Dode bij Moerdijk, chaotische situatie Ravages bij Utrecht na serie botsingen TURKIJE DREIGT MET INGRIJPEN Corrie Pijnenburg wil nu zelf naar Benghazi Zeven doden bij botsingen - Tientallen autowrakken auto; trein in brand 55 Vier jaar voor man die zoon doodde Dertig auto's op elkaar Mars naar Nicosia Anti-Amerikaanse demonstraties in Griekse hoofdstad Felle betoging in Cambodja P.S.V. GEWIPT FRIO DIEPVRIES SPINAZIE wees mooi in de lente met DAGBLAD VOOR ZEELAND DODE OP MISTIGE ONBEWAAKTE _L rein I I ID t Het was ook een ongeluksdag voor het verkeer te water Auto s in brand Misleid, omlaag geschoten, maar nog in leven TE WATER EN IN DE LUCHT MALEISIE WE PRATEN...NIET Eerst guerritla 's weg Mist Kwestie Cyprus opnieuw voor Veiligheidsraad Tegen V.S. en Engeland 104e JAARGANG No. 24535 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v- Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 12 MAART 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; U ,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) MIST BEZORGDE VERKEER ONGELUKSDAG Dichte mist heeft gisteren op vele plaatsen in ons land ernstige verkeersongelukken veroorzaakt, waarbij zeven doden zijn gevallen. Er ontstonden grootscheepse verkeers- rp stagnaties tengevolge van chaotische kettingbotsingen. en in de lucht. De chauffeur van een vracht auto vond gisteren, ook ten gevolge van de dichte mist, de dood bij een merkwaardig en ernstig ongeluk, waarbij behalve de vrachtwagen ook een trein betrokken was. Op een onbewaakte overgang tussen Arnhem en Utrecht, onder Renswoude, kwam het tot een bot sing. De chauffeur van de vracht wagen was de overweg opgereden nadat zijn bijrijder, die uitgestapt was om te kijken of alles veilig was, had gezegd, rijden maar. Toen de auto midden op de overweg was, greep de trein het voertuig. Het zicht was zeer slecht. De chauffeur (27 jaar) werd op slag gedood. Tengevolge van de botsing raakte de bestuurder van de trein bewusteloos en deze kon derhalve niet remmen. De trein sleurde de wrakstukken van de auto nog twee kilometer mee. De wrijving die daardoor ont stond veroorzaakte brand in het voorste deel van de trein, waarbij een dieseltank ontplofte In de trein ontstond onder de passagiers een paniek. Veel passa giers verleenden later eerste hulp aan de treinbestuurder en aan lichtgewonden. Onder Maarssen vielen twee doden: de 60-jarige A. Scheurs uit Amsterdam en de 58-jarige P. J. Versteeg uit Utrecht. Twintig mensen liepen verwondingen op bij hetzelfde ongeluk, een kettingbotsing waarbij tenslotte vijftien auto's betrokken waren. De bermen lagen bezaaid met wrakken en talrijke politiemensen moesten hulp bieden. Inzittenden van auto's, die tegen de chaos van wrakken strandden en die al spoedig aan beide zijden een enorme file vormden, hielpen mee met opruimingswerk. Het Bossche gerechtshof heeft de 53- jarige L. v. E., vroeger wonend te Schijndel, die op 26 februari is hoger beroep terecht stond, onder verdenking van schuldig te zijn aan de dood van zijn zoon Tijn, door een messteek om het leven gekomen, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van voorarrest. Deze straf is gelijk aan die welke bij derechtbank door de officier van Justitie werd geëist en ook door de advocaat-generaal bij het Hof. De recht bank had verdachte van het tenlaste gelegde vrijgesproken. KONINGIN en prins zijn gisteren naar Athene vertrokken om de begrafenis van koning Paul bij te wonen. GERUCHTEN als zou kanselier Ludwig Erhard van plan zijn naar Rusland te gaan, zijn door hem ten stelligste ont kend. ROBERT KENNEDY, Amerika's minis ter van justitie, is van plan ontslag te ne men zodra de presidentsverkiezingen achter de rug zijn. Voor het vice-presi- dentschap voelt hij niets. OOK IN het slagersbedrijf worden de lonen met tien procent verhoogd. De werknemers krijgen ook meer vakantie. De Stichting van de Arbeid moet de overeenkomst tussen de werkgevers en de werknemers nog goedkeuren. DONDERDAG begint in Bonn een pro ces tegen zesentwintig anti-Tito-Zuid- slaven. die ervan worden beschuldigd in Bad Godesberg een bomaanslag op het gebouw van de Zuidslavische handels missie te hebben gepleegd. DE DRIE Nederlandse Mill-Hillpaters die uit Soedan verdreven werden, arriveer den gisteren op Schiphol. OVERSTROMINGEN is zes Amerikaan- se staten hebben 8300 mensen dakloos Bovendien raakten wegen ge blokkeerd door enorme sneeuwval. De bevolking van het stadje Falmouth is op de vlucht geslagen. De 36-jarige mevrouw Verzandvoort- Lensen uit Den Bosch werd gedood toen bij Vleuten haar auto, tengevolge van de mist van de weg raakte en in brand vloog. Drie inzittenden werden zwaar gewond. De bestuurster hield even in omdat het zicht steeds slechter werd. 'n Dicht achter haar rijdende vrachtauto reed toen op haar wagen in. Beide auto's raakten van de weg en vlogen in brand. Een derde wagen kwam ook tegen de verongelukte auto's terecht omdat de be stuurder zich op de achterlichten oriën teerde. •k De 27-jarige L. J. Thissen uit Horst was het volgende slachtoffer van de mist. Hij reed onder Deurne met zijn wagen tegen een tractor met aanhanger. De vrachtwagenchauffeur De Nijs uit Dronten vond de dood toen hij in dichte mist in Oostelijk Flevoland tegen een autobus reed. De bus was door glad heid naar links geslipt. De met zand ge laden vrachtwagen botste er frontaal op. De buschauffeur werd zwaar gewond, doch de passagiers bleven ongedeerd. De 47-jarige A. Iedema uit Purmer- end verongelukte bij Ilpendam toen hij met zijn auto een vrachtwagen wilde passeren en toen op een tegemoetkomen de autobus reed. Hij was op slag dood. Op de plaats van het ongeluk was het niet alleen zeer mistig maar ook glad. Een autobus reed in Heesch in een mistbank tegen een (niet verlichte) wagen met paard. Het dier werd ernstig gewond en werd ter plaatse doodgescho ten. De Jaarbeurs in Utrecht heeft gis teren de gevolgen van de mist zeer goed gevoeld. De deelnemers en bezoe kers, die niet door de kettingbotsingen rond Utrecht opgehouden werden, kwa men toch uren te laat, omdat de mist hen dwong zeer langzaam te rijden. Schiphol heeft uren lang geen lan dende vliegtuigen gekregen. De paar honderd meter zicht waren net voldoen de voor het opstijgen. Vele toestellen we ken uit. Later op de middag werd het beter. De Waterweg zat ook potdicht en on danks de radar was de vaart bijzon der moeilijk. Op sommige plaatsen was slechts 50 meter zicht. Een Noors schip moest dit bekopen met een stranding tus sen Maassluis en Poortershaven.. Ook meldde men een aanvaring op de Noordzee tussen een Noorse kust vaarder en een Libanees vrachtschip. (Van onze verslaggever) De 30-jarige bouwvakarbeider J. H. A. van den Hcijkant, gehuwd en vader van een kind, wonende Oude Tilburgse- baan 71 te Dorst, is woensdagmorgen om kwart over zeven bij een massaal ver keersongeluk op rijksweg 16 onder de gemeente Hooge en Lage Zwaluwe om het leven gekomen. Gewond werden de vrachtwagenchauffeur J. van der Zan den (21)), Oude Tcrheijdenseweg 54a te Breda en de heer Kant, wonende Haven 1 te Heusden. Het ongeluk gebeurde vlak bij een benzinestation, een halve kilometer ten zuiden van de Moerdijkbrug. Kort na el kaar deden zich in de dichte mist niet minder dan acht autobotsingen voor, waarbij 30 personenauto's en vrachtwa gens werden betrokken. Tal van auto's werden hierbij zwaar beschadigd. Over de toedracht van het ongeluk vertelde ons de heer J. van der Zanden, toen hij gistermiddag, na voor zijn hoofd wonden in het St.-Ignatiusziekenhuis te Breda verbonden te zijn, weer veilig thuis zat en van de eerste schrik was be komen. „Ik reed met mijn oplegger van het transportbedrijf West-Friesland uit Wuustwezel richting Moerdijkbrug", zei hij. „Het was erg mistig en er was min der dan tweehonderd meter zicht. Daar om reed ik met groot licht. Plotseling remde voor. mij een V.W. af. Vermoede lijk voor een wagen die panne aan de verwarming had, maar geheel rechts van de weg op de klinkerstrook naast de rij baan stond". De Bredase chauffeur J. van der Zan den moest voor de afremmende V.W. plotseling uitwijken naar de linker rij- helft. „Ik kreeg een klapband voor", her innerde hij zich nog. „Mijn wagen klap te dubbel en ik werd uit de cabine ge slingerd. Ik was een tijdje de kluts kwijt en ik weet niet wat er daarna gebeur de". Het vervolg was verschrikkelijk. De Opel van de heer J. v. d. Heijkant uit Dorst schoot in volle vaart onder de op legger, die dwars op de weg was komen te staan. De man was op slag dood. Ach ter hem reden» nog drie auto's tegen de oplegger. Op de andere rijbaan aan de zijde van het benzinestation ontstond even eens een enorme ravage toen daar een V.W.-chauffeur stopte om hulp te gaan verlenen bij de botsingen tegen genoem de oplegger. Een bestelwagen, die hem vanaf de Moerdijkbrug achterop kwam gereden, kon niet tijdig meer remmen en vloog na een botsing de weg af. Hij bleef balanceren op een buis van een ter plaatse in bedrijf zijnde zandzuiginstalla- tie. Hierna volgde de ene botsing de an dere op. Beide weghelften werden ver sperd door een lawine schroot, waaruit tientallen mensen een veilig heenkomen zochten. Dokter J. S. M. van der Kar uit Ze- venbergschehoek, die eerste hulp ver leende aan de slachtoffers, is ternauwer nood aan de dood ontsnapt. Toen hij op het punt stond weer in zijn auto te stappen kwam een oplegger, die een kraan vervoerde, door de middenberm op hem afrijden. De chauffeur vond ken nelijk geen andere weg om de wrak stukken te ontwijken. De kraan viel bij deze manoeuvre van de wagen en raakte de auto van dokter Van der Kar, die zwaar beschadigd werd. De arts zelf werd gelukkig niet getroffen. Premier Abdoel Rahman van Maleisië heeft een voorstel van president Soe- karno om de „vredesonderhandelingen" over de kwestie-Maleisië te hervatten, af gewezen. Er is geen sprake van nieuwe be sprekingen zolang Indonesië zijn guerril lastrijders niet uit de Maleisische staten Sabah (Noord-Borneo) en Serawak te rugtrekt, zei Rahman. Hij noemde de hervatting van de con sulaire betrekkingen met de Philippijnen „een goed voorteken", dat spoedig zou kunnen leiden tot een hervatting van de diplomatieke betrekkingen. y»w^V.er.wacllt,n8 van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: SEW mist',ater °pde das wimfV01- k«chtiee oostelijke het nnëï vr,Jwel overal zonnig. In neraturen11! e.n zuil,en middagtem- këlë ël 9 Rraden- eId«s «>- Keie graden lager. M«naag:a Zon onder 18.40 uur Maan onder 16.32 uur riTguür.zon op 659 uur' Maan °P Dit zijn de drie bemanningsleden van het neergeschoten Ameri kaanse toestelvan links naar rechts: David HollandMeivin Kessler en Harold Welch. Gisteravond bevestigden de Oost- duitse autoriteiten dat de drie in leven zijn. Die mededeling kwam ongeveer gelijk met een Russisch protest tegen de „spionagevlucht" van het toestel. De Amerikanen zijn er echter zo goed als zeker van dat de Oost- duitsers het vliegtuig met valse radiosignalen hebben misleid zo dat de bemanning zonder dat te besejjen Oostduits gebied is bin nengevlogen. Zie voor verdere bijzonderheden pag 7. Het ziet er naar uit dat Oe Thant de kwestie Cyprus terug zal verwijzen naar de Veiligheidsraad nu zijn pogingen om de resolutie van vorige week uit te voe ren mislukt zijn. De Turkse regering heeft Thant laten weten te zullen ingrij pen als niet spoedig een vredesleger af- riveert. Politieke waarnemers menen dat Turkije zich niet veel langer afzijdig kan houden, omdat de Turkse Cyprioten op het eiland vrijwel al hun stellingen heb ben moeten prijsgeven. Op verschillende plaatsen op het eiland kwamen weer gevechten voor. In Ktima echter was het betrekkelijk rustig. Dit eens zo fraaie stadje is zwaar geschon den uit de strijd gekomen. Zwart gebla kerde en kapot geschoten huizen mar keren het centrum van het „slagveld". Drieduizend Turkse Cyprioten, inclusief kinderen en vrouwen, zijn samengedre ven in wat over is van de Turkse wijk van Ktima en leven er zonder water, zonder elektriciteit en haast zonder voed sel. Het moreel daalt nu de Turkse Cy prioten inzien tegen welk een overmacht zij te strijden hebben. Helikopters van het Britse leger hebben de belegerde en moegestreden Turken van voedsel en medicamenten voorzien. Waarnemers zijn ervan overtuigd dat, zodra de Griek se Cyprioten de aanval opnieuw inzetten, de hele Turkse gemeenschap van Ktima zal worden uitgemoord. In Ktima zitten ook nog altijd de tach tig Britse militairen, die in een begin stadium van de strijd kwamen bemidde len. ingesloten. Hevige gevechten laaiden gisteren op in het dorp Temblos, waar de Turkse Cyprioten hun laatste belangrijke sterkte in het gebied van Kyrenia trachten te handhaven tegen de „orde en rust hand havende" Griekse Cyprioten. In Kazaphani stelden de Griekse Cy prioten de Britten een ultimatum dat zij om 15 uur het dorp verlaten moesten hebben, anders zou er geschoten worden. De Britse commandant beval zijn man schappen zich in te graven. Ook later, toen de Grieken met een nieuw en „ver zacht" ultimatum kwamen, waren de Britten niet van plan weg te gaan. De ingevolge het verdrag van 1960 op Cyprus gelegerde Turkse legereenheden (in totaal ongeveer 600 man), hebben zich tot nu toe huiten de strijd weten te houden, maar thans hebben zij dicht bij Nicosia stellingen betrokken. Turkse Cy prioten hebben zich ingegraven langs de weg van Nicosia naar Kyrenia. In de hoofdstad zelf hebben Britse troepen anti-tankgeschut en zware mitrailleurs opgesteld. Dit wijst er op dat de strijd naar de hoofdstad verplaatst gaat wor den. De Britse minister voor gemenebest zaken, Duncan Sandys, heeft Oe Thant gewaarschuwd dat Groot-Brittannië niet veel langer de last van de vredestaak op Cyprus alleen zal kunnen dragen. Sandys heeft Thant gevraagd vandaag mede te delen hoe het staat met de vorming van een internationaal poütieleger. In het licht van Thants antwoord zal de Britse regering de toestand opnieuw bezien. De aankomst in Athene van bui tenlandse prominenten, die de be grafenis van koning Paul komen bijwonen, is door Griekse studen ten aangegrepen om politieke de monstraties te houden, waarbij de kwestie Cyprus in het middelpunt stond. Onbekenden hadden op een muur, die oud-president Truman van de V.S. en mevrouw (Lady Bird) Johnson, de echtgenote van de huidige president, moesten pas seren, met grote letters geschil derd: „Truman go home". Bij de aankomst van president-aartbis schop Makarins van Cyprus demon streerden juichend meer dan dui zend studenten. Zij droegen hor den met leuzen als: „Amerika handen af van Cyprus", „Anglo- Amerikaanse foefjes zullen niet lukken". De politie vreesde ook demon straties bij de aankomst van prins Philip van Engeland. Dit gebeurde echter niet. Op de foto ziet men links Lady Bird en geheel rechts oud-presi dent Harry Truman. In de Cambodjaanse hoofdstad Pn<vm Penh hebben betogende nationalisten, kort nadat premier prins Norodom Siha- noek een toespraak had gehouden, de ambassades van Engeland en Amerika aangevallen. De Engelse ambassade werd in brand gestoken, bij de Amerikaanse werden ruiten ingegooid en verving men de Amerikaanse vlag aan de mast voor het gebouw door de vlag van Cambodja. Er zijn geen slachtoffers gevallen, maar de schade is groot. De politie heeft eerst na geruime tijd de grote menigte beto gers kunnen verdrijven. De Britse rege ring heeft intussen scherp geprotesteerd. Prins Norodom Sihanoek had in een toespraak felle kritiek geuit op de Ver enigde Staten en Engeland. Toen hem gemeld werd dat de nationalistische be togers grote schade hadden aangericht verklaarde Sihanoek, dat hij zonder ver wijl de verontschuldigingen van zijn re gering zou aanbieden voor de ontstane excessen. De betogers droegen spandoeken en borden mee met teksten als „Yankees go home" en „Perfide Albion". (Advertenties) DE FRIES-GRONINGSE recreatiecom missie is het er niet mee eens dat de Lauwerszee na droogmaking militair oefenterrein wordt. De Lauwerszee daarentegen zeer geschikt voor recreatie en de aanleg van een natuurreservaat. Neen. Het is PSV niet gelukt tegen Real Madrid. Internazionale Milaan of Borussia Dortmund te gaan voet ballen. De dappere Eindhovenaren gin gen bij FC Züricli met 3—1 ten onder. De eindstand van de twee wedstrijden werd daardoor 3—2 in het voordeel van de Helveten, die dus het genoegen sma ken tot de laatste vier te behoren. Een verslag, beschouwingen en foto's van deze wedstrijd treft men op de sport pagina aan. (Van onze verslaggever) Corrie van Eijck-Pijnenburg (22), de vrouw van de zondag van Malta naar Lybië gevlogen marine-vliegtuigmaker Theo van Eijck uit Riel, heeft besloten zo snel mogelijk zelf naar Lybië te reizen om met haar man te pra ten. Hoe ze dat precies in de steel gaat steken wist ze gisteravond nog niet. Er komt nogal wat voor kijken, niet op de laatste plaats een boel geld. Maar zeer beslist klonk haar stem toen ze zei: „Ik ga er zelf naar toe!" Ook de dag van gisteren bracht de familie Van Eijck en de jonge vrouw geen nieuws over Theo. In Den Haag bleef men gissen. De jongste verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken luidt dat Theo van Eijck de dienst uit wilde en dat hij daarom de Grumman Tracker S2A op Malta nam en er mee naar Benghazi vloog. Maar men zal zich herinneren dat Theo'i moeder en zijn vrouw hebben gezegd dat hij zich over de dienst nooit be klaagd heeft en daarentegen de indruk vestigde het er wel naar de zin te heb ben. Hoewel hij liever vlieger gewor den zou zijn. was hij met zijn werk als elektromonteur tevreden. Intussen schijnt de diplomatieke ambtenaar dr. J. B. van Loon, die van uit Caïro naar Lybië werd gestuurd, contact te hebben gehad met de marineman, maar hierover is in Den Haag nog niets vernomen. In Den Haag wordt dit geweten aan de moeilijke verbindingen tussen Cairo en de Lybische hoofdstad Tripolis, om nog niet te spreken van het in de woestijn gelegen Benghazi. In Den Haag weet men trouwens evenmin waar precies Theo van Eijck verblijft maar men neemt aan dat de autoriteiten in Ben ghazi hem nog vasthouden. Butenlandse Zaken wacht op nadere gegevens al vorens nadere stappen kunnen worden genomen. Dr. De Jong zal in de komende dagen opnieuw contact opnemen met de vliegtuigmaker in Benghazi. Theo's moeder, mevrouw Van Eijck en zijn vrouw Corrie hebben gisteren burgemeester D. Osse van Alphen en Riei gevraagd al zijn invloed aan te wenden om zo snel mogelijk in contact met Theo te kunnen komen. De burge meester heeft gezegd dat hij dit doen zal en dat hij zich in verbinding zal stellen met het gezantschap van Lybië in Nederland. Mevrouw Corrie van Eijck-Pijnenburg heeft bovendien con tact gezocht met het Rode Kruis, dat liet weten de mogelijkheid voor contact met haar man te zullen onderzoeken. Het Rode Kruis wendde zich tot het ministerie van Buitenlandse Zaken waarna besloten is te wachten op de resultaten van de stappen die het minis terie denkt te nemen. In Riel is men er vast van overtuigd dat Theo van Eijck terugkomt op zRn merkwaardige besluit als zij maar een maal contact met hem hebben gehad. Daarom wil Corrie van Eück- Pijnenburg koste wat kost naar Lybië. 350 gr. van -82"voor 500 gr. van -H4"voor 700 gr. van 4ï49~voor SMAKELIJK ETEN

de Stem | 1964 | | pagina 1