Na weekeinde van felle strijd JONGEN GERED VAN DOODSLAG Echtpaar vindt de dood bij botsing Jong marineman gaat er met vliegtuig vandoor Ruim een miljoen voor natuurschoongebieden Laatste gevechten kostten nog 9 mensen het leven I II I houg*vkati*p Vele vorsten naar Pauls begrafenis Boswachtershond rook onheil: Meegelokt en gruwelijk mishandeld BOERDERIJ IN VOLKEL IN AS Zevenbergs gezin ouderloos Britse sportwagen reed geheel links Dercle dode door oefen rookbom Zelzate won in „Eén tegen allen'5 Problemen voor Thant „JOY-FLYER" DOET MALTA-BENGHAZI DAGBLAD VOOR ZEELAND Dezelfde temperaturen Mevrouw Nhoe: dollars voor mijn woorden 248 x anti-regen G.S. VAN NOORDBR.4BANT RAMMELEN MET SPAARPOT: Voor God, Koningin en Vaderland 104e JAARGANG No. 24532 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. M AA N D AG V M A ART 1?6y Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag, losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) AM5TERDAM. "BREDA EINDHOVEN [ENb'C+IEDE HEERLEN ROTTERDAM LEVENSLANG kregen zaterdag Barry Keenan en Josep Amsler (beiden 23) wegens ontvoering van Frank Sinatra's zoon. VIJFHONDERD PROCESSEN wegens nazi-misdaden zullen in de komende vijf tot acht jaar nog in de Bondsrepu bliek worden gevoerd, zo heeft de voor malige bondsprocureur-generaal gezegd. EEN ETMAAL lang hebben de betogin gen geduurd die negers in San Francisco hielden voor gelijke rechten betreffende werkgelegenheid m hotels De werk gevers gaven tenslotte toe. WILLY BRANDT, de burgemeester van West-Berlijn heeft melding gemaakt van een vestigingsoverschot <25.000 mensen in zijn stad. Hij noemde dit een teken van vertrouwen in de toekomst. VANDAAG ZAL men nabij Innsbruck op zoek gaan naar de stoffelijke overschot ten van de laatste 17 slachtoffers van de vliegramp van vorige week. Zesen zestig lichamen zijn inmiddels naar de stad overgebracht VERSCHILLENDE bosbranden hebben gewoed zondag. De felste brand trof een (4500 ha groot) gedeelte van het natuurreservaat de Grote Peel. Onder Markelo ging een complex heide ver loren. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: In het zuiden van het land weinig bewolking, in het noorden van het land bewolkt, maar overwegend droog weer. Matige noordoostelijke wind, maar in het noorden van het land zwakke wind. Temperaturen oplopend tot enige graden bover het vriespunt. Vandaag: zon onder 18.34 uui Maan onder 13.00 uur. Morgen: zon op 7.06 uur. Maan op 5.49 uur. (Van onze verslaggever) Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant willen 1.300.000 gulden cadeau doen aan de stichting Het Noordbrabants Landschap. De stichting heeft onlangs eer» aantal natuurschoongebieden aange kocht voor een totaal-bedrag van ruim 2.552.000 gulden. Het rijk wil de helft hiervan voor zijn rekening nemen, de provincie de andere helft. Om dit enorm subsidie te kunnen verlenen, moet er 1 miljoen gulden gehaald worden uit de provinciale spaarpot, die men dank zij de batige saldo's van voorgaande jaren behoorlijk heeft kunnen vullen. Over dit voorstel van G.S. moeten de Provinciale Staten op 9 april beslissen. De stichting is bezig in veel hoger lempo natuurschoongebieden te kopen dan werd verwacht. In 1962 stortten de Provinciale Staten 2 ton in een „natuur- en recreatiegebiedenfonds", in de stelli ge verwachting dat dit bedrag een be hoorlijke basis was. Van die 2 ton is thans nog ongeveer 81.000 gulden over. G.S. stellen nu voor om dit jaar én voor 1963 ook 2 ton in het fonds te storten. Als men dan 1 miljoen uit de spaarpot haalt, heeft men 1.481.00 gulden te spen deren. Ongeveer 1.300.000 gulden is no- dig om de reeds gedane aankopen te subsidiëren. Men houdt dan nog 181.000 gulden over om een bijdrage te verle nen in eventuele andere aankopen, die dit jaar worden gedaan. Hoe moet het echter als de stichting haar hoog aankoop-tempo volhoudt? G.S. zijn daar nogal optimistisch over. Zij schrijven in hun toelichting dat zij de komende vijf jaar elk jaar een ton in het fonds willen storten. Als de stichting op blijft treden als een Zwolsman-in-het- klein. zal men met dat bedrag niet ver komen. Nu ja, zeggen G.S., in dat geval zullen wij ons beraden omtrent een na der voorstel In het voorstel aan de Staten worden overigens de aankoopsommen genoemd, die de stichting verzweeg, toen zij en kele maanden geleden de aankopen be kendmaakte. Voor het landgoed „Ter Braakloop" onder Berkel-Enschot, Moer gestel en Oistevwijk, dat 49,68,67 ha meet, is 646.222 gulden betaald. Voor het land- STAAKT-CYPRUS HET VUREN DEFINITIEF? Mevrouw Nhoe, eens een der be langrijkste vrouwen van Zuid- Vietnam heeft bekendgemaakt dat zij van nu af aan voor ieder vraaggesprek dat zij aan de pers toestaat duizend dollar zal vragen. Voor iedere foto die van haar ge nomen wordt zal nog eens 500 dollar moeten worden neergeteld. Mevrouw Nhoe, die op het ogen blik in vrijwillige ballingschap in Parijs woont, zal indien zij mede delingen voor de pers heeft, deze per speciaal communiqué laten bekendmaken. Deze communique's zijn bij haar secretaris verkrijg baar. Kosteloos... (Advertentie) SELECTIEKLEDING Laat de regen maar ko men. Bij Hollenkamp han gen nu de nieuwe katoe nen regenjassen. Van o.a. Falcon en Hazewind. Be trouwbare Jassen, in vele modellen en stuk voer stuk perfect afgewerkt. van 4 9 tot 7 9 hij moest naar het St.-Ignatiuszieken- huis te Breda worden overgebracht. De beide auto's werden totaal vernield. Te water gereden Zondagmorgen is het stoffelijk over schot van de achttienjarige B. Jong uit Sappemeer uit het Achterdiep opge haald. De jongen was zaterdagavond per bromfiets naar Noordbroek gegaan. Zon dagmorgen werd ontdekt dat hij niet meer thuis was gekomen. Wel was zeker dat hij uit Noordbroek was vertrokken. Zijn vader deed van de vermissing aan gifte. De politie vond na dregging in het Achterdiep de brommer onder het ijs. Kort daarna werd ook de jongen gevonden. In Driebergen is bij een botsing tegen een lichtmast de bestuurder van een personenwagen, de 68-jarige heer A. Lith uit 'Maarssen om het leven gekomen. Zijn echtgenote is met zware verwondin gen naar het ziekenhuis in Zeist ge bracht. Ook een bij hen in de auto zit tend kind, dat licht werd gewond, is in het ziekenhuis opgenomen. Talrijke gekroonde hoofden zullen donderdag de begrafenis van koning Paul van Griekenland in Athene bij wonen. Tot dusver is bekend dat de koning en koningin van Denemarken met de prinsessen Margrethe en Bene dikte, koning Gustav Adolf van Zweden, koning Olav van Noorwegen en koning Boudewijn van België naar de Griekse hoofdstad zullen reizen. Prins Philip vertegenwoordigt zijn vrouw, de Britse koningin. In Athene wordt verwacht dat ook koningin Juliana de begrafenis zal bij wonen. In ons land is dit nog niet be vestigd. Tot de andere hoge gasten die per soonlijk bij de plechtigheid tegenwoordig zullen zijn, behoren mevrouw Johnson, de vrouw van de Amerikaanse president, oud-president Truman en president Makarios van Cyprus. Het stoffelijk overschot van de over leden Griekse koning is zaterdag naar het paleis in Athene overgebracht. Van daag wordt het in de kathedraal opge baard. Foto Een overzicht van de stoet waarin het lichaam van de koning van de zomerresidentie naar Athene werd gebracht. gebogen over zijn slachtoffer staan. Op de vraag van de boswachter wat er ann de hand was antwoordde S., dat dat zijn eigen zaak was. De boswachter, die meende dat het slachtoffer dood was, vroeg de naam van de dader. De opge geven naam bleek later van een persoon te zijn, die een grote gelijkenis met S. vertoont. Seegers die de opgegeven persoon meende te kennen, geloofde dat deze naam juist was. Hij sommeerde de dader mee te gaan naar het politiebureau te Oss. Juist op dat ogenblik trok het slachtoffer even met zijn been. S. pro fiteerde van deze gelegenheid en poetste de plaat. De boswachter bemoeide zich toen verder alleen met het slachtoffer. Hij lichtte de politie in, die een arts waarschuwde. Nadat deze een noodver band had aangelegd, werd het slacht offer per ziekenauto naar het zieken huis te Oss vervoerd. Men ging vervolgens naar de woning van de opgegeven persoon, doch daar aangekomen bleek dit de dader niet te zijn. Met een foto van de gewaande dader is men naar de ouders van het slacht offer gegaan. Zij kenden echter niemand die enige geiijkenis met het portret ver toonde. De politie heeft toen de gehele buurt, waar het slachtoffer woonde, enkele uren volstrekt hermetisch geslo ten. Door een toevallige omstandigheid maakte S. om omstreeks half zeven de ouderlijke woning open, waarbij hij werd herkend door boswachter Seegers. Hij bekende na zijn aanhouding, de poging tot doodslag te hebben gepleegd. het eiland was de toestand gespannen. In het noordelijke kustdorp Kazaphani moesten Britten, nadat ook zij beschoten waren, al hun overredingskracht gebrui ken om een wapenstilstand te bewerk stelligen. Op bevel van aartsbisschop-president i Makarios werd in het weekeinde ook begonnen met het uitwisselen van gij zelaars. De Cypriotische regering meld de zondag dat in totaal 198 Grieks-Cy priotische gijzelaars door de Turken wa ren losgelaten. De Griekse Cyprioten lie ten zaterdag 49 gijzelaars vrij. Intussen hopen voor Oe Thant de moeilijkheden met betrekking tot- de vorming van een V.N.-leger voor Cy prus zich onafgebroken op. Brazilië dat in Kongo al mee doet liet het de finitief afweten. Geen geld genoeg, werd als reden opgegeven. Zweden stelde wel een contingent troe pen (500 tot 700 man) beschikbaar, echter onder voorbehoud dat Zweden niet de enige neutrale deelnemer zal zijn. De Finse reactie op Thants oproep roepen te leveren was wel zeer voor zichtig: „Aangezien het plan voor een vredesmacht alleen nog maar op papier staat, is er voldoende tijd om een Fins vrijwilligersbataljon samen te stellen", verklaarde het Finse ministerie van bui- enlandse zaken. Er werd ook op ge vezen dat de financiering wel eens een >ezwaar zou kunnen zijn. De Ieren hadden zondagavond nog teeds niets van zich laten horen. Men neemt echter wel aan dat het rootste deel van de momenteel op Cy rus gestationeerde Britse militairen eel zullen uitmaken van het vredesleger. Engeland. Griekenland en Turkije heb- en zich ook nog niet akkoord verklaard iet de benoeming van José Rolz-Bennett Guatemala) als bemiddelaar. Oe Thant heeft zaterdag een rond- chrijven aan alle V.N.-leden gericht vaarin hij vraagt een „zo spoedig en zo jul mogelijke" bijdrage te leveren in de vosten van de vredesmacht op Cyprus. De kosten worden op zes miljoen ge raamd. Qe werkgemeenschap van jonge we reldfederalisten heeft minister Luns een telegram gestuurd waarin zij aan dringen op snelle financiële steun aan Thants vredesmacht. Een felle brand heeft gisteren een grote boerderij in Volkel in de as ge legd. De Udense brandweer was toen de melding binnenkwam nog op een andere plaats in de gemeente doende met het blussen van een kalvermesterij, die kort daarvoor had vlam gsvat. Daarom werd assistentie ingeroepen van de Veghelse brandweer en die van de vlieg basis Volkel. De brandweren konden van de boerderij niet veel meer redden. De eigenaar van de boerderij en zijn vrouw waren ter bedevaart en dus niet thuts. Wel zijn inwonende ouders. Zij konden de boerderij nog op tijd ver laten. Ook de kleinste van drie kinderen kon door een van de buren nog juist uit het bedje gehaald worden en in veiligheid worden gebracht. Een paard kwam in de vlammen om. (Van onze verslaggever) Het echtpaar Kuystermans- Zandbergen, resp. 33 en 31 jaar uit Zevenbergen, werd zondagmiddag rond twee uur bij het kerkdorp Langeweg onder Zevenbergen, op slag gedood bij een verkeersonge luk. Hun twee kinderen en hun knecht werden met ernstige ver wondingen na^r het St.-Ignatius- ziekenhuis te Breda overgebracht. Het vierjarige zoontje was zondag avond nog niet buiten gevaar. Het echt paar Kuystermans reed per auto over de Langstraatweg van Zevenbergen in de richting Zevenbergschehoek, Even voor het viaduct over rijksweg 16 en de spoor lijnen Breda Rotterdam naderde uit tegenovergestelde richting een Engelse sportwagen, bestuurd door de heer Gie bels, een Nederlander die thans de Engelse nationaliteit heeft en in Enge land woont. De sportwagen reed geheel links van de rijweg met zeer grote snel heid. Een frontale botsing volgde en een enorme ravage ontstond. De heer Gie bels liep bij de botsing een hersenschud ding en een ernstig oogletsel op. Ook DE DOODSTRAF is in Barcelona geëist tegen een Amerikaanse en een Spaanse vrouw wegens moord op een Spaanse zakenman. Tegen vier medeplichtigen werden gevangenisstraffen geëist. ACHT TON schade leed een Delftse groentefirma als gevolg van een felle brand in een loods op het terrein van de Delftse veiling. Een 19-jarige jongeman uit Oss, G. S. geheten, heeft een poging tot doodslag bekend op een twaalfja rige jongen, eveneens afkomstig uit Oss. Zaterdagmiddag vroeg de jongeman, die magazijnbediende is aan de bij hem in de buurt wonende jongen of hij er voor voelde een eindje te gaan rijden Hierin stemde de scholier toe en klauter de achterop de bromfiets. In een zeer afgelegen bosperceel stopte de magazijn bediende plotseling, waarna hij de jon gen met de vlakke hand tegen het hoofd sloeg. De jongen viel, een begon te hui len. De dader hield vervolgens zo lang de'hand op de mond van het slacht offer totdat deze het bewustzijn verloor. Direct nadat het slachtoffer het bewus- zijn verloren had, sloeg S. hem met de rug van zijn hand op het strottehoofd en stampte de scholier met de hak van zijn schoen op het hoofd. Het slachtoffer liep hierbij zeer ernstige verwondingen op aan hoofd en keel. Op dat ogenblik was boswachter Th. Seegers uit Oss met zijn hond Nero in de buurt Op het teken van de hond, dat er in de buurt onheil was, ging de boswachter op onderzoek uit. Hij zag de bromfiets van de dader en zag deze DE EENJARIGE Diana van Eek uit Poortugaal is zondagmorgen gestikt door rook, toen brand uitbrak in de kamer waarin haar bedje stond. PREMIER ADOELA van Kongo is on verwacht voor een bezoek aan Parijs uitgenodigd. Hij is er inmiddels al ge arriveerd. De Belgen zijn er niet ge lukkig mee. Zondagmorgen is weer een militie- plichtige militair overleden aan de gevolgen van rookvergifti ging, veroorzaakt tijdens een oefening in het garnizoen Leo- poldsburg. Dit is het derde sterf geval in deze zaak, die in België veel opschudding heeft verwekt. Na een weekeinde van hevige gevechten, onder meer bij de ha venstad Paphos, en het uitwisselen van gijzelaars, zijn de Cypriotische leiders het zondag eens geworden over een „volledig en blijvend sta ken van het vuren". Dit heeft de commandant van het gemeenschaps- pelijk bestandsleger op Cyprus, de Britse generaal Carver, meegedeeld. De vergadering, tijdens welke dit besluit viel, stond onder voorzitter schap van de commandant van het V.N.-leger op Cyprus, generaal Prem Singh Gjani. Besloten werd ook alle bij de gevechten van zater- dag gemaakte gijzelaars, dadelijk weer vrij te laten. Twee andere slachtoffers ervan liggen nog in een ziekenhuis. De toestand van een van lien is nog zorgwekkend, al heeft men nog enige hoop om hem te kunnen redden. De tweede is prak tisch huiten levensgevaar. De Vlaamse televisie heeft zaterdag avond voor de dertiende maal het zeer populair geworden programma „Een tegen allen" uitgezonden Bij dit pro gram wordt een hele gemeente uitge daagd in een uur tijds een vijftal prak tische opdrachten uit te voeren en daar naast nog het antwoord te zoeken op vijf moeilijke vragen. Zaterdag was Zelzate aan de beurt en daarbij kwam ook Sas van Gent kijken in de persoon van prins Carnaval en zijn gevolg. Een Belgische ploeg moest trouwens een tiental Nederlandse kranten tonen en het spreekt, dat daarbij ook Dagblad De Stem was. De strijd was zeer spannend. Tot in de laatste minuut miste de uit gedaagde gemeente het antwoord op de laatste theoretische vraag. Het verlos sende antwoord kwam op het nippertje. Een zeer talrijke menigte, die ondanks de kou was samengestroomd, juichte en danste in alle uitbundigheid De burge meester, die met vele helpers aan de theoretische vragen had gezwoegd, kon zijn vreugde niet op. De 25000 francs, die zijn gemeente met deze overwinning had veroverd, bestemde hij voor een fonds, dat een uitwisseling van jongeren in Europese landen beoogt. Het spannende spel werd ook gadegeslagen door Karei Prior, die verklaarde dat overwogen wordt in Nederland dit Vlaamse voor beeld te volgen. We kunnen het nu al wel succes voorspellen. Zaterdag moesten de Briten voor het eerst werkelijk krachtdadig ingrijpen in de strijd tussen Turkse en Griekse bur gers op het eiland. Dat gebeurde in de havenstad Paphos, waar de twee par tijen elkaar bestookten met een lichte mitrailleur en een bazooka, die zij had den opgesteld op de minaretten van een paar moskeeën. Bij deze gevechten vie- Onder het oog van een Britse parachutist wordt een Grieks- Cyprioot door een Turkse politie man op wapens gefouilleerd. len negen doden en veertig gewonden. Ook in Kyrenia hadden zaterdag ge vechten plaats. De Britten slaagden er echter in een wapenstilstand tot stand te brengen. Van gewonden of doden hier werd geen melding gemaakt. Zondag werd in Paphos opnieuw ge vochten na een overigens lang niet rus tige nacht. Deze gevechten begonnen in het dorp Yiali, vlak bij de havenstad. Niet alleen in het zuidwestelijk deel van Een jonge Nederlandse marine man is er zaterdag met een mari nevliegtuig vandoor gegaan. Hij stapte op Malta in een Grumman Tracker S2A en vloog ermee naar Benghazi in Lybië, waar hij het toestel op een ongebruikt vlieg veld aan de grond zette. De myine heeft onmiddellijk nadat wekend was dat het verdwenen toestel net de „joy-flyer" in Benghazi ge- and was, maatregelen genomen om de Grumman Tracker en de 21-jarige vliegtuigmaker terug te krijgen. Het vliegtuig was met andere toestel len op Malta gestationeerd wegens oefeningen in de Middellandse Zee. Om zeven uur 's morgens steeg de vliegtuig maker met het onderzeebootbestrij dingstoestel op, zonder toestemming uiteraard. Hij had geen vliegbrevet, maar had wel een jaar geleden de vliegeroplei ding voor een gedeelte gevolgd. Toen zijn verdwijning was opgemerkt, gingen toestellen van de Britse Royal Air Force hem zoeken. Toen men wist waar hij zat, vloog de Neptune van de Marine luchtvaartdienst, die ook op Malta .was, naar Benghazi. Het uitstapje van de vliegtuigmaker maakt het noodzakelijk de „gekidnapte" kist langs diplomatieke kanalen weer ios te krijgen. Ook de overdracht van Ie jongeman in kwestie moet op die manier geregeld worden. Hij kan er in elk geval op rekenen dat de marine- autoriteiten een aantal vrij zure appels met hem te schillen hebben. goed „De Oude Hondsberg" of „Hooge Braaken" onder Moergestel en Oisterwijk, dat 71,19.30 ha meet, ongeveer 721.000 gulden. Voor de bossen en landerijen van het kasteel Nemelaar onder Oisterwijk (105,18.45 ha) bijna 646.000 gulden. En voor het 42,16,80 ha metende landgoed „Gorp de Leye" onder Goirle, ruim 399.000 gulden. G.S. motiveren hun voorstel met de mededeling dat zij het verantwoord ach ten „dat de provincie op deze wijze haar aandeel neemt in de inspanningen, die ge vergd worden om natuur- en recreatie gebieden voor het algemeen belang vei lig te stellen". Zij wijzen er voorts op dat het rijk' bindt dat het natuurgebied voor het pu-i bliek wordt opengesteld, als dat tenmin ste zonder schade voor het gebied kan geschieden. Dit is een Grumman Tracker, een toestel van het type waarmee de Nederlandse marineman op Malta een eindje om ging. Het toestel op de foto draagt de Amerikaanse kentekenen.

de Stem | 1964 | | pagina 1