Mij „De Schelde" zoekt winst niet in nieuwbouw 17? Dokken Kon. Mij De Schelde in Vlissingen-oóst beproefd aandeelhoudersvergadering in vlissingen 1 DEMONSTRATIE I i S0EDAN-W0L i Vijfiing krijgt lammetjespap Nieuwe jachthaven voor Veerse Meer Goede prestaties tijdens tweede dag in Middelburg Afscheid cn welkom commissariscn Kon. Mij „De Schelde" Onderwijsvernieuwing op Hondiuslyceum Terneuzen KINDERCOATS ,DE ZWAAN Verdediging Uitstel 2 'E GOES vergadering LU kring \ddelburg -gadering politieke angenen tstrijd 3e klas in Ovezande EXAMENS (OGWATER Morgen Dividend uitkering Terneuzen Reparatie „Schelde" repareert zwaar beschadigde „Hohenlinden"' F ruitpachters hadden geen goed jaar FAILLISSEMENTEN Lage in t.g.v. waterstand Zeeland oostenwind pmgensmarkt t 75 R. en W. van Goes SLUITEND MAKEN BEGROTING GEEN EENVOUDIGE ZAAK RESTAURANT Koperen feest van bedrijfsapostolaat in bisdom Breda Zeeuws solistenconcours Bijeenkomst Ned.- Belgische vereniging te Vlissingen pagblad pe^tem P. Bosch slaagde als contactlenzen- specialist DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 MAART 1964 [Advertentie) »nze correspondent) ristelijk Historische Unie over het probleem van de verticale prijsbinding. Dit in de Tweede Kamer voor heer W. Scholten in Goes, rede hield op de jaarver- de Kamerkring Middelburg :holten sprak de hoop uit, zodanig geregeld zal wor- >ositie van de middenstand et wordt aangetast. Niet te- de heer Scholten over de de regering de koopkracht middel van de verhoging iting op sigaretten en ben- ie prijsverhoging van siga- ij geen bezwaar maar wel sine. aat voorts op het standpunt alisering van de progressie istenbelasting in 1965 haar te krijgen of uiterlijk in arvergadering stond onder de heer C. F. v.d. Peyl Secretaris A. J. Kaland deelde mede, dat in Sluis- ve kiesvereniging is opge- uursverkiezing werden her ren P. C W. van Westen, er; W. Sanderse, Vlissingen; a, Breskens; H. IJssel, Zie- ture J. Bonthuis, Middel- noemd tot lid van de Unie- Etijpstra. burgemeester van eland van de Nederlandse an Een-Politieke Gevange bezettingstijd) hield haar ng in ,,De Landbouw" te ering stond onder leiding taresse mevrouw Z. Holle- Het voornaamste punt van was de verkiezing van bestuursleden, daar de he ek en J. Verlare na 11 jaar neerlegden, als voorzitter- er. ïn hun plaats werd als heer P. J. G. Molthoff, van Vogelwaarde en als er de heer C. C. van Oos- gekozen. Als secretaresse n mevrouw Z. Hollestelle- commissieleden werden be ren N. Eekman, R. Tiele- ande zal in de week na districtskampioenschap 3e ïren. Deelnemers zijn J. ggermont en J. v.d. Guchte /ezande, F. Schelfout en J. HBC Hulst, J. van Iren ddelburg, H. Houtzager van gen en R. Claeyssens van T.H. DELFT /oor kandidaats civiel-inge- Visser (Veere). /oensdag 18 maart, gelden /incies Zeeland de volgende nden: Hansweert 5.49 en erneuzen 5.05 en 17.32 uur: 17 en 17.00 uur; Wemeldinge 19.30 uur Huishoudelijk- lis 19.30 uur Jaarverg. EHBO ZO.30 uur Jaarverg. VVV 19.30 uur Ledenverg. VVV Werken Aart Roob ENT uur Mariandl is verloofd uur Lawrence of Arabia, iur Hannibal de veroveraar bouw 20 uur Sodom en ur Bohème tur Jungle Cat, voor VAWr Werken Aart Roos i uur Lawrence of Arabia, is KHBO-vcrgadering fVV-vergadering (Van onze verslaggever) In het Scheldekwartier te Vlissingen is maandag de aandeelhoudersvergadering van de N V. Kon. Mij. De Schelde en van de N.V. Nationaal Bezit van Aandelen Kon. Mij. De Schelde gehouden. Besloten werd tot een onveranderd di vidend van 12.5 pet. op de gewone aan delen en van vijf procent op de preferen te converteerbare aandelen. Oud-minister drs. J. W. de Pous uit Den Haag en jhr. M. F. van Lennep uit Hilversum, direc teur van de Stoomvaart Mij. Nederland, werden gekozen tot commissaris van de N.V. Kon. Mij. De Schelde en tot lid van de raad van beheer van de N.V. Nationaal Bezit van Aandelen Kon. Mij. De Schelde. In genoemde functies volgen zij ir. J. C. L. Smit en dr. ir. H. W. van Tijen op, die wegens gevorderde leeftijd zijn afge treden. President-commissaris mr. J. Kroese werd herkozen als lid van de raad van beheer. Op vragen van aandeelhouders deelde directeur G. N. van Ginkel o.m. mee, dat het geplande investeringsbedrag voor de eerste fase van de Scheldepoortwerk (Sloe) te weten 36 miljoen gulden, vol doende is gebleken en dat de eerste fase nu een sluitende zaak is. Desgevraagd kon directeur J. W. Hup- kes zeggen, dat het bedrijf in Vlissingen dit jaar geen grote investeringen staat te wachten. Ook voor de reparatie-af deling te Terneuzen zijn voor '64 geen grote kosten te verwachten. Daar zal dit jaar gesproken kunnen worden van een werkplaats en (nog) niet van een fabriek. De personeelssituatie bij De Schelde is niet ongunstig. Gezien de orderporte- feiulle heeft men voldoende werknemers Er wordt echter gestreefd naar ver ruiming van de personeelsbezetting het geen minder vlot verloopt. De dreigende onderbezetting kon worden weggewerkt Door rationalisatie heeft men het aantal manuren per schip drastisch kunnen ver- Oud-minister drs. J. W. de Pous werd gisteren gekozen tot com missaris van de n.v. Kon. Mij. „De Scheldeen tot lid van de raad van beheer van de n.v. Nationaal Bezit van Aandelen Kon. Mij. „De Schelde". lagen. De nieuwe lonen vergen dit jaar een bedrag dat drie miljoen gulden hoger ligt dan in 1963. De orderportefeuille is 285 miljoen gul den groot, waarvan veertig procent op rekening is van buitenlandse onderne mingen. In de portefeuille overheerst nog de scheepsbouw met. twaalf schepen. De kosten in de scheepsbouw konden geheel worden opgevangen, de winst is echter van de andere afdelingen moeten komen (vooral ketelfabriek). De twee mogelijkheden in de scheepsbouw om tot een verantwoorde bedrijfsvoering te ko men. te weten standaardisatie en een zo groot mogelijke belangstelling tonen voor speciale schepen, waarvoor de concurren tie niet zo groot is, heeft de maatschap pij beide aangegrepen. De standaardisatie resulteerde in o.m. de succesvolle shelter- deckship-reeks. Voor Russische rekening zijn verder vier zeer speciale schepen in aanbouw, waarin o.m. een volledige vis- verwerkingsfabriek zal worden gebouwd. De N.V. Kon. Mij. De Schelde te Vlis singen repareert momenteel de aanva- ringsschade aan de 449 ton metende Duit se kustvaarder Hohenlinden van de Po seidon Schiffahrt uit Hamburg. De Ho- henlinde werd woensdagmorgen 4 maart op de Westerschelde ernstig beschadigd bij een botsing met de 31.489 brt metende supertanker Esso Liege uit Antwerpen. Bij de aanvaring liep de supertanker op het achterschip in de brug en het stuur huis van de Duitse kustvaarder. Er werd een ernstige ravage aangericht aan de scheepshuis cn het stuurhuis. De Ter- neuzense sleepboot Holland sleepte het schip naar de binnenhaven van Vlissin gen, waarna het schip is versleept naar het grote dok van de scheepswerf de Schelde. In de scheepsbouwsector is 15 pet. re paratie en de rest nieuwbouw. Verwacht wordt echter dat, wanneer de Schelde- poortwerf in gebruik komt (zie daarvoor elders in dit blad), de verhouding fifty- fifty zal zijn. Momenteel kan aan het aantal reparatie-aanvragen niet voldaan worden. Naar de heer Hupkes meedeelt, heeft De Schelde nooit zwarte lonen en kop pelbazen gekend. Het bedrijf behoeft dan ook geen gebruik te maken van de 4 pet. om zwarte lonen wit te maken. Bij een tekort aan werklieden werd een be roep gedaan op Belgische collega's. De directie betreurde het feit, dat de vestiging van een wolkammerij in Vlis- singen-Oost op losse schroeven is komen te staan. De Schelde heeft Woolcombers van advies gediend m.b.t. de vestiging. De scheepswerf in Israël, waarin De Schelde participeert, komt zeer langzaam op gang. De opdrachten moeten nog uit het land zelf komen, hoewel de Israëli sche reders in de gehele wereld terecht kunnen. De nationale overheid biedt er echter de helpende hand, zodat de nieuw bouw van de grond komt. De reparatie afdeling floreert, dankzij de gunstige georgrafische ligging goed. Wat het aardgas betreft heeft de maat schappij zich voldoende op de hoogte ge steld. Voor de primaire aanleg van het gasnet toont De Schelde geen belangstel ling. Overigens wel voor de grote afslui ters, waarvoor echter geen opdracht werd verkregen. Wanneer ondergrondse druk van het gas afneemt, en men gaspomp- stations dient in te schakelen, zal De Schelde trachten orders te krijgen. (Van onze correspondent) In Kapelle werd een goed bezochte vergadering gehouden van de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Fruit- pachters. De leiding berustte bij de heer M. Baarends uit Goes, die in zijn ope ningswoord de uitkomsten van 1963 be sprak. Het was voor de fruittelers over het algemeen geen best jaar, want de prijzen van appels en peren waren te laag;. De afdeling Zeeland heeft ruim 60 le den. In het afgelopen jaar was er een kleine teruggang, zo bleek uit het jaar verslag van secretaris M. Verbeem uit Ovezande. De heer Verbeem gaf ook een uiteen zetting over de door hem gemaakte reis naar de fruitteeltgebieden in Frankrijk vanwaaruit in de toekomst een groot aanbod van fruit zal komen. Bij de be stuursverkiezing werden herkozen de he ren C. Veerhoek, Wemeldinge, H. Lands man en J. Sinke, Kapelle en G. Jacobs te Kloetinge. Tot afgevaardigde in het hoofdbestuur werd gekozen de heer M. Verbeem te Ovezande. Uitvoerig werd gesproken over het verplicht gebruik van eenmalig fruit bij de gruitexport en over de te maken oriën tatiereis naar de fruitgebieden in Italië. Deze reis zal gemaakt worden voor de aanvang van het nieuwe seizoen van de fruitpachters en dient om de leden een inzicht te geven in de oogst, die uit dit belangrijke produktiegebied van fruit verwacht mag worden. De discussie over deze aangelegenheden stond onder leiding van de landelijk voorzitter, de heer M. Th. de Vos uit Bunnik. Uitgesproken is het faillisement van A. Th. H. M. Koppendraaijer, h/o Hotel- Café-Restaurant ..De Graanbeurs, Grote Markt 8, Hulst. Cur. Mr. H. B. L. de Rechter te Hulst. (Advertentie) S In onze advertentie van gisteren gelieve U te lezen: dinsdag en woensdag resp. 17 en 18 maart te Breda donderdag 19 maart te Bergen op Zoom VROOM DREESMANN BREDA BERGEN OP ZOOM Het openbare Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen is één van de 15 lycea in Nederland waar per begin september a.s. het Hoger Algemeen Voortgezet Onder wijs (Havo) bij wijze van experiment zal worden ingevoerd in het kader van de Mammoetwet. De Havo-afdeling zal starten met een tweede klas en dus was de inleiding, die de inspecteur van het V.H. M.O., Dr. J. L. P. Brants, in het openbaar Lyceum te Terneuzen ga„ van uitzonderlijk belang voor de ouders van de leerlingen van de Voorbereidende en eerste klassen, die dit jaar zullen moeten kiezen tussen gymnasium, hbs en Havo, en de leerlingen van de Voorbereidings klas van het volgend jaar. Groeiende belangstelling De voorzitter van de oudervereniging, die deze avond had gepland, de heer K. Hoving, zag een volle zaal voor zich toen hij in zijn openingswoord zei er zeer trots op te zijn, dat er de laatste jaren een steeds sterker worden contact groeit tussen ouders en school. Hij vroeg de ouders van de a.s. eindexamen-kandi daten bij de diploma-uitreiking tegen woordig te willen zijn. Wellicht is het steeds meer op de voorgrond tredende schoolorkest een resultaat van de ouder vereniging. Voor Dr. Brants zijn inlei ding hield werden onder leiding van de heer J. Wisse Sr. gedeelten uit Rosa- munde en het le pianoconcert van Beet hoven ten gehore gebracht. Hierin excel leerde de jonge Fien van Pienbroek. Geen tweederangs HBS De Mammoetwet in zijn geheel was de prelude van de inleiding van Dr. Brants, die zei zich te kunnen verenigen met een groot deel van de kritiek, die men op het huidige onderwijs in Nederland heeft. Een oud Nederlands spreekwoord „de middelmaat is de beste" is misschien vroeger wel een goed spreekwoord ge weest, maar nu past het niet meer. De heer Brants bracht onder de aandacht van zijn toehoorders, dat de Mammoet wet in feite een raamwet is, waaraan inhoud moet worden gegeven. Een twee de belangrijk punt is, dat er overgangs maatregelen moeten komen. Dat in sep tember het Terneuzens Lyceum met dit experiment wil beginnen, kan als een moedige daad van het lerarenkorps wor den beschouwd, want ook de onderwijs krachten zullen in de komende onder wijsvernieuwing een geheel andere stelling moeten hebben. Toen Dr. Brants ging spreken over de Havo vroeg hij zijn gehoor ervoor te waken dit niet als een hbs van de tweede rang te gaan beschouwen. Ouderen voor al dienen er rekening mee te houden, dat een leerling wel op een andere, maar nooit op een „minderwaardige" wijze zijn doel kan bereiken. Hij illustreerde dit door aan te tonen, dat een bijzonder intelligente leerling via LTS en HTS ook op de TH kan komen. Is hij daarom min der ingenieur dan een leerling, die via de HBS dit heeft bereikt?" In de Mammoetwet zal men te maken krijgen met een zgk. „brugklas". Gedu rende dit jaar zullen de leraren (en mogelijk zoveel mogelijk vakken door één kracht) gelegenheid krijgen de leer ling te observeren teneinde hem na dat jaar te kunnen adviseren. Belangrijk, in feite doorslaggevend is de vorming van De aanhoudende oostenwind heeft tot gevolg dat op de Zeeuwse stromen bij eb lage waterstanden voorkomen, zo als sedert mensenheugenis niet is gebeurd Zondagvoormiddag wees de peilschaal aan het Zijpe bij de vrachthaven te Bruinisse 3.14 m NAP aan, waarmee de lage stand van februari 1929 2.92 meter NAP nog met ruim twintig cm werd overtroffen. De normale ebstand is ongeveer 1.50 meter NAP. Lage waterstanden hebben dijk- of oevervallen tot gevolg. Ook de veerdien sten ondervinden hinder van het lage wa ter. Zo moest de veerdienst ZijpeAnna Jacobapolder zondag enkele uren wor den gestaakt. Maandag was de stand niet zo laag. De pont heeft kunnen varen. (Advertentie) elke woensdag Stoeisterke, waterafsto tende Terlenka. Geheel 'lij wash and wear met nylon voering. In 6 leuke kleuren Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 2 Jaar met kleine stijging per maat b.v. 6 jaar 22J* het kind, niet de opleiding. Wanneer zij na het brugjaar naar de tweede en derde klas gaan krijgen alle leerlingen dezelf de vakken te bestuderen. In het vierde jaar mogen zij zelf een vakkenpakket kiezen, waarbij zij aan een maximum- en een minimumaantal uren zijn gebonden. Bij de aanvang van de 4e klas kiest hij ZELFSTANDIG een aantal van zes vak ken uit het pakket van de vorige klas, waarbij hij er rekening mee dient te houden, dat er het vak Nederlands en één moderne taal bij moet zijn. Zijn keuze van de vier overige vakken zal sterk afhangen van de richting, die hij uit wil. Het kenmerk van het Havo is, dat er geen universitaire studies op kunnen volgen. (Advertentie) Het gemeentebestuur van Kortgene heetf het in aanleg zijnde recreatiege bied langs het Veerse Meer afgestaan aan Delta marina", een maatsehappü die hier een jachthaven zal gaan exploi teren. De burgemeester van Kortgene zal donderdag de grond overdragen aan de initiatiefnemer van deze „Delta ma rina", mr. G C. J. Becht uit Bunnik. „Delta-marina" zal de eerste jachtha ven worden, waar de accommodatie aan gevuld wordt door een caravan- en cam pingterrein, een botel, een groot café restaurant, bungalows cn een „self-ser- vice-restaurant", dat vier meter boven de waterspiegel komt te liggen. Nog voor de zomer zal het café-restau rant met 250 zitplaatsen en enkele hon derden terrasplaatsen gereed komen. Ook kan dan het eerste gedeelte van het caravan-terrein in gebruik worden geno men. Ruim vierhonderd watersportliefheb bers kunnen voorts hun boten kwijt in de jachthaven die het volgende jaar een capaciteit heeft van rond 1000 boten. Er zijn ruime parkeergelegenheden ge projecteerd. terwijl voorts een scheeps werf, speciale trailer-hellingen voor te waterlatingen e.d. in aanbouw zijn. Staatsbosbeheer zal nog deze maand beginnen met de aanplant van enkele honderden bosschages. (Van onze verslaggever) Naar aanleiding van een vraag van de yoesp commissie voor het onderzoek van «e gemeentebegroting voor 1964, of b. cn w. van Goes een mogelijkheid aan wezig achten om een aanvullende bij drage uit het gemeentefonds te verkrij gen, daar het begrotingstekort bijna drie ton bedraagt, geven b. en w. in een me- roorie van antwoord toe, dat het sluitend naken van de begroting, in welke vorm an ook geen eenvoudige zaak zal zijn. upi- 'n verband staande ontwik- vvachfen zu"en "toeten worden afge- andere vraag van de commissie is tin»1 een .m°8eUjkheid is om de bezet- rtion ,V3iu politiekorps te verhogen, „Jiu leidinS van de surveillance door Ho i 1.s geweest. B. en w. zeggen toe minS? te onderzoeken van de ctp.m^«G1 V?n binnenlandse Zaken toe dat re*!? ^rijgen om het korps, °P de maximum toegestane imclaiij sterkte is, u,t te breiden. Sen, vraag van de commissie hoe hL.°n.? Ouc*stoestand is van de Oost- vendam en het sluizencomplex, ant woorden b. en w., dat de Oosthavendam in goede toestand verkeert en bij nor maal onderhoud zo gehouden kan wor den. Met de sluis is het echter anders gesteld. Afgezien van de toestand van de andere deuren, zullen aan de buiten- ebdeuren dit jaar de nodige reparaties moeten plaatshebben om calamiteiten te voorkomen. Hiermee is een bedrag ge moeid van f94.000. Op de vraag in welk stadium de plannen voor de persleiding verkeren, deelden b. en w. mee, dat deze reeds door het bureau Witteveen en Bos bestekklaar zijn gemaakt. De commissie betreurde het, dat er aan de gemeente Goes voor 1964 geen urgentieverklaring voor scholenbouw is verleend en koppelde hieraan de vraag of hierover reeds contact opgenomen is met het ministerie van O. K. en W. Het college van b. en w. antwoordt hierop bevestigend en zeggen dat ver wacht mag worden dat binnenkort de gebruikelijke opgave voor het verkrijgen van de urgentieverklaring zal kunnen worden gedaan. Dc minister zal in de tweede helft van dit jaar hierover een beslissing nemen. Bekend om zijn verfijnde Specialiteiten en intieme sfeer. Biedt U nu ook gelegenheid tot het geven van speciale Diners in haar Nieuwe Zaal. rr n Markt - Etten A. Peijnenburg tel. 01608 - 3696 (Van onze verslaggever) Het bedrijfsapostolaat in het. bisdom Breda viert 30 mei a.s. in de Veemarkt hallen te Etten zijn 12.5-jarig bestaan Tijdens de feestelijke viering zal het woord gevoerd worden door mgr. G. de Vet en mr. H. Velu, die verbonden is aan de directie van de n.v. P. de Gruy- ter. 's Morgens zal de bisschop van Breda in de dekenale kerk te Etten een H. Mis opdragen. Mgr. de Vet kreeg 12.5 jaar geleden de opdracht om in de stad Breda en later in het gehele bisdom een be drijfsapostolaat op te bouwen. Het be drijfsapostolaat telt in het Bredase dio cees thans 16 vrijgestelde bedrijfsaalmoe- zeniers. Een van de twee schapen, die de heer I. J. van der Hooft te Veere „zomaar voor zijn plezier" houdt heeft gezorgd voor een unieke ge beurtenis: het schonk het leven aan een vijfiing. Moeder schaap en haar vijf lammetjes maken het wel, zodat ze gisteren héél even een beetje (koude) buitenlucht mochten happen. De heer Van der Hooft hoopt de lammetjes-vijf ling in het leven te kunnen houden. Desnoods zal hij dagelijks met de papfles naar het „baby ver blijf" gaan. Op de tweede dag van het solistencon cours, georganiseerd door de Bond van Harmonie en Fanfare Verenigingen ii Zeeland, kwamen de solisten uit de eer ste afdeling, en hoger, aan bod. In de concert- en gehoorzaal te Middelburg werd dan ook van half één 's middags tot Iaat in de avond gemusiceerd door (Van onze verslaggever) De bouw van de Scheldepoortwerf van de KonMij „De Schelde" in Vlissingen-Oost vordert nu snel. Maandag zijn de proefnemingen met de dokken begonnen. Men verwacht, dat binnen twee maanden de werf klaar is. In mei zal dan de officieuze en na de zomer de officiële ingebruikneming van de Scheldepoortwerf plaatsvinden. Daarmee is de vertraging door de winterperiode ontstaan, voor een belangrijk deel ingelopen. Naar de directie meedeelde zal ongeveer een zevende deel van het per soneel worden overgeplaatst naar het nieuwe reparatiebedrijf in Vlissingen- Oost. Het totaal aantal werknemers van de maatschappij bedroeg op het eind van vorig jaar 3283. De benodigde werkzaamheden aan de nieuwe werf zijn nu alleen nog beperkt tot afwerken en beproeven. Gisteren is voor het eerst water inge laten in het kleine dokdat afmetingen heeft van 170 meter lang, en 26 meter breed. Het water bereikte een hoogte van 7 meter. Vandaag zal men het grote dok vol laten lopen en zal met de zware deuren worden ge manoeuvreerd. De proefnemingen zullen ongeveer tien dagen duren. (Van onze verslaggever) De Nederlands-Belgische vereniging Zeeland zal zondag 2 april in hotel Brit- tannia te Vlissingen een lunchbijeenkomst organiseren, waarop zal spreken de am bassadeur van België, baron F. X. v. d. Straten-Waillet. Zijn onderwerp zal zijn: „Nu meer dan ooit Benelux". solisten en duettisten, waarbij vooral in de avonduren goede prestaties voor de dag kwamen. De taak van het jurylid mag hierbij zeker niet worden onderschat. De steeds aandachtig luisterende Piet van Mever, schrijft voor elke solist een klein verslag van het zojuist gehoorde en vult daarna de cijfers in voor de navolgende rubrie ken: keuze van het nummer, samenspel, klankgehalte, techniek, ritmiek, voor dracht, opvatting frasering en tempo. Op deze wijze kan men in totaal 80 punten vergaren. Zo ver komt het in de praktijk niet, alhoewel sommige solisten er vaak wel dicht bij komen. Ook op deze dag was de pianobegelei ding in handen van Bondspianist Ab Lichtendahl. Van de veertig deelnemers waren er een paar met opmerkelijke prestaties. In de hoogste ereafdeling solisten behaal den de heren W. van Boven en J. Melief- ste een eerste prijs met lof van de jury (73 punten), terwijl in de ere-afdeling duetten de heren Mol en Meliefste ook een eerste prijs behaalden met 72 punten. De voornaamste uitslagen zijn verder: hoogste ere-afdeling: L. Bakker 71 p., J. Louwerse 68 p., A. Wielemaker 64 p.: ere-afdeling solisten M. Goedhart 66 p.; afdeling uitmuntendheid duetten: J: Lou werse en J. Poerstamper 67 p.. L. Bakker en J. Maas 65 p., D. en R. Goedhart 64 p.; idem solisten: J. Maas, L. van Eenennaam en G. Holtkamp 69 p., B. van Overbeeke 70 p., A. Melis en A. de Nooyer 65 p.. W. van der Heyden en J. Wallenburg 64 p. Eerste afdeling trio's: G. Holtkamp. G. Mannaert en A. Wielemaker 66 p. Eerste afdeling duetten: G. Holtkamp en G. Mannaert 65 p. Eerste afdeling solisten: D. Goedhart 66 p., A. de Meulder 65 p. J. Bliek, K. Jobse 64 p. Van de veertig medewerkers op deze tweede dag behaalden er 25 een eerste prijs (vanaf 64 punten te behalen) en 15 een tweede. A.s. zaterdag is het de derde en laatste dag van het solistenconcours. Dan treden er de solisten uit Zuid-Beve land op. De pianobegeleiding berust dan bij de heer W. Harthoorn. A.L In de vergadering van de aandeelhou ders van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", hield president-commissaris mr. J. Kroe se een afscheidsrede tot de aftredende le den ir. J. Smit en dr. ir. II. van Tijen. Hij dankte hen voor hun grote verant woordelijkheidsgevoel en zei grote waar dering te hebben voor de manier waarop adviezen door hen werden ingekleed. In de heer Van Tijen, oud-directeur van „De Schelde", waardeerde hij vooral de manier waarop hij zijn voormalige functie met die van commissaris en lid van de raad van beheer wist te scheiden. „U heeft de wetenschappelijke vlag van ,.De Schelde" laten wapperen. Het feit dat u op 72-jarige leeftijd een doctors titel behaalde, is afgestraald op de maat schappij", zei hij. F)rs. Schmelzer, fractievoorzitter van de KVP, heeft de harde linkse van het NKV-kaderblad niet op zich laten zitten. Hij heeft die gepareerd met forse stoten in het middenrif. Het is een over het algemeen sterke verdediging geweest volgens onze in drukken. Vooral de opmerkingen in zake de aantasting van het schaarse natuurbezit door luxe-bungalowbouw zijn wel voldoende weerlegd. Hier ligt een taak voor gemeentelijke en pro vinciale overheden met de mogelijk heid van uitspraken van de Kroon op de achtergrond. In Arnhem zien we bijvoorbeeld hoe al te grote welwil lendheid van de gemeente ten opzichte van Zwolsman door Gedeputeerde Sta ten werd gecoupeerd: de aangekochte grond blijft voor recreatie bestemd. Wat de prijsbeheersing van onroe rend goed betreft, deed drs. Schmelzer geen definitieve uitspraken. Wel ech ter stelde hij tegenover elkaar de zienswijze-Vondeling en uitspraken van minister Bogaers, in NKV-kringen geen onbekende. Wettelijke voorschrif ten hebben het bezwaar van moeilijk controleerbare ontduiking, heeft die gezegd, we kunnen veel beter de vraag- cn aanbodverhoudingen zelf beïnvloeden, anders gezegd: meer hui zen bouwen. Hier nu menen we, dat toch iets belangrijks over het hoofd wordt ge zien, nl. de ophitsende werking, welke er uitgaat van de hoge speculatiewin sten vandaag aan de dag. nu de schaarste aan huizen ondanks alle inspanningen nog heerst. Maatregelen- nu om de misstanden-nu te beteugelen zouden een overbrugging kunnen vor men naar de toestand, dat er weer geregelde verhoudingen van vraag en aanbod bestaan. Of dat nu een prijs- beheersingsmaatregel met zo veel kans op ontduiking moet zijn? Drs. Schmel zer heeft zelf een andere methode genoemd, welke de gemeenten kunnen toepassen, nl. het verlenen van een vestigingsvergunning binden aan de voorwaarde, dat kopers van huizen zich daarin ook metterdaad vestigen en economisch aan de gemeente ver bonden zijn. Naar onze mening zou de wijdverbreide toepassing van zulk een maatregel al veel speculatie de kop ingedrukt hebben.. Kan hier de centrale overheid ook geen aanwij zingen geven? Voor het overige zijn wij ook van oordeel, dat de moeilijkheden van het ogenblik de blik niet mogen afwenden van de grote hervormingen op langere termijn: democratisering van het on derwijs, winstdeling en bezitsvorming, bewust beleefde mede-verantwoorde lijkheid van de factorarbeid in ons sociaal-economisch bestel. Een vast geloof in de mogelijkheid van verwe zenlijking kan inspiratie putten uit een verleden, waarin het aanvankelijk onmogelijk lijkende op menig terrein toch werkelijkheid is geworden. Niet zonder tegenwerking, niet zonder tegenslagen. Doch die moeten juist prikkelen tot verhoogde krachtsinspan ning. Waarbij het maatschappelijk leven zelf de spits moet afbijten. ^/rijdag gingen we de nacht in met de vrees, dat we de volgende mor gen de kanonnen zouden horen bul deren in het nieuwsbulletin. Maar neen, een Turks ultimatum bleek geen ultimatum te zijn, de vredesmacht voor Cyprus was zo goed als gevormd en de Veiligheidsraad zwaaide met een eenstemmig aanvaarde resolutie, waar in weer eens een beroep werd ge daan op beide partijen enz. Betekent dit „vrede voor onze tijd" om het omineuze woord van Chamberlain eens te citeren? Het betekent op zijn minst uitstel van een botsing, die de Navo op haar grondvesten zou schokken en vlammen zou doen lekken aan het gebouw van de wereldvrede. Nu wor den de Britse ordebewakers op het eiland dan geïncorporeerd in een veelkleurige macht om Grieken en Turkse heethoofden gescheiden te houden. Wat zal echter de bevoegd heid van die mannen zijn? President Makarios wil het zo zien, dat de be wapende Grieken op het eiland zijn wettig gezag verdedigen en dat de gewapende Turken alleen maar rebel len zijn. Orde herstellen zou dus be tekenen de wapenen van de Turken en van die alleen afnamen. Oe Thant ziet het anders. Hij wil de vredesmacht bevoegdheid geven naar beide zijden op te treden, waar maar de lust tot agressie zich vertoont. En dan ook werkelijk optreden en zich niet méér als schietschijf laten ge bruiken. Als we echter zien. dat Ma karios met de verbeten Grieks-Cy prioot Grivas de man van het moorddadig ondergronds verzet in de jaren '57 en '58 weer goede vrien den is geworden, dan houden we ons hart vast. De regering in Ankara is vrijdagavond blijkbaar vooral gezwicht voor een stap van generaal Lemnitzer, die vermoedelijk als Amerikaan met een vloot bij de hand heeft gesproken. Het Turkse bewind staat echter ook onder zware druk van de publieke opinie, die optreden verlangt om de Turkse minderheid op Cyprus zelf af doend te beschermen. Die druk zou wel eens zo sterk kunnen worden, dat het bewind valt en voor heethoofden plaats moet maken. Terwijl Makarios nu eigenlijk al de gevangene is van Griekse extremisten. Neen. we zijn er echt nog niet. Met het uitstel willen we blij zijn, voor de toekomst blijven we vrezen. (Van onze verslaggever) De Hulster opticien P. J. J. M. Bosch neeft met goed gevolg een examen van het Deutsche Gesellschaft für Optometrie in Berlijn afgelegd. Hij kan zich nu „con. tactlenzen-specialist" noemen. Het is »1 met al een nogal duur examen voor hem geworden. Met drie andere Nederlanders heeft hij gedurende driemaal twee weken de aan het examen voorafgaande cursus gevolgd.

de Stem | 1964 | | pagina 3