.Ontzie ons in wet tegen piraten-t.v." De zieke koning en de tentefee Ik wou kapper worden BKItr ant BRONWATER Anny is jarig Weer vier doden na REM SCHRIJFT Mr. SCHOLTEN: „Wij doen toch niets illegaals Kinderen vinden lijk van vermiste man after shave lotion 1 Zend-amateur hielp leven van kind redden Grieken nemen afscheid van koning Paul Wateroverlast HONDERDEN DAKLOZEN IN TURKIJE „SCHANDE" gezond Msw/jf/t- verfi/ssend Daggeld verhoogd tot 3 procent De balsem met dtrect-werking VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN b" VAR-spion in Israël achttien jaar de cel in IJzeren eeuw Grapje MENEER HAAN en MEVROUW HEN J DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 MAART 1964 (Advertentie) De REM heeft een brief doen uitgaan jiaar minister Scholten van^ Justitie, waarin de maatschappij de bewinds man vraagt voor haar een uitzonderings bepaling te willen opnemen in het te verwachten voorstel tegen „piraten-tv". De Nederlandse wetgeving verbiedt onze activiteiten niet en staat derhalve ons tv-project toe. „Van illegale activi teiten onzerzijds is geen sprake", zo schrijft de REM „en ons ontgaat de zin van een regeringsmaatregel omdat wjj niet hebben doen blijken van enig voor nemen om de openbare orde of goede zeden aan te tasten of enige hinder te verwekken. WÜ beroepen ons op het eeuwenoude beginsel van de vrye zee en op het in de grondwet gewaarborgd beginsel van het vrije woord". De REM vraagt zich in zijn schrijven bovendien af waarom de regering niet eerder in het geweer is gekomen. De plannen voor een tv-eiland bestaan im mers al lang, zo staat in de brief te lezen. „Het is een goed gebruik van de wet gever", zo vervolgt het schrijven, „om bij een verandering van de wet de ge vestigde belangen, die met de nieuwe wetgeving niet in overeenstemming zijn, te ontzien". Wij menen, dat daartoe ook in ons geval alle aanleiding is, omdat reeds grote bedragen zijn uitgegeven en wij dus zouden worden geplaatst voor aanzien lijke schade uit hoofde van voorbe reidingen, die met de bestaande wet geving niet in strijd zijn, terwijl wij ook niet konden verwachten dat tegen over tv-uitzendingen maatregelen zou den worden genomen, gelet op het feit immers, dat de regering tegenover soortgelijke radio-uitzendingen geen maatregelen wenste te nemen. Boven dien wijzen wij erop, dat door onze activiteit het algemeen Nederlands be lang niet geschaad wordt", aldus het schrijven van de HEM aan de mnister van Justitie. Spelende kinderen hebben in een pap- uitgediepte sloot langs de algemene be graafplaats in Asperen het lichaam ge vonden van een man, dat bij nader on derzoek het stoffelijk overschot bleek te zijn van de 44-jarige landarbeider J. van S. uit Rhenoy. De man, die sinds zondagavond werd vermist, was onge huwd en woonde bij zijn ouders. Zondagavond vertrok van S. per brom fiets uit Heukelen naar Asperen. Drie broers van het slachtoffer hebben maan dag de gehele dag vergeefs naar hem gezocht. Uit het feit, dat het lichaam werd gevonden in een sloot langs de zo genaamde boerenwal, een stille, duistere landweg, concludeert de politie, dat hij niet de normale en gebruikelijke route heeft gevolgd en moet zijn verongelukt. Veroverend fris.. Exclusief verkrijgbaar bij de kapper Stadsbeiaardier R. Ritter uit Delft is ookj zend-amateur en in deze kwaliteit heeft hij geholpen het leven van een tien jarig Tsjechisch meisje in Pilsen te red den. Hij verzorgde de ontbrekende schakel om het geneesmiddel „praepali- ne" vanuit Engeland naar Tsjecho-] Slowakije te krijgen. De heer Ritter ving een via de radio ge-I voerd gesprek op tussen Tsjechische, Duitse en Engelse radio-amateurs. Daaruit bleek, dat het zieke meisje dringend een sterke oplossing van vita mine a nodig had. Dit geneesmiddel, praepaline, was noch in Tsjecho-Slo- wakije noch in Duitsland voorradig. In Engeland was het wel, maar dan moest het Tsjechische Rode Kruis zich met een verzoek tot het Engelse Rode Kruis wenden om de praepaline te sturen. Op dit moment greep de heer Ritter in. Hij stelde zich met de Tsjechische lega tie in ons land in verbinding, die op zijn beurt voor het contact tussen het Engelse en het Tsjechische Rode Kruis zorgde. Het resultaat was, dat de prae paline uit Engeland via Schiphol naar Praag werd gezonden, vanwaar het ge-| neesmiddel naar het ziekenhuis in Pil sen werd gebracht. Stafofficieren van het Griekse leger houden de dodenwacht bij de cata- falk met het stoffelijk overschot van koning Paul in de kathedraal van Athene. Onderdanen van de koning bewij zen de laatste eer aan de gestorven vorst. Helikopters hebben mensen bevrijd, die door overstromingen in de Turkse stad Eskisehir, waardoor drie bruggen over de rivier de Porsuk werden weg gespoeld, van de buitenwereld waren af gesneden. Zeven mensen zijn verdron ken. Honderden zijn dakloos en duizen den stuks vee hebben het leven gelaten. De akkers rondom Eskisehir zijn ge ïnundeerd, waardoor de verbinding met de buitenwereld verbroken zijn. Van het centrum van de stad staan de beneden verdiepingen; van vrijwel alle huizen en gebouwen onder water. Volgens doktoren van het algemeen zie kenhuis van Colorado zijn alle zes transplantaties van bavianennieren op mensen, die hier zijn verricht, mislukt. Vier patiënten zijn overleden. Bij twee andere personen zijn de bavianennieren weggenomen en vervangen door mense lijke nieren. De nieren waren afkomstig van twee gevangenen. Voorlopig zullen geen transplantaties met bavianennieren meer worden ver richt. Een dief, die vorige week uit de Brusselse kapelkerk enige sieraden van een Mariabeeld geroofd had, heeft de gestolen waar weer terugge bracht, omdat het maar namaak- sieraden waren. „Het is een schande voor België," vindt de dief, „dat zozeer vereerde beelden met namaaksel omhangen zijn". De dief betreurde zijn heilig- schennende daad, maar hij vond het grotere heiligschennis, dat de Heilige Maagd werd beledigd met verguld sel. De kostersvrouw van de kerk zei dat de massief gouden kroon, appel en scepter veilig in een Brusselse bank lagen en alleen maar op hoog tijdagen gedragen worden. (Advertentie) Het tarief voor daggeld (call moneyJ is, met ingang van gisteren met een half procent verhoogd tot drie procent. Dit als gevolg van de krappe geldmarkt. Het terugvloeien van bankbiljetten na de (Advertentie) Werkt uitermafe actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid N Ietgenamer Tr'v.' r'Ü5 W£rkt 3an" en meer melkwit wordt en volledig in de dan een behn'nHpbnf m». fiVan 1!JI>porlën verdw'jnt 'in plaats van ccn scm Het enmiddel 'd l k 1*5® u3!" °PPerv'a^^ige warmtesensatie op de huid a^no salicvifnML /kdathe dlaetlJW' tc ver°°raken), teneinde diep in te met hooi: .io'nnlrinJ sPeciale emulsie werken op de pijnlijke weefsels. (U.S. Patent n^S0fi27^n?°£enA,beva! Nog beter de Pijnstillende werking direct door in "h.i /"Ist Algesal van Algesal "doorstraalt" weefsel en wrichtsbanden en dp «rlrlnL spieren tot in de gewrichten, zodanig haard van de niin watr aa" a een duurzaam gevoel van ver- dellijke verhchtiniïe" onm!d" lichting en welzijn in de plaats komt Uzelf van dit buLn^n!, Van piJn °f stijfheid. Maar. vergeet gingsvermogen - °ne doordnn- niet Pijn slaat altijd onverwacht "wrijft, zult U nwrkln H t u Algesal toe Zorfc" er dus voor thuis altijd ultimoopgravingen blijft, om onverklaar bare redenen, buitengewoon tegenvallen. I Daarnaast moeten de banken bij de cen trale bank f 100 min. renteloos aanhou den wegens het overschrijden van het kredietplafond. Een en ander is oorzaak van de krappe geldmarkt. Sedert de cember 1963 is bovengenoemd tarief niet meer zo hoog geweest. Een gerechtshof in Jeruzalem heeft de 25-jarige Egyptische Armeniër Kvorak Jacobian veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf wegens het bedrijven van spionage ten gunste van de Verenig de Arabische Republiek. Jacobian, die zich had voorgedaan als een Joods emigrant om zich een vals alibi te verschaffen, werd op acht pun ten van de aanklacht schuldig bevonden. Het zwaarst wogen het doorgeven van inlichtingen aan een vijand en samen zwering tegen de veiligheid van de staat. H bekende dit alles. Er waren eens twaalf ka bouters en die keken zo verdrietig want koning Sip was ziek, en dat vonden die kabouters helemaal niet fijn. Maar opeens wisten ze raad. Ze zouden de dok ter halen, dokter Pil, de knapste van het land. Mét zijn allen gingen ze naar dokter Pil. Eerst zei den ze nog tegen de poort wachter: „Laat niemand erin, want dat mag niet van de koning". De poortwachter zei: „In orde jongens, nou, tot ziens! „Daag", zeiden de ka bouters, en zij gingen op weg. Eindelijk zagen zij zijn huisje staan. „Wat heeft de dokter toch een sjiek huisje, zeg!" zei Spillebeen. „Maar ons kas teel is toch veel mooier, hoor", zei Dikkertje. Ze klopten netjes aan. „Dokter Pil!" riepen de kabouters, „doe eens open! „Ik kom, niet zo haastig alsjeblief. Is het zeer be langrijk?" vroeg de dokter. „Nou en of". De dokter deed open en hij zag een hele boel kabou- tertjes staan. „Wel, wel, met hoevelen zijn jullie wel, mannetjes?" „Wij zijn met z'n twaal ven, dokter". „Hoe bestaat het. Kom binnen." „Wat ziet het er hier net jes uit...." „Stil Dikkertje, de dokter praat en dan moet je niet tussendoor praten, dat staat onbeleefd." Ze luisterden weer naar de dokter. „Vertel eens wat er ge beurd is" vroeg dokter Pil. Spillebeen zei: „Onze ko ning is ziek en nou vragen wij of u meegaat". „Goed", zei de dokter en hij trok zijn jasje aan. Ze waren nog niet eens bij het kasteel of de dokter stond al te puffen. „Even wachten, jongens, ik kan haast niet meer", zei hij. Maar de kabouters hoor den niet eens wat de dok ter zei. „Opschieten jon gens, straks is het te laat." „Ja, ik kom puf-puf, wat is het heet zeg, ik kan haast niet meer," maar toch liep hij vlug door want hij vond het zelf ook erg. Eindelijk waren ze er. De dokter onderzocht de koning, maar hij wist niet wat die mankeerde en toen lieten ze de dokter maar weer naar huis gaan. Nie mand zou de koning kun nen helpen... de kabouters liepen met gebogen hoofd naar hun kamertjes. Opeens stond kaboutertje Smul op. Hij zei: „De Len tefee! De Lentefee! Die zal ons kunnen helpen. Kom we gaan het de koning vertellen." Ze klopten heel zachtjes, maar er kwam geen antwoord. Dikkertje zei: „Zal ik zachtjes de deur open doen?" Hij deed de deur open en zag dat de koning sliep. Dikkertje zei: „Hij slaapt. Laat maar, dat is goed. Kom, laten we ook maar naar bed gaan". Ze gingen naar bed en droomden over de lentefee en droomden maar tot de zon hoog aan de hemel stond. Maar Dikkertje ging opstaan en Spillebeen ook, want die gingen de Lente fee halen. Zij kleedden zich aan, gingen naar beneden en zeiden tegen de kok: „Wil je een paar lekkere broodjes klaar maken?" „Ja", zei de kok en hij had er 26 klaargemaakt, voor hun tweeën. En ze gingen op weg naar de Lentefee, dat was een heel lief meis je, zeggen ze allemaal Ze pakten een bootje en i- gen erop. „Wat een lekker snel boot je", zei Dikkertje. Ze waren al heel ver van het paleis, maar opeens zei Dikkertje vol verba zing: „Spillebeen, kijk daar eens, een vrouw op een bezemsteel. Kom, buk ken achter die bosjes. Ge lukkig, de heks heeft ons niet gezien." „Wèl, ze heeft ons wèl ge zien." De heks ging op het bootje landen: „Wat doen jullie hier?" vroeg ze. „O, we waren een beetje aan het rond kijken." „Jullie waren de Lentefee aan het zoeken, maar die zul je niet te pakken krij gen, ha, ha, hahaha", en ze vloog weer weg. „O, nou weten we het, zij heeft de fee gevangen,, maar we gaan haar ver lossen". En ze gingen naar het huis van de heks. Mevrouw heks heeft ook een man en die heet Kiekel, een sterke man. Ze vonden het huis en slopen voorzichtig op hun tenen naar binnen. Niemand was er. Spillebeen zei: „Hoor, ik geloof dat Kiekel er aan komt", en dat was zo. Hij ging de kamer binnen en had ook een kooitje bij zich en daar zat een meisje in. De reus ging weer naar bed en hij sliep als een roos. Ze gin gen heel zacht naar dat meisje toe en zeiden: „Hé, wie ben je?" Ze keek heel verbaasd op en zei: „Ik ben de Lentefee". „D^ Lentefee", zeiden de kaboutertjes, „we hadden je net nodig." „Wie zijn jullie?", vroeg het meisje, maar ze zeiden helemaal niets. Ze keken maar naar dat lief gezicht je van dat meisje, ze wa ren helemaal vergeten waarvoor ze kwamen. ,,0, neemt u mij niet kwa lijk", zei de Lentefee, „maar verlos mij toch van RUDY POPPE Gravenstraat 93, Clinge «cuyu, I I Deze brief heeft Joseke die Kiekel". „Ja, we zullen je gauw verlossen", zeiden ze en deden het slotje open en de fee sprong eruit. Spillebeen zei: „Hoe moe ten we die heks kwijt ra ken?" En Dikkertje zei: „We doen een beetje to- versap aan die tralies, dan zal ze wel nooit meer te rugkomen". Ze gingen het toverflesje zoeken. „Ik heb het" riep de Lentefee. „Sssst" zei Dikkertje, „niet zo hard roep'en, anders wordt Kie kel wakker". Ze pakten het flesje en smeerden de tralies ermee in. „Oei, kijk daar is de heks alweer", en zij ver stopten zich gauw. De heks landde en ging naar binnen. „Waar is die kooi van de Lentefee", zei ze, „die ga ik lekker verkopen, dan ben ik schatrijk, hi, hi, hi, maar waar is de Lente fee? Oei, ze is er niet meer!" Ze ging naar het kooitje en pakte de tralies beet, maar opeens: Floep- floepfloep, wèg .was de heks. „Van haar zullen we geen last meer hebben", zei Spillebeen. „Kaboutertjes, nu mogen jullie eens wens doen", zei de Lentefee. Ze dachten heel diep na en zeiden: „Wilt u de ko ning beter maken?" „Jazeker, laten we direct gaan", en ze gingen op weg. De Lentefee vloog hard en de kabouters gin gen in het snelle bootje. Rits, weg waren ze. Ze zagen hun kasteel al staan, stapten uit en gin gen naar binnen. Alle ka bouters juichten: „Leve onze Lentefee!" De Lentefee ging de ka mer van de koning binnen. De koning zat rechtop in zijn bed. „Wie is dat meis je?" De koning zei het heel zachtjes, want hij lag al op sterven. „De Lente fee' majesteit". „Kom eens hier, kun je me beter maken?" „Jawel majesteit. Hokus Pokus Pats, ik wou dat de koning weer fit was!" En de koning stond op en hij was beter. „Hoera, hoera", riepen de kabouters. „Lang leve onze Lentefee" en ze gingen feestvieren omdat de koning weer be ter was. ANNEKE v. d. NEUT Nieuwelaan 41, Made 10 j. Anneke zou graag corres ponderen met een meisje van haar leeftijd. MARIE LOUISE KINT Gravenstraat 106, Clinge Aan de kust van Nederland hoog op de palen brandden de vuren. Karei de Grote had gezien dat de Noormannen er aan kwamen. Maar Karei zou er wel voor zor gen dat ze hier niet kwamen. De mensen liepen heen en weer en wisten niet wat ze moesten doen. Ze riepen allemaal door elkaar: De Noor mannen zijn er, de Noormannen zijn erü Vrouwen en kinderen vluchten het land in. De mannen verzamelden zich met troepen aan het strand. Maar toch, Karei kon ze niet van het strand afhouden. De Noormannen landden en ze vochten wat ze kon den. Er kwamen langzamerhand min der Nederlanders. De Noormannen drongen al dieper het land in. Kerken, kloosters en huizen wer den in brand gestoken, mensen wer den vermoord en priesters gevangen genomen. Toen het avond werd gingen ze terug naar het kasteel van Karei de Grote en bleven er wonen. Thea Rottier Nieuwstraat 5, Koewacht De Noormannen kwamen naar on§ land en plunderden THEA ROTTIER Nieuwstraat 5, Koewacht 00 0 000 GERLEENTJE DE CORT Nachtegaalstr. 18, Breda Fransje en zijn zusje kwamen uit school. „We hebben toch zo'n hon ger, moederriep Fransje, „mogen wij een boterham met koek?" „Goed", zei moeder en ze maak te twee sneden klaar, belegd met plakjes koek. Ze legde ze op een Meneer, kan ik bij u voor kapper leren?" ,,Goed, probeer die daar maar eens te knippen". ,,0, het is veel moeilijker dan ik dacht". ,,Laat me eens zien wat je gedaan hebt". ,,Het is, geloof ik, niet goed ge gaan". ,,Haha, je hebt een oude bezem ge knipt!" JOHAN GOMMERS Waspik bordje en zei: „Hier Frans, samen delen". Moeder ging door met haar werk. Na een poosje vroeg ze Fransje: Heeft zusje de helft op?" „Meer dan de helft", zei Frans. „Hoezo?" vroeg moeder. „Ik heb haar al het brood gegeven en zelf alleen maar de koek gehouden". JAN AVONTUUR Valkenbergstr. 22, Made Deze brief heeft Joseke Maenen aan de paashaas geschreven en ze heeft er een prachtig paasei bij ge- tekent. Lieve Paashaas, Nu schrijf ik u weer een brief, 't Is al héél lang geleden toen ik u een brief geschreven had. Ik vind het zo prettig. Want ik heb u nog nooit gezien. Wel mijn vader en mijn moeder. Ik wil ook nog in deze brief schrijven, dat ik graag een heel groot paasei wil hebben. Maar dat hoeft niet. Als u geen groot paasei hebt, dan een kleinereU weet wel, lieve paashaas, wat ik vorend jaar had. Want dat paasei vond ik prachtig. Maar nu ga ik afscheid nemen. Dag lieve Paashaas. Joseke Maenen Van hardgekookte witte eieren (of als je een snoepkous bent: van verpakte chocolade eieren) kun je deze paas- verrassing maken. Op de werkteke ning hiernaast zie je op ware grootte de kam, een oogje, de voetjes, de lellen, het snaveltje een vleugel en een staart. Van tekenpapier knip je ze na; je kunt ze best beschilderen. De staarten zijn wat ^geknipt langs de kant waar ze geplakt moeten wor den; als je dat niet doet kun je ze niet vastlijmen. Gebruikt goede lijm, géén papierlijm. Als je de voetjes op een papieren bordje vastplakt staat het paar stevig op zijn benen! Het was daags voor Anny's verjaardag, 16 april. Ze was erg benieuwd wat ze zou krijgen. Op school kon ze maar niet opletten en ze kreeg bijna straf. Toen ze 's middags haar huiswerk had gemaakt vroeg ze aan moeder of ze mocht gaan spelen met haar vriendin Sjan. Moeder zei dat het goed was maar „over een uur moet je weer thuis zijn want dan moet je op Sjaak passen. Ik moet nog een paar boodschappen doen". Anny vroeg of moeder wat moest halen voor haar ver jaardag. Moeder zei niets maar lachte geheimzinnig. Toen moeder terug kwam had ze alleen maar wat kruideniersspullen bij zich en nog een paar heel kleine doosjes. Anny was eigenlijk wel wat teleurgesteld. Eindelijk was het 17 april. Anny was al vroeg op, maar vader en moeder waren nog vroeger. Toen ze beneden kwam feliciteerden vader en moe der haar en ze kreeg het pakje. Hierin zat zeep. Anny dacht dat dit haar verjaardags cadeau was en ze voelde zich wel teleurgesteld. Maar ze bedankte toch heel har telijk. Moeder vroeg of ze even in de voorkamer het ochtend blad wilde halen voor de vader. En wat zag ze daar staan? Een splinternieuwe fiets! Vader en moeder kwa men naar voren en vroegen of ze het een mooie fiets vond. Ze knikte blij en zei dat ze voortaan alle boodschappen zou doen. Toen kwam Sjaak naar be neden en gaf haar ook nog een pakje. Daar zat een mooi armbandje in. Anny was erg blij en gaf hem een zoentje. Toen moest ze vlug eten en snoepjes halen om te trac- teren op school. Ze mocht haar nieuwe fiets niet meenemen, maar 's middags mochten haar vriendinnen op het feestje komen. Op school kreeg ze ook nog wat cadeautjes, schrif ten, een zakboekje enz. Het werd een gezellige mid dag en de hele dag was fijn geweest. PETRA PELDERS, 13 j. Burgemeester v. d. Heidenstr. 28, Druilen. Petra wil graag corres ponderen met een Brabants meisje van 13 of 14 jaar.

de Stem | 1964 | | pagina 5