Communisten hitsen Soekarno fel op Theo van Eijck vraagt (en krijgt) asiel in Libië Situatie Cyprus nog gespannen Praten helpt niet - dan mobilisatie: CQRRIEIK WIL NAAR HEM TOE LUCHTDOEL ARTILLERIE OPGEHEVEN Bohne wordt uitgeleverd (f Irene trouwt begin juni Prinsje in Engeland geboren Mij weet wel wat hij doet Meisje gezocht! Hoogste Amerikaanse oud ersei lieii ing voor Ned er and se vliegers Turkse vloot vaart weer Theo van Eijck uit Riel geeft geen cent om de politiek, zegt zijn vader Corrie Pijnenburg: ik sta achter hem DX 1BVG DAGBLAD VOOR ZEELAND GEEN ..GROOTSE^ MANIFESTATIE' „Nieuwe stappen Vliegtuig boven Oost-Duitsland neergeschoten Zwakke wind Is 'n huid ook mooi zonder make-up? 104e JAARGANG No. 24534 Voor God, Koningin en Vaderland ;Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v- Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, ner. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat ló Tei. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. aeWaï* WOENSDAG 11 MAART 196c Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week, Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat j-Utelefoon^2^^ MALEISIE VOERT DIENSTPLICHT ÏN i t f Maleisië heeft gisteren de algemene militaire dienstplicht inge voerd. Mannen tussen 21 en 29 jaar zullen worden opgeroepen. Dit be sluit is gevallen omdat de regering van de federatie, na het afbreken der besprekingen met Indonesië over een vreedzame regeling van het conflict, ervan overtuigd is dat er verder met praten beslist niets te bereiken is. De dienstplichtinvoering, die in feite een mobilisatie inhoudt, be tekent dat er straks twee legers tegenover elkaar staan aan de grens van Noord-Borneo met Indonesië. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteravond het leven geschonken aan een zoon. De geboorte had plaats op Buckingham Palace in aanwezigheid van vijf artsen. Moeder en kind zijn gezond. De baby is de derde in de rij van Britse troonopvolgers. Na de vijf tienjarige Charles en de vierjarige An drew. Zijn zusje Anne is dertien. Het bulletin over de voorspoedige geboorte (te 21.20 uur onze tijd) was ondertekend door de vijf artsen. Prins Philip stelde onmiddellijk de koningin-moeder, prins Charles en prinses Anne telefonisch in kennis van de geboorte. Koningin Elizabeth verwachtte de baby omstreeks zeventien maart. Het artsen team dat bij de bevalling aanwezig was stond onder leiding van sir John Peel. Hij werd onder meer geassisteerd door de 83-jarige sir John Weir, die al 41 jaar als arts aan het koninklijk huis verbonden is. Een Amerikaans vliegtuig in West Duitsland, op weg naar West-Berlijn, is vermist. Het toestel (om een of andere reden van de normale weg afgeweken) is boven Oostduits gebied terechtgekomen en is waarschijnlijk neergeschoten. Drie inzittenden zouden het aangeschoten toe stel per parachute verlaten hebben. Officieel is alleen bevestigd dat het vliegtuig vermist is. ZES JONGE Oostduitsers weken giste ren uit naar het Westen. UIT WAARDERING voor wat prinses Beatrix deed voor Dousadj, heeft de Ame rikaanse ambassadeur bij de Unesco haar de nieuwste uitgave van de Encyclo paedia Brittannia geschonken. MIKOJAN, de Russische vice-premier, is in Oost-Berlijn, om de zeventigste ver jaardag van Grotewohl mee te vieren. OMGEKOMEN zijn drie inzittenden van een Amerikaans vrachtvliegtuig, dat gisteren bij Boston neerstortte. TOIWADO'S teisteren de zuidelijke sta- gevallen. Er Z'jn al vier doden ?J™S™OMINGE,N op midden-Suma- loos gernaakt"' dak" MOSKOU heeft volgens een Ameri kaans blad Peking bevolen op te hou den met het bekritiseren van Kroestiev Peking gaat echter gewoon door, reden waarom het blad binnenkort een open lijke breuk tussen beide landen ver- wacht PAKISTAANSE en Indiase troepen schieten op elkaar aan de grens met zwa- re mou-ieren. Er zouden twee burgers gedood zijn. EEN MICROFOON heeft verborgen ge- Prlen °?r de Amerikaanse ambassade te derd *S ontdekt en verwij- 55 Gisteren heeft Soekarno nogmaals ver zekerd dat Indonesië de gehate federatie Maleisië zal „verpletteren". Hij zei dit in een toespraak tot vijfduizend vrouwen, die hij opriep „al hun activiteiten te bundelen met die van de mannen" en om „de vrouwen van Malakka te vertellen dat Maleisië neo-koloniaal is en derhalve verpletterd dient te worden". Intussen liet hij zijn minister van bui tenlandse zaken Soebandrio verklaren, dat Indonesië „nieuwe stappen" zal ne men tegen Maleisië. Wat die inhouden wilde hij niet zeggen. De communisten in Indonesië zien hun kans schoon om het vuur nog aan te wakkeren. Zij proberen Soekarno de pas af te snijden, als hij misschien ooit een stap terug zou willen doen. De commu nistische partij heeft gisteren gepleit voor erkenning van het „Indonesische re- bellenbewind in Noord-Borneo". Linkse bladen steunen die oproep gretig en bla zen het vuur van de haat tegen Maleisië fel aan. Zij pleiten voor een „eenheidsstaat Noord-Kalimantan onder premier Asaha- ri", welbewust de uitslag negerend van het V.N.-onderzoek op Noord-Borneo, waaruit bleek dat de bewoners van dit gebied in de federatie Maleisië wilden worden opgenomen. Asahari, leider van een groep geïnfiltreerde rebellen, is door de Indonesische propagandama chine opgevijzeld als de grote man die het „verzet" tegen de federatie organi seert. GRENSGEVECHT De guerrillastrijd in Noord-Borneo gaat nog steeds voort. Een Maleisische pa trouille stootte op een groep Indonesiërs die enkele dagen geleden de grens waren overgekomen. De groep bestond uit veer tig militairen. Na een schermutseling werden twee Indonesiërs gedood. Aan Maleisische zijde viel ook een dode. De groep is verspreid en opereert nu verder in afzonderlijke groepjes. De Philippijnse regering heeft aan Ma-> leisië voorgesteld in de nabije toekomst consulaire betrekkingen aan te knopen Deze eerste stap in de richting van nor malisatie van de betrekkingen tussen de Philippijnen en Maleisië zal Djakarta uiteraard niet welgevallig zijn. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Weinig bewolking. Plaatselijk mist ie geruime tijd kan blijven hangen n overgaan in laaghangende bewol- g. Dezelfde middagtemperaturen ais gisteren. Aanvankelijk weinig wind mat'ee oostelijke MaahSp 6.25nuur°nder 1838 UUr" onderi6.320,uurOP Maa" De regering van de Verenigde Sta ten heeft twee Nederlandse helikop ter-piloten, Nico Heijer (30) en Jan Joore (33) beiden werkzaam bij „Schreiner Aerocontracters" de hoogste burgerlijke onderscheiding toegekend voor hun heroïsche red ding van twee Amerikaanse mili- taren, die op 31 maart met hun toe stel waren neergestort in het Perzi sche hooggebergte Zard-Kuh. De red ding geschiedde op een hoogte van 4000 meter, bij een temperatuur van 40 graden onder nul en onder zeer moeilijke omstandigheden. Foto: De uitreiking van de onderscheidingen („Distinguished Civilian Service Me dal") vanmorgen op de Amerikaan se ambassade in Den Haag door am bassadeur John S. Rice (links) aan Heijer en Joore (rechts). Don Carlos, gisteren weer van Soestdijk naar Frankrijk terug gekeerd, heeft in zijn agenda nog niet de definitieve datum van zijn huwelijk met prinses Irene kunnen noteren. Die datum zal in belangrijke mate afhangen van de tijd die nodig blijkt te zijn voor de voorbereiding van het huwelijk.. Hierover is thans overleg gaande, onder meer, voor wat het kerkelijk huwe lijk betreft, met kardinaal Alfrink. Ge zien ook het feit, dat de regering in mei de handen vol heeft aan de NAVO- conferentie, die dan in Nederland wordt gehouden, verwacht men in Haagse kringen, dat het huwelijk pas in de eerste helft van juni zal worden voltrokken. Het karakter van het komend huwelijks feest zal waarschijnlijk het best om schreven kunnen worden als sober maar waardig. De omstandigheid dat het burgerlijk huwelijk op Soestdijk wordt gesloten en het kerkelijk huwe lijk „ergens in de omgeving van Soest dijk" Utrecht schijnt nu wel „uit" te zijn duidt erop dat de Nederlandse regering er niet op uit is het huwelijk tussen prinses Irene en Don Carlos tot een grootse manifestatie (van wat dan ook) te doen uitgroeien. Wilde men het anders doen, zou er geen beduchtheid bestaan om mogelijke po litieke verwikkelingen rond de huwe lijkssluiting, dan zou Den Haag, Utrecht of Den Bosch als plaats van inzegening zijn uitgekozen. Nu de principe-beslissing van sober maar waardig is gevallen, is het hof in over leg getreden met allerlei autoriteiten, waaronder kerkelijke, over de voorbe reiding van een en ander. Kardinaal Alfrink zal wel adviseren over de kerk die qua (verkeerstechnische) ligging, ruimte en interieur het meest geschikt is voor de inzegening van het kerke lijk huwelijk. Ook de deskundigen van het protocol zijn druk aan de slag ge gaan. Als iedereen is uitgestudeerd zal er nieuw „vorstelijk topberaad" op Soestdijk plaatsvinden ter bepaling van de definitieve datum. Op de foto: Irene en Carlos nemen aan de vliegtuigtrap afscheid. Het ministerie van Defensie heeft be vestigd dat minister P. J. S. de Jong het besluit heeft ondertekend dat de terri toriale luchtdoelartillerie wordt opgehe ven. De commandant van de territoriale LuA, brigade-generaal W. A. Feitsma, is gisteren door de bevelhebber van de landstrijdkrachten, luitenant-generaal F. van der Veen, van het besluit in kennis gesteld en heeft daarop zijn ondercom mandanten ingelicht. Onmiddellijk is ook de paraatheidsre geling voor de tien parate afdelingen (die inhoudt dat in de weekends vijftig procent van de sterkte aanwezig is), in getrokken. Men is overgestapt naar de zogenaamde vredesregeling. Hoewel tussen Argentinië en West- Duitsland geen uitleveringsverdrag be staat, heeft de Argentijnse regering be sloten de van oorlogsmisdaden beschul digde Duitser Bohne aan de Bondsrepu bliek uit te leveren. De beslissing werd genomen nadat functionarissen op de Westduitse ambas sade hadden gezegd dat de Bondsrepu bliek Argentinië terwille zou zijn bij soortgelijke gevallen in de toekomst. Bohne is, zoals men weet, een der verdachten in het euthanasieproces. (Van onze speciale verslaggever) „Als Theo daar gesettled is, wil ik voorgoed naar hem toegaan..." Dat zei ons gisteravond de 22-ja- rige Corrie Pijnenburg in Riel, de verloofde van Theo van Eijck, de vliegtuig ma ker-elektromonteur die zaterdag met een Grumman Tracker S2A van de Marinelucht vaartdienst van Malta naar Lybië vloog. Zijn verloofde, met wie hij voor de wet getrouwd is, kreeg gisteren het bericht dat Theo in Lybië politiek asiel heeft gevraagd en gekregen. „Als ik kans had gehad hem te spre ken zou het zover niet gekomen zijn", zei zij. En: „Hij weet wel wat hij doet. Ik sta achter hem". Aan een kettinkje om haar hals droeg zij een gouden Maltezer kruis, een souvenir dat Theo haar vorige week maandag stuurde. Tegen zijn gewoonten in De 59-jarige moeder van Theo van Eijck, voor wie het bericht van de vlucht met het vliegtuig als een vol komen verrassing kwam, zei te ver moeden dat Theo in een ondoordacht ogenblik er met het vliegtuig van door was gegaan. Wellicht heeft hij nu bedacht, dat hij daarvoor een paar jaar moet brommen. Maar zijn jonge vrouw gelooft dat niet. „Theo is niet bang", zei zij. „Hij heeft geen angst voor de krijgs raad". Zij was erg kalm, weliswaar gespannen en nerveus, maar niet over haar toeren. „Morgen slaap ik eens lekker uit", zei zij. Haar werk gever, apotheker Kevenaar in Goir- le. geeft haar een dag vrijaf. Zij ver blijft nu bij haar schoonouders in Goirle. Normaal woont zij in Til burg op kamers. Zij is de dochter van een landbouwer uit Nuenen, een dorp in Oost-Brabant. Wat heeft Theo tot zijn dwaze daad bewogen? Zijn vader, de stoere boer Van Eijck, zijn moeder en zijn elf broers en zussen begrijpen er niets van. Zijn moeder, die zich veel zor gen maakt en bang is dat zij haar zoon nu nooit meer zal terugzien, zei ons: „Theo hield ervan bravoure- stukjes uit te halen". Wilde hij laten zien dat hij vliegen kon? Dat zou niet zo vreemd zijn. Theo, die op 11 augustus vier jaar in dienst is, heeft een vlieger-oplei ding gevolgd. Op Woensdrecht vloog hij met de S-ll en in Brustum met de Fouga-Magister. Toch is hij geen vlieger geworden. Hij is niet in het bezit van een brevet. Waarom niet? Toen we die vraag stelden aan zijn vrouw Corrie, zei ze: „Dat zijn onze kwesties. Daar wil ik liever niet over De toestand rond Cyprus blijft alar merend. Gisteravond werd gemeld dat Turkse oorlogsschepen (volgens niet be vestigde berichten meer dan twintig) de slechts honderd mijl van Cyprus verwij derd liggende haven van Iskerendum verlieten. Alle marineverloven in de zuid-Turkse havens waren toen al inge trokken, nadat de Turkse minister van buitenlandse zaken in het parlement had aangekondigd dat Turkije de nodige maatregelen zal nemen ten aanzien van de voortdurende strijd op Cyprus. Offi cieel heet het dat de uitgevaren Turkse vlooteenheden geen troepen aan boord hebben. In de afgelopen weken zijn her haaldelijk Turkse vlootverbanden opge- stoomd naar de wateren in de buurt van Cyprus. Op Cyprus duurden spanningen en ge vechten dinsdag voort, ondanks een be roep van Oe Thant op alle betrokkenen het vuren te staken en op te houden bloed te vergieten. De Britten proberen hier en daar nog steeds door overredingskracht een soort gewapende vrede te bereiken tussen vechtende Turkse en Griekse Cyprioten, maar zij slagen daar steeds minder in. Griekse Cyprioten hebben openlijk ver klaard geen vertrouwen meer te hebben in de Engelsen. Zij beschuldigden hen van protectie der Turks-Cypriotische minder heden. De Turkse Cyprioten zijn overal in de minderheid. In Ktima werd dinsdag op nieuw gevochten, ondanks het feit dat de Griekse Cyprioten hadden gemeld dat de Turkse tegenstanders zich hadden over gegeven. De Griekse Cyprioten beschul digden ook dinsdag weer de Turken van schending van het bestand en rechtvaar digden daarmee hun nieuwe gevecht*- acties. In Malia omsingelden Britse militairen een aantal Grieks-Cypriotische stellingen. Naar schatting vijftienhonderd Grieks- Cyprioten hebben daar een beleg gesla gen rond een school waarin zich Turken hebben verschanst. Een peloton Britten van het Koreaanse Gloucesterbataljon heeft zich naar die school begeven en bevindt zich nu bij de Turkse Cyprio ten. Ook in Limniti, een dorp aan de noord kust, werden schoten gewisseld. Steeds groter wordende groepen Turkse en Griekse Cyprioten concentreren zich het dorp en de spanning neemt er met het uur toe. In Nicosia is de spanning ook heviger geworden. Griekse Cyprioten zijn begon nen versterkingen aan te leggen langs de zogenaamde groene lijn, een denk beeldige grens tussen de Turkse en Griek se wijken. De Engelsen proberen de ge moederen koel te houden. Zij hebben het recht om in een strook van dertig meter breedte aan beide zijden van de „groe ne lijn" zo nodig vuurwapens te gebrui ken. De politieke activiteit rond de kwestie- Cyprus ging onverminderd door. V.N.- secretaris-generaal Oe Thant deed een dringend beroep op de Cyprioten, op Griekenland en op Turkije om een einde te maken aan „dit zinloos geweld en bloedvergieten". praten". Zij verklaarde heel positief dat Theo, die dol op vliegen is en vaak met haar over vliegen praatte, niet opgestegen is om te laten zien dat hij in de lucht zijn mannetje staat. De verstandhouding tussen Theo en haar noemde zij „zo goed als het maar zijn kan". Zij zouden deze zo mer voor de kerk trouwen. Onlangs zijn twee kinderen van landbouwer Van Eijck getrouwd. Het was de be doeling dat Corrie en Theo tegelijk met hen zouden trouwen, maar dat kon niet doorgaan omdat Theo naar Malta moest. Zijn verloofde zei ons gisteravond dat het haar wel be vreemd had dat Theo een souvenir stuurde. Achteraf gezien hing er wel iets in de lucht, meende zij. Theo heeft in ieder geval geen asiel gevraagd om redenen van politieke aard. „De politiek interesseerde liem voor geen twee cent", zei vader Van Eijck. De broers van Theo, die bij de buren naar het televisienieuws waren gaan kijken en een voor een de huis kamer waren komen binnendruppe len, stemden daar lachend mee in. Nee, politiek laat Theo koud. Corrie Pijnenburg heeft op dit ogenblik maar één wens. Zij wil zo spoedig mogelijk met haar man in contact komen. Tijdens het weekeinde heeft haar schoonmoeder de Koninklijke Mari ne gevraagd om op de een of andere manier een contact tot stand te bren gen. Dat is niet gelukt. Theo's echt genote verzuchtte: „Ze vliegen zo vaak naar Malta. Had ik maar mee kunnen vliegen. Vandaar zou het ge makkelijker zijn om met Theo te spreken". Vandaag zal zij wellicht proberen on via de Lybische vertegenwoordiging in Nederland meer over Theo's weder varen en zijn motieven te weten te komen. Maar al verkeert zij dan nu nog in onzekerheid, zij zegt van gan ser harte en vol overtuiging: „Ik sta achter hem". (Advertenties) Durft u de straat niet op zonder make-up 'n Huid hoort stralend fris te zijn! U reinigt uw huid regelmatig, maar Scherk Gezichtslotion alleen reinigt haar grondig. Neem een watje met Scherk Gezichtslo tion en voel en kijk hoe tintelend schoon Scherk Gezichtslotion werkt. Stralend is uw gezicht na Scherk Gezichtslc^ïOn. In flacons v.a. f 2.95 "i (Advertenties) Signalement: oud 15 a 20 jaar. Type: leuk, vlot, gezellig. Dit meisje- wordt gezocht door Duraco Confectiebedrijf. Kom 'ns praten over de moge lijkheid om als modinette te komen werken op aantrekkelij ke voorwaarden. Ons adres is: Stationsplein no. 11, Tel.4682, Bergen op Z om.

de Stem | 1964 | | pagina 1