Op 1 juli a.s.: Bitter protest tegen vasthouden piloten Djakarta bereid tot concessie sempra Thant bevelhebber V.N.-leger Cyprus Lamme" dag voor de Lransen fleXa DENK OM HET El V.S. nu goed boos COMPROMIS AANVAARD Mooi plekje ilEVEO SCHIEDAM Kroestjev in prullenbak der historie 2 DODEN BIJ BOTSING STAKING ZO GOED ALS VOLLEDIG Kamer wil van omroepen vrijwillig open boekje De Gaulle wil speciale band met Mexico Engelsen nu ook onder blauwhelmen BEHANDELING SCHELDE-BIJN- VEBDBAG IN SNEL TEMPO FRIO DIEPVRIES DAGBLAD VOOR ZEELAND GEEN uitloop naar 24 gulden Ook gewonde moet blijven Zuidoostelijke wind teS 2C,°P 643 uur" Maan on- verf van Chinees rapport Grafische c.a.o. nu goedgekeurd Bij terugkeer van begrafenis Officier doodt meisje 55 Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zelver Juwelenroof in Londen: buit 20.000 pond wees mooi in de lente met aal wijd. Mo- s. 3.95-9.75 lals pullover in en grijs. 6.95-9.75 'ige thee. ee. tz a □et de heer Oklert van c heb gezorgd, dat hij mij :al vergeten. Misschien u nog wel eens aan onze eting, die niet erg eer- )or u is afgelopen, Gib- Men kan zich voorstel de ik mij voelde, toen ik endelijke schrijven had T04e JAARGANG No. 24541 Voor God. Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. DONDERDAG _1»_ MAARTJI964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele opiage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraaf 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) LÜTSTERGELD OP 18 GULDEN Met veel plezier zijn onze jeugdige lezers al aan het plak ken en puzzelen gegaan met de stukken van het gebroken paas ei. Dat doet ons plezier. Echter: hoe meer inzendingen hoe liever. Vandaar dat we nog eens aan de paaswedstrijd wil len herinneren. En denk eraan: maandag 23 maart a.s. kan men voor het laatst inzenden. Dins dagochtend moet de jury aan het werk zijn. De presidenten Charles de Gaulle van Frankrijk en Adolfo Lopez Mateos van Mexico hebben elkaar en eikaars lan den aan een door laatstgenoemde aange boden lunch, lof toegezwaaid. De Gaulle brak een lans voor „spe ciale betrekkingen" tussen Frankrijk en Mexico, „die gunstige gevolgen zouden kunnen hebben die ver buiten de eigen landsgrenzen gaan". Mexico en Frankrijk streefden volgens de Franse president beide naar het wel zijn en de vooruitgang hunner volkeren, zonder daardoor aan derden schade te berokkenen en met als enig doel dienst baarheid aan de vrede. Frankrijk heeft volgens president De Gaulle een graad van ontwikkeling be reikt die het m staat stelt andere lan den daarvan te laten mee profiteren. Een Frans-Mexicaanse politiek van sa menwerking noemde hij „tegelijkertijd een wereldpolitiek". De Franse politie heeft intussen de Mexicaanse autoriteiten verzocht uit te zien naar Louis de Condé, een van de voortvluchtige organisators van de moordaanslag op president De Gaulle op 22 augustus 1982, zo hebben zegslieden van de politie meegedeeld. Naar verluidt zou De Condé na de mislukte aanslag, in een voorstadje van Parijs, naar Brazilië zijn gevlogen, maar de Franse politie gelooft dat de man enige tijd geleden in Mexico is aange komen. De Franse politie heeft de Mexicaan se autoriteiten, tijdens de besprekingen over de veiligheidsmaatregelen in Mexi co gedurende De Gaulles bezoek, een complete persoonsbeschrijving gegeven van De Condé. Naar aanleiding van aanwijzingen van de Franse veiligheidspolitie in Parijs, dat er een mogelijkheid bestaat dat een moordaanslag op De Gaulle met een gif pijl uit een „camera" zou worden onder nomen, worden veel fotografen aan een grondig onderzoek onderworpen. 55 (Van onze parlementaire redactie) Als ook de Eerste Kamer haar fiat geeft zal de radioluisterbijdrage per 1 juli a.s. van 12 tot 18 gulden per jaar worden verhoogd. Het daartoe strekkend wetsvoorstel is gisteren door de Tweede Kamer met 85 tegen 40 stemmen goedgekeurd. Tevoren had minister Bot (O. K. en W.) nadrukke lijk beloofd, dat hij er „met de meeste klem" bij de omroepverenigingen op zal aandringen volledige opening van zaken te geven over hun financiële positie, inclusief hun eigen inkomsten en vermogen. Minister Bot noemde die openheid voor de omroepverenigingen een „morele verplichting". leen brengen dank zij de overheidsbij drage uit luistergelden. De motie-Van Someren Downer werd door minister Bot „ernstig ontraden". Als de verhoging van de luisterbijdrage moet wachten op het gesprek over meer openheid, komen de omroepen in ern- stige moeilijkheden, waarschuwde de be windsman. De laatste jaren is al voor 12 miljoen op de reserves ingeteerd. Van wege dit argument spraken K.V.P., A.R. en C.H.U. zich tegen de liberale motie uit, Mevr. Van Someren-Downer, tevreden gesteld door de toezeggingen van minis ter Bot, trok haar motie daarop in. Ze veegde daarmee ook allerlei andere kri tiek op Hilversum van tafel. Het was al lemaal inconsequent, maar de liberalen kunnen de laatste tijd zo weinig politiek vuurwerk maken, dat de anderen bereid waren oneffenheden door de vingers te zien. Freule Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) kreeg met een amendement ge daan, dat de verhoging van de luister bijdrage op f 18,- wordt „bevroren". Mi nister Bot had een uitloop gewild, indien nodig, tot f 24,-. De socialisten probeer den nog de verhoging uitgesteld te krij gen tot 1 juli 1965. Een daartoe strekkend amendement werd echter verworpen met 78 tegen 47 stemmen. De meerderheid van de P.v.d.A.-fractie stemde toen ook tegen het wetsontwerp. Deze stunt ging echter VARA-bestuurder Kleijwegt en nog vijf andere socialisten te ver. De omroepen hebben geld nodig, zeiden zij. Tot de te genstemmers behoorden verder de C.P.N P.S.P., Vrije Boeren en S.G.P. De openheid van Hilversum, beter ge zegd de geringe mededeelzaamheid van de omroepverenigingen inzake hun eigen inkomsten, althans tot dusverre, is een belangrijk punt geweest in het debat over de verhoging der luisterbijdragen. Bij de liberalen kwam er een motie-Van So meren-Downer uit voort, waarin uitstel van beslissing over de luisterbijdrage werd gevraagd totdat Hilversum (volle dig) opening van zaken zou hebben ge geven. De Kamer heeft een nachtje geslapen over deze dinsdag ingediende motie. Gis teren, bij de hervatting van het debat, bleek dat iedereen meer openheid wens te. De moeilijkheid is echter dat de re gering de omroepverenigingen alleen verplichten kan verantwoording af te leggen over de besteding van de luister gelden. De regering heeft geen recht om in de privé-kas van de omroepen te kij ken. Het zou erg goed zijn als Hilversum vrijwillig bereid zou zijn volledig ope ning van zaken te geven, zei dr. Albe- ring (K.V.P.). Kunt u daartoe aandrang uitoefenen vroeg hij aan minister Bot. Deze had geen aansporing nodig. Zijn stelling dat Hilversum „moreel verplicht" is alle boeken ter inzage te geven grondde hij op de overweging dat de omroepen alleen winst kunnen maken uit omroepbladen, omdat zij radiopro gramma's maken en die kunnen zij al- ZESTIGDUIZEND Nederlanders hebben een aanvraag ingediend voor schadever goeding vanwege nazi-vervolging. Dit heeft minister Witteveen gezegd. De Westduitsers hebben in totaal 125 mil joen mark beschikbaar gesteld hiervoor. PREMIER SENDWE van Noord-Katanga is naar Leopoldstad vertrokken om zich te beklagen over het feit dat hij en zijn provinciale regering zijn afgezet In Ba- loebakringen in Katanga heeft de val van Sendwe grote beroering gewekt. EEN ALTERN ATIEF voor een nieuw „Panamakanaal" is volgens de Ameri kaan Solomon C. Hollister een vracht vloot van onderzeeërs met een route on der de noordpool-ijskap door. GROMIKO heeft in Zweden gezegd dat net met de ontwapeningsconferentie zo slecht gaat dat Rusland maatregelen voor eigen veiligheid en die van de bond genoten zal moeten nemen. WAPENS, proviand, medicamenten en een rad iozend apparaat werden door vliegtuigen afgeworpen boven de open plek in het Peruviaanse oerwoud, waar een expeditie door Indianen is omsin geld. TAPTEMELK zal waarschijnlijk binnen kort in literflessen verkocht mogen wor den. GOUD in grote hoeveelheden, wordt mo menteel op verschillende Europese markten verkocht door de S.U., die drin gend buitenlandse deviezen nodig heeft om de graanaankopen te financieren. KRUPPS vertegenwoordiger Hans Meyer beeft toestemming gekregen een kan toor te vestigen in Moskou. Het is voor net eerst dat de Russen een Westduits öearijf iets dergelijks toestaan. Amerika heeft bij de Sovjet-Unie scherp geprotesteerd tegen het vasthou den van de drie Amerikaanse vliegers die vorige week boven Oost-Duitsland zijn neergeschoten. In het protest, overhandigd door de Amerikaanse zaakgelastigde Walter Stoessel, wordt gezegd dat verder uitstel bij de vrijlating en terugzending de uit breiding van de Russisch-Amerikaanse samenwerking in gevaar kan brengen en een nadelige invloed kan uitoefenen op „het streven op verschillend gebied". Amerika ontkende opnieuw, dat het neergeschoten vliegtuig spionage bedreef. Het was een oefenvlucht en de Ameri-1 kaanse verkeersleiding had via de radio al het mogelijke gedaan om het toestel te doen terugkeren. Het was de bedoe ling dat de machine de Oostduitse grens niet dichter dan tot 65 mijl zou naderen en „alles wijst erop, dat de schending van het Oostduitse luchtruim onopzette lijk is geschied", aldus de protestnota. Waarnemers zeggen dat de zinsnede „het streven op verschillend gebied" bij voorbeeld kan slaan op de besprekingen over een consulair akkoord en over een luchtlijn Moskou - New York. ???rsverwachting van het K.N.M.I. SeMig tot vanavond: toenemende bewolking h"J'oog weer. Matige, later vrij "Sc zuidoostelijke wind. Wei- V.„J^"outiering in temperatuur. Maan n 2011 ondel' 18 52 UUr- Maan op 9.38 uur. De Russische autoriteiten hebben de vrijlating van de gewonde vlieger. Ha rold W. Welch, die op 10 maart boven Oost-Duitsland werd neergeschoten, op nieuw geweigerd. Het hoofd van de geneeskundige dienst van de Amerikaanse luchtmacht in Euro pa, kolonel Hennessen, bracht gisteren een bezoek aan de gewonde. Hij wordt verpleegd in een Russisch militair hospi taal in Maagdenburg. Het verzoek van de Amerikaanse officier om de gewon de mee te mogen nemen, werd weer af gewezen. Ook zijn verzoek om in Maagdenburg te mogen blijven om de gewonde mili tair persoonlijk te kunnen verplegen, werd niet ingewilligd. De verblijfplaats van de twee andere bemanningsleden is het Westen niet bekend. De Indonesische regering heeft de door de Philippijnen voorgestelde formule ter oplossing van het geschil om Maleisië aanvaard, evenwel niet zonder voorwaar den. Een der voorwaarden is dat geen pu bliciteit zal worden gegeven aan de te rugtrekking van troepen en toekomstige onderhandelingen, welke twee punten van de formule uitmaken. Indonesië wil kennelijk om „zijn ge zicht niet te verliezen", geen publiciteit over de terugtrekking van Indonesische guerrillastrijders uit Noord-Borneo. Er schijnt nog geen overeenstemming te bestaan over de volgorde van de te nemen stappen. Maleisië ziet geen reden tot onderhandelingen zolang er Indone sische guerrillastrijders zich op Malei sisch grondgebied bevinden. Tijdens de „St. Patrick's Day"- parade in Neiu York had niemand zo'n overzichtelijk plaatsje, als deze glazenwasser, die hoog bo ven de Fifth Avenue zijn werk deed. (Advertentie) Twee van de belangrijkste politieke or ganen van de Chinese volksrepubliek hebben gisteren een omvangrijk rap port gepubliceerd over het Chinees- Russische ideologische geschil. Het rapport is geschreven door V. G. Wilcox, secretaris-generaal van de communistische partij van Nieuw-Zee- land. Het stemt in met de Chinese be zwaren tegen de recente Russische po gingen om de spanning met de weste lijke landen te verminderen. Wilcox schrijft onder meer: if Kroestjev en zijn volgelingen kruipen voor Nehroe en geven hem steun die direct wordt gebruikt tegen een an dere socialistische staat, de Chinese volksrepubliek. if Hetgeen Kroestjev en andere leiders van het centrale comité van de Russi sche communistische partij tegen ons zeggen betekent dat zij zich verwijde ren van de revolutie. if De Russische communistische leiders nemen in hun daden tegenover China en Albanië een' houding aan van het chauvinisme van een' groot land. if De volgende stap (van de Russen) zal zijn de imperialisten om vrede te vra gen tot iedere prijs, algehele verzoe ning en definitieve overgave. Wilcox schrijft dat Mao Tse Toeng, die met Kroestjev strijdt om het commu nistische leiderschap, zijn prestatie en die van zijn partij in gouden letters zal vermelden, wanneer de nietige lei ders van het moderne revisionisme op de plaats waar zij horen zijn beland in de prullenbak van de geschiedenis. De collectieve arbeidsovereenkomst voor het grafische bedrijf in Nederland (de zogenaamde technische c.a.o.) is gis teren door de Stichting van de Arbeid goedgekeurd. De goedkeuring betreft al le punten, waaromtrent bij de onderhan delingen overeenstemming tussen par tijen werd bereikt en waarover door het centraal bureau bij circulaire van 5 fe bruari aan de bedrijfsgenoten medede ling werd gedaan. Bij een botsing tussen een personen auto en een vrachtwagen by Beetster- zwaag, zijn gisteravond twee inwoners van Waskemeer om het leven gekomen en vijf gewond. De inzittenden van de personenauto, die werd vernield, keerden terug van een begrafenis. De bestuurder, de 30-ja- rige J. Hofman en de 16-jarige Aukje Hoogeterp, werden gedood. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant, heeft zichzelf aan gesteld als opperbevelhebber van de V.N.-vredesmacht op Cyprus. Oe Thant heeft derhalve alleen verantwoording af te leggen aan de Veiligheidsraad van de V.N. De secretaris-generaal heeft een pro gramma van „14 punten en principes" op gesteld. die als handleiding dienen bij het instrueren van de vredesmacht. De „punten" zijn nog niet bekendgemaakt, maar de landen die troepen voor de vredesmacht beschikbaar hebben gesteld zijn wel op de hoogte gebracht; de Vei ligheidsraad zal binnenkort worden in gelicht. Secretaris-generaal Oe Thant heeft in een rapport aan de Veiligheidsraad ge zegd dat de V.N.-macht operationeel zal worden zodra voldoende troepen op het eiland zijn aangekomen. Er zijn nu ruim vierhonderd Canade zen en ook de 3500 man van de Britse troepen op het eiland zijn officieel bij de blauwhelmen gaan behoren. In totaal wil Thant 7000 man veiligheidstroepen op Cyprus hebben. De termijn van drie maanden, welke de V.N.-troepen volgens het besluit van de Veiligheidsraad op het eiland zullen kunnen doorbrengen, begint op het mo ment van het operationeel worden, aldus de mededelingen van Oe Thant. De ver schillende contingenten zullen vanaf het tijdstip van aankomst op Cyprus uitslui tend aan het commando van de V.N. on derworpen zijn. Oe Thant heeft de regeringen, die contingenten ter beschikking stellen, doen weten dat hij ten aanzien van die taakomschrijving tot geen enkel „han deltje" bereid is. Van Grieks-Cyprische zijde had men al wel de verwachtingen laten doorsche meren dat de V.N.-troepen president Ma- karios zouden willen helpen de orde te herstellen in de zin waarin dit hem voor de geest staat en dus zouden optreden tegen het beweerde streven van Turkse zijde naar het tot stand brengen van een feitelijke verdeling van het eiland. De Turken hebben zich van hun kant een weinig ongerust betoond over de eventuele taakomschrijving voor de vre desmacht. In Turkse persberichten wordt gesteld dat, als de bevelhebber van de 'vredesmacht de regering van Makarios en haar „veiligheidstroepen" als legaal zou beschouwen, de internationele troe penmacht in haar zending zou falen. Een eerste luitenant van het Ameri kaanse leger in West-Duitsland, de 26- jarige Gerald M. Werner, is gisteren zowel door de Amerikaanse militaire autoriteiten als door de Westduitse politie officieel in staat van beschuldiging ge steld voor moord op een 19-jarig West duits meisje. Het meisje, Ursula Schamel, was in verwachting. Haar lijk was in stukken gesneden. Enkele delen werden gevonden in een koffer in de auto van de luite nant. De Philippijnse formule eist dat de te rugtrekking der Indonesiërs en de aan vang van politieke besprekingen tege lijkertijd plaatsvinden. Soekarno had kort voor dit besluit op de bevelhebbers van de 18 militaire dis tricten een beroep gedaan „meer steun te verlenen" bij de confrontatiepolitiek tegen Maleisië. De Indonesische leider sprak overi gens op zeer gematigde toon en gebruik te geen enkele keer zijn slogan „Maleisië te verpletteren". In betrouwbare kringen wordt gezegd dat men in Indonesische militaire krin gen een matigende invloed heeft uitge oefend op Soekarno's anti-Maleisië-cam- pagne wegens de ontevredenheid onder de bevolking en de verslechtering van het moreel binnen de strijdkrachten. De militaire bevelhebbers zouden voor keur geven aan een politiek die grotere nadruk legt op het stabiliseren van de economische positie van Indonesië en het opheffen van de voedseltekorten. De oudste dochter van president Soe karno, Megawati Soejarnopoetra, heeft gehoor gegeven aan een vroegere oproep van haar vader en zich als vrijwilliger gemeld om „Maleisië te verpletteren". Haar voorbeeld werd door haar klasge noten gevolgd. Vele Parijse burgers moesten met militaire wagens naar hun werk. Frankrijk was gisteren als ver lamd in de greep van algemene stakingen. En er is nog meer ar beidsonrust in het vooruitzicht. Drie miljoen man van het per soneel der openbare nutsbedrij ven legde het werk neer voor 24 uur. Miljoenen andere werkne mers waren noodgedwongen werkeloos wegens gebrek aan stroom, gas en vervoermiddelen. In bedrijven waar nog gewerkt kon worden gingen enkele miljoenen ar beidsuren verloren door bliksemstakin- gen van een of meer uren uit solidari teit voor de stakers van de nutsbedrij ven. Algehele verlamming van de staat werd voorkomen omdat sommige vak bonden niet aan de stakingen deelna men. Leden van deze bonden slaagden erin enkele belangrijke spoorwegver bindingen in stand te houden, terwijl het leger in Parijs en andere grote steden voor het openbaar vervoer zorgde. Het slechte, regenachtige en winde rige weer verhoogde het ongemak van de staking. In miljoenen huizen kon den de huisvrouwen geen warme maal tijden bereiden, de asemmers werden niet geledigd, liften werkten niet en de weinig bussen, trams en treinen die wel reden, waren afgeladen. De grote meerderheid der Franse schoolkinderen ontbeerde haar lessen en zelfs op het commissariaat voor atoomenergie was de staking volledig. Op het vliegveld Le Bourget, waar slechts enkele leden van het grondper soneel werkten, landden en stegen slechts enkele vliegtuigen op. Het vliegveld Orly was tot 's avonds acht uur praktisch gesloten. Enkele grote fabrieken in de omge ving van Parijs moesten sluiten wegens gebrek aan stroom en het besluit van vakbonden van metaalbewerkers om aan de staking deel te nemen. De hele dag waren er sterke politie- eenheden op de been in verband mei bijeenkomsten van stakers, maar ner gens kwam het tot gewelddadigheden. In vele restaurants was het gezellig eten bij kaarslicht, maar de lage gas druk maakte de menu's wel erg be perkt. De toestanden in de provincie ver schilden niet veel van die in de grote steden. (Van onze parlementaire redacteur) De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die de openbare behandeling voorbereidt van het wetsontwerp tot goedkeuring van het Schelde-Rijnverdrag is gisteren voor de eerste maal bijeen gekomen. Afgesproken is hard aan de slag te gaan. De commissie heeft zich conform de aansporing van kamervoor zitter mr. Van Thiel als doel gesteld het goedkeuringsontwerp in ieder geval vóór de zomervakantie door de Tweede Kamer afgehandeld te krijgen, zo moge lijk op een dusdanig tijdstip, dat ook de Eerste Kamer het Schelde-Rijnverdrag nog vóór de zomer kan behandelen. Door de snelle werkwijze blijft de parlementaire behandeling van het ver drag in Nederland in de pas met die in België. Een en ander heeft intussen wel tot gevolg dat belanghebbenden in Ne derland, die bepaalde opvattingen over het verdrag ter kennis van het parle ment zouden willen brengen, daarmee niet te lang kunnen wachten. De kamer commissie voor het Schelde-Rijnverdrag hoopt, dat men zich hiervan in Brabant, Zeeland en Rotterdam bewust zal zijn. De commissie stelt, zo is ons duidelijk gebleken, hoge prijs op meningen van buiten af. Ter informatie van de direct betrokkenen wijzen we er nog op, dat de commissie direct na Pasen aan het werk gaat. Het voorlopig verslag hoopt men midden mei te kunnen uitbrengen. Tenslotte zij nog vermeld, dat de com missie als voorzitter heeft gekozen de Bosschenaar mr. dr. Van den Heuvel (K.V.P.). Drie mannen, die hun auto voor de deur hadden geparkeerd heben gister ochtend een juwelierszaak in Londen in enkele sekonden 20.000 pond sterling armer gemaakt door een blad met ringen en broches, vele met diamanten bezet, uit handen, van de juwelier te grissen. De firma had juist de winkeldeur ge opend en de juwelier was bezig bladen met juwelen in de etalage te plaatsen, toen de drie mannen de winkel binnen kwamen. Twee van hen spoten een vloei stof in het gezicht van de juwelier, de derde maakte zich meester van het voor de etalage bestemde uitstalblad met rin gen en broches. In de zelfde zaak kocht John Ambler de verlovingsring voor prinses Margaretha van Zweden, en Angus Ogilvy zijn ring voor prinses Alexandra. Ook de hertog van Kent had zijn verlovingsring in deze zaak gekocht. (Advertenties) SMAKELIJK ETEN

de Stem | 1964 | | pagina 1