Nog te weinig zwembaden in de provincie Zeeland koelkasten Kosten van zinkersleuf aanmerkelijk verhoogd Zr. ALCANTARA WORDT MAANDAG 65 JAAR Rondweg Waterlandkerkje wordt nu verbreed Prins Bernhard bezoekt legeronderdelen Race van gemeentebesturen ymiljoen naar oi rage uit SCHOOLZWEMMEN VAN EMINENT BELANG NAAR ONTSLUITING VAN ST.-KRUIS Plannen voor tenminste vier nieuwe baden Rooskleurig Of niet..... Probleemgebied Grote vraag Verlenging van Ketelaarsweg wacht nog Ook „Matthaus te Aardenburg produkt van wereldfaam IMP.: STULZ NEDERLAND NV Gevaarlijk Oude plannen Afvalwaterleiding kanaalzone ERNSTIG ONGELUK OP KREEKRAKDAM Onderwijsfiguur in St-Jansleen Verdiensten PagblaD pejltem Onbetrouwbaar Pretlis; A Amerika en Indonesië Tweede ontsnapte uit Breda gegrepen geconcentreerd bleekmiddel 47ct Verandering van straatnamen in W aterlandkerk je Jongen (12) uit Geertruidenbcrg verongelukt J. van Dongen sprak te Ond-Vossemeer Heinz Refhuss in Christusrol Matthaus Passion in basiliek Hulst Belastingperikelen Af S. van Ilekke eervol ontslag verleend DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 MAART 1964 Van onze verslaggever) Ir. J. Geerling uit Sluiskil heeft nooit een zwemdiploma behaald. Dat klinkt misschien wat onwaarschijnlijk voor een man, die in 1946 Nederlands snelste man was op de 100 meter rugslag (1.12.2), een uitmuntend polo-speler was van het Haagse ZIAN, lid is van de bondsraad van de KNZB en voorzitter van de kring Zeeland van de KNZB. Zulks impliceert echter niet, dat hij geen gedegen voorstander is van het behalen van zwemdiploma's door kinderen. Integendeel Wanneer het hoofd van een school niet te overtuigen is van het nut van schoolzwemmen en het behalen van de diploma's door de kinderen stuurt men er doorgaans de heer Geerling op af die, dat heeft de ervaring uitgewezen, zo'n „halsstarrig" iemand echt wel weet om te praten. Het leren zwemmen door de kinderen met als afsluiting het zwemdiploma acht de heer Geerling van eminent belang, vooral in „het waterland Zeeland", zoals hij pleegt op te merken. In 1962 behaalden 1.111 schoolgaande kinderen een zwemdiploma in Zeeland. In 1963 waren het er elf meer. Dat was altijd nog aan zienlijk minder dan de aantallen van andere kringen van de KNZB. iets, waarover de heer Geerling zich uiteraard zorgen maakt, al is hij van mening, dat de situatie relatief niet eens zo heel erg ongunstig ligt. Breskens een 50 meter-zeebad, terwijl Schondijke eerstdaags een nieuw instruc- tiebad zal openen. ..Dat valt dus wel mee", oordeelt de beer Geerling. Maar waarom ligt het aantal „zwem- vaardige kinderen" betrekkelijk laag? Een vraag, waarop we samen met de heer Geerling een zij het vaag antwoord zullen trachten .te geven, voor al aan de hand van het aantai beschik bare zwembaden in de provincie Zee land. Het aantal zwembaden in Zeeuwsch- Vlaanderen is negen. Dat wil zeggen dat er ongeveer een zwembad op 11.000 men sen is. Dat is op het eerste oog een roos kleurige toestand. Wanneer men echter in aanmerking neemt, dat de zwemba den over een grote oppervlakte ver spreid liggen, is men geneigd er weer anders over te gaan denken. „Maar in de huidige constellatie moet men het op de eerste manier bezien en dan zitten we hier beslist goed", aldus de heer Geerling. En daarmee basta. Hulst heeft een uitstekend 25 meter- bad. Axel een iets minder goed maar inmiddels reeds veel verbeterd bassin in de Kreek", Sas van Gent een school voorbeeld van een uitstekend 50 meter- bad, Terneuzen eveneens; Hoek heeft zwemwater in het recreatieplan „Braak man", Sluis en Aardenburg hebben de beschikking over een zwemgelegenheid, Zwemmen in schoolverband met als afsluiting het behalen van een diploma is van groot belang. In Walcheren en Zuid-Beveland vooral valt het niet mee. Tenminste, nu nog niet. In Walcheren zijn er drie baden: te Vlissingen, Middelburg en Souburg waarvan dat van Middelburg van een zeer redelijke kwaliteit is. Er is nu een commissie geïnstalleerd, die de verwe zenlijking van een overdekt bad op Wal cheren zal voorbereiden. Wanneer dat bad er eenmaal is zal Walcheren in één slag alle achterstand hebben ingelopen. Op Zuid-Beveland zijn er zwembaden te Goes en Zierikzee. In Goes is bovendien dezer dagen de eerste spade in de grond gestoken voor de aanleg van een nieuw zwembad, dat. zo wordt gefluisterd, zelfs het prachtige Scheldebad te Terneuzen, dat vorig jaar werd geopend, zal over treffen. Maar dat zijn voorlopig alle zwembaden op dit „eiland". En het zijn er te weinig. Kr go: goede gelegenheid voor schoolzwemmen is er eigenlijk niet. Zeeland is door de een of andere in stantie en in het een of andere rapport als een „probleemgebied" aangemerkt. Dat heeft provinciale autoriteiten ertoe verleid, en terecht, één keer in drie ja ren een bedrag van f 1.000.000,be schikbaar te stellen, opdat men de ach terstand in accommodatie voor cultu rele evenementen en sportbeoefening zal kunnen inlopen. Gemeten naar de behoef te is het „miljoen" natuurlijk lang niet genoeg. Men heeft er echter reeds veel goed mee kunnen doen. O.m. gedurende de afgelopen drie jaar, toen er bijvoor beeld de aanleg van het nieuwe bad te Terneuzen van werd gesubsidieerd. Overzicht van het zwembad te Hulsteenvoudig, goed en prak tisch; een van de zwembaden in Zeeland, die zo uitstekend dienst kunnen doen. Nu de respectieve gemeentebesturen weten, dat de mogelijkheid om een zwembad te krijgen enigszins verruimd is, wordt de commissie voor de infra structuur overstroomd met aanvragen. Men zit enigszins met de handen in het haar wanneer het op de verdeling van de gelden uit de f 1.000.000,voor sport accommodatie aankomt. En wanneer de verdeling eenmaal is vastgesteld zulks gaat binnenkort, nu een nieuwe periode van drie jaar is aangebroken, gebeuren komt er de nooit aflatende kritiek, die overigens wel begrijpelijk is. Voorlopig zijn er nog vastomlijnde plannen in Hontenisse, Kruiningen en Heinkenszand. De grote vraag bewijst inmiddels wel, dunkt ons, dat er wel degelijk behoefte is aan meer zwembaden. Veelal onder schatten gemeentebesturen de waarde van het schoolzwemmen ook beslist niet, meent de heer Geerling en zullen alle mogelijkheden van welke aard ook tot schoolzwemmen worden benut. Van de scholen moet nog iets meer initiatief verwacht worden. Overigens is de sa menwerking van de KNZB met de school besturen in de meeste gevallen voor beeldig. De goede mentaliteit is er in ieder geval: provinciale autoriteiten, ge meentebesturen, scholen en uiter aard KNZB zijn overtuigd van de noodzakelijkheid van goede zwemgele- genheden, ook al uit recreatief oog punt, die niet eens zo duur hoeven te zijn, zo die er nog moeten zijn. En alleen dat al doet het beste hopen voor de toekomst. (Van onze verslaggever) Binnenkort zullen in de kom van het dorp Waterlandkerkje twee panden moe ten worden afgebroken, om ruimte te maken voor de doorbraak vanaf de rond weg naar he tdorp. Eén pand is reeds ontruimd, het tweede wordt nog be woond door een oudere dame, waarvoor nog een passend onderkomen wordt ge zocht. De aanleg van de invalsweg, zo deze terminologie voor het nieuwe stuk je weg gebruikt mag worden, hangt sa men met de verbetering van de rondweg rond Waterlandkerkje, de verbindings weg IJzendijkeWaterlandkerkjeOost burg. De rondweg zal ter plaatse, overigens op IJzendijke's grondgebied, over een lengte van enkele honderden meters aan zienlijk worden verbreed en geldt als de inleiding van de totale verbetering van de verbindingsweg, die slechts tien jaar geleden voor het \rerkeer werd openge steld. De weg voldoet op het ogenblik helemaal niet meer aan de eisen. De rij baan is voor het nogal drukke verkeer te smal, terwijl er in het traject ook al te veel bochten voorkomen. Bovendien is een verbetering van het fietspad voor rij wiel verkeer uit beide richtingen drin gend noodzakelijk. Het grote, resterende gedeelte van de ongeveer elf kilometer lange verbindingsweg zal binnen afzien bare tijd worden aangepakt. naar het oosten by IJzendyke zal kun nen komen. Tot nog toe moet men zijn weg via Aardenburg en Oostburg zoe ken. De landbouwers zullen hun bieten sneller kunnen vervoeren naar bijvoor beeld Sas van Gent. Waarom men nog steeds niet met de aanleg van de weg is begonnen, is beide gemeenten een raadsel. Men hoopt zéker de autoriteiten in Aardenburg, dat de provincie zo spoedig mogelijk aanstalten hiertoe zal gaan maken. De inwoners van St.-Kruis kunnen immers niet altijd op bochtige oneffen, kortom gevaarlijke binnenweggetjes blijven rijden (Van onze verslaggever) Evenals in Hulst, waar de uitvoering morgen plaatsvindt, wordt ook in Aar denburg de Matthaus Passion-traditie dit jaar voortgezet. Volgende week zondag dirigeert Piet van Egmond in de St.- Baafskerk weer het Amsterdams Orato riumkoor, het Utrechts Stedelijk Orkest en het hoofdstedelijk knapenkoor „Vre- desscholen". Tot de ruim 250 medewer kenden behoren de solisten Doris van Oosterzee, Delia Woolford, Leny v. d. Lee, Willy van Hese, Bruce Boyce, Rei- nier Schweppe, Peter de Vos en Thijs Kramer. (Advertentie) Koelkasten vanaf 530,- diepvrieskasten vanaf 1300.- AMSTELVEEN. TEl02964-194 54 Wanneer de verbetering van de rond weg ter plaatse eenmaal haar beslag zal hebben gekregen, zal de Marijkestraat in Waterlandkerkje voor #het verkeer, ko mende van de verbindingsweg worden gesloten. De splitsing van wegen leverde teveel gevaar op voor het verkeer. Op het bewuste punt zijn reeds enkele onge lukken met dodelijke afloop voorgeval len. Alle verkeer zal nu via de invalsweg worden geleid. Aan de straks verbrede rondweg zal ook een busstation worden aangelegd. Voorheen en tot nog toe stop ten en stoppen de bussen van de lijn diensten nog in de Marijkestraat Het lijdt geen twijfel, dat een en ander een grote verbetering inhoudt. Reeds enkele jaren geleden werden plannen gemaakt de Ketelaarsweg, die op grondgebied van de gemeente Wa terlandkerkje loopt, door te trekken naar St.-Kruis, een kerkdorp van Aardenburg dat eigenlijk helemaal geisoleerd ligt. De plannen zijn nog steeds niet verwezen lijkt. De verlenging zal worden aangelegd door de provincie, die voor 65 pet. in de kosten zal bijdragen, terwijl de belang hebbende gemeenten, Waterlandkerkje en Aardenburg de resterende kosten voor hun rekening dienen te nemen. De nieuwe weg zal St. Kruis uit zyn isolement ontsluiten en heeft vele voor delen voor de inwoners van St.-Kruis en de boeren in de omgeving. De nieuwe weg zal de verbinding naar het oosten aanmerkelijk verkorten, omdat men nu via Waterlandkerkje op de grote weg (Van onze verslaggever) De raad van bestuur van de afvalwa terleiding kanaalzone Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft tijdens de vrijdagmiddag in het gemeentehuis te Terneuzen gehouden vergadering geruime tijd gediscussieerd over het baggeren van een zinkersleuf op de bodem van liet kanaal Gent-Terneu- zen in Sluiskil. In de sleuf zal de afvoer- leiding worden gelegd. Aanvankelyk zou men tot op drie meter onder het bodem oppervlak baggeren. Door Rijkswater staat is de diepte van de sleuf onlangs echter bepaald op vier en een halve me ter, hetgeen uiteraard verhoging van de aanlegkosten van de leiding met zich meebrengt. Het werk was in eerste instantie be groot op 60.000. De bepalingen van Rijkswaterstaat in aanmerking genomen zal men nu echter een bedrag van 105.000 moeten uitgeven. Ir. v. Kre velen uit Sas van Gent betoogde dat het alleszins redelijk zou zijn wanneer rijks waterstaat in de verhoogde prijs bijdroeg. De heer Huybrechts viel hem bij. Men ging daarna enige tijd in be sloten zitting. Uiteindelijk werd besloten de onderhandse aanbesteding van de werkzaamheden nog even aan te houden. Zulks, opdat het dagelijks bestuur zich kan verstaan met Rijkswaterstaat. De an dere agendapunten werden vlot behan deld. Zo werd besloten een rekening-courant overeenkomst voor een bedrag van 100.000 aan te gaan met de n.v. Bank voor Ned. Gemeenten. Een voorstel een (Van onze verslaggever) Op de Kreekrakdam by Rilland-Bath heeft zich gistermiddag een verkeers ongeval voorgedaan, waarbij de bestuur der van een personenauto, P. Houben uit Heerlen, levensgevaarlijk werd gewond. Een vrachtauto van de fa. De Meyer en Verbrugge uit Terneuzen, bestuurd door M. H. uit Axel, was langs de berm gestopt doordat voor hem een perso nenauto had stilgehouden. Door nog on bekende oorzaak heeft de heer Houben geen poging tot stoppen of uitwijken ge daan en is met volle snelheid op de vrachtauto ingereden. Hij werd levens gevaarlijk aan het hoofd gewond, ter wijl zijn auto praktisch geheel werd ver nield. Eerste hulp werd verleend door een passerende arts en dokter J.A. Kamps uit Rilland-Bath. Het slachtoffer is overgebracht naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom. Het onderzoek wordt bemoei lijkt doordat het slachtoffer nog niet kon worden gehoord. sloot in de Oude St.-Albertpolder om te leggen ondervond ook al geen moei lijkheden, evenals de vaststelling van de rekeningen over 1962. Enkele begro tingswijzigingen over resp. 1963 en 1964 werden vastgesteld o.m. in verband met de nieuwe salarismaatregelen voor het overheidspersoneel. Van de gemeente Terneuzen werd een stuk grond van 480 m2 in het plan Zuidpolder aangekocht, waarop het gemaal „Terneuzen-Zuid" zal worden gebouwd. Ook werd nog in principe besloten het tracé van de lei ding enigszins te wijzigen i.v.m. de bouw van het gemaal. Tijdens de rondvraag stelde de heer Huybrechts voor het da gelijks bestuur te machtigen kleine uit gaven te doen tot maximaal 1500, voor noodzakelijke werkzaamheden, die niet kunnen wachten op de vergadering van de raad van bestuur. Men had daarte gen geen bezwaar. (Van onze verslaggever) Maandag zal, zoals wy onlangs reeds konden berichten, zuster Alcantara, het hoofd van de Maria Goretti-v.g.l.o. in St. Jansteen haar 65e verjaardag vieren. Dat zal gepaard gaan met uitgebreide feestelijkheden, die hopelijk tot uiting zullen kunnen brengen, hoe groot de waardering is, die men zuster Alcantara in St. Jansteen toedraagt. Maandag vieren de kinderen feest, dinsdag is er een ouderavond, die ook bijgewoond zal worden door enkele ge nodigden en woensdag zullen de oud leerlingen van zuster Alcantara, en dat zijn er nog al veel, feestvieren. Zuster Alcantara, die tevens overste van het klooster van de franciscanessen van Oudenbosch in St. Jansteen is, gaat nog niet met „pensioen" Eerst na afloop van het huidige schooljaar zal zij op haar onder- wijslauweren gaan rusten. „Ik zal het fijn vinden. Onge veer 48 jaren onder wijs geven gaan je ook niet in de koude kleren zitten. Ik heb nu twee functies, die me meer dan volledig heeft zij gezegd. Zuster Alcantara is bescheiden genoeg om te zeggen, dat zij niet onmisbaar is. „Het wordt tijd dat ik mijn werk over draag aan een jongere kracht. Als je zo oud wordt verlies je het contact met de kinderen snel. De afstand wordt zo groot-/'*' aldus motiveert zij haar afscheid. Goed onderwijs acht zij enorm belang rijk. Wil het onderwijs aan de v.g.l.o. op alle punten verantwoord blijven, dan zal ik me moeten terugtrekken, rede neert zij. in beslag nemen,' Zuster Alcantara, de feestelinge, zoals zij momenteel In het klooster te boek staat, heeft grote verdiensten voor het onderwijs in St. Jansteen: zij was jaren lang hoofd van de meisjesschool en had een groot aandeel in de uitbreiding en verbouwing van de school. Zij begon bovendien een v.g.l.o.-school, die, hoe primitief in den beginne ook. momenteel is uitgegroeid tot een instelling met 77 leerlingen, die hun leerstof opdoen in een niemve school onder leiding van vijf onderwijskrachten Zij is niet zonder onderbreking in St. Jansteen geweest. Bijvoorbeeld in Breda, Ossendrecht, Hoeven, Poeldijk, Koewacht en Gouda, haar geboorteplaats. De laatste keer vertrok zij in 1956, juist toen de nieuwe v.g.l.o.-school klaargeko men was. In april van het vorig jaar kwam zij weer haar opwachting in St. Jansteen maken. Zuster Alcantara heeft een gunstig oordeel over St. Jansteen: een prettige gemeenschap, een prettige plaats, die bovendien, vanwege de geschiedenis, zeer interessant is en er is gezonde lucht. Ze is nergens liever dan in de grens plaats, waarin zij zich ook nog lange tijd doende heeft gehouden met het jeugdwerk, zelfs gedurende de oorlog, toen dat verboden was. En waarschijnlijk men is er trou wens van overtuigd heeft zij nog veel meer voor de „prettige gemeen schap" gedaan. Maar dat is altijd achter de muren van het klooster gebleven. P)e schrijver van de rubriek „Dezer Dagen" in de Nieuwe Rotterdamse Courant is enkele dagen met vakantie gegaan. Na zijn laatste beschouwing was het voor ons duidelijk, dat hij echt aan wat vrije tijd toe was. Hij refereerde over de modieuze vraag of rooms-katholieken wel betrouw baar zijn. De afloop van zijn referaat is duidelijk: de kerk als organisatie moet om zich te handhaven wel in conflict komen met de beginselen der absolute eerlijkheid en moet dus on betrouwbaar zijn. Naarmate de kerk een sterker gezag uitoefent op haar leden, zijn ook deze leden meer on betrouwbaar. Bewijs voor deze stel ling wordt in een kolom cursief bij geleverd: de kerk, die haar eigen schuld belijdt, zou het gezag over haar leden verliezen. Zo ontstaat in „Dezer Dagen" de kloof tussen hen, die de ontmoeting met de levende God pre fereren en hen, die de voorkeur geven aan de tussenkomst van een instituut. En die kloof is met het begrip be trouwbaarheid niet te overbruggen. Zo, dat weten we weer. Tot Rotter dam is het niet doorgedrongen, dat de grootste kerkleiders zich in het publiek rouwmoedig op de borst ple gen te kloppen om hun schuld te be lijden, zonder daarmee aan gezag in te boeten. Een recent voorbeeld: Paus Paulus heeft bij de opening van de tweede zitting van het concilie tot de afgevaardigden van de christelijke gemeenschappen gesproken over de lange en bittere scheiding, waarna hij opmerkte: „Indien ons vanwege deze scheiding enige schuld zou moeten worden toegerekend, dan smeken wij God nederig om vergeving en aan de broeders zelf vragen wij indien zij menen door ons te zijn beledigd vergiffenis". De verlichte vrijzinnig heid van de N.R.Ct. heeft daar echter niets van gemerkt en meent nog, dat er alleen maar katholieken zijn, die nooit gehoord hebben, dat de kerk en haar leiders ook wel eens gefaald hebben. Het hoofd eens buiten steken en een frisse neus halen lijkt wel nodig. (Van onze verslaggever) Op dinsdag 10 maart zal prins Bern hard, zoals wij al hebben geschreven, werkbezoeken brengen aan Ossendrecht, Bergen op Zoom en Middelburg. Het be treft hier bezoeken, die de prins aflegt in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht. In Os sendrecht zal hij het depot opleidingen van de luchtdoelartillerie aan een in spectie onderwerpen. In Middelburg staat een bezoek aan de C.O.A.K. op het programma. Prins Bernhard zal de reis naar het zuiden bij goed weer waarschijnlijk per helikopter maken. Een en ander zal niet gepaard gaan met parades of enig officieel vertoon. Donderdagavond heeft de politie in Den Haag de 18-jarige delinquent W. F. B. aangehouden, die samen met een kameraad uit Rotterdam, W. H„ negen maanden geleden uit de tuchtschool te Breda is ontsnapt. Zoals wij al hebben gemeld is dc Rotterdammer al in Bre da gearresteerd. B. en H. hebben na hun ontvluchting van negen maanden geleden veej om zwervingen door Europa gemaakt. En kele dagen geleden konden beiden aan gehouden worden. Bij het transport naar de tuchtschool te Breda zagen ze ech ter kans weer de benen te nemen, Voor de Rotterdammer duurde de nieuwe vrijheid korter dan voor zijn Haagse kameraad. De laatste werd gearres teerd in de woning van zijn zuster in de Voltastraat in Den Haag. Hij was per trein naar Den Haag gereisd. Gisteren is hij naar de tuchtschool ie Breda overgebracht. (Advertentie) vlekken die I zelfs het beste was- middel laat zitten (Van onze verslaggever) Met ingang van 1 juli a.s. zullen bijna alle straatnamen in Waterlandkerkje ge wijzigd worden, zo is besloten tijdens een raadsvergadering. Men achtte de namen van de straten niet representatief voor de gemeente en zeker niet wijzend op een eventueel glorierijk verleden van Waterlandkerkje. Men bezigt tot nog toe gebruikelijke namen als Kerkstraat, West straat, Dijkstraat, Molenstraat en (Prin ses) Marijkestraat. De Marijkestraat zal voortaan de P.O. Boutensstraat heten, zulks omdat de moeder van deze bekende Nederlandse dichter afkomstig is uit Waterlandkerk- ie. De Kerkstraat wordt de Ds. Stuer- boutstraat. Ds. Stuerbout werd in 1668 vermoord in de voormalige kerk in de buurt van Goedleven, terwijl hij een godsdienstoefening leidde. Hij werd aan gevallen door vanuit België oprukkende soldaten. De Weststraat is omgedoopt in Elmarestraat, genoemd naar een kloos ter dat gedurende de middeleeuwen veel heeft bijgedragen aan de ontginning van gronden in de omgeving. De Dijkstraat wordt Kathaliinestraat. Kathalijne is een dorp. dat vroeger in de omgeving heeft gelegen. Dat heeft men ontdekt toen men onlangs opgravingen verrichtte. De naam Molenstraat zal gehandhaafd worden omdat de naam herinnert aan de molen, die vroeger aan het eind van de straat heeft gestaan. Op terugweg van verkeerscursus (Van onze verslaggever) Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur is op de Dongebrug, die de verbinding vormt tussen Raamsdonksveer en Geertruiden- berg, de 12-jarige Peter van Beek uit Geertruidenberg door een vrachtauto overreden en gedood. De jongen be hoorde tot een klas van dertig leerlin gen, die naar een verkeerscursus in Raamsdonksveer was geweest. Op de terugweg reden de leerlingen een voor een achter elkaar over de brug, Waarschijnlijk heeft het slachtoffer met zijn voorwiel het achterwiel van zijn voorganger geraakt en viel daarbij van zijn fiets. De jongen kwam onder het achterwiel van een juist passerende vrachtwagen van de expediteur N. A. uit Raamsdonksveer en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het r.-k. ziekenhuis te Raamsdonksveer vervoerd. De bestuurder van de vracht auto treft geen schuld. (Van onze verslaggever) Gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen heeft gisteravond in hotel Mees te Oud- Vossemeer voor de plaatselijke afde ling van de KVP een lezing gehouden over zijn reis naar Oost-Berlijn. Voorts werd de gelegenheid voor het stellen van vragen over o.m. de Schelde-Rijn- verbinding via de Eendracht aangegre pen. (Van onze verslaggever) Morgen zal in de basiliek van Hulst de jaarlijkse uitvoering plaatsvinden van Bachs Mattheus Passion. Bij alle uitvoe ringen die tot nu toe werden gehouden, kon zonder overdrijving worden vastge steld, dat deze keer het solistenkoor van uitzonderlijk gehalte is. De Christusfiguur wordt uitgebeeld door niemand minder dan Heinz Refhuss, die in Europa een grote naam heeft verworven. Naan Pöld vertolkt de evangelist en de sopraan- en alt-aria's worden gezongen door de bekende solis ten Elly Ameiing en Aafje Heynis. De kleinere partijen zullen worden vertolkt door tenor Willy van Hese en bas, Pe ter van der Bilt. Het koor is evenals het vorige jaar het Rotterdams Philharmo- msch Koor Toonkunst met de jongens koren uit Hulst en Rotterdam. De bege leiding is weer in handen van het Rot terdams Philharmonisch Orkest, terwijl de algehele leiding weer berust bij di rigent Kees Stolwijk. Ongetwijfeld zul len velen weer de kans waarnemen om het meesterwerk van Bach in deze basiliek met zijn prachtige akoestiek te gaan beluisteren. p^obert Kennedy ziet het resultaat van zijn missie in Oost-Azië in puin liggen. De wapenstilstand tussen Maleisië en Indonesië is verbroken. Hij heeft eigenlijk nooit goed gefunc tioneerd. Het is president Soekarno geen ernst geweest de strijd op Borneo te staken. Hij handhaafde de guerrilla's op vreemde bodem en bleef ze bevoor raden. Geen zichzelf respecterende regering kan zo iets over haar kant laten gaan. Abdoel Rachman van Ma leisië heeft geduld gehad. Hij stuurde onderhandelaars van conferentie naar conferentie. Maar er viel met Soekarno geen land te bezeilen. Hij beet zich vast in zijn confrontatiepolitiek, die hij veel belangrijker vindt dan het lenigen van de hongersnood op Java. Nu zal Washington zich opnieuw moe ten bezinnen op zijn houding tegen over Indonesië. Er is de nodige druk uitgeoefend om Soekarno te bewegen tot lippendienst aan een wapenstil stand. Nu woord en daad zo ver uit elkaar liggen, kan Amerika zich voor de gek gehouden voelen. Nog altijd echter blijft het aarzelen een ferme houding aan te nemen tegenover Dja karta. De vrees dat Indonesië zich anders voorgoed zou wenden tot het Oostelijk blok, heeft steeds een poli tiek van toegeeflijkheid voorgeschre ven. Het kan echter ook de spuigaten uitlopen. Dat ogenblik dunkt ons nu toch onderhand gekomen. £)e socialistische oppositie heeft hij het belastingdebat een goedkope rol gespeeld. Ze had eigenlijk geen doorslaggevende bezwaren tegen de verhoging van de accijns op sigaretten en benzine, maar via een motie (die werd verworpen) verzekerde ze zich toch van een motief vóór afwijzing. Hiermee kan ze nu mooi weer gaan spelen tegenover sigaretten-rokende en benzine-kopende kiezers. Zoals ook de heer Koekoek gaat doen blijkens zijn openhartig woord: „Als ik vóór de accijnsverhoging van sigaretten en benzine stem, durf ik mijn kiezers niet meer onder ogen te komen." Nu kun nen de socialisten en de Koekoekianen gezamenlijk de boer opgaan, om hun voortreffelijkheid met hetzelfde argu ment aan te prijzen. Minister Witteveen hoopt echter in ieder geval vóór de volgende verkie zingen een verlaging van inkomsten en loonbelasting op zijn naam te schrij ven. Merkwaardig genoeg zijn het juist de loonsverhogingen, welke daarvoor een sterk pleidooi voeren. Alle belas tingplichtigen voelen, hoe hun tien of vijftien procent meteen voor een deel door de fiscus wordt ingepikt. In de middenklassen zelfs voor een aanmer kelijk deel. Dit maakt samen met het oplopen van de prijzen de salarisver hoging in menig geval zo goed als illusoir. Dit lijkt op roof. Men is het er over eens, dat er in ieder geval iets aan gedaan moet worden. Er zal dan ook al binnen afzienbare tijd een wetsontwerp met betrekking tot deze zaak op tafel liggen. De datum wordt met ingevuld, want een belastingver- laging nu zou maar weer een nieuwe impuls geven aan de bestedingen Manneer het geschikte ogenblik dan wel komt? Eigenlijk zou ze het best passen bij een flauwte in de conjunc tuur, die met belastingverlaging weer opgekikkerd zou kunnen worden. Mis schien dat het voorjaar 1965 al zo ver is. In ieder geval: nu maar uit kijken naar die flauwte... Met ingang van 31 mei 1964 la aan de heer M. S. van Hekke uit Wemel- dinge, werkzaam als hoofdopziener bij de visserijpolitie in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd eervol ontslag verleend.

de Stem | 1964 | | pagina 3