IK WIST NIET WA T IK DEED in alarmtoestand Bogaersbungalows bouwen in Arabië Indonesië vergroot aantal guerrilla's Kussen zwijgen over iCy vliegers t THEO SCHREEF: Nicosia volkomen Goed in stadsverkeer AMERIKANEN ZOCHTEN VERGEEFS NAAR WRAK Spoedig eerste contingent op Cyprus? Koning Paul naar laatste rustplaats voorspelt zijn eigen dood FIJNAARTSE AANNEMER KRIJGT UNIEK AANBOD: L. A. Jansen Ik blijf hier maar bouwen Optimisme in Manilla in zake Maleisië Oostelijke wind Twee diefachtige jongensbenden te Tilburg Paus Paulus VI verdedigt Pius XII S.S.'er weigerde getuigenis ft ft kolLe^vlecmvp Nu past u een demi... DAGBLAD VOOR ZEELAND (Van onze verslaggever) Ten huize van de familie Van Eijck in Kiel is de spanning over het lot van Theo van Eijck een beetje geweken nu er een brief van hem gekomen is. Daarin doet hij verslag over zijn vlieg tocht en zijn vrouw en familie maken er uit op dat hij in een overspannen toestand verkeerde toen hij het mari nevliegtuig nam en er mee opsteeg. „Vijf uren heb ik er mee gevlogen", schrijft Theo. „Toen ik tot bezinning kwam en besefte wat ik gedaan had, ben ik naar de vaste wal gekoerst en heb ik een landing gemaakt". Theo schrijft dat hij zijn vrouw Corrie erg mist. Hij had een foto van haar bij zich en had die op het instrumentenbord van de Grumman Tracker S2F geprikt. Theo van Eijck schrijft ook dat men hem in Lybië heeft beloofd dat hij er kan blijven en dat hij vlieger kan wor den. „Ik wil dat graag, maar ik wil ook zo snel mogelijk Corrie bij me heb ben", vervolgt hij. „Wij geloven niet dat hij per se daar wil blijven", zei ons gisteravond Theo's zus Tiny. „Wij zijn ervan overtuigd dat hij terugkomt als we met hem hebben ge sproken. Daarom zal Corrie haar plan om naar Lybië te reizen door proberen te zetten. Trouwens, vlootaalmoezenier Goossens is hier geweest en die zei dat Theo nog diep in de put zit en dat hij zijn vrouw het hardst nodig heeft. Dus ze moet wel gaan, ziet u", aldus Tiny van Eijck. Gisteren is er een ijl-telegram naar Ly bië gezonden vanuit Hiel. Het adres waar Theo verblijft is overigens niet bekend. „We hebben het geadresseerd aan de politie van Benghazi en we ho pen nu maar dat die het telegram zak doorgeven", zegt mejuffrouw Van Eijck. Mevrouw Corrie van Eijck-Pijnenburg John Okello, die zichzelf tot „veldmaarschalk" bevorderde, in januari als zegsman van het revo lutionaire bewind op Zanzibar op trad en later van het eiland is ge weerd, heeft donderdag voorspeld dat hij binnen negen maanden tijds zal worden vermoord. „God heeft me verteld dat iemand mij binnen negen maanden tijds zal doodschie ten. De man zal een Somaliër zijn en mij te Nairobi doodschieten", zei hij ontdaan. DE CHINEZEN zijn er volgens Britse waarnemers niet in geslaagd de Roe- voor ^Un standpunt in het ge- scmi Moskou Peking te winnen. Zoals men weet praat een Roemeense dele gatie al een dag of tien met de Chinezen. EEN JAAR gevangenisstraf is in Groningen geëist tegen H. v. G., ex- gemeenteontvanger van Kloosterburen en Leens, wegens verduistering van ruim dertig mille. HET VERBOD op het geven van cadeaus en kortingen verdwijnt weer tut de slagerijwereld. Sommige slagers vinden dat „een stap terug". HE SCHILDERS hebben ook een nieuwe c a.o., in grote lijnen gelijk aan die voor het bouwbedrijf.- De Stichting van oe Arbeid moet de nieuwe overeenkomst overigens nog goedkeuren. HET DODENTAL als gevolg van de overstromingen in de V.S. was gisteren gestegen tot twee en twintig. Het leger uelpt bij evacuaties. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Droog weer met in de hogere lucht lagen wolkensluiers. Matige tot krachtige, in het Waddengebied krachtige tot harde oostelijke wind. Maximumtemperaturen 3 tot 7 gra den ir. het Waddengebied en de noordelijke provincies, en 8 tot 11 graden in het midden en zuiden van het land. Vandaag: zon onder 18.41 uur. Maan onder 17.50 uur. SvnrgGn: zon °P 6 56 uur- Maan op '•o8 uur. THEO VAN EIJCK ...brief naar Riel... heeft per hetzelfde adres e lange bemoedigende brief geschreven naar haar man, die wellicht nu hij de gevolgen van zijn daad weer onder ogen ziet de maatregelen, die de Marine tegen hem zou kunnen ne men, vreest. Theo's brief geeft overi gens geen duidelijke reden voor zijn verzoek om asiel in Lybië. Rond de vorming van een internationale politiemacht voor Cyprus is de stemming wat optimistischer geworden. Er circuleerden gisteren zelfs berichten dat mogelijk al binnen enkele dagen een politiemacht op weg zou kunnen zijn naar het verscheurde eiland in de Middellandse Zee. Maar dit lijkt voorbarig. Reëler klinkt t bericht dat om psychologische redenen een contingent Canadese soldaten voor uit gestuurd zal worden. zoek vandaag zal bespreken en dat het De ommekeer kwam toen de Britse re gering besloot 1 miljoen dollar beschik baar te stellen voor de vredesmacht. De Amerikanen zegden twee miljoen dollar toe. Oe Thant liet daarop de regeringen van Oostenrijk, Brazilië, Finland, Ier land, Canada en Zweden weten dat hij zich over de resterende drie miljoen dollar (hij denkt zes miljoen nodig te hebben voor de financiering van de in ternationale politiemacht), voorlopig geen zorgen maakt en dat de landen aan wie het beschikbaar stellen van troe pen was verzocht, dit helemaal niet hoe ven te doen. Algemeen werd aangenomen dat louter om financiële redenen werd getalmd met het beschikbaar stellen van soldaten. De Amerikanen hebben ook aangebo den te zijner tijd de troepen naar Cyprus over te vliegen. Naar verluidt heeft Oe Thant ook bij de Nederlandse regering aangeklopt om een bijdrage in de kos ten. In politieke kringen in Den Haag verwacht men dat het kabinet dit ver- criterium zal zijn de ongewenstheid van een strijd tussen twee NAVO-landen (Griekenland en Turkije). De Canadese premier Lester B. Pear son deelde gisteren mee dat Canada sol daten ter beschikking stelt. „Wij wachten nu op een opgave van wat de Verenigde Naties van Canada nodig denken te heb ben", zei Pearson, die ook verklaarde dat zijn regering bereid is de kosten van het Canadese contingent zelf te betalen. Op de aanwezigheid van Ieren op Cyprus hoeft binnen enkele weken niet gerekend te worden. Publieke opinie en pers zijn sterk vóór, maar de regering die bo vendien gisteren op reces is gegaan tot Pasen voelt er weinig voor. In hoeverre dit betrekkelijk gunstige nieuws de spanning op en rond Cyprus vermindert, is nauwelijks na te gaan. In Nicosia staan Turken en Turkse Cy prioten in slagorde opgesteld tegenover de Griekse Cyprioten. De Engelsen, die de zone niemandsland („groene lijn") bezet houden, en daar van vuurwapens gebruik mogen maken, scheiden beide partijen. De Turkse legereenheden, die woensdag stellingen nabij de hoofdstad hadden betrokken, hebben zich donder dag verplaatst naar de buitenwijken van Nicosia. De Britten hebben er geen twjj fel over laten bestaan dat zij kracht dadig zullen ingrijpen als een van beide partijen de „groene lijn" oversteekt. Haast met de internationale politie macht is geboden, omdat de toestand van de Britten steeds hachelijker wordt. „De beroerdigheid is", zei een Engelse com mandant. „dat de Griekse Cyprioten in de veronderstelling verkeren dat wij toch niet schieten". Hij zei dit in zijn stel ling op een strategisch belangrijke heu vel bij Trakhonas aan de voet waarvan zich een groeiend leger Griekse Cyprio ten opmaken om de heuvel te bestormen. In Ktima, waar enkele dagen geleden nog hevig werd gevochten, onderhandelt men nog steeds over een bestand. Het is er rustig. Het grootste deel van de Turkse vloot kruist nog steeds ter hoogte van de Zuid- turkse haven Iskerandun. Er bevinden zich ook vier troepentransportschepen in de buurt. Het is vrijwel zeker dat de Turken zullen ingrijpen als de Britten zich zoals ze al gedreigd hebben te doen terugtrekken op hun basissen. In dit verband juist is haast geboden met de vorming van Thants veiligheidsleger. Acht officieren van de Griekse koninklijke lijfwacht plaatsten de kist met het stoffelijk overschot van koning Paul op het affuit, waarmee het gisteren naar het familiegraf is gebracht. Omringd door lijfwachten werd de overleden vorst naar zijn laatste rustplaats gebracht. Voor een verslag van de plechtig heid zie pagina 7 onderaan. Tweeëntwintig jongens van veertien tot achttien jaar uit dc omgeving Fati- ma, een woonwijk in Tilburg, hebben een procesverbaal van de Tilburgse recher che gekregen wegens kruimeldiefstallen. Ze hadden snoep, flessen melk, stukken lood e.d. ontvreemd. Tegen de heler, die de waren van de jongens kocht, wordt eveneens procesverbaal opgemaakt. Los van deze 22 kruimeldieven heeft de recherche aangehouden en ingesloten een achttal knapen, scholieren, tussen dertien en zestien jaar. Alleen of vaak in combinaties trok het achttal erop uit. Zij pleegden elf inbraakjes en hebben zich ook schuldig gemaakt aan diefstal van bromfietsen en aan joy-riding, aan diefstallen uit auto's die niet afgesloten waren en aan winkeldiefstallen. De buit bestond uit radio's, rookartikelen, spe ren, boormachines, ballpoints, zaklampèn, zakmessen etc. Twee brommers werden gesloopt. De frames gooiden ze in het kanaal. De motoren werden verkocht. Na de joy-riding werden de brommers in Vught in het bos achtergelaten. Op de Brusselse uitvindersbeurs kan men dit miniatuur-scootertje van Italiaanse makelij bewonde ren. Het voertuigje is speciaal be stemd voor stadsritten; het heeft vier wielen, zodat het geen moeite kost om 't evenwicht te bewaren. Paus Paulus VI heeft gisteren een warm pleidooi gehouden voor de nage dachtenis van wijlen Paus Pius XII te gen „ongegronde en ondankbare aantij gingen". De Heilige Vader, die zijn pleidooi hield ter gelegenheid van de onthulling van een standbeeld van Pius XII, noem de het toneelstuk van Rolf Hochuts, „Der Stellvertreter" niet, maar Zijn rede was een duidelijk antwoord op de be schuldigingen die in dit stuk aan het adres van Paus Pius XII worden geuit. De Paus zei dat de krachtsinspanning van de voormalige Paus moet worden bezien in het licht van de gebeurtenis sen die zich gedurende zijn leven voor deden. „Het is voldoende om te herinne ren aan de nazitijd. Als we daar aan te rugdenken mogen we Paus Pius XII al leen maar dankbaar zijn en onze er kentelijkheid betuigen". De Paus refereerde kennelijk aan de beschuldiging dat Paus Pius geen pogin gen in het werk heeft gesteld om de joden van de ondergang te redden toen hij zei. „onder de omstandigheden die door hem zeer nauwkeurig zijn beoor deeld heeft hij zijn stem verheven om voor de rechten van de mens op te ko men, de zwakken te verdedigen, het kwaad te belemmeren en de weg naar vrede open te houden". (Van onze verslaggever) Dc aannemer, die de eerste „Bo gaerswoning' bouwde, de heer L. A. Jansen te Fijnaart, heeft een aanbod gekregen om 500 van deze huizen in Arabië te houwen. Dat onthulde gisteren de burge meester van Fijnaart, de heer H. L. Sixma baron van Heemstra, tijdens een forum in Utrecht. De heer Jansen deelde ons gister avond mee dat hij niet op deze, overigens vererende aanbieding, zal ingaan. Het forum in Utrecht was belegd door het Nederlands instituut voor ruimte lijke ordening en volkshuisvesting én er werd gediscussieerd over de bouw- nota van minister Bogaers. De des kundigen hadden over het algemeen veel lof voor de bouwminister, maar op de „Bogaerswoning" was veel kri tiek. „Een middel dat erger is dan de kwaal", zei zelfs de Amsterdamse directeur van de woningdienst. Er werden vele be zwaren aangevoerd, doch de Fijnaart- se burgemeester, die zich later ook in de discussies mengde, brak een lans voor de „Fijnaart-bungalow", die alr eerste „Bogaerswoning" historie is gaar maken. Burgemeester Van Heemstrr zei dat deze huizen in zijn gemeen*' uitkomen boven de minimale normei- die de wet stelt. Bij die gelegenheid vertelde hij van he Arabische aanbod. „Maar ik ga er niet op in", zei de hee; L. A. Jansen ons gisteravond. „Ik heb hier werk genoeg en bovendien vind ik dat de woningnood hier in Neder land voorlopig ook nog hoog genoeg is". Bovendien, zo betoogde liy, zou de „Bogaerswoning" in Arabië beslist nie' voldoen, omdat het huis immers nie* op het daar heersende klimaat is in gesteld. (Advertenties) Ondanks optimistische verklaringen uit Manilla ziet het er niet naar uit dat de kwestie Maleisië spoedig tot een vreed zame en alle partijen bevredigende oplos sing zal komen. Sinds de totstandkoming van het bestand door bemiddeling van de Amerikaanse minister van justitie Robert Kennedy heeft Indonesië zijn guerrillatroepen op Noord-Borneo meer dan verdubbeld. Het aantal Indonesische infiltranten wordt geschat op vier- tot vijfhonderd. In januari zouden het er nog maar twee honderd zijn geweest. Maleisië blijft op het standpunt staan dat er niet gepraat kan worden zolang er op Noord-Borneo gevochten wordt. De minister van buitenlandse zaken van de Philippijnen, Salvador Lopez, zei dat de vooruitzichten op een vreedzame regeling nog steeds hoopvol zijn. Hij verklaarde niet te geloven dat de jungle schermutselingen op Noord-Borneo tus sen Maleisië en Indonesië zullen uitgroei en tot een oorlog op groter schaal. De Indonesische militaire commandant voor Oost-Borneo heeft Maleisië de schuld gegeven van de schermutselingen, „die niet kunnen uitblijven omdat de Brits-Maleisische troepen omsingelende bewegingen maken als zij guerrillastrij ders aanwezig weten. De laatsten gaan zich dan natuurlijk verdedigen", aldus de kolonel, die er niet bij zei met welk recht Indonesische guerrilla's zich op Ma leisisch gebied bevinden. In het Australische parlement keurde de minister van buitenlandse zaken; sir Garfield Barwich, het Indonesische ge drag af. De minister zei respect te heb ben voor de Maleisiërs, omdat zij wilden praten over een staakt-het-vuren, terwijl zij zelf de op eigen terrein aangevallen partij zijn. Het geduld dat Maleisië ter- wille van de lieve vrede aan de dag heeft gelegd is bewonderenswaardig, al dus de minister, die het als een toppunt van brutaliteit aanmerkte dat Indonesië rustig in het openbaar toegeeft honder den infiltranten naar Maleisisch Borneo te hebben gestuurd. De Britten hebben inmiddels de defen siebijstand aan Maleisië met drie miljoen pond sterling verhoogd tot acht miljoen pond sterling. Een voormalige SS'er. de 51-jarige Alfred Weidlich die in Bielefeld bij de belastingen werkt, heeft het proces tegen voormalige SS-officieren in Brunswijk donderdag even stilgelegd door te wei geren iets over zijn ervaringen bij de massamoord op joden in het Russische Pinsk in 1941 te zeggen, uit angst zich zelf te belasten. Hij bleef weigeren, toen de rechter hem zei dat een getuige niet het recht heeft het antwoord op alle vragen te weigeren en dat de rechter moet uitmaken, op welke vragen hij mag zwijgen. Drie Amerikaanse inspectieploegen, gisteren erop uitgestuurd het wrak van de boven Oost-Duitsland neergeschoten straalbommenwerper te zoeken, zijn er niet in geslaagd hun doel te berei ken. Over de verblijfplaats van de drie per parachute neergekomen beman ningsleden van het vliegtuig weet men ook nog niets, evenmin over hun toe stand. Officieel mogen de Amerikanen in Oost-Duitsland gaan en staan waar ze willen. Afgaande op de gegeven^ dit men had gekregen zou het dus moge lijk zijn geweest het wrak te vinden. Grote delen van de „Duitse Democra tische Republiek" zijn echter tot ver SELECT IEKLEDING Een demi van originela Harris Tweed. Vooral die kills dagen tussen winter en zomer. Hollenkamp heeft ze voor u. Perfect Groninger fabrikaat (Shelter). In modern licht en middengrijs AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM brengt u thans een sprankelende VOORJAARSCOLLECTIE Mantelpakken, Japonnen en Suède Breda Tilburg boden gebied verklaard en dat geldt ook voor de streek waar de neerge schoten bommenwerper terechtgekomen is. De Russen hullen zich in stilzwijgen over de vliegers. Gisteren is officieel hun vrijlating en overbrenging naar WeSt-Duitsland gevraagd. Er was gisteravond nog geen antwoord ont vangen. Het is de gebruikelijke Russische tactiek om bemanningsleden van on derschepte vliegtuigen een tijdje vast te houden. De inzittenden van het Amerikaanse toestel dat destijds boven de Barendzzee werd neergeschoten, zijn zes maanden vastgehouden. West-Berlijn had kennelijk graag ge zien dat het Amerikaanse protest tegen het neerschieten van het vliegtuig fel- Ier was geweest. De ..Morgenpost" schreef gisteren dat de zwakke toon van het protest de Russen er alleen maar toe zal verleiden nog meer inci denten als dit te veroorzaken. De „Washington Post" zegt juist het tegenovergestelde dit Amerikaanse blad vindt het juist dat er eerst excuses zijn aangeboden voor het vlie gen boven Oostduits gebied en dat de toon van het protest gematigd was. „Men moet maar eens bedenken hoe Amerika zou reageren als er commu nistische vliegtuigen boven de V!S. zou den worden waargenomen" zegt het blad Het vraagt de Amerikaanse lucht macht waarom deze niet kan voorko men dat Amerikaanse vliegtuigen bo ven Oost-Duitsland zwerven om daar neergeschoten te worden. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) THANT VORDERT MET vORMING V.N.-LEGER 104e JAARGANG No. 24536 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Koningin en Vaderland aaWaSJ teitt VRIJDAG 13 MAA R T 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt.

de Stem | 1964 | | pagina 1