In Valkenburg komt een echte RAKETBASIS voor maan rei zen VI behang Wielewaal is de zanger van het bierlied TOERISTISCH PROJECT VAN BEN KOSTER DE TREKVOGELS KOMEN TERUG In bliksemtempo schiet het stadje onder je weg Nieuwe trofee voor JIM CLARK ...voor mij zware Brandaris! 6 Van die Frans kun je van alles verwachten K.L.M. DOET ZAKEN MET J.A.T. EN A.U.A. Gestegen voortgang verkoop vliegtuigen Jodenvervolging in Sovjet-Unie Roestnik Nieuw huis voor Als supporters woest worden CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI Benoeming Franse ambassadeur in China verwacht Microkorfbal in Goese veilinghal MARKTEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 MAART 1964 6 FRANS PETERS muziek en stunts (Van een medewerker) „Met het oog op zijn maanreis-project, waaraan hij than hard werkt, heeft de heer Ben M. Koster te Valkenburg mi. aangetrokken als vervaardiger van de passende ruimtevaart geluiden", aldus vertelde ons .stuntman' Frans Peters (29) ui Alkmaar. (Men zal zich herinneren dat hij de man was, di< ruim twee jaar geleden heel Nederland op stelten zette, ei vooral de militaire autoriteiten uit hun doen bracht, door eei van een oude autoversnellingsbak vervaardigde .raketkegel met twee witte muizen erin aan een parachute in een boon tussen Alkmaar en Bergen ie hangen). Natuurlijk roept de aanhef van dit artikel bij de lezer veel vraagtekens op, maar de zaak zit zo: de heer Kos ter van huisuit journalist opende afgelopen zomer in Valkenburg in een vergeten" en door hem voor exploita tie geschikt gemaakte grot zijn „Fan toom-spelonken", die zich ai dadelijk in een grote toeristische belangstelling mochten verheugen. De vreemde met lichtgevende verf bestreken schepselen „uit de oertijd" wekten ook de bewondering van de 'be- zoeker Frans Peters, die daarop met de schepper van deze kleurige schijn wereld ging praten en vernam, „dat dit nog slechts een begin was". Koster wil immers een reuzenraket in Valkenburg opstellen, in welks alumi- nium-glanzende buik iedereen de sensa tie van een maanreisje kan meema ken. Met behulp van allerlei elektroni sche apparaturen, projectietoestellen en geluidseffecten zal een bijna perfecte illusie gewekt worden. Het trucwerk gaat zelfs zover, dat de „maanreizi- gers" vanuit een raketvenster Valken burg in bliksemtempo tot een nietige vlek ineen zien schrompelen. De heer Koster, die reeds belangrij ke onderdelen van zijn maanproject laat vervaardigen, ontdekte dus in Frans Peters die zich na zijn am bachtsschooljaren via kaaspakhuisknecht en V, en D.-verkoper tot beroepsmusi cus ontwikkelde een „broeder in de ruimtevaart-fastasie". Maar stellig zou hij de zo belangrij ke geluidsillustratie niet aan hem uit besteed hebben, indien hij slechts de practical joke met de ruimte-muizen" op zijn naam had staan. Want de Alk- maarse bas-gitarist van het Atlas-En semble, wiens eigenlijke naam Frans de Hoo is, paart een veelzijdige tech nische knobbel aan 'n onmiskenbaar uit vinderstalent. Dit blijkt wel uit het feit, dat hij een aantal jaren geleden uitgaande van een oud karkas van een Simca eigenhandig een complete twoseater sportwagen bouwde. Het voertuig, bij genaamd „het rode snelheidsmonster De Grilla", vertoonde een unieke per- De KLM heeft twee nieuwe Poolover- eenkomsten gesloten. Op 1 april treedt een Poolovereenkomst in werking tussen de KLM en de Oostenrijkse luchtvaart maatschappij Austrian Airlines, voor het vervoer van passagiers tussen Amster dam en Wenen. De KLM onderhoudt een dagelijkse verbinding Amsterdam-Wenen met DC-8 en Electra 2 vliegtuigen, terwijl de AUA tw;ee diensten per week zal uitvoeren met een Caravelle. Op 1 mei treedt een Poolovereenkomst in werking met de Joegoslavische lucht vaartmaatschappij JAT (Jugoslovenski Aerotransport) voor het vervoei van pas sagiers tussen Nederland en Joegoslavië. De KLM onderhoudt eenmaal per week een dienst Amsterdam-Belgrado via We nen en eenmaal per week een dienst Amsterdam-Düsseldorf-Zagreb-Dubrovnik v.v. De JAT zal eenmaal per week Am- sterdam-Zuerich-Dubrovnik v.v. vliegen Intussen gaat de verkoop van KLM- vliegtuigen gestaag voort Behalve de Douglas DC-7C, die de KLM onlangs aan Martin's Air Charter heeft overgedra gen, is ook een Lockheed Constellation L-749 verkocht aan „Entre Rios" een Argentijnse luchtvaartmaatschappij in oprichting. Sedert januari 1963 heeft de KLM in totaal 22 overtollige vliegtuigen verkocht waarvan er inmiddels 19 aan hun nieuwe eigenaren zijn overgedragen. De KLM heeft nog 17 vliegtuigen voor verkoop beschikbaar, t.w.: 1 Lockheed Constellation, 7 Lockheed Super Constel lations, 6 Douglas DC-7C's en 3 Douglas DC-3's. De opperrabijn van Groot-Brittannië en Ierland, Israel Brodie, heeft donder dag tot de raad van christenen en joden in Londen gezegd dat de joden in de Sovjet-Unie niet eens de beperkte vrij heid van belijdenis genieten die aan christelijke kerken is toegekend. Brodie zei dat er onder de Russische joden grote ongerustheid heerst over het feit dat ze niet in staat zijn onge desemd brood op het joods paasfeest op 28 maart te eten, omdat er een verbod bestaat op het bakken van zulk brood in fabrieken. Dr. Brodie en de primaat van de An glicaanse kerk, dr. Michael Ramsey, verwelkomden de primaat van de rooms- katholieke kerk van Enge.and. mgr. dr. John Heenan van Westminster. ;oonlijke lijn en was uitgerust met a erlei technische snufjes, waarover gee enkele auto beschikte. Met noeste vlijt reviseerde Frans Pe ters in zijn vrije uren een enigszin: uitgediende Fordmotor, waarvan hi met allerlei trucjes de compressie z< hoog mogelijk opvoerde. En zo kon hei gebeuren dat verschillende autotechni sche bladen aandacht gingen bestedei aar? d5 vakkundige kant 'an dit werk stuk, dat op de weg een zeer dure e elegante indruk maakte. Maar het is een denkfout, te me nen, dat de jonge Alkmaarder een autotechnisch ingenieur verloren is gegaan, want hij zegt: „Ik wil slechts doen, wat ik leuk vind ik ben in het geheel geen man voor de theorie en stellig niet voor for mules. Ik zou als technisch specia list in een bepaald vak stellig een mislukkeling worden Ai heel jong bewees hij zijn knutsel- vaardigheid door van lucifers een hang brug en een vliegboot te bouwen, waar na al spoedig in het ouderlijk huis een ®J£en ..laboratorium" ontstond, waar 1001 experimenten met geluidsinstalla ties, radar en wat al niet uitgevoerd werden. („Ik kan onmogelijk een op somming geven van de dingen, dié ik allemaal gemaakt hebEen troe telkind was het grote elektrische ta bleau met nummers, die correspondeer den met contacten op alle deuren van het huis, zodat hij steeds nauwkeurig kon volgen, waar iedereen heen ging. In die dagen baarde hij in de buurt ook opzien met een Fordje uit '32, dat naast de naam „Roestnik" het op schrift „Groothandel in kleinigheden" droeg. Het wagentje, dat uitgerust was met een zelf in elkaar geknutselde mo bilofoon, werd door vrienden op een nacht geheel met behang dichtgeplakt en in een later stadium door een au tobus „gekraakt". Frans de Hoo heeft in verschillende ensembles zijn muzikale talenten ont plooid en daarbij ook vaak zijn speelse fantasie laten werken. De neuskegelstunt in een boom voor de nachtclub, waar hij de volgende avond met „zijn jon gens" zou gaan optreden, was uitslui tend bedoeld als reclame. En het re sultaat heeft zijn stoutste verwachtin gen overtroffen getuige het lijvige plakboek, waarmee men wel een paar uren zoek kan brengen. se raketvaarders niet uitsluitend te heb- 6en der afgelopen jaren aangekondigd. ben van echo-trucs. Hij is n.l. naast al zijn technische en muzikale inzichten ook een goed geluidsimitator met de stembanden, welke kunst hij af en toe wel eens tijdens een speciale radiouit zending heeft laten horen. „Ik kan van alles maken, een straal jager, applaus, oorlogsgeluiden, ver trekkende treinen en schepen, noem maar op. Ik heb er altijd veel succes mee en wilde er zelfs een keer in door gaan, maar ik ben geen conferencier, ik kan de zaak niet aan elkaar praten. In elk geval ben ik in staat, een heel hoorspel of een zwijgende film zonder enig technisch hulpmiddel te illustre ren, maar ja, hier bestaat weinig be hoefte aan; ik bewaar dit talent maar voor ons ensemble, als we b.v. Telstar spelen en ik het geluid van een startende raket kan imiteren. Ook oogst ik veel bijval met het muzikale verhaal over een oude auto, die tenslotte tegen een boom te pletter rijdt." Het zal duidelijk zijn, dat een man als Frans Peters de dag van 1 april moeilijk zonder meer voorbij kan la ten gaan. Daarbij zoekt hij het graag in de ruimtevaart-fantasie. Zo had hij dat hij persoonlijk als ruimtevaarder de lucht zou ingaan. Hiertoe werd in Alk maar aan de Bergerweg een door doek ommanteld ijzeren geraamte van 23 me ter gebouwd. De bedoeling was, dat hij op het moment van de lancering in de top zou verschijnen met de verbijster de kreet: „Wat hebben jullie nou ge daan. Jullie hebben de raket vergeten." Maar de klucht ging niet door. De sterke wind bedreigde het ijzeren ge vaarte zo. dat het voortijdig afgebro ken moest worden. (Advertentie) BREDA»BERGENopZOOM OOSTERHOUT Langzaam maar zeker verschijnen de trekvogels weer in ons land. Hun komst speelt zich bijna onopgemerkt af, ze is immers niet zo massaal als hun ver trek, maar ineens zijn onze gevederde vrienden er. Dit kan men ook van de wielewaal zeggen, vaak is h\j er al een tijdje, maar daar hij dermate in het verborgene leeft, ontdekt men hem niet zo vlug. Toch is de wielewaal best het aankijken waard. Aan volksnamen heeft de wielewaal geen gebrek; wij noemen o.a.: goudme rel, goudlijster, oliemerel en gele gouw terwijl zijn Latijnse naam Oriolus „klanknabootsend" betekent. Dat de hoofdkleur van zijn verenpakje iets met geel of goudgeel te maken heeft, blijkt uit deze namen overduidelijk en tevens dat hij een voortreffelijk imitator is. De hoofdkleur van deze algemeen voorkomende vogel is goud-geel, behal ve de teugel, vleugels en staart die zwart zijn. Bij het wijfje is de hoofd kleur meer aan de groengele kant. Door deze schitterende kleuren zou de wie lewaal natuurlijk erg opvallen, daarom houdt hij zich schuil tussen de blade ren. Hij .verraadt" zijn aanwezigheid gewoonlijk door zijn schitterend gefluit. Vertoornde supporters van de Italiaan se voetbalclub Bologna hebben ttjdens een betoging tegen hun grote rivaal Mi laan getracht een auto omver te werpen waarin een hoge Russische diplomaat zat. De auto waarin de eerste secretaris en twee andere functionarissen van de Russische ambassade in Italië zaten, droeg Milanese nummerborden De Rus sen kwamen, op de weg naar 'het stad huis waar zij de burgemeester zouden gaan bedanken voor de ontvangst van een Russisch militair koor, midden m een ruim 5000 man sterke groep betogers terecht. De supporters sloten de auto in en sommige heethoofden probeerden hem omver te werpen. De chauffeur praatte als Brugman om de betogers van hun snode voornemen af te brengen en pro beerde met armen en benen te bewijzen, dat de personen in de auto Rusten wa ren en niet uit Milaan kwamen. De politie kwam ten lange leste tus senbeide. De chauffeur kreeg een rood blauwe vlag de kleuren van de Bo- lognaploeg die hij op het dak moest vastmaken en het pleit was beslecht. De supporters van het leidende Bo logna protesteerden tegen een bewering van de Italiaanse voetbalbond, dat som mige spelers van Bologna in een recen te wedstrijd stimulerende middelen had den gebruikt. De Italiaanse voetbalbond zetelt in Milaan dat niet Inter en Milaan ge woonlijk hoge ogen gooit in de hoogste afdeling van de Italiaanse competitie. De supporters verdenken de bond er van, dat de beschuldigingen een voor- wedsel zijn om Bologna van z'n leiders positie te beroven. Juist dezer dagen ontdekte hij in een utdragerswinkel weer „iets heel moois" om ons land opnieuw met een opzien barende stunt te schokken. Natuurlijk moet de zaak nog geheim blijven en hij hoopt maar, dat deze vage waar schuwing vooraf uitgepoetst wordt door een snuifje vergeetachtigheid. Maar op het ogenblik moet deze stunt samen met de „produktie" van het ruimtevaartgeluid even wachten, want bij ons bezoek in Alkmaar troffen we hem bij het verbouwen van zijn huis aan de Lindenlaan 13, dat zich in een bouwvallige staat bevond. Met de hulp van een collega-musicus een drum mer die als metselaar-timmerman optreedt, ontstaat in feite een geheel nieuw huis (slechts de voorgevel blijft staan om de voorschriften geen geweld aan te doen), dat in ieder opzicht de term „opmerkelijk" verdient. Volgens zjjn eigen woorden reali seert hij „heel aparte dingen" op het gebied van de binnenhuisarchitectuur, zoals een zwevende betonnen trap („Die giet ik zelf in ie wand in"). Ook komt er een open haard met „kunstvuur", waarbij spiegeleffecten een rol spelen, alsmede glazen wan den met „doorgeefkasten". Het pla fond wordt bedekt met 1000 eier rekjes, die zwart gespoten worden (met losse houten vakken eronder), teneinde bepaalde akoestische effec- ten te kunnen bereiken. „Ik stel me voor, veel muziek- en geluidsexperimenten te gaan doen, waarbij ik me o.a. ook zal bedienen van mijn eigen stereo-echo-installatie, die natuurlijk ook voor de „maanreis" zijn diensten gaat bewijzen." Maar dit even tussen haakjes Frans Peters hoeft het als geluidsillu strator voor de toekomstige Valkenburg- De bekende coureur Jim Clark, die dezer dagen zijn 28e verjaardag heeft gevierd, is hier gefotogra feerd op de bestuurdersplaats van een team Lotus-renwagen tijdens de uitreiking van de „Ferodo- trofee', welke hij aangeboden kreeg. Clark is de elfde coureur, die deze trofee verwierf op grond van zijn „uitnemende prestaties als bijdrage van het Britse Geme nebest aan de autorensport". Ver der zien we op de foto v.l.n.r. de heer Colin Chapman van de Lotus- fabrieken, de heer Leonard P. Lee van de Climax-fabrieken en de heer E.R. Pochin van de Ferodo- fabriek. Mijnheer, vroeg een man aan een ad vocaat, ik krijg elke week een dreigbrief, is daar iets aan te doen? Jazeker, antwoordde de advocaat, van wie komen die brieven? Van Peek en Cloppenburg, zei de man. Ik zou dat mantelpakje daar in de etalage willen passen, zei een dame. Dat kan niet, mevrouw, ant woordde de winkelbediende, daar hebben we kleedkamers voor. Een winkelbediende had ruzie met een klant en de chef zei na afloop: Je moet eens leien, dat de klant altijd gelijk heeft. Juist, antwoordde de bediende. Hij zei, dat de eigenaar van deze zaak een vuile oplichter is. Een dame gat een horloge aan een juwelier ter reparatie en zei: Het vervelende is, dat ik het heb laten vallen. De juwelier bekeek het en zei: nee. Het vervelende is dat u het daarna hebt opge raapt. In een modezaak kwam een dame binnen die zei: zoudt u die jurk kunnen veranderen zodat ie me weer past? Nee mevrouw, zei de eigenaar. Dat doen we niet meerU zult nu zélf moeten veranderen zodat u weer in die jurk past. Een klant stond nogal lang met een winkelmeisje te smoezen en de chef vroeg na afloop: Wat wou die vent hebben? Mij, antwoordde het meisje, morgenavond. Een zeer handige jongen kwam een winkel binnen met een bordje LOOPJONGEN GE VRAAGD onder de arm. Dat bordje hebt u niet meer nodig, zei hij, ik neem dat baantje wel. Mag u een fooitje aannemen?, vroeg een heer aan een kelner. Nee meneer, antwoordde deze. Maar als ze zouden vragen of u me er een gegeven hebt, zal ik zo hard liegen als ik kan om u te redden. Nee, dat hebben we inderdaad niet, zei een winkelbediende tegen een mevrouw. Een chef kwam voorbij en zei: Jawel, we hebben alles en anders kunnen we het onmiddellijk bestellen. De dame ver trok en de chef zei: Wat wou ze? Niks, zei de bediende, ze zei dat we de laatste tijd geen regen gehad hadden. Toen de boekhouder opslag vroeg, zei de baas: In mijn tijd onderhield ik mijn hele gezin met het bedrag dat jij nu al krijgt. Jawel, zei de boek houder, maar in die dagen had je nog niet zulke scherpe accountantscontrole. Een jongeman telegrafeerde aan een zaak: gelieve radio te zenden, bevalt hij, dan stuur ik cheque. De zaak telegrafeerde terug: gelieve che que te zenden, bevalt hij, dan sturen wij radio. Waar is Jansen?, vroeg een directeur. Die zit hiernaast te kaarten, zei de chef. In mijn tijd?, vroeg de directeur. Ja, zei de chef, dat is zijn enige kans om de kas nog kloppend te krijgen. Een man kocht een sigaar in een winkel en kwam na vijf minuten terug Dat is bochtzei hij. Ik weet het antwoordde de exploitantmaar u hebt er meer éénik vierduizend. Ik heb een scheleboekhouder met flaporen genomen, zei een directeur, die kunnen ze ten minste makkelijk vinden als ie er met de kas vandoor zou gaan. Klinkt dit zeer melodieus, zijn lokroep daarentegen mist dit geheel en heeft veel van het gemiauw van een poes weg. Zijn onrustige aard drijft hem van de ene naar de andere plaats; zelden blijft hij lang achtereen in de zelfde boom en nog minder op dezelf de tak zitten. Bij voorkeur vertoeft hij in de boom kruinen, zelden in laag struikgewas en nog zeldzamer komt hij op de begane grond. Wanneer dit laatste, evenwel noodzakelijk is, blijft hij er niet langer dan nodig is om een insekt of derge lijke prooi te grijpen. Een verdraagza me vogel is de wielewaal beslist niet, zelfs niet ten opzichte van zijn eigen soortgenoten. Met snavelhouwen ver-, volgt hij deze en andere vogels, zodat aan het getwist geen einde komt. Veel vliegen is zijn lust en leven en zijn veelvuldige zwerftochten strekken zich over een groot terrein uit. Vaak ziet men hem tijdens zo'n tocht een andere vogel, soms wel een kwartier lang, opjagen en onophoudelijk achtervol gen. Zo zagen wij eens hoe een kat een amper vliegvlugge wielewaal te pak ken had gekregen. Onversaagd bleef de oude wielewaal op de kat stoten, en trachtte deze met snavelhouwen te ver drijven. waar deze zich, uiteraard tot het moment van ons ingrijpen, weinig van aantrok. Zoals reeds eerder aangehaald is zijn zang of gefluit vol van toon, luid en zeer welluidend. In Noord-Duitsland waar hij veel voorkomt horen de boe ren (volgens Naumann) uit deze zang: „Pfingsten Bier hol'n, aussaufen, mehr hol'n" of „Hest du gesopen, so betahl och". In die streken noemt men hem dan ook heel toepasselijk: Bierezel. Hij zingt reeds vroeg, vaak voor zons opgang en dit gaat met weinig tussen pozen door tot tegen de middag, om zich opnieuw te laten horen wanneer de ze aan het dalen is. Slechts enkele dagen na zijn terug keer begint de wielewaal zijn kunstig nest (een zgn. wïegnest) te bouwen. In de regel hangt hij dit in een takke- vork van een hoge boom. Als bouw materiaal gebruikt hij: vezels, wol, touw, mos en dor gras en het is ui- In diplomatieke kringen in Parijs wordt rekening gehouden met de benoeming van Olivier Wormser, een van Frankrijks topeconomen, tot Frans ambassadeur in de Chinese Volksrepubliek. De 50-jarige Wormser is een carrière diplomaat en hoofd economische en fi nanciële dienst van het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs. Hij heeft in de afgelopen jaren een voorname rol gespeeld op de Euromarktconferenties in Brussel. Wordt Wormser inderdaad benoemd, dan kan men er uit aflezen hoeveel be lang president De Gaulle hecht aan uit bouw van de Frans-Chinese handel. Wormser is verbonden geweest aan de Franse ambassades in Rome en Londen, en hij was met De Gaulle in Algiers tijdens de tweede wereldoorlog. Maar meestentijds vertoefde hij toch in het hotel Matigono aan de Quai d'Orsay. Naast de naam Wormser zijn, in min dere mate, genoemd die van Jean Chau- vel, oud-ambassadeur in Londen, Jean- Marcel Jeanneney, oud-ambassadeur in Algiers, en Jean Santeny, minister voor oorlogs- en veteranenzaken. terst moeilijk te vinden. In de eerste plaats worden lange draden door mid del van speeksel aan de tak vastge plakt en verscheidene malen er omheen gewikkeld. Dit gaat zo door totdat de basis van het nest gereed is; de ove rige stoffen worden hier dan tussen in gevlochten en -geweven. In het zacht met fijne graspluimen en dons bedek te nest legt het wijfje vier tot vijf wit te met zwartbruine stippels gevleke eieren. Daarna begint het wijfje te brceden en wordt het slechts in de mid daguren door het mannetje afgelost. De broedende vogels verdedigen tegen ie dere vijand het nest en laten zich niet gemakkelijk verjagen. Reeds in augus tus verlaat de gehele familie het broed gebied om de winter in warmere oor den door te brengen'. Alles bijelkaar verblijft de wielewaal slechts een viertal maanden in ons land om aan zijn voort plantingsdrang te voldoen. v. OYEN (Van onze correspondent) Voor de laatste maal in dit seizoen zijn in de Goese veilinghal de micro- korfbalwedstrijden onder auspiciën van de Zeeuwse Korfbalbond gespeeld. De uitslagen waren: Adsp.: A: BI. wit a-Tjoba a 2-0; C: Elto a-Luctor 4-0 (Elto a kampioen); BI. wit b-Luctor 0-5; D: Elto b-Volhar- ding 0-0; E de Poel-Tjoba b 0-2; Top- Tjoba b 2-4 (Tjoba b kampioen), de Poel-Top 2-0; pup. A: Blauw wit a-Vol- harding a 2-0 (Blauw wit a kampioen); C: Tjoba a-Togo c 8-0 (Tjoba a kam pioen); D: BI. wit c-Tjoba b 0-1; Vol harding b-Olympia b 0-0; (Olympia b kampioen)pup. A: Togo a-Volhar- ding a 0-0. MIDDELBURG, 6 maart. Aardappe len: bintje bonken 9-11, grote 6-7, furore grote 14, koopmansbl. grote 17; fruit: gol den delicious 2 75-80 73, 70-75 60-61, 60-70 44, jonathan 2 70-75 37, 65-70 40, 60-65 27; groenten: witlof 48-67, rodekool 7-16, sav. kool 14-50, boerenkool 21-41, wittekool 6-13, sla C 8-13, breekpeen 4-10, uien 5-15, sla export 16.40-20.30, prei 49-84, bosradijs 42, spruiten ongesch. 71-109, id. gesch. 97-115, veldsla 177-199, spinazie 123-129, rabarber 66-72, glasandijvie 71- 73. De eerste bosradijs werd aangevoerd door de heer W. Jobse te Oostkapelle. (Advertentie) Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. fltaVfzak

de Stem | 1964 | | pagina 10