Walcheren U Boerenschuur in tot de grond toe Dinteloord afgebrand „DAMES" BEWERKTEN ELKAAR NA DE DANS Nog 1 in d Zeeuwsch-Vlaanderen ZUID-BEVELAND GESLAAGDE EXPOSITIE VAN PIET BULTHUIS IN MIDDELBURG UNIC LUCTOR Race va) naar bijl GEMEENTERAAD DEED DE RONDE WARENHUIS voor Dagblad De ^tem voor al uw autobanden Tivoliweg 63 Hulst Tel. 01140-2461 DOKTERSDIENSTEN DIERENARTSEN In een Middelburgs café Geldboete door politierechter op gelegd Tuinbouwmiddag voor Tholen Drie biertjes Op het hoofd Schade wordt op een ton geschat de ECHTE HOGE gisting HOOGWATER Vandaag Morgen Maandag N.V. SJ^ENWRGJJANK© SCHOOLZl Plannen vi tenminste nieuwe ba< Roost DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 MAART 1964 VLISSINGEN (Van onze verslaggever) Onder leiding van burgemeester mr. B. Kolff heeft de nagenoeg voltallige Vlis- singse raad vrijdag per bus een excursie gemaakt door de gemeente. Bezichtigd werden in aanbouw zijnde of juist vol tooide gemeentelijke gebouwen en wer ken. Alvorens men in Britannia samenkwam voor de koffie, werd een bezoek gebracht aan het pompstation bij de watertoren. De heer D. Stam, directeur van de dienst gemeentewerken, gaf er een technische explicatie over het station, dat bijna ge heel onder de grond is gebouwd. Latei- op de morgen vond de onthulling plaats van de naamplaat op de Wethouder Can Poperingbrug door de weduwe van de wethouder, mevr. C. v. Popering-Krijger en door twee kleinkinderen. Burgemees ter Kolff memoreerde ter gelegenheid van deze plechtigheid de vruchtbare ar beidstijd van wethouder Van Popering, die van december 1945 af ruim 16 jaar wethouder van Vlissingen is geweest, de langste tijd op de post openbare werken. De nieuwe brug is de grootste en voor naamste toegangsweg tot het in uitvoe ring bijnde uitbreidingsplan „Paauwen- burg" waar momenteel rèeds 400 mensen wonen. Het initiatief tot onthulling van de gedenksteen is gekomen van de raad. Wethouder Van Popering heeft vooral veel bijgedragen tot de herbouw van de gemeente en heeft ook bemoeienis gehad met de voorbereidingen van het plan „Paauwenburg". Ook hier werd een pompstation bezocht. Het programma voor de lunch bestond verder uit een bezoek aan de gemeente werkplaats aan de Glacisstraat waar 30 man personeel voor de gemeentelijke on derhoudswerken zorgt. De werkplaats, vroeger aan het Waaigat gelegen, heeft nu de beschikking over een ruim en mo dern onderkomen. Na de lunch bestond het programma uit bezoeken aan de nieu we gemeentelijke sociale werkplaats en aan het nieuwe gemeentehuis. De sociale werkplaats, kosten zeven ton, zal vermoe delijk in april in bedrijf kunnen wor den gesteld. In het nieuwe stadhuis kreeg men nog maar moeilijk een indruk van hoe het allemaal worden gaat. Enkele af delingen zijn weliswaar nagenoeg ge reed maar het geheel heeft nog veel weg van een donker labyrinth waar haast niet uit te komen is. De „oriën- tatieritwerd besloten met een bijeen komst in Noordzeeboulevard. Westkapelle FILM VOOR REDDINGSBRIGADE In het Hervormd Jeugdgebouw orga niseerde de afdeling Westkapelle van de Nederlandse bond tot het redden van (Advertentie) olbenbeac^eh m o ri L Korte Nieuwstraat 21 Hulst - Tel. 2478 drenkelingen een propaganda-filmavond, die goed bezocht was. Na een openingswoord door de voor zitter der afdeling, dokter M. Huygens, sprak de 83-jarige heer Schmidt een pro- pagandaspeech, waarna enkele mooie films werden vertoond. 's Middags waren voor de drie hoogste klassen der beide scholen ook enkele films vertoond. De afdeling Westkapelle is gesticht on der auspiciën van de V.V.V. Westkapelle, met financiële steun van de gemeente. (Advertentie) Hulst HUISHOUD WEEK Zie speciale folder Speciale aanbiedingen 100 gram SNIJWORST 0.39 1 kg MARGARINE 0,98 Aardenburg schieting In het sportpaviljoen bond de lucht buksvereniging „De Missers" de strijd aan met de luchtbuksverniging Breskens. De Aardenburgers behaalden met gering verschil de overwinning, met 808 tegen 801 punten. De uitslag werd: voor „De Missers": J. Hough 163 p., K. de Koeijer 162 p., J. de Cocq 162 p., C. van Her- mon 161 p., W. Cauwels 160 p. Voor Breskens: O. de Witte 171 p., I. Verduijn 166 p., R. Reijnvoet 157 p., L. Ooster- brugge 154 p., L. Sigmond 153 p. De prijs voor de winnaar, een verzilverde lau wertak, bleef dus bij de thuisclub. De beste schutter van iedere vereniging kreeg een medaille. De geluksschieting, die4 daarna plaats vond, werd gewonnen door K. de Koeijer van „De Missers". Eede BELONING VOOR MOEDIG GEDRAG Donderdag zal de burgemeester van Westkapelle, de heer Th. H. de Meester aan een leerling van de r.-k. school te Eede een cadeautje uitreiken, als blijk van dankbaarheid voor zijn moedig op treden bij een moeilijke verkeerssituatie. De heer De Meester zal deze uitrei king verrichten in zijn functie van voor zitter van de Veilig-Verkeer-Vereniging, district Zeeland. Heikant NAAICURSUS Er is een naaicursus georganiseerd door de huishoudelijke voorlichting van de streekverbetering Koewacht e.o. Vijf tien dames nemen er aan deel. De cursus wordt gegeven door mej. van Laarhoven uit Goes in dienst bij de huishoudelijke voorlichting ten plattelande. VOLKSTUINWEDSTRIJD In Hellestraat (B) werd een wedstrijd voor volkstuinen gehouden door de ver eniging „Het werk van den akker". Uit Heikant hebben verschillende personen hieraan deelgenomen. Een mooi resul taat behaalde onze dorpsgenoot R. Mar tinet. Van de 20 deelnemers wist hij de volgende prijzen in de wacht tc slepen: 7e bij de groenteteelt, 5e bij de bloemen, 4e bij de fruitteelt. Koewacht JAARVERGADERING KATH ACTIE In Don Bosco heeft de ivath. Actie af- deling vrouwen haar algemene jaarver gadering gehouden, die, gezien het koude weer, ni^t zo druk bezocht was als voor gaande jaren. Rector van Loon te Hulst heeft een lezing gegeven over ^Pales tina", waarnaar aandachtig werd ge luisterd. bestuursverkiezing toneelvereniging In de algemene jaarvergadering van de plaatselijke toneelvereniging ,,Tot nut en genoegen" werden mej. Mabel Matthys en Arn. Kips gekozen tot nieu we bestuursleden. De heren H. Flos en A. van Laere hadden ontslag genomen GOES VOORSTEL VERKOOP VAN OUDE AMBACHTSSCHOOL In overeneenstemming met de wensen van het bestuur van de vereniging „De Ambachtsschool" stellen b. en w. de raad voor de oude ambachtsschool aan de Westwal met de bijbehorende grond tegen boekwaarde over te nemen en ter beschikking te stellen voor industriële doeleinden, terwijl de woning met erf verhuurd kan worden aan de huidige bewoner. VOORSTEL TOT VERKOOP VAN OUDE LANDBOUWCENTRUM B. en W. en de Rijksgebouwendienst hebben overeenstemming bereikt over de verkoop van het Landbouwcentrum aan de Westsingel. Dit landbouwcentrum heeft de gemeente reeds in 1961 aan de Rijksgebouwendienst verhuurd. Het ge bouw wordt uitsluitend door het rijk (Advertentie) BREDA* BERGEN op ZOOM OOSTERHOUT Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES. Eerste redacteur Exploitatie voor Zeeland: inspectie Zeeland. F DE LIGT L. K. M DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 HULST Redacteuren voor Zeeuwsch-Vlaanderen: P. G. KUYPERS, tel. 2377 Hulst (privé 3327) W. WOLTERS, tel. 2377 Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU tel. 6252. Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 214 mm gewone advertenties. BÜ contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ot minder 1 1,— elke regel meer f 0.25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1.60 en 0.60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. gebruikt en alle veranderingen daaraan moeten door gemeentewege worden aan gebracht en m de huurprijs verrekend worden. Om aan deze omslachtige handelingen een einde te maken, menen b en w in een raadsvoorstel aan de raad, die op woensdag 18 maart bijeenkomt, dat het aanbeveling verdient om het gebouw met de bijbehorende grond aan de huidige gebruiker te verkopen, g halvastenbal „jong goes" inftu?fdagw^8 ™aart' houdt de r-k- J1 iK "Jong G°es na haar bijzonder geslaagde carnavalsbal in de Prins xan Oranje halfvastenbai. Het bestor van .1 zich voor deze avond verzekerd Innth "jerking van de bekende ryvan Belkom Uit TÜburg' °'lv' Ha» Op vrijdag, 20 maart a.s„ zal het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en van de Tweede Kamer, de heer J. M. ,A. C. van Dongen in de Jeugdhoeve s-Heerenhoek een lezing houden over Oost-Berlyn en zijn problemen. De lezing wordt toegelicht met de vertoning van kleurendia's. s-Gravenpolder gymnastiekdemonstraties De leden van de gymnastiekvereniging „D.A.W. hebben in het gymnastieklokaal van het scholencomplex onder leiding van mej. N. T. Hulshof en de heer J. de Bel een aantal demonstraties gegeven. Ook de afdeling heren van de vereniging „Volharding" te Goes hebben aan de rekstok, op paard en brug hun capaci teiten laten zien. Voor deze demonstra ties bestond flinke belangstelling. Kapelle z.l.m.-vergadering Onder leiding van de heer J. van Overbeeke hield de afdeling Kapelle van de Z.L.M. haar algemene jaarverga dering. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht van de gang van zaken in het afgelopen jaar, welk overzicht uiteraard in mineur ge steld was in verband met de minder gunstige gang van zaken in vele onder delen van de land- en tuinbouw. Uit het jaarverslag van secretaris J. D. Ganseman bleek dat het ledental stabiel is gebleven. Het bedraagt 85 en er zijn 14 begunstigers. Penningmeester J. Sinke kon melding maken van een voordelig saldo over het afgelopen jaar.. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Sinke en J. L. de Jager her kozen. (Advertentie) uit het bestuur/ De periodiek aftredende bestuursleden A. de Coninck en J. Jan sen werden herkozen. Omdat de heer Flos voorzitter was, zal het bestuur on derling een nieuwe voorzitter kiezen. Be sloten werd dat elke eerste maandag van de maand een werkavond zal wor den gehouden door de leden der vereni ging. Sas van Gent Grondverkoop De raad behandelde de verkoop van de laatste stukken grond van het plan noordwest. De raad besloot aan de gebr. Maenhout een bedrag van 53.229 uit te keren en aan de erven Neyt 52.360,50. SPREEKUUR MAATSCHAPPELIJK WERKSTER De maatschappelijke werkster, mevr. Savelkoul-Claessens, die sedert enkele maanden in dienst van het Interparo chieel Charitatief Centrum voor Sas van Gent, Westdorpe en Philippine werk zaam is, zal voorlopig elke dinsdag vanaf 9.15 tot 10.00 uur in de Zuidstraat 17, spreekuur houden. Aanvragen, welke verband houden met gezinszorg, kunnen dan behandeld worden. BILJARTCOMPETITIE Op vrijdag 13 maart a.s. zal de Sasse biljartclub „Krijt op tijd" een uit-wed- strijd tegen de Terneuzense biljartclub „De carambole" spelen. Op 14 maart a.s. moet „Krijt op tijd" uitkomen tegen H.B.C. Hulst. Deze Hulsterse biljart club heeft enkele biljarters van de bo venste plank ip haar midden, zodat dit een veelbelovende wedstrijd zal worden. Vogelwaarde Raad snel door agenda (Van onze verslaggever) De raad heeft zich gisteravond in een vlot tempo door een nogal uitgebreide agenda gewerkt: alle voorstellen van b. en w. konden de goedkeuring van de raadsleden wegdragen en er werden slechts weinig aanmerkingen gemaakt. Slechts tijdens de rondvraag kwamen de tongen even los. De wijziging in de uitkerings- en pen sioenverordening van de wethouders werd goedgekeurd, tegen de aanschaf van een toga voor de ambtenaar van de burgerlijke stand had men geen be zwaar, evenmin tegen de uitgave van een gemeenteblad voor de inwoners van de gemeente, en het houden van ge- spreksavonden in de verschillende kerk dorpen, als tegen de verkoop van drie stukken grond in het uitbreidingsplan voor de bouw van evenzoveel wonin gen. De verharding van het dorpspad bleek een bij iedereen levende wens, dus gaat zulks bij raadsbesluit gebeu ren. De verschillende onderwijsinstel lingen kregen de voorschotten voor de exploitatievergoedingen 1964, er werden vergoedingen aan scholen vastgesteld, het subsidieverzoek van de V.K.A.J. werd ingewilligd en de gemeente stelde zich garant voor een door Vogelwaarde aan te gane geldlening. Tijdens de rond vraag werd er o.m. op gewezen, dat de zandopslagplaats van de gemeente on gedierte herbergt. De rattenbestrijder zal er op afgestuurd worden. Waterlandkerk je Burgmeester verzorgmgspeil gemeente moet omhoog (Van onze correspondente) Bij de aanvang van de vergadering van de raad van Waterlandkerkje heeft de voorzitter het overlijden van de heer C. M. Zuijdweg, in leven directeur van de gemeenschappelijke technische dienst in West Zeeuwsch-Vlaanderen gememo reerd. De voorzitter heeft vervolgens een terugblik op 1963 geworpen en het oog gericht op 1964. „Ondanks de dreiging van opheffing van de gemeente moet alles in het werk worden gesteld tot handhaving en ver dere ontwikkeling van het verzorgmgs peil van de gemeente", aldus de voor zitter. Hij wees ook op het belang van uitbreiding van de woningvooraad en betreurde de geringe toewijzing van wo ningen aan plattelandsgemeenten. Een verheugend feit noemde hij de samen werking van de meeste gemeenten in West Zeeuwsch-Vlaanderen met betrek king tot het ophalen van huisvuil. Bin nenkort zal de gemeenschappelijke rege ling wel tot stand komen en kan het centrale ophalen van vuilnis starten. Er komt schot in de verbetering van de openbare verlichting van de wijk Tur- keije. Aan de vereniging voor instrumentale muziek te Middelburg werd een subsidie van f 10.- verleend. In verband met de woningbouw wordt het tijd, aldus werd duidelijk, uit te zien naar meer bouwrijpe grond voor het ver. der realiseren van het uitbreidingsplan. Dit vooral met het oog op de bouw van goedkopere woningen. Met de steden bouwkundige zal hierover nader overleg gepleegd worden. Het verzoek van de stichting voor het lager landbouwonderwijs in West Z. Vlaanderen om een jaarlijkse subsidie van f 12,50 per leerling van de gemeen te resulteerde na discussie in het besluit tot continuëring van de subsidie a f 35.- per jaar. Deze subsidie, die gedurende veertig jaar is toegezegd, loopt dit jaar af. Dit weekeinde nemen de volgende artsen waar: voor Axel dokter Boor, voor Kloosterzande dokter Terburg, voor Cad- zand, Retranchement, Sluis en Zuidzan- de dokter De Meyer uit Sluis, tel. 366; voor Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer, St. Philipsland en Nieuw-Vossemeer de doktoren Menger uit St. Philipsland en dokter Duynker uit Tholen; voor Aar denburg en Oostburg dokter De Bruycke- re uit Oostburg, tel. 01170-2323; voor Terneuzen dokter Hooing;Middelburg, Ruiter (2637); Vlissingen, Van Dijk (3459); Goes, v.d. Werff (7451); Borssele en Nieuwdorp, Kiviet (01105-203); Hoe- (01193-262)Driewegen en 's-Heerenhoek, Lucas Luyckx (01105-280); 'sHeer Arends- kerke, Wolphaartsdijk, Heinkenszand, Vos (01198-231)Kruiningen, Hansweert, Krabbendijke en Rilland-Bath, De Beij (01130-344). APOTHEKERS Goes, E. Geirnaerd (5255)Middel burg, v.d. Boogert (2789); Terneuzen, Hamann (2060); Vlissingen, v.d. Kleine Mulder (2730). Dit weekeinde nemen de volgende die renartsen waar: voor Hulst en Nieuw- Namen de heer De Nijs uit Hulst; voor Oostburg en Sluis de heer v. Veen uit Oostburg, tel. 01170-2693; voor Axel, Zaamslag en Sas van Gent de heer De Haas uit Zaamslag; voor Zuid-Beveland Boneschanscher, Kruiningen (01130-233). „Ja, kijk, edelachtbare, daar zal ik u nu eens een verhaal over vertellen". Met deze woorden begon de landbouwer H. L. N. uit Poortvliet voor de politie rechter te Middelburg, mr. C. E. Coester, zyn geschiedenis. Hem was ten laste ge legd, dat hij op 5 december van het vo rig jaar in Poortvliet een aantal tegels had weggenomen, die aan de Provinciale Waterstaat toebehoorden. N. had vol gens het proces-verbaal verklaard, dat hij wel wist, dat die tegels hem niet toekwamen, maar er lagen er daar zo veel. „Het is stom van mij geweest, ik heb er niet bij nagedacht", aldus N. Voor de rechter had hij echter een heel ander verhaal. Hjj verklaarde, dat hij, toen hij die bewuste donderdagmid dag langskwam, iemand had zien staan bij de tegels. Op zijn vraag, of hij „van het werk" was, antwoordde de "man „Dat zou best eens kunnen". N. had toen ge vraagd of hij een aanttal tegels kon ko pen. Ze waren het eens voor f 15,De koper betaalde tien gulden en zou in de loop van de week langskomen om de resterende vijf te betalen. Toen hij dit wilde doen, bleek de aannemer een heel ander iemand te zijn, die van de zaak niets afwist. Omdat de verklaringen van N. in het porces-verbaal en tijdens de zitting nogal uiteenliepen, besloot de rchter de zaak aan te houden om de verbalisant en de aannemer nog eens te horen. In het kosthuis van de Middelburgse handelsagent J. v. d. S. was wegens het niet betalen van de elektriciteitsre kening de stroom afgesloten en de meter verzegeld. V. d. S. had toen de zegels verbroken en de stroom op zodanige wijze weer aangesloten, dat de stroom niet meer door de meter liep, waardiir het huis van elektriciteit werd voorzien, zon der dat de meter dit registreerde. De of ficier van justitie eiste, gezien het feit v. d. S. al meerdere malen veroordelin gen wegens diefstallen had gehad, een maand onvoorwaardelijke gevange- De werkgroep tuinbouw van de be- drüfsvoorlichtingsvereniging voor Tho len en St.-Philipsland gaat op dinsdag 10 maart a.s. in het „Holland Huis" in Scherpenisse een tuinbouwmiddag voor het eiland Tholen organiseren. De heer G. C. de Rijk, secretaris van de afdeling Tuinbouw van de Z.L.M. spreekt over „Waar naar toe met de Thoolse tuinbouw". Er zal een prijsuitreiking zijn van de aaidbeien. selectiewedstrijd 1963 en na «ie pauze bespreekt een forum de vragen, die door de aanwezigen schriftelijk of mon deling zijn of worden gesteld. Dit fo rum stapt onder leiding van de rijks- tuinbouwconculent ir. L. Vellekoop, nisstraf. „Maak er alstublieft een voor waardelijke straf van, desnoods twee maal zolang. Ik kan zolang niet weg uit mijn zaken", pleitte de verdachte voor zichzelf. Mr. Coester wilde hier wel rekening mee houden en veroordeel de v. d. S. tot veertien dagen onvoor waardelijk. De koopman C. V. uit Middelburg was onder de bekende invloed op de fiets aangetroffen door twee hoofdagenten van de Middelburgse gemeentepolitie. Ver dachte had volgens zijn zeggen maar drie biertjes op, maar hij was oververmoeid geweest. De officier had niet veel oor voor de beweringen van de verdachte en eiste f. 60,subs. 12 dagen. De po litierechter vonniste conform. De Vlissingse zeevaartscholier G. P. moest terecht staan omdat hij op 14 de cember 1963 in een café in Vlissingen een stomp had uitgedeeld, waardoor zijn tegenstander J. met enkele stukgeslagen tanden op de grond viel. Toen J. en P. een woordenwisseling kregen, had, vol gens getuige R. A. F. uit Vlissingen, P. op een gegeven moment J. bij de keel gepakt. J. wilde daarop de arm van P. wegslaan, maar doordat P. achtuit week, miste hij. P. gaf J. hierop een slag op de mond, waarop J. op de grond viel. Als getuige a decharge had P. meegebracht de zeevaartscholier H. V. Volgens deze getuige wilde J. de arm van P. niet wegslaan, maar wilde hij P. een stomp in het gezicht geven. De slag van P. was dus zuiver noodweer geweest. De offi cier vond echter, dat uit niets was ge bleken dat verdachte uit noodweer had gehandeld en eiste f. 50,subs. 10 da gen. De rechter maakte er 40,subs. 8 dagen van. Toen de 17-jarige L. de W. uit Mid delburg met haar zwager C. B. in een café aan het dansen was, stootte zij daarbij per ongeluk tegen mevr. J. J.-E. aan. Even later werd het meisje aan de telefoon geroepen. Toen zij te rugkwam van de telefoon, begon mevr. J. te schelden en na enkele klappen over en weer sloeg zij liet meisje met een bierfles zodanig op het hoofd, dat zij bewusteloos en bloedend neerviel. De verdachte, die niet ter zitting was verschenen wérd bij verstek con form veroordeeld tot 75 subs. 15 dagen. (Van onze verslaggever) Vrijdagvoormidclag om 10 uur is brand ontstaan in de boerenschuur op het erf van de familie Rademakers aan de Noordzeedyk te Dinteloord. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat slechts een klein gedeelte van de in de schuur ondergebrachte land bouwmachines, alsook het zaai- en pootgoed in de vlammen verloren gin gen. De stevige wind wakkerde het vuur sterk aan. Het rieten dak en de gro tendeels houten schuur brandden dan ook als een fakkel. De brandweer uit Dinteloord kon tegen deze vuurzèe wei nig uitrichten. Dankzij de gunstige windrichting liepen het woonhuis cn de bijgebouwen geen gevaar. De schade moet op ongeveer f 100.000 worden geschat. Het pand is tegen brand verzekerd. De boerdery is eigendom van de heer Van Heyst uit Heerle. Er zou zeer binnenkort een andere pachter op de boerderij komen. Na een kort begroetingswoord van de heer B. Carrière, directeur van boekhan del van Benthem en Jutting te Middel burg, in welker kunstzaal de expositie gehouden wordt, opende gistermiddag mr. dr. A. Mes, lid van G.S. en voorzitter, van de Zeeuwse Culturele Raad, de jubileum expositie van de Zeeuwse schilder Piet Bulthuis. De heer Mes vond, dat sinds de overheid zich door middel van sub sidies om de kunst bekommert, de sec tor der beeldende kunsten in verhouding tot die van muziek en toneel wel wat te kort gekomen is, in Zeeland zelfs ook wat de tentoonstelingsmogelijkheid be treft. Daarom dankte de spreker de heer Car rière, dat hij het zaaltje boven zijn boekhandel als expositieruimte ter be schikking heeft willen stellen. Zonder zich verder aan een artistieke waardebe paling te wagen, prees de spreker de kalmte en de rust, die er van het werk van Piet Bulthuis uitgaan, die zowel vanwege zijn pedagogische als creatieve kwaliteiten jarenlang een voortreffelijk representant van het Zeeuwse kunstle ven is geweest. Hij wenste hem dan ook veel succes en nog vele exposities na deze toe. Na een hartelijk dankspeechje van de kunstenaar zelf, gericht tot de heren Mes en Carrière en enkele col lega's. die hem bij de inrichting van delze expositie terzijde hadden gestaan, be gonnen de vrij talrijke aanwezigen hun rondgang langs het tentoongestelde werk. Laat ons onmiddellijk vaststellen dat dit werk van de 65-jarige die men deze leeftijd overigens nooit zou durven ge ven, zich nog altijd in opgaande lijn be vindt dat het werk uit de laatste ja- r enweer een verdieping en verrijking betekent vergeleken bij dat van enige tijd geleden, en dat geldt zowel de fac tuur van zijn schilderijen als Bulthuis* visie op de dingen. Op de dingen inderdaad, want het zijn levenloze dingen, waarmee de schilder ons confronteert. Op paneeltjes en schil derijen uit een tijdperk van omstreeks 1930 tot heden. Ofschoon Bulthuis ook andere genres als landschappen en por tretten beoefent, komt het ons voor, dat zijn stillevens altijd tot zijn sterkste, en meest wezenlijke uitingen hebben be hoord. Want de aandacht voor de kleine stille dingen, of het nu een paar toma ten zijn of een homp brood, wat gedroog de bloemen, appels, een kroes of de ste nen, schelpen en wieren, die men aan het strand voor de voeten vindt, is Bult huis ingeboren. Zij boeien en intrigeren hem als objecten, waarin iets van het oergeheim van de schepping verborgen is. Maar hij tracht dit geheim niet ana lytisch te doordringen. Hoewel hij de materie en de vorm zo duidelijk moge- Hik laat spreken, blijven ze toch omhuld door de liefde en bewondering van de schilder, die daarmee te kennen geeft het levensgeheim als zodanig lief te heb ben. De doeken Vogelnestjes en Stenen zijn in dit opzicht geslaagde specimen van Bulthuis' kunnen in een donkere gamma, lichter van toon, behoren daar toe ongetwijfeld ook Herfstrestanten of Bakje met Tomaten. Niet altijd slaagt Bulthuis erin, zijn stillevens te rang schikken op de wijze, die in overeen stemming is met de aard der voorwer pen. Men ziet in zijn stenen- en schel penstillevens of die welke bloemen of natuurobjecten samenbrengen soms een al te ordenende systematiserende hand die koste wat kost het vlak wil vullen. Het gevolg daarvan is, dat het geheel dan een zekere stijfheid en gedwongen heid uitstraalt. Maar zelfs dan nog kan men genieten van de liefde, de zorg en de metierbeheersing waarmee de din gen elk afzonderlijk op het doek of het paneel gebracht zijn. -Altijd bemerkt men bii Bulthuis het element tijd, dat de mens nodig heeft om een ding wer kelijk met zijn hele wezen te ontmoe ten. De op tafels onder glas uitgelegde landschaptekeningen in gewassen Oost- indische inkt vormen een uitstekende aanvulling op de aanwezige stillevens. Geven de laatste ons details uit de na tuur, de landschappen tonen ons het ge heel van de natuurwerkelijkheid, in ca- su het Limburgse landschap waarvan Bulthuis de heuvelende zwier telkens met enkele lijnen en partijen voortref felijk heeft weten op te roepen. Kortom een expositie, die een hartelijke geluk wens waard is. Aan de kunstenaar zowel als aan de inrichter. WILLEM ENZINCK Zr. BASILISSA (102) TACHTIG JAAR IN HET KLOOSTER (Van onze correspondent) Nadat zij twee jaar geleden op 5 januari 1962 haar honderdste ver jaardag heeft gevierd, gaat zuster Ba- silissa Heister morgen in het Moe derhuis van de congregatie der zus ters van J. M. J. te Den Bosch haar tachtigjarig kloosterjubileum vieren. Deze viering zal op halfvasten in de intieme kring van de kloostergemeen schap plaats hebben. De honderdste verjaardag werd luisterrijk gevierd. Zuster Basilissa mocht toen mgr. Bekkers en burgemeester mr. R. Lambooy onder de zeer velen reke nen, die haar kwamen gelukwensen terwijl ze een telegram ontving van paus Johannes. Vrijwel haar gehele kloosterleven heeft zuster Basilissa in de missie van Indonesië doorgebracht, zonder ooit met vakantie in Nederland te zijn terug geweest. Bij haar vijftig jarig jubileum in de missie werd zij door de koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Van die missie-periode heeft zij de jaren 1942 tot 1945 in een Japans interne ringskamp doorgebracht, doch haar sterke gestel maaktè het mogelijk dat ze al spoedig daarna haar arbeid kon hervatten. Zes jaar geleden is ze naar Neder land teruggekomen en ware het niet dat ze door haar hardhorendheid, tij dens de troebelen op Celebes het daardoor gevaar voor haar leven be- luchtalarm niet meer kon horen en gon te lopen, dan zou haar activiteit daar nóg niet zijn neergelegd. Thans vertoeft zij in het klooster voor be jaarde zusters van de congregatie aan de Postelstraat te Den Bosch. (Advertentie) Op de foto de resten van de land- bouwschuur, die vrijdagmorgen onder Dinteloord geheel door brand verloren ging. (Advertentie) Morgen, zondag 8 maart is het hoog. water te Hansweert om 10.09 en 22.47 uur; Terneuzen 9.38 en 22.16 uur; Vlissingen 9.12 en 21.52 uur; Wemeldinge 10.33 en 23.22 uur. Maandag, 9 maart is het hoogwater te Hansweert om 11.24 uur; Terneuzen 10.53 en 23.30 uur; Vlissingen 10.26 en 23.05 uur; Wemeldinge 12.02 uur. BRESKENS Casino 19.30 uur Toneelavond ZUIDDOKPE A. Apers 15 uur TBC-schieting HEIKANT F. Saman 18.30 uur Top biljartprijskamp AXEL Het Centrum 20 uur Eerst de vrouw tjes, 14 j. SAS VAN GENT Olj'mpïa 20 uur Barabbas IJZENDIJKE Hof zicht 20 uur Invasie op Guam, 14 1. TERNEUZEN Luxor 20 uur Lawrence of Arabia, 14 j. OOSTBURG Ledel 20 uur Stripgirls in Soho, 18 j. DE KLINGE Cinema v. Dijck 19.30 uur Cabaret GOES Juliana Dansen ST. JANSTEEN Wït-Gele Kruisgebouw 14 uur EHBO- wedstrijd ANTWERPEN KVO 20 uur De Parelvissers HEIKANT F. Saman 14.30 uur Schieting AXEL Het Centrum 15.45 uur Eerst de vrouw tjes, 14 j.; 20 uur De deugd en de on deugd, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 15.30 en 20 uur Barabbas HULST Bioscoopgebouw 14; 17 en 20 uur Hatari S. Blommacrt 15 uur Sehieting P. Leeracrt 19 uur Grote prijskaarting Zaal van Oosterom 19 uur Groot hali- vastenbal IJZENDIJKE Hofzicht 17 en 20 uur Invasie op Guam, 14 j.; 19 uur Dansen TERNEUZEN Luxor 14.30 en 20 uur Lawrence of Arabia, 14 j. OOSTBURG Ledel 14 uur Tankbataljon, 14 j.; 16.30 en 20 uur Stripgirls in Soho, 18 j. ZANDBERG P. Leeraert 15 uur Schieting STOPPELDIJK P. Compiet 19 uur Groot bal HENGSTDIJK I'. van D"jk 15 uur Schieting MOERBEKE-KOEWACHT J. de Guchteneire 15 uur Schieting KEPELLFBRUG C. de Kindt Schieting DE KLINGE Cinema v. Dijck 15 en 19.30 uur Su zanne ZUIDDORPE M. de Cock 14.30 uur Schieting staan de wip KOEWACHT V.J. Thijs 15 uur Schieting KLOOSTERZANDE 14.30 uur Schieting staande wip Wil lem Teil PHILIPPINE Haers 14.30 uur Schieting WESTDORPE Troutzaerte Expositie Aart Roos ANTWERPEN KVO 14.30 uur Het meisje uit de Far- West; 20 uur Capriccio BRESKENS De Uitkomst 20 uur Jaarverg. Schelde- stroom ZUIDDORPE A. de Block 15 uur Jaarmarktschieting M. de Cock 14.30 uur Schieting staan de wip. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Hatari TERNEUZEN Luxor 20 uur Lawrénce of Arabia, 14 j. DE KLINGE Cinema v. Dijck 19.30 uur Suzanne BANKBOEKJES Terneuzen: Kerkstraat 13, tel. (01150)—37 74 Hulst: Zitdag Steenstraat 20 Ir. J. Geerling uit Dat klinkt misschien wl Nederlands snelste mal uitmuntend polo-spelerl bondsi'aad van de KNZJ KNZB. Zulks impliceert! is van het behalen vanl Wanneer het hoofd van van schoolzwemmen en )l stuurt men er doorgaai I ervaring uitgewezen, zoj praten. Het leren zwemmen do<| acht de heer Geerling van zoals hij pleegt op te merkeil zwemdiploma in Zeeland. In zienlijk minder dan de aantall de heer Geerling zich uiteraa|j relatief niet eens zo heel ergl Maar waarom ligt het aanl vaardige kinderen" betrekk<| Een vraag, waarop we sari heer Geerling een zij hl antwoord zullen trachten .te gl al aan de hand van het aanlf bare zwembaden in de pro| land. Het aantal zwembaden in Vlaanderen is negen Dat wil j er ongeveer een zwembad op sen is. Dat is op het eerste ooi kleurige toestand. Wanneer rl in aanmerking neemt, dat da den over een grote oppervll spreid liggen, is men geneigc anders over te gaan denken, de huidige constellatie moet m de eerste manier bezien en we hier beslist goed", aldus Geerling. En daarmee basta. Hulst heeft een uitstekend bad, Axel een iets minder go inmiddels reeds veel verbetei in de „Kreek", Sas van Gent ee voorbeeld van een uitstekend bad, Terneuzen eveneens; Ho zwemwater in het recreatieplai man". Sluis en Aardenburg b beschikking over een zwemge Zwemmen in schoolverb als afsluiting het behalen diploma is van groot bel

de Stem | 1964 | | pagina 2