CARAVANS als gedeeltelijke leniging van woningnood SLOTVEILING verdrijft verkoudheid radicaal Rowenta. 59. Rowenta. Bertie v. d. Wijnckel voor moedige daad gehuldigd GROTE 'ÉÊÊB veiling Goede Ensemble-vertolking van Poker te Middelburg VREES VOOR WOONWAGENKAMP Hoe krijgt Ueen witte was als U niet kookt veiling veiling veiling BERGEN OP ZOOM ONDERZOEKT MOGELIJKHEDEN Zie advertentie in de krant van morgen Voorstander Burgemeester Hulst: Wanneer lijdelijk dan zeker aanvaardbaar Jonge gezinnen Navrant stuk van Pleiter OLIFANT TE KOOP Hoog schoolbezoek te Eede OOSTBURGSE HUURKWESTIE AANGEHOUDEN In kring Hulst Vereniging voor bedrijf shulp NCB opgericht Bollenshow te Kapelle pagblaD extern Initiatief Concurrentie Zorgen Uicnprijs opgelopen ER zijn verschijnselen, welke wijzen op een weer heviger worden van de koude oorlog. Het neerschieten van een Amerikaanse bommenwerper bo ven Oost-Duitsland is gevolgd door scherpe beschuldigingen en een vin nige notawisseling. In Moskou windt men zich op over het feit, dat een nieuw super-snel vliegtuig van Ame rikaanse makelij spionagevluchten bo ven het communistische rijk zou heb ben uitgevoerd. Officiële tegenspraken daaromtrent vertrouwt men terecht niet. Cambodja is bezig zich los te ma ken van alle westerse bindingen, om naar het oostelijk kamp over te lopen. De regering heeft door ophitsende ver klaringen gewelddaden tegen de Ame rikaanse en Britse ambassades uitge lokt. Het zijn feiten van de allerlaatste dagen, die in het verlengde liggen van reeds eerder waar te nemen sympto men, zoals het volstrekt onvruchtbaar gepraat op de Geneefse ontwapenings conferentie. We zouden wel eens een nieuwe roerige tijd tegemoet kunnen gaan, waarbij het Westen politiek niet sterk staat, doordat zowel in Engeland als in Amerika, volle aandacht wordt opgeëist door verkiezingscampagnes. Daarvan is ook uitvloeisel onzekerheid omtrent het buitenlands beleid in de toekomst. De nieuwe lente komt met zorgen. Zeg het met bloemen automatisch broodrooster 50 Axelse jongen weer terecht DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 MAART 1964 (Advertentie) WONINGINRICHTING SMULDERS KIJKDAGEN: zaterdag a.s. van 10-21 u zondag a.s. van 12-18 u maandag a.s. van 10-13 u Twee mogelijkhe den van „wonen op wielen". Twee uitersten. Het zou het ene kunnen zijn, maar het zou het andere kunnen worden. Het is vooral de vrees dat het karakter en het beeld van zo'n woondorp op wie len, al was het maar door „één rotte appel" spoe dig zou worden bedorven, die een grote hinderpaal voor totstandko ming in de mees te Zeeuwse en Westbrabantse ge meenten zal vor men. (Van onze verslaggever) „Bungalow-Caravans", of in dragelijker Neder lands: „Woningen op wielen", een middel ter ge deeltelijke leniging van de woningnood! Dat is een gedachte, die door een Nederlandse handels onderneming wordt gepropageerd. Om haar plan nen een 'officiële' basis te geven heeft zij vele gemeentebesturen, ook in Zeeland en west-Brabant benaderd met het verzoek het ambtelijke fiat aan deze vorm van behuizing in hun gemeente te geven. De woningbehoefte in Bergen op Zoom is, ais trouwens in overig West-Brabant, groot. Toename der bevolking, krotoprui ming enz., heeft het aantal woningzoe kenden tot vele honderden doen oplopen. Reden genoeg om de mogelijkheid ern stig te onderzoeken. „Het schept echter vele vraagstukken", aldus de heer Kuij- pers. Het grootste bezwaar is het gevaar, dat het een soort woonwagenkamp wordt. De caravans van acht tot veertien duizend gulden zijn zonder twijfel fraaie „woningen"'. Maar als er een hokje voor de wastobbe zó en een keetje voor de bromfiets züs bijkomt, om over andere zaken, men kan tenslotte niet alles in een caravan bergen, nog maar te zwijgen, dan zou het aanzien van het idyllische dorp spoedig kunnen veranderen. „En als er iemand komt met een wa gentje van 2500 guldendie kunnen we dan toch niet wegsturen?" aldus de heer Kuijpers. De eerste reactie van burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst was: „Ik In een brochure, welke de onderneming het licht heeft doen zien, zegt zij, dat Bergen op Zoom tot de eerste twee gemeenten behoorde, die hun positieve medewerking toezegden. „Wij hebben toegezegd de zaak in overweging te nemen", zei ons desgevraagd gemeentesecretaris mr. J. Kuijpers van Bergen op Zoom. Dat is een heel wat minder optimistisch geluid. De meningen, die wij in een aantal Zeeuwse steden over het scheppen van dergelijke „bungalow-caravandorpen" vernamen waren verdeeld. ben een voorstander van al wat de woningnood kan opheffen!" ..Een woongelegenheid als deze, mits tijdelijk, is beslist niet verwerpelijk", meent de heer Lockefeer, die ander zijds aan een dergelijk dorp in het of ficieel uitbreidingsplan der gemeente beslist geen ruimte zou geven. Enigermate bouwrijp maken van het terrein zou natuurlijk wel nodig zijn. In dit verband dacht de burgemees ter ook aan de aanleg van b.v. toilet ten. „Wij zouden de zaak best in de hand kunnen houden door van jaar tot jaar vergunningen af te geven", meende de heer Lockefeer, die een speciaal toezicht niet noodzakelijk acht te. ,,Het zijn toch bij voorbaat geen degeneré's, die er in gaan wonen." Gemeentesecretaris M. J. Taillie van (Advertenties) Ja, daar gaat het om: een prachtige witte was! Alle wassende huisvrouwen streven ernaar. Ln wie dat resultaat bereikt, heeft het in de eerste plaats te danken aan eigen ervaring en aan de manier van wassen. Maar behalve daaraan, bovendien aan de keuze van het juiste wasmiddel. Vele huisvrouwen, die hun was koken weten dat OMO hun de beste resultaten geeft. Maar ook huisvrouwen die regel matig bij lagere temperaturen wassen weten dat juist OMO onder deze om standigheden zijn weerga niet vindt. Hiervan kunnen alle niet-kooksters pro fiteren. Wie dat zijn? De huisvrouw die haar was koud opzet en tot een graad of 70 verhit, de huisvrouw die water ge bruikt uit geyser of boiler, maar ook de huisvrouw die een sopje maakt voor haar nylon goed. Zo telt OMO onder zijn honderdduizenden gebruiksters vele huis vrouwen die wanneer zij hun was niet koken, geen ander wasmiddel zouden wensen. Goes zei, als persoonlijke opvatting, of schoon alle begrip te hebben voor de narigheid van de woningnood, bepaald niet enthousiast te zijn voor het idee. „We hebben al een woonwagenkamp zei hij, „en om er een probleem bij te krijgen, zoals dat van de noodwoningen, direct na de oorlog waar nu nog veel ge meenten mee kampen, lijkt weinig ver kieselijk." De meningen in Vlissingen en Middel burg bleken, op onze vraag, al even weinig gunstig gestemd. Hoofdmotief was ook hier vrees voor „verpaupering". De onderneming, die de caravan-actie propageert, ziet wel degelijk toekomst in de woon-caravans. In haar brochure zegt zij, dat bij haar pogen de plaatse lijke overheden voor de plannen te win nen, de gemeente Enschede „de barrrière doorbrak." „Op fabrieksterreinen wer den 500 woon-caravans geplaatst, aan vankelijk voor de gezinnen van Spaanse arbeiders maar later onder hevige druk van onze eigen arbeiders die op punt van trouwen stonden voor de jonge Ne derlandse gezinnen" aldus het geschrift, dat ook nog de gemeente Utrecht noemt' die een plan ontwikkelde in deze rich ting voor de huisvesting van studenten. Zij zegt, dat vooral ervaringen in En geland hebben aangetoond, dat de woon- caravan inderdaad een oplossing vormt voor de woonproblemen van jonge ge zinnen. ,,Maar het moet gezien worden als een overbruging naar het moment, dat het gezin een permanente woning krijgt toegewezen." Na deze logische mededeling zeggen de animators de nodige investering vol komen verantwoord te achten, omdat een caravan een levensduur heeft van der tig jaar, zodat de woning op wielen, wanneer die niet meer nodig is, zal kunnen worden doorverkocht aan andere huwelijkskandidaten of kandidaten voor het „tweede huis", dat ook in Neder land opgang begint te maken. „Gezien de grote restwaarde onder normale omstandigheden, gezien de geringe afschrijvingen, is dan niet be- licht de eventuele prijsverhoging der woon-caravans", aldus de brochure, die tot slot verkondigt, dat inmiddels is gebleken, dat ook zeer veel bejaar den belangstelling voor deze behuizing zouden hebben omdat de woning niet groot en gelijkvloers is. Veel voor en veel tegen de plan nen dus. Het zal voorshands nog wel in de schoot der toekomst verborgen blijven of dit nieuwe type woongele genheid, als gedeeltelijke compensatie van de woningnood in de Zeeuwse en Brabantse gewesten, gestalte zal gaan krijgen. In het Citytheater te Middelburg heeft het toneel- en televisiegezelschap „En semble" voor de Stichting Algemene Kunstkring het toneelspel Poker (The Poker Session) van deIerse schrijver Hugh Leonard gespeeld in de vertaling van Alfred Pleiter. Dit spelletje Poker is een nogal navrant stuk. In het huis van Billy Beavis, wordt zijn thuiskomst uit een psychiatrische inrichting „gevierd" met een pokeravond je, zoals dat een jaar geleden, aan de vooravond van zijn opname, ook werd ge houden. Billy heeft daartoe zelf de gas ten uitgenodigd. Zijn broer Kevin en diens vrouw Fran, Irene, de vriendin van zijn onder verdachte omstandigheden een jaar geleden gestorven zusje. Billy was ver liefd op Irene, maar moest haar overla ten aan een rijke medeminnaar. Ook deze, haar man Des, is uitgenodigd, maar zal niet verschijnen. Alleen Billy en zijn vriend en medepatiënt Teddy, die in de loop van de avond de gastenkring zal completeren, weten waarom. Ze hebben hem in de vooravond vermoord. Dan is er in huis ook nog Billy's moeder. Een navrant stuk, waarin Leonard een kleinburgerlijk milieu tekent met door en door fatsoenlijke maar in wezen vaak harteloze mensen. Billy en Teddy, levend op de grens tussen „normaal" en „abnor maal" zullen hen op hun manier confron teren met de oorzaken, die hebben kun nen leiden tot hun „gek" worden, zonder dat dit nochtans tot een ontspannen hap- py-ending zal kunnen leiden. Daartoe hebben zij, handelend volgens de wetten van hun logica, zelf de weg in de „nor male" wereld geblokkeerd. Irene zal, na vergeefs wachten op haar man naar huis (Advertentie) terugkeren om dan te ontdekken dat hij is vermoord. Een stuk dat desondanks vele malen aanleiding gaf tot lachen, maar dan om de harde waarheden, die Leonard de beide „gekken" indit milieu laat zeggen en waarin met een nietsontziende humor de harteloosheid van de „normalen" aan de kaak wordt gesteld. Dank zij een kenne lijk strakke regie van Jim Fitzgerald en Alex van Royen kwam het stuk ingeto gen over het voetlicht. Bijzonder knap en suggestief vertolkten Rob van Rijn en Ton van Duinhoven de rollen van Billy en Teddy. Niet om hun „gek doen" maar om hun „gek zeggen" en „gekken" zeggen, zoals u weet „de waarheid" kon vaak de ontspannen lach opklinken. Diny Spronk deed goed weer als de ge frustreerde moederfiguur. Heieen van Meurs gaf de vergeefs op haar man wach tende Irene sober reliëf. John Leddy was voortreffelijk als de drukte schoppende broer Kevin terwijl Kevin's nogal onbe nullige vrouwtje Fran met veel humor door Carla Dura werd gespeeld. Het stuk, dat werd gespeeld in een functioneel decor van William MacCrow oogstte veel bijval van de in groten getale opgekomen leden van de Algemene Kunstkring. Natuurlijk, die echte Olifant-borrel van Melchers-Schiedam is overal te koop Wees gezellig en pak 'n OLIFANTJE Proost (Van onze verslaggever) De negenjarige Bertie v. d. Wijnckel en zijn ruim veertig klasgenootjes van de r.-k. lagere school te Eede (gemeente Aardenburg) hebben gistermorgen ver baasd opgekeken, toen de hoofdonder wijzer een niet-alledaags gezelschap be zoekers binnenliet. Het waren burge meester T. H. de Meester van Westka- pelle in zijn functie als voorzitter van het district Zeeland der landelijke ver eniging voor Veilig Verkeer; diens ambt genoot burgemeester M. G. M. v. Berckel van Aardenburg; gemeentesecretaris J. M. Paridaen en de opperwachtmeester der rijkspolitie A. Zeldenrust, die spe ciaal gekomen waren voor Bertie Op zondag 6 oktober 1963, des avonds om half acht, was hij met enkele vriend jes ooggetuige van een verkeersongeval, dat een mensenleven dreigde te eisen. Een bromfietser, die zoveel mogelijk naar rechts uitweek voor een tegemoet komende automobilist, raakte de berm en viel, waarna hij zwaargewond bleef liggen. Vrijwel gelijktijdig naderde toen ook van de andere zijde nog een automo bilist, die waarschijnlijk vanwege duis ternis en zware regen het slachtoffer niet of te laat zou hebben opgemerkt. Bertie v. d. Wijnckel aarzelde geen mo ment en wist zwaaiende en roepend de wagen tijdig tot stilstand te brengen, waardoor hij vrijwel zeker een dodelijke aanrijding voorkwam. Burgemeester De Meester meende daarom deze morgen voldoende aanlei ding te hebben om de dappere jongen ten aanschouwe van klas- en schoolge nootjes een pluim op de hoed te steken. Hij maakte van deze gelegenheid tevens gebruik om zijn jeugdig gehoor te ver gasten op een geïmproviseerde verkeers- les, waarna Bertie zich vereerd zag 'net een driekleuren-balpoint met inscriptie voor zijn kordate optreden. Burgemeester v. Berckel gewaagde van een moedige daad, waarop zowel de school als de gemeente trots kunnen zijn en ook opperwachtmeester Zelden rust liet zich in dit opzicht niet onbe tuigd. Bertie bleek nadien niet in de stem ming om te zwaaien of te roepen.... (Van onze verslaggever) De van 1957 daterende en sindsdien min of meer berucht" geworden huur- kwestie vond de woningen in de Callen- felsstraat en v. Houtestraat te Oostburg is ook gisteren voor het kantongerecht nog niet tot klaarheid gebracht. Na mens de raadsman van de eigenaresse der woningen, mr. F. Adriaanse uit Middelburg, werd medegedeeld, dat de destijds gelanceerde suggestie, om door deskundigen een eventuele bemidde lingspoging te laten bekijken, momen teel nog een onderwerp van bespreking vormt. De heer K. Jacoby, de gedag vaarde, bleek hiervan overigens on kundig. Kantonrechter J. Moolenburgh stelde een nieuwe behandeling vast op 26 maart. (Van onze verslaggever) Tijdens een gisteravond in de zaal van „De Koning van Engeland" te Hulst ge houden vergadering van de leden van de afdelingen van de kring Hulst van de N.C.B. is de Vereniging voor Bedrijfs- hulp* Kring Hulst van de N.C.B. op gericht. Slechts 46 leden van de 220 N.C.B.- leden, die in den beginne belangstelling voor het initiatief hadden getoond, wa ren aanwezig. Dat aantal was in ieder geval genoeg om de vereniging op te richten. De heer C. Vercauteren, vice-vooi*zitter van de kring, die de vergadering leidde, gaf in zijn openingswoord weer, welke taak de nieuwe vereniging, uniek in Zeeland, heeft: er voor zorg te dragen dat land bouwbedrijven, die weerslag ondervin den van afwezigheid of arbeidsonge schiktheid van de respectieve eigenaars, blijven draaien. De helpende h*c.d zal in de voorkomende gevallen worden toege stoken door bedrijfsverzorgers, die in loondienst van de vereniging zullen ko men. Het ontwerpstatuut en het huis houdelijk reglement werden, nadat er enkele kleine wijzigingen in waren aan gebracht, goedgekeurd. Later op de avond is nog een bestuur gekozen, ter wijl ook van gedachten werd gewisseld omtrent allerhande huishoudelijke zaken zoals contributies en vergoedingen voor de bedrijfsverzorgers. (Van onze correspondent) Een rijke bloemenpracht is te bewon deren geweest in het sportgebouw in Ka- pelle-Biezelinge, waar de resultaten wer den getoond van de bollenkweekwedstrijd die werd georganiseerd door de plaatse lijke Floraliavereniging. De deelnemers aan deze wedstrijd kre gen begin februari potten met tulpen, hyacinten en narcissen. Zij moesten deze in bloei brengen voor de tentoonstelling. Ruim 150 potten met bollen werden er uitgereikt. Er kwamen er 60 op de ten toonstelling maar deze waren dan ook overwegend van bijzonder goede kwali teit. Het bleek dat vooral het kiezen van het juiste bloeitijdstip nog al moeilijkheden had opgeleverd. Door de hoge tempera turen van eind februari waren vele bollen te snel tot ontwikkeling gekomen. De aangevoerde planten werden gekeurd door de heren P. Hermes en J. Everse, beiden uit Goes. De prijzen werden als volgt toegekend: Groepsprijzen, serie tulpen, hyacinten en narcissen. 1 Jan Hermes; 2 mevr. Evers- dijk-Krijnsen 3 P. C. Hermes. Groep tul pen: 1 J. Eversdijk-Walhout; 2 mevr. Nieuwenhuize-Huissoon; 3 M. L. Ver- maire Groep narcissen: 1 B. A. Rooze; 2 J. M. Dekker 3 P. Oele. Groep hyacinten: L. Lavooy; 2 B. A. Rooze 3 Jac. Evers- diik-Veerhoek. Ter gelegenheid van deze bollenshow werd er 's avonds in het sportgebouw een filmavond gehouden waarop voorzitter J. M. Huissoon van de Floraliavereniging een welkomstwoord sprak en vervolgens werden vertoond de films „Uw tuin, uw trots" en „De taal der bloemen" T")E Partij van de Arbeid heeft een initiatiefvoorstel ingediend, waar bij ook huizen en grond onder de prijzenwet zullen vallen. Het is on reëel dit ontwerp los van politieke bijbedoelingen te zien. Maar als men het dan toch op zichzelf beschouwt, zitten er zeker in de huidige ver schijnselen motieven voor zulk een optreden. Het kopen en verkopen van huizen en grond is een bezigheid, die menig zoet winstje oplevert, waarbij 15 procent loonsverhoging in het niet valt. De risico's zijn echter groot en wat nu met de ene hand verdiend wordt, kan straks weer uit de andere hand vallen. Er zijn er dan ook, die redeneren: Na de wilde fluctuaties van thans komt er wel weer evenwicht. Op een hoger niveau natuurlijk, maar dat is nu eenmaal uitvloeisel van het inflatieproces. Daar komt nog bij, dat echte en effectieve controle heel moei lijk is. Jarenlang hebben we de wet op vervreemding van landbouwgron den gekend, maar het was een publiek geheim dat het op tafel gelegde bedrag altijd werd aangevuld met geldmani- pulaties onder tafel. Vandaar dat die wet dan ook maar is afgeschaft, waar door de reële prijzen voor eenieder zichtbaar werden. Èr wordt nu trou wens ook naar gestreefd om hetzelfde op het gebied van de lonen te berei ken. Met deze vergelijking rijst ech ter meteen de vraag: Moet er ten aan zien van de prijzen voor huizen en gronden dan toch niet een beperkt piafond worden gelegd, waardoor wilde uitschieters kunnen worden voorkomen? Los van alle politiek ver dient deze vraag ernstige over weging. Het ontwerp-Vondeling kan niet zo maar van de tafel geschoven worden als een politieke stunt. J-JET afketsen van de plannen tot vestiging van een wolkammerij in het Zuid-Sloe is een symptoom, dat we echt niet meer het goedkoopte- eiland zijn in het E.E.G.-gebied, waar van de industrialisatie profiteerde. De grote kostenstijgingen in de laatste maanden, we-lke de houw van een nieuw bedrijf duurder maken, alsmede het optrekken van de lonen, hebben de initiatiefnemers afgeschrikt. Luik zal nu de prijs wegslepen. We dienen wel te beseffen, dat een aantal ge makkelijk werkende concurrentiefac- toren aan het wegvallen zijn. We zul len nu naarstig moeten zorgen voor het scheppen van andere faciliteiten. In het vlak der industriële productie zal dat vooral zijn opvoering van de kwaliteit. (Van onze correspondent) Met meer dan gewone belangstelling volgen op het ogenblik de Zeeuwse uien- bewaarders de weerberichten. Tengevolge van het koude weer in vrijwel geheel Europa is de vraag naar Nederlandse uien namelijk plotseling heel wat groter ge worden dan ze dit seizoen steeds is ge weest en ht gevolg is dat de prijzen aan zienlijk zijn gestegen. Terwijl ruim een week geleden de export geschikte middel kwaliteit nog werd verkocht voor 8-9 cent per kg werd hiervoor donderdag op" de Thoolse veilingen tussen 15 en 17 cent peg kg betaald. Een onverwachte meeval ler voor degenen die nog uien hebben. Alleen is ieder er wel van overtuigd dat deze prijsstijging te laat is gekomen en van geen belang meer is om het seizoen nog eniger mate goed te maken. Hiervoor is teveel geruimd moeten wor den tegen afbraakprijzen. Er komt nog bij dat het percentage uitval ook veel groter wordt De huidige gang van zaken bewijst echter weer opnieuw hoe snel de prijs kan oplopen wanneer er wat vraag komt. Behalve van West-Duitse zijde is er ook wat meer vraag van Engelse zij de naar Nederlandse uien. (Advertentie) (Advertentie) en... besfel tijdig! (Van onze verslaggever) De 14-jarige zoon van de familie De Groote uit Axel, die sinds maandag ver dwenen was, is vannacht in België ge vonden en enige tijd daarna in huis teruggekeerd. Zowel van de zijde van de politie als van de rijkspolitie heelt men ons niet kunnen mededelen, waar en onder welke omstandigheden de jon geman is gevonden. Naar verluidt maakt hij het momenteel uitstekend. ÏW!f

de Stem | 1964 | | pagina 5