvankelijk niet zo'n gunstig resultaat had, zag de heer Ste ketee in, dat hier toch wel goede perspec tieven lagen. En omdat de heer Steketee van mening was dat slechts één ding tegelijk goed gedaan kan worden, legde hij zich na twee jaar geheel op het dro gen van gladiolen toe. Thans is de dro gerij uitgegroeid tot de grootste in ge heel Zeeland. Het huidige gebouw is 30 meter lang en 12 meter breed. Onder een afdak, aan de buitenkant van het ge bouw, worden de bollen voorgedroogd. De bollen worden dan in zakken op droogvloeren geplaatst. Drie kachels zor gen dat hete lucht door deze droogvloe ren stijgt. Wanneer dit dan vijf dagen ge duurd heeft, kunnen de bollen gepeld worden. Hiervoor worden meestal vrou wen ingeschakeld, omdat deze sneller dan de mannen kunnen pellen. Na het pellen volgt het sorteren en tellen, waar na de bollen in de cellen gaan om nage- aroogd te worden. Bijna; alle bollen die het bedrijf vér- laten zijn bestemd voor export. De hui dige omzet van het bedrijf is 400.000 kg natte gladiolen per jaar. Als de uitbrei ding voltooid is verwacht men dat de omzet verdubbelt zal worden. Mechanisatie Het nieuwe gedeelte, dat men dit jaar nog hoopt klaar te krijgen, wil men zo ver mogelijk moderniseren en mechani seren. Dit is althans het eerste gedeelte van het tweejarenplan van de heer Ste ketee. Bij de drogerij wil men in plaats van droogvloeren een soort droogkisten gaan gebruiken. In deze kisten kan men de bloembollen los inpakken, waarna een drooginstallatie de hete lucht door de met gaas bespannen bodem van de kist heen- blaast. Een grotere efficiëncy wil men even eens bereiken met het aanschaffen van een speciale lopende band, waardoor be paalde tijdrovende onderdelen van het pellen tot het verleden behoren. De tweede gedeelte van het tweejaren plan vormt de modernisering en mecha nisering van het bestaande complex. Thans heeft de heer Steketee in het drukke seizoen in totaal 40 arbeiders en arbeidsters in dienst. Wanneer de uit breiding eenmaal een feit is, zal hij in totaal 70 werkkrachten nodig hebben. Dit vormt voor de heer Steketee een grote moeilijkheid, want waar haalt hij zoveel werknemers en werkneemsters vandaan, die hij slechts vier maanden per jaar in dienst kan houden. De vaste arbeidsploeg bestaat maar uit vijf man. Om hieraan tegemoet te komen en doordat het nieuw te bouwen complex slechts vier maanden per jaar disponibel moet iijn voor de verwerking van de gladiolen (gedurende de andere maan den kan de nadroging of opslag van de bloembollen eventueel plaatsvinden in het huidige gedeelte) heeft de heer Ste ketee het voorlopige plan opgevatom het nieuwe complex gedurende de acht andere maanden van het jaar te gaan gebruiken voor champignonteelt. Daar deze teelt zeer arbeidsintensief is, zouden de werknemers, die men an ders alleen in het drukke seizoen kon gebruiken, gedurende het gehele jaar in het bedrijf werk vinden. De voorwaar den die men moet scheppen voor het drogen van gladiolen zijn bijna dezelfde als voor het telen van champignQns. Im mers zowel het drogen van gladiolen als het telen van champignons vereisen Een kijkje in de drogerij. warmte, ventilatie en een geïsoleerd ge bouw. Met betrekkelijk weinig kosten kan dus van een drogerij een championteelt- bedrijf gemaakt worden. (Van onze verslaggever) Een kwestie over de achteruitgang van het pand Nispenseweg 30 te Roosendaal is aanleiding geworden tot een vonnis van de Bredase rechtbank, dat voor het gezin van de heer A. v. Gastel, dat in het be treffende pand woont, trieste gevolgen heeft. Het rechtbankvonnis heeft nl. een zo danige correctie gelast, van de erfafschei- ding tussen de panden Nispensestraat 28 en 30, dat de achteruitgang van het huis van de familie Van Gastel enkele centi meters smaller geworden is. Op zich lijkt dat geen halszaak, maar het gevolg is, dat de uitgang nu juist te smal geworden is om er het invalide-wagentje van de 28-jarige zoon van Van Gastel door te kunnen rijden. En aangezien het huis geen andere uitgang biedt die breed genoeg is voor het wagentje, moet die zoon zijn vertier nu binnenshuis zoeken. Het gezin telt bovendien nog een spastische dochter van 30 jaar, die verzorgd wordt in de voorkamer van het huisje. De voordeur, die dus ook te smal is voor het Invalide wagentje, geeft rechtstreeks toegang tot die kamer. Meningsverschil Aanvankelijk is de achteruitgang tus sen de twee woningen geheel open ge weest. Sinds geruime tijd is een deel daar van afgesloten met een ijzeren hek. Een laag haagje fungeerde als markering van de achteruitgang van het pand Nispense straat 30. In die situatie kon de zoon van Van Gastel door de overblijvende ruimte juist het erf verlaten. Over die uitgang' nu is een meningsverschil ontstaan, die tot de beslissing van de rechtbank heeft gevoerd. Dit ondanks het feit, dat de bewoner-eigenaar van het pand Nispense straat 28 aan de andere zijde van zijn huis nog een riante uitgang heeft. Het vonnis gaat trouwens nog verder. In de noordelijke buitenmuur van Nispen sestraat 30 zit een venster, dat uitzicht geeft op de thans afgesloten inrit van het huurpand. Dit raam dient te worden dicht gemetseld of van ondoorzichtelijk glas voorzien. Op het nakomen van een en ander zijn in het vonnis dwangsommen bepaald. De familie van Gastel zal f 228,25 moe ten betalen in de kosten van het g'eding. Geen verweer Ondanks raadgevingen in die richting hebben noch de eigenaar, noch huurder Van Gastel enig verweer gevoerd. De huurder wilde het wel doen op kosten van onvermogen, maar volgens de be slissing op zijn verzoek diende hij de

de Stem | 1964 | | pagina 7