Waarschuwing tegen inflatie Erhard maakt gewag van nieuw herenigingspian ZWARTE VLAGGEN IN LILLO ieru Amerikaanse piloot bij Russen bezocht BOTERRESERVE BIJNA UITGEPUT Orkest oorzaak conflict bij Nederlandse Opera np Roemeense „missie is mislukt VEERTIEN PAGINA'S VOORJAAR Detaillisten op rantsoen DAGBLAD VOOR ZEELAND Protesten tegen „te kleine" vergoeding Dirigent heeft noten op zijn zang Matiging Meer bewolking Hefelmann geeft leidende rol bij euthanasie toe Kroaten wegens homaanslag voor Duitse rechter KERK GEZOCHT VOOR HUWELIJK PRINSES Overleden getuige Boger was in Auschwitz lustmoordenaar Licht gewond in hospitaal te Maagdenburg De Gaulle roept op tot samenwerking met leidende naties Kritische vragen over jhr. Van Panhuys Voor God, Koningin en Vaderland I04e JAARGANG Uitgave: N. V. Uitg. Mij No. 24539 Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. DINSDAG 17 MAART 196-: Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per posl excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse" eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze correspondent) In het veroordeelde Antwerpse pol derdorp Lillo steekt weer de zwarte vlag uit. Een Lillonaar heeft een bouw ondernemer met geweld de toegang tot zijn eigendom ontzegd, omdat het Ant werpse stadsbestuur hem nog geen vergoeding had gegeven. De wijken Oud-Lillo en Lillo-Kruis- weg zullen nu spoedig moeten worden ontruimd, want op die plaatsen komt het reusachtige kanaaldok dat het zui delijker gelegen gedeelte der Antwerp se havens moet verbinden met de in opbouw zijnde Frederiksluis te Zand vliet. De veroordeelde wijken tellen samen ongeveer honderd woningen. De Lillonaars verzetten zich niet te gen de havenuitbreiding als zodanig. Wèl eisen zij een behoorlijke vergoe ding voor de overlast die hen wordt berokkend en met name voor hun ont eigende bezittingen. Het merendeel der bewoners van Oud-Lillo en Lillo-Kruisweg zijn oudere mensen. Alleen al van mense lijk standpunt bekeken roept hun ver wijdering uit hun levensmilieu proble men op. Wat zvooral niet nemen is de vol gens hen ontoereikende schadeloosstel ling van overheidswege. Zij krijgen 40 B.F. per vierkante meter grond, maar in het nabije Stabroek kost de bouw grond 300 B.F. per vierkante meter. In het beste geval krijgen zij voor hun huisje 150.000 B.F., terwijl het bouwen van een nieuwe bescheiden woning het drievoudige van dit bedrag kost. De Lillonaars verwijzen naar het voorbeeld van Zelzate, waar vijfhon derd huizen moeten worden gesloopt en waarvan de bewoners allen scha deloos werden gesteld onder de vorm van een andere in eigendom verwor ven woning. Ook wordt het voorbeeld aangehaald van het Nederlandse dorp Rijk, dat moest verdwijnen voor de uitbreiding van Schiphol. Alle bewo ners van Rijk kregen in de onmiddel lijke omgeving een nieuwe woning. Niet alleen zwarte vlaggen beheer sen het straatbeeld te Lillo, ook grote slagzinnen trekken de aandacht, zoals „De haven wordt groot, maar Lillo gaat steendood", „De Lillonaren eisen een huis voor hun huis", „Alarm, eerst betalen en dan kanalen", „We moeten verhuizen en worden zo arm als lui zen", enzovoort. Bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland heeft maan dagmorgen in een rede op het con gres van de C.D.U. te Hannover, het probleem van de verdeling van Duitsland uitvoerig aan de orde gesteld. Hij maakte gewag van een nieuw initiatief met betrekking tot het Duitse vraagstuk, waarvan de denkbeelden kortgeleden door de Westduitse regering zijn voorge legd aan de bondgenoten. Erhard sprak ook over het infla tiegevaar dat de Bondsrepubliek vanuit andere E.E.G.-landen be dreigt. Hij stelde zijn gehoor ge rust dat in elk geval geen revalua tie van de mark zal plaatshebben. Erhard ging niet verder in op wat het nieuwe Duitse initiatief inzake het verdelingsprobleem nu precies behelst. In grote trekken komen de denkbeelden van de Bondsregering neer op het vol gende: 1. De vier grote mogendheden hebben zich ertoe verplicht de eenheid van Duitsland te herstellen. 2. De essentiële doelstelling van de Westduitse politiek blijft de hereni ging en niet een voorlopige regeling. DE VLAAMSE Linie, die op 27 maart voor het laatst verschijnt, zal opgevolgd worden door ..De Nieuwe", uitgave van een onafhankelijke groep, die echter de redactionele lijn van „De Linie" wil voortzetten. EEN VIKING-schip, dat op 10 maart uit een Adriatische haven vertrok om de Atlantische Oceaan over te steken, wordt vermist. De Joegoslavische luchtmacht heeft tevergeefs naar het schip gezocht. Er zijn tien man aan boord. DE CORRUPTIE is omvangrijker dan ooit in Indonesië. Dit heeft Nasoetion ge zegd. Hij kondigde ook nieuwe maatre gelen ter bestrijding ervan aan. DE PRINSESSEN Beatrix en Irene zul len hun ouders vergezellen op hun reis naar Mexico van 8 tot 17 april. KROESTJEV heeft in het voorwoord van het boek „Problemen der vrede", het vredeswerk van de Pausen Joannes XXIII en Paulus VI geprezen, „ook al is de Katholieke Kerk ons ideologische te genstandster". HET PROCES tegen negentien personen, beschuldigd in verband met de treinroof in Aylesbury, werd voor twintig minu ten verdaagd omdat iemand een jurylid steekpenningen zou hebben aangeboden. DE AMERIKAAN, tegen wie in Barcelo na de doodstraf was geëist wegens moord op een antiquair, heeft dertig jaar ge kregen. De anderen onder wie een Spaanse vrouw, tegen wie ook de dood straf was geëist kregen gevangenis straffen variërend van zes tot drieëntwin tig jaar. De directie van de Nederlandse Opera heeft van de dirigent Alber to Erede de mededeling ontvan gen, dat hij de leiding van de nog door hem in dit seizoen te dirige ren werken niet op zich wil ne men. Hij heeft daarbij gesteld, dat de nood zakelijke artistieke resultaten met het orkest in zijn huidige samenstelling en werkwijze niet kunnen worden bereikt. In het communiqué waarin zij dit be kendmaakt, voegt de directie daaraan toe: Dit valt samen met een mededeling van de algemeen muzikaal leider Franz Bauer Theussl, dat hij zich genoodzaakt ziet ontheffing te vragen van zijn con tract, tenzij waarborgen gegeven kunnen worden dat binnen korte tijd aanzienlij ke artistieke verbeteringen te realiseren zijn. De directie heeft de vertegenwoordi gers van de geëngageerden van een en ander in kennis gesteld en daarbij volledige overeenstemming met het be- 3. De voortgang op de weg naar hereni ging moet gekoppeld worden aan vorderingen op de weg naar ontwa pening en regeling van de kwestie van de Europese veiligheid. .Getracht moet worden", aldus Erhard. „de wegen en middelen te vinden onf een einde te maken aan het menselijk leed dat door de verdeling van Duits land wordt veroorzaakt, want dat vooral maakt het tot een brandende kwestie". Inzake de pasjesregeling zei Erhard: „De vrijheid van mensen is geen handels object. Zij die politieke successen willen boeken met de tranen van moeders en hun kinderen geven blijk van een onge hoord gebrek aan scrupules en menselijk gevoel". De bondskanselier sprak zich uit voor voortzetting van de onderhandelingen over de bezoekerspasjes, maar verklaarde dat pas van een wezenlijke normalisering gesproken kan worden wanneer het vrije verkeer in heel Duitsland hersteld is. Erhard, sprekend over de economie, maande de E.E.G.-partners en Oostenrijk en Zwitserland, zich te matigen op eco nomisch gebied. De inflatie van de an dere E.E.G.-landen betekent een bedrei ging voor de stabiliteit van de Westduit se economie, zei hij. De bondskanselier waarschuwde voor overdreven looneisen die de uit de E.E.G.-landen „ingevoerde" inflatie nog zou kunnen versterken. De regering zal binnenkort bij de Bondsdag nieuwe voorstellen indienen die bedoeld zijn om te voorkomen, dat de economie van het land in de „gevaarlijke spiraal van in directe waardevermindering van de Duitse mark komt". Erhard zei verder nog dat de E.E.G. terecht in de hele wereld weerstand zal ontmoeten indien zij zich in de Kennedy^ ronde niet een open gemeenschap toont en zichzelf beschouwt als een geïsoleerd blok. Sprekend over de Westduitse samen werking met Frankrijk en de Verenigde Staten, zei Erhard niet te aarzelen en er geen tegenspraak in te zien beide landen in één adem te noemen „omdat Ameri kaanse divisies op Duitse grond staan om mee te helpen aan de verdediging van de Bondsrepubliek en omdat de Frans-Duitse vriendschap de sleutel vormt tot de Europese politiek". Erhard zei dat de Duitsers gebonden zijn aan de Europese eenheid, omdat het de voor waarde is voor de hereniging en het de buren in Oost en West de garantie geeft dat Duitsland niet „alleen zijn weg zal gaan". Op de foto: Dr. Konrad Adenauer (rechts) schijnt Bondskanselier prof. dr. Ludwig Erhard een „vingerwij zing" te geven tijdens de bijeen komst van de christen-democrati sche partij in Hannover. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Dr°og en op de meeste plaatsen nog vrij zonnig weer. Tot matig en langs de kust tot krachtig toe- n T6at-6 w*nd tussen oost en zuid- ost. Middagtemperaturen van drie tot zeven graden. vandaag: zon onder 18.49 uur. Maan op 8.41 uur. Morgen: zon op 6.47 uur. Hefelmann heeft maandag tij dens het euthanasieproces in het Duitse Limburg toegegeven de lei ding te hebhen gehad bij het eli minatieprogramma van geestelijk en lichamelijk onvolwaardige kin deren. Hij beweerde dat zijn rol bij het ver gassen van volwassenen onbetekenend is geweest. Hefelmann voerde als veront schuldiging aan dat zijn chef hem aan het begin van de oorlog gewaarschuwd had tegen het weigeren van medewerking aan het euthanasieprogramma. Iedereen die bevelen in verband met de „genade"- moorden zou weigeren, kon rekenen op de kogel, aldus Hefelmann. stuur het standpunt ingenomen dat het voor de Nederlandse Opera noodzakelijk is zodanige maatregelen te nemen, dat de heer Bauer Theussl voor de Neder landse Opera behouden blijft en dat dirigenten als Alberto Erede voor de opera niet verloren behoeven te gaan. De daarvoor nodig geacht reorganisa tieplannen zijn opgesteld en aan de ver tegenwoordigers van de geëngageerden bekendgemaakt. De leider van de groep Kroaten die verleden jaar november een bomaanslag pleegde op het gebouw van de Zuidsla- vische ambassade te Bonn, heeft maan dag verklaard dit te hebben gedaan om de archieven van de Zuidslavische spion nen te vernietigen. De man, de 39-jarige Franjo Percic, verklaarde tijdens het proces in Bonn dat hij alleen verantwoordelijk was voor de organisatie van de aanlsag op 29 no vember 1962. Hij zei geïnspireerd te zijn door een Zuidslavische verzetsstrijder uit de tweede wereldoorlog, die na de aan slag West-Duitsland verliet. Percic wei gerde de naam van de man te noemen. Het bezoek dat prinses Irene, ver gezeld van haar particulier secreta resse, aan de parochiekerk van het H. Kruis in Amersfoort heeft ge bracht, wordt in rechtstreeks ver band gezien met haar huwelijk, waarvoor nog niet definitief een plaats gekozen is. De prinses heeft zich allerlei bijzonderheden over de kerk laten vertellen. Ze vond het een „feestelijk" godshuis. ATE VROUW Corrie van Eijck-Pijnenburg 'f familie Van Eijck uit Riel zijn gisteren nogal geschrokken van een door het A.N.P_ op gezag van Reuter verspreid bericht dat vliegtuig maker Theo van Eijck deze week in Lybië terecht zou moeten staan op beschuldiging het land on wettig te zijn binnengekomen. Later werd het be richt herroepen, hetgeen uiteraard weer de nodige opluchting veroorzaakte. Overigens is de familie van Theo van Eijck nog niet veel wijzer geworden. Noch Theo's moeder, noch mevrouw Corrie van Eijck weten of de brie ven en telegrammen die ze hem hebben gestuurd, al zijn aangekomen. Wel is Corrie van Eijck- Pijnenburg volgens haar schoonzusje „nog bezeten van een reis naar Lybië. Niettemin wees zij het aanbod van een ochtendblad, dat de reis voor haar wilde regelen, na enig nadenken van de hand omdat zij er weinig voor voelt de consequen ties daarvan te aanvaarden, ,,want" zegt schoon- In het voortgezette proces te Frankfort tegen voormalig personeel van het con centratiekamp Auschwitz, heeft de voormalige SS'er Wilhelm Boger, bij genaamd de „dood van Birkenau", en tot nog toe hardnekking zwijgzaam, voor het eerst iets in dit proces ge zegd. Met korte woorden wees hij de beschul digingen van twee voormalige „kapo's", kampbewoners die over de anderen toezicht uitoefenden, omtrent het neer schieten van gevangenen met een ge weer, van de hand. Boger sprong van de beklaagdenbank op en ontkende ooit met een geweer door het kamp gelopen te hebben. Zelfs met zijn dienstpistool had hij nog nooit geschoten. Een der getuigen had gezegd dat er, als Boger verscheen, gemompeld werd: „Daar komt de dood". Boger gaf toe dat hij meer dan één bijnaam, zoals de „dood van Birkenau" had gehad, maar, zo zei hij, „ik moest toch een mij ge geven opdracht uitvoeren". Een inmiddels overleden jodin had tij dens het vooronderzoek verklaard dat Boger een lustmoordenaar was ge weest, die zijn misdaden niet alleen maar beging omdat hij daartoe order gekregen had. Zij getuigde o.m. dat Boger eens een vrouw levend in het vuur had gegooid, nadat zij geprobeerd had in het uniform van SS-bewaakster het kamp uit te vluchten. Boger, uit vinder van de naar hem genoemde martelschommel, mishandelde en fol terde gevangenen, aldus het getuigenis, en zijn verhoren waren vaak dodelijk. In een hospitaal van het rode le ger te Maagdenburg wordt een van de drie Amerikanen verpleegd, die het kort geleden boven Oost-Duits- land neergehaalde vliegtuig heb ben bemand. Een Amerikaanse of ficier-arts heeft de gewonde, kapi tein John L. Monroe, maandag middag bezocht. Hij bleek er niet ernstig aan toe. Russische militaire autoriteiten hadden het Amerikaanse bezoek aan Maagden burg mogelijk gemaakt. Over het lot van de twee andere Amerikanen hebben de Russen geen inlichtingen willen verstrek ken. Bekend is overigens dat ook zij zich in Russische detentie bevinden. De Russische mededelingen werden verstrekt aan de Amerikaanse militaire verbindingsmissie te Potsdam, die eerder tevergeefs geprobeerd heeft met de be manning in contact te komen en het wrak van de verkenningsbommenwerper te Het voedselvoorzieningsin- en -ver koopbureau, de r^ksinstelling waar boter wordt ingeleverd die geen normale afzet kan vinden, heeft geen ons voorraad meer. Dat is voor het eerst sinds vele jaren het geval. Al enige weken lang be schikte het over niet meer dan enige tientallen tonnen. Het bureau is de vier duizend ton Amerikaanse en 500 ton Franse boter, die het in opdracht van het produktschap voor zuivel heeft ge en verkocht, nu ook geheel kw\jt. Dé groothandel heeft nog wat restan ten importboter, die nu gebruikt wor den „ter aanvulling". Men heeft zich na melijk, naar wij van de zijde van de co- operatieve groothandel vernamen, ge noodzaakt gezien bij de afgifte van bin nenlandse boter aan de detailhandel een rantsoenering in te stellen. Verwacht wordt wel dat de situatie nu iedere week beter zal worden, doordat de verhoogde prijs de produktie van boter voor de zui velfabrieken aantrekkelijker heeft ge maakt. Daar staat tegenover dat de paas dagen naderen (29 en 30 maart). In de week voor Pasen is de boterafzet meestal aanzienlijk groter dan normaal. Vorig jaar werd in die week 1700 ton boter verkocht tegen normaal 1350 ton per week; in 1962 was het 1500 ton tegen 1200 ton normaal. Het grote, vooral Duitse toeristenbe zoek is een belangrijke oorzaak van dit zus Tiny van Eijck „die krant zal het wel niet voor niets doen". Vandaag wordt de Gruman Tracker van de Marine, waarmee Van Eijck naar Benghazi vloog door een bemanning van de M.L.D. teruggevlogen naar Malta. Op Malta wordt de Tracker uitgebreid onderzocht. Van dit onderzoek zal afhangen of het toestel dan vandaag af of anders woensdag naar Nederland (vliegveld Valkenburg) zal worden terug gevlogen. Het is nog maar zeer de vraag of ook de gedroste vliegtuigmonteur Van Eijck tegelijkertijd mee komt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken kon ons daar vanmorgen desgevraagd nog steeds geen zekerheid over verschaffen. De Nederlandse diplo maat dr. Van Loon heeft weliswaar in een gesprek met Theo van Eijck op diens terugkeer naar Neder land aangedrongen, maar die poging heeft nog geen succes gehad. In een telefoongesprek dat de redactie van de televisierubriek Memo gisteravond had met dr. Van Loon in Lybië kon men deze horen ver klaren dat hem niets gebleken was van „neer slachtigheid" bij Theo van Eijck. Volgens de heer Van Loon moet Theo de consequenties van zijn daad bewust onder ogen hebben gezien. De vlieg tuigmaker wil nu rustig overdenken wat hem te doen staat. Mevrouw Corrie van Eijck handhaafde voor de t.v. haar standpunt dat Theo in een bui van neer slachtigheid naar Lybië is gevlucht. Zij heeft dat opgemaakt uit een brief die zij van hem kreeg. Zij maakte ook nog gewag van een conflict tussen Theo en zijn superieuren, verschijnsel. De boterhandelaren wach ten nu vol belangstelling af welke in vloed het vroege tijdstip, waarop Pasen dit jaar valt, zal hebben op het vreem delingenverkeer. Bij het ministerie van Landbouw meent men dat de krappe boterpositie in de eerste plaats veroorzaakt is door de ge ringe melkproduktie. Deze is in 1963, on der invloed van de strenge winter 1962 1963, de vermindering van de veestapel en de toeneming van de vraag naar en dus ook de produktie van vlees, aanzien lijk achtergebleven bij die van het voor afgaande jaar. 5? De Roemeense delegatie, die heeft ge poogd een brug te slaan tussen Rusland en de Chinese volksrepubliek, heeft blijk baar geen succes geboekt. De onder leiding van premier Ion Gheor- ghe Mauer staande delegatie, is na een conferentie van twee dagen met premier Nikita Kroestjev en andere Russische partijleiders, naar Boekarest vertrokken. Zij was tevoren in de Chinese volksrepu bliek en Noord-Korea geweest. Terwijl de delegatieleden Kroestjev te Gagra, een vakantieplaats aan de Zwar te Zee, op de hoogte stelden van het Chi nese standpunt terzake van de Chinees- Russische geschillen, kwam radio Peking weer in de ether met voor Moskou be stemde beschuldigingen. Gedurende de 10 dagen dat Mauer in Peking was, lieten Rusland en China hun stekelachtigheden achterwege. Het gisteren in Rusland uitgegeven com muniqué sprak van „de versteviging van de eenheid en saamhorigheid van de so cialistische landen en de internationale communistische beweging", maar repte niet van Mauers bezoeken aan China en Noord-Korea, dat aan de zijde van de Chinese volksrepubliek staat. Verwacht wordt dat het Chinees-Russi sche geschil zich in de komende week zal toespitsen. Kroestjev is van plan vol gende maand te Boedapest en te Moskou besprekingen te voeren met communisti sche leiders uit Oost-Europa. inspecteren. Maandagmiddag zou van Amerikaanse zijde verdere stappen tot vrijlating van de vliegers en teruggave van het vliegtuigwrak aangekondigd. Uit het feit dat de Russen een Ame rikaanse officier toestemming hebben verleend de gewonde kapitein Monroe te bezoeken, menen politieke waarnemers te kunnen concluderen dat de gewonde waarschijnlijk niet wegens spionage be recht zal worden. Vandaag hebben alle ambtenaren in de Mexicaanse hoofdstad vrijaf ter be groeting van president De Gaulle van Frankrijk, die maandagmiddag voor een driedaags bezoek arriveerde. De om helzing tussen president Mateos en De Gaulle werd gezien als een symbool voor de hernieuwde betrekkingen tussen Frankrijk en Mexico. In een toespraak vanaf het presiden tiële paleis deed De Gaulle later in het Spaans een beroep op het Mexicaanse volk om samen te werken met de naties die tegenwoordig de wereld leiden. De Mexicaanse politie had voor' de aankomst van De Gaulle uitgebreide vei ligheidsmaatregelen getroffen. De onge veer 800 in Mexico-stad wonende vroege re Algerijnse Europeanen werden spe ciaal bewaakt. Het bezoek van De Gaulle aan Mexico is de eerste stap van een plan om de traditionele banden tussen Frankrijk en Latijns-Amerika te doen herleven. Hij zal het grootste deel van zijn bezoek in de hoofdstad doorbrengen, besprekingen voeren met president Mateos en slechts een kort toeristenuitstapje buiten de stad maken. Vandaag zal president De Gaulle het Mexicaanse parlement toespreken. (Van onze parlementaire redactie) Heeft de Nederlandse ambassadeur in Madrid zijn ontslag aangeboden en heeft de regering toen dit aanbod afgewezen? Deze vraag hebben vele Eerste-Kamerle- den minister Luns gesteld in het voorlo pig verslag op de begroting van Buiten landse Zaken. De Eerste Kamer stelt deze vraag i.v.m. de rol van ambassadeur Van Panhuys tijdens het verblijf van prinses Irene in Spanje. Is, zo vragen deze senatoren voorts, naar de mening van de regering ambassadeur Van aPnhuys volledig bere kend voor de wellicht juist in de eerst komende tijd extra moeilijke taak. welke hem op die post nog zal wachten? En kele leden dringen aan op terugroeping van ambassadeur Van Panhuys. Ook al hebben we de laatste dagen met de kraag omhoog gelopen, het voorjaar zit tóch in de lucht. Vandaar dat we het, ondanks de temperatuur, niet nodig vonden nog langer te wachten. Vandaag komen we met veer tien pagina's die een en al voor jaar zijn. De mode, watersport, uw tuintje, kamperen alle- maal dingen die weer het ge- sprek van de dag zijn zodra de zon een vriendelijker gezicht toont. Een lentenummer met voor elk wat wils. Dat was onze opzet. We hopen dat u er plezier aan beleeft.

de Stem | 1964 | | pagina 1