Zij staat stevig in haar schoenen u EEN EINDJE FIETSEN BAD- EN STRANDMODE 1964 MUïtairB Lijn Mode in aanstaande moeder-kleding Balans van drie elementen Spelend aan het strand liggend langs de waterkant oorjaarómoae op cle op dt Badmodenieuws in het kort Voor tieners en anderen Voor dit uniformjasje van i.ianneblauw katoenen drill stond de ouderwetse militaire tuniek model. Het nauwelijks getailleerde jasje heeft twee rug- splitten. Van de vier opgestikte zakken is er toe vallig één op de mouw terechtgekomen! Of de witte broek hierbij practisch is, laten we in het midden; het staat natuurlijk wel heel leuk. Regenmantel met militaire schouderstukken, dub bel Ingezet beschermstuk, polsriempjes en desge wenst ceintuur met metalen gespalles is er, evenals een sterke en waterdichte tergal-popeline. (Bartson) Maartse buien jagen door de straten wanneer de etalagepoppen in onze allernieuwste badpakken huiverend doen alsof het volop zo mer is. In een dikke jas gehuld wilt u voorbijhollen, maar dat vro- lijke luchtige beeld trekt onweerstaanbaar; u talmt.en bent al bezig met bedenken wat u het liefst zou willen kopen. Nog een paar weken en we gaan passen. In de collectie van Ticeka, onze fraaiste bedmode-fabrikant, heb ben wij nieuws gezien dat een leidraad kan zijn bij de keuze. Ofschoon de vrouw te genwoordig veel belang stelling heeft voor stoffen, spreekt mode toch aller eerst tot haar door model en kleur; de materialen waaruit de modellen ver vaardigd zijn krijgen haar aandacht pas daarna. Maar tussen de drie ele menten materiaal, kleur en model, bestaat bij bad- mode een balans die niet ongestraft kan worden verstoord. Vooral aan de stoffen voor badmode worden unieke eisen gesteld: ze moeten elastisch zijn, met elke beweging meegeven, maar er mag geen draad knappen. Ze mogen niet krimpen, maar moeten na het rekken door beweging, weer terugkeren in vorm. Wat de kleuren betreft: de tinten die u zo bekoren Twee bikini's, de eerste van zwarte nylon jersey, die glimt als een natte zeehond. De tweede van fijn, rose ge ruit katoen. (Tweka). Links: „Shopping centre-shoes" in bruin caifsleder, voorzien van le ren blokhak. Schoenen voor voe ten die lange jaren te kort zijn ge daan. Rechts: T-strlp schoentje met vrij hoge, maar stevige hak, welke sterk doet denken aan de jaren twintig. Om met het laatste woord te be ginnen: kort zijn natuurlijk alle bad pakken, maar de pijpjes worden toch ^niet meer hoog opgeknipt; ze zijn recht en soms zelfs vrij lang aange knipt in het short-silhouette. Geloof het niet als iemand u zegt dat bikini geen mode meer is. Van het totaal aantal badpakken was in 1963 in Nederland 14% bikini, in Duitsland 20% bikini; in 1964 in Nederland 22% in Duitsland 50%. Het strapless-model dat helemaal afgeschaft was, komt opnieuw in op mars. Taille basse (lage taille), normale en verhoogde taille zijn naast elkaar in de mode, al of niet in contrast- look uitgevoerd. Schouderbandjes zijn smal en meer naar buiten geplaatst om ge makkelijk te zonnen. *V Opvallend zijn koord- of stof cein tuurs. garnering van biezen en appli caties. als het pakje in de etalage staat, moeten zonecht zijn; ook bestand tegen zeewater, tegen chemicaliën in zwembadwater, en tegen cos metica. Het model moet vrijheid van be weging geven, dikwijls correctief werken en voorzien zijn van een foundation, die vóór, tijdens en na het baden correct en decent blijft. Alleen reeds voor het in elkaar stikken van een badpak, worden wel vier verschillende garens ge bruikt, omdat aan elke naad andere eisen worden gesteld. We beginnen met de teenagers, want iedereen begrijpt dat zij de ijverigste baadsters zijn. Zij kunnen wedijveren met de regenboogzo vrolijk en sprekend zijn de, kleu ren. Haar pakjes zijn voorzien van speciale, iets kleinere cups, precies zoals past bij haar meisjesachtig figuurtje. Het U-vormige decolleté is meestal afgezet met een bies die doorloopt als schouderbandje. Wij vonden het heel mooi dat dikwijls de pijpjes met eenzelfde bies waren afgezet. In de dessins van smalle of brede strepen, pied-de-poule of harlekijn-ruiten kan elk meisje haar hartje ophalen. Ook bij de damesmodellen fs er de biesgarnering die dan het diepe rugdecolleté mooi aflijnt. Naast warme donkere tinten en jacquard dessins, wordt een belangrijke plaats ingenomen door wit (ook in contrast-look) waarbij een speciale voering het doorschijnen voorkomt. Over voering gesproken: voor moei lijke figuren zagen wij badpakken met apart ingewerkt corrigerend voorpand. Voorts een bijzonder mooie lijn door een schuin gedra peerd bovendeel. En natuurlijk zijn er de lastex modellen die corrige rend werken, en de modellen met kort glad schootje. De verleden jaar Ingezette easy- look bekoort steeds meer. Het soepel om het lichaam vloelende blouse- deel dat bij het lopen beweeglijk plooit om de tors (al of niet in gehouden door een ceintuur), past volkomen in de mode van de jeug dige, sluike hemdjaponnen en shifts die het zomerse beeld zo elegant maken. In deze stijl zijn flatteuze hesjes het derde stuk van een drie delig kostuum; zij worden gedragen over de bikini. Badmantel van katoenen ocelot imprimé (grijs) die gevoerd is met witte badstof. Badpakje eveneens van witte badstof. blokhakken kenmerkend zijn voor zomer '64. (Foto's Bata Internatio nal) Comfortabel is de schoenmode an no 64. Onze hakken zijn stevig en voor overdag bijna vierkant, terwijl de hoogte varieert van 3.5 tot 5 cen- 'ïmeter! Dat wordt wel even wennen; de voet is er aan gewend in één mi nuut, want die voet heeft het in de afgelopen jaren slecht gehad. Maar het oog vond de spitse naaldhak wel elegant.We gaan nog verder en ien naast de spitse leest voor ele gant-, middag- en avondschoentjes thans ronde en ovale neus-vormen. De zojuist gelanceerde Parijse Cou turelijnen herinneren aan de jarn twintig-dertig. Natuurlijk doet dc schoenmode daaraan mee. De T-strij sluiting, de wreefbandjes en opei hielen halen de charlestontijd voorde geest. Maar daarnaast valt er een ver sobering in de schoenmode te con stateren. Vanuit Frankrijk en Italië komei de nieuwe collecties voornamelijk ir 'wee leesten: De elegante modellen in soepe' hevreau-leder, met fijne plissés en itsnijdingen op de voorvoet. Hierbi en steviger hak dan wij gewend wa en, van 5 hoogstens 5.5 cm hoogte Daarnaast de sobere comfort choen, die wij in goed Nederland shopping-centre shoe" noemen, om 'at de afgeronde leest en stevigt ilokhak ons in staat stelt te winkelen '.onder helse pijnen of dodelijke ver moeidheid. ïjc Zelfs de sandaal en open hiel- schoen is sportiever en degelijker ge worden dan ooit, voorzien van brede banden en veilig gegespte riemen. Eindelijk verstandig! Nu staan we met beide benen op de grond! Statistieken wijzen uit dat de meeste baby's ter wereld worden gebracht door moeders tussen 20 en 30 jaar. Tegenwoordig willen jonge vrou wen er aardig en vooral modieus uitzien onder alle omstandigheden en daarom is het begrijpe lijk dat ook positiekleding aan mode onderhevig is geworden. Als de kleding voor aan staande moeders niet door experts werd uitgedokterd, zou het moeilijk zijn er ..aardig en modieus" uit te zien, want de lijn is al en kele jaren ontworpen voor de zeer slanke vrouw. Dank zij vindingrijke ontwerpers hebben wij ver stelbare rokken gekregen die naar onder toe een slank silhouet blijven ge ven. Maar de rok met jas je of jak worden wij nu wel een beetje beu, thans verlangen we naar iets nieuws en zie! Het is er! Vooreerst het lente-pakje van rok met korte cape die reikt tot de polsen, uitge voerd In tweed. Verder dragen we met plezier de hemd- of doorknoopjapon die meer en meer veld zal winnen. De halsuitsnijding staat het toe er een truitje of blouse onder te dragen. De ruggen zijn van een diepe mgestikte ploöi voorzien, die op een gegeven ogen blik kan losgetornd wor den. Vrolijke kleuren, licht- marine, zachtrood, terry, zullen hun invloed niet missen. Tenslotte kan de aanstaande moeder in een vlot vallende poncho of kort badjasje, nog een hele poos genieten aan de wa terkant. De french-bra (beha) is uit stevig maar zeer soepel nylon gaas gemaakt de form-bra is naadloos uit één stuk, maar luchtig geperforeerd en boven dien gevoerd. Bijna alle badpakken (95%) zijn vervaardigd uit sythetische stof. Hiernaast een fietspak ontwor pen door Arnoud Diepenveen. Eer lijkheidshalve moet erbij vermeld worden dat de bedoeling hiervan in de eerste plaats is, de stof (ka toen) tot zijn recht te laten komen. Op een broek-wikkelrok van inge nieuze coupe een blouse met battle- dress jasje. Op het hoofd een com binatie van baret en bivakmuts Mogen wij nog wel zo hard lachen om de fietspakken van oma vroe ger? Strandensemble van verstelbaar jasje met doorgetrokken ceintuur en ballonbroek, gemaakt uit badstof in sprekende kleuren. Daarnaast, elegant cape-manteltje over rechte rok. (Modèles Modart). MILITARY LOOK heet het in mode-taal. een look die erin gaat als koek. De charme, de pikanterie van het contrast is hieraan debet. Want w'e staat het stoere uniform om te stelen? De vrouw met het jeugdige figuur en het slanke sportieve meisje. De Haute Couture heeft in de laatste seizoenen deze militaire pas aangegeven. Nu marcheren vooral de regenmantel en de vakantickleding mee. Om bij te blijven hoort er een 'officer's coat' in de gar derobe! Sterk en goed wasbare materialen die tegen een stootje kunnen, genieten ■te voorkeur voor deze praktische en grap pige kleding. Alle zomen worden breed afgestikt, niet zelden in afstekende kleur. Koperen, witmetalen of Ieren knopen zor gen stoer voor één- of tweerijige sluiting en doen dienst op zakken en epauletten. Wij geloven dat de vrouw, aldus uitgerust, met succes tot het offensief kan overgaan. Om langs de waterlijn te flaneren en om te stoven in de zon, hoeft niemand een uniform te dragende fantasie van de mode kent in dit opzicht geen grenzen. Hoe doller hoe leuker, zegt de een; praktisch is mij ook wat waard zegt de ander. Leuk zijn zeker de pakjes van het gezelschap rechts; ze worden door de ontwerper Ernst Jan Beeuwkes betiteld met „Après plage"! Num mer één en nummer drie dragen een getailleerd hemdje met korte mouwtjes, dat heel wijds strand- jurkje wordt genoemd. Door het zijsplit is het broekje te zien. Een overgooier die van dezelfde stof is gemaakt wordt van voren gesloten met enorme knopen. Nummer twee heeft eenzelfde strandjurk met rood-wit-blauw linnen overgooier. De laatste in de rij draagt een „plage-complet" (stoor jt niet aan de mooie woorden) bestaand uit een okergele broek met bruin-rood- oker imprimé bolero die met franje Links driedelig badkostuum, bikini met „easy look" hesje dat, hier fijn- gestreept, het badpak decent aanvult. Onder: Met strandhoed en tas van dezelfde Italiaanse imprimé cotton uit Italië, heeft deze schone zich neergevlijd. De verschillende gemaksandaleu laten zien dat brede handen en mtimèd» de zonnebril omhoog geschoven op het haar. Juist zo als de ouderwetse autorijders, wanneer zij uit hun wagentje stapten. is afgezet. Een stola van dezelfde stof is om het hoofd geslagen. Zoals aan de twee uiterste meisjes is te zien draagt men van de zomer

de Stem | 1964 | | pagina 25