Solistencorps hoogtepunt in Matthaus-Passio n te Hulst ZUID-BEVELAND Zeeuwsch-Vlaanderen Zoute Oosterschelde na afdamming: 2 miljard! Souburg won vele prijzen op solistenconcours Brondiiletfen Daling werkloosheid in Zeeland zet zich voort Drie landbouw- schuren in de as gelegd Zeeuws boekenfeest was ..feest om het feest' Ook Zeeland genoot van musical „Kiss me Kate" MALEISISCH BEROEP OP V.N. Koren kregen soms wel wat te weinig aan expressie 2 2 GOES AXEL Te daarvindt Rijkswaterstaat Goede prestaties op eerste avond Dagblad De "tem Meer werk in industriële sector In Britannia te Vlissingen Schip gestrand op Oosterschelde Kosten f 300.000 Onderzoek naar watervoorraad in west-Brabant Minder films in Zierikzee Kleinzoon steelt spaarcentjes van opa HOOGWATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 9 MAART 1963 NIEUW MATERIAAL VOOR JACINTA-KLEUTERSCHOOL De stichting rooms katholiek school bestuur heeft aan 'b. en w. een verzoek gericht om medewerking te verlenen voor het aanschaffen van gordijnen, meu bilair, schoolbehoeften en ontwikkelings materiaal voor de r.-k. Jacinta-kleuter school. De gordijnen zullen moeten die nen bij het projectieonderwijs. B. en w. adviseren de raad dan ook medewerking te verlenen voor het aankopen van de gordijnen, evenals voor de noodzakelijk gebleken schoolbehoeften. Het ontwikkelingsmateriaal bestaat uit twee onderdelen nl. het muziekmateriaal en het spelmateriaal. B. en w. adviseren de raad wel hun medewerking, te ver lenen voor de aankoop van het muziek materiaal, maar niet voor de aankoop van het spelmateriaal, dat bestaat uit een platte trekwagen, een werpspel met mas sieve en een kist gekleurde ringen. B. en w. gaan nl. van het standpunt uit, dat het spelmateriaal betaald dient te wor den uit de vergoeding ter bestrijding van de exploitatiekosten. MEVR. JAUGERF SPREEKT VOOR ALLIANCE FRANsAISE Voor de leden van Alliance franchise zal mevr. Michelle Jaugerf op vrijdag 13 maart in De Korenbeurs niet alleen spre ken over de exclusieve dingen die Frankrijk te bieden heeft, maar ze zal ook vertellen over het gewone dagelijkse leven in Frankrijk. Deze causerie wordt met de vertoning van een aantal dia's verduidelijkt. M.V.V. BLIJFT TEHUIZEN BEZOEKEN De Goese Middenstands Vrouwen Ver eniging heeft in de Landbouw haar leden vergadering en een etalagewedstrijd ge houden. De presidente, mevr. M. Domini- cus-de Graaf deelde mee dat de bezoeken aan de bejaarden- en verzorgingstehuizen ook in de toekomst zullen doorgaan. Op 8 april a.s. is huize Maria Ter weel aan de beurt. Daar worden dia's vertoond van de zakenrevue en zal een tractatie worden aangeboden. Op 30 juli zal een avond worden aangeboden door de r.-k. gym nastiekvereniging „Kasporgo", waarop ook een Finse zanggroep zal optreden. Het gedeelte van de avond na de pauze werd gebruikt voor het maken van mi niatuuretalages door veertien dames. Me vrouw Molhoek-de Graaf veroverde de eerste prijs met in totaal 64 punten. Uit handen van burgemeester mevr. Huber mocht zij de wisselbeker in ontvangst ne men. De tweede prijs werd gewonnen door mevr. Luteyn met 58 punten en de derde prijs door mevr. Verschoore met 57,5 punten. TONEELAVOND LYCEUM De Goese Lyceumvereniging „Vlam" heeft zaterdagavond in het Schuttershof voor de ouders van de leerlingen en ver dere belangstellenden haar jaarlijkse to neelavond gehouden. Opgevoerd werd het toneelspel in drie bedrijven van Jack Popplewell: „Een meisje om te stelen". Het spel werd vlot en leuk opgevoerd, zo dat het bij het talrijke publiek goed in de smaak viel. BEENBREUKEN Zaterdagavond om acht uur gaf de bromfietser J. M. V. uit Oudelande van uit de St.-Adriaanstraat op het kruispunt bij de Markt geen voorrang aan een per sonenauto bestuurd door W. F. uit Goes. De jongeman raakte de auto, verloor zijn evenwicht en viel zeer ongelukkig. Met zijn linkerbeen was hij nl. tegen de bum per van de auto gereden, waarna hij on der zijn brommer terechtkwam. Een ge compliceerde beenbreuk was het gevolg. Op advies van dokter Weiten werd V. overgebracht naar het St.-Joanna-zieken- huis. K.B.P.H. KRING TERNEUZEN Te Terneuzen werd in tegenwoordigheid van districtsbestuurder de heer G. van der Lee, het bestuur samengesteld van de kring terneuzen der Kath. Bond van Personeel in de Handel (KBPH). Tot de- de kring Terneuzen der Kath. Bond van der gemeenten Terneuzen, Axel, Westdor- pe, Sas van Gent, Sluiskil en West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Als voorzitter zal optreden de heer R. P. H. Suesens uit Westdorpe; secretaris werd de heer J. F. d'Hondt uit Terneuzen. Als contactpersoon voor Axel zal optreden de heer J. P. J. Maas uit Axel en voor west-Zeeuwsch-Vlaanderen de heer J. A. J. Breepoel uit IJzendijke. HULST GEVONDEN EN VERLOREN Gedurende de maand februari 1964 werden de volgende voorwerpen als ge vonden c.q. verloren aangegeven. GEVONDEN: 1 bankbiljet van 20 frs.; 1 blauw kinderwantje; 1 paar grijze wanten; 1 zwarte damesport. m. inh.; 1 rechter blauwe dameshandschoen; 1 ka toenen shawl; 1 paar grijze wollen kin- De ministers van Verkeer en Waterstaat en Landbouw en Vis serij hebben geantwoord op het adres dat Zevibel hun eind vorig jaar namens alle Zeeuwse vissers heeft toegezonden. Het belangrijk ste pleidooi van de Zeeuwse vis sers was: houdt de Oosterschelde open zodat de visserijculturen hier behouden kunnen blijven. Geantwoord is nu dat de Oosterschelde alleen geschikt voor de visserij zou kun nen blyven wanneer Spuisluizen in de afsluitda.m zouden worden aangebracht. Deze spuisluizen zouden groter moeten zijn dan in het Haringvliet. De kosten zouden twee miljard bedragen. Het be lang van het behoud van de vissery- mogelykheden op de Oosterschelde staat volgens de ministers niet in ver houding tot dit grote bedrag. Een en ander is zaterdag te Bruinisse medegedeeld door de heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van Zevibel, tij dens de jaarvergadering van de vereni ging Algemene Visserijbelangen" al daar'. De heer Lockefeer wees erop dat aanvankelijk is gezegd dat het open houden van de Oosterschelde financieel wel, maar technisch niet mogelijk is, terwijl nu duidelijk blijkt dat Rijkswa terstaat het tegelijk zout houden en af dammen van de Oosterschelde juist technisch wel maar financieel niet voor mogelijk houdt. De brief uit Den Haag moet overigens nog in het bestuur van Zevibel worden besproken, reden waarom de heer Lockefeer nog geen verdere details wilde vrijgeven. Een algemene indruk over de brief: onbevredigend, en in vele opzichten het oude liedje van te weinig ingaan op gerechtvaardigde ver langens. De heer Lockefeer zei van de brief toch ook wel de indruk te hebben, dat er met doorvechten wel iets te be reiken zal zijn. Het waren weer vele bekenden, die voorzitter J. Burger zaterdag j.l. op het jaarlijks terugkerende solistenconcours, georganiseerd door de bond van Har monie- en Fanfare-Verenigingen in Zee land, welkom kon heten, zoals jurylid inspectie Zeeland. L. K. M DE JONG tel. 2377 HULST Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377. Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252 GOES. Eerste redacteur Exploitatie voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes Redacteuren voor Zeeuwsch-Vlaanderen. P G. KUYPERS. tel 2377 Hulst (privé 3327) W. WOUTERS, tel. 2377 Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU tel. 6252. Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2Va mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder t 1, elke regel meer f 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/ot leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en 0.60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde olaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Een van de solisten tijdens het concours in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg was Anke de Rooy uit Souburg, die trompet speelt in de vereniging „Vlijt en Volhardingen daarmee 67 pun ten veroverde. Piet van Mever uit Rotterdam en bonds- pianist Ab Lichtendahl. Op deze eerste dag kwam de derde en tweede afdeling aan bod, 44 solisten totaal. Het opmerkelijke was, dat juist in de ze afdeling enige opmerkelijke prestaties werden geleverd. Zij die in de derde af deling 64 punten of meer behalen, pro moveren naar een hogere afdeling en een tiental solisten behaalde dit aantal. Voor de leden van het Souburgse Vlijt en Vol harding was het een grote dag, want ve le van hun leden behaalden een eerste prijs of waren dicht bij een tweede. Het onderlinge solistenconcours, dat deze ver eniging enkele weken geleden organr seerde zal hieraan wel niet vreemd ge weest zijn. Trouwens dit nuttige streven schijnt wel zijn weerklank gevonden te hebben, daar vele verenigingen er toe over zijn gegaan zulk soort onderlinge wedstrijden te organiseren. In tegenstelling tot vele verenigingen die klagen over gebrek aan jeugd, kan dit ten opzichte van de muziek zeker niet gezegd worden. Vele jeugdigen en zelfs zeer jeugdigen waagden zich op het po dium van de immer goed klinkende con cert- en gehoorzaal te Middelburg om hun proeve van bekwaamheid (al of niet met een dosis zenuwen) af te leggen. Uiteindelijk werden er twee derde, 23 tweede en 19 eerste prijzen behaald waarbij de solisten een waardevolle be oordeling kregen van jurylid Piet van Mever. Het hoogste aantal punten op de ze eerste dag behaalde B. Davidse van Vlijt en Volharding met Chanson Hindoe (70 punten). De voornaamste uitslagen zijn: Jo van Damme 68; Marijke de Nood 68: Anke de Rooy 67: M. van Splunder 67; M. Joosse 67: E. de la Houssaye 66; R. de Rooy 66; P. de Rooy 66; Mej. van Leeuwen en D. Castel 66; J Wijkhuis en E. de la Houssaye 66; Elle Leynse 64; M. Francois 64; W. Constant 64 J. van Splun der* C. de Bree 64; P. Joosse 64: M. de Hollander 64; I. Geus 64. Volgende week zaterdag wordt het concours voortgezet met de hogere afdelingen. derhandschoenen; 1 rechter zwarte da meshandschoen; 1 linker groene "wollen kinderwant; 1 bruine port. m. inh.; 1 p. blauwe kinderhandschoenen; 1 lederen briletui: 1 rode handenriem, 1 rechter kinderglacéhandschoen; 1 linker heren glacéhandschoen; 1 bruine port. m. inh. VERLOREN: 1 beige damesport. m. inh 1 ring met 5 sleutels; 1 bruine linker glacéhandschoen; 1 pakje met f 200, 1 judopak, 1 bruine port. m. inh.; 1 zwarte oliebroek; 1 zilveren armband met in scriptie. Ossenisse WINTL At f KOGRAMMA MAATSCHAPPELIJK WERK In het kader van het winterprogramma van het Interparochieel Centrum voor Maatschappelijk Werk Vogelwaarde ver vult de directeur-geneesheer van de GGD te Breda, drs. A. Smulders, vanavond in het parochiehuis te Ossenisse een spreek beurt. De heer Smulders zal spreken over de gezondheidszorg, waarbij speciaal de geestelijke volksgezondhied en de voor lichting belicht zullen worden. Schoondijke „OEFENING KWEEKT KUNST" STAAT ER NIET ROOSKLEURIG VOOR Tijdens de algemene vergadering van de muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" is gebleken dat ook deze eens zo bloeiende vereniging een moeilijke tijd doormaakt. Mede ten gevolge van het vertrek van jeugdige muzikanten en het gemis van reservekrachten worden de door de ouderen ontruimde plaatsen niet meer bezet. De vereniging heeft vooral gebrek aan klarinettisten. Het koperwerk is nog goed bezet. Ook de financiële po sitie van de vereniging is niet rooskleu rig. Voor de dienst 1964 toonde de be groting een tekort van f 900,—. Door onvoldoende bezetting heeft het korps moeten afzien van deelname aan het federatief concours 1964, welk con cours te Breskens zou worden gehouden. Drie aftredende bestuursleden t.w. de heren A. Goethals, A. Luteijn en de secre taris C. J. Musson, stelden zich niet meer herkiesbaar. Het aantal bestuursleden werd door de vergadering teruggebracht op 7 in plaats van 9. Tot nieuw bestuurs lid werd gekozen de heer P. v.d. Walle, werkend lid. De heer Goethals die ruim 50 jaar de vereniging als werkend lid en bestuurslid heeft gediend werd benoemd tot erelid. Tijdens de rondvraag werd onder meer uitvoerig van gedachten gewisseld over de opleiding van jonge krachten en het ontplooien van hernieuwde activiteiten waardoor de muziekvereniging voor het dorp behouden zou kunnen blijven. (Advertentie) Hoestdrqnk in tabletvorm.95c<- De daling van de werkloosheid, die reeds in januari waargenomen werd, zet thans voort. Hoewel Zeeland met 25 werklozen per 1000 inwoners nog ver bo ven het landelijk gemiddelde van 13 pro mille ligt, is de werkgelegenheidssitua tie ten aanzien van het vorig jaar aan zienlijk verbeterd. Dit is te danken aan het feit, dat er een uitbreiding van werkgelegenheid in de industriële sector heeft plaatsgevon den en dat de gunstige weersomstandig heden in februari het mogelijk maakten, dat op alle buitenobjecten gewerkt kon worden. In vergelijking met vorig jaarv zijn er thans 630 werklozen minder en in ver gelijking met januari jl. 20. Een belang rijke daling van werkloosheid t.o.v. ja nuari had plaats in het rayon Goes en een stijging werd waargenomen in de rayons Middelburg, Kruiningen, Tholen en Zierikzee. De andere rayons vertoon den een kleine daling. Door de slapte in de landbouw is er in deze sector slechts een kleine daling opgetreden. Ook in de bouwnijverheid is geen grote daling van de arbeidsre serve te zien. In de andere sectoren kan men ook een geringe daling van de arbeidsreserve waarnemen, behalve in de sectoren niet-varend, transportperso- neel en minder geschikten, waar het aanbod van arbeidskrachten een weinig is toegenomen. De vraag naar mannelijke arbeids krachten is t.o.v. januari afgenomen met 60 aanvragen. De oorzaak hiervan ligt in de vermindering van de vraag in de sectoren bouw- en metaalnijverheid. Dit duidt echter niet op een arbeidsontspan- ning in deze sectoren, maar verscheidene bouwobjecten zijn nog niet op volle gang. De grootste vraag naar arbeids krachten komt uit rayon Terneuzen, ge volgd door de rayons Goes en Zierikzee. Bij het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten is t.o.v. januari een daling opgetreden van ruim 40 werkzoekenden. De grootste dalingen waren te zien in de sectoren landbouwpersoneel, horeca- personeel en huishoudelijk personeel. Deze laatste twee dalingen worden vooral veroorzaakt door de verhoogde vraag in deze sector in verband met de vroege schoonmaak en de vroege paasviering. (Van onze verslaggever) In het afgelopen weekeinde heb ben in Zeeland en West-Brabant |j drie forse branden gewoed op landbouwbedrijven. De schade was in alle gevallen aanzienlijk. In Bergen op Zoom heeft een vijfjarig zoontje van de landbouwer A. B. aan de Bergsebaan met lucifers gespeeld, waardoor brand is ontstaan in de land- bouwschuur van het bedrijf, waarbij een deel van de schuur in vlammen opging en 3500 kg kunstmest, 2000 kg hooi, 1500 kg stro en een landbouwmachine verloren gingen. De brandweer, die met groot materi eel uitgerukt was, had het vuur binnen drie kwartier onder de knie. Ze slaagde er in tijdens het blussen enkele andere landbouwwerktuigen uit de schuur te redden. Het zoontje, dat de brand had aangestoken, werd licht gewond aan linkerwang en handjes. De verzekering dekt de schade. Het vuur heeft ook gewoed op het landbouwbedrijf van de heer Tolhoek te 's-Heer Abtskerke. Zondagmiddag is daar een hangaar tot de grond afge brand. Huis en veestapel konden behou den blijven. De brandweer van 's-Gra- venpolder was snel terplaatse. Maar de brand zag er zo ernstig uit, dat burge meester Jansen het nodig achtte de brandweren van Goes en 's-Heer Arends- kerke te alarmeren. De Goese brand weer verscheen om kwart voor vier op het terrein en gaf vrijwel onmiddellijk water. Samen met de spuitgasten van 's-Gravenpolder heeft ze de brand kun nen beperken tot de hangaar. De derde brand is uitgebroken in een boerenschuur van de heer Halters aan de Eikdijk te Oosterhout. Ook hier is de vermoedelijke oorzaak te zoeken bij een kind dat met lucifers heeft gespeeld. Rond half vier werd alarm gegeven. De Oosterhoutse brandweer spoedde zich met groot materieel naar de plaats van het onheil. Er wachtte haar een moei lijke taak, want het water moest uit een put komen, die achthonderd meter ver der ligt. Met drie stralen is men het vuur dat een gemakkelijke prooi vond in hooi en stro, te lijf gegaan. Aanvanke lijk werd ook het woonhuis ontruimd, maar een gunstige wind heeft er voor gezorgd, dat de woning eigendom van de gemeente, die op de duur moet verdwijnen behouden bleef. Hetge zin Halters werd dus niet dakloos. Wel een aantal koeien, een paard en wat ander vee, dat echter een onderdak heeft gekregen op een andere boerderij. Enkele kippen, hooi, kunstmest en twee landbouwmachines werden een prooi van de vlammen. De schuur is ook in 1932 al eens afgebrand. Het nablussingswerk duurde tot laat in de avond. Ook hier wordt de schade door de verzekering gedekt. (Van onze correspondent) Het Nederlandse motorschip Cornelis de Witt, 1158 ton, geladen met ijzeren buizen op weg van Duisburg naar Ant werpen, is zondagmorgen tien uur bij hoog water gestrand op een zandbank in de Oosterschelde ter hoogte van Sta- venisse. Vanuit Wemeldinge voeren de bergingsvaartuigen Adja, Bruinvis en Schelde ter assistentie uit. Bij hoog water zal men trachten het gestrande vaartuig vlot te trekken. (Van onze verslagever) Traditiegetrouw is in Britannia te Vlis singen zaterdagavond en -nacht het der de Zeeuwse Boekenbal gehouden. Door dat de commissaris der koningin in Zee land wegens ziekte niet aanwezig kon zQn, werd het festijn, georganiseerd door de Zeeuwse boekhandelaren, ten doop gehouden door de burgemeester van Goes, mr. F. G. Huber. „Het is geen feest alleen voor boe kenwurmen, maar ook een feest om het feest," zei de heer Huber, die voorts in zijn openingswoord warm pleitte voor het goede boek, dat naar zijn mening in nog te veel gezinnen ontbreekt. De spreker vond het voorts nodig een wat kritisch geluid te laten horen over het' verschijnsel boekenbon, een naar zijn mening te gemakkelijk gehanteerd en te onpersoonlijk cadeau. De gever moet de moeite nemen een boek uit te zoeken, dan weet de ontvanger gelijk hoe hij getaxeerd wordt, aldus de heer Huber. Het grote aantal aanwezigen, er was geen plaats onbezet', had eerder een zelfde woord gekregen namens de Zeeuwse boekhandelaren door de heer C. Bikker. Het programma voor de pauze nam de Vlaamse schrijver en dichter Karei Jonckheere voor zijn rekening. Zijn komst naar Vlissingen was voor hem een bijzondere gebeurtenis, zo vertelde hij, omdat het dit jaar juist een halve eeuw geleden is dat hij met zijn moeder in Vlissingen als vluchteling aan wal stapte. Over zee waren zij vanuit Oostende voor Duitse invallers gevlucht. Als titel voor zijn praatje had de heer Jonckheere ge kozen „Ontmoetingen met schrijvers in den vreemde". Het was Karei van de Woestijne die de jonge Jonckheere van de schroom afhielp om de letteren als professie te kiezen. Grote indruk op hem had ook gemaakt de ontmoeting in Ant werpen met de Indische dichter en wijs geer Tagore. Wat de spreker vertelde, en dat gaf hij zelf toe, had weinig met literatuur van doen doch beperkte zich tot wat reisanekdotes. Tot de geestigste behoorde daarbij de ontmoeting met A. Roland Holst en de .dorstige" Jacques Bloem met Marnix Gijsen in New York, door welke laatste hij zich zelfs liet verleiden 55J Een woord van lof aan de Z.V.U. is hier zeker op zyn plaats, vanwege het feit dat het door de activiteit van deze Stich ting mogelijk is geworden, al was het dan maar vóór een avond, om de musical „Kiss me Kate" in Zeeland te indrodu- ceren. Dat het Zeeuwse publiek dit ge waardeerd heeft bleek uit de overgrote opkomst en zo kon een uitverkochte zaal in de Prins van Oranje te Goes ruim twee uur lang genieten van deze met vaart gebrachte musical. De partituur van de onovertroffen pas siemuziek van J. S. Bach op het evan gelie van Mattheus is weer tot klinken gebracht in de basiliek van Hulst. De vele toehoorders waren weer getuige van de diverse afwisselende elementen waaruit dit passie oratorium is opge bouwd. De recitatieven, koren, aria's en instrumentale gedeelten werden evenals vorige keren door waardige vertolkers uitgevoerd. In een zoveel omvattend werk zullen iedere keer opnieuw andere hoogtepun ten in de interpretatie naar voren kun nen komen. Zo'n hoogtepunt vonden we deze keer zonder twijfel het solisten korps, dat van uitzonderlijk gehalte was. Het evangelieverhaal zelf, een der groot ste pijlers van het hele werk, werd op waardige wijze gezongen door Naan Pöld. Een tenor die wij in deze traditio nele uitvoeringen al meer hebben ge hoord en wiens manier van recitatieven zingen ook nu weer de sfeer van het hele werk in de juiste richting stuw den. Om dit te kunnen moet de techniek van het zingen zonder theatrale inten ties worden toeegepast. Ook de Chris tusfiguur, die door de bekende Duitse bas-bariton Heinz Refhuss werd uitge beeld, kon moeilijk op waardevoller ma nier worden vertolkt Iedere vocaal, ook de moeilijkste, werd met een prachtig timbre en aangepast volume gebracht. Die aanpassing was van belang bij een dergelijke akoestiek als deze basiliek rijk is, waarmee ook het orkest in de begeleiding rekening moet houden. De sopraan Elly Ameling en de alt Aafje Heynis hebben hun reputatie gestand gedaan. Zo kon men in de aria „Aus Liebe" een prachtige vermenging van het timbre van fluit en sopraan horen. In een bij uitstek polyfone opzet van deze aria waarin deze compositorische gedachten ook volledig werd benaderd. Diezelfde opzet, maar dan met een prachtig gepeelde vioolsolo, kon men ervaren in de altaria „Erbarme dich". Een volledige stembeheersing die steunt op een volmaakte ademtechniek stond hier borg voor. De kleine aria's werden gezongen door de tenor Willy van Hese en de bas Peter van de Bilt. Vooral de laatste beschikt over fraaie stemmid- delen die pas volledig tot hun recht kwamen in een van de bekende slot aria's „Mache dich mein Herze rein" Deze jonge bas heeft ongetwijfeld nog vele toekomstmogelijkheden. Een alge mene opmerking die de solisten aangaat zou betrekking kunnen hebben op de expressiviteit. De uitbeelding van de tekst, waar Bach veel aandacht aan heeft geschonken, wrd niet altijd even duide lijk gehoord. Deze strakheid, die zeker ook het koor betreft, komt dus in het geheel van de interpretatie wel naar voren. DE KOREN De andere uitvoerenden waren tra ditiegetrouw het Rotterdams Philharmo nisch Koor Toonkunst en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Wanneer we een algemene beschouwing aan de koren willen wijden dan kan als eerste worden gesteld dat de fraaiste koorklank werd geproduceerd wanneer de diverse stem men door het orkest werden meege speeld. Dit is zeer goed begrijpelijk om dat ongedekte stemmen hun eventuele feilen uiteraard niet kunnen verdoeze. len. Daar komt nog bij dat in dit dub- belkorige werk de mogelijkheden tot dat verdoezelen steeds kleiner worden. Kees Stolwijk, die evenals twee jaar geleden het geheel leidde, heeft deze koren zeer strak gehouden. Soms dus met wat te weinig aan expressie. De koorgedeelten die zulks duidelijk aan het licht brach ten waren het wat voorzichtig gehou den lied „Blitze" en „Lasz ihm kreuzi- gen". Hierin miste men absoluut de dra matische kracht van het woord die de expressiviteit ten goed komt. Veel beter was het in de tweede keer van Lass ihm kreuzigen. het Turba-koor Weisage en „Wahrlich, dieser ist Gottes Sohn ge- wesen". Prachtig koorwerk was zonder twijfel te beluisteren in de tenoraFia „Ich will bei meinem Jesu wachen". Het beroemde voorbeeld van de compo sitorische architectuur in de polyfoni, het beginkoor van deze Matthaus Pas sion, waarin het koraal door het jon genskoor wordt gezongen, zou beslist nog meer reliëf krijgen als de grote koren nog wat meer op de achtergrond wor den gehouden. Het jongenskoor zong deze koraalmelodieën overigens voor treffelijk, waarin vooral de mooie koor klank opviel. De glans van het orkest had kennelijk enigszins te lijden van de ondraaglijke kou die op deze dag ook in de basiliek heerste. Kees Stolwijk heeft deze uit voering met veel vakmanschap geleid. Het vraagt veel directietechniek om de overgang van rcitatief naar koren en aria's in goede banen te leiden en zon der opmerkelijke schommelingen te be werken. Een enkele keer was het samen spel van koor en orkest minder solide, maar bij een dergelijke compositie met een dikwijls gecompliceerd metrum kan zelfs bij regelmatige repetitie nog een derangement optreden. Bach's Matthaus Passion is een mees terwerk dat als het ware geregistreerd kan worden als een orgel, een instru ment dat deze dirigent getuige de grote lijnen die hij dit oratorium gaf van dicht bij kent. Jo Ivens. Het Nieuw Rotterdams Toneel, dat deze musical met muziek van Cole Porter op het toneel bracht, blijkt naast acteursta lenten ook over een aantal goede zangso listen te beschikken, van wie Lia Dorana met naast haar Robert de Vries wel ex celleerde. Genoten hebben we ook van de twee gangsters, die door Pieter Lutz en Jo Visscher jr. op onnavolgbare wij ze voor het voetlicht werden gebracht. Het waren twee kostelijke typen. Donald Jones, de beweeglijke negerkleder van Fred Graham, viel te bewonderen in het geestige liedje: 't Is veel te warm, 't is veel te heet, ik ben niet rijp voor mijn schatje vanacht, waarbij we dan tevens de vertaler van deze musical, Seth Gaai- kema, complimenteren met dit moeilijk werk dat op zo'n geestige wijze werd vertaald. De combo die deze musical begeleidde besotnd uit Henk van Dijk, piano, Tom Disseveld, bas; Peter Niewerf, gitaar; Ado Broodboom, trompet en Toon van Vliet klarinet en Saxofoon. Persoonlijk hadden wij deze uitstekende musici liever in een orkestbak of achter een scherm zien ope reren dan zoals nu in de zaal. Het geluid wordt daardoor wel eens wat te sterk, zodat men moeite heeft om dez angtek- sten te volgen. Het Nieuw Rotterdams Toneel kreeg van de toehoorders een ovationeel ap plaus, terwijl er voor Lia Dorana bloe men waren. Het was met recht een avondje uit. A. L. Een van de hoogtepunten van het derde Zeeuwse boekenfeest was het opzitten en pootjes geven" van het Haags Studentencabaret. V.l.n.r.: Else Hoog, Hans Gelder blom en Daan Ferdinandusse. geheel „onbebladerd" een Turks bad te nemen. Na de pauze stond het Haagse Studen tencabaret o-l.v. Rinus Ferdinandusse op het program. Het slotstuk was een ge zellig bal. (Van onze verslaggever) De waterleidingmaatschappijen Zuid-Beveland, Zeeuwsch-Vlaan deren en Noord West Brabant hebben elk f 100.000,— uitgetrok ken voor een onderzoek naar de watervoorraad in westelijk Noord brabant. Vooral de industrialisatie in Zeeland, die met name in de zeehavengebieden, bij Terneuzen en in het Sloe verwacht wordt en die in Terneuzen al duidelijk gaande is, zal ertoe leiden dat bin nenkort grote hoeveelheden water beschikbaar moeten zijn. Om een indruk te geven: alleen DOW in Terneuzen is al in staat om een van de geweldige spaarbekkens bij de Braakman leeg te slurpen. Terwijl het onderzoek naar de watervoorraad in Brabant gaande is zal worden gezocht naar andere mogelijkheden om water op grote schaal te winnen. De N.V. Concertzaal heeft aangekondigd, dat zij „door noodzaak" gedwongen, niet meer in staat is wekelijks een filmvoor stelling te geven. Voorlopig is er om de veertien dagen, nog van een film te ge nieten, namelijk een avondvoorstelling op zaterdag- en zondagavond en een middag voorstelling op zondag. In Haamstede is er alleen op zaterdagavond nog maar een film. Het blijkt, dat vooral door de ver anderende smaak van het publiek, (tele visie, gebruik van platenspelers, bezit van bandrecorder) het bezoek aan de bioscoop de laatste jaren sterk is terug gelopen. Ook de nog steeds zware stede lijke belasting van 20% van de recette geeft aan de exploitanten veel hoofd brekens. Premier Abdoel Rahman van de Malei sische federatie heeft vandaag zijn kabi net voor een speciale zitting bijeenge roepen. Besproken wordt de vraag of het dienstig zal zijn de kwestie-Maleisië voor te leggen aan de Verenigde Naties. De premier, die dit zondag meedeelde, zei er echter bij dat de bemoeienis van de Veiligheidsraad wel eens lang zal kunnen duren. „Intussen moeten wij erop voorbereid zijn", aldus Rahman, „ons land te verdedigen". Daarom wordt tijdens de speciale kabinetsvergadering vandaag ook beslist of Maleisië de algemene dienst plicht zal invoeren en als vervolg daar op de eerste jongeren onder de wapenen zal roepen. Intussen leek het er weer op dat Rah man wél weet waarover hij praat, want bij een hevig gevecht in Serawak tussen politietroepen van de federatie en naar schatting vijftig Indonesische guerrilla's zijn drie Goerka's gesneuveld en twee gewond. De Indonesische infiltranten trokken zich na het gevecht op Indone sisch grondgebied terug, maar aangeno men wordt dat ook zij verliezen hebben, Soekarno heeft gezegd dat de cam pagne om Maleisië te vernietigen alleen kan slagen als de Indonesische tactiek van het „revolutionair defensief" wordt losgelaten en vervangen door een „revo lutionair offensief". Wat hij daarmee be doelt is nog onduidelijk. Een 18-jarige monteur uit Amsterdam heeft van zijn 88-jarige grootvader in een rusthuis een bedrag van 1400, gestolen en bijna het gehele bedrag, samen met een vriend, in vijf dagen op gemakt De bejaarde man bewaarde wat geld in een kistje op zijn kamer. Met de twee bezoekers 'verdween ook het geld uit de kist. Toen de jongens vijf dagen later werden aangehouden, was er nog maar 300,over. De rest was opgegaan tijdens uitstapjes in de Amsterdamse binnenstad. De kinder politie heeft de zaak nu in handen. Morgen, dinsdag 10 maart is het hoog water te Hansweert om 0.02 en 12.32 uur; Terneuzen 12.01 uur; Vlissingen 11.34 uur; Wemeldinge 0.46 en 13.17 uur. BKESKENS De Uitkomst 20 uur Jaarverg. Schelde* stroom ZUIDDORPE A. de Block 15 uur Jaarmarktschieting M. de Cock 14.30 uur Schieting staan de wip. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Hatari TERNEUZEN Luxor 20 uur Lawrence of Arabia, 14 j. DE KLINGE Cinema v. Dijck 19.30 uur Suzanne WESTDORPE Troutzaerte Aart Roos uit Amsterdam exposeert KOEWACHT A. v. Remoortere 19.30 uur Huishou delijke 'voorlichting SAS VAN GENT Olympia 20 uur Barabbas TERNEUZEN Luxor 20 uur Lawrence of Arabia, 14 j» ANTWERPEN KVO 20 uur De Parelvissers

de Stem | 1964 | | pagina 2