HIJ HEEFT Ibrinta ONTBETEN! LEXINGTON Or Middelburgse m iddenstand niet voor extra kooptijaen Saneringsplan Vlissingen vrijdag weer in de raad Lewe -dorp in vogelvlucht Minister over Zeeuwse visserij-problemen Antwoord op verweer van provincie MET ULTRA-WASWERKING Absurd Dood geval Geen verplichte halve-dagsluiting voor alle branches Overdreven Logisch Geen interesse W inkelbebouwing bij stadhuis GOESE KWESTIE: ragen in Goese raad Werk uitgevoerd zonder krediet Ward-reünie in Hulsterse huishoudschool KGB bisdom Breda gaat vergaderen Vastgenageld Nieuwe rel Eerste taak H. S. A. Veraart neemt afscheid van raad Hulst BAGBLAD BE STEM VAN DONDüKDAG 19 MAAKT 1964 i i BURGEMEESTER D. VERMET absurd RAADSLID A. DE KOONING vechten. PASTOOR E. VERMEULEN zo laten STATENLID C. VERDONK gezond. LE WE DORP en herindeling (Van onze verslaggevers) Lewedorp neemt bij de voorge stelde herindeling der gemeenten op Zuid-Beveland in verschillen de opzichten een bijzondere plaats in. Om te beginnen is Lewedorp geen zelf standige gemeente maar „slechts" een kerkdorp van de gemeente 's Heer Arendskerke. Dit wil niet zeggen, dat het op bestuurlijk niveau onmondig is. Het heeft enkele vertegenwoordigers in de gemeenteraad. Dat neemt toch niet weg, dat de invloed slechts mondjesmaat is. Lewedorp zal een specifiek eigen me ning over de herindeling dan ook alleen maar in de notulen tot uitdrukking kun nen laten komen. Op de tweede plaats zal het zo goed als geheel katholieke Lewedorp volgens het voorstel tot herindeling worden afge scheurd van de in meerderheid protes tantse gemeente 's Heer Arendskerke en onderdeel gaan uitmaken van de nieuw te vormen Sloe-gemeente in het westelyk deel van de Zak. Deze laatste gemeente zal volgens het voorstel ongeveer voor de helft katholiek worden. Wanneer ook Ovezande zich duidelijk voor aansluiting bij deze Sloe-gemeente uitspreekt, zal zelfs een in meerderheid katholieke ge meente ontstaan. Dit zou voor Lewedorp toch wel een belangrijke verschuiving in politiek en godsdienstig opzicht ten ge volge hebben. Een en ander leek ons interessant ge noeg om verschillende al dan niet auto ritaire belanghebbenden eens om hun me ning over deze herindeling te vragen. Burgemeester D. Vermet van de ge meente 's Heer Arendskerke is zeer zelf verzekerd. „Van die hele opdeling van 's Heer Arendskerke ten gerieve van Wol- phaartsdijk en omdat men met Borssele in zijn maag zat, komt natuurlijk niets terecht", zo zegt hij. En verder: „Het is gewoon absurd dat Lewedorp ooit bij een andere gemeente zou komen". „Ik begrijp het wel", zo vervolgt hij, „men wilde daar natuurlijk een katholieke ge meente maken met o.a. Borssele en 's- Heerenhoek. Maar hoe kun je nu Hero des bij Pilatus zetten!" Volgens burge meester Vermet had men, om een katho lieke gemeente te formeren, ook Ove zande bij de Sloeplaatsen kunnen voe gen. Wat hij bij deze herindeling van zijn gemeente vooral zo onbegrijpelijk vindt, is, dat 's Heer Arendskerke al tijd als voorbeeld is gesteld van een ge meente, die, ondanks de afzonderlijke ligging en de verschillende geaardheid der kerkdorpen toch zeer levenskrachtig is. Tenslotte meent burgemeester Vermet dat de Lewedorper zich, ondanks gods dienstige verschillen, volkomen 's Heer Arendskerkenaar voelt. indeling is goed voor heel kleine gemeen ten. Van 's Heer Arendskerke maken ze nu ineens een opgedeeld, dood geval" al dus de pastoor. Deze parochieherder over weegt overigens wel, dat er in de nieuwe Sloegemeente interessante mogelijkheden zitten voor de katholieken. Het maakt, volgens hem, niet zoveel uit, of je in een gemeente in godsdien stig opzicht nu bij een meerderheid of een minderheid behoort. „Misschien ont staat er straks in de nieuwe gemeente wel een zekere rivaliteit tussen de in de verschillende dorpen wonende ka tholieken", zegt hij. Pastoor E. Vermeulen van Lewedorp heeft de opdeling van de gemeente 's Heer Arendskerke ook niet helemaal begrepen. ..Als er nu toch een behoorlijke, sterke gemeente is, laat dat dan zo. Zo'n her- (Advertentie) Burgemeester Lewestraat 24 te Lewedorp interesseert de herindeling niet zo veel. Haar huishoudelijke plichten laten ook niet toe. dat zij zich verdiept in deze materie. Slager Blankenburgh zelf inte resseert zich er meer voor, alhoewel hij er zich niet in verdiept heeft. Slager lijnig denkend man, want hij vindt de Blankenburgh is waarschijnlijk een recht- tekening van het herindelingsplan niet zo mooi. De lijnen zijn n.l. bochtig: die had den toch wel recht gekund. Eigenlijk vindt slager Blankenburgh het indelen in gemeenten niet zoveel zaaks. Laten ze van heel Nederland één gemeente maken zo suggereert hij. Over het algemeen interesseren zich de mensen die niet ambtshalve bij de inde ling zijn betrokken, zich toch niet zo erg voor deze materie. Langzamerhand ver andert dit wel naarmate er meer publi- katies hierover verschijnen. Ook ligt voor de verschillende gemeentelijke or ganen hier de taak om hun inwoners zo juist mogelijk voor te lichten. (Van onze verslaggever) De Middelburgse middenstanders voelen niets voor een koopavond, een avond sluiting om 19 uur en een vrijstelling van de sluitingsplicht in de St.-Nicolaastyd tot 22.00 uur. Deze min of meer opzienbaren de houding van de middenstand in de Zeeuwse hoofdstad is gebleken uit een opinie-onderzoek, verricht door de afde lingsbesturen van de Middelburgse Mid- denstandscentrale en van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf. Van de 370 aan geschreven bedrijven, verleenden 254 me dewerking. Men w-as er wel voor, om de vrijstelling van de verplichte sluiting op zondag, gedurende het toeristenseizoen, te handhaven. Deze verrassende uitslag van de enquête geeft voedsel aan de conclusie als zou de middenstand in Middelburg in zeer goeden doen zijn. In andere grote winkelcentra is men doorgaans wel geporteerd voor koopavonden en latere sluitingstijden, zo wel ten behoeve van de consument als ten gerieve en ten financiële voordele van de middenstander. STREVEN De genoemde afdelingsbesturen streef den er naar om, in overeenstemming met de winkeliers, te komen tot een verplichte halve-dagsluiting voor alle branches op maandagmiddag. Een uitzondering zou daarbij worden gemaakt voor de bakkers- Advertentie) HUISVROUW M. BLANKENBURGH-BOSMAN geen interesse nieuwe gemeente zal dat anders zijn, zo meent de heer Menheere, als meer dan veertig procent der raadszetels door ka tholieken wordt bezet. Als caféhouder heeft de heer Menheere altijd goed met de gemeente 's Heer Arendskerke kunnen opschieten. Wel denkt hij dat in de toe komst ook in Lewedorp op zondag ge danst zal kunnen worden. De heer C. Verdonk. KVP-raadslid en statenlid, vindt de uitlating van burge meester Vermet, dat de bewoners van Lewedorp zich 's Heer Arendskerkenaren voelen, overdreven. Hij vindt de herin deling op zichzelf niet zo erg. Het opgaan in een nieuwe eenheid acht hij juist ge zond. Alleen betreurt hij het, dat de nieuwe gemeente, waarbij Lewedorp is gevoegd, niet nog groter is. Niet dat hij kost wat kost, Lewedorp los wil hebben van 's Heer Arendskerke. Nee, hij heeft met de gemeente 's Heer Arendskerke geen slechte ervaringen opgedaan. Aan medewerking heeft het Lewedorp niet ontbroken. Neem b.v. de bouw van het bejaardenhuis. Jammer noemt de heer Verdonk het wel, dat er door het per soneelsbeleid geen katholieken voor be langrijke functies in aanmerking kwa men en dat Lewedorp met de woningtoe wijzing slecht bedeeld werd, zodat in het katholieke Lewedorp een verdere con centratie van katholieken onmogelijk was Wat deze punten betreft ziet de heer Ver donk veel meer mogelijkheden in de nieuwe gemeente, waarvan de bevolking ongeveer voor de helft katholiek is. Het KVP-raadslid de heer A. de Koo ning, vinrt het enerzijds jammer om de oanden met 's Heer Arendskerke te ver- oreken en anderzijds juicht hij liet her- mdelingsplan toe. Die banden met 's Heer Arendskerke zijn vooral persoonlijk om dat de heer de Kooning in deze gemeen te is geboren en omdat hij 25 jaar raads lid is. Verder vreest de heer de Kooning dat zijn vechtersnatuur in de nieuwe gemeente niet voldoende tot uiting kan komen, omdat daar de k.v.p. een stevige raadsmeerderheid zal hebben. De heer de Kooning houdt er namelijk van als hij in een raad kan vechten tegen de een heidsgedachte van de andere fracties. De heer de Kooning is het met het plan volkomen eens, hij vindt het logisch op gezet. Ook hij voelt zich geen 's Heer Arendskerkenaar. Ontspanning b.v zoe ken de Lewedorpers meestal in de Zak of in Goes. Evenals de heer Verdonk heeft de heer de Kooning een grote waardering voor 's Heer Arendskerke Niet graag zou hij echter gezien hebben dat Lewedorp b.v. bij Wolphaartsdijk was ingedeeld- De heer J. Menheere, eigenaar van café de Goede Verwachting vinrt, dat door de herindeling de positie van de katholieken gunstiger wordt. Hadden de katholieken met twee zetelis in de raad van 's Heer Arendskerke weinig te vertellen, in de Mevrouw M. Blankenburgh-Bosman, echtgenote van slager Blankenburgh, uit de zuiverste tabakken (Van onze verslaggever). Het lang verwachte sanerings plan voor de Nieuwe Markt in Vlissingen gaat dan toch werke lijkheid worden. In de raadsver gadering van vrijdag a.s. komen b. en w. met voorstellen m-.b.t. de regeling van de aard van de be bouwing en het gebruik van de gronden op de Nieuwe Markt en in de omgeving ervan. Zoals bekend wordt het stadhuis nabij het kruispunt BadhuisstraatPaul Kru gerstraat gebouwd en dit jaar nog vol tooid. Loodrecht op de Badhuisstraat is nu een groot plein gecreëerd (Stadhuis plein) om een waardige voorgrond te krygen voor het representatieve ge deelte van het gemeentehuis. De Paul Krugerstraat moet daartoe worden om gebogen. Aan de noord-west en aan de zuid oost-zijde van het plein is de mogelijk heid geopend tot winkel- of openbare en bijzondere bebouwing. B. en w. te kenen daarbij aan, dat het Stadhuis plein niet in de eerste plaats als win kelcentrum is gedacht. Achter de ontworpen winkelbebou wing aan de noord-west-zijde van het grote plein is een kleiner geprojecteerd, waarop de achterzijde van de winkels uitkomt, terwijl de zuidkant van dit pleintje bestemd is voor bedrijfsbebou- wing. Het pleintje op zich is als par keerruimte bedoeld, evenals de ruimte aan de noord-oost-zijde van het stad huis. Aan de noord-west-zijde van het gemeentehuis is een bouwstrook ontwor pen, waarop het nieuwe politiebureau gebouwd zou kunnen worden. Plannen bestaan om de Paul Kruger straat over de te dempen Spuiboezem door te trekken en te laten aansluiten op de Spuistraat. Een doorbraak is hiervoor al in de bebouwing geprojec teerd. 5? „Aan de heer burgemeester van Noordkraayert", zo luidde het adres op een brief, die de Postmeester-generaal der Vereenigde Nederlanden in 19X4 zond aan de toenmalige burgemeester van 's-Heer Arendskerke, burgemeester Vermet. Hiermee werd al een plaats genoemd, die pas in de jaren twintig zou ontstaan op de plaats van het teegenwoordige Lewedorp. Aanvankelijk was het nog maar een gehucht en men wist deze huizen concentratie in de West-Kraayert geen betere naam te geven dan Noord- Kraayert, omdat ook het spoorwegstation zo heette. Velen voelden aan, dat deze benaming wel wat zonderling was. En daar het gehucht in middels ai uitgegroeid was tot een kerkdorp van 's-Heer Arendskerke, ging men zoeken naar een meer passende naam. In de raadsvergadering van 13 augustus 1929 behandelde de gemeenteraad het verzoek van M. Vermue en 25 ingezetenen om het dorp, dat zich steeds meer uitbreidde, te noemen naar de toenmalige burgemeester, jhr. U. E. Lewe van Neyenstein. Hiermee wilden de ingezetenen eer bewijzen aan de burgemeester, die ontzettend veel deed voor de totstandkoming van het dorp en steeds bereid ivas de bewoners met raad en daad bij te staan. Een der inwoners, de heer Menheere, thans eigenaar van café De Goede Verwachting, was de burgemeester zo dankbaar dat hij tot tweemaal toe een van zyn zonen naar de burgemeester noemde: Unico Evert. Een van deze zoons stierf kort na de geboorte. Bij het veertigjarig jubileum van burgemeester Leioe van Neyenstein, bood het dorp hem als aandenken een jubileumbank aan, die een plaats in Lewedorp heeft gevonden. Hoe blij de burge meester met de naam van dit dorp wasblijkt uit wat burgemeester Elenbaas zei op de raadvergadering van 6 mei 1936, de dag waarop de 72-jarige oud-burgemeester overleed „Zelfs op zijn sterfbed, toen zijn geestvermogens reeds niet meer volledig functioneerden, sprak hij nog over zijn Lewedorp." Voortgang De ombuiging van de P. Krugerstraat noodzaakt de sloop van tal van panden, die op één na alle in eigendom zijn van de gemeente. De ontruiming der panden maakt gestadige voortgang. Voor de bouw van de bedrijfspanden in de om geving van het nieuwe stadhuis blijkt flinke belangstelling te bestaan. Overi gens zijn tegen de gemeentelijke plan nen veertien bezwaarschriften binnen gekomen. B. en w. stellen voor er der tien ongegrond te verklaren en de veer tiende voor kennisgeving aan te nemen Op de diverse bebouwingsstroken mogen o.m. gebouwd worden, op de be gane grond: winkels, toonzalen, horeca bedrijven, kleine ambachtsbedrijven. die niet storend zijn voor o.m. de winkels, en woningen. Op de verdiepingen is plaats voor o.m. woningen, dienstruim ten, kantoren en zalen, behorende bij de horecabedrijven. Op enkele plaatsen mag galerijbouw verrijzen. De maximale goothoogte is gesteld op elf en vijftien meter, de minimale op negen. Zoals het college van b. en w. in zijn toelichting zegt, zijn deze bouwhoogten bepaald met het oog op een j'uist afgewogen beeld ten op zichte van het stadhuis en de buiten het plan aansluitende bebouwing. (Van onze parlementaire redactie) Ten aanzien van de mosselkwekers in Zeeland is nog geen beslissing genomen. Het vraagstuk is wel in studie zonder echter van een „plan" te kunnen spre ken. Omdat omstreeks 1978 de mossel cultuur uit Zeeland zal zijn verdwenen vindt de minister van landbouw en vis serij het wel zinvol na te gaan in hoever re de regeling ex. art. 8 van de Deltawet daarbij van invloed kan zijn. Over de onderzoekingen betreffende de biologische en economische aspecten van de oester- en mosselkwekerij en de gar nalenvisserij zal de minister de Tweede Kamer informeren nadat deze onderzoe kingen beëindigd zijn. Dit blijkt uit het verslag van het mon deling overleg dat de visserijcommissie uit de Tweede Kamer met minister Bies heuvel gevoerd heeft over visserij-vraag stukken. bedrijven, die op dinsdagmiddag geslo ten zouden zijn. Van de 403 verzonden formulieren werden er 359 ingevuld te ruggezonden. Daaruit bleek dat de be langen en de meningen van de Middel burgse middenstanders nogal uiteen lie pen, want 40 waren voor verplichte slui ting op maandagmorgen, 127 voor maan dagmiddag en 122 voor dinsdagmiddag. Voor wat de vakantiesluiting betreft ga ven 91 ondernemers de voorkeur aan een periode van zes dagen, terwijl 79 twee perioden van zes dagen wilden. Een verplichte halve-dagsluiting voor alle branches zou ongewilde concurrentie uit de weg ruimen, maar wil de Kamer van Koophandel medewerking verlenen, dan moet er een tweederde meerderheid zijn. Aangezien die niet is bereikt, blijft de verplichte sluiting in de verordening alleen beperkt tot de kappersbedrijven. B. en w. van Middelburg stellen de raad, in vergadering bijeen op maandag 23 maart, voor, om alle onderwerpen ter uit voering van de winkelsluitingswet 1951, in één verordening onder te brengen. Bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg is de Conclusie van Repliek ingediend inzake de civiele procedure, die de oud-wethouders mr. H. Bouwman en J. Roose van Goes hebben aange spannen tegen de provincie Zeeland. Ge noemde oud-wethouders eisen genoeg doening en schadevergoeding naar aan leiding van de beschuldiging die het provinciaal bestuur in enkele memoran da aan het adres van de oud-wethouders heeft gericht in verband met wat be kend sta-at als de „zaak van de Goese verschrijvingen". De Conclusie van Repliek is een ant woord op de door het provinciaal be stuur ingediende Conclusie van Ant woord op de dagvaarding. In deze Con clusie van Antwoord heeft het provin ciaal bestuur gesteld dat in het rapport van de raadscommissie Visscher het be leid en de verdere gedragingen van b. en w. van Goes scherp werden afge keurd, waarbij op verschillende plaat sen was geconstateerd dat er zoge naamde verschrijvingen hadden plaats gehad. Eisers achten deze weergave on juist. Van de 10 gevallen, die in het rapport van de raadscommissie worden genoemd, wordt de wethouders, aldus de eisers, in zes gevallen geen enkel ver wijt gemaakt; in drie gevallen was sprake van uitgaven zonder vooraf gaand raadsbesluit terwijl slechts in één geval een „onjuiste wijze van verant woording was gesignaleerd." De term verschrijving is, aldus de Conclusie van Repliek in het rapport Visscher niet ge bruikt. Het provinciaal bestuur is vol gens eisers in zijn memoranda voorbij gegaan aan de kern van de zaak t.w. de beoordeling van het gedrag van de bur gemeester. In de memoranda worden eisers zonder behoorlijk voorafgaand onderzoek en zonder hen te hebben ge hoord beschuldigd van een systeem van verschrijvingen, aldus de Conclusie van Repliek. Het wordt volslagen onaan vaardbaar geacht dat de stand van za ken bij de dienst van gemeentewerken, waar oud-wethouder Roose werkelijke verschrijvingen had ontdekt en hiervan zelf melding had gedaan bij het provin ciaal bestuur, ineens en met volle publi citeit tegen hen werd aangevoerd. Overigens heeft het woord „verschrij vingen" volgens de eisers een andere inhoud dan die welke het provinciaal be stuur daarna heeft toegekend. Eisers onderscheiden echte verschrijvingen, zo als buiten verantwoordelijkheid van b. en w. bij de dienst van gemeentewerken zijn voorgekomen, en het enkele geval van „vooruitschrijving" dat geen enkel camouflagekarakter had. Wat de drie ge vallen van het doen van uitgaven zonder voorafgaand raadsbesluit betreft wordt in de Conclusie van Repliek gesteld, dat het niet afwachten van een raadsbesluit een eis van goed bestuur kan zijn. (Advertentie) (Van onze verslaggever) Enkele jaren geleden is tussen de Joachimkade en het verlengde van de Valckeslotlaan te Goes een aarden baan gestort op het ontworpen tracé voor de oostelijke ontsluitingsweg naar het ha venindustrieterrein. De grond is destijds vrijgekomen tijdens werkzaamheden aan het havenindustrieterrein. Tijdens de vergadering van de Goese raad heeft de heer J. Roose (K.V.P.) er zijn bevreemding over uitgesproken dat deze aarden baan momenteel weer wordt afgegraven. De afgegraven grond wordt weer op het industrieterrein gestort. De heer Roose vroeg of b. en w. konden zeggen, wie het krediet voor dit werk heeft uit getrokken en volgens welk bestek een en ander wordt uitgevoerd. Burgemees ter, mr. F. Huber, antwoordde dat het college even verbaasd over deze werk zaamheden is geweest als de heer Roose. Er is door de raad geen krediet be schikbaar gesteld. Het werk staat ner gens in een bestek. Het werk wordt uit gevoerd door de Grontmij. Gemeente werken zou hiervoor, aldus de Grontmij. toestemming hebben verleend. Volgens de heer Roose gaat het niet aan, dat de Gontmij. op een dergelijke wijze over de gemeentefinanciën beschikt. De heer Haverhoek (P.v.d.A.) vond het niet leuk dat gemeentewerken hier op eigen hout je heeft gehandeld. Burgemeester Huber zei nog eens met nadruk dat alleen de Grontmij. over deeze kwestie is ge- hoord. Grontmij. over deze kwestie is gehoord. De zaak zal verder worden uitgezocht, zo beloofde hij. (Van onze verslaggever) De Ward-vereniging zal dit jaar weer een paasreüni houden voor de onderwijs krachten van de scholen uit Hulst en om geving. De reünie zal dit keer op maan dag 23 maart a.s. om vijf uur 's middags worden gehouden in de Huishoudschool te Hulst. De Ward-vereniging en het Ward-insti- tuut beijveren zich het muziekonderwijs op (vooral de lagere) scholen te verbete ren. De bedoeling van de reünie is het uitwisselen yan ervaringen door de on derwijzers en onderwijzeressen bij het muziekonderwijs. Te Almkerk Burgemeester mr. L. A. v. Splunder geïnstalleerd (Van onze correspondent) Het vijfduizend inwoners tellende Alm kerk het op één na grootste dorp in het Land van Heusden en Altena heeft zijn nieuwe burgemeester, mr. L. A. van Splunder uit Koudekerke verwei- Komd. Het was een spontane en hartelij ke begroeting met veel bloemen en toe spraken. Schoolkinderen en vertegen woordigers van een aantal plaatselijke verenigingen vormden een erehaag voor de 39-jarige burgemeester, zijn vrouw en zijn vrouw en drie kinderen. In de zaal van Dijk aldaar werd de heer van Splunder door loco-burge meester J. van der Stelt geinstalleerd, De Katholieke Onderwijzers Bond in het Bisdom Breda belegt op dinsdag 31 maart e.k. de 61e algemene vergadering in hotel „De Schuur" te Breda. Vooraf gaande aan deze bijeenkomst zal de bondsadviseur, rector A. van Hooydonk, een H. Mis opdragen in de khpel van het Begijnhof te Breda. De agenda voor de vergadering omvat naast de behandeling van een aantal punten van huishoude lijke aard een toespraak van mgr. G. de Vet. Sunil j raken steeds meer vastgenageld aan het economische wel en wee van onze naaste buren. In een zich tot gemeenschappelijke markt ont wikkelend gebied mag dat een natuur lijke ontwikkeling worden genoemd. Het succes van de Euromarkt wordt erdoor onderstreept, maar tegelijker tijd wordt ons toch ook weer eens ingescherpt, dat onze afhankelijkheid van deze markt evenredig aan dat succes toeneemt. Van de wereldvrije spreiding van onze handelsbedrijvig heid, die altijd het voordeel heeft ge had van de verdeling van het risico en bovendien ook van de bloei van onze transportnijverheid, is niet zo heel veel meer over. De zo juist ge publiceerde handelscijfers over 1963 tonen aan, dat van de stijging van onze uitvoer het grootste deel bin nen de Euromarkt is gebleven. Over het geheel genomen steeg de uitvoer vorig jaar met 8 procent, die naar de EEG-partners echter met 17 procent. Ook bij de invoer boekte de EEG de grote winst: 15 procent bij een to tale stijging van 12 procent. Vergele ken met vijf jaren geleden zijn de cij fers nog duidelijker. Van onze uit voer gaat nu 80 procent naar Europa, vijf jaar geleden nog slechts ruim 70 procent. Met onze invoer een gelijke verschuiving: het Europese aandeel steeg van 60 tot 70 procent. De geringe spreiding spreekt ook uit een nadere beschouwing van dit verse statische materiaal. Daaruit blijkt immers ook nog dat de handel met de Europese landen, die niet bij het blok van Brussel zijn aangeslo ten (de zogenaamde EVA-landen) te rugliep. Dit is om twee reden jam mer: ten eerste blijkt eruit dat de scheiding in Europa toch doorwerkt, ten tweede leveren juist deze landen ons een voordelig saldo op terwijl wij van elders meer kopen dan wij er verkopen. De eenzijdige ontwikkeling bindt ons bovendien steeds sterker aan onze naaste buren: Duitsland en België, waarmee zich nu 40 procent van onze gehele handel afspeelt. De Duitsers blijven veruit boven aan de lijst. Met hen doen wij zoveel zaken, dat wij al een markante graad van economische versmelting bereikt heb ben. De Duitse conjunctuurbarome ters zullen we dan ook terdege in het oog moeten houden. Economisch heb ben we vooreerst met straffe wind uit; oost tot zuid te maken. De liberalen hebben De Telegraaf erg veel plezier gedaan. Indertijd heeft mr. Oud zich als partijleider nadrukkelijk gediotancieerd van dit op relletjes beluste blad, dat ook meer als gangmaker van de Koekoekpartij kan gelden. Nu is er echter weer eens 'n rel ontketend tegen ,de zuilen' in de omroep en dat vindt het Amsterdam se blad prachtig. Terwijl iedereen be grijpt, dat de kosten ook voor de radio-omroepen sinds 1942 geweldig zijn gestegen, is het luistergeld tot nu toe op 12 gulden blijven staan. De re gering wilde daar nu 18 gulden van maken. Dit voorstel werd aangegre pen, om de omroepverenigingen ervan te betichten, dat ze wel eens geheime potjes zouden hebben kunnen ge vormd, waarvan niemand iets mag weten, uit de exploitatie van de pro grammabladen. Minister Bot vindt echter, dat dit een aparte zaak is, welke men buiten de discussie moest houden. De libe ralen bleven echter aandringen en de militante mevr. Van Someren wierp een motie op tafel. Die motie bleek zo weinig doordacht, dat ze ook weer verdween na commissieberaad, Met dat al: de rel is er weer geweest. „De zuilen" hebben het weer gedaan, Een bijdrage tot pacificatie van de inzichten inzake het omroepbestel is het niet bepaald. De Stichting Welvaartsbevordering Westbrabant (W.E.B.) heeft haar visie op de toekomstige infrastruc tuur van dit gebied nader geconcreti seerd en daarbij ook min of meer een tijdschema opgesteld. Bekend was al, dat het indertijd door het Provinciaal Bestuur ontworpen Kreekrakplan ge heel omgegooid moest worden als ge volg van het Schelde-Rijnakkoord. De zeehavenaccommodatie is niet langer aanvang, maar sluitsteen van een ont wikkeling welke West-Brabant een volwaardige plaats moet geven op grond van zijn ligging en mogelijkhe den. Voor de naaste toekomst zal het zaak zijn de volle energie te schenken aan wat nodig is ter zake industrie terreinen, land- en waterwegen. Dit zal Zeeland zeker ook welkom zijn, waar men voor afzienbare tijd ook de handen vol heeft met allerlei plan nen. Terwijl de door de Schelde-Rijn- verbinding te scheppen situatie zeker ook een nadere opzet van het Ooster- scheldehavenplan nodig maakt. Dit al les wil niet zeggen, dat Brabant dit project ook uit het achterhoofd ver jaagt. We hebben nu een tussenperi ode van 15 jaar, waarin de werkgroep „Ontwikkeling Scheldebekken" haar studie in hoofdlijnen kan voortzetten en in een later stadium het op te richten publiekrechtelijk lichaam zich aan de uitwerking ervan kan zetten. Wat onmiddellijk voor de hand ligt, moet echter het eêrst gedaan worden. Naar die taak wijst de W.E.B. de weg. Van onze verslaggever) De raad vail Hulst zal tijdens de vrij dagavond te houden vergadering afscheid nemen van de heer H. S. A. Veraart, van de lijst Picavet. De heer Veraart is on geveer twee jaar lid van de raad is ge weest. Het scheidende raadslid kwam in 1958 in Hulst, wonen. Hij was leraar algemeen vormend onderwijs en Engels voor de hogere klassen van de huishoudschool te Hulst. Per 1 februari werd hij benoemd tot leraar Nederlands en Engels aan de u.t.s. in Terneuzen, in welke plaats hij zich zal gaan vestigen. De heer Veraart is ook reeds enige jaren secretaris van H.V.V. de plaatselijke voetbalclub. Deze functie zal hij binnenkort neerleggen.

de Stem | 1964 | | pagina 5