40 33 45 29 00 29 42 39 98 7? ES I Generale staf anderhalve eeuw landmachtkern LEXINGTON Verkoudheid LENTE BIJ HOLTHAUS Tieners maken eigen mode Schema over oecumene nog stoutmoediger AEG Jaarbeurs noviteiten :ent|es Overschaduwen reorganisaties jubileumglans? Verkenningen Uitgeperkt Krijgsschool Een grondige herziening Afgestemd Charitatief Centrum heeft nieuwe voorzitter MAJORICA Stralend en evenwichtig J WZJAl Goklustige Pool 15 jaar de cel in Voorkom Proces Savoy Lausanne Tegen dokter twaa/j jaar dwangarbeid geëist voor moord Heroïne-bende in Mexico opgerold Rillerig? Onprettig? Vlug: parels Vuilnisemmer van papier Kom dat zien, kom dat zien: Mantels Hoeden Kookles voor vijftien cent Een zuster als mode-expert 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 MAART 1964 13 van 12 t/m 18 maart. masBgsem ck niet langer op u .illcn dan die vlekken nen". leloof het!" riep Ham haastig. wacht even," zei Poli- ,,zo eenvoudig gaat het echts een onverbrekelij ke helpt hier, een beiof- 3ezegeld wordt door het n wortel eh van het ie bilzenkruid!" Op 11 maart 1814 nu 150 jaar geleden plaatste de souvereine vorst Willem Frederik van Oranje- Nassau zijn handtekening onder het het leger in oprichting van de nog de generale staf. Dit betekende, dat koninklijk besluit tot oprichting van zeer jong staat der verenigde Neder landen zou worden geplaatst onder de bevelen van een nieuwe en met bijzondere bevoegdheden beklede groep van officieren. Als eerste chef-staf werd een kolonel benoemd: de in de militaire historie tot een bijzondere figuur geworden kolonel Jean Victor de Constant Rebecque, Zwit- ser van geboorte, wiens naam staat ge beiteld onder het beroemde „löwendenk- mal" te Luzern. Vandaag zetelt als chef staf de luitenant-generaal Van der Veen. Tussen deze twee militairen telt men 25 andere chefs-staf en een 150 jaar lange periode van ontwikkeling van het karak ter en de taak van de generale staf. krijgsschool meermalen scherp aange vallen. Eenmaal is de defensie-begro ting afgestemd alleen omdat er gelden voor deze school werden aangevraagd. De toenmalige minister van oorlog trad af. Ministers van Defensie waren toen nog minder zetelvast dan thans het geval is. Interessant is de ontwikkeling, die de functie van de generale staf en die van de chef generale staf hebben doorge maakt. Vooral wanneer men deze ont wikkeling ziet in het licht van de na oorlogse, deels zeer recente gebeurtenis sen. Er is thans een evolutie gaande die de generale staf terugdringt naar een plaats van beslist mindere betekenis; 150 jaar lang is het zo geweest dat de chef-staf de ware opperbevelhebber was in de klassieke betekenis van het woord. Dat was zo bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog in 1914 toen de toen malige chef- staf luitenant-generaal C. J. Snijders werd benoemd tot opperbe velhebber. In 1939 werd de chef-staf lui tenant-generaal I. R. Reijnders tot op perbevelhebber benoemd. Twee dagen na zijn benoeming werd hij generaal. In te genstelling tot luitenant-generaal Snij ders bleef hij evenwel geen chef-staf. De ze functie bleef vacant. De chef generale staf is altijd de man geweest die de belangrijkste adviseur van de minister was. De generale staf was het die de plannen maakte, de ad viezen opstelde, de voorschriften gaf en bij oorlogsgevaar de mobilisatie voorbereidde. Kortom, al het grote en veelal „stille werk" werd bekokstoofd door de generale staf, de „braintrust" van het leger. Onder het staf-devies (Advertentie) „meer zijn, dan schijnen" is de generale staf zelf bij dit alles veelal op de ach tergrond gebleven: de wezenlijke macht achter de schermen en het uiterlijk ver toon. Men kan dus volledig stellen dat de generale staf 150 jaar lang het lot van het Nederlandse leger heeft bepaald. Thans echter is er, zoals wij al zeiden, een nieuwe evolutie gaande. Een evolutie, die vooral veroorzaakt en gevoed wordt door internationale po litieke en militaire ontwikkelingen. De Nederlandse krijgsmacht in NATO-verband opererend is een werktuig in een groter geheel geworden. Op de hoogste toppen van het bevel staan nieuwe meesters. In 1954 werd dit al naar buiten duidelijk gemaakt toen de chef van de generale staf de titel „be velhebber der landstrijdkrachten" kreeg toegevoegd. Opzet en strategie van het NAVO-commando hebben de plaats en taak van de chef-staf en de generale staf verder ingeperkt. De veelbesproken reor ganisaties van de huidige minister van Defensie wij denken aan de verticale organisatie-structuur zijn bezig zich te voltrekken. De vorige chef van de generale staf, luitenant-generaal van den Wall Bake, heeft zich door dit alles ge noodzaakt gevoeld te moeten heengaan. Misschien werpt dit alles enigszins een schaduw op de glans van de 150 jaar be staande generale staf. Misschien ook is het daarom beter om bij de viering hier van meer terug te blikken op een gloed vol verleden. De toekomst immers is onzeker. Al kort na de oprichting in 1814 ont wikkelde de generaalkwartiermeesterstaf zich tot dat onderdeel van de generale staf, dat de taken ging verrichten die ook vandaag de dag nog voor een groot deel aan de generale staf zijn opgedra gen. De staf van 1814 was echter in zijn totaliteit gezien veel omvangrijker dan de huidige en voerde taken uit, die thans tot een ver verleden behoren. Zo hield de generale staf zich in de aanvang voor al bezig met militaire verkenningen: dat wil zeggen, het in kaart brengen van het Nederlands gebied, vooral in de grens gebieden met Frankrijk en Duitsland. Langzamerhand groeide dit werk zelfs uit tot een hoofdtaak. In 1850 werd het gestaakt en later vergenomen door een afzonderlijke topografische dienst. Niet temin is er nog tot 1932 een „dienst der militaire verkenningen" blijven bestaan. In de eerste decennia van het bestaan van de generale staf maakten vooral de officieren van betere huize die goed kon den paardrjiden en tekenen kans op een plaats in de generale staf. In 1868 brak er evenwel een oppositie van vooruitstre vende baan, die 'het volgen van hoger militair onderwijs voor officieren van de generale staf nodig oordeelde. Dit leid de ertoe, dat in 1868 in Haarlem boven een slagerij een schooltje werd opgericht: het begin van wat men een hogere krijgsschool zou kunnen noemen. De vier leerlingen die in de eerste klas kwamen te zitten verhuisden echter binnen het jaar naar Breda, waar aan de K.M.A. het reeds sinds 1828 be staande instituut voor officiersopleiding een afdeling stafschool werd toege voegd. In 1890 verhuisde deze stafschool naar Den Haag om daar uit te groeien tot de moderne hogere krijgsschool. De stafschool moet in het begin wel exorbitant zware eisen hebben gesteld aan het toelatings- en eindexamen. Voor al de eisen op het gebied van kennis van wis- en natuurkunde waren bijzonder hoog. In de eerste jaren van de staf school is er slechts een enkel genie voor het eindexamen geslaagd. Later werd na veel geharrewar het toelatingsexamen afgeschaft, nog later het eindexamen. De opleiding van de generale-staf-offi- cieren van het Indische leger heeft ook altijd in Nederland plaatsgehad. Slechts gedurende een korte periode in de twee de wereldoorlog is er een hogere krijgs school in Indië zelf geweest. Voor gezonde witte tanden. De doeltreffende tandpasta voor het hele gezin! Het secretariaat voor de Eenheid heeft in veertien dagen (24 februari7 maart) hard werken onder voorzitterschap van kardinaal Bea het schema over het oe- cumenisme omgewerkt. Dit is gebeurd in overeenstmming met| de wensen van de meerderheid der con cilievaders, zoals deze mondeling in de concilie-aula, of schriftelijk in de meer dan 500 veranderingsvoorstellen der bis schoppen, tot uitdrukking zijn gekomen. Het schema „de oecumenismo" bestaat thans uit vier hoofdstukken, waarin de grondbeginselen worden gesteld voor de oecumenische houding van de Kerk in de komende tijden. De concilievaders be tuigden met de eerste drie hoofdstukken reeds tijdens de tweede periode van het concilie algemeen hun instemming. De kwestie van de joden, oorspronkelijk hoofdstuk vier van het schema, zal als een appendix aan het schema worden toe gevoegd. „De libertate religiosa" over de godsdienstvrijheid oorspronkelijk hoofdstuk vijf van het schema en als zodanig evenmin als de jodenkwestie op het Concilie behandeld, wordt als vierde hoofdstuk behandeld. Het schema over het oecumenisme met de godsdienstvrij heid en de verhouding tot de joden, komen op de agenda van de derde con ciliezitting. welke 14 september begint. Het secretariaat voor de Eenheid is ge heel met de voorbereidende werkzaam heden gereed gekomen, mede dank zij het intensieve voorbereidende werk van de deskundigen van het secretariaat sedert eind januari. Na goedkeuring van de herziene tekst van het schema door de coördinatiecom missie, welke dezer dagen voor de derde maal na de tweede Conciliezitting bijeen is gekomen, wordt het in zijn nieuwe versie aan de concilievaders toegestuurd. Een staflid van het secretariaat, de Amerikaanse pater Stransky, heeft ver klaard, dat het schema in zijn nieuwe versie nog stoutmoediger is dan het oor spronkelijke. „Wij hebben de groei van de oecumenische beweging in de Kerk, tussen de aankondiging van het Concilie en het moment, waarop het schema de vorige zitting in behandeling kwam, on derschat", aldus deze deskundige. Over een aparte opleiding voor aspi rant-generale staf-officieren is destijds met name in de Tweede Kamer veel te doen geweest. Er waren twee op vattingen. De aanhangers van de „na poleontische" opvattingen meenden, dat de krijgskunde te velde en in oorlogs tijd geleerd moest worden. Een school was te theoretisch. De andere partij vond de theorie wel belangrijk, redenerend, dat een ezel van twee veldtochten nog niet veel wijzer wordt. In de Tweede Kamer is de hogere (Advertentie) BLLHILLJH BmTuiVH I AUTOMATIC VI TOASTER f69.50 J Wegens verduistering om schulden te betalen Een Poolse loterij-fanaticus is tot 15 jaar gevangenisstraf en een boete van aOO.OOO zloty veroordeeld wegens verduis tering van 1,3 miljoen zloty om zijn speelschulden te kunnen betalen. De goklustige heeft van 1962 tot' 1963 16 dorsmachines, 13 tractoren en 23 kar ren alle staatseigendom verkocht °m aan geld voor gokken te komen. 9nrTnnemc!elli''kheden begonnen toen hij f )u°00 zloty in de staatsloterij had ge wonnen. In de hoop nog een grote prijs e verwerven gaf hij zoveel geld uit, dat ™J spoedig in de schulden raakte. (Advertentie) (Advertentie) uit de zuiverste tabakken De openbare aanklager in het proces-„Savoy" heeft 12 jaar dwangarbeid geëist tegen de so- siety-arts Gerard Savoy, die wordt beschuldigd van moord op een rijke Amerikaanse. De openbare aanklager, Pierre Chavan, verzocht de districtsrechtbank van Lau sanne eveneens om de 59-jarige arts ge durende vijf jaar van zijn burgerrechten en praktijkvergunning te ontheffen en hem de helft van de proceskosten te la ten betalen. Savoy is moord ten laste gelegd in verband met de geheimzinnige dood van de Amerikaanse miljonaire Marjorie „Winnie" Kendall Bird, twee en een half jaar geleden in een hotel te Lausanne. Verwacht wordt, dat de jury volgende week haar oordeel zal uitspreken. Tegen een andere verdachte, de verban nen Roemeense „prins" Nicolas „Nicky" Sturdza, eiste de openbare aanklager vijf jaar tuchthuisstraf, verbanning uit Zwit serland voor een periode van tien jaar en betaling van drietiende van de pro ceskosten. Sturdza wordt ervan beschuldigd, dat hij mevrouw ernstig lichamelijk letsel heeft toegebracht en juwelen, bonsjassen en andere waardevoorwerpen van haar heeft gestolen. De eis tegen Charles Abner, een fi nanciële expert en een beweerde vriend van ex-koning Faroek van Egypte luid de de eis zes maanden gevangenisstraf en verbanning uit Zwitserland voor een periode van vijf jaar. Voor de maitresse van Savoy vroeg de openbare aanklager slechts een lichte boete wegens fraude. Twintig personen, onder wie verschei dene vrouwen, zijn gearresteerd en 15 kilo heroïne ter waarde van ongeveer vier miljoen dollar is in beslag genomen nadat de Mexicaanse politie een jonge Mexicaan had aangehouden. Deze had per vliegtuig tien kilo heroïne in koffers met een dubbele bodem vervoerd. De bende, die nu is opgerold, zou vertak kingen hebben in Frankrijk, Italië en landen van het Nabije Oosten. (Advertentie) Het algemeen bestuur van het landelijk Sociaal Charitatief Centrum het na tionale katholieke samenwerkingsorgaan voor het sociaal-charitatieve en maat schappelijke werk heeft tot zijn voor zitter benoemd de heer mr. H. J. J. van den Biesen te Wassenaar. De heer van den Biesen, die rechter is bij de arron dissementsrechtbank te Rotterdam, trad van september 1962 af reeds als tijdelijk voorzitter van het landelijk centrum op. In Engeland begint het gebruik van vuilnisemmers ouderwets te worden. Enige tijd geleden is men daar met proeven begonnen het huisvuil in spe ciaal geprepareerde zakken te verza melen. Het papier dat er voor wordt gebruikt is met moderne kunststoffen zodanig versterkt dat het praktisch ondoordringbaar en tegen ruwe be handeling bestand is. Uit hygiënisch oogpunt betekent het gebruik van papieren zakken een grote vooruitgang. In de vuilnisem mer blijven steeds restanten vuil ach ter die verwijderd moeten worden voor de emmer weer opnieuw kan dienen als verzamelplaats voor huis houdelijke ongerechtigheden. Niet alleen voor de huisvrouwen, ook voor de reinigingsdienst biedt de nieuwe methode voordelen. Men hoeft de zakken die lichter en gemakkelij ker hanteerbaar zijn dan emmers maar in de wagen te gooien en dat betekent een aanzienlijke tijdbespa ring. (Advertentie) PERFECT L f30.- Ook al ligt» er veel nadruk op de woorden „Techni-Show" achter de ti tel „Internationale Voorjaarsbeurs", toch is er in talloze stands te Utrecht voor de gewone, ontechnische huis vrouw een schat aan bezienswaardig heden te vinden. Wij bedoelen niet, mevrouw, dat u paf zult staan van bewondering voor een knabbel- en profileerma-chine, want die heeft niets te maken met knabbelen aan een koekje; ook zult u voorbij lopen aan de carousseldraaibank, want die heeft alleen maar in naam iets gemeen. Maar u zult diep geïnteresseerd zijn in de nieuwe Beatlepruiken van na- maak-haar, waarmee uw tieners zich voor f 25.- kunnen tooien. Wij raden u sterk aan de kinderen tot het aanko pen van zulk een pruik ovei te halen: als zij zich zelf geregeld met dit kap sel in de spiegel zien, is er minder kans tot bezwijming wanneer zij de Engelse ragebollen in levende lijve of op de t.v. aanschouwen. Voor uw jongste lieveling, zo blijkt op de jaarbeurs, zal er in de winkels een sprekende pop te krijgen zijn. Ge lukkig maar; het is immers zo ver moeiend voor de kleintjes om met verdraaide stemmetjes -afwisselehd als moedertje en daarna als kindje te praten. Nee, de kinderfantasie hoeft zich niet meer zo in te spannen want: „Mammie, ik heb zo'n honger", klaagt de pop, of: „Mag ik buiten spelen?" Met een zeer beschaafde kinderlij ke stem (wat een combinatie, be schaafd èn kinderlijk, echt iets voor een filmprinsje) kan de pop elf Ne derlandse zinnen zeggen. Het poppe- moedertje hoeft alleen maar zeer discreet (al weer zo beschaafd!!) aan een koordje, achter in de hals van de pop te trekken, en één van de zin nen komt over de poppelippen. De prijs is f 69,75, maar vergeet niet dat u meer aan lesgeld moet neertellen als u zulk beschaafd Nederlands zou willen leren spreken. Rose, wit en turquoise zijn de kleu ren van deze vier japonnen van jas jes van Holthaus. Deze modellen zijn vervaardigd uit composées van grove losgeweven en lichte wollen stoffen. Het jasje van het model links heeft geen kraag. De kraag van het lijfje, dat als een blouse van andere stof is maar aan de rok is genaaid, valt over het jasje heen. Van de andere drie complets is de stof van het jasje wel van precies dezelfde kleur als de japon, maar het materiaal is ruiger. In januari was de Amsterdamse couturier Dick Holthaus nog op za kenreis in Amerika waar nu collec ties van zijn hand te krijgen zijn: hij Bonwitt Tellerbij Altmann Blooming dale en anderen. Terug gekeerd liet hij in minder dan vier weken op zijn ateliers een voor jaarscollectie realiseren die waar schijnlijk de mooiste is welke hij ooit gemaakt heeft. Ongetwijfeld is de Amerikaanse reis hierop van invloed geweest: zelfs wie in een brandpunt van het culturele Europa leeft heeft soms een blik op een nieuwe horizon nodig om zich te kunnen vernieuwen. Deze voorjaarscollectie van Holt haus is stralend en bijzonder even wichtig, juist romantisch genoeg om niet zakelijk te zijn. Het is een zeer verwend publiek dat elk half jaar in de Van Baerlestraat op de gouden stoeltjes neerstrijkt; toneelfiguren ontbreken er nooit. Dit maal waren Mary Dresselhuys met dochters Petra en Merel en Conny Stuart er al de eerste dag. De bijval van vele, in mode verzonken vrouwen was groot, maar niet altijd gelukkig geformuleerd: „Doddig" en „toetelig" leek ons al te snoezig; „machtig" en „verpletterend" wat te monumentaal De twee Beatle-pakjes waarmee de show werd geopend, hadden gelukkig niets met de Beatles te maken: een blauw-wit en een rose-wit geruit pak je van ruige wollen stof, het één met, het ander zonder mouwen, opende een kleine parade van tailleurs met soe pel vallende, korte jasjes met rechte of uitlopende of geplooide rokken. Er hoorden blouses bij óver de rok, o.a. van zijden jersey. Holthaus houdt van zakjes en geeft er dan ook niet zelden vier aan zijn jasjes en mantels mee. De voortreffelijke, vrij smalle man tels hebben een iets verhoogde taille- lijn, voornamelijk door de brede hoge rugceintuur of de smalle, die door de lichtrimpelende stof wordt geregen. Zevenachtste mantels horen bij mouwloze japonnen die sluik, nauwe lijks aanliggend, alweer een verhoogde Op elke meubelexpositie kunt u constateren dat er steeds meer men sen liggend willen zitten. Men zegt dat de t.v. daar schuld aan is. Hoe dan ook, wij voelden het als een groot gemis dat baby nog niet liggend zit ten kon; waarom mag ons kleintje niet op zijn gemak naar het kinder programma kijken? De baby-sit kin derstoel is geschikt voor kinderen van twee maanden tot twee jaar. Het zitje kan op een hoog en op een laag frame gezet worden in normale stand of achterover; baby kan óp of aan tafel gezet worden en het zitje kan zelfs als autostoeltje dienst doen. Wij vinden het altijd plezierig niet voor één gat gevangen te zitten. Daarom hulde voor de commode die later als schrijfbureau, opbergkast, speeltafel, kortom voor vele doelein den geschikt is; en voor de babybox die te gebruiken is als haardbankje of kamerafscheiding. Het nieuwe onderstel voor een reis- wieg, mèt spatborden, voorziet in een dringende behoefte, dachten wij. Wij lazen in het program dat er ook een pannewant met magneet in nieu we uitvoering te zien moet zijn. Wij hadden nog geen tijd ernaar te gaan kijken. Een want om de pan mee aan te pakken en dan magnetisch vliegt de pan je in de hand of vliegt de handschoen naar de pan? Een automatische worstenverwar mer is natuurlijk niet voor het huis houden, maar voor de frites-tent. Maar de naam worstenverwarmer is zo hartverwarmend. Opvallend door originaliteit is zeep- loze zeep, zegt de importeur. Maar handreinigingscrème, die de handen reinigt zonder water, waarna men de handen met een papieren handdoek wrijft, is ook origineel hoor. taille te zien geven door een fraaie, onder de buste rondlopende naad. De robe-manteau met lange mouwen neemt bij deze collectie een bijzondere plaats in. Er zijn stijlvolle tuniekja ponnen maar ook een kostschoolachti ge donkerblauwe ruitjes-chemisier met wit piké kraag en manchetjes. Misschien maakt deze collectie zulk een evenwichtige indruk door de af wezigheid van imprimees; de effen pasteltinten, het rood en marineblauw wordt alleen afgewisseld door een enkele ruit. Vele modellen zijn uitge voerd in grove wollen tweed en losge weven wollen stoffen. Maar luchtige zomermantels en vrolijke japonnen zijn er van een zwaar linnen met zij deglans, vooral in de boutique-collec- tie waarvan sommige prijzen gevaar lijk laag zijn (wie hier eenmaal bin nen is, staat namelijk aan grote ver leiding bloot!). Voor cocktail- en avondtoilet wordt van de pasteltinten overgestapt naar zwart, waarbij zowaar de etagejurk weer voor het voetlicht komt. Met een enkel décolleté heeft Holthaus laten zien hoe ver men in Parijs te ver kan gaan; het leek ons voor Amster dam onaanvaardbaar. „Curl you" is een moderne va riant op de ouderwetse gas-onduleer- tang. Deze elektrische tang kan het haar niet verbranden want gaat maar tot een maximum van 25 Watt, ge schikt voor iedere haarsoort. Drie metalen rollers, apart bijgeleverd kunnen ieder gewenst formaat krul maken. Grote platte bretons van fijn glan zend stro worden recht op het hoofd gedragen, iets voorover. Alleen wie door houding en make-up pikanterie wil toevoegen, zal de stijfheid van zo'n hoed kunnen overwinnen. Tur bans zijn flatteuzer; de geklede bloe- mentoques en de hoeden van zwarte stroken, geplooid tot één enorme roos zijn, zo al niet „toetelig", dan toch „doddig". Kamerbewoners die het met het koken van hun potje niet te nauw nemen, kunnen veel leren uit de kleine brochure: „De voeding van kamerbewoners", voor 15 cent te bestellen bij het Voorlichtingsbu reau van de voeding, Koninginne gracht 42, Den Haag, giro 263081. Wie alleen voor zichzelf te zorgen heeft, mag niet denken: voor mij komt het er niet op aan. Ten op zichte van zichzelf hebben we ook plichten; ten opzichte van verwan ten, werkgever èn van degene die ervoor opdraaien als we ziek wor den door een verwaarloosde voe ding, eveneens. Met de wetenswaar digheden uit deze brochure kan ook de gehuwd werkende vrouw haar voordeel doen als de tijd voor een goed toebereide maaltijd te kort schiet. „Wie veel weegt, veel waagtvan hetzelfde bureau geeft alle inlich tingen over vermageren, eveneens voor 15 cent. „Vlees en jus", vol nuttige wenken over dit verrukke lijk onderdeel van het menu kost 25 cent. Twee tieners die zelf ontworpen en zelf ver vaardigde kleding laten zien in de halve finale voor de wedstrijd Tieners maken eigen kle ding", uitgeschreven door de Internationale Huishoudbeurs. Voor ontwerp en uitvoering van de deelneemsters zijn geen woorden goed genoeg. Een schoolmeisje van veer tien dat een onberispelijk man telpakje maakt, is een feno meen, denkt u. Dat dachten wij ook. Maar wat te zeggen als honderden schoolmeisjes tussen veertien en achttien jaar zelf ontworpen en zelf-gemaakte pakjes en japonnen, sportkle- ding en mantels laten zien, goed van coupe, uitstekend afge werkt, dikwijls zeer origineel en soms zelfs onverbeterlijk? Dan blijkt het geen fenomeen maar een tamelijk normaal verschijn sel, iets dat voor meer dan één bereikbaar is. De Internationale Huishoud beurs houdt weer evenals ver leden jaar, een wedstrijd „Tie ners maken eigen mode". Uit alle delen van het land hebben de meisjes hun ontwerptekenin gen toegestuurd aan de Amster damse commissie, die hieruit een eerste selectie heeft ge maakt. Op het ogenblik is een jury bezig in verschillende ste den de modellen, die naar de goedgekeurde tekeningen zijn gemaakt, te beoordelen. In deze voorronden wordt uitgemaakt wie er in de finale zal komen, op de Huishoudbeurs die van 1 t/m 11 mei te Amsterdam ge houden zal worden. In het zuiden van ons land is de animo het grootst. Maar dat niet alleen: ook het talent is hier het grootst, en het komt soms uit het kleinste dorp. Vroeger, toen het verkeer nog zoveel geringer was en de grote rivieren een werkelijk brede scheiding maakten tussen noord en zuid, heetten wij hier vro lijker, pittiger, kleuriger. Zou die zin voor kleur, dit gevoel voor chic, nog steeds sterker in onze meisjes leven dan in haar noordelijker „zusjes"? Als jurylid mochten wij de halve finale meemaken die voor het zuiden in Tilburg werd ge houden. De mededingsters af komstig van vele scholen, voor namelijk huishoud- en nijver heidsscholen, waren verdeeld in twee groepen: de eerste met meisjes die het kostuum naaien leren als een van de vele vak ken in een opleiding tot alge mene ontwikkeling; de tweede met meisjes die een beroeps opleiding tot coupeuse genieten. In de St.-Dionysiusschool te Tilburg waar de halve finale werd gehouden, waren twee in- eenlopende lokalen tot een gro te zaal samengevoegd. Opge wonden meisjes, moeders, lera ressen, zusters en twee vaders waren in het rond geschaard. Over een lange loper kwamen de jeugdige mannequins naar een klein podium waar de jury even het naadje van de kous moest v/eten; dan aanvaardde de tiener onder applaus de weg terug. Hoe is het mogelijk dat een kriel van veertien jaar het op de huishoudschool al gebracht heeft tot een chanelpakje met onmiskenbare zwier en dat een vijftienjarige niet hoger wil grijpen dan een Schotse rok met bretels over een overhemd blouse, maar beide van perfecte snit? Wij kunnen u verzekeren dat er in de groep van de profes sionals meerdere modellen wa ren waar de beste kleermaker geen fout in zou kunnen ont dekken. Niet alleen het hoge peil van het kostuumvak heeft ons ver baasd. De fantasie èn de uit voering van de tekeningen wa ren van een buitengewoon ge halte. Van tekenleraar en -lera res moet een grote bezieling uitgaan om tot deze resultaten te komen. Maar naast de modellen die door het werk van hoofd en handen werden gerealiseerd hebben de meisjes zelf en hun presentatie ons stof tot naden ken gegeven. Tussen veertien en achttien jaar is het meisje uiterst gevoe lig voor schoonheid. Zij heeft de schoonheid pas ontdekt en werpt zich erop met hartstocht. Zij verdiepen zich in de mode: deze meisjes door haar oplei ding zeer zeker. Wat zou nu meer voor de hand liggen dan dat zij zou trachten de echte mannequin in al haar glamour te imiteren! Maar hiervan was geen spra ke: de meesten liepen correct rechtop, sommigen wat verlegen met licht gebogen hoofd, een enkele nog met een kinderlijk slechte houding en naar binnen gerichte voeten. Maar niet één gaf de (belachelijke) imitatie van een mannequin met onware manieren. Even opvallend was de smaakvolle en eenvoudige wijze waarop de meisjes waren gekapt, passend bij haar type en leeftijd. Geen getoupeerde taar ten op het hoofd, geen Bardot pruiken. Zuster Ansfriede van de Til- burgse school heeft één van de drie opleidingsklassen. Een lera res heeft een andere, een leraar coupeur, die ook materialen- kennis geeft, de derde. Maar de zuster is zó geïntersseerd in het vak dat zij alle lessen, ook die van de leraar meemaakt. „Houdt u zo van mooie kle ren zuster?" vragen wij haar en onze blik glijdt over het zwarte habijt waar de fantasie nooit een plooitje van mag ver leggen en over de witte kap waar geen zweem van kleur in kan worden gebracht. „Ik houd zo van het vak", zegt zij met tintelende ogen, „dat ik het moeilijk zou vinden dit op te moeten geven. Al vóór ik in het klooster ging, deed ik het zo graag". „Maar mist u het dan niet, zélf mooi gekleed te kunnen zijn?" „Nee", zegt de zuster, „dat niet. Het is een deel van mijn roeping; ik geef er graag les in, ik vind een goed model mooi; en ik hoop mee te kunnen wer ken aan de goede smaak van de meisjes." De meisjes vragen de zuster advies, en krijgen raad van el kaar. Vóór de „Show" begint staat een groepje zenuwachtig te kwetteren in een hoek van de gang. Eén heeft de schoen tjes uitgeschopt en neemt be spottelijke houdingen aan met een gek gezicht. „Je hebt véél te veel lippenstift gebruikt," roepen opeens verontwaardigde stemmen naar een ondernemen de jongedame, die het teveel gauw wegveegt. De zuster lacht maar wat. Wij zijn ook op een zuster school geweest, vele tientallen jaren geleden. Toen maakten de zusters op ons zulk een we reldvreemde indruk dat wij, zo jong als we waren, voelden haar niet in ons leven te kun nen betrekken. Om de zuster te beschermen, werden wij geslo ten. Om de zuster een plezier te doen, (en onze cijfers veilig te stellen) werden we eigenlijk huichelachtig. Dat zusters wél van deze we reld kunnen zijn hadden wtf nooit kunnen denken. Er zijn zusters die met de leerlingen de zeer mondaine, maar wat vakwerk aangaat unieke, shows van Dick Holthaus bezoeken. Het habijt is nog altijd zwart, de kap nog altijd wit, maar met de schoenen die nog altijd even breed en plat van hak zijn, staan zij blijkbaar stevig in de bruisende wereld van de jeugd om de meisjes die soms nog wankelen op haar naaldhakjes, in samenwerking met hun team te leiden naar een standpunt van goede smaak en onderschei dingsvermogen.

de Stem | 1964 | | pagina 7