59-i bedekking lock N.V. Stahn schreef bondgenoten in Yalta brutaal de wet voor GOD MAAKT WERELD VOORTDUREND BETER liet apt! De Gaulle: kleine korporaal -GOES N.V. mens ebruikte auto's RGADERING van de k te Nieuw-Namen m 1964 DUITS REIS-INFORMATIE- BUREAU lil II KI opgehouden met Formulering Paradijsdroom IN WERELDN00D 0NSVASTEN0FFER It L,Costa Brava" I van het vorige jaar volledgie kollektie ■Deze bungalowtent is lersonen met een bin- |00 cm en een royaal J 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 MAART 1964 15 VLISSINGEN telefoon 01184-2197 I VD ADRES! I DE LUXE DE LUXE ferbekleding 1955 1962 1958 1960 1961 1963 1961 1962 1961 g onder schriftelijke garantie verkoopdag van ingeruilde FINANCIERING SS - TELEFOON 01100—6210 t op zaterdag, 21 maart 1964 ït parochiehuis te Nieuw- e voorzitter. vaststelling van de notulen ie Vergadering van 18 juni een secretaris, twee stemop- twee leden voor het vast- tulen dezer vergadering. (Ar il an s en resultaten overzicht een lid van de Raad van end is de heer C. A. M. kiesbaar is. uiting. HET BESTUUR. HET UUR VAN DE GROTE VERDELING... (Van onze Parijse correspondent L. J. Kleyn) De ouderen onder ons herinneren zich de topconferentie op Yalta, tussen Roo sevelt, Churchill en Stalin nog maar vaag. Deze conferentie is voor de naoor logse wereld van eminent belang ge weest. De stijdkrachten van de drie gro te mogendheden beukten in 1945 gena deloos de oorlogsfronten van Duitsland, Italië en Japan kapot. Wij rekenden op een langdurige vrede. Wat is er van on ze illusies overgebleven? Om het heden te begrijpen is het goed zich te bezinnen op het verleden. Dat heeft de Franse historicus Arthur Conté gedaan in een boek van bijna 400 pagina's, zo pas ver schenen bij de Parijse uitgeverij Robert haffont-. „Yalta ou le partage du mon de". De conferentie van Yalta Stalin gaf de voorkeur aan de naam „Krim-confe- rentie" eindigde op zondag 11 februari 1945. Het protocol werd ondertekend door Stalin, Roosevelt, president van de V.S. en door Churchill, de toenmalige Britse premier. Stalin niet Malta! Churchill huilende sigaar VIJF UUR 's morgens in Washington. Vergeleken met wat Nederland in deze laatste maanden van de oorlog moet doormaken verkeert de bevolking van de Ver. Staten in een fabelachtige welstand. Aan levensmiddelen is geen gebrek. Alleen de benzine is schaars. Per week gaan nog 75 miljoen Amerikanen onbezorgd naar de bioscoop. De gehele industrie en het bedrijfsleven zijn afgestemd op de oorlog. De oorlogsbegroting bedraagt 150 miljard dollar, zesmaal zoveel als in 1918. De produktie van de staalfabrieken is groter dan die van de gehele wereld samen. Fabrieken leveren 20.000 tanks per jaar, vijf schepen per dag. En per maand: 10.000 vliegtuigen, 2.500 kanonnen, 70.000 machinegeweren, 18 miljoen granaten. Generaal Eisenhower opperbevelheb ber van de geallieerde strijdkrachten zit in het Trianonpaleis te Versailles, dat als hoofdkwartier is ingericht. Hij heeft 4.500.000 soldaten onder zijn be vel en een minister voor de vrijetijds besteding, wiens taak volgens Eisenho wer simpel is: „er voor te zorgen, dat ik niet stapelgek word". Voor hem is de geallieerde landing in Normandië achter de rug. Het tweede front in Eu ropa is er. Van huis uit is Eisenhower geen soldaat Hij is opgevoed door een vrome moeder, die hem dagelijks voor las uit de bijbe] en herhaald dat zij, die het zwaard nemen, door het zwaard zullen vergaan. De les is oud, ouder wellicht nog dan het Christendom van Eisenhowers moeder. Maar de nood heeft die wet, tijdelijk althans gebro ken. Tien uur in Londen Hitier heeft woord gehouden. Menige Britse stad is door de Luftwaffe „aus- radiert". Dag en nacht wordt de En gelse hoofdstad door de bommenwer pers van Göring geteisterd. Bucking ham Palace is steenkoud geworden. Er is geen ruit meer heel, alle verbrijzel de ramen zijn met houten luiken dicht gespijkerd. Geruisloos komen de V 2's aansuizen, in tegenstelling tot de V. I's (de V van Vergeltung), die zich van verre aankondigden. Ieder projectiel richt vervaarlijke schade aan: binnen een straal van tweehonderd meter blijft geen huis meer staan. Luchtalarm wordt niet meer gegeven. Vrouwen en kinderen zitten zo goed als de gehele dag in de ondergrondse schuilkelders. Maar de Brit blijft kalm „Give it them back", schreeuwen de Londe- naars als Churchill de aangerichte schade komt aanschouwen. Londen is een „Europa in minia tuur" Staatshoofden vinden er onder dak: generaal De Gaulle, Spaak, de Luxemburger Bech, koning Haakon VII van Noorwegen met zijn minister-pre sident Nygaardsvold en zijn minister van buitenlandse zaken Trygve Lie. Koningin IVilhelmina brengt die zon dag door in een buitenhuis, dat bij Maidenhead, in Stubbings, een uur rij den van Londen, tot haar beschikking is gesteld. Het is een rechthoekige, voorname en typisch Britse woning, met een groot terras, dat uitzicht geeft op een Engelse tuin. De Nederlanders, altijd praktisch, hebben er een kleine moestuin van gemaakt met hier en daar wat appelbomen. Iedere souverein in ballingschap wordt door eigen land genoten bewaakt. Een detachement van de Nederlandse marechaussee heeft de wacht betrokken De koningin heeft zware zorgen. Niet alleen is Indië verloren gegaan, on danks de heldenmoed van de marine onder commando van admiraal Hel- frich en ondanks het voortgezette ver zet in het oerwoud van de troepen on der generaal ter Poorten, niet alleen heeft Roosevelt in haar aanwezigheid het koloniale stelsel veroordeeld, met weinig hoop voor de toekomst, niet al leen ontvangt zij van prins Bernhard en van de Engelandvaarders alarme rende berichten over de toestand van bezet Nederland, maar tevens staat zij voor de taak een moeilijke regerings crisis te moeten oplossen als gevolg van het ontslag van het kabinet Ger- somber gestemd. De uniform van de fascistische militie zwabbert om zijn mager geworden lijf. De kraag van zijn overhemd is voor zijn ineenge schrompelde hals veel te groot gewor den. Met zijn holle ogen. ineen geval len wangen en zijn kale schedel lijkt hij meer op een gevangenisboef dan op de man, die eens het Italiaanse volk verkondigde, dat het beter was één dag als leeuw dan een jaar ais schaap te leven. Praktisch heeft hij al afscheid van de wereld genomen. Hij verdiept zich alleen nog maar in de Romeinse klassieken of in de avonturen van Ulysses. Zijn laatste daad is de stich ting van de sociale republiek van Ita lië, maar daar gelooft geen sterveling meer in. Zijn verhouding tot de Paus is bekoeld. Pius XII is tienmaal beter ingelicht dan hij, niet in de laatste plaats door kardinaal Spellman, „ka tholiek, die sedert Marco Polo en Ma gellan het meest gereisd heeft':. Elf uur in Berlijn Eisenhower, van huis uit een man des vredes, gaf leiding aan de geallieerde offensieven in Europa. brandy. Desondanks bewaart die vrouw De invasie in Normandië, de grootste van ijzer haar moraal. Zij is bezig met 3 de voorbereiding van een nieuwe rede- veldslag in de geschiedenis, kostte voering, vol optimisme, die zij zal uit- spreken voor de microfoon van Radio duizenden geallieerde soldaten het Lr^edkd^nennobe^eernRadiOWiIhelmi- leven en redde Europa. Toch sprak Stalin smalend over de oorlogsinspan- Tien uur in Parijs ningen van zijn bondgenoten. In het bevrijde Straatsburg heeft ge neraal De Gaulle een grote redvoermg uitgesproken, waarvan het thema is, dat de Rijn Frans moet worden. Zijn eerste doel is bereikt: Amerika, Enge land en Rusland hebben zijn voorlopige regering erkend Maar de generaa1 is verbitterd. Niet alleen omdat het bed in Straatsburg veel te klein is, niet be rekend op zijn proporties, maar omdat Frankrijk niet is uitgenodigd voor de conferentie van Yalta en omdat het nog lang niet vaststaat, of Frankrijk mee mag doen aan de bezetting van het overwonnen Duitsland. Hij weet dat hij niet geliefd is bij de bondgenoten. Stalin verwijt hem, dat Frankrijk vrijwel onmiddellijk na het uitbreken van de oorlog de wapens heeft neer gelegd en een afzonderlijke wapen stilstand met Hitler-Duitsland heeft gesloten Roosevelt heeft hem welis waar in juli 1944 naar het Witte Huis laten overkomen, nog wel in het par ticuliere vliegtuig van de president, maar in Blair House heeft hij zich geërgerd aan de hooghartigheid van De Gaulle, die zichzelf beschouwde als een Jeanne d'Arc. Het eeuwige Frankrijk niet toege laten tot het driemanschap, dat na de oorlog de wereld zal verdelen en be heersen? Zo niet goedschiks, dan zal Frankrijk, Hij, De Gaulle, de toegang naar dat driemanschap forceren. Met geweld als het moet. Tien uur in Rome Mussolini is onherkenbaar gewor den. Op de muren van d^ Eeuwige Stad staat weliswaar nog geschreven,' dat de Duce altijd gelijk heeft: „ha sempre ragione", maar daar gelooft het volk niet meer in. Mussolini is De „onoverwinnelijke vloot" en de ..wilde arenden", die Singapore spe lenderwijs veroverden en de Ameri kaanse vloot in Pearl Harbour bom bardeerden zijn vleugellam. Grondstof fen ontbreken: geen steenkool, geen textiel, geen leer, geen zeep, geen luci fers De rantsoenen zijn minimaal, vooral levensmiddelen Zelfs rijst is schaars. Vis is nergens te krijgen. De winter is streng en jaagt het kwik tot ver onder nul. De Japanse steden zijn uitermate kwetsbaar: huizen van hout of van bamboe, ruiten van papier, geen schuilplaatsen. Een of twee brandbom men en catastrofe en paniek zijn vol komen. Vliegende Forten verschijnen boven"het Eilandenrijk iedere dag. De Amerikaanse radio herhaalt, èn voor Tokio, èn voor Berlijn, dat maar op één enkele voorwaarde een einde kan komen aan de oorlog: onvoorwaarde lijke overgaaf. De symfonie van het Noodlot kondigt het begin vas het ein de aan. Voorbereiding van Yalta In die omstandigheden, voor de één benard, voor de ander hoopvol, wordt de conferentie van Yalta voorbereid. Aanvankelijk viel te kiezen tussen Sa- Hitlers dagen zijn geteld De Führer leeft in angst. Als hij zich verplaatst, per trein of per vliegtuig, moeten de gordijnen gesloten blijven want hij wil de verwoestingen in de Duitse steden niet zien. Duitsland wordt van dag tot dag kleiner. Het heeft in tegenstelling tot de Britten, geen reserves meer, waarop het kan teren: geen cultuur, geen werkelijke vrienden. Hitier gaat te radfe bij kwakzalvers en sterrenkij kers. Als de Duitse radio omroept: „das Oberkommando der Wehrmacht gibt bekannt", haalt het volk de schou ders op De ene fabriek na de andere valt in puin. Alleen in de gaskamers, waar joden bij tienduizenden tegelijk worden geëxecuteerd, wordt nog op volle kracht gewerkt De concentratiekampen pui len uit van onbekende en bekende slachtoffers. Van de Fransen vindt men er Blum, Herriot, Pau] Reynaud, Daladier, Jouhaux, Lebrun, Francois Poncet en niet te vergeten Pétain Toch geeft Hitier zich nog niet gewon nen: „de krokodil heeft een nog te grote muil" (Churchill). Hij heeft nog angstaanjagende wapens achter de hand: duikboten met een tweemaal zo grote snelheid als de normale, die kun nen duiken tot 400 meter diepte en 30.000 kilometer kunnen afleggen zon der ravitaillering, hij heeft nog raket ten als Rheintochter, antitankbommen als XI. X2 en X3, bommen als Henschel H.S, 298, Scbmetterling, Feuerlilie 25, Enzian El. Blohm und Voss B.V. 226, r» n u l j -uit i Wasserfal] en niet te vergeten de V 1 Gaulle beschouwde zichzelf als en de V 2, voorlopers van de latere een Jeanne d'Arc, maar in de politiek atoombommen. Had hij de joden niet van 1945 mocht hii hoonstens anti uit zijn land verjaagd, dan zou hij het 1 nll n°°gSTens anti atoomwapen eerder hebben gehad dan chambreren. Roosevelt. stervende man de Amerikanen, want plutonium had den de Duitsers nog vóór de Amerika nen ermee begonnen te experimenteren in Los Alamos. Eenentwinig uur in Tokio Daar is, enkele dagen geleden, be- kendgeworden, dat de Amerikanen on der leiding van Mac Arthur Manilla op de Philippijnen hebben bezet. De weg naar Japan ligt voor de Amerikanen en de Britten open. Soldaat in hart en nieren, diezelfde Mac Arthur. Zijn sol daten herkennen hem van verre aan zijn brede gestalte, de veel te grote uniformpet, de ogen van staal en de kaken als van ijzer, die de gele houten pijp als in een tang omklemd houden. Nooit buigt hij het hoofd, als een gra naat rakelings over hem heen giert. „Die vent is gek" zegt generaal Kenney van hem Mac Arthur is zeker van zijn overwinning Hij behoeft maar op de kaart te kijken. Rusland behoeft nauwelijks meer de oorlog aan Japan te verklaren om Tokio tot de neder laag te dwingen. Alle verbindingswegen naar Japan zijn door de geallieerden afgesneden. De Amerikaanse B 29 op Saipan, Timi- an en Guam bombarderen Japanse ste den en Japanse fabrieken iedere dag. De Amerikaanse vloot beheerst de ge hele Stille Zuidzee. De Japanse vloot is buiten spel De Amerikaans-Engelse overmacht in de lucht is volkomen. Het is, die zondag 11 februari 1945, feestdag in Tokio Onafhankelijkheids dag Maar ditmaal hangen er in de hoofdstad maar sporadisch vlaggen en de vlaggen van de Rijzende Zon, die er nog hangen maken de trieste indruk van met bloed bespatte rouwkleden. De menigte bij de tempels is diep terneer geslagen. De theehuizen hebben hun vermaarde vrolijkheid verloren. De ge legenheden van vermaak zijn leeg. De geishas zijn moedeloos. De call-girls brodeloos. loniki, Constantinopel, Jeruzalem, Ro me, Malta of Cyprus. Stalin hield vast aan Yalta op de Krim: 300 mijl van Turkije, Roemenië en Bulgarije, 900 mijl van Moskou, 5.700 mijl van Was hington en 3.000 mijl van Londen. Stad van 50.000 inwoners, zacht klimaat ge durende het gehele jaar, nooit sneeuw en een zomerhitte getemperd door een bries uit zee. Roosevelt, aan het einde van zijn leven, scheepte zich in aan boord van de kruiser Quincey naar Malta voor een gesprek met Churchill. Daarna verder per vliegtuig naar Yal ta. Tijdens de overtocht naar Malta zag men hem in gezelschap van zijn doch ter Anne maar tweemaal aan dek Op Malta wachtte hem een humoristisch telegram van Stalin: „Ik heb Yalta gezegd en niet Malta". Twintig C 54 en vijf Engelse Yorks vervoerden het ge zelschap naar Yalta: zeven uur vlie gen met gedoofde lichten en afgezette radio. Bij Duitse aanvallen de Duit sers zaten nog op Kreta had iedere piloot speciale instructies. Stalin, die niet van vliegreizen hield, arriveerde in Yalta per trein uit Moskou, dat onder een dikke sneeuwlaag lag. Vergezeld van Molo- tof, Wisjinsky, Gromiko, Maïsky en hoge militairen als Antonof, Worizi- lof, Malenkof en Losofski. Naaste me dewerkers van Roosevelt: de dood zieke Hopkins, Stettinius en Harri- man. Van Churchill:: Eden, Cadogan, Kerr en de militairen Brooke, Portal, Cunningham, Alexander en Lord Is- may, de latere secretaris-generaal van de NATO in Parijs. Weinig respect voor De Gaulle In hoofdzaak interesseerde Stalin zich voor de oorlog in Duitsland. Voor de Gaulle, niet in Yalta aanwezig, toonde hij weinig respect: „een man zonder realisme, die voor Frankrijk, dat in de oorlog maar weinig gevoch ten heeft, gelijke rechten wil met de Amerikanen, Engelsen en Russen, die de zwaarste lasten hebben gedragen". Pas later op aandringen van Roosevelt en Churchill, heeft Stalin er in toege stemd, dat Frankrijk een bezettingszone in Duitsland zou krijgen. Officieel begon de conferentie op zon dag 4 februari om 17.00 uur aan een tafel van vijftien personen, vijf voor iedere delegatie. Roosevelt werd met aller goedvinden president. Van weers kanten verkende men tijdens de eerste zitting het terrein. Stalin tekende met een rood of blauw potlood figuurtjes op een wit blad papier, in hoofdzaak wolven. Roosevelt was vermoeid en rookte nauwelijks. Churchill rookte de ene na de andere sigaar: „Als Chur chill rookt schijnt hij meer te eten dan te roken het is wonderlijk naar dat instrument te kijken, zonder het welk Churchill geen Churchill zou zijntussen zijn kaken verplaatst de sigaar zich van het ene naar het andere eind van de mond, veel beter dan het gezicht de stemming weerge vend, waarin Churchill verkeert de sigaar fulmineert, lacht, glimlacht, provoceert, maant tot kalmte aan, ont steekt in woede, denkt na". Roosevelts gedachten gingen in hoofd zaak naar de komende Organisatie van de Verenigde Volken. Wie er leden van zouden worden en welk gebruik van het vetorecht zou worden gemaakt. Ook Polen en de nieuwe Poolse grenzen speelden een belangrijke rol. Stalin hield vast aan de erkenning van de voorlopige Poolse regering in Lublin, Roosevelt en Churchil stonden op er kenning van de voorlopige Poolse re gering in Londen. Stalin zette zijn wil door, ook met betrekking tot Japan: Rusland zou het grootste deel van het eiland Sachalin krijgen, de Koerillen-ei- landen, een groot deel van de Mand- sjoerijse spoorweg en de haven van Dairen. De bevrijde volken zouden in vrye verkiezingen mogen beslissen over hun toekomstig lot. Wat er van Yalta is terechtgekomen in de praktijk kan men nog lieden, dagelijks in de kranten le zen. Het IJzeren Gordijn is ver naar het Westen opgeschoven en het ziet er niet naar uit, dat de Russen hun machtspositie voorlopig zullen opgeven. Zondag 11 februari 1945 om 12.50 uur, tussen de kaviaar en de rosbief, tekenden Roosevelt, Churchill en Sta lin een van de belangrijkste documen ten van de geschiedenis: Yalta. Stalin reisde terug naar Moskou. Churchill vloog naar Engeland. Roosevelt naar Washington Daar leefde hij nog zestig dagen. Als weleer Mozes in het aan doenlijke bijbelverhaal van Deuterono- mium zag hij het Beloofde Land van verre. Maar ging er niet in. (Advertentie) £0telier6et)en mButtëlanb FESTIVAL JAAR 13 mei 5 juli: Ruhrfestspiele in Recklinghausen. 30 juni - 15 Sept.: operette op de Rijn, Koblenz, tl juli - 9 aug.: Openluchtuitv. in Augsburg. 13 sept. 4 okt.t Berliner Festwochen. Maar er is méér. Rust en roman tiek, gezelligheid en zon. Goede verzorging en geen taalmoeilijk- heden. Engastvrij Duitsland ligt vlakbij. Ook interessant voor weekends! Bezoekt u hotels, pensions, campings? Reist u per trein, touringcar, auto? Voor welke streek hebt u interesse? Schrijf ons uw voorkeur of vraag de algemene Duitsland-gids en evenementenlijst/festivalfolder. Spui 24, Amsterdam postbus 1215/tel. (020) 241293 Op onze tot heden toe geschreven artikelen over „Wereld en mens in wor ding", waarbij wij het scheppingsver haal van wereld en mens, zoals wij dat lezen in de bijbel in verband brachten met de evolutie-theorie, hebben we di verse reacties gekregen. Het is ons on mogelijk de brieven persoonlijk te beant woorden. Mogen wij deze personen vra gen onze artikelen oplettend te volgen, daarin zullen zij heslist een antwoord vinden op de door hen gestelde vragen en moeilijkheden. Wij willen er nogmaals op wijzen, dat wij hier geen leer verkondigen, maar steunend op theologen, trachten bijbei en wetenschap omtrent de evolutie nader bij elkaar te brengen. Indien we ons houden aan het starre statische wereldbeeld zo als dit in de bijbel be- IlT I 1 schreven staat, dan is t i ui a/ui scheppen. De eerste zes scheppingsdagen of pe rt n rioden zijn voorbij. God vil rust, maar houdt tegen zonde, bederf, ellende e27 dood in de wereld, de mens in stand. Door de zonde der eerste mensen en de daaruit volgende m erfzonde is het menselijk geslacht ontaard. In de bijbel immers zien we IiTrtl«ninrt dat Adam en Eva aan- tVUIIiIIIc vankelijk leefden in een O paradijselijke toestand, waaruit zij verdreven werden na de zondeval. Met de val van de mensen zien we zelfs in het boek van Genesis dat ook de wereld ontaardt. Ze zal distels en doornen voortbrengen Het aardse leven heeft voor de mens heid zijn beste dagen gehad volgens het verhaal van de bijbel. God is in de we reld slechts nog aanwezig door zijn na tuurwetten; voor het bovennatuurlijke leven heeft hij ons Christus gezonden. Met dit statische wereldbeeld voor ogen moest de eerste zonde en de erfzonde een val omlaag zijn, een teruggang van uit het schone ideale paradijselijke geluk naar ongeluk en ellende. Toen we het eerste hoofdstuk van Genesis lazen en onze minder gelukkige of misschien wel ellendige situatie bekeken, moesten wij wel besluiten tot een erfzonde, een zon dige toestand waarin we geboren wor den. Het woord erfzonde komt nergens in de bijbel voor. Uitspraken ovede erfzonde vinden we op verschillende con cilies, als dat van Carthago van 418, ruim een eeuw later op het concilie van Orange en dan vooral op het concilie van Trente, vijfde zitting in 1546. Het begrip erfzonde is afkomstig van de H. Augustinus in zijn strijd tegen Pelagius (ca. 350-425) een Britse monnik, die zo wel de erfzonde als de noodzakelijkheid van de genade ontkende Het is zonder meer duidelijk, dat de kijk van de bijbei °P de statische wereld de formulering van de erfzonde beïn vloed heeft. Noch Augustinus noch de vaders van de genoemde concilies wisten toen iets af van de evolutie. Hun voor stelling van dg leer der erfzonde steunde op het primitieve wereldbeeld. Nu moe ten we ons in dit betoog niet beroepen op de evangelisten, op de brieven van Petrus en Paulus: ook zij leefden binnen het kader van hun eigen tijdsgeest. Het feit dat zij heiligen bij uitstek zijn, ga randeert niet dat hun voorstellingswijze van de openbaringen onfeilbaar zijn. Zo spreekt Paulus over de val van één (Adam) en de gerechtigheid van Eén (Christus), over de zonde van één en de gehoorzaamheid van Eén, waardoor wij allen gerechtvaardigd worden. Hier staat dus Adam tegenover Christus. Paulus ge loofde in Christus en hij geloofde in het bestaan en het zondigen van Adam (Rom. 5) Het is op de basis van deze tekst en uiteraard die van Genesis 2 en 3 dat de openbaringsinhoud van de erf zonde geformuleerd werd. Maar de strekking van alle geschrif ten van Paulus komt hierop neer dat „alles, mens en wereld, hersteld moet worden in Christus". Het gaat ons om de openbaring, niet om de wijze waarop deze openbaring gebracht wordt. De by- bel is een „heilig" boek, dat wil zeggen geïnspireerd door God, waarbij de mens zyn instrument was. Maar we moeten de geïnspireerde schrijver zijn instru mentale wijze van schrijven laten. Hij heeft geschreven onder ingeving van de H. Geest, dat we ons niet mogen voorstellen als een dicteren, voorzeggen. Hij schreef met eigen woorden, met ei gen stijltalenten, met eigen ontwikkeling en wetenschap, in zo ver het bijkomstige dingen betrof Bijkomstig is zijn kijk op de wereld en diens ontstaan. De erfzonde kan geschetst worden als een nog on juiste verhouding tot God. Nu eens wil de mens gelijk zijn of worden aan God, dan weer meent hij niet meer te zijn dan een zeer ingewikkeld, fysiek en chemisch samengesteld geheel en ont kent hij God. Dit is de mens „Adam" eigen, omdat hij geworden is uit stof en geest. Het moet dus mogelijk zijn de erfzon de, of beter het on voltooid-zijn van de mens zo te formuleren, dat de evolutio nistische kijk op de wereld daarin ge makkelijk onderdak vindt. Wanneer men een of andere evolutie theorie aanneemt en met deze theorie voor ogen de bijbel leest, zowel het oude als het nieuwe testament, valt dadelijk °P hoe vele teksten wijzen op de para dijselijke toestand in de toekomst, veel meer dan op het verloren paradijs. Wij weten dat er nooit een historisch paradijs geweest is, dat wij het dus ook niet verloren hebben. Het evolutie-pro- ces, dat wij onder een of andere vorm aannemen, is vanuit het chaotische be gonnen en ging gepaard met mislukking, met ziekte en dood. Dit kwaad in de we reld is, toen de mens in de tijd ver scheen, door hem zowel bevorderd als bestreden. Alle volken dromen en droomden van een oertijd, waarin alles goed en geluk kig was, zonder leed, ziekte en dood. Het verlangen naar een gelukzalige tijd en een gelukzalige plaats is de mens niet alleen eigen, hij mag dit ook met recht doen. Verlangens zijn gericht op de toe komst; het verlangen naar God is ons wezenlijk. Verlangens veroorzaken ech ter ook dromen en zo'n droom hebben wij geprojecteerd in het verleden, de pa radijsdroom. Omdat de evolutie een feit is, hoe dan ook, is het paradijs werkelijk als een droom ontmaskerd. De bijbel is werkelijk, zij leert ons niet goed hoe wij het op aarde zouden gehad hebben. De bijbel geeft ons geen paradijsdroom," die voorbij is. Neen de bijbel wijst ons op de mogelijkheden om de wereld tot een goed bewoonbare planeet te maken. Denken we hier eens aan de wetten die ons Jahweh, de Heer, gegeven heeft, vooral aan het gebod van de naastenlief de in het nieuwe testament en boven al les aan de belofte van Christus: wie in Mij gelooft, zal eeuwig leven. De para dijsdroom is verstoord, maar' het para dijs zelf is niet verloren, het ligt voor ons in het verschiet, als wij geloven in de bijbel. Nu de moderne wetenschap volmondig toegeeft, dat we nog zo weinig weten en het gebied van het geloof veel uit gestrekter is dan dat van de wetenschap, moeten we niet bang zijn. We moeten de wetenschap geven wat haar toekomt. Ze staan beslist niet tegenover elkaar, als we van de bijbel maar geen wetenschap pelijk boek maken. Het geloof begint daar .waar de wetenschap ophoudt; de bijbel is het boek der boeken, weten schap en geloof zijn er om elkaar te steunen. Het feit van de evolutie zet de persoon Christus, waarom het gaat in de bijbel, in een nieuw licht. Daarover een volgende keer. Drs. A Wouters Sm. (Advertentie) giro 5850 ten name van Bisschoppelijke Vastenactla Utrecht

de Stem | 1964 | | pagina 9