Chaos niet denkbeeldig geacht Schadepost voor bouwvakkers Nelissen: ze lieten ons kletsen Constantijn beëdigd na dood van Zigeunerkamp in Auschwitz was wel de gruwelijkste hel 11voor u J Koninklijke familie wil hu welij ksplechtigheden in en rondom Soestdijk CARLOS MET FAMILIE IN BRABANT Amerikaanse ruimtevlucht met twee man Op Cyprus nu bloedigste gevechten sinds maanden MAANDAG BOTER DUURDER Mijn vader is voorbeeld mijn )r uw radio en Tornado it een com- let kruis l rek 15.50 8.25 Kit: DAGBLAD VOOR ZEELAND lecïuurmenu Met voorbehoud IRENE TROUWT NA PINKSTEREN Onuitvoerbaar Wisselend bewolkt PASSENK WESTIE Bonn blijft voor onderhandelingen verantwoordelij k Arts „opvoedend" afgetuigd door boze Briels Waarschijnlijk dit jaar EX-GEVANGENE GETUIGT IN FRANKFORT Alleen babies werden ontzien Koning Constantijn lot Griekse volk: II, N... sgeur. Heerlijk te voelen, elk 5 CT, 125 CT 3 geuren. L A N O - W I E N 104e JAARGANG No. 24531 Voor God, Konivgin en Vaderlnna Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. ZATERDAG 7 MAART 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 .telefoon 2893) C.A.O.-BOUWBEDRIJF NIET AANVAARD Hongkong is de grootste vluchtelingenstad ter wereld. Wij brengen vandaag een inte ressant artikel over dit westers- georiënteerde „eiland" in de communistische zee. U vindt het op pag. 21. De liturgievernieuwing heeft veler oprechte aandacht. In een interview met rector N. Nooren, voorzitter van de Ne derlandse commissie voor Li turgie, vernam één onzer re dacteuren heel wat opmerke lijke feiten. Het interview kunt u vinden op pag. 17. Ook de lezer komt weer aan het woord in „Papier voor uw pen". Deze keer diverse meningen over de Carlisten. Ook de vraag of de ongeorga niseerde een profiteur is wordt aan de orde gesteld. Pag. 23. Wij doen ook weer eens wat aan oorlogshistorie. Een veelgevraagd onderwerp. Deze keer gaat het over de conferen tie van de Grote Drie op Yalta, waarbij de machtsgebieden in de wereld zoals wij die nu ken nen werden afgebakend. Onze Parijse correspondent vertelt erover op pag. 15. Degelijke en interessante kost vindt u op onze pagina „Mensen en Muzen". De be roemde Vlaamse auteur Ge rard Walschap wordt onder de loep genomen. Tevens vindt u boekbesprekingen en gevarieer de stuff. Pagina 13. Koning Paul van Grie kenland is overleden. Een uit voerige beschrijving van het leven van de vorst vindt u op pag. 7. En tenslotte een licht na gerecht in de vorm van onze zaterdagse rubrieken. (Van onze Haagse redactie) Er is nog geen nieuwe C.A.O. voor het bouw bedrijf. Tegen de aanvankelijke verwachtingen in kwam dit negatieve resultaat vrijdagavond uit de bus. Goed keuring bleef uit nadat urenlang gesproken was over het systeem van de prestatiebeloning. De gevolgen van het uitblijven van de goedkeuring zijn o.m.: 1. De bouwvakkers zullen langer op de voordelen van de nieuwe overeenkomst moeten wachten, want de C.A.O.-bouwbedrijf kent geen terugwerkende kracht. Zij gaat in op de dag van goedkeuring. 2. Zowel de voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heer J. P. A. Nelissen, als de voorzitter van de centrale commissie bouwnijverheid gaven te verstaan, dat zij er niet van zouden opkijken als maan dag de bouw plat gaat. De Stichting van de Arbeid zal zich nu nader over de voorgestelde bouw-C.A.O. moeten beraden. Het was gisteravond nog niet bekend of dit beraad zal moeten wachten tot de normale vergadering of dat de stichting eerder in de week bijeen zal komen. Vrijdagmorgen kwam het akkoord, dat was het met deze procedure eens. De vierhet S.E.R.-gebouw voor het gesprek met tussen werkgevers- en werknemersbon den in het bouwbedrijf na moeizaam on derhandelen was bereikt, in de voltallige stichtingsvergadering in behandeling. Van de zijde van de industriële werk gevers was grote oppositie tegen de voor stellen. Zij vreesden dat bij aanvaar ding van de C.A.O. de hoge lonen repercussies zouden hebben voor andere bedrijfstakken. Met name dat de zwarte- loonvorming in deze andere bedrijfstak ken zou toenemen om geen werknemers aan de bouwnijverheid te verliezen. Zoals bekend houdt de nieuwe C.A.O. in een verhoging van de basisionen met zestien procent en de mogelijkheid daar ondernemingsgewijs-met vijf procent bo venuit te gaan. Daarnaast waren partijen na veel strubbelingen het eens geworden over de maximale toekenning van ge middeld 35 pet. prestatiebeloning. Tot dertig procent zou deze beloning zonder goedkeuring mogen worden uitbetaald. Bij dertig procent en meer zou aanmel ding moeten geschieden bij de centrale bedrijfsinstantie, een uit de kring van de bouwnijverheid gevormd tariefbureau, die dan na moest gaan of de prestatie regeling juist werd toegepast. Tegen het middaguur kwam het zover dat een voorlopige goedkeuring aan het contract werd gehecht. Aan de looncom- missie uit de stichting werd opgedragen overleg te voeren met de werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf over vier punten. Indien dit overleg tot overeen stemming zou leiden, dan was de loon commissie gemachtigd de C.A.O. goed te I keuren. Het college van rijksbemiddelaars punten, waar het om ging en die de bezwaren tegen de C.A.O. van de indu striële werkgevers voor een groot deel moesten wegnemen waren: Hp Herinvoering van de laagste loon- groep: groep 1. ie Verhoging van de leeftijd waarop het volwassen loon wordt bereikt van 21 tot 22 jaar. Accepteren dat van verschillende C.A.O.-commissies een vertegenwoor diger van de Stichting van de Arbeid deel uitmaakt als toezichthouder. Daarbij wesd gedacht aan de commis sie die voorstellen over het onder nemingsgewijze afwijken van de C.A.O.-lonen (mogelijk tot 5 pet.) moet goedkeuren en de commissie die machtiging tot het betalen van reisuren moet fiatteren. Hf Verlaging van het meldingspunt (bij prestatiebeloning) van 30 naar 25 procent. Nog vrijdagmiddag kwamen de werk gevers- en werknemersdelegaties, die de nieuwe C.A.O. hadden voorbereid, naar. (Van onze Haagse redacteur) Prinses Irene en Carlos zullen tussen Pinksteren (17 18 mei) en begin juli in het huwelijk treden. Het burgerlijk huwelijk zal op paleis Soestdijk gesloten worden, het kerkelijk huwelijk in e kerk in de omgeving van Soestdijk. Dit werd ons gisteren desgevraagd PEKING krijgt een rechtstreekse radio- telefonische verbinding met Frankrijk. De Fransen zijn met de aanleg al be gonnen. VOOR HET neei'schieten van twee joden is de voormalige Duitse politieman Alois Viellieber vrijdag in Karlsruhe tot drie ^aar gevangenisstraf veroor deeld. Het betrof twee jodeh die de be klaagde m 1942 te Gorlice in Zuid-Polen zonder identiteitspapieren in de trein had aangetroffen. NA EEN explosie is vrijdag aan de Amerikaanse westkust de tanker „Bun ker Hill (10.000 ton) vergaan. Zesen twintig van de vierenveertig opvarenden werden gered. HET E.E.G.-beraad over handelsbespre kingen met Spanje hebben de ministers van de lidstaten thans uitgesteld tot 25 maart. DE STICHTING van de Arbeid heeft ïsteren besloten het dispensatieverzoek van de redersvereniging voor de Neder landse zeevisserij niet in behandeling te men. Het verzoek hield in een verho ging van het garantieloon van f 115 tot 125 per week en de afrekening per reis en niet per seizoen. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met hier en daar een sneeuwbuitje. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Vandaag: zon onder 18.31 uur. Maan onder 11.22 uur op 710 uur- Zon on- "■32 uur. Maan op 4.17 uur. Maan onder 12.06 uur. ^p5^aguurZOn °P 708 UUr' Maan door een woordvoerder van de rijksvoor lichtingsdienst meegedeeld. Een functio naris van een Spaans reisbureau blijkt voor eigen rekening een datum te heb ben genoemd, die door een samenloop van omstandigheden niet verantwoord zou zijn. De R.V.D. kon niet zeggen in welke kerk nu precies het kerkelijk huwelijk gesloten zal worden. Er wordt nog naar een geschikte kerk gezocht, verklaarde de R.V.D. In aanmerking komt o.m. de St.-Nicolaaskerk in Baarn. Het paleis Soestdijk valt onder het ambtsgebied van deze kerk. Prinses Irene en prinses Margriet hebben in deze kerk meer malen diensten bijgewoond. Pastoor I. P. J. Kaarsgaren verklaarde ons gister avond, dat hem van een huwelijks sluiting in zijn kerk niets bekend is. Andere in aanmerking komende ker ken zijn de bijzonder ruime St.rVituskerk in Hilversum en de dekenale Heilig Hartkerk in Utrecht. De Utrechtse kathedrale kerk van de H.H. Catharina en Sint-Willibrord komt niet in aan merking vanwege restauratiewerkzaam heden. Tenslotte kan nog gedacht wor den aan de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart in de Utrechtse Biltstraat. In ieder geval zal het kerkelijk huwe lijk niet voltrokken worden in eerder genoemde steden als Amsterdam. Den Haag of Breda. Het burgerlijk huwelijk ten paleize zal naar men mag aannemen gesloten wor den ten overstaan van de burgemeester van Soestdijk. Dat dit op het paleis ge schiedt valt wellicht te verklaren uit de omstandigheid, dat men bepaalde ge voeligheden rond de burgerlijke huwe lijksvoltrekking wenst te ontzien. (Van onze verslaggever) Prins Carlos de Borbon Parma lieeft gistermorgen op zijn terugreis naar Frankrijk enige tyd vertoefd in hotel Huis ten Deijl, Wilhelminalaan 6 te Raamsdonksveer. De prins reed in een groene Bel-Air en was in gezelschap van zijn vader, moeder, zuster en een secre taris. Het gezelschap kwam vanaf de richting Gorinchem-Utrecht en arriveerde om half twaalf in hotel Huis ten Deijl, waar kof fie werd gebruikt. Prins Carlos voerde zowel in het postkantoor te Raamsdonks veer als in genoemd hotel een telefoon gesprek. Om twaalf uur werd de reis voortgezet en reed de auto van de prins verder in de richting Breda. „Het afscheid was bijzonder hartelijk", vertelde de heer C. Weterings, hotel exploitant. „De prins, die duidelijk be merkt had dat de andere gasten die in het hotel waren, hem. herkenden, druk te allen de hand voor hij vertrok. Deze geste werd uiteraard bijzonder op prijs gesteld door de aanwezigen, die het prin selijk gezelschap vervolgens hartelijk na wuifden". Verplichtingen Dat het huwelijk eerst op een nader te bepalen datum na Pinksteren wordt gesloten vindt zijn oorzaak in de om standigheid, dat de koninklijke familie voor Pinksteren nog verschillende ver plichtingen heeft. Zo zullen koningin en prins van 8 tot 17 april een officieel be zoek aan Mexico brengen. Op 30 april is de koningin jarig en 4 en 5 mei zijn gedenkdagen. Voor Pinksteren (17 18 mei) wordt bovendien in Den Haag nog de N.A.V.O.-conferentie gehouden, die regeringskringen ook de nodige drukte zal bezorgen. Anderzijds wenst de konink lijke familie een redelijke tijd van voor bereiding voor het huwelijk. Inmiddels zijn Carlos, zijn ouders en een van zijn zusters gisteren per auto van paleis Soestdijk naar Parijs terug gereisd. Een andere zuster van Carlos bleef op paleis Soestdijk achter, Daar mee kwam een eind aan het tweedaags familieberaad over de komende huwe lijkssluiting. Het kabinet heeft gisteren eveneens over de kwestie van de huwe- lijksslii ttng gesproken. Het kabinet stond telefonisch met paleis Soestdijk in con tact om van het verloop van het familie- beraad op de hoogte te blijven. UIT HET Amsterdamse ziekenhuis, waarin zij tengevolge van methyl-alco- holvergiftiging werden verpleegd, zijn de twaalf Noorse zeelieden en de twee vrouwen ontslagen, die er in het afgelo pen weekeinde belandden. de looncommissie. „Tijdens dit gesprek bleek", aldus de heer Nelissen, „dat er van overleg geen sprake was. Er werd van ons slechts verlangd dat we overal „ja" op zouden zeggen. De looncommissie had geen enkele bevoegdheid. Zij heeft ons in de ruimte laten kletsen". Na enige uren vergaderen deelden de delegaties mee dat zij maar niet van harte akkoord zouden gaan met de eerste drie punten „omdat de chaos zonder C.A.O. erger is dan met het accepteren van de punten". Ten aanzien van het vierde punt werd het voorstel gedaan om tegemoet komend aan de eis van de stichting het meldingspunt bij de prestatiebeloning te leggen bij 25 pet. met dien verstande, dat doorgewerkt mag worden en uitbe taald tot 30 pet. zolang er nog geen be slissing van de centrale bedrijfsinstantie is. De looncommissie had geen machtiging het tegenvoorstel van de delegaties te ac cepteren. Zij onthield daarom haar goed keuring aan de C.A.O. De stichting zal er zich nu opnieuw meen gaan bezighouden. Indien zij ook niet tot een goedkeuring kan komen, dan zal premier Marijnen, als minister van Sociale Zaken a.i., in deze kwestie worden gemengd. De heer Nelissen vond de houding van de stichting in strijd met de bouwnota van minister Bogaers. Daarin w^rd dui delijk gesteld dat aan de prodükticver- hoging voorrang moest worden gegeven. Wanneer men de prestatietoesiag wil gaan beknotten, dan doet men dit niet. De heer Nelissen noemde de opmerking, die in de looncommissie was gemaakt: „We geven aan niemand toestemming tot een dergelijke hoge prestatiebeloning, dus aan de bouw ook niet", niet terzake doen de en in strijd met wat de regering zelf in de bouwnota in het vooruitzicht heeft gesteld. Na afloop van het onderhoud dat de Westduitse premier heeft gehad met burgemeester Brandt van West-Berlijn inzake de pasjeskwestie, is een commu niqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat Brandt aanvaardt dat de regering in Bonn als eerste verantwoordelijk is voor onderhandelingen met de commu nisten. Voorts wordt verklaard dat de Bonds regering en alle parlementaire partijen zich ten doel hebben gesteld de vrijheid van beweging in heel Duitsland te her stellen. Ten einde dit doel te bereiken, zo vervolgt het communiqué, dienen ge zamenlijk alle maatregelen te worden genomen, zoals ook in het verleden is gebeurd, om te komen tot verbeteringen in de omstandigheden van de bevolking in het verdeelde Berlijn. Als Care'l Briels een beetje pech heeft zal hem de bewuste klap, die hij tijdens de voorbereiding van zijn jammerlijk mislukte nationale manifestatie in Nijmegen aan een arts toedoende, nog duurder komen te staan. Hij stond gisteren in hoger beroep terecht voor het gerechtshof in Arnhem, waar de procureur-generaal 400,of 40 dagen hechtenis tegen hem eiste. De politie rechter had hem al eerder veroordeeld tot zeven dagen voorwaardelijke ge vangenisstraf en een boete van 100, of tien dagen. Briels was het met deze uitspraak hele maal niet eens geweest. ,,Dit was een patriarchale klap". zo verweerde Briels zich gisteren. „Wat verstaat u daaronder wilde de procureur- generaal weten. ,,Eerl klap, die ik mijn kinderen wel eens geef als ik een voor beeld wil stellen De dokter stelde zich aan als een kind". Bovendien had hij wel op een gunstiger moment kunnen aankomen met zlJn klachten „over de slechte verzorging van de paarden". „Ik was er gewoon dizzy van", ver klaarde de arts. „In een milieu, waar feest wordt voor bereid verwacht men een dergelijke handeling niet", meende de procureur- generaal Dit is een onbehoorlijk en een niet aan Briel's status evenredig gedrag", zo luidde zijn conclusie. Over veertien dagen zal uitspraak worden gedaan. De waarnemend directeur van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart heeft in Washington verklaard dat waar schijnlijk nog voor het einde van het jaar een Amerikaanse capsule met twee astronauten aan boord rond de aarde zal vliegen. Seamons verklaarde dat de proefvluch ten voor het Gemini-project dit jaar be ëindigd zullen worden. De bemande ruimtevluchten in dit program zullen ze ker volgend jaar en waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar uitgevoerd worden. Seamons deelde verder mee, dat de Verenigde Staten tegen het einde van 1964 de eerste televisiefoto's van het maanoppervlak zullen hebben. Onlangs mislukte een poging om foto's te nemen, toen de camera's van een Ranger-raket weigerden te werken. De satelliet kwam wel op het maanoppervlak terecht. Drie uur na de dood van zijn vader is kroonprins Constantijn gisteravond be ëdigd als koning van Griekenland. De plechtigheid op het koninklijk pale." 3 in Athene werd bijgewoond door premier Papandreou, alle ministers, de aartsbis schop van Athene, Constantijns verloof de, prinses Anne-Marie van Denemar ken, zijn zuster, prinses Irene, die nu kroonprinses is, zijn zuster prinses Sophie en haar man, prins Juan Carlos van Spanje. Koningin Frederika, thans koningin-moeder, woonde de plechtig heid niet hij. Koning Constantijn zal regeren onder de naam Constantijn de Dertiende. Zijn grootvader noemde zich Constantijn de Twaalfde en de eerste elf Constantijns heersten in vroeger eeuwen als keizers over het Byzantijnse rijk. Onmiddellijk na de plechtigheid gaf de regering een proclamatie uit, waarin de overleden koning Paul een „waar achtig, eenvoudig, hartelijk, deugdzaam en toegewijd" vorst werd genoemd. „Hij verlaat deze wereld met de oneindige liefde en diepe spijt van het volk", zegt de proclamatie. „Prins Constantijn heeft het geweten van een democra tisch vorst en hij heeft een rijp oordeel, dat vertrouwen voor de toekomst inboe zemt. Uit naam van het Griekse volk wenst de regering, dat hij tijdens zijn bewind glorie voor de natie, welvaart voor het volk, een normaal functioneren van het democratisch regime en een In het noord-Cypriotische dorp Tem blos zijn gisteren weer hevige gevech ten uitgebroken, de felste sinds Kerstmis 1963. Een Turkse Cyprioot zou zyn ge dood en vier Griekse Cyprioten zouden verwondingen hebben opgelopen. Desondanks is de Turkse regering op timistisch gestemd ten aanzien van een definitieve oplossing van de kwestie Een vroegere gevangene uit Ausch witz, die in het dodenkamp schrijver is geweest, heeft gisteren op schokkende wijze getuigd tegen de 21 ex-Gestapo's en een overloper, die worden beschul digd van medeplichtigheid aan de moord op 2,5 tot 4 miljoen gevange nen. De uit Wenen afkomstige schrijver dacht dat hij tamelijk immuun was ge worden voor de gruwelen „in deze hel, totdat ik zag wat er zich in het zigeu nerkamp van Auschwitz afspeelde". Met nauwelijks verholen woede ver klaarde de schrijver, Herman Langbein, sarcastisch, dat men met pasgeboren kinderen nog enige consideratie had. „Hun gevangenennummer werd op het been getatoeëerd, omdat hun armpjes te dun waren", zei Langbein. De ex-schrijver richtte zich vervol gens tot de verdachten, die hem vol gens zijn zeggen drie lange jaren had den gekweld en naar wie hij de afge lopen 19 jaren had gezocht. De ver dachten schoven zenuwachtig op hun stoelen heen en weer. De ex-Gestaposergeant Joseph Klehr verschoot zichtbaar van kleur, toen Langbein hem beschreef als een man met een ware hartstocht voor moord. „Klehrs afdeling liet gasampullen in de gaskamers zakken Klehr spoot de gevangenen met vergif in Klehr ging zelfs zyn boekje te buiten en zocht zowel zieken als gezonden voor de gas kamer uit", zei Langbein. Wilhelm Boger, de 57-jarige uitvin der van de Boger-schommel, staarde met nietszeggende ogen naar Langbein, toen deze hem ervan beschuldigde dat hij door zijn toedoen ondraaglijke pij nen had geleden. Langbein verklaarde dat het kamp gonsde van een koortsachtige Gestapo- activiteit, toen Adolf Eichmann de jo den uit Hongarije naar Auschwitz liet voeren. „Dag en nacht arriveerden zij met wagonladingen tegelijk. Het was de grootste Uitroeiingsactie in de macabe re geschiedenis van Auschwitz. De SS- artsen klaagden steen en been dat zij het niet langer alleen afkonden. De kamparts gaf hierop alle tandartsen en farmaceuten het bevel om te helpen bij het selecteren van de gevangenen. De crematoria werkten dag en nacht. Volgens Langbein was Rudolf Hoess, door wiens toedoen gaskamers en reus achtige ovens in gebruik werden geno men, de misdadigste kampcommandant van Auschwitz. „Het kamp interes seerde hem niet", zei Langbein. „Al leen de verdelgingsmachines moesten vlekkeloos functioneren. Eens, toen twee gevangenen waren ontsnapt, gaf Hoess opdracht om hun hele werkgroep in het openbaar op te hangen". Hoess zelf werd na de oorlog door de Polen opgehangen. De president van de rechtbank gaf de 22 verdachten opdracht op te staan. Langbein vroeg hij of hij er enigen herkende. Er heerste een dodelijke stil te in de gerechtszaal, die slechts werd verbroken door het knerspende geluid van Langbeins schoenen. Bij iedere ver dachte. die hij in zijn schokkende re laas had genoemd, hield hij stil en knikte heftig „ja". Langbein verklaarde dat hij in 1942 van het concentratiekamp Dachau naar Auschwitz werd overgebracht. „Vergeleken met Auschwitz was Da chau de hemel. In Dachau was ik de enige klerk die overlijdenscertificaten tikte. Er waren daar dagen dat nie mand stierf. In Auschwitz werkten ze ven man dag en nacht om alle over lijdenscertificaten af te krijgen". Lang bein beschreef ook hoe zij valse over lijdenscertificaten maakten om het werk van de gaskamers te verhullen. Cyprus, nu de Verenigde Naties hebben besloten een vredesmacht en een be middelaar naar het roerige eiland te zen den. „Als alle partijen hun goede wil to nen", zo zei de Turkse president Gursel, „kan alles worden opgelost". Secretaris-generaal Oe Thant is intus sen nog druk bezig met de samenstelling van zijn vredesmacht. Zweden heeft nu ook al toegezegd troepen te zullen le veren. Verwacht wordt dat Engeland 7000 manschappen beschikbaar zal stellen. Bemiddelaar in het Cypriotische geschil zal, naar algemeen wordt verwacht, José Rolz-Bennett, diplomaat uit Guatemala, worden. Hij staat bekend als een „inter nationale vredesengel" Hoofd van de V.N.-troepen op Cyprus wordt luitenant- generaal Gyani uit India. President Johnson heeft gisteren pre mier Kroestjev verzocht alles te vermij den waardoor de -situatie op Cyprus ern stiger zou kunnen worden en van zijn kant beloofd dat Amerika dit zal doen. President Makarios heeft bevel gegeven alle Turkse gijzelaars op Cyprus vrij te laten. (Van onze verslaggever) Met ingang van maandag 9 maart zal de boterprijs met twee endertig cent per kilo worden ver hoogd. Hiermee wordt op de melk- richtprijzen vooruitgelopen. In zuivelkringen is men over het al gemeen van oordeel dat de markt wel tegen dit stootje kan. onbewolkte persoonlijke welvaart be reikt", zo besloot de proclamatie. De dood van koning Paul kwaih gis teren nog betrekkelijk onverwachts, 's Morgens nog was een bulletin uitge geven, waarin van een „heel lichte ver betering" in het ziekteverloop van de vorst werd gesproken en had hij tegen zijn oververmoeide, maar nimmer van zijn ziekbed wijkende echtgenote ge zegd: „Frederika, ik voel my vandaag beter." Toen de vorst enkele uren later de laatste adem uitblies zakte koningin Frederika ineen en barstte prins Con stantijn in snikken uit. Onmiddellijk na het bekend worden van 's konings dood begonnen alle klokken van de Atheense kerken te beieren en klonken er ge- schutssalvo's. De Atheense aartsbisschop kuste on middellijk na de intrede van de dood het voorhoofd van de vorst, een gebaar, dat herhaald werd door koningin Fre derika, de andere leden van het konink lijk gezin, de Deense koning Frederiken drie zusters van de overleden monarch. In Griekenland is het bericht over 's konings overlijden met grote versla genheid ontvangen. „Hij was een moedig man" is de algemene reactie. Het Nederlandse hof zal veertien da gen halve rouw aannemen. Vaststaat, dat koning Paul (op een door koning Constantijn te bepalen da tum) zal worden begraven op het ter rein rondom het paleis Tatoi. Hij heeft zelf de plaats van zijn graf uitgekozen. Deze plaats zal gemarkeerd worden door 63 stenen, een voor elk jaar van zijn le ven. Verwacht wordt, dat tal van,vorste lijke personen de koning naar zijn laat ste rustplaats zullen vergezellen. Prins Philip zal vermoedelijk namens koningin Elizabeth naar Athene reizen. Ook de moeder van koningin Frederika, gravin Viktoria Louise van Hannover, met wie koning Paul op gespannen voet leefde, zal de begrafenis van haar schoonzoon bijwonen. Het stoffelijk overschot van koning Paul zal vandaag naar de ka thedraal van Athene worden overge bracht, waar het zal worden opgebaard. Voor een levensbeschrijving van ko ning Paul en koning Constantijn ver wijzen wij naar pagina zeven. Koning Constantijn heeft gisteravond via de radio het Griekse vplk toegespro ken. De jonge koning zei in zijn bood schap dat het harde en genadeloze lot hem tot taak heeft gesteld het Griekse volk op de hoogte te brengen van de voortijdige dood van koning Paul. „Mijn eerste gedachte gaat uit naar mijn volk. Mijn familie en ik zijn zeer dank baar voor de liefde van het volk je gens mijn vader, welke koning Paul tot in zijn laatste ogenblikken heeft ge voeld. Laten wij zijn persoon diep in onze gedachten houden. Hij was in staat om innemendheid en wijsheid te combineren- met ijver en een krachtige wil, die hem het vaderland en het ko ningschap waardig deden zijn". „Hij besteeg de troon op een tijdstip dat Griekenland uit puinhopen bestond en veel ontbering leed. Hij was in staat het land naar voorspoed en démocratie te leiden. Ik ben vastbesloten zijn voor beeld te volgen en geïnspireerd door zijn daden mijn taak uit te voeren. Ik beloof dat ik alles in het werk zal stellen om mij een goed bewaker van het democratisch bewind te tonen. Mijn leidsman zal het belang van het moe derland zijn. Enkele uren voor zijn heengaan heb ik mijn vader in kennis gesteld van de liefdesbetuigingen van het volk jegens hem. Zijn antwoord luidde: Ik dank mijn volk en zeg hen vaarwel. Lang leve Griekenland".

de Stem | 1964 | | pagina 1