Haastig beroep op V.-raad Kwestie Cyprus in explosief stadium Douane nam twaalf ton boter in beslag THEO KOMT VAST WEL WEER TERUG55 Nachtexpres naar de vrijheid Berlijnse scholier vond vluchtroute WIE LIJMT ER MEE tHooge Huys l voor u Prima weertje beertje voor een Burgemeester van Riel: Rus steelt een heel flottielje VLIEGTUIG IS VRIJGEGEVEN Paasei viel stuk DAGBLAD VOOR ZEELAND iectuurmenu Zware slag voor Zeeuw sch- Vlaamse smokkelhandel Enige regen LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING 104e JAARGANG No. 24537 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Bureau voor •m ZATERDAG 14 MA A*T -lx* Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 Incasso; 11,85 per pos) excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) TURKS ULTIMATUM ÏN NICOSIA AFGEWEZEN '.'%VAVvVvV%*V*V,V%*V,V,Vv«'V"V"*V-''V'V" Cyprus, op het ogenblik 's werelds gevaarlijkste onrusthaard, is het onderwerp van een reportagereeks van onze speciale verslaggever op het eiland. U vindt zijn volgen de aflevering op pagina 7. Zes nieuwe bruggen gaan er ko men over het kanaal van Gent naar Terneuzen. Een van onze redacteuren wijdt daar uitvoerig aandacht aan. Pagina 9. In Sluiskil gaat er veel verande ren. Zoveel dat een van onze ver slaggevers ter plaatse zijn licht heeft opgestoken. Pagina 9. Vandaag weer twee pagina's sport. Met verrassend nieuws over Kees Pellenaars, die al een ton aan pre mies voor de Tour zegt te heb ben. Men vindt het relaas van onze verslaggever op pagina 11. Over Leo Canjels en de krachtsport in Waalwijk kan men lezen op pagina 15. Wie van gedichten houdt, zal be langstelling hebben voor dc figuur van Gcrrit Achterberg. Over de manier waarop het tijdschrift Maatstaf hem herdenkt kan men lezen op pagina 13. Het oude Griekenland en Europa is weer een heel ander onder werp. Prof. Peremans heeft een vurig pleidooi gehouden voor Hel las. De bespreking van zijn boek treft men aan op pagina 13. Jaap ter Haar kreeg een bekroning voor zijn populaire „Saskia en Jeroen". Aanleiding voor een in teressant artikel op pagina 5. De kwestie Cyprus is als gevolg van Turkse actie in een explosief stadium gekomen. De Cypriotische regering heeft gisteravond een beroep op de Veiligheidsraad gedaan nog dezelfde avond bijeen te komen om de toestand te be spreken. De Veiligheidsraad kwam te middernacht bij een. De Turkse regering heeft president Makarios van Cyprus een „allerlaatste" waarschuwing gegeven. Het is de laatste kans voor de aartsbisschop-president om de kwestie Cyprus in der minne te schikken, zo heeft Ankara laten weten. De Cypriotische regering heeft de Turkse waarschuwing afgewezen. De Turken, die „gisteravond laat" antwoord van Makarios wensten te hebben, dreigden onomwonden met een invasie. Uit de Turkse vlootbasis Iskerendun wordt grote militaire activiteit gemeld. Troe pen waaronder mariniers en wapens zouden worden inge scheept. Op de rede ligt een vloot van vijfentwintig oorlogsschepen. De Griekse regering heeft in reactie op de Turkse activiteiten laten weten dat het geen eenzijdig ingrijpen van Turkije zal dulden. Makarios zegt dat de Grieken hem steun hebben toegezegd als Turkije het eiland mocht aanvallen. De Griekse strijdkrachten zijn in staat van alarm gebracht en de vloot „oefent" in de buurt van het eiland Cyprus. Maar als een buffer tussen de Turkse en Griekse vloten ligt een deel van de Amerikaanse zesde vloot. De Britse troe-pen op Cyprus moe ten op het ogenblik het hoofd bieden aan een bijzonder gevaar lijke situatie. Op de foto een Britse verster king en een verkenningswagen van de Life Guards. In een nota die vrijdagmorgen om vier uur door de Turkse ambassadeur in Nicosia werd overhandigd, waarschuw de de Turkse regering dat Turkije op grond van het verdrag van 1960 tot eenzijdige actie zal overgaan, tenzij aan de gevechten op het eiland onmiddel lijk een einde komt. Het is niet Tur- kijes eerste waarschuwing deze week. vandaar waarschijnlijk dat in Ankara van een „allerlaatste" waarschuwing werd gesproken. Nicosia meldde gis teravond dat de Turken de waarschu-j wing hadden doen volgen door een ul timatum „dat een landing op Cyprus onvermijdelijk is als niet vanavond laat (vrijdagavond red.) een Cypriotisch antwoord op de allerlaatste waarschu wing is gekomen". In de nota beschuldigt Turkije de Grieks- Cypriotische regering ervan de Turks- Cyprioten te willen uitroeien vóór de komst van het V.N.-politieleger. De Turkse regering eist een onmiddellijk staken van alle acties tegen de Turks- Cyprioten, een onmiddellijk staken van het vuren op het hele eiland en nale ving van alle bestaande bestandsrege lingen. speciaal die in Nicosia. Verder verlangt de Turkse regering opheffing van alle tegen Turks-Cyprioten gerich te belegeringen, onmiddellijk herstel van alle verbindingen en onverwijlde uitlevering van Turkse gijzelaars en de lijken van gedode Turken. De (Grieks-) Cypriotische regering op Cy prus heeft de nota van de hand ge wezen en Turkije meegedeeld dat dooi de dreigementen de toestand op het eiland aanzienlijk is verslechterd. In een verklaring voor de pers zei Ma karios (nog in Athene, waar hij be sprekingen voerde met de Griekse pre mier en met de beruchte kolonel Gri- vas van de vroegere EOKA. de terreur organisatie op Cyprus), dat Cyprus zich met alle mogelijke middelen zal verdedigen. Hij beschuldigde de Tur ken ervan een situatie te willen schep pen waardoor zij de Turkse regering een reden zouden kunnen verschaffen om in te grijpen. Makarios zou tegen de oorspronkelijke plannen in met spoed naar Cyprus terugkeren. De Griekse minister van buitenlandse zaken ontbood gistermorgen de Turkse ambassadeur in Athene om mee te de len dat de Griekse regering een een zijdig ingrijpen van Turkije nooit kon accepteren zonder afdoende tegenactie van Griekenland. De minister besprak de explosieve situatie ook met de Ame rikaanse en Britse ambassadeurs. Naar verluidt zou de Britse regering Turkije een „vriendschappelijke" waarschuwing hebben gegeven naar aanleiding van de Turkse actie. Ook op Cyprus zelf was de diplomatie ke activiteit gisteren groot. De Cyprio- tischè regering ontbood alle ambassa deurs in Nicosia om de toestand te be spreken. In Grieks-Cypriotische kringen liet men doorschemeren dat mogelijk de Rus sen de Griekse Cyprioten zullen komen helpen als de Turken het eiland aan vallen. De Griekse premier George Papan- dreou verklaarde na afloop van zijn besprekingen met Makarios: „We heb ben een gemeenschappelijke koers vastgesteld voor de situatie van het ogenblik. Onze politiek is vrede en, als er een aanval komt, verdediging". Hoewel Oe Thant gisteren zijn vredes macht voor Cyprus heeft gedoopt, be staat zij nog slechts op papier. Thant noemt de strijdmacht UNFICYP af korting voor; United Nations Force in Cyprus. Canada heeft duizend man be loofd, die binnen 48 uur naar het eiland kunnen, maar met de voorwaar de dat ook een ander land, behalve Groot-Brittannië, troepen beschikbaar stelt. Ook Zweden stelt de voorwaarde dat een ander neutraal land meedoet. Brazilië heeft geweigerd om financiële redenen, maar Thant heeft een nieuwe smeekbede naar Brasilia gestuurd. Van Ierland valt niets te verwachten. Oos tenrijk heeft nog niets laten weten. De Finnen kunnen niet beslissen omdat Kekkonen in Polen zit. Engeland heeft definitief 3500 man toegezegd. Over de financiën heeft Thant niet zoveel zorgen meer. Na de toezeggingen van Engeland en Amerika (samen drie mil joen dollar), kwamen ook toezeggingen uit Nederland (honderdduizend gul den), Australië en Italië. IN STUTTGART is een proefproces ge houden waarin vastgesteld werd dat een voormalige concentratiekampbe woner, die als „genummerd menselijk produktiemiddel" in een bewapenings- bedrijf moest werken, recht op schade vergoeding heeft. NAAST DE straalvliegtuigen van de Panam zullen ook die van de (Ameri kaanse) Trans Caribbean Airways op Aruba gaan vliegen. (Van onze verslaggever) De douane in Axel heeft in samenwer king met de douane-inspectie te Ter- neuzen een zware slag toegebracht aan de botersmokkelhandel in Zeeuwsch- Vlaanderen. In de nacht van donderdag op vrijdag werden 11.900 kilogram bo ter, een veeauto en een gesloten, zwaar gepantserde bestelauto, die voor het vervoer van de smokkelboter diende in beslag genomen. De hele smokkelinventaris, op welke men beslag wist te leggen, heeft een totale waarde van maar liefst f 53.600. Om ongeveer negen uur 's avonds werd de aandacht van surveillerende douane ambtenaren uit Axel getroffen door een veeauto en een bestelauto, die op een nogal ongebruikelijke plaats stón den geparkeerd: op een stuk bouwland bij Heikant onder de gemeente St.- Jansteen. Men hield de zaken geruime tijd in het oog. Later op de avond be gonnen verschillende mensen pakken over te laden van de veeauto in de bestelauto. De douane greep meteen in. Er ontstond grote verwarring onder de smokke laars, die in de duisternis wisten te ontkomen. Ook de bestuurder van de pantserauto kon zich, met zijn vehikel, uit de voeten maken. De veeauto bleek van de boterhandelaar E. G. uit Hulst te zijn. Men trof er 1995 kilo boter in aan, terwijl her en der over het land verspreid ook nog pakken boter wer den gevonden, die de smokkelaars, toen zij op de vlucht sloegen, hadden laten vallen. Reeds enkele uren later vond men de pantserauto in de schuur van de boer derij van P. in Nieuw-Namen. P. werd van zijn bed gelicht en later ingeslo ten. In de bestelauto, die zwaar was gepantserd, gesloten banden had en een installatie voor het uitwerpen van kraaiepoten, werden nog 55 kilogram boter gevonden, zes rookbommen, be nevens een behoorlijke hoeveelheid kraaiepoten. Het klapstuk van de avond was de vondst van 9400 kilo boter in de schuur bij de woning van de boterhandelaar A. G. uit Heikant. Voordien had men enkele razendsnelle onderzoekingen gepleegd en knap speuröerswerk verricht. De ijsberentweeling Tiyak en Tineak, die op 4 december van het vorig jaar is geboren in het gezin van moeder Maya en vader Nanook in een Engelse dierentuin is, gelokt door het milde weer, twee weken eerder dan verwacht, tevoorschijn gekomen uit het berenhol, waaruit kleine beertjes gewoonlijk pas na bijna vier maanden komen waggelen. Foto Moeder Maya wijdt de kleintjes in de geheimen van het klauteren in. De hoofdingenieur van de technische dienst in dc Russische vlootbasis Se- bastopol blijkt kans te hebben gezien een geheel flottielje vaartuigen te ver duisteren. De hoofdingenieur, Konstantin Vidmont, die in Sebastopol een algemeen geacht man was, begon zijn illegale activiteit met het ontvreemden van dertien scheepsmotoren en enige honderden onderdelen, die hij aan amateurvissers verkocht. Toen dit ongestraft bleef ging Vidmont, met hulp van een marine officier, Kostine, de vloot van de school voor adelborsten „inspecteren". Een aantal vaartuigen zocht hij uit voor een organisatie van de stad Sebastopol. De burgemeester van Alphen en Riel, mr. D. Osse, heeft de indruk dat Theo van Eijck wel terug zal komen. In ieder geval heeft burgemeester Osse de ouders en de echtgenote van de mari neman betrekkelijk gerust kunnen stel len. Hij is er nog niet in geslaagd contact te leggen tussen Theo van Eijck en zijn familie. Dat had de familie Van Eijck hem gevraagd. Wel kreeg hij in Den Haag zoveel inlichtingen, dat hij met een gerust hart naar huis terugkeerde. Volgens hem is het nog een onduidelijke zaak of Theo van Eijck in Lybië poli' tiek asiel heeft gevraagd. Het komt hem, na zijn bezoek aan Den Haag. welhaast ongeloofwaardig voor. Het is meer een kwestie van „Ik wil hier wel blijven. Kan dat?" Dat komt volgens burgemeester Osse ook meer overeen met de mening, die de familieleden van Theo zich naar aanleiding van de ge beurtenissen hebben gevormd. „Zijn moeder heeft helemaal geen angst ge had. Ja, ze was wel even de kluts kwijt. Maar moeders kennen hun kin deren toch altijd beter via een geheim zendertje of zo, laat ik maar zeggen", aldus mr. Osse. Des te meer waarde kon burgemeester Osse daarom hechten aan de indruk, dat de autoriteiten in Benghazi geheel ongeïnteresseerd tegenover de affaire staan. „In Lybië verleent men alle me dewerking. Daar legt men dr. Van Loon ook niets in de weg om met Theo van Eijck te overleggen". Dr. J. B. van Loon, eerste ambassade secretaris in Cairo, heeft Theo van Eijck aangeboden hem te helpen om naar Nederland terug te keren. Of Theo al duidelijk de wens heeft uit gesproken ongeacht hetgeen hem ir ENGELAND heeft met de Franse rege- ring de kwestie van de Franse wapen- leveranties aan Indonesië opgenomen. Engeland is sterk gekant tegen leve ranties door bondgenoten. EEN OPVARENDE van de Katwijker vissersboot „Noordster" is gisteren op de Noordzee overboord gesiagd UE CUBAANSE handelsraad in ons land, ■Hernandez Paseiro, die onlangs politiek asiel vroeg, heeft een verblijfsvergun- ning gekregen. Weersverwachting van het K.N.M.I geldig tot vanavond: ««JfcakeHik droog weer. Later oj va*» w 4 ln 'le* zu'den en midden Half 4 d kans °P enige regen tnpLl? zwaar bewolkt. In krach' !~nde zuidoostelijke tot oos teninoraiVind' °n&eveer dezelfde H*1raturen als gisteren. MaanaoSp7jruur0nder 1843 UUf derrgf«nisZOn °P 6 54 uur- z<>n °n- uur. MaanoeNs^r. 2°'32 rader 2L 552 uur°P B'52 uur' Maan Twaalf leerlingen uit de hoogste klas van de Oostberlijnse middelbare „Max- Planckscliool", zijn naar het Westen uitgeweken via, een vluchtweg die door een zekere Wolfgang, de eerste uit de klas die vluchtte, was ontdekt. Drup pelsgewijs zijn tussen 9 januari en half februari Wolfgangs klasgenoten en nog vijf andere Oostberiijners, die van de vluchtweg hadden gehoord, de onder nemende scholier gevolgd. Zij „reisden" met de nachttrein naar West-Berlijn. Het hele verhaal is thans bekendgemaakt door een Westberlijnse ontvluchtings organisatie. omdat de Oostduitse politie de vluchtweg heeft ontdekt. Men hoopt nu dat de Oostberiijners hiervan ken nis zullen nemen, om niet in een val te lopen. Wolfgang (18 jaar de achternaam werd niet bekendgemaakt) had al vier keer een mislukte poging gedaan om West-Bellijn te bereiken. Tenslotte vond hij een plek vanwaar hij de spoordijk van de bovengrondse spoor- lijn kon beklimmen, zonder gezien te worden door Oostduitse grenswachters. Op de avond van de negende januari beklom Wolfgang de muur, zonder met zijn hoofd boven de rand uit te ko men. Steunend op een richel wachtte hij op de trein, die als laatste halte de Friedrichstrasse heeft. Op het moment dat de trein, die daar niet harder dan twintig kilometer per uur rijdt, hem naderde, slingerde hij zich snel over de muur op de spoordijk en waagde de sprong naar een leuning aan een passagiersrijtuig. Hij miste en viel in het grind. Vliegensvlug stond hij weer op en slaagde erin de buffers van het laatste rijtuig te pakken te krijgen. Na drie kilometer stopte de trein aan een Westberlijns station. Wolfgang had de vrijheid bereikt. Michael, een vriend van Wolfgang, had de ontvluchting gezien en ontving bo vendien een in code gestelde vlucht- aanwijzing op een ansichtkaart van Wolfgang. Hij was nummer twee die vluchtte. Successievelijk liep de klas leeg. De dertiende scholier die het pro beerde een zekere Karl Heinz had pech. Hij miste de trein, viel van de spoordijk en brak beide benen. Enkele andere Oostberiijners, die ook van de „nachtexpres naar de vrijheid" hadden gehoord, slaagden er nog in het Westen te bereiken, voordat de Oost berlijnse politie vooral gealarmeerd door het „leeglopen" van de schoolklas de vluchtroute ontdekte. Karl Heinz werd onder arrest gesteld. Pikante bijzonderheid is nog dat de jonge vluchtelingen bijna allen kinde ren zijn van communistische partij functionarissen. De moeder van Wolf gang bij voorbeeld heeft de leiding bij de uitvoering van het cultuurprogram ma van de partij in een fabriek en is gescheiden van Wolfgangs vader, die wegens zijn oppositionele houding je gens de communistische partij werd ge arresteerd. „Zeker tachtig procent van de leerlingen van onze school is anti communistisch", verklaarden de jon gelui, „en voelen er niets voor soldaat te worden voor Ulbricht", Er is een paasei kapot gevallen. Een paasei met een tekst erop. Lelden en de redactie in last. Toch wanhopen we niet. Alle kinderen tot en met 16 jaar kunnen ons namelijk helpen. Als zij het paasei lijmen en de ge vallen letters zo ordenen dat de zaak weer klopt, zijn we tevre den. Bovendien zijn er een aan tal magnifieke prijzen mee te winnen. Het is natuurlijk al duidelijk. Vandaag komen we weer met onze paasivedstrijd. Anders dan vorige keer, maar daarom zeker zo aantrekkelijkVorig jaar wer den toe onder de inzendingen bedolven. Dit jaar zal het niet anders zijn. Het gebroken ei is niet moeilijk te vinden. Het slaat bovenaan links op een van de pagina's van dit nummer. Nederland te wachten staat, terug te willen, was burgemeester Osse niet bekend. Ook de verblijfplaats van Theo kende hij niet, „maar ik mag aanne men dat hij op een politiebureau of zo zit", aldus mr. Osse. Naar onze Haagse redactie meldt zijn in Den Haag nog geen berichten ontvan gen van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging, die op het ogen blik met de Lybische autoriteiten over Theo's terugkeer onderhandelt. De Grumman Tracker, waarmee de ma rineman zijn avontuurlijke reis van Malta naar het Lybische Benghazi on dernam, is thans wel door de autoritei ten vrijgegeven. Het vliegtuig wordt begin volgende week op Valkenburg verwacht. Inmiddels is vast komen te staan dat Van Eijck de bedoeling had naar Alexandrië in Egypte te vliegen. (Advertenties) Goed MODERN is WARM en GEZELLIG Dit BEREIKT U o.a. met SPECTRUM PASTOE FRISTHO Zie onze etalage GROTE MARKT 50 CATHARINASTRAAT 4 voor woofikuiKt GROTE MARKT 50 CATHARINASTRAAT 4 BREDA Al IfMAAD

de Stem | 1964 | | pagina 1