Detaillist zou de dupe worden Vakcentrales gaan niet verder Huur gaat per 1 juli omhoog Kerk in brand gestoken uit haat tegen gereformeerden Kinderen „betogen' °P Cyprus AMERIKAAN MAG NIET TERUGGAAN Liberale motie is tegen verhoging luistergelden Aanslaggrens op tien mille mODES Voorstel van Bogaers: Staking legt Frankrijk stil HOPMANS Compensatie in loonzakje Sen0.4runUrOP 645 UUr' Maa" HAGENAAR (18) MOEST MEISJE LATEN GAAN Onder kansel Officier Roermond eist twaalf jaar voor moord koUejJccMifrp 138.-158.- house of enqlandl: :iësta rjaar 1964 ^STUUMS )STUUMS MOK" DAGBLAD VOOR ZEELAND Oostelijke wind Australië rust Maleisië uit Steekspel Tot uiterste Dader bekent na verhoor over roofoverval Dessins voor twens 6 104e JAARGANG No. 24540 Voor God, Koningin en Vaderland |oK NAAR MAAT Middelburg pak, waarin U |g gezien wordt - waarin U zich Itijd kunt laten zien. luiver wol; meester- pupe: pasvorm als an maatwerk, fp en top een Oxford MAGAZIJN GOES 00—5360 pok voor nieuwe I op hoe mooi fjn en hoe goed is. enoeg L, ook voor nieuwe often. liezen uit es bij CTE COLLECTIE HROOM/NAPPA ËLMOK-DEALER tr. 35 Tel. 01100-5355 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, q j, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. ^eS( mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 -r Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. WOENSDAG 18 MAART 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per posl excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ËürëaïTvoor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vtaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) MIDDENSTAND WIJST PRIJSBESCHIKKÏNG AF Op Cyprus hebben zich (of zyn) ook tie Grieks-Cypriotische schoolkinde ren in de kwestie gemengd met span doeken, beschilderd met anti-Amerikaan- se en dito-Britse leuzen trokken zij ir een optocht door de straten van Fama- gusta. Sommige spandoeken droegen welkomstteksten aan het adres van de V.N.-troepen. De politie verklaarde later ernstig dat de „betoging" rustig vt lopen was De Canadese luchtbrug komt nu pas goed op gang. Gisteren arriveerden weer tientallen soldaten en een aantal pantserwagens. De eerste compagnie van het 22e regiment hield in het Canadese barakkenkamp een vlagge- parade. waarbij ook Britse parachutisten aanwezig waren, die de Canadezen op de hoogte brachten van de toestanden op het eiland Overigens zal er zorg ge dragen wórden voor een strikte schei ding tussen de Canadezen en de Britten omdat eerstgenoemden nadrukkelijk de indruk van neutraliteit willen hand haven. Op politiek niveau wordt nog steeds onderhandeld over de taak van de vre desmacht. Zoals gemeld denkt de Cyprio tische president Makarios daar anders over dan het hoofdkwartier van de V.N. Makarios wil dat de V.N.-troepen de regering helpen bij het „handhaven van orde en rust", een veelgehoorde term tijdens de bloedige vorige week maar de V.N. vinden dat de internationale politiemacht een strikt neutraal stand punt dient in te nemen. In Ottawa is de naam van generaal E. Burns gevallen in verband met de vacature van bemiddelaar op Cyprus. Burns heeft V.N.-ervaring opgedaan in het Midden-Oosten en vertegenwoordigt momenteel zijn land op de ontwapenings conferentie in Genève. De toekomstige bemiddelaar valt de zeer moeilijke taak toe een permanente oplossing voor het Grieks-Turks-Cypriotische probleem te vinden. De Cypriotische regering, die e2-nstig heeft geprotesteerd tegen het besluit van de Turkse volksvertegenwoordiging de regering te machtigen op Cyprus in dien nodig met geweld in te grijpen, werden gisteren weer gealarmeerd door Turkse handelingen. Onderdekking van torpedojagers, on derzeeboten en vliegtuigen werden aan de zuidkust van Turkije landingsoefe ningen gehouden. DE NEUS van De Gaulle zou wel eens geamputeerd kunnen worden als hij niet ophoudt dit lichaamsdeel in Amerikaanse zaken te steken. Dit heeft de nog zeer militante heer Harry Truman oud president van de V.S gezegd. EX-V2-SPECIALIST, dr. W. Mrazek is benoemd tot technisch leider van het Amerikaanse Saturnusproject. De benoe ming werd bekendgemaakt door dr. Wernher von Braun die de „vader van de V-2" wordt genoemd ADENAUER is ophieuw gekozen tot voorzitter van de C.D.U. „Der 88-jarige) Alte bekleedt deze post al sinds de oprichting van de partij in 1947. EX-SS-KAPITEIN Werner Schönemann staat sinds gisteren in Keulen terecht wegens oorlogsmisdaden. Schönemann thans zakenman te Keulen wordt beschuldigd van moord op meer dan drieduizend joden en Russen. NAAR VERLUIDT zal hoofdredacteur J. Lücker van de Volkskrant een functie bij Elseviers Weekblad aanvaarden Hij heeft thans zijn ontslag gevraagd Tussen hem en de directeur was verschil van mening gerezen. HET VIKINGSCHIP dat in de Adria- tische zee vermist werd (zie deze ru briek van gisteren) is terecht. Het lag na vele keren beschutting te hebben gezocht tenslotte in de haven van Monopoli (It.) beter weer af te wachten. DE AMERIKANEN hebben in Genève het in september ingediende Russische ontwapeningsplan verworpen „omdat het de dreiging van een kernoorlog op geen enkele punt vermindert". (Vari onze Haagse redactie) „Het is onaanvaardbaar, dat de regering door haar voorgenomen ver bod van de individuele verticale prijsbinding diep gaat ingrijpen in de struc tuur van het bedrijfsleven en dit doet buiten het bedrijfsleven om. Wij wensen dat de regering aantoont met dit verbod het algemeen belang te dienen en dat zij met ons daarover overleg pleegt". Met deze woorden vatte de heer H. de Mooy, voorzitter van de christe lijke middenstandsbond en van de commissie van overleg, de grieven samen die de drie middenstandsbonden gistermiddag in het Kurhauspaviljoen in Scheveningen nog eens in overvloedige mate hebben laten horen tegen het verbod van verticale prijsbinding. Zijn woorden werden met een luid applaus onderstreept door de honderden middenstanders, die zich tot buiten de deuren van de zaal ver drongen. Aan het slot werd een resolutie aangenomen, die naar regering en Staten-Generaal werd verzonden. Staatssecretaris drs. Bakker van Eco nomische Zaken woonde de vergadering bij. De bonden zeggen in de resolutie even eens dat de voorgenomen maatregelen in strijd zijn met het prijsbeleid van de re gering, dat zij hèt midden- en kleinbe drijf verbieden wat voor het grootbe drijf in de detailhandel mogelijk blijft en dat de maatregelen dus in strijd zijn met het beleid dat ieder gelijke kansen wil bieden. De detaillist zal vrij moeten zijn om op commerciële overwegingen zijn prijs te bepalen. „Maar zal Economische Za ken hem die vrijheid naar beneden en naar boven laten?", vroeg mr. Nelissen zich af. En vervolgens: „Ik zie dat nog niet, ook al zal Economische Zaken eerst de ontwikkeling wel eens een tijdje aan zien. Maar of dat lang zal duren, waag ik te betwijfelen". Mr. Nelissen stelde voorts de vraag waarom de regering in drie maanden van standpunt veranderd is t.a.v. het invoe ren van de individuele verticale prijs binding. In november jl. zei de regering nog deze volstrekt onverlet te laten. Mr. Nelissen dacht dat de reden misschien gezocht moet worden in het sociaal-psy chologische klimaat, „eenzijdig gezien Weersverwachting van het K.N.M.I. Selnig tot vanavond: y®"nderlijlje bewolking met hier en naar ce„ sneeuwbui Matjgc tot ïaA». ge oostelijke wind. Iets temperaturen dan gisteren. jL „zon onder 18.50 uur. Maan op 9.06 uur •IIIIMIH (Van onze parlementaire redactie) De minister van Volkshuisves ting, drs. Bogaers, heeft thans het al aangekondigde wetsontwerp voor een huurverhoging per 1 juli a.s. bij de Tweede Kamer inge diend. Het wetsvoorstel voorziet in een huurverhoging van 10 pro cent in de grote gemeenten (ge meenteklassen 1 en 2) en van 12,5 procent in de overige gemeenten. De huurverhoging geldt met name de (normaal onderhouden) voor oorlogse woningen, alsmede de na oorlogse, vóór 1957 gereedgekomen woningen. De huurverhoging wordt gecompen seerd. De regering verwacht hiervoor op korte termijn een advies van de Stich ting van de Arbeid. Bij het loonakkoord van oktober 1963 is voor de compensatie één procent van de loonsom gereser veerd. De stichting heeft hierbij de keu ze tussen een loonsverhoging van één procent en een compensatie in de vorm van een bijslag van bruto twee gulden per week. Een bijslag heeft als voor deel, dat bewoners van woningwetwo ningen zij behoren voor het grootste deel tol de lagere inkomens de las tenverzwaring gemakkelijker zullen kun nen opvangen. Over de compensatie op de sociale uitkeringen wordt beslist na ontvangst van bet advies van de Stich ting van de Arbeid. Globaal genomen wordt de komende huurverhoging als volgt gedifferentieerd: Australië zal Maleisië voorzien van aanmerkelijke hoeveelheden munitie, uit rusting en kleine vliegtuigen, zo heeft de Australische minister van defensie, Paul Hasluck, dinsdag bekendgemaakt. Dit jaar en in 1965 zal de opleiding van Maleisische militairen in Australië be langrijk worden versneld. De Maleisische strijdkrachten zullen worden bijgestaan door een klein aantal Australische officieren en manschappen zolang de opleiding van hun eigen per soneel nog niet voldoende is gevorderd, zei hij. Het Indonesische huis van afgevaar digden heeft dinsdag de oproep van pre sident Soekarno voor vrijwilligers om Maleisië te „verpletteren" goedgekeurd. Ook leiders van de Indonesische jeugd organisaties hebben de oproep van de president gesteund De Indonesische president riep maan dag de Indonesische jeugd op, zich aan te melden als vrijwilligers. Deze zouden niet alleen militair geschoold maar ook gebruikt worden voor opvoering van de produktie. i De woningen welke ernstige gebreken vertonen ef niet voldoende door de ver huurders zijn onderhouden, blijven in principe buiten de verhoging. Alle voor 1 januari 1957 gebouwde wo ningen, met uitzondering van een aantal premiewoningen, vallen automatisch on der de huurverhoging. Voor de na 1 januari 1957 tot stand gekomen woningen en de niet automa tisch onder de huurverhoging' vallende vóór 1957 gebouwde premiewoningen kan, ingeval het huurpeil beneden dat van de in de jaren 1945 tot en met 1956 gereedgekomen woningen zou komen te liggen, de huur op verzoek worden ver hoogd tot het peil van de eerder ge bouwde woningen. Na 1960 voltooide woningen zullen vrij wel zeker buiten de huurverhqging val len. Drs. S. C. Bakkenist, lid van de raad van bestuur van Zwanenberg-Organon N.V., ging nog wat dieper in op de ge volgen, wanneer prijsbepaling door de fabrikant niet langer mogelijk zou zijn. De gebonden prijs zou niet alleen een vrije prijs worden, ook zou de prijsstel ling van de fabrikant vervangen worden door die van de handelaar. Voor de lan delijke prijsconcurrentie zou de mogelijk heid van lokale prijsconcurrentie in de plaats komen. „Het is een open vraag of dit voor de consument een verbete ring zou betekenen", zo zei drs. Bakke nist. „Wanneerhet baken van de lande lijke uniforme prijs van het merkartikel zou verdwijnen, zoi> de consument ge heel moeten varen op de prijsbepaling door de winkelier". Drs. Bakkenist zei voorts dat de wer kelijke oorzaak van te hoge marges of te hoge prijzen gelegen is in de markt structuur van de desbetreffende bedrijfs tak, in een gebrek aan concurrentie tus sen fabrikanten, in machtspolitiek van de handel e.d. „Deze blijven bestaan, ook al wordt de verticale prijsbinding weggeno men", aldus* drs. Bakkenist. Hij meende dan ook dat de overheid beter deze ver- schijnselen branchegewijs onder de ioep moet nemen en de verticale prijsbinding buiten schot laten. Het gaat hier om een maatregel, waar van de gevolgen ook voor minister en staatssecretaris volstrekt duister zijn, al dus de tegenkanting van dr. J. P. I. van der Wilde, secretaris van de raad voor het midden- en kleinbedrijf. Minister An driessen en staatssecretaris Bakker ver wachten van een verbod van de verticale prijsbinding verscherping van concurren tie en prijsdaling. Dat zou hun politiek in de kaart kunnen spelen nu de lonen op drift zijn geraakt en de prijzen dat voorbeeld dreigen te volgen. De heer Van der Wilde plaatste echter een vraagte ken achter de vraag of met de voorgeno men maatregelen het algemeen belang een dienst wordt bewezen. Het staat geenszins vast dat de detaillisten vrij willig tot prijsverlagh „gen zullen over gaan als gevolg van een verbod van de verticale prijsbinding, aldus de heer Van der Wilde. Het enige is de kans op prij zenoorlogen, waardoor afbreuk wordt ge daan aan het georganiseerd streven naar doelmatiger distributie en aan de ontwik keling van nieuwe distributievormen. De detaillist is hard bezig het slachtoffer te worden van een politiek steekspel, aldus de heer Van der Wilde, maar ook de werknemers in het middenstandsbedrijf. De heer Van der Wilde zei tenslotte over de hoofden van de vergadering tot minister Andriessen: „De middenstands vakcentrales zijn in het gesprek met de minister tot het uiterste gegaan. De ont wikkeling van nieuwe, doelmatiger dis tributievormen voltrekt zich, ondanks de remmingen van het prijsstabilisatiebeleid en hel bouwbeleid, in snel tempo. Als ik niet zo'n ontzag had voor zijn hoge ambt, zou ik tegen de minister zeggen: m'h liefje, wat wil je nog meer. Ik begrijp daarom niet waarom hij met alle geweld het onderste uit de kan wil hebben", al dus de heer Van der Wilde. De Amerikaanse militaire autoriteiten in Duitsland hopen voor de tweede maal de luchtmachtarts Monroe naar Maag denburg in de Oostzone te zenden voor een bezoek aan een der bemanningsleden van de neergeschoten RB66 die er wordt verpleegd. De gewonde mocht niet mee terug. De luchtmachtarts is de enige Ameri kaanse verbindingsman met eerste luite nant Harold W. Welch, (24), die in het hospitaal van het rode leger is opgenomen met een gebroken arm en twee gebroken benen. Welch werd gewond en gevangen ge nomen tezamen met zijn metgezellen twee Amerikaanse luchtmachtofficieren, toen hun straalverkenningsbommenwerper van het type RB66 door de Russen boven Oost-Duitsland was neergeschoten. De Russen gaven een chirurg van de Amerikaanse luchtmacht toestemming Welch te bezoeken en te onderzoeken. Maar tijdens het onderzoek, dat 80 mi nuten duurde, bleven Russische officie ren bii het bed van Welch staan zodat deze de Amerikaanse arts geen inlichtin gen over het incident kon geven. De Rus sen beweren dat de RB66 een spionage- vlucht maakte toen het neergeschoten werd. De Amerikaanse arts meldde, dat de Russen Welch de beste medische hulp verlenen die zij kunnen geven. Later deelde een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht mee, dat de Russen geweigerd hebben de gewonde vlieger met de dokter naar West-Berlijn te laten terugkeren. Dinsdag is op de kruising Johan Het Huizingalaan-Albert Plesmanlaan kop. in Amsterdam een personenauto den in botsing gekomen met een busje. overgebracht. busje sloeg hierbij over de In totaal moesten elf gewon- naar het ziekenhuis worden LUITENT WELCH: drie breuken (Van onze parlementaire redactie) De V.V.D. en de P.v.d.A. verzetten zich vooralsnog tegen een regeringsvoorstel het radioluistergeld per 1 juli 1964 te verhogen van f 12 tot f 18, met de moge lijkheid dit bedrag later nog verder tot f 24 op te voeren. Het debat in de Twee de Kamer hierover werd gisteren afge broken om de fracties gelegenheid te geven zich over een en ander te beraden. Vanmiddag wordt het debat voortgezet. Bij de behandeling van het regerings voorstel heeft de V.V.D. een motie inge diend die duidelijk aangeeft waarom de liberalen in verzet zijn. De V.V.D. wenst dat de omroepen met cijfers komen over wat men hun verenigingsgelden zou kunnen noemen. „Zolang deze cijfers ons onthouden worden en wij alleen inzicht hebben in de besteding van de luister- gelden c.q. de omroepkosten, weigeren Het wetsontwerp tot verhoging van de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting van 8650,— tot 10.000,— is in de Tweede Kamer aangenomen De heren Kieft (A.R.en Van Urk (P v d. A.), toonden zich bij de beraad slaging over het wetsontwerp geen voor stander van ontkoppeling van do aanslag grens voor de inkomstenbelasting met de loongrens voor de sociale verzekeringen die onlangs tot 9.700— werd opge- trokken. Staatssecretaris Van den Berge wees er in zijn antwoord echter op. dat het begrip inkomen voor sociale verzekering anders is dan bij de aanslaggrens. Bovendien is het tijdstip waarop beide inkomens worden bepaald verschillend, zodat de vroegere koppeling eigenlijk geen betekenis had. (Van onze Haagse redactie) Met twee melkflessen gevuld met brandstof uit zijn bromfiets heeft de bijna achttienjarige H.r zoals hij dinsdag bekende de brand gesto ken in de Laakkerk in Den Haag, ruim 1 miljoen schade, daarmee zijn haat koelend op de vader van een meisje met wie hij niet meer mocht omgaan. De recherche kwam achter deze trieste affaire, nadat H., tezamen met de 22-jarige V. D., maandag was ingesloten onder verdenking van een roofoverval op een 63-ja- rige eigenaresse van een drogisterij in de Hugo de Grootstraat. Bij het verhoor viel uit de mond van V. D. het woord Laakkerk en daarmee kwam de zaak aan het rollen. H., die uit een katholiek gezin met drie kinderen komt, vertelde de re cherche dat hij vorig jaar verliefd was geworden op een meisje van reforma torische huize. In november maakte de vader van het meisje een einde aan die omgang. Dit zette bij H. veel kwaad bloed. Hij reageerde met het ingooien van een ruit en het schrijven van ano nieme brieven aan de vader van het begeerde meisje. Het idee om geweld te plegen tegen de hele gereformeerde gemeenschap werd geboren op zaterdag 22 februari. Nadat hij 's middags teza men met een vriend naar een televisie programma had gekeken en erover ge praat werd hoe de avond verder zou worden doorgebracht, vertelde de vriend hem bij dit gesprek, dat hij 's avonds met een meisje zou gaan schaatsen. Toen laaide bij mij, aldus H.'s eigen verklaring, de haat weer huizenhoog op. In een enkel kwartier was er een wraakplan geboren. „Ik haatte alle gereformeerden", aldus H; tegenover de recherche. „En ik wilde hen allemaal treffen door ervoor te zor gen dat zij zondags niet naar de kerk konden". 's Middags was H., machinebankwer ker van beroep, begonnen met het sme ren van zijn bromfiets. Hij had de brandstof in zes melkflessen gedaan. Twee van deze flessen stopte hij in een tas en ging naar de vlak bij zijn huis gelegen Laakkerk aan de Isingstraat. Daar begon op dat uur de catechisatie. Achter een van de catechisanten aan ging hij de kerk binnen. Hij zegt thans tegen de politie dat hij net plan had om alleen de kansel in brand te ste ken. Onder dit spreekgestoelte goot hij de brandstof en stak er de brand in. Volgens zijn verklaring was hij hevig geschrokken door de snelheid waar mede het vuur zich verspreidde. Hij kon nauwelijks zichzelf tijdig in veilig heid brengen, zo snel breidde de brand zich uit. Na de brandstichting is hij eerst naar huis gegaan, maar later weer naar de kerk teruggekeerd. Hij stond toen tegenover een van de grootste branden van de laatste jaren in Den Haag. Volgens de recherche is H. een moei lijke jongen, die nog reageert als een onredelijk kind wanneer hem iets ver boden wordt. Hij is door zijn moeilijk karakter al met de kinderpolitie in aanraking geweest. Bij hun aanhouding vertelden V. D. en H. dat zij gedurende veertien dagen verscheidene inbraken in Den Haag hebben gepleegd. Hun plan was ook in de drogisterij Hugo de Grootstraat in te breken, maar dat lukte niet door de goede voorzorgen van de winkelierster. Toen het tweetal de vrouw 's avonds za| thuiskomen belden zij aan en gaven voor van de politie te zijn. Zij wezen de vrouw op de sporen van inbraak aan deuren en vensters (welke zij 's middags zelf hadden overgelaten). Bij een tweede bezoek liet het slachtoffer de beide knapen opnieuw binnen. Zij werd daarna door een van hen tegen de grond gegooid en vastgehouden en door de ander met een strijkijzer op het hoofd geslagen. De vrouw verweerde zich echter zo flink dat het tweetal ijlings de vlucht nam, maar niet zon der een greep uit de kassa te doen, die hen zestig gulden opleverde. Bij hun verhoor maandag en dinsdag probeerden zij elkaar zo zwart moge lijk te maken, waarbij de brand in de Laakkerk door V. D. tèr sprake werd gebracht. Wie van de twee de vrouw met het strijkijzer heeft geslagen staat nog niet vast. Op dit punt blijven de twee ver dachten elkaar de schuld geven. De lezing van de Haagse recherche over de oorzaak van de brand in de Laakkerk was sedert 22 februari: kort sluiting in de luidsprekerinstallatie. Daarmee werd een blaam geworpen op de verantwoordelijke man die de zorg heeft voor het in- en uitschakelen van deze installatie. Thans is het bewijs ge leverd dat vaak te gemakkelijk de oor zaken van branden aan kortsluiting worden toegeschreven. Twaalf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Roermond geëist tegen de 43-jarige landbouwer J. H. L uit Ar een voor moord op de 45- jarige invalide bankwerker P. G H van K uit Arcen. Tegen de 40-jarige M. W. S. uit Arcen, die de echtgenote van Van K. was, werd wegens medeplichtigheid aan de moord acht jaar gevangenis straf, eveneens met aftrek, geëist. Op 8 maart van het vorig jaar heeft L. in de avonduren de bankwerker op een plaats achter zijn huis overvallen en hem na een vechtpartij getracht te wurgen en toen dat niet lukte heeft hij hem met een baksteen de schedel inge slagen en het lijk in een vier a vijf meter diepe waterput geworpen. wij ons zonder meer bij een verhoging van de luistergelden neer te leggen", zei de liberale woordvoerster mevrouw Van Someren-Downer. De P.v.d.A. heeft een amendement in gediend waarin gevraagd wordt de voor gestelde verhoging niet voor 1 juli 1964 te laten ingaan. De socialist Voogd vond het moment voor deze „drastische verho ging" thans niet gelukkig omdat er al zoveel prijsverhogingen zijn en omdat het er toch wel naar uitziet dat er eerlang een definitieve regeling van het om roepbestel komt. IS iet verplicht Frankrijk ondervindt vandaag de ver lammende invloed van een serie 24- uurstakingen. Drie miljoen werk nemers in de openbare vervoerdien sten en andere overheidsbedrijven pro testeren daarmee tegen de door de regering ingevoerde loonstop. De gas-, water- en elektriciteitsvoorzie ningen komen in de knel. het lucht verkeer moet in belangrijke mate in gekrompen worden, uit de hoofdstad vertrekken op de grote lijnen maar 47 treinen tegen normaal dagelijks 300. het werk bij radio en televisie, in de ziekenhuizen, in het mijnwezen, bij de Franse nationale bank en bijtalloze andere bedrijven en instellingen stag neert, om nog maar te zwijgen van de enorme verkeersopstoppingen. In Parijs kunnen de buurtspoorwegen, de ondergrondse en de autobussen slechts zeer beperkte diensten onder houden. Er wordt geen post bezorgd, geen vuil opgehaald en de kinderen gaan niet naar school. Weliswaar stelt het leger een vloot van driehonderd vrachtauto's beschikbaar voor het, gratis, vervoer tussen het stadscen trum en de omgeving van de hoofd stad, maar slechts een betrekkelijk klein deel van het normale forensen verkeer kan hiermee worden opge vangen. Het luchtverkeer op het vliegveld Orly ligt vrijwel stil. Enkele vluchten wor den overgeheveld naar Le Bourget. dat in mindere mate door de staking wordt getroffen en waar de Franse lucht macht een nood-verkeerstoren heeft iugeridht» Na de schorsing verklaarde minister Bot dat de omroepen geenszins verplicht zijn om verantwoording af te leggen over hun verenigingsgelden. De Kamer heeft alleen recht op inzicht in de be steding van de luistergelden c.q. omroep kosten, ajdus minister Bot. Dit inzicht is de Kamer volledig verstrekt. Hij ont raadde de liberale motie dan ook ern stig. Naar verluidt heeft het beraad er in middels toe bijgedragen dat de overige fracties overtuigd zijn van het reeds door de minister verkondigde standpunt, dat de omroepen niet verplicht kunnen wor den de door de liberalen verlangde ge gevens te produceren. Ook niet wanneer die omroepen om subsidie aankloppen. Minister Bot had overigens in zijn ant woord in eerste termijn met geen woord gerept over de algemene aandrang de mogelijkheid tot verdere verhoging van het luistergeld van f 18 tot f 24 uit het „overgangs"-wetsvoorstel te schrappen* Gezien juist deze algemene aandrang is het geenszins uitgesloten dat minister Bot hier vandaag uit eigen beweging toe zal overgaan. Dr. Albering ging akkoord met een verhoging tot f 18. Minister Bot verklaarde desgevraagd dat de derde F.M.-zender begin 1965 in gebruik zal kunnen worden genomen. Hij beloofde tenslotte om. nadat hij ad vies van de pacificatiecommissie heeft ontvangen, op korte termijn de Tweede Kamer een geheel van voorstellen tot re geling van het omroepbestel voor te leg gen. ,,EEN ONTKENNING van sociaal mo raal en christelijk denken", zo hebben de Zuid-Afrikaanse katholieke bisschop pen de nieuwe Bantoewet, bij het parle ment in voorbereiding, genoemd. (Advertenties) SELECTIEKLEDING Selectie-kostuums voor de twintigers. Gedurfds snit met schuine klepzak en lange zijsplit. In zuiver zwart-witte pepita of Prince de Galles ruitdes- sins. Bij Hollenkamp Italiaans - voorjaars-kostuum Een zomer-heraut voor heren die een slank en modern Italiaans kostuum waarderen Bijzonder excl. imp De kleur is Lava-va, dé zandkleurige tint van 1 dit voorjaar. In diverse 2 of 3 knoops modellen. 199.50

de Stem | 1964 | | pagina 1