GS. EENS MET RAPPORT RECREATIECOMMISSIE CITOSIC TOMATENSAP GEZOND GENIETEN neuzen nodig Mechanisatie fruitteelt wordt ver doorgevoerd Snelle voorstelling van Ensemble te Terneuzen MISS BRIL EEN BEVELANDSE ZAAK? PagblaD pc^tern OYEZANDE BEHOEFT DORPSCENTRUM VOORJAARSBEURS TECHNI-SHOW 1964 Streekplannen voor strand- accommodatie gewenst bestrijdt Rijn en koorts pijlsnel èn veilig nieuw! Week voor kunstzinnige vorming in Hedenesse 55 II EXAMENS Vandaag Morgen WATER Proeven met stapelborden wm GEVITAMINEERDE SThGLTABLETTEN Vrijdag vlag op eerste woonflat in Axel Tijdelijke sluiting brug Oude Maas van over HOOFDPIJNPOEDERS Mr. C. Bronkhorst hoogleraar aan Kath. Hogeschool Frater Gregorius viert gouden kloosterfeest Hulster kring NCB richt hulpdienst op Stofzuiger om de hals Boze zakenman Ons parlement Burg. Mooyman tot N.K. V. VREDENBURG EN CROESELAAN GEOPEND VAN 9-17 UUR DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 MAART 1964 (Advertentie) er dankzegging voor de vele ijke diensten cjie de secretaris, Versprille, de Harmonie in de loop van 15 jaren heeft erd afscheid van hem geno- ht hij zich niet meer herkies- De heer J. van Luik, méér r werkend lid en hiervoor ko- iderscheiden, stelde zich als evenmin herkiesbaar. Tot retaris werd de heer L. Stolk in plaats van de heer van eer A. van Meurs, die dan spe- rumband zal vertegenwoordi- begrijpelijk dat de oud-secre- eer J. Versprille, die zoveel [armonie Terneufcen" heeft be. tuur en leden aanspoorde de tot grotere bloei te brenger. Jaarverslag en uur Aïda irtenissen prettige en droe- 1962-1963 passeren de revue itgebreide jaarverslag. Het ar toegewijde lid, de heer de /erleed in 1963 op 28-jarige muzikaal gebied hadden di- iementen plaats en de heren J. Laurens en J. van Luik een koninklijke onderschei- ns hun 55-jarig, respectieve- lidmaatschap. Korps versterken i periode van een 4-tal jaren tting van de harmonie terug- in 55 leden in 1960 tot 39 le- anuari 1964. (Hieronder te re- leden van de harmonie en 12 de drumband.) De sterkte van lie verminderde met 3-5 le- ar in deze periode. In feite is p groter geweest dan uit deze kt. Er zijn door overlijden en tl 12-tal leden afgevallen, ter- 3 ouderen, die van elders toetraden. Van de 11 leerlin- Muziekschool, die in de eer van het bestaan dezer school is er nog één overgebleven, ijn nog 30 jonge muzikanten i, waarvan er nu nog 11 lid in aanmerking neemt dat se- richting van de muziekschool den in opleiding voor de har- geweest, is het uiteindelijk droevend. Een groot gedeelte taar elders, terwijl de ove- lidmaatschap in verband met moesten opzeggen. ek aan belangstelling algemeen is er en dat alleen voor Terneuzen ge- jelangstelling bij de jeugd kbeoefening in harmonie- en nigingen. Hierdoor komen muziekverenigingen niet aan van hun korpsen toe. In het van de Harmonie Terneu- de hoop uitgesproken dat istadige uitbreiding van de g nieuwe bewoners mu- aars zullen komen om de sterker te maken. -punt in deze vrij sombere de trouw waarmee de leden >ezoeken. Hierdoor acht men >g mogelijk goede muziek te al het repertoire hieraan die den aangepast. Op deze voor in de toekomst weer aan kunnen deelgenomen wor- ij dan op behoorlijke resulta- rekend worden. ENSAID instituut voor Modevak en semaker en C. Verstraaten te Breda voor tailleuse: A. Ver- Breskens. A. Blaakman en M. e Hoofdplaat. Voor costumiè- semaker en C. Versraaten te vrijdag 13 maart, gelden voor c Zeeland de volgende hoog- ?n: Hansweert 2.37 en 1507 -en 2.00 en 14.30 uur; Vlissin- 13.58 uur; Wemeldinge 3.22 en 19.30 uur Huishoudelijk» pg PE te Aart Roos uit Amsterdam 30 uur Lawrence of Arabia, pe te Expositie werken Aart en pshuis 20 uur Cabaretavond ningen jr 30 uur Lawrence of Arabia, :n ur Weit ist der Weg, a.1. (Van onze verslaggever Aan het rapport dat de Provin ciale Zeeuwse recreatiecommissie heeft uitgebracht, hebben G.S. van Zeeland uitvoerige beschouwingen gewijd, waarbij voorop werd ge steld, dat G.S. grote waardering hebben voor het rapport, waar mee zij in hoofdzaak instemmen. Wat de strandaccommodatie betreft zijn G. S. het er met de commissie over eens, dat de plannen hieromtrent per streek of gebied opgesteld moeten worden, waar door incidentale plannen in een groter verband kunnen worden beoordeeld. Het onderzoek dat de Provinciale planologi sche dienst instelt naar de relatie tussen de capaciteit van het Zeeuwse strand en de aanwezige behoefte, zal het inzicht in deze materie vrdiepen, waardoor de ver schillende plannen gemakkelijker beoor deeld kunnen worden. Niet alleen zal aandacht geschonken worden aan duinovergangen e.d., maar ook zal men nagaan wat de wenselijkheid van een zekere concentratie van strand huisjes is, waardoor grotere strandgedeel- ten onbebouwd kunnen blijven. In begin sel zijn G.S. van menmg dat verspreiding van strandhuisjes over het gehele strand dient te worden voorkomen. Ook nacht verblijf op het strand wordt als ongewenst beschouwd. Een voorstel tot het vaststel len van regels t.a.v. het varen met speed boten is in overweging. Men gaat na in hoeverre er voor de Zeeuwse omstandig heden regels nodig zijn. Ook zal aandacht worden geschonken aan eventuele regels voor drijvende pensions, woonschuiten e.d. Voorts zal worden nagegaan in hoe verre de voor de watersport geldende voorschriften voldoen of aanvulling be hoeven. Twee belangen Naar aanleiding van het door de com missie gestelde, omtrent het toekomstig Zeeuwse Meer als watersportgebied, in verband met de bestemming van een ge deelte van dit gebied tot haven- en in dustrieterrein, menen G. S. dat beide be langen kunnen worden gediend, daar het Zeeuwse Meer uitgestrekt is en men het watertoerisme westelijk kan situeren van het haven- en industriecomplex. Over de ontwikkeling van het Greve- lingebekken overlegt men. met de pro vincie Zuid-Holland. Een werkcommissie zal een schetsplan opstellen dat als basis voor verdere uitwerking kan dienen. De grote waarde die de commissie hecht aan een achter het strand aanwezig aantrek kelijk gebied, waar men zich kan verma ken bij ongunstige weersomstandigheden, wordt ook door G. S. onderschreven. Anderzijds wijzen zij erop dat de reali- houden van de voor de recreatie benodig- satie van deze recreatiestroken tal van (niet alleen financiële) problemen met zich brengt. Overeenkomstig de suggestie van de commissie stellen G. S. in 1964 een onderzoek in naar de outillage van de kampeerterreinen. Aan de hand van de uitslag hiervan zal worden nagegaan waar en in hoeverre maatregelen getrof fen moeten en kunnen worden. Wegen Op het gebied van recreatiewegen wor den thans voorzieningen getroffen. Een aantal wegen wordt verbeterd, enkele parkeerterreinen worden aangelegd en een drietal toegangswegen tot het Zilve ren Schor bij Arnemuiden worden ver breed. Verschillende plannen voor re creatiewegen op Schouwen-Duiveland en in west-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in voorbereiding. Voor een toeristenbelasting van wijdere strekking dan in de gemeentewet bedoeld, voelen G. S. wel wat, omdat er van de toerist wel een kleine tegemoetkoming mag worden verwacht, voor de door de overheid in zijn belang uitgevoerde wer ken van algemeen recreatief karakter. G. S wijzen erop det de nodige voor zieningen zware lasten met zich mee zul len brengen. Een van de grootste over- heidsproblemen is het verwerven en be de gronden. De huidige procedure om de benodigde gronden te onteigenen acht men te tijdrovend. Hierdoor kan men de ontwikkeling van de recreatie bijna niet volgen en aan concrete behoeften kan moeilijk worden voldaan. Daarom ver dient het naar de mening van G.S. sterk aanbeveling een eenvoudiger onteige ningsprocedure te volgen. Over de instelling van een provinciaal grondbedrijf is nader beraad nodig. G. S. hebben daarom besloten een studie commissie in te stellen, die dit zal moeten bezien. Wat betreft het voorstel van de recreatiecommissie om een provinciaal recreatiefonds te vormen, wijzen G. S erop dat een dergelijk fonds niet meer dan een bescheiden bijdrage tot behoefte bevrediging kan vormen. Alle factoren die samenhangen met de vorming van dit fonds zullen nauwgezet moeten worden overwogen. Schappen G. S. merken verder op dat de in het rapport bedoelde recreatieschappen verschillende gebieden en in verschillende vormen reeds aanwezig zijn. Genoemd worden de samenwerking tussen de ge meente Koudekerke en Vlissingen het re creatiegebied De Braakman en Het Veerse Meer, dat een rechtspersoonlijkheid be zit. (Advertentie) Dat komt door het speciale Citosil procédé. Doe zo'n modern, sneltablet in 'n glas water. Kijk, het valt uiteen in een nevel van micro-deeltjes. Pijlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. de gele sneltabletten met de pijlen. Pijn en koorts verhogen de behoefte aan vitaminen: Citosil bevat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie - om uw weerstand te verhogen. Citosil is een sneltablet. Dus: zonder bijmenging van schadelijke stoffen, enkelvoudig, veilig. 20 stuks f 1.- „We staan voor een nieuwe periode bij de grondbewerking in de boomgaar den. De chemische onkruidbestrijding zal in het komende seizoen een belang rijke rol gaan spelen en de verdere be werkingen zullen hieraan worden aan gepast". Dit zei de heer A. v. d. Vrie, assistent voor de techniek van het ryks- tninbouwconsulentschap te Goes tijdens een lezing over mechanistie in de fruit teelt die hij hield in de kantine van de veiling in Kapelle. De heer Van de Vrie sprak voor een groot aantal fruittelers uit Kapelle- Biezelinge en omgeving. Uit de vragen die na zijn inleiding werden gesteld bleek wel duidelijk hoe belangrijk de mechanisatie op het fruitbedrijf is ge worden. Voorzitter P. v. d. Have uit Kapelle stelde aan het begin van de vergade ring dat de moderne fruitteelt zonder mechanisatie ondenkbaar zou zijn. De heer v. d. Vrie behandelde eerst de trek kers voor het fruitbedrijf. De handelaren hebben deze aangepast aan het moderne bedrijf. Ze zijn sterk en smal. De telers kregen het advies niet een te kleine trekker te kopen en vooral gebruik te maken van de mogelijkheden die de aftakas biedt voor het aandrijven van verschillende nevenwerktuigen. Voor de grondbewerking noemde de heer v. d. Vrie in de boomgaard de frees nog altijd een ideaal hulpmiddel. In de Zeeuwse boomgaarden is geen perma nente grondbedekking mogelijk omdat de grond zeer vochtgevoelig is. Wel het nuttig in het najaar te zorgen voor een grondbedekking en die kan dan in het voorjaar met de frees kapot ge maakt worden, nadat tussen de bomen (Advertentie) het onkruid met chemische middelen bestreden. Voor het kleine bedrijf biedt de zgn. spitfrees grote mogelijkheden, Deze is vrij duur maar het is verstandig met een of meerdere collega's een der gelijk apparaat aan te schaffen. Vooral in kassen en warenhuizen kan hiermee goed werk worden verricht. Verder besprak de heer Van de Vrie verschillende machines voor de ziekten- bestrijding op het fruitbedrijf. Uitvoerig ging hij in op het transport op het be drijf. Er worden sinds enkele jaren in Zeeland proeven genomen met stapel borden. De heer v. d. Vrie meende dat de moderne Zeeuwse fruitteelt steeds meer deze vorm van transport benut. Tenslotte werden dia's over dit onder werp vertoond. Onder auspiciën van het Zeeuws In stituut voor Kunstzinnige Vorming zal van 31 maart tot en met 5 april, tijdens de paasvakantie dus, voor jongeren van 16 tot 22 jaar een „week voor kunstzin nige vorming" plaatshebben in het vor mingscentrum Hedenesse aan de Zeeuwsch-Vlaamse kust. Vorig jaar werd in Hedenesse voor het eerst een dergelijke week gehouden. Een week voor musische vorming heette het toen. Nu wordt het dus een week -"oor kunstzinnige vorming, hetgeen wat rui mer klinkt en hier ook op zijn plaats is. Vergeleken met vorig iaar zijn er in de algemene leiding en het docenten korps wat wijzigingen aangebracht. De algemene leiding is versterkt. Naast de heer A. Dales van het vormingscentrum Hedenesse zullen twee leiders met de groep meegaan t.w. de heer J. den Hoedt, secretaris van de Zeeuwse Jeugdraad, en de heer E. Wilmink, adjunct-secreta ris van de Zeeuwse Culturele Raad. De werkgroep schilderen zal onder leiding staan van de jonge en veelbelovende kunstschilder Guido Metsers uit Hulst, terwijl de bekende muziekpedagoog J. Luyckenaar, adj. directeur der Zeeuwse Muziekschool te Zierikzee de leiding zal krijgen van de werkgroep muziek. De heren A. van Bergen, provinciaal to neeladviseur en D. Loef, plastisch kun stenaar uit Den Haag, zullen, evenals vorig jaar, respectievelijk de werkgroe pen toneel en boetseren leiden. Hoewel het accent tijdens de week voor kunstzinnige vorming op de zelf werkzaamheid zal komen te liggen bevat het programma o.m. een filmavond, ver schillende lezingen en zelfs een uitstapje naar Brugge. Voor wat het theoretische deel van de week betreft zal zoveel mo gelijk worden vastgehouden aan het thema: vrijheid en gebondenheid in de kunst. Er zijn inschrijfformulieren gezonden naar alle scholieren in Zeeland en Ber gen op Zoom, die voortgezet onderwijs genieten. Mogelijk zullen ook enkele Bel gische jongeren aan de week in Hede nesse deelnemen. tegen pijn, griep en koorts (Van onze verslaggever) Vrijdag zal het hoogste punt worden bereikt van een van de twee woonflats, die in Axel in aanbouw zijn. Het plaat sen van de vlag op de top door de bur gemeester, de heer M. K. van Dijke, zal met enig ceremonieel geschieden. Nadat de driekleur gehesen is zal een bijeenkomst worden gehouden in de di rectiekeet van de N.V. Vlaco Terneuzen, de aannemer van de twee hoge flats in Axel. Het gebouw, dat men over niet al te lange tijd afgeleverd hoopt te hebben, zal 22 gezinnen kunnen onderbrengen in drie woonlagen. De flat is verrezen links van de weg naar Hulst. Enkele honderden meters verder is de NV. Vlaco druk bezig, de tweede onder dak te brengen. (Advertentie) PER ETUI VAN 6 EN 12 In april zal de brug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht enige tijd voor het verkeer moeten wor den gesloten. Aan het ongeveer 25 jaar oude bewegingsmechanisme zullen name lijk ingrijpende reparaties moeten wor den verricht. Men kan op het ogenblik nog niet zeg gen. wanneer en hoe lang de sluiting zal duren. Aanvankelijk rekende men op een week, maar men hoopt zoveel moge lijk personeel in te zetten en dag en nacht door te laten werken, zodat het werk wellicht in enkele dagen zal kun nen worden verricht. De sluiting van de brug, waarover per dag circa 30.000 auto's rijden zal onge twijfeld stagnatie veroorzaken in het ver keer tussen hetn oorden en zuiden van ons land. Verschillende instanties, zoals de rijkswaterstaat, A.N.W.B en het Dordtse gemeentelijk veerbedrijf voeren besprekingen om de moeilijkheden, die verwacht worden, zoveel mogelijk op te vangen. Het verkeer van Rotterdam en Breda zal gebruik moeten maken van de brug bij Gorinchem. Het veerbedrijf van Dordrecht zal zoveel mogelijk pon ten laten varen in de veerdienst Dordrecht Zwijndrecht. Drukke dag voor de boeg, drukke dag gehad? Een vol glas Hero tomatensap doet u goed. Smakelijk en boordevol gezondheid. (Rijk aan vitamine C). Let op het merk HERO SPECIAAL voor tomatensap op z'n fijnst. Keuze uit Jus de Tomates naturel en cocktail (licht gekruid). 50 JAAR TOPKWALITEIT i9J4-i964 Na een voorstelling in het Ledel- over het algemeen niet aan de indruk Curatoren van de Katholieke Hoge school te Tilburg hebben op voordracht van de academische senaat met ingang van 1 september 1964 benoemd- tot ge woon hoogleraar in het strafrecht, het strafprocesrecht en de criminologie, mr. C. Bronkhorst te Utrecht. De heer Bronkhorst, die in 1924 in Apeldoorn werd geboren, studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1952 bij prof. Pompe promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proef schrift: „Overmacht in het strafrecht". Mr. Bronkhorst was tot 1959 verbonden aan het Criminologisch Instituut van de rijksuniversiteit en is thans rechter in de arrondissementsrechtbank te Utrecht. theater te Oostburg te hebben verzorgd, is de toneel- en televisiegroep „Ensem ble" voor de leden van de Z.V.U. opge treden in het Concertgebouw te Ter neuzen met „Het grote Oor", een tragi komedie van Pierre Artistide Bréal (La grande oreille). In tegenstelling tot vo rige uitvoeringen waren er naar schat ting meer bezoekers. Het is niet onwaar schijnlijk dat zij allen waren gelokt door de namen als John Soer, Ina van Faas- sen, Cor van Rijn, Jan Retèl, Chris Baay en verscheidene andere zeer be kende en vertrouwde figuren van het scherm in de huiskamer. Wij menen te mogen aannemen dat het stuk, dat speelt in de tijd van Lodewijk XIV, tijdens de vervolging der Hugeno ten het ene ogenblik aanleiding kon ge ven tot enige ergernis en het andere tot amusement. Bréal heeft zijn thema, de onverdraag zaamheid van de mensen, in die tijd gesitueerd. Hij had het ook in onze tijd kunnen plaatsen. Het hoofdmotief on derging daardoor geen verandering. De vertaling van Paul Rodenko was onge twijfeld even vlot als de wijze waarop Bréal zijn tekst heeft geschreven en dat het stuk met een Franse radheid van tong dient gespeeld te worden zal nie mand betwijfelen, maar de bezoekers waren over het algemeen toch wel van mening, dat aan deze snelheid van tekst zeggen de duidelijkheid in niet zo'n gro te mate mocht geofferd worden als bij de opvoering te Terneuzen gebeurde. Voor velen - en ook voor ons - is onge veer de helft van de tekst verloren ge gaan. Deze gehaastheid strekte zich zelfs uit tot na de voorstelling. Men kon zich O Donderdag 19 maart a.s. is het 50 jaar ge leden, dat Frater Gre- Rorius (G. Hoek) zijn intrede deed bij de Fraters van Tilburg: Na een periode bij hel Doofstommenonderwijs w Maaseik (België) werkzaam te zijn ge weest werd hij over geplaatst naar Insti tuut Huize Ruwenberg St. Michielsgestel, waar hij nu ruim 30 ,het eerzaam ambt van koster vervult (Van onze verslaggever) In de Koning van Engeland te Hulst zal vanavond om zeven uur een verga dering worden gehouden van de leden van de kring Hulst va.n de N.C.B. Tij dens deze vergadering hoopt men een hulpverleningsdienst te kunnen oprich ten, die dan zo spoedig mogelijk gaat functioneren. Reeds enige tijd geleden werd een commissie van voorbereiding opgericht, die een ontwerp-statuut heeft opgesteld, evenals het huishoudelijk reglement. Het is de bedoeling dat, meteen nadat dit ontwerp-statuut en het reglement zijn goedgekeurd, een bestuur zal worden gekozen. De hulpverleningsdienst heeft tot doel bij te springen op de landbouwbe drijven, die moeilijkheden ondervinden, hetzij door ziekte, hetzij door afwezig heid van de eigenaar of om andere re denen. Destijds reeds bleek veel belang stelling voor het initiatief te bestaan. onttrekken, dat de actrices en acteurs het ogenblik van het in ontvangst ne men van het tóch hartelijke applaus, zo kort mogelijk wensten te maken. Ondanks deze tegenvaller was de op voering zeker de moeite waard, want de reeds eerder genoemde actrices en acteurs en alle anderen w.o. Henk Mo lenberg, Carla Dura, Mar ja Habraken, Bob Löwestein gaven een bijzonder goe de typering en mede door de zeer ver zorgde decors en kostuums was het een voorstelling die desondanks zeer de moeite waard was. Een stofzuiger, die licht genoeg is ongeveer 3.5 kg om hem aan een band om de nek te dragen, wordt thans in de Verenigde Staten in de handel gebracht en wordt speciaal aanbevolen voor gebruik in zieken huizen, bedrijven en auto's, waar het apparaat om de een of andere reden niet of moeilijk kan worden ingezet. Het was op zichzelf natuurlijk geen heksentoer zulk een apparaat te con strueren, maar het moest vrijwel tril- lingsvrij zijn, wilde het de gebruiker geen zeer hinderlijke nekmassage ge ven. Deze moeilijkheid schijnt te zijn opgelost door een ingenieus ophang- systeem van de motor. Prijs ongeveer f 425.-. F\E heer Zwolsman en zijn grootse D zakenmanipulaties staan weer volop in de publiciteit. Niet tot vol ledig genoegen van de betrokkene zelf. Hij heeft vlot meegewerkt aan een televisie-uitzending, waarbij een journalist als een soort ™n. ïmpres- sario optrad, om een beminnelijke kunstkenner en koopman te presen ter™. In een huisorgaan van de E.M S heeft Mies Bouwman hem zodanig uitgetekend, dat het Algemeen Han delsblad er misselijk van is gewor den. Herman Wigbold heeft voor de Vara-t.v. het desbetreffende artikeltje geciteerd, maar deze passage vergat hij. De vroegere medewerkster in zijn baldadige rubriek wilde hij blijkbaar ontzien. Om op Zwolsman terug te komen, hij heeft zich enorm kwaad gemaakt, omdat de pers ook het nieuwtje bracht, dat hij nu eens wat had verkocht en wel aan de heer Ca- ransa: het Doelenhotel in Amsterdam en nog een paar panden in de Kalver- straat. Persterreur, daar gaan we iets aan doen, was zijn commentaar. Het wedercommentaar van het Amster damse liberale blad loog er niet om. Het schilderde de heer Zwolsman als een humeurig man. die ook wel eens afspraken en beloften vergat. Een nieuwe rel kan nu ontstaan door het ontslag verleend aan de heer Ben Es- sing. die amusementsprogramma's voor een reeks van E.M.S.-etablisse menten verzorgde. Deze zoon van de burgemeester van Blokker, bekend geworden door het organiseren van klinkende festivals in dat Noordhol landse dorpje, heeft tegenover Het Vrije Volk aangekondigd, dat hij zijn mémoires „Eén jaar bij Zwolsman' gaat schrijven. „Dat wordt een enorme rel. Ik weet te veel. Ik houd mijn mond niet meer." Onwelgevallige publiciteit kan door de boosheid van de heer Zwolsman dus niet gesmoord worden. Dat zal hij moeten begrijpen. Zijn macht strekt zich niet uit tot de publiciteitsvrijheid in ons land. VY/E hebben een parlementair stelsel. Daar is hard voor gevochten en daar horen we allemaal erg blij mee te zijn. Maar werkt deze parlemen taire democratie wel effectief? Steeds meer groeit de overtuiging, dat er iets hapert. Het specialistendom viert in de debatten hoogtij. De grote lijn gaat verloren. De belangstelling van de kie zers voor het parlementaire werk slinkt. Sinds de invoering van de E.V. is de rechtstreekse band tussen kiezer en gekozene verbroken. Het Kamerlid maatschap wordt een schier onmoge lijke taak, omdat de parlementariër bedolven wordt onder het papier. Oud-minister Cals heeft daarover in een voordracht te Den Haag beharti genswaardige woorden gesproken. Hij pleitte voor de echte politicus, die de grote lijnen van de algemene politiek bepaalt en de detailzaken overlaat aan de deskundigen. Hij ziet het zo, dat specialisme en kleinere ontwerpen in Kamercommissies kunnen worden afgedaan en de grote politieke lijnen in de Kamer zelf. Ook kan men den ken aan één direct gekozen Kamer voor de grote lijn en een organisch samengestelde Kamer voor de specia lisaties. Prof. Drees jr. heeft in een rede te Rotterdam nog een ander denkbeeld geopperd: Laat de Kamer 6 a 8 jaar zitten. Dan kunnen de po litici zich meer bezig houden met plan ning op lange termijn. Er zijn denkbeelden genoeg, welke bruikbaar zijn voor een grondige re visie van de gehele parlementaire ma chinerie. Mr. Cals heeft nuttig werk gedaan, door het vraagstuk nu maar eens keihard voor te dragen. Hier is werk aan de winkel voor een com missie. Waarin dan niet de specialis ten de boventoon moeten voerenl In een toespraak tijdens de jaarverga- pelijk centrum in dit dorp. Dit centrum Ria de Bruine uit Kamperland, de nieuwe Zeeuwse Miss Bril. en haar drie naaste concurrenten, blijven natuurlijk lieve meiskes als wij hier een kritisch geluid laten horen naar aanleiding van deze in Goes gehou den uitverkiezing. De officiële titel van de 17-jarige Ria is Zeeuwse Miss Bril 1964. Maar wanneer wij de deelnemerslijst goed nagaan dan moet eigenlijk gesproken worden van de Bevelandse Miss Bril 1964. Van de 27 deelneemsters kwamen er 25 uit Noord- of Zuid-Beveland. De twee anderen kwamen uit Aarden burg. Walcheren, Schouwen Duive- land en Tholen ontbraken helemaal. De Miss Bril-verkiezing heeft trou wens steeds een duidelijk Bevelands accent gehad. Vier maal, is een Miss Bril gekozen. Twee keer kwamen zij uit Goes, éénmaal kwam zij uit Nieuwdorp en nu dan is zij uit Kam perland afkomstig. Voor de eerste verkiezing waren zes meisjes uit Zeeuwsch-Vlaanderen gekomen, vo rig jaar deden drie Zeeuwsch-Vlaam se meisjes mee. Nu wordt de verkiezing georgani seerd door de afdeling Zeeland van de Federatie van Nederlandse Op- ticiënsorganisaties. De propaganda voor de verkiezing gaat ook helemaal van de opticiëns uit. De opticiëns be naderen de meisjes. De secretaris van gnoemde federatie, de heer A. Kampman uit Goes, zegt: „Je krijgt de meisjes niet zo gemakkelijk. Zij komen meestal uit kringen, die aan dergelijke verkiezingen normaal niet meedoen. Je moet de meisjes lang zaam voorbereiden; er het hele jaar door attent op zijn". Zijn de opticiëns op de Bevelanden dan attenter? Dat kan natuurlijk zo zijn maar er zouden toch ook nog andere argumenten kunnen zijn. De verkiezing heeft altijd 's avonds plaats. De uitslag is pas elf uur be kend. Wordt er voldoende rekening gehouden met de moeilijke verkeers situatie in Zeeland? Vertrouwt men De mooiste vier. Tweede van links Ria de Bruine, Miss Bril. Links op de foto mevrouw N. Fokke-de Goede uit Goes, die tweede werd. Derde van links de Goese mejuffrouw M. Boonman. Zij werd derde. Uiterst rechts Kitty Luteyn, ook al uit Goes, die als vierde eindigde. De eerste drie doen mee aan de halve finale. Kitty is gerechtigd in te vallen als een van de drie verhinderd is. niet teveel op de wervingsactivitei ten der Zeeuwse opticiëns, die toch al niet zo dik gezaaid zijn? Er moet o.i. gezocht worden naar een andere organisatie waardoor meer aanvragen voor deelname binnen komen. Des noods kan, zoals elders in het land gebeurt, een voorselectie plaats heb ben. Er zou veel meer bekendheid aan de verkiezing gegeven kunnen worden en de relatie Miss Bril- opticiëns kan daarbij best wat ver flauwing verdragen, dachten wij. dering van het plaatselijke N.K.V. heeft burgemeester Mooyman van Ovezande er treffend op gewezen, dat de Ovezande- naar niet te snel de moed moet laten zak ken, wanneer het een poosje stil is rond om een project, waravoor nu eenmaal veel moet worden gepraat en geregeld, alvorens een en ander in een defintief stadium is gekomen. Hij doelde hierbü op de befaamde dorpshuiscampagne, wel ke een jaar geleden door hem werd ge- entameerd. Spreker meende, dat het aan geen en kele twijfel onderhevig hoeft te zijn, of Ovezande en zijn bevolking een dorps huis, of hoe men het dan ook noemen wil, met verschillende nevenfuncties ab soluut nodig heeft. In dit verband haakte de burgemeester in op de gerechtvaardig de prognose, dat de nijverheidsschool St. Agnes onder directie van Zr. Beatrix een grote bloei tegemoet gaat met de aan staande uitbreiding van het schoolge bouw, de stijging van het aantal leerlin gen tot boven de honderd en vooral ook de verbreding van het lesprogramma tot een soort vakschool met I.N.A.S.-oplei- ding, bejaardenverzorgster, enz. Wijzend op het lucratieve uitbreidings plan van zijn gemeente dat berekend is op een tijdsbestek van tientallen jaren, plaatste de burgemeester de nijverheids school van de toekomst cenraal temidden van een waarachtig soclaal-maatschap- zal dan bestaan uit een aantal bejaarden woningen waarin de leerlingen van de school meteen praktijk kunnen doen; een dorpshuis met accommodatie voor de jeugdbeweging, het bejaardenwerk, con sultatie- en kleuterbureau, toneel en ver gadering, enz.; de school zelf en tenslotte in de directe nabijheid ook de parochie kerk Ovezandes burgemeeser ontveinsde zich niet. dat dit centrum zo op het eerste gezicht grote ambities koestert, doch hij stelde met nadruk vast, dat het voor Ovezande in elk opzicht verantwoord is. Maar dan dient het bij de bevolking ook werkelijk te leven. Spreker drukte zijn gehoor op het hart dat bij een dergelijke positieve stelling- name van de bevolking de grootste plan nen stellig ook gerealiseerd zullen wor den. Deze jaarvergadering, welke werd ge houden onder voorzitterschap van de heer K. L. van Steenbergen, mocht zich niettegenstaande de belangwekkende agenda slechts in een matige belangstel ling verheugen. Naast de bovengenoemde Dorpshuis kwestie hielden de aanwezigen zich ook nog enige tijd bezig met de vraag of een aparte politieke partij voor de katholieke arbeiders gewenst zou zijn. Teruggrijpend naar een recente bijeenkomst te Lewe- dorp, waarbij naast de N.K.V.-districts- bestuurder, de heer Korting, ook de voor zitter van de K.V.P. de heer Aalberse. aanwezig was, concludeerde de voorzitter dat een dusdanige groepering zou kunnen rekenen op een vijftiental zetels in de Tweede Kamer. Hij sprak zich dan ook onvoorwaardelijk uit voor een samengaan met andere maatschappelijke groepen bin nen het verband van de éne K.V.P. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 3