Socialisten torpederen formatie van kabinet Kwestie-Habsburg weer opgerakeld CRISIS IN OOSTENRIJK DUURT VOORT Vlieger op Eindhoven gehuldigd STILBÉPAN Volgend jaar aardgaspijp Goes-Boxtel SE F inancieringstekort kleiner dan geraamd TI Prijsmaatregel voor huizen en grondstrijkgeldverbod deze haarcream geeft geen kalkroos Rijksbegroting in Eerste Kamer Philips favoriet DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 MAART 1964 Brandt voor keuze? Of voorzitter SPD óf eerste burger van West-Berlijn „Laat Gorbach rustig zitten Twee ontwerpen van de P. v. d. A. Na vogelaanvaring Geachte Mejuffrouw, Hiermede bericht ik U, dat mevrouw A.P. van der Heiden geboren Leentvaart bij testament de 10e januari 1959 voor mij verleden een bedrag van f 3.000,-- aan U heeft gelegateerd vrij van kosten. Gaarne zal ik van U vernemen hoe U overgemaakt te zien. 1: Si - i ipM BOUW-C.A.O. WEER IN STICHTING Kroestjev (voor rode „top* naar Hongarije Meevallertje BEURS VAN AMSTERDAM in belastingsector Zedenmisdrijven achtergrond van aanslag in Oss BOUCLÉ TAPIJT BOTER WORDT DUURDER (Eigen buitenlandse dienst) In de Westduitse socialistische partij is lang niet iedereen blij met de verkiezing van Brandt tot voor zitter. Dat hij daarnaast ook burge meester van Berlijn blijft, achten lang niet de eersten de besten in de S.P.D.-leiding een zeer onge wenste combinatie van functies. Er staan voor Duitsland op het gebied van de internationale politiek nogal wat moeilijkheden te wachten. Wan neer b.v. in Engeland de Labour de parlementsverkiezingen gaat winnen en Wilson regeringsleider wordt, be tekent dat het aan het bewind komen van een Engelse socialist, die voor stander is van de erkenning van de Sovjetzone van Duitsland als zelf standige staat, van het definitieve be houd van de Oder-Neissegrens, van een atoomvrije zone in Duitsland e.d. De Duitse socialisten realiseren zich heel goed dat de Engelse socialisten hen met één slag kunnen beroven van alle goodwill, die zij zich in de laatste jaren op het gebied van de buitenlandse politiek hebben ver overd. Alleen al met het voorzitter schap van de S.P.D. zal Brandt zijn handen vol hebben, zo meent de S.P.D. Daarom is er een sterke stroming die Brandt voor de keuze wil stellen: óf voorzitter van de partij te zijn óf burgemeester van West-Berlijn te blijven. Het een of het ander! 55 (Eigen buitenlandse dienst) Zonder dat er van een concrete poging van dr. Otto von Habsburg sprake is om zijn domicilie naar Oostenryk te verleggen, zonder dat de Habsburgcr- kwestie zelfs ook maar in theorie aan de orde is, heeft de partijleiding van de Oostenrijkse socialistische partij de pogingen om tot een kabinetsformatie te komen getorpedeerd door plotseling de Habsburger-kwestie als een allesoverheersende zaak aan de orde te stellen. Het is zulk een politiek met grove streken, dat de opzet zelfs voor de meest „onpolitieke" groentevrouw achter haar stalletje met winterkool en winterpeen wel duidelijk is. Maar waar is het alternatief? Hij heeft wel een jaar lang met een kleine coalitie van socialisten met de paar afgevaardig den van het kleine liberale partijtje ge dreigd, maar deze grammofoonplaat is af gesleten. De socialisten wensen geen coali tie met een zo onmachtig groepje. De socialisten hopen en vertrouwen wei bij de volgende verkiezingen de grootste partij in Oostenrijk te worden, maar een verkiezing nu zou toch niet zo raadzaam zijn. De Habsburger-kwestie, die nu van stal is gehaald, is helemaal geen kwestie meer. Ze leeft niet, noch bij het volk noch bij de regering en zelfs niet bij dr. Otto von Habsburg. Grondwettelijk is uitgemaakt, dat deze op elk door hem gewenst ogen blik het Oostenrijks grondgebied kan be treden, maar hij heeft uitdrukkelijk ver klaard, daaraan voorlopig niet te denken om de moeilijkheden in Oostenrijk niet te vergroten. Pittermann echter blaast de zaak op tot een sensationale crisis. „Habs burg staat al voor de poort". En nu ver langt hij, dat het parlement op voor dracht van de regering moet besluiten, een volksstemming te houden over de vraag of Von Habsburg weer naar zijn vaderland mag terugkeren of niet. De O.V.P. wijst dit af. Dit ware de grondwet door de politiek overschreeu wen. Zij wenst zich niet te laten chante ren. Nu gaat het erom wie de langste adem heeft. De aap is intussen al uit de mouw ge komen: de regering-Gorbach zetelt nog steeds als demissionair kabinet. Waarom niet laten zitten, heeft dr. Pittermann onlangs voor de radio in zijn gebruike lijke radiopraatje gezegd. Het gaat met Gorbach toch ook. De kabinetscrisis is zoals wij destijds meldden veroorzaakt door de oneingheid in de Oostenrijkse Volkspartij over het beleid van de afgetreden bondskanselier Alfons Gorbach, die naar het oordeel van de partijleiding tegenover de overtekende aanspraken van de socialistische functio narissen in de regering en bijzonder te genover de dolle dingen, die de socialis tische minister van binnenlandse zaken Olah in de laatste maanden uithaalt, te zwak en toegankelijk is geweest. Maar m feite gaat het om de wreedheid, waarin de socialistische partij zelf gedompeld is en die o.a. tot uiting gekomen is in de dictatoriale allures van Olah, die even goed tegen de socialistische partijgenoten, als tegen politieke tegenstanders gericht waren en zijn. Want het spel van Olah gaat nog steeds voort. Als een dictator dirigeert hij de politie naar de kranten drukkerijen om kranten in beslag te ne men, die het gewaagd hebben hem on welgevallige berichten op te nemen. Het aftreden van Gorbach bood dr Claus de kabinets-formateur, een kans een nieuwe regering met krachtige man nen te formeren, al moest hij zich dan ook tot de O.V.P.-helft beperken, omdat de socialistische ministers niet wensten af te treden. Te laat bemerkte socialistische voorzitter Pittermann, dat hij met zijn onverantwoord politiek geen resultaat boekte, want de vernieuwing van de O.V.P.-helft betekent meteen ook een O.V.P.-versterking in de regering. Te elfder ure wenste Pittermann het gevaar te keren. Geen Claus-regering De commandant van de vliegbasis Eind hoven, kolonel J. van Arkel, heeft dins dag namens de chef-luchtmachtstaf een „tevredenheidsbetuiging" overhandigd aan de Belgische instructeur-vlieger W Verdeyen, voor de moeilijke en kundige wijze waarop deze kapitein zijn toestel op 27 februari na een „vogelaanvaring" aan de grond wist te zetten. De Belgische officier, die de tevreden heidsbetuiging ontving met een stevig verband voor zijn oog, geraakte op don derdag 27 februari met een F-84-F Thun derstreak boven het plaatsje Son in een vlucht ganzen. Een van de vogels kwam in aanraking met het toestel, schoot met een enorme klap door de cockpitruit en verwondde de vlieger ernstig aan het oog. Ondanks dit letsel en de moeilijke besturing van het toestel tengevolge van de binnenstromende lucht, wist de Belgi sche kapitein de F-84-F toch veilig op Welschap neer te zetten. Kapitein Ver deyen is vrijwel voor 100 procent gene zen. (Van onze parlementaire redactie) De socialistische oppositie heeft twee zgn. initiatiefvoorstellen opgesteld en bij de Tweede Kamer ingediend die de regering de bevoegdheid willen geven ook prijsregelend op te treden op het ge bied van huizen en (landbouw) gronden. Het belangrijkste ontwerp, opgesteld door oppositieleider dr. Vondeling zelf, biedt via de prijzenwet de mogelijkheid prijs- gedragsregels op te stellen voor onroe rend goed. Daardoor zou dan, verwacht de P.v.d.A.-fractie, de prijsopdrijving en spe culatie in huizen en grond beperkt kun- n-.n worden. Het tweede ontwerp, van de hand van de financiële specialist der P.v.d.A.-fractie drs. Peschar, beoogt prijs- drukkend te werken door bij openbare verkoping van onroerend goed het zgn. strijkgeld te verbieden. Het uitkeren van strijkgeld is tot dusverre alleen verboden bij de openbare verkoöp van roerend goed. Het voorstel-Vondeling is een gematig de weergave van de opvattingen binnen de P.v.d.A. over het prijsbeleid voor on roerend goed. De socialisten zouden het liefst voor landbouwgronden terug willen naar prijsbeheersing. (Huizen)speculatie zouden zij graag beantwoorden met een vermogenswinstbelasting. Beide wensen zijn echter politiek niet realiseerbaar. Dr. Vondeling meent dat zijn thans ingediend voorstel wel een kans maakt geaccepteerd te worden. Wat hiervan zij, een feit is dat de oppositie er een belangrijk zakelijk punt mee aan de orde stelt, dat ook in (Advertentie) (en maakt uw haar niet vet) „Roos" kan kalkroos zijn. Ga over op Stilbépan haarcream en (kalk)roos verdwijnt on middellijk. Tube v.a. £1.10. Pot v.a. f 1.50. DAOlU N.V. DIEMEN het politieke vlak tot verwikkelingen aanleiding kan geven. In dit verband is het nuttig de pogin gen in de P.v.d.A. te signaleren om twee dracht te zaaien tussen de katholieke vak. beweging (N.K.V.) en de K.V.P. Tot nu toe heeft de regering door een complex van zakelijke en politieke overwegingen geen gehoor gegeven aan de aandrang van verscheidene kanten om iets te doen aan de prijsontwikkeling van onroerend goed. Volgens dr. Vonde ling is het niet langer verantwoord hier in te berusten. Het strijkgeld-ontwerp van drs. Peschar wil een z.i. onnodige oorzaak van prijs verhoging wegnemen. Gedacht wordt hier aan de premie in geld, die wordt uitge loofd voor degenen, die bij een openbare verkoping (in één of meer zittingen ge houden), bij de eerste zitting het hoog ste bod doet. De bedoeling hiervan is de verkoper, die door bepaalde omstandig heden een zwakke marktpositie inneemt, een zekere waarborg te verschaffen te gen onredelijk lage prijzen. Tegen het strijkgeld is reeds eerder iets ondernomen. Een verbod ervan werd in 1924 door de Tweede Kamer goedge keurd. De Eerste Kamer verwierp het echter. Het ontwerp-Peschar wil wel het strijkgeld handhaven bij openbare ver kopingen van roerend goed. Nog in 1965 zal de aardgasleiding van Boxtel naar Goes worden aangelegd. Dit heeft ir. G. Schipmolder van dr Gasunie meegedeeld in Utrecht, waar in het ka der van de voorjaarsbeurs een zogenaam de aardgasdag is gehouden. De pijplei ding wordt de hoofdader van de gas- voorziening in West-Brabant en Zeeland. Het grootste deel van de Nederlandse woonruimte is gedurende het grootste deel van het jaar feitelijk onbewoonbaar. We leven nog in het stadium, waarin niet de ruimte in ons huis de levensmoge lijkheden bepaalt, maar de actieradius van de kachel en de haard. Dit zei mr. R. M. van Reenen, wethou der van economische zaken van Den Haag en voorzitter van de vereniging van ex ploitanten van gasbedrijven, gistermorgen op de „Aardgasdag", die in het kader van de Utrechtse voorjaarsbeurs werd gehouden. De heer Van Reenen zei verder, dat er van de honderd woningen in Neder land nog geen tien centraal verwarmd zijn en dat in de ogen van landen met een hogere wooncultuur, ruim negen van de tien Nederlandse gezinnen warmte- technisch gesproken gebrekkig gehuis vest zijn. Hij meent dat met de vondst van het aardgas een nieuw tijdperk is begonnen, doordat de middelen en de mogelijk heden tot verwarming zo aanzienlijk wor den uitgebreid dat een goedkopere ver warmingsmogelijkheid zal gaan ontstaan, waardoor het verlangen naar een gro tere, betere en efficiënter verwarmde ruimte per woning zal toenemen. ÏC ;VI;; ggy# :s::_ I'iIriTfin jWtogjjg B (Van onze Haagse redactie) De Stichting van de Arbeid zal van- iag. woensdag, bijeenkomen om de moeilijkheden rond de nieuwe bouw-c.a.o. te bespreken. Uit het feit dat de bespre king op woensdag wordt gehouden valt af te leiden dat de stichting de urgentie van een snelle beslissing inziet. Norma liter komt de Stichting van de Arbeid niet anders dan op vrijdag bijeen. Zoals bekend heeft de Stichting van de Arbeid ook vrijdag jl. reeds over de bouw-c.a.o. gesproken. Zij keurde het nieuwe contract in hoofdzaken goed, doch droeg de uit haar midden gevormde loon- commissie op met de werkgevers- en werknemersorganisaties uit het bouwbe drijf een gesprek te voeren over een viertal punten. Dit gesprek had vrij dagmiddag jl. plaats. Tegen de verwach tingen in leverde het niet de gewenste resultaten op. Met name over de toe passing van de prestatiebeloning bleven de partijen tegenover elkaar staan. Daarbij wreekte zich het feit dat de stichting aan de looncommissie een te geringe onderhandelingsmarge had toege staan, zodat van werkelijk overleg geen sprake kon zijn. Partijen gingen vrijdag avond boos uit elkaar en morgen moet de stichting zo mogelijk de knoop door hakken. Kroestjev wordt eind maart in Boeda pest verwacht voor een officieel bezoek aan Hongarije. Tijdens dit bezoek zal waarschijnlijk een „topconferentie" van de landen van het oostlij k blok worden gehouden. De Russische delegatie zal on geveer een week in de Hongaarse hoofd stad blijven. Het houden van een topconferentie zal afhangen van wat de Roemeense delega tie, die nu een bezoek brengt aan China, uit Peking mee terugbrengt. De Roeme nen, onder leiding van premier Maurer, zouden met instemming van Moskou naar Peking zijn gegaan om te trachten te bemiddelen in het nog steeds voortdu rende ideologisch "conflict tussen de Sov jet-Unie en China. (Van onze parlementaire redactie) Het financieringstekort op de rijksbe groting 1963-1964 oorspronkelijk ge raamd op een miljard gulden z.al ver moedelijk ..slechts" f 400 miljoen be dragen. Een meevaller dus van f 600 miljoen. Deze mededeling deed minister Witte- veen (financiën) gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn be groting. Oorzaken van dit mindere te kort van f 600 miljoen zijn: 1 F 400 miljoen meer aan belastingop brengsten over 1963 dan oorspronkelijk De 19-jarige G. S. uit Oss, die zaterdag een aanslag pleegde op de twaalfjarige scholier F. R., eveneens uit Oss, deed dit om te voorkomen dat de jongen iets zou laten uitlekken over met hem gepleegde zedenmisdrijven. De scholier werd, zoals bekend, za terdagmiddag door S. meegenomen naar een afgelegen terrein, waar hij probeer de de jongen te doden. TEGENGESPROKEN is dat de plannen voor de Benelux-kruisantenne opgege ven zouden zijn. Integendeel: er is een geschikt terrein gevonden in België, dicht bij de Nederlandse grens. DE LONEN van de chauffeurs bij het goederenvervoer worden verhoogd en zullen variëren van ruim f 90,- tot f 120,- per week. was geraamd, gepaard aan een snellere binnenkomst van de belastingen dan ver wacht werd. 2 Extra inkomsten voor de schatkist ten bedrage van f 210 miljoen door de jong ste belastingmaatregelen t.a.v. benzine en sigaretten. Minister Witteveen verbond aan deze op zich toch voor een minister van fi nanciën gunstige ontwikkeling geen juichtonen. Hij blijft het oog gericht hou den op het tegengaan van inflatoire ten densen. De senaat besteedde bij de begrotings behandeling uiteraard ook de nodige aandacht aan de veelbesproken belas tingverlaging. De liberale senator mr. De Wilde wilde van zijn partijgenoot minister Witteveen precies weten hoe het nu staat met de in het akkoord van Was senaar overeengekomen prioriteiten, ge zien in het licht van de huidige conjunc turele toestand. Minister Witteveen stelde dat het akkoord van Wassenaar „struc turele prioriteiten" heeft vastgelegd. Hij voegde hieraan toe: ,,Deze structurele prioriteiten moeten volkomen van kracht blijven als men de huidige kabinetspe riode als geheel beziet. Het conjuncturele element komt echter aan de orde bij de vraag wanneer die structurele prioritei ten moeten worden uitgevoerd. Deze uit voering moet zo gunstig mogelijk worden ingepast in de conjuncturele situatie". Een en ander betekent volgens minis ter Witteveen, dat de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting zyn struc turele plaats in het akkoord van Wasse naar moet behouden. Invoering van deze verlaging nu zou echter volgens de mi nister alleen gerechtvaardigd zijn als de conjuncturele situatie daar nu om vroeg. Zoals bekend zal minister Witteveen voor deze belastingverlaging ,,zo spoe dig mogelijk" een wetsontwerp indienen met een ,.open datum" voor wat de in voering betreft. KVP-senator Van Cam- pen zei hiermee wel akkoord te kunnen gaan. (Advertentie) BASTION: bouclé tapijt I in 2 kleuren I gedessineerd voorl de prijs van I f 33.50 p.str.meter.! Vraag folder B26 aanl Veneta N.V., Hilversum De winkelprijs van boter zal tot on geveer f 1,25 per pakje stijgen. Als mo tief voor deze verhoging geeft de co- operatieve handel op dat Nederland in de jaren tot 1970 naar het E.E.G.-prijspeil toe zal moeten groeien. Een tweede argument is dat iedereen de prijsaanpassing al aan zag komen. Dat werkte de neiging op de botervoor- raden te blijven zitten in de hand, zodat de botervoorziening in deze tyd, nu de melk- en boterproduktie laag zijn en de importboter vrijwel uitverkocht is, in gevaar kan komen. Het Damrak heeft gistermiddag de handel met een opgewekte stemming voor de Internationale waarden geopend. Hierbij was Philips favoriet. In een voor deze tijd grote hoek kwam de eerste transactie in Philips tot stand op een prijs van 149, tegen eergisteren als slotprijs 147,10. De drukte was echter van korte duur. Toch bleef de vaste tendentie in dit fonds aanhouden. Lo kale vraag, alsmede dekkingsaankopen, deden de prijs oplopen tot 149,50. Naast Philips dienen direct de Hoogoven waarden te worden genoemd. Dit fonds liep op, mede als gevolg van dekkings aankopen, van 631 tot 634. Deze koers lag tien punten boven het voorgaande slotniveau. De vaste stemming voor de Hoogovens was nog mede het gevolg van de reeds eerder gepubliceerde ver hoging van de prijzen. De twee dubbel tjes winst voor Unilever op 142.50 gingen van Kon. Olie af op 153.70. AKU opende twee punten hoger op 530'2. Bij de opening was de handel in de hoofdfondsen levendiger dan de laatste beursdagen het geval is geweest. Later op de middag werd het in alle hoeken een stuk kalmer. Er moest iets van de behaalde koerswinsten worden afgestaan. Zo daalde Hoogovens tot 630. Philips tot 149.10 en AKU tot 529>'2. KLM kreeg een hogere advieskoers, ingevolge Wall Street. 9-3 10-3 Ned. *59 414 943^ 9414 Ned. '61 41/4 9334 935,4 Ned. '47 3''2 863„ 865a Ned. grootboek '4r 8714 871/4 AKU 527.40 53012 Hoogovens 624,50 628i 4 Philips 147.15 149.70 Unilever 142,35 142.60 Kon. Olie 193.90 153.80 HAL 1173a 11734 Scheepvaartunie 139 "4 1393é Amst. Bank 361 368 Ned. Handelmij. 346V4 3543,4 Lucas Bols 1052 Mach. Breda 225 218*4 Bijenkorf 851*4 860 b Drie Hoefijzers 367 Ford 920 923 Van Gelders Papier 20314 20214 Heineken 506 50012 Hero Conserven 375'4 376'2 Holl. Beton Mij. 416 420 Kon. Zout 84614 850 Nijverdal - Ten Cate 2001'4 200 De Schelde 258 Scholten Foxhol 548 550 Simons emb.f. en houth. 139 139 Thomassen en Drijver 755 756 Van Vlissingen Katoen 255 255 Vredestein 233 233 Zeeuwse Confectie 368 367 Zwanenberg Organon 950 960 Shell Oil 16=% 16^4 Anaconda 481/8 483,4 Bethlehem Steel 35 36 General Electric 8614 87 General Motor 8214 83]TB Procter and Gamble 82 8112 Republic Steel 431,4 44 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 531532 gl; Hoogovens 629: Kon. Olie 153.60154.40: Philips 151.30153.70; Unilever 142.80—143.00 gl.

de Stem | 1964 | | pagina 11