erworst 1 Een burcht werd gerestaureerd Spanje in Irene-stijl *9 LAIS •"ffiafit Schoonmaak- nieuwtjes FOLKLORE EN CARITAS Palmpaas-traditie bij de kinderen VS. willen brandpreventie bij vliegtuigongelukken Meer dan een gelaatsreiniging koffielepels sen 10°/o Kapsel a la Irene, bescheiden modesnit en oranje als modekleur ijzen DUW kCTIE ll OM DODENTAL TE REDUCEREN Prinses Irene leert vliegen MAJORICA parels Geef uw soep de volle kracht van sappig, mager rundvlees: met Liebig! NED. OPERA IN DEN HAAG Voor repertoire-vernieuwing is andere aanpak nodig Primeur in Den Haag Sociaal raadsman geeft kosteloze adviezen Maltesers gaan stemmen over onafhankelijkheid Snuif er» wrijf In Kenya: Drie kinderen verbrand bij overval dorp VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Eenvoud Zijde cadeau Op de bruiloft Pluizig grapje voor de jeugd Zelf gemaakte sieraden Haantje pik Zon J) antelkos- Doeiende angepast deriandse Kleding antrekke- eveneens „Neder- aankoop et prinses S KOPEN 'P/tofite&i JUBILEUM-VERRASSING! ■zilverde |silvretta -10% ct GRATIS zegelkorting jubileum korting t 10°/o T P»kv.«. 28-10% pot v.«. 45-10% pot v.a. 54-10% soorten v.a.125-10% Va blik 89-10?ó blik 10 8-10% blik v.a. 45-10% iet 10% korting internationaal kwaliteitsmerk in 39.000 Sparwinkalt i> to DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 MAART 1964 IS De Amerikaanse federale luchtvaart dienst heeft een reeks maatregelen voorgesteld, waarmee men branden In verongelukte vliegtuigen voorkomen wil. Statistieken wijzen uit, dat bran den, die ontstaan in verongelukte vlieg tuigen, verantwoordelijk zijn voor 90 procent van het totaal aantal doden bij vliegtuigongevallen. De federale luchtvaartdienst stelt de toepassing van installaties voor. die de in een vliegtuig aanwezige brandstof (Advertentie) Voor gezonde witte tanden... Prinses Irene wil leren vliegen. Daar toe heeft zij zich kort geleden laten in schrijven als leerlinge van de nationale luchtvaartschool. een dochterorganisatie van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart De opleiding voor het vliegbewijs A, (brevet sportvlieger) geschiedt op het vliegveld Hilversum. Gisteren heeft zij haar eerste praktijkles gekregen. (Advertentie) kunnen afkoelen, of van de buitenlucht en de zuurstof kunnen afsluiten. Au tomatische afsluiting van alle tanks en brandstofleidingen, en toepassing van versterkte brandstoftanks, worden even eens voorgesteld. Een ander voorstel behelst de toepassing van een installa tie. die automatisch water, bluspoeder of schuim op de brandstof en de tanks en leidingen spuit zodra zich een on geval heeft voorgedaan. 'en dergelijke installatie zou in werking kunnen treden indien een bepaalde ver traging overschreden wordt bijvoor beeld wanneer een vliegtuig botst. De installatie kan niet in werking treden door een verkeerde behandeling en is „foolproof" gemaakt op aandrang van enkele Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen. die bij de fortnulering van de voorstellen betrokken zijn. De meeste vliegtuigongevallen ontstaan tijdens start en landing en in 90 procent van de dodelijke ongevallen zou een ramp voorkomen zijn geweest indien men de brand had kunnen voorkomen. (Advertenties) Vuil- en stofdeeltjes belagen Uw teint. Maar de huid, die 's morgens door golden rays van Payot is verlevendigd, is daartegen de gehele dag beschermd, 's Avonds reinigt golden rays grondig - strijkt alle vermoeidheid an de dag weg en vormt een doeltreffende schoonheidsbehandeling. Golden rays is de beste verdediging van Uw teint tegen haar vijanden: het weer en vooral.de jaren. Combineren met Lotion no. 2 voor droge huid - met Lotion no. 6 voor vette huid. Frisheid-Schoonheid-Jeugd de la facultc de Lausanne Dr. N. G. Payot-Holland N.V. Keizersgracht 12-14 - Amsterdam-C. Alléén Liebig tabletten zijn bereid uit sappig, mager rundvlees van AA kwaliteit - volgens het originele Liebig recept. Voor een heerlijke, goudgele vleesbouillon. Vol en krachtig, met peterselie en 9 andere geurige zomerkruiden. Tracteer uw gezin op extra krachtige soep: neem er een paar in huis! 35 ct per dubbeltablet. lijdelijk 2 dubbeltabletten van M" voor 62 cent Wij hebben in Den Haag een opvoering van „Die Schule der Frauen" van Rolf LIebermann bijgewoond, die door de Ne derlandse Opera werd gepresenteerd. Een oordeel over dit niemendalletje te geven is op zichzelf geen probleem, daar het qua compositie en libretto probleem loos is en geen operabezoeker enthousi ast zal maken. Anders wordt het echter als we dit in het geheel van het speelplan van ons na tionaal opera-instituut moeten bezien. De opvoering van dit werk heet een poging tot repertoirevernieuwing te zijn, met andere woorden een wending van de steven naar eigentijdse vocaaldramati- sche kunst. Maar dan komt hij ons toch de vraag naar voren: waarom dan juist dit wei nig important buffowerkje? We kunnen moeilijk aannemen, dat de leiding meen- (Advertentie) Den Haag heeft momenteel acht soci ale raadslieden, die op elf bureaus in de stad op bepaalde uren voor de Hagenaars te spreken zijn. Het nieuwe instituut is in het leven geroepen, omdat gebleken is, dat vooral in de grote steden de be volking behoefte heeft aan een algemeen informatieadres, dat in eenvoudige geval len kosteloos hulp verleent aan de inwo ners ongeacht hun geloofs- of politie ke overtuiging en dat bij meer ge compliceerde moeilijkheden de weg kan wijzen naar een instelling van algemeen of gespecialiseerd maatschappelijk werk. Of het nu gaat om een eenvoudig ad vies bij het invullen van een belasting biljet of ernstige wrijvingen in het gezin, omgeving of werkkring, of mei te ma ken krijgt met het ingewikkelde stelsel van sociale wetgeving in ons land of met afbetalingsmoeilijkheden of vrijstel ling van luister- en kijkgelden, de Sociaal Raadsman kan het publiek in alle zaken de weg wijzen. (Advertentie) de hiermee een belangrijke daad te stel len. Of dacht men het maar liever kalm aan te doen om de „opera-cliëtèle" niet al te zeer af te schrikken? In dat geval zullen de heren moeten constateren, dat, althans wat Den Haag betreft, de belang stelling niet erg* groot was. De zaaltem- peratuur was onaangenaam kil en de misschien 500 bezoekers vonden in het gebodene geen hartverwarmend tegen wicht. Dat lag zeker niet aan de uitvoerenden, zij hebben zich naar beste weten en kun nen ingezet om van deze weinig origine le, archaiserende. met modernismen op gewerkte partituur te maken wat er van te maken viel. Dit is voor Wilma Dries- sen, Sophia van Sapte, Frans van Daa- len en de andere drie solisten de grootste lof, die we kunnen geven. Nee, aan de repertoirevernieuwing geloven we op deze wijze niet erg. Daarvoor is een heel andere aanpak nodig en zal er ook intern nog wel het een en ander moeten gebeuren. Het is wel zeker, dat dit voor dit win terseizoen de enige doorbraakpoging is, want voor de overige opvoeringen staan werken van Verdi. Puccini, Mozart en Offenbach op het programma. We gun nen operalievend Nederland deze ver trouwde omgving van harte, maar laat de directie van de Nederlandse Opera daii niet de houding aannemen een voor uitstrevend opera-instituut te zijn. Dat is het beslist niet. We zijn in dit opzicht nog jaren bij het buitenland achter en dat is wel treurig Of daar ooit veran dering in komt? De opvoering van dit simplistisch, weinig vermakelijke ope- raatje heeft ons hiervan niet kunnen overtuigen. C. B. De Britse regering is. van plan Malta onafhankelijkheid te verlenen als de be volking van het eiland zich hiervoor in een volksstemming zou uitspreken. De Britse minister voor Gemenebest zaken, Duncan Sandys, heeft in het La gerhuis verklaard, dat de premier van Malta, Borg Olivier, een grondwet heeft ontworpen, die hij aan de bevolking ter goedkeuring wil voorleggen. Sandys zei, dat de Britse regering zich zal laten leiden in haar beslissing door het oordeel van de Maltesers indien de volksstemming op eerlijke en vrije wijze wordt gehouden. (Advertentie) Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Een groep van 20 Somalische bandieten heeft een overval gepleegd op een dorp in Kenya, waarbij twee vrouwen en een jon gen werden doodgeschoten en drie kleine kinderen levend werden verbrand. De bandieten staken in een gestolen kano de rivier de Tana over en staken 35 huizen in het dorp in brand. De bewoners vluchtten het oerwoud in met achterla ting van de doden. Het in de laatste oorlog zwaar be schadigde slot in Aschaffenburg, een van dc kostbaarste architectonische monumenten uit de Duitse renaissan ce, vertoont weer zijn oude luister. Zeven miljoen mark kostte het, om het monumentale bouwwerk met de vier torens volgens de oorspronkelij ke plannen te restaureren. De werkzaamheden aan de rode zandstenen gevels zijn reeds voltooid, •zij dragen weer hun rijke versierin gen en de ijzeren windwijzers op de torenkappen tonen evenals vroeger de wapens van de aartsbisschoppen en keurvorsten van Mainz, voor wie bouwmeester Georg Riedinger het slot in het begin van de 17e eeuw Dia ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM D. 100.112.65 bouwde. Ook binnen in het gebouw is het werk ver gevorderd. In de hoofdvleugel ontstond weer de lange rij van ineenlopende kamers, die met rijk stucwerk, met houtsnijwerk ver sierde deuren, zijden behang en het tijdens de oorlog geredde meubilair een waardevol voorbeeld is van de pracht en praal die zich aan het einde van de 18e eeuw ontplooide. Vele andere vertrekken worden thans nog naar oude tekeningen en foto's ge restaureerd. Bij de wederopbouw heeft de sinds 1948 in het slot gevestigde vakschool voor steenhouwers belangrijke hulp verleend want iedere volute elke steenarabesk en ieder masker moest precies nagemaakt worden. Steenhouwersgezellen uit heel Euro pa hebben hieraan meegewerkt. Bin nenkort zal in dit bouwwerk weer de vroegere schilderijenverzameling van de Mainzer keurvorsten worden on dergebracht, een parel onder de klei ne Westduitse collecties; de beroem de slotbibliotheek, waarin onlangs kostbare incunabelen werden gevon den, heeft haar oude ruimten weer betrokken. Ook heeft men het plan opgevat in dit oude slot een verzame ling kerksieraden onder te brengen. In de ruime keldergewelven zal op nieuw de om zijn oude wijnen beken de wijnkelder worden gevestigd. Het slot Aschaffenburg, dat het vriendelijke heuvelachtige landschap langs de hier nog smalle Main be heerst, leidde als eerste symmetri sche viervleugelige complex 'n nieuw tijdperk van de paleisbouw ten noor den van de Alpen in. Het overtreft, wat architectonische betekenis be treft, alle uit die tijd in Duitsland bewaard gebleven sloten. De Spaanse jongedames die deze maanden een echt modieus uiter lijk ivillen bezittenlaten zich kap pen volgens de Irene-stijl 1964". Irene, de Nederlandse prinses heeft hier een diepe indruk gemaakt. Eerst verscheen zij als „covergirl" op alle Spaanse tijdschriften en de laatste toeken tesamen met Don Carlos, beiden stralend van geluk. Ook in het No-Do, het film-voor programma en op de televisie ver scheen Irene van Oranje, steeds gewapend met een bekoorlijke glimlach, waardoor zij al spoedig het Spaanse ,,piropo" van „Prinses Glimlach" verwierf. Hoe komt het, dat juist prinses Irene de sympathie opgewekt heeft dei- Spanjaarden? Haar verloofde heeft hierin niet de hand gehad, want haar populariteit dateert al vanaf haar vo rige reis naar Barcelona. „Jullie prinses", zei mij een zestig jaar oude senora, „is een bescheiden jonge vrouw, intelligent en charmant, zij heeft nooit opzettelijk de publieke aandacht getrokken of openlijk flirts uitgelokt zoals vele andere Europese koningsdochters of filmsterren". Dit schijnt dus de opvallendste hoe danigheid te zijn die de Spaanse ge wone man opgevallen is: haar een voud, haar bescheiden gedrag en haar vriendelijkheid, een taal die uitste kend verstaan wordt door het edel moedige volk dat afstamt van Don- Quijote de la Mancha. Natuurlijk heeft het feit, dat zij zelfs haar hartje in Spanje heeft ach tergelaten, haar populariteit nog ver hoogd Hiervan maakten de Madri- leense kappers handig gebruik om de ,,Irene-lijn" te lanceren als haarstijl voor de komende maanden. Waar de senorita's tot nu toe nog de bloem kool-lijn dragen, zullen zij nu over gaan tot het kapsel dat Carita cre- eerde voor de prinses toen zij in Spanje was. Het is een jeugdige coif fure, die opzij losjes het gelaat om lijst, terwijl het bovenhaar naar ach teren wordt gelegd. Wij vroegen aan de chef-figaro van de Carita-salons (een filiaal van de in Parijs werkende Rosita Carita): De Pamplona, fiestas de San Fer- min. Zo is een feest in die Noordspaanse stad. Irene-look is zó eenvoudig dat u er wellicht cliënten mee zult verliezen; iedere dame kan nu zichzelf kappen.' Het antwoord luidde: „Deze haar lijn zal slechts duren totdat de prinses trouwt. Dan zal zij ons zelf om een andere coiffure verzoeken, die stellig ingewikkelder zal zijn; met haar zul len vele dames „iets anders" willen. Het is met ingewikkelde kapsels, dat wij het meeste werk hebben" Waar de senorita's vaak de neiging nebben, zich té mooi te willen maken, raden de Spaanse modisten aan. Irene van Holland als voorbeeld te nemen Zij duiden op haar eenvoud en na tuurlijke élégance. Meer dan een spe ciaal model ,,a la Irene" bedoelt men met Irene-lijn een sobere bescheiden kledingstijl, speciaal geschikt voor de jonge dames. En natuurlijk is „de" kleur van dit voorjaar oranje, ter ere van de Hollandse dynastie. Daar prinses Irene in Barcelona en in Madrid twee befaamde modehuizen bezocht: Pedro Rodriguez en Asun cion Bastida. alwaar zij zich liet foto graferen tijdens het bewonderen van trouwjaponnen in typisch Spaanse stijl met mantilla" en „peineta" als hoofdtooi. Beide couturiers verzeker den ons echter, dat H.K.H voorals nog geen bestelling bij h^n heeft'ge daan. De Catalaanse zijde-industrie heeft onze prinses als bruid van een mo gelijke Spaanse troonopvolger reeds de zijde voor het bruidsgewaad aangeboden. Men is al begonnen met het weven ervan. De 25 meter natuur zijde van 1.50 m breed zal haar bin nenkort tijdens een officiële bijeen komst worden aangeboden. Het Syndi caat volgt met deze geste een sympa thieke traditie die wil, dat men alle Spaansen tot vorstin uitverkoren, haar bruidstoilet aanbiedt. Zo huwden in Spaanse zyde gehuld Maria Cristina van Habsburg-Lorena, Victoria van Battenberg, Fabiola de Mora en So fia van Griekenland, de echtgenote van Don Juan Carlos de Borbón. De zijde is afkomstig van 70.000 rupsen uit Murcia en werd in Valen cia gesponnen. Het weven van de benodigde 25 meter geschiedt door kundige vakmensen en zal tien dagen in beslag nemen. Daarna zal prin ses Irene de Catalaanse fabrikanten moeten meedelen, wie het droomge- waad zal vervaardigen, teneinde de zijde daarheen te zenden. Ook aan de bruid van koning Simeon van Bul garije, de Madrileense Margarita Gómez y Acebo bood men het vorig iaar dit traditionele geschenk aan. De senora's die op de hoogte plegen te zijn met het wel en wee van de .high sociëty" met wat men wel of niet doen „kan", zijn van mening dat prinses Irene het best haar trouwja pon kan bestellen bij Balanciaga, de ware dictator van de wereldmode. Want hij is Spanjaard en daarbij de lievelingsmodist van koninginnen en andere beroemde dames als de Be gum, Liz Taylor, de zusters van Don Carlos. Voor Fabiola de Mora ont wierp Balanciage haar bruidstoilet en bijna haar gehele huwelijksuitzet. Nu besloten is dat de trouwplech tigheid in Nederland zal plaatsvinden kunnen de Carlisten logischerwijs het huwelijk uiet bijwonen, omdat zij juist hun aanhangers hebben onder het eenvoudige volk, dat niet over finan ciële middelen beschikt voor een bui tenlandse trip! Dit is een teleurstel ling. Hoewel gering in getale, be tuigden zij reeds grote aanhankelijk heid aan de familie de Borbón-Parma en zü zouden „hun" kroonpretendent graag willen zien trouwen. De uitge lezen plaats, de ideale stad vonden zij daarvoor de Kathedraal van Pam plona, een Noordspaanse stad van nauwelijks 100.000 inwoners. Er was al druk gespeculeerd of de Spaanse aristocratie al dan niet deze prinselijke bruiloft in Pamplona zou bijwonen. Maar om politieke redenen nam men al aan dat er misschien weinig Spaanse hidalgo's op Irene's trouwpartij aanwezig zouden zijn. Het merendeel der edellieden heeft al lang de voorkeur gegeven aan Juan-Carlos de Borbón, gehuwd met prinses Sofia; immers talrijke oude ren onder hen hebben de overleden koning Alfonso III persoonlijk gekend, of zij bezetten posten ten paleize. Na tuurlijk gaat hun genegenheid uit naar Juan Carlos de bloedeigen telg van de dynastie Borbón Battenberg. Aan een Carlist stelden wij de vraag wie op deze bruiloft acte de présence zal geven. Zijn mening is: „Dat beslist Don Juan". Zegt hij „Wij gaan", dan zullen verscheidenen een invitatie aannemen. Zegt hjj: „Wij zuilen niet aanwezig zijn bij het hu welijk van onze rivaal" dan gaat er niemand. Don Juan is de vader van Don Juan-Carlos, Graaf van Barcelona, 'door Franco uit Spanje verbannen. Hij verblijft in Estoril, Portugal. Nu het huwelijk in het land van de bruid zal plaatsvinden, zullen er niet zo veel uitnodigingen naar Spanje worden verstuurd. Meer dan totaal vijftig gasten zullen niet uitgenodigd worden; waarschijnlijk hebben veel Spaanse edellieden zich dan ook al druk gemaakt voor niets. In elk geval zitten er dus aan de bruiloft van onze koningsdochter heel wat haken en ogen vast. Hoe veel eenvoudiger zou het zijn, als Irene, net als u en ik zelf in Am sterdam de bruidszijde zou kunnen gaan kopen en die naar een naai ster kon brengen! Om dan in een Franse modeplaat een mooi model uit te zoeken! Hoeveel gelukkiger zou zij zijn, slechts de naaste fa milieleden en enkele intieme vrien den te hoeven inviteren om op haar trouwdag aanwezig te zijn! En hoeveel te beter zou 't zijn voor haar persoonlijk geluk, wanneer zij kon leven als een gewone jonge vrouw, in plaats van als echtgenote van een troonpretendent die waarschijnlijk nimmer zijn illusies verwezenlijk zal zien! Martha de Cebollada Originele dierenfiguurtjes, bij uitstek geschikt voor een kin derkamer of tienerhokje. De donzige bolletjes zijn gebor duurd tot poezekopjes en heb ben een lange grappige staart. Uit Duitsland ingevoerd, en voor het eerst op de Jaarbeurs getoond. De tijd van vernieuwen, opknappen en vervangen is voor de huisvrouw aangebroken. Zij zou nut kunnen heb ben van: de klopveger. Het is een nieuw huishoudelijk ap paraat, dat door Philips wordt uit gebracht. De klopveger lijkt op een stofzuiger. Het apparaat doet echter oneindig veel meer. Het kan worden gebruikt bij een bestaande stofzuiger, het zgn. tankmodel. Deze combinatie doet behalve stofzuigen: kloppen en vegen, terwijl het losgemaakte stof daarna wordt opgezogen. Een Britse firma heeft een nieuwe vloeistof op de markt gebracht die voor vele schoonmaakdoeleinden ge schikt is. De vloeistof maakt ruiten schoon, wollen stoffen, motoren van voertuigen, kunststoffen, de lak van een auto (dus ook iets voor uw man), houtwerk, nylon en zelfs bloedvlekken, op de voorschoot van een slager. De vloeistof is volkomen schadeloos voor de huid of stoffen en krast niet. Oude meubels zijn moderne! Maar de versleten en saaie pluche- bekleding moet vervangen worden. Een antiek-werkende bekleding geeft het nodige stijl-effect met ef fen of geborduurde (zachte bloem ranken) velours. Uitgesproken praktisch van draion dat met een spons is schoon te maken. Licht- echt en geen kost voor motten. Een armband, oorbel, schuifspeld of ketting. U kunt het allemaal zelf maken. In een van de vele jaarbeurs-stands werd deze Doe- het-zelver gebracht onder de titel „Fried Marbles". De Fried Marbles zijn verkrijgbaar in een doos of een set op een kaart. De set houdt in: een tube lijm, een aantal glasbolletjes, een ketting, arm band, paar oorbellen en een haar speld. Deze sierraden zijn echter nog niet compleet. Dat wordt aan u over gelaten. De glasbolletjes, of knikkers doet u in een pan, zet deze op een laag vlammetje. (Geen water of an dere vloeistof toevoegen, dus droog opzetten) De knikkers vijftien minu ten laten staan, daarna in ijskoud wa. ter doen totdat ze zijn afgekoeld. Vervolgens weer vijftien minuten op het gas zetten. En nu gebeurt het: de bolletjes glas beginnen te „breken". Dat wil niet zeggen dat de knikkers stuk gaan. Maar het inwendige van het bolletje splintert, zodat er een mooi bijou ontstaat. De knikker kunt u nu aan ketting of armband lijmen. Eerst bevestigt u een soort kapje over de bol. waar aan een schakeltje zit. Hierdoor wordt het glas aan de ketting vastgemaakt. De lijm goed laten drogen. En klaar is uw sierraad. Brabant en Limburg behoren tot de provincies waar men folkloristische gebruiken graag in ere houdt, ondanks het feit dat harde zakelijkheid meer belangstelling heeft voor wisselkoersen Het lopen met „Palmpaas" is voor al eigen aan ons land en aan West- Duitsand. Fokloristen menen dat het gebruik is voortgekomen uit een nóg oudere gewoonte die in geheel Euro pa eeuwen geleden in zwang was; men luidde toen de lente in met een symbolische rondgang met groene takken. Die omgang met groentakken was een vorm van vertrouwen op rij ke lentezegen, op een goede oogst. De omgang met de Palmpaasboomp- jes zou dus beslist niet alleen voort gekomen zijn uit de palmprocessie, maar ook uit deze zeer oude volks gebruiken, die echter gekerstend wer den Het waren toen evenals nu, voor al de kinderen die met groene takken rondtrokken en liedjes zongen om ze gen af te smeken, maar ook om een gift te vragen van de ouderen! Thans echter staan zij hun giften weer aan anderen af! Het staat wel vast dat het lopen met Palmpaasstokken juist op Palm zondag is ontstaan onder invloed van de Palmprocessie en is uitgegroeid tot een volkse demonstratie. Maar ze ker is ook dat de versieringen aan sluiten op een ander oud gebruik; de Meiboomvieringen. Op de Meiboom prijkte vaak een levende vogel, een haan, kip, duif of eend. Het heidens gebruik om levende vo gels aan „de geesten der vruchtbaar heid" te offeren werd langzamerhand verboden. De levende haan werd ver vangen door een broodoffer en daar aan herinnert vandaag nog het brood- dan voor intieme sfeer en een tikje romantiek. Het rondtrekken met een Palmpaas vol lekker nijen die daarna wordt weggegeven aan zieken en ouden van dagen is zulk een gebruik. vogeltje (Haantje Pik) op de Palm- paasboompjes die de kinderen, al zin gend langs de huizen voeren. Zo werd dan de Palmpaasboom een Meiboom in het klein en volgens de historicus folklorist prof Schrijnen is de Palmpaas een kleine draagbare Meiboom. De Christenheid heeft aan de vruchtbaarheidsfeesten, de gedachte aan de intocht van Christus in Jeru salem en aan zyn Opstanding ver bonden. Het Palmpaas, zoals de kinderen het noemen, is een stevige stok, ver sierd met buxus, dennegroen, besse- struik of hulst. De vorm en versie ring verschilt naar de streek. Maar overal hebben ze op de top van de stok een grote of kleine vogel van brooddeeg, die „Haantje Pik" of ook wel „Zwaantje" wordt genoemd. Er kunnen diverse figuren van deeg bij horen en verder; vijgen, koekjes, rozijnen en andere lekkernijen. Van oudsher dus een vruchtbaarheidssym bool. Sinaasappelen, helgele of hard blauwe papieren wimpers en slingers maken de boom kleurig. In sommige streken is de vorm van een rad te zien. hetgeen herinnert aan het zonnerad Soms is dat rad van bladeren en groen gevormd, maar soms ook van brood; daartoe wordt een grote „krakeling" gebakken, met een kruis ter versteviging in het mid- öen. In de achterhoek on Overijsel heet daarom de hele palmpaas een Krakeling. In de cirkelvorm van de krakeling is de zon te zien. die in de lente wordt rondgedragen om de zon „weer op gang te helpen" na de duistere winter Zulk een broodrad komt Weer overeen met de Zweedse joelkoek of zaadkoek. In de oude liedjes die bij het rond trekken met de Palmpaas, worden gezongen, komt bijna altijd ,Eier- koerei" voor. Dit dagtekent uit de middeleeuwen en zou teruggrijpen op „Kyrie Eleison' En wie kent niet re®? el Is geen ei; twee ei is een nalf ei, drie ei is een paasei". Ook hierin schuilt het christendom: één. twee en drie zijn ontstaan uit de ge- dachtë aan de Drieeenheid. In de week voor Pasen trekt op sommige dorpen de jeugd langs de boerderijen om eieren bij elkaar te bedelen. Ze tikken met kleurige stok ken op de deuren en zingen daarbij een liedje: „Vrouwke, vrouwke doetoe best Haal de eieren uit het nest. Van de witte hennen, God zal ze kennen. Eén ei is geen ei, Twee ei is een half ei, Maar drie ei is een Paasei".

de Stem | 1964 | | pagina 13