AMERIKA KORT NA 1945: Politiek van zorgeloos was en Roosevelt oppervlakkig Jl Boltini maakt weer Belgische tournee Ook Kamer verzet zich tegen verbod van prijsbinding FAR VER VLOERKLEED FEST NIEUW „WHISKY - FOUR" voor tafelzilver 'n klasse apart Vaart achter vernieuwing pensioenwet ambtenaren Diplomaat klaagt aan: Tien van de 75... DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 MAART 1964 WORTELS KOUDE OORLOG ijfpai EISENHOWER ZONDER ORDERS VERWRONGEN SITUATIE ROND BERLIJN Politieke moord in Zuid-Vietnam 25 stuks f 1- Ook naar steden in Zeeland en Noordbrabant Grondwet wordt „ingekort" Andriesscn moet leren praten Komst Soebandrio thans bevestigd ich aan Defer re gaat voorstellen Amerikanen BEURS VAN AMSTERDAM AYRO-televisie deelt primeur met stuntteam Cultuurwaarden vast in de markt (Van een bijzondere medewerker) Het was 1940, jaar van Hitiers inval in de neutrale landen van West-Europa en van de Franse nederlaag, dat president Roosevelt de toenmaals 46-jarige Robert Murphy tot een van zijn voornaamste advi seurs koos. Murphy had de president een minutieus uitgewerkt plan voorgelegd betreffende de mogelijkheid en het te verwachten succes van het oprichten van een tweede Frans front in de overzeese gebieds delen. Op grond van dit rapport stationeerde hij Murphy als zijn com tactman in Noord-Afrika. Daarmee drong Murphy door tot de kring van hen die gedurende de verdere oorlogs- en naoorlogs jaren de poli tiek der Verenigde Staten bepaalden. Achteraf is Murphy over die tijd vol kritiek, waarbij hij zichzelf niet ver schoont. Hij stond in die tijd volledig achter de president. Het was negentien jaar later na zijn benoeming, nl. in 1959. toen hij met pensioen ging, dat hij voor het eerst heeft laten blijken het niet al tijd met die politiek eens geweest te zijn, nl. ten tijde van de blokkade van West- Berlijn door de Russen. Murphy was het toen met generaal Lucius Clay eens, dat de luchtbrug een onwaardige reactie op de Sovjetrussische chantage was en dat deze beantwoord had moeten worden met een doorbraak van de blokkade met tanks en desnoods met nog krachtiger middelen. Letterlijk schrijft hij daarover nu: „De Berlijnse blokkade is het enige geval in mijn lange carrière, waarvan ik het gevoel heb dat ik onder pijnlijk pro test tegen Washingtons politiek had mqe- ten aftreden. Ik betreur het nog altijd diep dat ik mijn medewerking heb ge geven aan een actie, die de leiders der Sovjet-Unie aanleiding gaf te denken dat de vastbeslotenheid en wil tot verzet der Verenigde Staten gering waren. Dit bleek uit de latere provocaties in Ko rea". In de Gedenkschriften vindt men het duidelijke spoor terug van Murphy's po ging om duidelijk te maken waar de wor tels liggen van de koude oorlog, die op de tweede wereldoorlog is gevolgd. Hij is in elk geval in dezen een bevoegd iemand, omdat hij tijdens de oorlog de politieke raadgever was van generaal Eisenhower en na de oorlog van gene raal Lucius Clay, als opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Duits land. Wat waren de Verenigde Staten van plan na de overwinning? „Tot mijn niet geringe verbazing", aldus Murphy, „er voer ik in september 1944 dat er hele maal geen naoorlogs plan voor Duits land bestond, omdat Roosevelt over zijn inzichten niet sprak en drie verschillen de ministeries hierin wilden meepraten". Hij vertelt dan dat in het State Depart- (Advertentie) Hij weet dat een Nederlands bestek een prijs won in Milaan. Hij weet qua prijs en ont- werp mogelijkheden te scheppen die variëren van zeer exclusief tot gang- baar-en goed. Hij weet dat men tafel zilver in alle rust moet bespreken en bekijken. Hij weet wat de etiquette eist, wat men het best als cadeau geeft en hoe men over langere tijd een cassette kan opbouwen. De juwelier weet er alles p. T1' persoonlijk adviseur Matthews zich met het opstellen van een ment James Riddleberger en Freeman plan bezighielden. In het ministerie van oorlog was het John McCloy. In het mi nisterie van financiën nam Morgenthau de zaak al heel eenvoudig op. Hij stelde een kort program op dat bestond uit: ver nietiging van de Duitse industrie, van Duitsland een agrarische staat maken. En onder dit stomme plan, aldus Murphy, schreef Roosevelt dan: o.k. T.D.R. Roosevelt had maar één doel. Hij wenste met de Russen samen te werken. Hij wilde daarom de Russen overtuigen van de Amerikaanse goede wil. Tot Murphy zei Roosevelt: „Wij zouden de bezetting van Duitsland zo moeten ar rangeren, dat ze de Russen ervan over tuigt, dat wij werkelijk met hen willen samenwerken". De president zei me, dat hij ervan overtuigd was dat een blij vende Amerikaans-Russische samenwer king zou worden bereikt. Hij drong er bij mij op aan dat ik mij altijd voor ogen zou houden, dat ons naoorlogs hoofddoel de Amerikaans-Sovjetrussische samen werking moest zijn en dat het Ameri kaanse optreden tegenover Duitsland dat zou moeten bewijzen. Eisenhower was de mening toegedaan, dat na beëindiging van de oorlogshande lingen het bestuur der bezette gebieden zo snel mogelijk in burgerlijke banden moest overgaan. Ondanks zjjn tijdige waarschuwing werd hij nog in de laat ste oorlogsmaanden gedwongen vérstrek kende politieke beslissingen te nemen, omdat president Roosevelt niets van zich liet horen en vanuit Washington geen orders kwamen. Een van die eigen be slissingen van Eisenhower was. dat de Amerikanen Berlijn niet zouden verove ren. Murphy schrijft, dat die beslissing zó zwaar woog, dat men die geen militair had mogen opdringen. Hij verklaart Eisenhowers beslissing aldus: Generaal Marshall als chef-staf en generaal Eisen hower als opperbevelhebber in Europa beslisten volgens militaire gezichtspun ten. Zij vreesden dat de verovering van Berlijn reusachtige Amerikaanse offers zou kunnen kosten. Eisenhower voerde bovendien als argument aan, dat Ber lijn aan de Russen beloofd was omdat de stad in de aan de Russen beloofde zone lag, die hij na de verovering toch weer zou moeten ontruimen. Derhalve liet Eisenhower zijn troepen afbuigen in de richting Leipzig; hij liet Berlijn aan het Rode Leger over, „met gevolgen die toentertijd niemand zag aankomen". Murphy schildert daarna hoe het tot de verwrongen situatie met Ber lijn is gekomen. Op het principe, dat Berlijn als Duitse hoofdstad door de vier mogendheden zou worden bezet, was aan de Engels-Amerikaans-Sov- jetrussische European Advisory Com mission opgedragen deze bezetting technisch te regelen. De gezant der Verenigde Staten in Londen. John Winant, vertegenwoordigde de Ver enigde Staten in deze commissie. Murphy klaagt in scherpe bewoor dingen de nonchalance aan, waarmee deze Winant te werk is gegaan. Op 12 september 1944 was deze com missie klaar met haar bezettingsplan. Murphy schrijft: „Ik stelde vast dat Ber lijn meer dan 100 mijl binnen de Russi sche zone lag en dat geen enkele rege ling was getroffen voor de vrije toe gang voor de geallieerden. James Riddle berger, die dit eveneens bemerkte, had voorgeslagen de bezettingszones als stuk ken van een koek in Berlijn tezamen te laten komen". Winant was verontwaar digd over het weinige vertrouwen dat men in de Sovjetrussen toonde te heb ben. En daar hij een rechtstreekse tele foonverbinding met Roosevelt had. wist hij zijn plan door te zetten. Op alle be zwaren over de hoogst onvolkomen na oorlogse regelingen placht Roosevelt te zeggen: „Ik kom met Stalin wel klaar!" Murphy somt dan de fatale gevolgen op van de opvatting, dat een invididuele De 36-jarige majoor Praseuth, chef van de Zuidvietnamese inlichtingendienst in Vientiane en omgeving, is door een kogel vermoord. Het schot trof de majoor in het hoofd. De moordenaar vluchtte in de richting van de Mekong, welke rivier de grens vormt tussen Zuid- en Noord-Vietnam. Praseuth was de tweede hoge officier van de inlichtingendienst die binnen vijf maanden tijds vermoord werd. Deze moordaanslag was de zesde po litieke moord sedert de ondertekening van het akkoord van Genève. In maart van het vorig jaar vielen de pro-com munistische minister van buitenlandse zaken Quinim Pholsena en de neutralis- tische regionale bevelhebber van Vientia ne. kolonel Ketsana, door moordenaars hand. Het geschiedkundige beeld van de tweede wereldoorlog zoals dat veelal ge vormd ls uit de propaganda-voorstellin- gen en uiteraard eenzijdige oorlogsrepor tages tijdens en na die oorlog, zal wel een geheel andere gestalte krijgen, nu vóór en na de memoires verschijnen van personen, die in die jaren een belang rijke rol gespeeld hebben en nu vooral tal van documenten worden gepubli ceerd, wier authenticiteit vaststaat en die „de waarheid en niets dan de waar heid" onthullen. Er is in Washington een boek ver schenen. dat in dit kader van buitenge woon groot belang is. Onder de titel „Diplomaat onder Krijgslieden" (Diplo mat among Warriors) heeft de voorma lige staatssecretaris voor buitenlandse politieke aangelegenheden in het Washingtonse State Departement. Robert Murphy, die veertig jaren lang beroeps diplomaat was en in zekere zin Roose- velts rechterhand, zijn gedenkschriften uitgegeven. Het is een werk dat uitmunt door grote objectiviteit en eerlijke zelf kritiek en dat onbarmhartig aantoont, dat er met betrekking tot oorlog en vrede door de Verenigde Staten grote politieke fouten zijn gemaakt. Een medewerker in Washington geeft van deze gedenkschriften bijgaande compilatie. (Advertentie) m i i A <?OLfl tab;:; G64 1 vriendschap de Sovjetrussische politiek zou kunnen beïnvloeden. Toen de Sovjetrussen bereid waren de blokkade van West-Berlijn op te geven, werd het Jessup-Malikverdrag gesloten. In Washington was men toen ten tweeden male zo ongeveer bereid tot een soort samenwerking met de Russen. Jessup was voor verzoening en goede wil. Murphy beschouwt het als een onver geeflijke fout dat men het de Russen na hun blokkade-fiasco zo gemakkelijk ge maakt heeft. Men had uit die situatie heel wat meer kunnen halen: „Zou het Westen betere voorwaarden van Stalin voor Berlijn hebben kunnen bereiken? Naar mijn inzicht: ja. Het moet Stalin verrast hebben, dat wij hem veroorloof den praktisch de gehele controle over Berlijn, waarmee hij ons zo geplaagd had, in handen te houden". Murphy constateert: „Door de blok kade werden de Duitsers onze verbonde nen, door hun vertrouwen in ons hebben zij de volledige ommekeer in de verhou dingen bewerkt". Tijdens de oorlog geloofde Murphy aan een naoorlogse Amerikaans-Sovjetrussi sche samenwerking. Aan het eind van de oorlog was hij daarvan volledig be keerd. (Van onze verslaggever) Circus Toni Boltini is in dit seizoen het enige reizende circus in Nederland. Tijdens een persconferentie in het Soes- terbergse pied terre ,,E1 paradiso" heeft de sprcekstalmeester Willy Kleys meegedeeld dat buitenlandse circussen het hebben laten afweten vanwege de vermakelijkheidsbelasting. In Duitsland, Frankrijk en België kent men deze be lasting niet meer. Bovendien komt circus Harry Belli dit jaar niet naar Scheve- ningen Zo heeft het Zwolsman concern beslistBoltini's tournee start op 1 april op liet Haagse Malieveld, voert langs Waalwijk, Bergen op Zoom en Eindhoven naar België en eindigt via Terneuzen, (Van onze parlementaire redactie) Er wordt vaart gezet achter de ver nieuwing van de uit 1922 daterende pen sioenwet voor ambtenaren. Dit heeft mi nister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) woensdagmiddag in de Eerste Kamer by de behandeling van zyn begroting mee gedeeld. De centrale commissie voor overleg in ambtenarenzaken zal volgen de week de laatste barricades trachten te nemen in een drie dagen durende marathonvergadering, waarvoor zij zich in Avegoor in „retraite" zal terugtrek ken. Een tijdstip waarop de ziektekostenre geling voor ambtenaren en onderwijzers gereed zal zijn kon minister Toxopeus niet noemen, ondanks het herhaalde ver zoek van de K.V.P.-afgevaardigde Teijs- sen, die had aangedrongen op het af sluiten van de voorbereidende arbeid. Ten aanzien van de gemeenteclassifi catie zei de minister dat eventuele wij zigingen daarin gecoördineerd met het bedrijfsleven tot stand moeten worden gebracht. De Stichting van de Arbeid heeft wel de richtlijnen met betrekking tot de gemeenteclassificatie gewijzigd, doch het is nog niet helemaal duidelijk wat deze wijzigingen zullen uitwerken. De minister wilde het resultaat daarvan afwachten. De nieuwe afdeling grondwetzaken op het ministerie van Binnenlandse Zaken studeert momenteel op de wenselijkheid van een veel kortere grondwet. Uit de huidige grondwet, aldus min. Toxopeus, zal zoveel mogelijk worden verwijderd wat er niet strikt in thuishoort. Daar door wordt het niet langer nodig steeds kleine wijzigingen van de grondwet voor te stellen. Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer toonde woens dag weinig belangstelling voor de begroting van Binnenlandse Za ken. De behandeling daarvan was dinsdag begonnen en tot laat in de avond was voorzitter Jonkman doorgegaan. Woensdagmorgen om half elf zou minister Toxopeus de sprekers antwoorden. De bewinds man moest echter tot tien voor half twaalf op de Kamer wachten, want op het afgesproken uur wa ren er slechts 30 van de 75 leden aanwezig, 8 te weinig om een ver gadering te kunnen aanvangen. Een nare zaak voor minister Toxo peus, maar vooral voor Kamerpre sident mr. Jonkman, die bij de aanvang van de vergadering het bedekt verwijt tot de leden richtte Het late begin van de vergade ring is te wijten aan een vertra ging van een trein uit Brabant, maar de sneeuw in Engeland heeft de heer Vos niet verhinderd om op tijd hier te zijnVeel heeft zijn terechtwijzing niet geholpen. Na de lunchpauze stond minister Toxopeus eenzaam in de Kamer. Een nadrukkelijke waarschuwing bracht na verloop van tijd tien leden in de vergaderzaal. Tien van de 75 „Ik wil mij niet van de decentralisatie distantiëren voor zover het het ministe rie van Binnenlandse Zaken betreft", al dus verzekerde minister Toxopeus Waal wij ks burgemeester Teijssen. Ieder wets ontwerp en elke algemene maatregel van bestuur wordt bezien in het licht van het streven naar decentralisatie. Minister Toxopeus wilde echter geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor maatregelen van andere ministeries. Minister Toxopeus vond het een zeer goed resultaat van de wervingsacties dat het tekort bij de politie niet groter wordt. Dat is volgens de bewindsman het resultaat van het verlagen van de leef tijdsgrens en van de betere honorering. Met de politiemensen moet zuinig wor den omgesprongen, aldus de minister. De verruwing bij de politie, waarop verscheidene kamerleden de aandacht van de minister hadden gevestigd, wordt, volgens de bewindsman, opgeroepen door het publiek. Het is voor een politieman niet mogelijk altijd zijn kalmte te bewa* ren en nooit een tik te geven die ver keerd terecht komt. Hij is van mening dat van een verruwing in het algemeen bij de politie geen sprake is. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Middelburg, Goes, Roosendaal en Breda in Utrecht. Voor de Domstad zijn de laatste drie dagen van oktober gereser veerd voor de Baroniestad de kermis dagen. Over de geschrapte reis naar Israël zei Toni Boltini, dat niet uitsluitend minder prettige ervaringen van Neder landse artiesten hem van deze toernee hebben weerhouden. Impresario Aron Bermann zou geld storten ter dekking van de heenreis voor artiesten en mate riaal, en dit is niet gebeurd, aldus Bol tini. „Daarom kon ik ook geen artiesten voor Israël aantrekken. Ik miste de waarborgen. Ik had autobussen aange kocht voor een overlandreis en deze bus sen zouden in Israël dan weer verkocht worden. Per schip zou het circus dan zijn teruggereisd". Van de onderhandelingen heeft het cir cus Boltini geen schade ondervonden. De bussen zijn weer met winst verkocht. Inmiddels heeft Boltini het oude Bel gische circus „De Jonge" aangekocht en als repetitiegelegenheid opgesteld in El Paradiso Het is bovendien de bedoeling dat kindercircussen van deze te ver warmen opstallen gebruik gaan maken in de weekeinden. Voor wat het optreden van Boltini's circus in Brabant en Zeeland betreft zijn de navolgende speeldata definitief Waalwijk 15 en 16 augustus Eindhoven 17 en 18 augustus Bergen op Zoom 19 en 20 augustus Terneuzen 15 en 16 oktober daartussen ligt het Belgische tournee Roosendaal 17 en 18 oktober Middelburg 19 en 20 oktober 21 en 22 oktober Breda 23, 24 en 25 oktober. Enkele grepen uit liet programma 1964: in Parijs is geëngageerd de Frangaise Marffa la Corse met 8 Tibetaanse tijgers, v. Ringling Bros and Barnum Bailey werden de Spaanse dwergclowns Eduar- dini's overgenomen. Uit Hamburg is aangetrokken de groep The Pyramids met Ikarische spelen. Uit Lissabon een chimpansee-groep, uit München de luchtgroep The Diamonds en uit het vroegere circus van Bever de hogeschool rijdster Ilonka Karoly. Blijvers zijn dit jaar de hondengroep van Palton. Josette Boltini met antipodewerk. haar zusje Antoinette met een paardennummer en Valeska Wilke met dressuur. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) Minister Andriessen en de staatssecre taris van Economische Zaken, drs. Bakker, hebben gisteren langdurig van gedachten gewisseld met de vaste Tweede-Kamercommissie voor Econo mische Zaken. Het onderwerp van dit vertrouwe lijke gesprek vormde de door de regering aangekondigde maatregelen op het gebied van de verticale prijsbinding. Na afloop van het beraad werden geen officiële mededelingen verstrekt. In politieke kringen wordt echter aange nomen dat de plannen van de bewinds lieden van Economische Zaken ook bij de Kamercommissie op grote tegenstand zijn gestuit. Prof. Andriessen is, zo zegt men op het Binnenhof, een doordouwer. Het is dus niet uitgesloten dat hij, verwachtend dat de Kamer als geheel hem meer zal steunen dan de Kamercommissie, zijn plannen toch zal doorzetten. Politieke waarnemers zijn evenwel van oordeel, dat de minister hooguit een meerder heid kan vinden voor de opheffing van collectieve verticale prijsbindingen. De politieke haalbaarheid van een onverbin- dendverklaring van individuele ver ticale prijsbindingen wordt zeer klein geacht. De middenstandsbonden hebben Eco nomische Zaken reeds laten weten, dat de middenstand hoogst waarschijnlijk haar steun aan het prijsbeleid zal op zeggen, als de plannen, zowel tot ver bod van collectieve als individuele prijs binding, ongewijzigd zouden worden uit gevoerd. Als dat gebeurt dan zou de in dustrie dit voorbeeld wel eens kunnen volgen. De grote werkgeversbonden heb ben ook reeds hun bezwaren tegen de voorgenomen nieuwe prijsmaatregelen kenbaar gemaakt Middenstand en Industrie stellen, dat de ontwikkeling welke het prijsbeleid de laatste tijd genomen heeft, een ernstige bedreiging vormt voor de vrijheid van de ondernemer om zijn onderneming te richten op de behoeften van de markt. Daardoor kan de gezonde basis van het bedrijfsleven ondergraven worden. (Advertentie» verkrijgbaar bij de.Kapjp^ri Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat de Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, in de eer ste week van april een bezoek aan ons land zal brengen. Soebandrio komt op uitnodiging van mr. Luns en zal verge zeld zijn van zijn echtgenote. In Djakarta zei Soebandrio tegen journalisten, dat hij naar Nederland gaat om te praten over een nieuwe basis voor economische en culturele samenwerking tussen Ne derland en Indonesië. FARVERFEST: vloerkleed j met zéér hoge pool, vachtzacht, grote scala van tinten, effen, gemêleerd of gedessineerd. Vraag folder F10 aan Veneta N V., Hilversum. Deze zienswijze heeft, zo is ons ge bleken, weerklank gevonden in de Tweede Kamer. Van die kant worden nu met name door de regeringspartijen stappen ondernomen om minister Andriessen te bewegen wat minder schoksgewijze te werk te gaan. Men probeert de nogal onstuimige jonge (35 jaar) bewindsman thans de weg der 'geleidelijkheid aan te praten en in zijn beleid wat meer evenwicht te brengen tussen aandacht voor het consumenten belang en gerechtvaardigde wensen van het bedrijfsleven. De Tweede Kamer meent dat er al veel gewonnen zou zijn indien prof Andriessen ertoe kon be sluiten wat meer werkelijk overleg te plegen met het bedrijfsleven. Tot dus verre heeft hij wat te veel gedicteerd, te weinig gediscussieerd, vindt men. 5? De socialistische kandidaat voor de Fran ce presidentsverkiezingen, Gaston De- ferre, zal tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten drie dagen lang de gast zyn van de Bilderberg-conferentie, die onder leiding van prins Bernhard te Williamsburg in de staat Virginia bijeen is en ook wordt bijgewoond door kroonprinses Beatrix. Vandaag komt de burgemeester van Marseille in de Verenigde Staten aan. Na zijn verblijf van drie dagen in Williamsburg gaat Deferre naar Wash ington, waar hij president Johnson zal ontmoeten en op 23 maart ontvangen wordt door de nationale persclub. Na drie dagen in Washington te zijn ge weest gaat Deferre naar New York, voor onder meer een toespraak tot de „Council for foreign relations". Het voornaamste doel van Deferres be zoek aan de Verenigde Staten is ken nismaken met Amerikaanse politici, en zich als het ware „voorstellen" aan het Amerikaanse publiek. De naam Deferre is in de Verenigde Staten zo goed als onbekend. Nog vrij kort ge leden had Deferre geweigerd met Ame rikaanse journalisten te spreken op grond van de stelling dat hij kandi daat is voor presidentsverkiezingen in Frankrijk, eri niet in Amerika. De lei ding van de Franse socialistische par tij heeft hem het nut van een ander standpunt doen inzien. (Van onze verslaggever) Het befaamde stuntteam „Whisky- Four" van de vliegbasis Woensdrecht is thans geheel „vernieuwd". Het bestaat nu (op de bovenste foto v.l.n.r.) uit serg. 1-vl. C. E. J. Koster, kapt.-vl. H. J. J. van Dommelen (leider), lt.-vl. J. C. A. M. van IJzendoorn en lt.-vl. E. Motshagen. De oude leider, kapitein-vlieger Nico de Vrij (foto rechts),) heeft met spijt in het hart afscheid moeten nemen van het T-bird aerobatics-team, dat hij ver schillende jaren leidde, omdat hij over geplaatst werd naar een ander squadron. Volgende week deelt Whisky-Four met de AVRO-televisie een Europese t.v.-pri meur. Woensdag zal een reportage wor den gemaakt van het team, waarbij Agusta-Bell-helikopters van de marine zijn ingeschakeld om de opnameappara tuur en de straalzender van de Ampex te dragen. De voorbereidingen voor de uitzending duren twee dagen, omdat het in- en afstellen van kostbare apparatuur op de grote snelheden en de beweeglijk heid van het stuntteam zoveel tijd vergt. De AVRO neemt aan dat deze gebeurte nis uniek is in de Europese t.v.-opname geschiedenis. Het voorbereidend werk draagt dan ook wel de kenmerken van een experiment De leidende cultuurwaarden hebben gistermiddag, vooral gedurende het eer ste beurshalfuur, in de publieke belang stelling gestaan. Het waren de aande len HVA alsmede de certificaten Deli, die tegen oplopende koersen uit de markt werden genomen. Deze fondsen zijn de laatste maanden op, zoals de beurs meent, ongemotiveerde gronden fors ge daald. HVA van de 174 naar 158, Deli van f 144.50 naar de f 128. De vooruit zichten voor deze maatschappijen wor den als gunstig door de beurs beoordeeld. Dit mede in verband met de onderhan delingen van deze maatschappijen met Indonesië. HVA heeft over 1962 acht pro cent dividend uitgekeerd, Deli zes pro cent. De stemming voor de internationale waarden was licht verdeeld met alleen AKU boven het voorgaande slotniveau. De rayonaandelen verbeterden ruim twee punten tot 527,5. Er bestond voor deze stukken wat lokale speculatieve belangstelling. Hoogovens was op 628 praktisch onveranderd. Verder openden Unilevers en Kon Olie een paar dub beltjes lager op resp. f 140.70 en f 151.10. Kon. Olie kon zich gedurende de verdere beursduur verbeteren tot f 151.60. Philips was een paar dubbeltjes lager op f 149.70. De gunstige cijfers over 1963 van het Philipsconcern hebben de lichte teleur stelling ter beurze aanzien van het voor gestelde onveranderde dividend plus de vijf procent in agio-aandelen, volkomen gecompenseerd. Dit blijkt dan ook dui delijk uit de prijs, die gistermiddag voor de aandelen Philips werden betaald. De ze prijs schommelde rond het slotniveau van dinsdag. De handel in alle hoofd fondsen was zeer stil. dus ook in de Philipshoek Dit fonds behaalde gisteren een omzet van bijna een half miljoen gulden nominaal. Aandelen KLM werden wat hoger ge adviseerd. Dit fonds bereikte eergiste ren een omzet van nominaal f 506.500. De scheepvaartsector was iets gemak kelijker met zeer weinig zaken. Amster dam rubbers, die een half punt lager openden op 115,5, trokken later aan tot 117. Ook in de staatsfondsenhoek gebeur den geen dingen van enige betekenis. De stemming was er door elkaar iets ge makkelijker. 17-3 18-3 Ned. '59 41/4 Ned. '61 4>/4 Ned. '47 3',2 Ned. grootboek '46 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Mach. Breda Bijenkorf Drie Hoefijzers Ford Van Gelders Papiei Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Karton Simons emb.f. en houth. Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organon Shell Oil Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gamble Republic Steel 94*4 93% 87% 87% 5243i 62734 150 141 151,50 117% 142% 381 358 1030 860 367 925 188 509% 379 415 833 196% 248 571 139 255% 228 368 965 16% 501/4 37 89 j\ 84 84% 45% 94, 93 A 87% 87 527% 626 149.65 140.60 151.60 117% 141% 380 359 1040 222 925 188 380 411 196% 247% 139% 741 252 225 367 960 1611 493i 37% 90,39 84 i'a 8534 45% NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. Olie 151.20—151.50. Philips 148.80 gb—149.50, Unilever 140.20—140.40.

de Stem | 1964 | | pagina 11