dit jaar of pas in 1968? Kennedy-clan wil Rob liet Witte Huis indra Geen vertrouwen in president Johnson Zondags uiterste werken. alleen in noodzaak' zegt NKV Zuigflessen al duizenden bestaan jaren Miljoen Grieken op de bij begrafenis koning Publiek weende langs de weg: God segene U Gouverneur? Weer spionagezaak ontdekt in Zweden? Koersreactie voor Philips Robert gaat zijn eigen weg Middeleeuwse onzin Twintig maanden celstraf wegens 63 inbraken „Heksenproces in Duitsland begonnen Proces tegen sadistische politiemannen! in Z.-Afrika Roemeen krijgt doodstraf in Moskou HOFFA KRIJGT ACHT JAAR DUET NYLONS met GRATIS spaarzegels Man uit Schijndel werd vrijgesproken Unieke collectie van Duitse arts Ontr oert Lange stoel Dr. Mansholt: Nu geen nieuwe Euro-organen instellen Sterk verdovend middel in Amerika ontdekt BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 MAART 1964 Volgens een medewerker in de Verenigde Staten i; de Kennedy-clan zeer duidelijk voorbereidingen aan het treffen om bij de aanstaande presidentsverkie zingen weer een Kennedy naar voren te schuiven als kandidaat. De uitverkorene is de 38-jarige Robert Kennedy, thans minister van justitie, die volgens zijn eigen mededeling van plan is tegen het einde van dit jaar af te treden. Onze medewerker tekent in bijgaand artikel het portret van Robert Kennedy en legt ook de gronden bloot van diens duidelijke wens zich los te maken van de huidige president Lyndon Johnson, in wie de man nen van Kennedy steeds meer"ontgoocheld worden. communistische China door Frankrijk. Zelfs als we toegeven, dat Johnson op de ze erkenning niet veel aktiemogelijk- heden bezat, blijft, dat deze erkenning in zekere mate een nederlaag is voor de Amerikaanse politiek. En dan: Zou Castro de basis van Guan- tanamo het nodige water hebben durven weigeren als Washington politiek domi neerde? Hoe zou John Kennedy op deze geste van Fidel Castro gereageerd heb ben.?! Slechts in uiterste noodzaak mag men om economische of technische motieven overgaan tot zondagsarbeid. Zo luidt één van de belangrijkste conclusies uit het rapport - „Zondagsarbeid", dat een spe ciale commissie van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond heeft uitgebracht. Er zijn naar de mening van de com missie vele motieven om een christe lijke zondagsviering in stand te houden. In de eerste plaats de betekenis van de zondag, die berust op het goddelijk ge bod om de zevende dag te rusten, dat wil zeggen de heerschappij van de mens over de natuur bewust ondergeschikt te ma ken aan die van God. In de tweede plaats krijgen godsdienstbeoefening, rust en bezinning alleen hun vereiste klimaat, als zoveel mogelijk het gehele maat schappelijke gebeuren daarop op één dag is ingesteld en als het bedrijfsleven zo veel mogelijk stilstaat. Handhaving van het aparte karakter van de zondag betekent naar de mening van de commissie dat het werken op zondag zoveel mogelijk moet worden ver? meden. Het traditionele begrip „slafelijke arbeid" is daarbij bepaald niet meer toe reikend. Het gaat er immers om geen arbeid te verrichten die het karakter van de zondag yerstoort. Individueel betekent dit, dat men zo veel mogelijk die arbeid achterwege laat, waarmee de rest van de week is ge vuld. De kantoorman dient niet de gehe le zondag door te brengen met meege bracht werk, de student, verricht geen slafelijke arbeid, maar als hij de zondag geheel aan de studie besteedt, dan druist dat in tegen het aparte karakter van deze dag. Collectief betekent dit. dat de arbeid in fabrieken en werkplaatsen zoveel mo gelijk wordt stilgelegd, terwijl iedereen ervoor dient te zorgen, dat hij door werk zaamheden te verrichten, die voor hem weliswaar een aangename afwisseling zijn van zijn wekelijkse werk, dus ont spannend zijn en geheel in overeenstem ming met het karakter van de zondag, niet het klimaat voor anderen verstoort. Dat er maatschappelijke motieven zijn (Eigen buitenlandse dienst) Robert Kennedy (38) is kleiner dan zyn broer was. Hy heeft niet de brede onweerstaanbare glimlach van zijn broer John. Zyn voorhoofd is meer gerimpeld dan dat van zijn broer-president, die vijf jaar ouder was. Maar zoals zijn broer John is Rob Kennedy een vurig en overtuigd katholiek en beschikt hij over een scherp verstand, een buitengewoon geheugen en een zeldzaam organisatievermogen. Geld interesseert hem niet. Hy is zo rijk, dat hij wel nooit met geldzorgen te maken zal krygen. Hy is een man, die respect afdwingt, en is eerlijk en rechtvaardig. Enige dagen geleden liet hij weten, dat hy van plan was tegen het einde van dit jaar af te treden als minister van justitie. Men veronderstelt, dat deze beslissing geïnspireerd werd door Roberts plan om zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. de als Thomas Mann, die een slechte reputatie heeft in heel Latijns Amerika en die door John Kennedy op een zijspoor geplaatst werd, omdat hij het niet genoeg eens was met de nieuwe Amerikaanse politiek. Zuid-Viëtnam, waar de communisten iedere dag bewijzen, dat Amerika niet bij machte is in dit land zyn posities te hand haven. Washington is elfs niet in staat de binnenlandse politiek in dit, door Ameri ka gecontroleerde, land op evenwicht, te brengen. Men denkt hier aan de militaire putschen, die elkaar opvolgden. Na de moord op zijn broer liet Robert Kennedy zich overhalen om aan de zijde van president Johnson te blijven. Ieder een giste naar de plannen van Robert Kennedy. Zou hij proberen, profiterend van de grote populariteit van zijn ver moorde broer om in nov. a.s. de plaats in te nemen van Lyndon Johnson? Of zou hij zich tevreden stellen met de tweede plaats, die van vice-president, die, zo dacht men, Johnson hem zeker zou aan bieden en zou R. Kennedy zich dan bij de volgende verkiezingen van deze plaats bedienen om gemakkelijker en zekerder over te kunnen springen naar de eerste? Hoogstwaarschijnlijk heeft Robert Ken nedy een derde weg gekozen, een weg, die hij alleen wil gaan en niet naast John son. Alles wijst erop. dat hij niet meer gelooft in Lyndon Johnson. Dadelijk na zijn eedaflegging verklaarde deze wel, dat hij de politiek van John Kennedy zou voortzetten met de mannen van John Kennedy. Inderdaad bleven Schlesinger, Mac George Bundy, O'Donnell en Soeren- sen aan de zijde van Johnson, ofschoon deze „adel van het Amerikaaanse intel lect", gevormd door de universiteit van Harvard, zich zeker niets wijs maakte aangaande de duur en de vorm van deze samenwerking. Deze mannen werden vooral geleid door de tragische moord en door het onmiddellijke belang van Ame rika. Zij hebben zich zeker geen illusies gemaakt omtrent de te voorziene en on vermijdelijke veranderingen, die Johnson zou introduceren in het Witte Huis. Zij hadden hun plaatsen aan de Univer siteit of in het grote zakenleven prijs gegeven om het avontuur van een nieuw Amerika te beleven, samen met de sym pathieke, intelligente, energieke John Kennedy, die zij mede gekozen hadden en deden kiezen als hun leider. Nu voelen deze grote „Bostongeesten" zich opeens geplaatst onder de voogdij van een zuide lijke politicus, die wel gewend was bin nenlandse aangelegenheden af te hande len per telefoon, maar die nooit grote internationale beslissingen had te nemen tijdens of na belangrijke politieke con ferenties. .Belangrijk voor de realistische mannen van John Kennedy zijn zeker ook de te genslagen, die Johnson al heeft moeten incasseren: Panama, waarheen de presi dent, om te onderhandelen, iemand stuur- Verder is daar de erkenning van het Huis! Misschien blijft Johnson wel president tot 1968. Maar, wat daarna? Dan zal wellicht het ogenblik van Robert Kennedy zijn aangebroken om de fakkel van de hoop te ontsteken, die de fakkel van zijn broer was. Het wachten op dit moment is misschien een van de redenen geweest, waarom Schlesinger, Soerense en Reda hun posten verlieten. Zij hopen eens een nieuwe Kennedy tot in het Witte Huis te brengen. Men beweert ook, dat Robert Kennedy zich in 1966 kandidaat zal stellen voor de post van gouverneur van de staat Mas sachusetts (hoofdstad Boston), waarvan zijn jongere broer senator is. In dat geval is Robert Kennedy er van tevoren zeker van glorieus uit de verkiezingsstrijd te komen. t Wij geloven niet, dat het Tijdperk-Ken- nedy voorbij is, het is slechts officieel onderbroken. Een nieuwe Kennedy-slag om het Witte Huis is in voorbereiding, zonder veel lawaai. Het zal niemand ver wonderen als na deze slag, een nieuwe Kennedy bezit zal nemen van het Witte Volgens de in de Zweedse hoofdstad verschijnende Stockholm Tidningen, dat gewoonlijk het standpunt van de regering weergeeft, heeft de Zweedse veiligheids politie een nieuw spionagekomplot ont dekt. Het was nog niet bekend of deze zaak verband hield met de affaire-Wen- nerstroem. Volgens de Stockholm Tidningen waren nog geen arrestaties verricht. De spio- nageactiviteit zou gericht geweest zijn tegen de Zweedse marine. Het blad noemde geen bron voor zijn bericht en regeringsvertegenwoordigers waren nog niet bereikbaar voor commentaar. Volgens het blad was de Zweedse in lichtingendienst tot de conclusie geko men dat de nieuwe spionagezaak „van belangrijke afmetingen" was, „maar niet vergelijkbaar met de affaire-Wenner- stroem". Kolonel Wennerstroems proces zal waarschijnlijk in de aanstaande lente beginnen. I Advertentie) om zondagsarbeid toe te laten, spreekt vanzelf. De commissie staat echter veel gereser veerder tegenover zondagsarbeid om eco nomische en technische motieven. Deze arbeid leidt veel meer af van de zon dagsbeleving en doet meer afbreuk aan de betekenis van de zondag, dan de hier boven genoemde arbeid om maatschap pelijke motieven. Bij het ontwerpen van produktiepro- cesscn dient nadrukkelijk gestreefd te worden naar het overbodig maken van arbeid op zondag. Zolang een produktie- proces de zondagsarbeid nodig heeft om rendabel te zijn, is het proces als onvol maakt te beschouwen, zegt het rapport. Welk motief het ook is, dat om zon dagsarbeid vraagt, in elk voorkomend geval zal men moeten nagaan of er geen andere mogelijkheden zijn. Zondagsar beid is alleen aanvaardbaar als er geen andere aanvaardbare middelen aanwezig zijn. Ook meent de commissie dat voor hoogtijdagen als de kerst-, paas- en pink sterdagen. een absoluut arbeidsverbod, ingaande de voorafgaande dag te 18 uur, moet gelden, tenzij die arbeid om maat schappelijke redenen vereist is. Ê*clusief- verkrijgbaar bij.de kapper! „Dit is een record in mijn praktijk", zo verklaarde de president van de Haag se rechtbank in de zaak tegen de 22- jarige Th. H. uit Den Haag, die terecht stond wegens het plegen van in totaal 63 inbraken, waarvan 34 in Den Haag en 29 in Wassenaar. De rechtbank veroor deelde deze verdachte gisterochtend tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, nadat de of ficier van justitie twee w'eken geleden tegen verdachte twee jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest had ge- eist. De man had de politie te Was senaar en Den Haag het leven, in de vier maanden waarin hij de inbraken pleegde, wel erg moeilijk gemaakt. Er werden om hem te vangen speciale pa trouilles ingesteld, doch telkens wist verdachte te ontsnappen, doordat hij een geheel andere wijk, doch uitsluitend met beter gesitueerde bewoners, uitkoos, waarbij hij ook terecht was gekomen in de woning van generaal v. d. Wall Bake. Gisteren is in de Westduilse plaats Ravensburg een proces begonnen tegen de 51-jarige „duiveluitdrijver" Herman Dreher, die door een boer was gehuurd om „tovenaars en demonen" uit een koe stal te verdrijven, maar die door zijn optreden de oorzaak was dat de boerin uit haar huis werd verdreven. Dreher wordt beschuldigd van „onbevoegde han delingen op het gebied van de genees kunst" omdat hij voorgaf koeien te kun nen genezen. De drie zusters van de betrokken boer moeten eveneens terechtstaan. Zij wor den ervan beschuldigd tijdens het echt scheidingsproces tussen de boer en zijn vrouw valse getuigenis te hebben afge legd. Dreher wordt tevens ten laste ge legd dat hij de zusters daartoe heeft aangezet. Dreher zou verscheidene vormen van duiveluitdrijving hebben toeegepast, waarvan er een bestond uit het neer schrijven van een „magische formule" op een stukje papier, dat een koe moest opeten. Toen zijn optreden geen uitwerking bleek te hebben beschuldigde hij de 33- jarige vrouw van de boer ervan, een heks te zijn die een vloek op de boerderij leg de. Vanaf dat ogenblik werd de vrouw op haar eigen boerderij als een uitge stotene behandeld. Ze moest alleen in een kamer leven, de andere gezinsleden aten aan een aparte tafel, ze mocht haar huishoudelijke artikelen niet meer ge bruiken en moest haar was apart ophan gen. Dat bleef zo totdat zij het huis vér- liet en bij haar ouders introk. Later werd haar echtscheiding toegewezen. Tijdens het echtscheidingsproces zeiden de zusters en Dreher dat zij niets van tovenarij afwisten. De zusters bekenden echter, nadat de politie „benodigdheden voor tovenarij" in hun woning had aan getroffen. Een blanke politieman heeft donder dag voor het hooggerechtshof in de Zuid- afrikaanse stad Bloemfontein bekend, een geboeide Afrikaan tijdens een ver hoor geslagen, elektrische schokken toe gebracht en .met een rottinkje mishan deld te hebben. De 25-jarige Jacob Maree staat met vier andere blanke politieman nen en een griffier terecht op beschul diging van moord en mishandeling met poging tot moord. Volgens de aanklacht hebben de zes beklaagden op 3 december Izak Magaise vermoord en Philemon Makhetla mishandeld. Maree zei, dat Makhella, Magaise en twee andere Afri kanen die dag werden verhoord op het politiebureau van Buitfontein naar aan leiding van een diefstal van 13,5 rand (ruim zestig gulden). Hij had hen alle vier ongeveer viermaal met zijn vlakke hand geslagen en Makhetla gedwongen op de vloer te gaan zitten met zijn ge boeide handen over zijn tegen de borst gedrukte knieën, waarna een bezemsteel tussen de armen en knieholten van de man gewrongen was. Vervolgens had men metalen plaatjes achter de oren van de man bevestigd en die verbonden met een elektrische generator, waarna hem „een keer of drie" een elektrische schok werd toegebracht om hem aan het pra ten te krijgen. Ook had Maree Makhetla met een rottinkje op de knokkels ge slagen. OP TWEE na zijn thans alle lichamen van de bij de vliegramp bij Innsbruck omgekomenen geborgen. Zestig lichamen zijn al naar Engeland overgevlogen. (Advertentie) Een voormalige Roemeense politieman is in Moskou ter dood veroordeeld. Hij wordt er van beschuldigd 14 leden van de Roemeense ondergrondse in de Sov jetstaat Moldavië te hebben verraden. Moldavië maakte voor de oorlog deel uit van Roemenië. De 14 personen, die door het. verraad in Duitse handen vielen, zijn allen dood gemarteld De Amerikaanse vakbondsleider James R. Hoffa is gisteren tot 8 jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens pogingen een jury om te kopen. De betreffende jury moest een zaak beoordelen, waarin Hoffa beschuldigd was van samenspanning. Door een misverstand werd gisteren bericht dat het Bossche gerechtshof de 53-jarige L. v. E, uit Schijndel tot vier jaar gevangenisstraf veroordeelde. Dit is onjuist. De man werd vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Van E. stond (in hoger beroep) terecht omdat hij op zes augustus zijn zoon Tijn met een mes in de borst zou hebben ge stoken. De zoon overleed enkele dagen later aan zijn verwondingen. (Advertentie) Een zeer bijzondere hobby heeft de arts en volkenkundige dr. Carl Füngling uit de Westduitse stad Keulen: dr. Füngljng verzamelt babyzuigflessen, waaruit baby's van vele volkeren en tijdperken hun eenzijdige voeding gezo gen hebben. De verzameling bevat „ba by-documenten" uit een periode van in totaal 4000 jaar. En of hef nu gaat om Etruskische aarden kruikje, middel eeuwse zuighorens of tinnen flessen de meeste hebben één ding gemeen: de thans nog voorgeschreven inhoud van 200 kubieke centimeter. Eens gold de babyzuigfles als hulp middel voor de armen. Zij werd door moeders en vaders uitgevonden, die zich voor hun zuigeling geen baker konden permitteren. Zo dienden zij hem uit kleine aarden kruiken koeie-, schape- of ezelinnemelk toe, een voeding, die men een klein kind tegenwoordig zeker niet zou geven. Niet alleen de moeders van de 20e eeuw kunnen hun kind dik wijls niet zelf voeden: het oudste exem plaar van de verzameling dateert uit de tijd ongeveer 4000 jaar geleden. Lange tijd was de functie van de kleine aarden kruiken niet duidelijk. De een dacht dat het bijzonder ge vormde wijnkruiken waren, de ander meende dat zij als watervaten of zelfs als olielampen gebruikt werden. Pas het feit. dat men deze flessen of kruiken uitsluitend in kindergraven vond, dat zij de vorm van vrolijke dieren hadden of mei kindermotieven beschilderd waren, bracht de geleerden op het idee, dat het toch wel een speciaal bij baby's en kleine kinderen behorend voorwerp be trof. Toen tenslotte de chemici sporen van melkeiwit in de kruiken vonden, was het bewijs geleverd. Glazen flessen zag men voor het eerst in het oude Rome. Helaas verdwenen zij met de ondergang van het imperium en de Duitse baby's van de vroege middeleeuwer moesten weer aan de on- practische aarden kruikjes zuigen. Ge makkelijker kon men al drinken liit de zuighoren, een eenvoudige horen, waar van de doorboorde punt was voorzien van een koeietepel. Toen later het tinnen keukengerei in zwang kwam, „zoogde" men de baby met kleine tinnen kruiken. Uit deze tijd stammen de meeste exemplaren van de Keulse collectie. Dikbuikig, met en zon der oor, lang en slank, in de vorm van een fles of als een eenvoudige, kleine tinnen kroes waren zij destijds over heel Duitsland verspreid. Pas omstreeks het jaar 1800 serveerde men de destijds strak omwikkelde baby weer zoals eens in het oude Rome de melk in een glazen fles. De zuiginstal- latie bestond in het begin nog steeds uit een dun metalen buisje, dat op de opening van de fles werd geschroefd. Pas tegen het einde van de 19e eeuw kwam de thans gebruikelijke gummi speen in de mode. Sedertdien behield de zuigfles in grote trekken haar vorm tot op de huidige dag. Alleen de inhoud is in de loop van de eeuwen veranderd. Werden de helden van de antieke wereld met onverdunde, voor een babymaag veel te zware ezelinnemelk grootge bracht, zo voedden' de moeders van de late middeleeuwen hun kinderen met dikke meelspijzen, biersoep en bouillon. Hoe dikker de zuigeling, hoe trotser de moeder. De zeer grote zuigelingensterfte in die tijd is hierdoor wel voor een deel verklaard. IN AMSTERDAM raakte gisteren een vrachtwagenchauffei^ beklemd tussen zij tre\ker en de aanhanger die hij zon der hulp trachtte vast te maken door de trekker langzaam van een heuveltje af achteruit te laten rijden. Hij overleed aan zijn verwondingen. Zeven vorsten of ex-vorsten, drie vorstinnen, ruim twee dozijn prinsen en prinsessen, alsmede presidenten, premiers, hebben gis teren de laatste eer bewezen aan koning Paul van Griekenland, te zamen met naar schatting een miljoen Grieken, die zich langs de route van de begrafenisstoet in Athene hadden opgesteld. In de schemerachtig verlichte kathe draal van de Annunciatie, woonden ko ning Boudewijn der Belgen, koningin Juliana der Nederlanden, de koningen van Denemarken, Noorwegen en Zwe den, dé hertog van Edinburgh en tal van andere hoogwaardigheidsbekleders de plechtige uitvaartdienst bij. De 84-jarige aartsbisschop van Athe ne. Chrosostomos, hoofd van de Grieks- orthodoxe kerk, begon de dienst met het inzetten van psalm 19. Toen koningin-weduwe Frederika de kerk binnenkwam, haastte zij zich naai de baar en sloeg de armen om de kist en weende. Het kostte de jonge koning Constantijn enige moeite om zijn moe der overeind te helpen, zodat zij haar plaats tussen haar familie kon innemen. De dienst duurde ongeveer drie kwar tier. De kist met het stoffelijk overschot werd door leden van de koninklijke lijfwacht naar buiten gedragen tussen twee rijen hoge officieren van de Griekse luchtmacht, marine en leger, en op een affuit geplaatst. Op dat mo ment viel het eerste schot van een laatste saluut van 21 kanonschoten en werd het Griekse volkslied door een militaire kapel gespeeld. Voorafgegaan door het hoofd van de hoofdstedelijke politie en 18 andere groepen, ging de stoet door de straten van Athene, waar honderdduizenden Grieken zwijgend getuige waren van de laatste gang van hun overleden vorst. Aan beide zijden van de affuit liepen de leden van de koninklijke lijfwacht en achter hen de persoonlijke bedienden van koning Paul, zijn chauffeur, jacht meester en paard. Vervolgens kwamen, eveneens te voet, de koningin-weduwe, koning Constan tijn, prinses Sophie en haar echtgenoot Don Juan Carlos van Spanje, kroon prinses Irene en prins Peter. Achter hen volgden de officiële vertegenwoor digers van andere landen. De stoet was zo lang dat de spits de 800 meter lange route reeds had afge legd toen de laatste gasten de kathe draal nog moesten verlaten. Er liepen meer dan 125 officiële afvaardigingen mee. Later werd de kist geplaatst in een lijkwagen en stapten alle gasten over in auto's, voor de 30 km lange tocht naar de koninklijke zomerresidentie in Tatoi, in welks tuin het stoffelijk over schot ter aarde werd besteld. Alleen de leden van de koninklijke familie woon den deze plechtigheid bij. De politie schatte dat de menigte langs de route ongeveer een miljoen mensen telde de grootste menigte ooit in Griekenland op één plaats ver zamcld. De gehele politiemacht van 7000 man was op de been gebracht om de hon derdduizenden Griel en in bedwang te houden. Verscheidene malen voor de begrafenisstoet passeerde, trachtte het publiek het politiecordon te doorbre ken. Maar de kist ook passeerde drongen de mensen naar voren en kostte het de politiemannen grote moeite hen in be dwang ie houden. In het zwart gekle de vrouwen weenden luid, sloegen een kruis en riepen „God zegene u, koning Paul". Kongin Juliana, vergezeld van koning Frederik van Denemarken (midden) en koning Gustav van Zweden, volgt de kist op weg naar de Griekse koninklijke residentie Tatoi, icaar de overleden vorst werd bijgezet. Dr. S. L. Mansholt heeft in Parys vl_ klaard dat het gevaarlijk zou zyn nu reeds nieuwe organen naast de bestaan de Europese instellingen te plaatsen voor het organiseren van politieke en militaire samenwerking.' De menings verschillen tussen de zes gemcen- schapslanden ten aanzien van de struc tuur van het politieke Europa en zijn plaats in de wereld zijn nog te groot, zo zei hij. Zijn verklaring komt overeen met recen te uitspraken van minister Luns. Mans- holt stelde nog eens tegenover de con ceptie van het Europa der vaderlan den van president De Gaulle de nood zaak van een politiek geïntegreerd Europa, dat nauw samenwerkt met de Verenigde Staten in het kader van een atlantisch deelgenootschap. Hij was voorts van mening, dat een fusie van de bestaande Europese executieven (E.E.G.-commissie, Euratom-commissie en Hoge Autoriteit van E.G.K.S.), niet meer zal zijn dan een administratieve maatregel, als ze niet gepaard gaat met versterking van de democratische controle over de gemeenschapsinstel- hngen. „Op het ogenblik worden in Brussel belangrijke besluiten genomefi zonder dat de nationale parlementen of het Europese parlement er controle over hebben", zei hij. Een chemicus van de universiteit van Rochester heeft bekendgemaakt, dat hij een verdovend middel ontdekt heeft dat 40 maal sterker is dan morfine, maar waarschijnlijk geen verslaving teweeg brengt. Dr. Marshall D. Gates heeft 15 jaar gezocht naar een middel om pijn te verdrijven. Zijn produkt heeft hij ,,cy- clorphan" gedoopt. Dr. Gates verklaarde, dat hij het mid del drie jaar lang op dieren beproefd heeft en dat hij er ,,zeer bemoedigende resultaten" mee geboekt heeft in zie kenhuizen. Op de vaste stemming voor de Phi lipswaarden van eergisteren heeft dn fonds gistermiddag een scherpe koers- recatie ondergaan, waardoor de tenden tie voor de Elektro-aandelen flauw kon worden genoemd. Bij de opening op 150.70 bedroeg het koersverlies voor Philips, ten opzichte van het voorgaan de slotniveau, ruim twee gulden. Ame rikaans aanbod, waartegenover lang niet voldoende vraag aanwezig was, was de hoofdoorzaak van deze flauwe stemming. Gedurende de verdere beursduur zakte de prijs nog verder in tot 150,20. Het onveranderde dividend, dat gisteren door het Hoogoven-concern voor hei begin van de officiële beurs bekend werd gemaakt nl. van 20 pet. over 1963. waarvan reeds 6 pet. interimdividend werd betaalbaar gesteld, werd met een koerswinst van twee punten op 628'. gehonoreerd. Gedurende de gehele beurs duur werd er in deze hoek regelmatig gehandeld, zij het. op kleine schaal. Ge^ noemd dividend viel de beurs niet te gen, al had men er dan ook op gere kend. AKU daalde een puntje tot 529. Unilever daalde een halve gulden tot 142.50. Kon. Olie liep op van 153,10 tot f 153.60 (f 153,20). Over het alge meen bleef de handel in de hoofdfond sen binnen nauwe grenzen. Aandelen KLM lagen wederom vast in de marl-i op een adviesprijs van f 71 70). DU fonds ligt de laatste tijd zeer vast in de markt. De betere stemming van eergisteren voor de scheepvaartwaarden behoorde gisteren weer tot het verleden. De koer sen in deze afdeling ondergingen weinig verandering. Zij schommelden rond het vorige slotniveau. Hetzelfde kan gezegd worden van de leidende cultuurwaarden. De staatsfondsenhoek was iets zwakker, behalve voor de staffellening. 11-3 12-8 Ned. '59 4V4 94j98 943i Ned. '61 4"4 93 5. g 93 Vs Ned. '47 3'2 87 87,sfi Ned. grootboek '46 87 H 87's AKU 5301 s 529''8 Hoogovens 626 628'2 Philips 152.95 150,25 Unilever 142.90 142,15 Kon. Olie 153.20 153,50 HAL 1185,8 11778 Scheepvaartunie 142 >/8 141 Amst. Bank 369 372 Ned. Handelmij. 355 355 "2 Lucas Bols 1050 Mach. Breda 218 216 Bijenkorf 868 860 Drie Hoefijzers 362 365 b Ford 922 922 Van Gelders Papier 204 203'' Heineken 502 505 Hero Conserven 377 Va 380 Holl. Beton Mij. 420 420 Kon. zout 855 Nijverdal - Ten Cate De Schelde 258 260 Scholten Foxhol 556 561 Simons emb.f. en houth. 139 139 Thomassen en Drijver 750 M 750 Van Vlissingeh Katoen 254 256 Vredestein 233 231 Zeeuwse Confectie 366 368 Zwanenberg Organon 964 962 Shell Oil 16?g 17 Anaconda 48 "2 48' - Bethlehem Steel 361 g 37 L General Electric 89'4 90' i General Motor 84 A 8-5' Procter and Gamble 82''a 82' 2 Republic Steel 44 Va 4434 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens 624 gb—626; Kon. Olie 152.50—152.90; Philips 148.80—150.00, Unilever 141.80 gb—142.00.

de Stem | 1964 | | pagina 11