LLS Kisser Trek er eens op uit met een tent begon er mee... CARA VANNING Niet aan tijd of plaats gebonden Hele dorp en van linnen en lawaai 2300-2400 EDE i Van alle tijden Status UM luto koopt lijvend Jer nieuwe t)." .500.- »f f 7200.- nderen JS Ik geloof nooit dat we 't droog houden.. Het rijden De prijs Voor iedereen? Stalling 8 1 S5SS5SS—SS3SS Stand205 HISWA- botenshow te Amsterdam, van 17 t/m 26 maart a.s. a ekstraat 4 lex No. 14332 met lengten van IEKENDKRUISER, :en lengte van 7.60 igt 30 km per uur. 5.50 - 6.75 - 8.30 ise wegen Major EXTRA'S itiger motor heeft de ig een aantal extra's rnchroniseerde 4 ver met o.a. extra asbak- ngen, vloerbedekking neer. ajor V geeft 1 TEL. 01158—497 TEL. 01178—326 S de, behalve aan zijn vaste woonstee, aan reeksen conventies ge bonden 20ste-eeuwse mens in zijn hart een nomade ge bleven? Stimuleert de enge begrenzing van zijn flat, de stadsdrukte en de bezwan gerde lucht tussen de hui zenblokken zijn verlangen naar de wijdse vrijheid der natuur? Het is moeilijk te zeggen welke motieven honderd duizenden mensen er elke zomer weer toe brengen, de stenen beschutting van hun huis tijdelijk te verruilen voor die van een zeildoeken hut ergens in een afgelegen oord. Voor sommigen komt daar misschien ook wel bij dat ze op latere leeftijd in staat zijn het ideaal te ver wezenlijken, waarvan ze in hun jeugd VADER ABRAHAM leidt hebben we eens meegemaakt op een Zuidfranse camping. Daar arriveerde een kleine Nederlandse karavaan, bestaande uit drie sleeën van auto's, waarvan er twee dienden als trekpaard van een' knots van een caravan. De luxueuze woonwagens bevatten gescheiden woon-, slaap- en keukenvertrekken, alsmede een douchecel. Auto nummer drie trok een aanhangwagentje, waarop een blin- tenten. Iemand van de getergde mede- kampeerders had zich namelijk een paar harde woorden laten ontvallen en dat vonden de lawaaischoppers niet leuk. Dan vertrokken ze maar liever naar elders. Tot 2 uur in de nacht zijn ze bezig geweest met af breken en inpakken. Een half uur later verliet de laatste auto met veel geronk en geclaxonneer de camping. peren begeleid wordt door zulke uit wassen. Ook in hotels en pensions treft men trouwens wel eens gasten aan met minder prettige hebbelijk heden en onhebbelijkheden, maar een diplomatieke gérant kan daar wel eens corrigerend optreden. Het blijven gelukkig uitzonderin gen. Over het algemeen treft men op de campings in binnen- ere bui tenland plezierige mensen door een paar droge blokjes tegen elkaar te schuren tot ze ontbrandden, kookt geen sterveling meer. Veld bedden, luchtbedden en schuimrub ber matrassen worden geprefereerd boven de harde grond, die eens on der het motto „terug naar de na tuur" werd verkozen door de Spar taans levende kampeerder. Het hondenhokje wijkt hoe langer hoe meer voor de bungalowtent, l i waarin je tot in de hoeken rechtop als padvinder kunt staan. Ill en uit een tent krui- li pen, eens zo schilderachtig getekend nebben gedroomd maar dat toen bij gebrek aan geld door Toon Hermans, is er niet meer ,ii.. i- i i ,ii hij. De kleine shelter doet nog slechts een illusie moest blijven. Feit is, dat het aantal kampeer- ders in de jaren na de tweede wereldoorlog enorm is toegenomen. Als vastenavond achter de rug is beginnen zij weer naar de zomer toe te leven. Zij lezen de weer in groter aantal in de kranten verschijnende advertenties van reisbureaus met plaatjes van wuivende palmen en zonnige stranden. En gaan dan op zolder inspecteren, of de kampeer- spullen nog in orde zijn, of er aar. de tent of slaapzaak iets versteld dient te worden, of eere stel op weer barstige rotsbodem kromgebogen haringen vervangen moet worden. Kamperen is voor de sportief inge stelde liefhebber de mooiste manier om zijn weekends en vakantie door te brengen. Dat kan gebeuren dicht bij huis, het liefst met bossen en zwemwater dicht bij de hand. En als de weergoden het niet zo best voor hebben met het eigen vaderlandje, is niets eenvoudiger dan het hele kam* peer-hebben-en-houden achter op de brommer of in de auto te laden en tegen de prijs van een paar honderd liter benzine zuidwaars te trekken Die meerdere liters benzine leveren dan zowat de hele meerkosten van eer? kampeer-vakantie op. Het staan geld op een camping loopt in binnen- en buitenland niet veel uiteen. Bij het maken van bespiegelingen over een onderwerp als dit is de ver leiding groot, terug te grijpen in de historie. Allicht ontdekt men dan dat de Romeinen het al deden, of misschien de Chinezen. Kamperen is, geloven wij, een be zigheid die zo oud is als de mens heid. In de dagen dat de evolutie leer hoe langer hoe meer aanvaard gemeengoed wordt, is het moeilijk om te zeggen dat de eerste mens al een kampeerder zal zijn geweest. Misschien werd er al gekampeerd toen de mens., eh.. nog dier was. Vast staat dat Vader Abraham in een tent heeft gehuisd, zij het dat ze het materiaal waarvan zij gemaakt was wel wat afweek van onze tegen woordige linnen en nylon tenten. Wie kent niet het bijbelse voorstel om op een plek waar het goed toeven was, drie tenten te bouwen? De kruisvaarders trokken al kam perend Jeruzalemwaarts. Eigenlijk hebber? alle legers door alle tijden heen gebruik gemaakt van tenten. Ons moderne „camping" voor toe ristische doeleinden stamt uit Enge land. Vooral via de padvinderij is het kamperen sterk gepopulariseerd. Hierin ligt o.a. ook de verklaring voor het feit, dat het kamperen in Duitsland tot na de oorlog maar heel weinig werd bedreven. In de Hitler- tijd immers was de padvinderij in Duitsland taboe. De Duitser, voor zover hij vóór de tweede wereld oorlog reisde, was gewend aan het overnachten in hotels en pensions. In Spanje, dat in vele opzichten conservatief is aangelegd, beschouw- dienst voor de jeugd en dan liefst alleen als slaapverblijf. Niet gering is het aantal kakmperende families, dat er op uit trekt met een klein tentendorp: een bungalowtent die overdag de hele familie huisvest en daarnaast ettelijke shelters als on derkomen voor de nacht voor de kinderen. Het klinkt paradoxaal, maar de uit zijn moderne comfort vluchtende kampeerder zoekt op de camping toch ook weer het comfort. Het meest in trek is de camping, uitge rust met douches die warm en koud water leveren, met wasmachines die die te huur zijn, een kantine met jukebox en 's nachts een bijna steedse verlichting. In de tent ontbreekt het cofort evenmin. Wie eens op zijn eerste kampeertocht zijn potje kookte op een goedkoop maar deugdelijk spi- rituscomfoor, stapt het volgend jaar over op butaangast dat een com- foor vereist van al gauw enkele tientjes. Zon comfoor staat op een opvouwbaar keukenkastje (pl.m. 60 gulden) en de proviand wordt be waard in eer? koelbox (pl.m. 75 gul den). Het meubilair bestaat uit stalen kampstoelen en -tafels, de elektri sche tentverlichting wordt aange sloten op de accu van de auto. Na tuurlijk gaat de transistorradio mee We hebben het meegemaakt dat kampeerders overdag in de vrije na tuur zaten te „genieten" van hetgeen het draagbare televisietoestel te zien gaf. Eigenlijk is dit geen kamperen meer.. Het lijkt meer op het uit stallen van een reeks status-sym- bolen, bedoeld om de kamperende buurlieden te epateren. Tot welke dwaze uitwassen dit De ANWB is zelfs met een mobiel inlichtingenstation paraat om trek- kers en kampeerders op dagen in het hoogseizoen aan een plekje te j helpen. Gelooft u echter niet, dat er nog soezerig-stille kampeerplek- jes in Nederland anno 1964 bestaan... de men tot voor enkele jaren de kampeerder nog als een soort zigeu ner, een arme nomade zonder geld voor een vast onderkomen. Cam pings vindt men er dan ook thans nog alleen in de door buitenlanders veel gefrequenteerde toeristenstre ken. De Spanjaard kampeert zelf niet. De Italiaan trouwens ook maar heel weinig, maar beiden hebben er in hun zonnige land ook niet zo'n behoefte aan. De tijd is lang voorbij dat kam peren een bezigheid was voor jeug dige padvinders of met Schillerkraag uitgedoste volwassenen, die onder de luifel de voordelen van een vegeta rische leefwijze bediscussi Slechts zelden treft men naast de hondenhokjestent nog een mokken - boom aan, die er zo bij hoorde. Op een met gesprokkelde dorre takken gevoed vuurtje, waarvoor de vlam dierede verkregen te worden kende speedboot prijkte. Onder luid gerucht, dat tot in de verste hoeken van de camping hoor baar was, werden de caravans op hun plaats gezet. Daarna werd be gonnen aan het opbouwen van twee kolossale bungalowtenten plus een drietal shelters voor de kinderen. Onder het bouwen werd uit de aan een boomtak hangende transistor- radio gehaald wat er in zat, tot grote ergernis van de overige kampeerders. Het opstellen der caravans en het opbouwen der tenten had ongeveer de hele dag in beslag genomen, 's- Avonds zat het hele stel tot héél laat en onder het genot van een paar dozijn flessen wijn in de kantine de vaderlandse liederenschat door te nemen, beginnend bij „En datteme toffe jongens zaan. en eindigend met ,,geif maan maar Emsterdem.." Tegen het middaguur van de vol gende dag kwam er weer lever? in het kleine dorp. Eerst werden de lege flessen als trofeeën aan de lui fels gehangen. Daarna werd met veel lawaai de speedboot van de aanhang wagen gehaald en naar het water gezeuld. Een paar uren lang werd de vreugde van zwemmers en zon- aanbidders op het strandje vergald door motorgeronk en met veel bra- vour veroorzaakte golven. Daarna werd de boot weer met hetzelfde kabaal op de aanhanger gesjord en werd begonnen met het afbreken der Het gaat er huiselijk en openhartig toe op een camping. Men lucht bed den voor de deur en heel het huis raad staat voor iedereen te kijk. Maar wie maalt erom? Zulke kampeerders komen geluk kig niet elke dag voor. Wel neemt het lawaai in de camping hand over hand toe, veroorzaakt door brom mers en draagbare radio's. Dit laatste gebeurt niet altijd met opzet. Som migen laten de radio wel op een laag pitje staan, maar ze vergeten te bedenken, dat een wand van zeil doek maar dun is en praktisch elk geluid door laat. Vooral als het erg druk Is op de camping en de tenten pal naast elkaar staan, kan ook een zacht spelende radio een kwelling voor de kampgenoten betekenen. Op sommige campings wordt daarom reeds het voorbeeld van de Keuken hof gevolgd en is de transistorradio streng taboe. Soms, wanneer een camping niet ver van de stad is gelegen, komt het voor dat kampeerders uit de tiener jaren tegen de avond met de brom fiets op pad gaan, zoekend naar bioscoop of dansgelegenheid. Bij hun terugkeer wordt de nachtelijke stil te verscheurd door het lawaai van hun blinkende knetterdingen. Het is erg jammer dat het kam- waarschijnlijk omdat de kampeerder- in-spé sportief aangelegd dient t« zijn. Het leven in de camping is over het algemeen minder conventioneel dan in hotel of pension. Er zouden boeken geschreven kunnen worden over plezierige kampervaringen en over het respect dat kampeerders onderling over het algemeen aan de dag leggen. Een voorbeeld 7 Eveneer?s op een camping In Frank rijk lag op het plankje bij de scheer spiegel een onbeheerd etui met een duur elektrisch scheerapparaat. We hadden het evenals de honderden overige tijdelijke kampbewoners al dagen zien liggen. Tenslotte hebben we het apparaat naar het kantoorge bouwtje gebracht, waar bleek dat de eigenaar een week tevoren al vanuit een andere plaats telefonisch had ge- informeerd of zijn scheerapparaat misschien als gevonden voorwerp was ingeleverd. Al die tijd had het dure ding onbeheerd op het plankje gelegen. Geen mens die het in zijn hoofd had gehaald, zich het aparaat toe te eigen«en. Ook zulke ervaringen doet men al kamperend op. Dit onderlinge res pect behoort tot de dingen, die het kamperen voor de liefhebbers maken tot een onvergetelijke manier van vrijetijdsbesteding. PIET TUMMERS. Velen zullen er dit jaar met de auto op uittrekken. Geen wonder, want één op de vijf tien Nederlanders rijdt te genwoordig in een personen wagen. Alles wat rijden kan is in de vakantieperiode en ook tijdens vele weekeinden op de weg te vinden. De vakantieganger zoekt evenwel in de eerste plaats de vrijheid. Hij wil niet gebonden zyn, hij wil zijn eigen dagindeling maken. Vaak betekent dat, dat hij van de grote weg af moet, zijpaden in moet slaan. Maar waar dan een hotel te vinden? Uren en uren zoeken is geen zeldzaamheid. Voor de automobilist zijn er evenwel andere mogelijkheden om in volkomen vrijheid en onafhan kelijkheid z'n vrije dagen door te brengen wéér hij maar wil. Wij doelen op de mogelijkheid om er met een kampeerwagen, een cara van of vouwwagen, op uit te trek ken. Weet U, dat er al zo'n 25.000 kampeerwagens bij Nederlanders in gebruik zijn? Eén op de 33 bezitters van een personenwagen kan dus zijn eigen hotel meenemen, altijd klaar voor gebruik. Op de komende tentoonstelling HISWA/GOED KAMP, van 17 tol en met 26 maart in het Amster damse RAI-gebouw tonen niet min der dan zestig exposanten hun kam peerwagens. Tezamen laten zij 230 verschillende modellen zien, waar van 175 mobiele caravans met vas te wanden, 32 vouwwagens en 2f wooncaravans of living-vans zoal' zij meestal worden genoemd. Ei zijn 50 primeurs bij. De bouwer1 hebben veel aandacht besteed aar het interieur van de wagens, vooral met het oog op een betere indeling Allerlei snufjes maken het leven in de caravan steeds aangenamer. slructie) met gemak kan trekken. Niet alleen op de vlakke wegen in Nederland, maar ook in de bergen. Trouwens, de A.N.W.B. heeft hier voor praktische lijsten, die gege vens over hellingpercentages bevat ten, zodat men nooit voor moeilijk, heden komt te staan, ais men zich aan de richtlijnen houdt De ramen zijn weer wat groter dan in voorgaande jaren, er zijn cara vans met een koelkast, elektrische aansluiting en zelfs met mogelijk heden voor warm en koud stro mend water. Daarnaast krijgt de bezoeker een indruk van de voort schrijdende technische ontwikkeling welke zich o.m. uit in verbeterde wegligging, meer comfort en een nóg betere bescherming tegen al lerlei weersinvloeden. Eer? kampeerwagen is niet goed koop. De gemiddelde prijs van de wagens op de tentoonstelling is 5.600.Daar zijn echter ook de grootste en meest luxueuze en com fortabele wagens bij inbegrepen. Als men bedenkt, dat de cara van en de vouwwagen tientallen jaren meegaan, dan is caravanning eigenlijk goedkoop en bovendien is men veel vryer dan vele andere vakantiegangers. Men kan genieten van de natuur op elke plaats die maar aantrekkelijk is, en niet al leen gedurende de vakantie, maar ook tijdens de weekeinden in het voor- en najaar. Een onderzoek heeft duidelijk aangetoond, dat degenen die een kampeerwagen bezitten er niet al leen tijdens het hoogseizoen gebruik van maken, maar ook tijdens vele weekeinden. Daarom is juist het rendement van een kampeer wagen hoger dan b.v. dat van een tent. Moet ledereer, nu maar gaan ca- ravannen? Beslist niet! Kamperen heeft altijd betekend, dat men zich moet kunnen aanpas sen. Ook al is dat „aanpassen" met de caravan veel minder, men moet er toch rekening mee houden dat men niet thuis is. De belangstelling voor de kam peerwagen is de laatste jaren enorm toegenomen. In de eerste plaats is dit wel te danken aan de groei van het personenwagenpark, hoewel het kampeerwagenpark zich. relatief gezien nóg sneller uitgebreid. Vaak denkt men, dat alleen een grote auto in staat is een caravan of vouwwagen te trekken. Niets is minder waar! Natuurlijk moet men bij aanschaf wel rekening houden met de capaciteit van de trekauto, maar in het algemeen kan men stellen, dat bijna iedere auto eer? caravan of in ieder geval een vouw wagen) in de simpelste vorm een wagentje met uitvouwbare tentcon- Het rijden met een kampeerwa gen is niet zo moeilijk als het lijkt. Bet rijden vereist eigenlijk alleen, dat men zich aanpast aan de eisen die de aanhanger stelt. Men moet er rekening mee houden dat de remweg wat langer is en dat het optrekken minder snel gaat. Iemand die voor het eerst met een cara van gaat rijden voelt zich begrij pelijk een beetje onwennig. Maar is ï?en 00k als men voor het eerst alleen met een auto de weg op gaat. s Wie met een goede combinatie rijdt, a een half UUr alles on- aei de knie. Het Vinden van winterbivak voor de caravan valt mee. Een goed af dak, waar de caravan vrij van re- ?e", ®Jaat' ls aI voldoende. En tenslotte behoeft een kampeerwa- ftam"16, VaIk naast de deur ge stald te worden. Er is altijd wel een plaats buiten de stad, bij eert boer of bollenkweker bijvoorbeeld De .grote gemeenten treffen in dit opzicht al voorzieningen. Verder geeft de A N.W.B. een lange lijst met Stallingsadressen uit, 'terwijl ook kampeerwagenclubs, exploi- X'l Va" kamPeerterreinen en vele bouwers en importeurs van kampeerwagens U doorgaan aan dallingsruimte kunnen helper. Gedurende het grootste gedeelte laar Sf' ™ihet "oege voor- ep ln de herfst, zal de ampeerwagens U doorgaans aan mden op een kampeerterrein of en-ander terreintje. Soms kan men zelfs 's winters met de caravan op stap gaan, mits ee" Paaf Speciale eisen voldoet Maar daarover moeten de lefhebbers maar eens met een des kundige spreken Tien tegen één dat ze daarna zin krijgen in zo'n vakantie! TEL. 2404

de Stem | 1964 | | pagina 13