GRIEKENLAND ROUWT OM DAPPERE VORST Nooit verwachtte Paul eens koning te worden N lil Arbeidsreserve februari gedaald Constantijn wacht een loodzware taak Nu ook de hoofdstad roetzwart Amerikanen bleken snel diep door moord geroerd PULLOVERS Ballingschap is hem niet vreemd Avonturen Heimwee li Vraag naar metaalwerkers het grootst Touwkabel beveiligt middenberm E.M.S. kocht fabriek in Enschede GEEN OORLOG OM MALEISIE VM Ml! Ill El ZOON N.V. Rusk nijgt naar neutraal zuidoost-Azië Lusteloze markt mi GROEI en PROFIJT im M WKmm AI] Rapport over reacties op Kennedy's dood Weer Belgische soldaat dood door vers Spreeuwenplaag Spoorwegen overstelpt met raadgevingen Conferentie mislukt, maar Meer clan duizend missionarissen in *63 naar missie EFFECTEN - COUPONS Russische oudjes kunnen weer gaan werken Rundveestamboek tot stilstand gekomen BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 MAART 1964 Toen Paul I. koning der Hellenen, op 14 december 1901 in Athene werd gebo ren als derde zoon van koning Constan ten, was de kans om ooit koning van Griekenland te worden, voor hem zeer klein. Hij was 45 jaar, toen hij eindelijk werd gekroond. Voordien had hij alle wissel valligheden van zijn land en monarchie meegemaakt. Tauls oudste broer, George, die onge lukkig getrouwd was met prinses Eliza beth van Roemenië, bleef zonder erfge naam tot zijn dood in 1947. Pauls tweede broer, Alexander, stierf enkele maanden na zijn huwelijk. Hij liet een kind, Alexandra, achter, die zes maanden na zijn dood werd geboren. Was zij een jongen geweest dan was Paul waarschijn lijk nooit koning der Hellenen geworden. heden in de verste buitenposten van het front van El Alamein. Omdat Paul niet verwachtte ooit de verantwoordelijkheid van de kroon te moeten dragen, stortte hij zich in avon turen en ondernemingen, wat hij als kroonprins waarschijnlijk nooit had ge daan. Hij had geen gemakkelijk leven. Drie maal deelde hij met zijn broer George II de bitterheid van de ballingschap. De eerste maal duurde de ballingschap het kortst, van juni 1917 tot december 1920. Bij zijn terugkeer uit het buitenland studeerde Paul af aan de Griekse marine academie. In 1922, toen de Grieks-Turkse oorlog een climax bereikte, diende hij als luitenant-ter-zee op de kruiser Helle, die herhaaldelijk onder zwaar vijandelijk vuur stond. Na de Griekse nederlaag In Anatolia werd de binnenlandse toestand uiterst gespannen. Paul ging naar het buitenland zonder te wachten op de afschaffing van de monarchie en het vertrek van zijn broer, de koning. Hij maakte goed gebruik van zijn 12- jarige ballingschap, die in 1923 begon, door filosofie en muziek te studeren. Hij Dit zijn kroonprins Constantijn en zijn verloofde prinses Anne-Marie van Denemarken. Zij worden wel op heel jeugdige leeftijd geroe pen tot het hestijgen van de troon. bezocht de V.S. driemaal en maakte ken nis met de Griekse gemeenschappen al daar. Een jaar lang werkte hij onder een aangenomen naam als gewoon ar beider in de automobiel- en vliegtuig fabriek van Armstrong and Siddeley in Coventry, Engeland. Maar het leven buiten zijn land bevre digde hem maar matig en in 1930 besloot hij Griekenland incognito te bezoeken. Hij liet een baard groeien en voer gel durende zes weken in een klein jacht door de Griekse wateren. Hij waagde zich zelfs in Athene en huurde een auto om de graven van zijn grootouders te be zoeken. Bij het herstel van de monarchie keer de Paul met koningin George in 1935 naar Griekenland terug. Hij werd vlieger bij de koninklijke Griekse luchtmacht en volgde herhalings cursussen op de marine-academie. Ook ging hij in actieve dienst bij de Griekse marine in de rang van commandeur. Spoedig verwierf hij zich een reputatie van 's lands eerste sportbeoefenaar. Hij was een bekwame bergbeklimmer en skiër en won verschillende zeilwedstrij den. Ook werd hij president van de Griekse alpinistenclub. Maar Griekse republikeinen hebben het hem nooit willen vergeven dat hij het erevoorzitterschap van een onder het regime van generaal Mataxas opgerichte totalitaire jeugdbeweging op zich geno men had. Toen Italië in oktober 1940 Grieken land binnenviel, was Paul lid van de ge nerale staf van het Griekse leger, in specteerde hij gevechtseenheden en bracht hij bezoeken aan steden, die het Griekse legr in Albanië had veroverd. Paul vertrok in april 1941 uit Athene, slechts enkele uren voordat de Duitsers de Griekse hoofdstad bezetten. Hij nam vervolgens deel aan de campagne op Kreta, vanwaar hij een avontuurlijke en bijna miraculeuze vlucht naar Egypte ondernam. Gedurende zijn derde periode van bal lingschap bleef Paul soldaat en bracht hij bezoeken aan Griekse gevechtseen- Met radiotoespraken bleef hy contact onderhouden met zijn landgenoten, maar hij wilde meer. Hy wilde aan het onder grondse verzet in zijn vaderland deelne men. Hij kreeg de toestemming van ko ning George en na veel moeite ook van luitenant-generaal sir Henry Maitland Wilson, opperbevelhebber van de expe- ditionele strijdkrachten in het gebied van de Middellandse Zee. Ook de toenmalige Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, gaf zijn fiat. Doch een wijziging in het geallieerde standpunt gooide roet in het eten. Paul bracht een deel van zijn balling schap in Zuid-Afrika door, waar hij be vriend raakte met veldmaarschalk Jan Christian Smuts. Op 28 september 1946 keerde Paul met zijn broer, koning George, naar Grieken land terug, 27 dagen na de volksstem ming. Paul wierp zich onmiddellijk op de economische wederopbouw van het land en op het onderwijs. Na de plotselinge dood van koning George werd hij op 2 april 1947 ge kroond. Tijdens de verbitterde burger oorlog, die de communisten vlak na zijn troonsbestijging ontketenden, bezocht hij minstens vijftigmaal het front. Paul was op 9 januari 1938 in het hu welijk getreden met prinses Frederica van Hannover, hertogin van Brunswijk en Luneburg, kleindochter van keizer Wilhelm II. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen ge boren: Sophie, die met Don Juan Carlos van Spanje is getrouwd, kroonprins Con stantijn, die met prinses Anne-Marie van Denemarken is verloofd, en Irene. Paul was een gelovige christen en een geregelde kerkbezoeker. Men zegt, dat hij van de vele eredoctoraten, die hem zijn verleend, vooral trots is op het ere doctoraat in de theologie. (Advertentie) Elke HONDERD GULDEN, in januari 1963 belegd in participatie- bewijzen U.CEMEEX EOXDSEXBEZiT was aan het einde van dat jaar in beurs waarde toegenomen tot f 112.40 en bracht op aan contant inkomen f 5.78. Participatiebewijzen A.F. in 1/1, 1/2 en 1/10 coupures, worden dagelijks aan de Beurs genoteerd. Vraagt inlichtingen en brochure bij commis sionairs en banken. Het instituut voor het onderzoeken van de openbare mening van de universiteit van Chicago heeft in cijfers vastgelegd, hoe snel en hoe diep de moord op pre sident Kennedy het Amerikaanse volk aangreep. Binnen een half uur was 68 procent van de Amerikanen op de hoog te, binnen vijf en een half uur 99,8 pro cent. De reacties waren als volgt: Negen van elke tien Amerikanen ga ven onmiddellijk blijk van bijzondere emoties en ondergingen de fysieke ge volgen ervan gedurende enkele dagen: tranen, gespannenheid, slapeloosheid, vermoeidheid, verlies van eetlust en ten slotte een geleidelijk herstel. Eenzelfde percentage sprak onmid dellijk zijn meeleven uit met mevrouw Kennedy en de kinderen. Vier van elke vijf Amerikanen er voeren Kennedy's dood als het verlies van iemand die hun na stond. Vijf van alle zes Amerikanen schaam den zich dat zoiets in hun land kon ge beuren. „Onmiddellijk", aldus het verslag, „ver plaatste zich de aandacht van eigen Koning Constantyn van Griekenland, het jongste staatshoofd ter wereld, ziet zich by de aanvaarding van zyn ambt geplaatst tegenover een groot aantal problemen welker oplossing door de ziekte van zyn vader tegen gehouden is. De kwestie Cyprus en het nationalisme zyn vraagstukken, die alle aandacht van de vorst zullen opeisen. Hij zal de teugels stevig in handen moeten nemen en het land in deze spannende dagen van minuut tot minuut moeten leiden. Nog nimmer tevoren heeft een Griekse koning in zo'n moeilijke tijd een troon beklommen. De nieuwe Griekse vorst werd op 2 juni 1940 in Psychico, nabij Athene, geboren, in het paleis van zijn ouders, toen nog kroonprins Paul en prinses Frederika. Na de moeilijke oorlogsjaren en gedwongen ballingschap ontving de prins zijn eerste opleiding in Psychico. Daarna verbleef hij tot juli 1958 in een internaat in Anavry. Naast atletiek en voetbal deed prins Constantijn bijzonder veel aan zeilen. Hij bracht het hierin zo ver, dat hij in 1960 bij de Olympische Spelen in Rome een gouden medaille veroverde. De prins is o.a. lid van het Griekse Olympische Comité en neemt een voorname plaats in in de Griekse padvinderij. Zijn militaire opleiding begon reeds op jeugdige leeftijd. In 1956 werd hij benoemd tot ere-korporaal bij de commando's en in 1958 tot officier bij de drie onderdelen der Griekse strijdkrachten. Hij maakte vele reizen naar het buitenland, o.a. naar de Verenigde Staten, waar hij de militaire academies en opleidingscentra bezocht. Ook woonde hij in de loop der jaren verschillende oefeningen van de N.A.V.O. bij. In de laatste jaren nam de kroonprins aan de zijde van zijn vader steeds meer aan het openbare leven in Griekenland deel. Hij was vrijwel altijd aanwezig, als koning Paul de ministers, ambassadeurs of de chefs van staven der strijdkrachten ontving. Koning Paul wilde zijn zoon een spoedopleiding tot koning geven, omdat het wel eens nodig zou kunnen zijn dat zijn zoon de kroon plotseling en snel zou moeten overnemen. In het begin van dit jaar trad prins Constantijn als voorzitter op van buitengewone kabinetsvergaderingen in verband met de rondom Cyprus gerezen crisis. Sinds zijn meerderjarigheid trad prins Constanttijn op als regent, wanneer koning Paul zich in het buitenland bevond. Op 23 januari 1963 verloofde de prins zich met de Deense prinses Anne-Marie. (Van onze Haagse redacteur) In de maand februari is de gere gistreerde arbeidsreserve aan mannen gedaald van 39330 tot 34796. Doordat de bezetting van aanvullende werkgelegen- heidsobjecten met byna 700 tot 3857 toe nam daalde in het totaalbeeld het aantal werkloze mannen met ongeveer 5200 tot 30939. Hiertegenover stonden eind fe- Nadat eerder een groot aantal steden in het Gooi en Amstelland overlast, heb ben gehad van uit de lucht neerdalende roetdeeltjes afkomstig van groot scheepse rietverbrandingen in oostelijk Flevoland is een'kleine verandering in de windrichting er gisteren de oor zaak van geweest dat tienduizenden ver koolde rietstukjes in Amsterdam terecht gekomen zijn. De schade en overlast die daardoor veroorzaakt zijn, zijn inmiddels voor de rijksdienst voor de IJsselmeer- polders te Zwolle aanleiding geweest te besluiten de verbrandingen voorlopig te staken. Men zal nagaan of de schade bij andere windrichtingen minder last zal veroorzaken. Woensdag is men begonnen met de verbrandingswerkzaamheden. In totaal moest ruim 20.000 hectare riet wegens een ziekte worden verbrand. Het riet is destijds in de polder geplant om de groei van onkruidonmogelijk te maken. Vrij dagmiddag was al meer dan 10.000 ha verbrand, maar de roodgloeiend staande telefoons hadden de verantwoordelijke autoriteiten toen al doen besluiten geen nieuwe branden meer te ontsteken. Roodgloeiend stonden de telefoons ook bij de politie en de brandweer in Am sterdam. Schilders zagen hun werk ern stig beschadigd door de roetdeeltjes, die zich vastplakten aan de natte verf. Een angstige moeder belde de brandweer, met de mededeling dat zij haar baby na een wandeling door Amsterdam als een n-ger uit de kinderwagen moest halen. Voetgangers en fietsers kregen de roet deeltjes in hun mond, neus en oren. Voorruiten van auto's werden bedekt met een zwart laagje en huisvrouwen klaag den, dat zij de was wel weer opnieuw konden gaan doen. Gisterenmorgen vroeg zijn enige inge nieurs van de rijksdienst voor de IJssel- meerpolders te Zwolle reeds naar Am sterdam en omgeving gereisd om zich van de overlast op de hoogte te stellen. In de polder zelf zag men alleen maar metershoge vlammenzeeën, waarboven inktzwarte rookkolommen de lucht in stegen. Over de schade die alom door het roet is veroorzaakt valt weinig te zeggen. Voorzover het wasgoed en puien betreft zal een fikse schoonmaakbeurt wel vol doende zijn, maar wat te zeggen van de tientallen schilders die de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders hebben opge beld met de vraag ,,Wie vergoedt mijn verloren arbeidsuren en mijn besmeurde verf?" Ook is het roet in etalages ge drongen, zijn artikelen die in de open h.wht (marktkraampjes) waren opgesla gen bedorven en zijn kleren beschadigd. Over de problemen die hiermee ver band houden buigt men zich bij de offi ciële instanties naarstig het hoofd. bruari 75744 openstaande aanvragen voor mannelijke arbeidskrachten. Het aantal openstaande aanvragen is met 32578 aanvragen veruit het grootst in de sector van de metaalnijverheid. Vervolgens komen de bouw (9599), de hout- (3659). textiel- (3098) en levens- en genotmiddelensector (2831). Voor kan toorpersoneel staan 3109 aanvragen open, voor losse arbeiders 2563 en voor „ove rige beroepsgroepen" 9201. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve deed zich in bijna alle be roepsgroepen voor. Met name vermin derd^ het aantal werkzoekenden in de beroepsgroepen bouw, landbouw, losse arbeiders, metaal, horeca en kantoor. Deze ontwikkeling weerspiegelt de ge- bruikelijkeo pleving van de bed-ijvigheid bij het naderen van het voorjaar, dit maal nog begunstigd door het gunstige weer aan het eind van februari. De tendens dat bij de huidige krapte de werkgevers reeds vroeg in het jaar arbeidskrachten aantrekken is dit jaar des te sterker. Voor de provincies Noord-Brabant en Zeeland vertoonden de geregistreerde arbeidsreserve en het aantal openstaan de aanvragen om mannelijk personeel eind februari het volgende beeld: Noord-Brabant: gereg. reserve 4983, open aanvragen 10956. Zeeland: gereg. «reserve 1480, open aanvragen 972. O Een tweede dienstplichtige Belgische soldaat van de groep van veertien, die vorige week woensdag tijdens een oefe ning bij het kamp Leopoldsburg door een rookgordijn verstikt werd is in een militair hospitaal overleden. Het ongeluk gebeurde toen de veertien manschappen op bevel in een twintig meter lange rioolbuis gekropen waren en een windvlaag een rookgordijn in de pijp sloeg. Eerder deze week is een officier, die de oefening leidde, aangehouden. (Van onze Haagse redactie) De n.v. Verenigde Touwfabrieken uit Rotterdam heeft in samenwerking met de British Ropes Ltd. uit Londen proe ven genomen met een nieuwe constructie voor een middenb^rmbeveiliging. Hierbij wordt touwkabel en. gaas gebruikt. De nieuwe constructie is in Engeland op zijn deugdelijkheid getest. De resultaten zijn, afgaande op wat twee van de experi menten opgenomen filmpjes daarvan la ten zien, zeer belangwekkend en geven aanleiding tot verdere proeven. De met touwkabels en gaas gecon strueerde middenbermbeveiliging vangt de botsende auto zo ver we konden nagaan soepel op en houdt deze op de eigen weghelft. De elasticiteit van het gebruikte materiaal zorgt er ook voor dat de materiële schade zo miniem mo gelijk is, zelfs wanneer de botsing ge beurt bij een snelheid van 85 km per uur. De geïntroduceerde constructie vraagt echter wel om geplaatst te worden op wegen met ruime middenbermen. Ook een andere factor is van belang: de schade die bij een botsing aan de bevei liging wordt aangericht is aanzienlijk, het herstel daarvan zal een extra zware last op de wegbeheerders leggen. De exploitatie Maatschappij Scheve ningen heeft een groot gedeelte gekocht van de terreinen van de haarspinnerij van de gebroeders Jannink te Enschede. Dit bedrijf heeft twee jaar geleden be sloten tot liquidatie van de katoenspin nerij en onlangs tot liquidatie van de haargarenspinnerij. Het gebouw bestaat uit enkele verdie pingen Ook een deel van de omliggende terreinen is aangekocht. Bovendien heeft de Zwolsmangroep een stuk terrein gekocht op de hoek van de Gronausestraat in Enschede. persoonlijke zorgen naar de details en de betekenis van de aanslag". „Waarschijn lijk zijn de gevoelens van het Ameri kaanse publiek nooit zo snel en zo diep betrokken geworden bij een politieke gebeurtenis". Als bijzonderheid vermeldt het rap port, dat kort na de aanslag „slechts elf procent van de Amerikanen hoopte dat de moordenaar doodgeschoten of ge lyncht zou worden". Ook scheen de moord hen niet meer of minder anti communistisch te maken, hun houding te wijzigen tegenover de kwestie van de burgerrechten of afbreuk te doen aan hun diep geworteld optimisme ten aan zien van de motieven van andere men sen. Drie van elke vier Amerikanen ge loven nog steeds dat de meeste mensen vertrouwd kunnen worden. Slechts twee op de vijf toonden zich angstig ten aan zien van de vraag hoe het verder moet met Amerika". Niettemin was de gemoedsstemming kort na de aanslag zo, dat een demagoog het volk mee had kunnen krijgen voor nagenoeg elke massabeweging. „Had een verantwoordelijk senator of veiligheids functionaris de noodzaak gepreekt van een kruistocht tegen het communisme, had een van geest vervulde evangelist van de gelegenheid gebruik gemaakt om op te roepen tot een „terugkeer naar God", was een leider van een van de twee partijen in de rassenkwestie erin geslaagd verband te leggen tussen de aanslag en de burgerrechten op een wijze die het volk zou begrijpen, dan zouden sommige dingen anders verlopen zijn. Maar er gebeurde niets van deze aard". AMSTERDAMS Doelenhotel, tot heden in bezit van Zwolsmans Exploitatie Maatschappij Scheveningen, is doorver kocht aan de Amsterdamse zakenman M. Caransa. DE WESTDUITSE bondsdag heeft vrijdag met algemene stemmen een wetsontwerp betreffende verhoging van de kinderbij slagwet goedgekeurd. De verhoging is per 1 januari ingegaan. Eerder was daar over een meningsverschil tussen liberalen en socialisten ontstaan. De publikaties over de spreeuwen die het de Nederlandse Spoorwe gen op het centraal station in Amsterdam zo lastig maakten, hebben een stroom van suggesties uit het hele land tot gevolg ge had. De Spoorwegen zijn letterlijk bedolven onder de goede raad gevingen. In „De Koppeling", het personeelsorgaan van de N.S., is deze week een bloemlezing uit de correspondentie opgenomen: „Mijn idee is als volgt: u plaatst aan weerszijden van de overkap ping twee vogelverschrikkers, een beetje aantrekkelijk voor het publiek." „—Op de eerste plaats heb ik een grote achting dat u onze spreeu wen met noch kosten en moeite hun leven wilt laten behouden..." „We hebben een medicament, na gebruik zullen de vogels binnen een paar uur hun dorst lessen aan de dichtstbijzijnde waterkant en keren nimmer weerom. V kunt de achterblijvers op de perrons door de gemeentereiniging laten op halen." „Ik weet een landbouwer die nooit last heeft van spreeuwen in de kerseboom. Hij heejt namelijk een kooi en deze kan hij in die boom op en neer laten zakken. In die kooi doet hij een kat (poes). Niemand hoeft zich hieraan te stoten. De poes wordt goed ver zorgd. De kooi zodanig gehangen dat men ze kan laten zakken en ophalen om te voeren en dan wat scheef, dat de urine naar één zijde loopt, zodanig opvangen in een bus..." „Licht vergassen tot ze er af val len, dan bij elkaar vegen en er gens anders laten bijkomen in Holland." „Zet imitatie-uilen voor de open gaten, in starthouding. Geen boe kenkast-uilen dus. De ogen moe ten felle uitstralende lichten be vatten." „De enige remedie tot het ver drijven is een of meer stoomloco motieven of rookverspreiders. Mijn motief: neem een stoomlocomo tief." Dan moet u stukken blauwe stof of plastic nemen en dat gaat zeer goed, ik doe het ook bij de aard beien en frambozen." „Uit triplex liet ik een qua uit voering en grootte natuurgetrou we sperwer in glijvlucht uitvoe ren, hetwelk op slag een perma nente, algehele ontruiming van de klimop en nog ver daarbuiten tot gevolg had." De ministers van buitenlandse zaken van Maleisië, Indonesië en de Philippij- nen zijn gisteren uit Bangkok vertrok ken, waarmee de conferentie over de Maleisische kwestie volledig in het slop geraakt is. Indonesië en Maleisië hebben beide verklaard dat deze mislukking geen aanleiding zal zijn tot een oorlog op grote schaal in Zuidoost-Azië. Beide landen schoven elkaar wel de schuld van deze mislukking in de schoenen. Ma leisië verweet Indonesië bovendien mis bruik te maken van het „bestand" door zijn troepen op Borneo te versterken. De Indonesische minister van buitenlandse zaken heeft deze beschuldiging niet te gengesproken. „Wij kunnen best de In donesische aanvallen pareren", zo werd van Maleisische zijde gezegd, „maar we gaan andere maatregelen nemen als de situatie verslechtert. Dan zullen we al onze vrienden te hulp moeten roepen". De kans op hervatting van de bespre kingen achtte Maleisië uitgesloten. De Philippijnse president Macapagal heeft het geenszins onmogelijk geacht dat Australië, de Verenigde Staten en de Philippijnen in een oorlog om Maleisië betrokken worden. De Philippijnen hebben intussen enke le divisies in staat van paraatheid ge bracht. Voor het Britse consulaat in Soe- rabaja hebben duizenden communistisch georiënteerde jongeren de terugtrekking van de Britse troepen uit Maleisië en de beëindiging van de Britse druk op Indonesië geëist. (Van een onzer verslaggevers) In 1963 zijn 1029 Nederlandse missio narissen priesters, zusters en broeders naar de missie vertrokken, voor een goed deel voor de eerste maal. Volgens het tijdschrift „Missie inte graal", waaraan dit gegeven is ontleend, werken thans bijna 10.000 Nederlandse missionarissen in 76 missielanden, Euro pa. Amerika en Canada niet meegerekend. Dit legioen missionarissen is afkomstig van en opgeleid door 109 in Nederland gevestigde orden en congregaties, die in totaal 43.700 leden omvatten. (Advertentie) exclusief bij MAISON KARRESTRAAT 23 - BREDA (Advertentie) De Bank voor Brabant löfCjj Vanaf 1 april zullen ouden van dagen in Rusland weer in hun oude beroep kunnen terugkeren met behoud van minstens de helft van hun pensioen. De Sovjet-ministerraad heeft een wetsont werp aanvaard, waarin de bedrijfsleiding wordt aanbevolen „in geval van nood zaak" gezonde oudjes en met name in genieurs, technici en andere geschoolde arbeiders terug in dienst te nemen. In de regel behouden zij dan de helft van hun pensioenen, in Siberië 75 procent er van en in een aantal beroepen, zoals in de mijnen, zelfs hun gehele pensioen. Volgens westelijke deskundigen begint de Russische economie de gevolgen tc ondervinden van de lage geboortecijfers gedurende de oorlog en van premier Kroestjevs ambitieuze plannen voor de chemische industrie en op ander ter rein. Op het ogenblik kan elke Rus die 60 jaar wordt en 25 jaar gewerkt heeft, aanspraak maken op een pensioen dat varieert van 50 tot 75 procent van zijn laatste salaris. Voor vrouwen en voor bepaalde beroepen, zoals dat van mijn werker, gaat de pensioengerechtigde leef tijd in op 55 jaar. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft in Wash ington een standpunt ten aanzien van Zuidoost-Azië ingenomen, dat gaat in de richting van de neutralisatiepolitiek, die president De Gaulle voorstaat. Hij zei dat er vrede in dit gebied zou kunnen heersen als „het noorden" (com munistisch China en Noord-Vietnam). Laos, Zuid-Vietnam en Cambodja met rust zou laten. In dat geval zou het niet noodzakelijk zijn, aldus Rusk, dat deze landen met wie ook verbonden zijn. Voor het nationaal belang van Amerika zijn geen militaire basissen of een aanwezig heid op andere wijze in Zuidoost-Azië vereist. Rusk voegde hier de waarschuwing aan toe dat Amerika deze landen zal blijven steunen, zolang de infiltratie van uit het noorden blijft voortduren. Rusk zei dat Amerika de voornaam ste verantwoordelijkheid draagt in Zuid- Vietnam, maar erkende ook, dat nauwe betrekkingen tussen Frankrijk en Cam bodja van groot belang en nuttig zijn voor Amerika en de vrije wereld. (Van onze correspondent) In het afgelopen jaar is de gestadige naoorlogse groei van het Stamboek na genoeg tot stilstand gekomen. Het ziet er naar uit, dat men met enige regressie te maken zal krijgen, waarmede vanzelf sprekend bij het uitstippelen van het be leid ook rekening zal moeten worden ge houden. Dit concludeert de secretaris van het Nederlands Rundvee Stamboek in zijn jaaroverzicht. Het ledental is met 203 toegenomen, tegenover een toename van 1014 in het voorafgaande jaar. De groei, slechts ruim 1 pet., trad alleen nog maar bij het H. veeslag op. ijB het M.R.IJ-veeslag is een ledenverlies van 0,8 pet., terwijl bij het G.-veeslag een verlies is van 2,1 pet. „Het zullen voornamelijk de zeer teleur stellende bedrijfsuitkomsten in de vee houderij zijn, die hiertoe hebben geleid", aldus de secretaris. Ook de deelname aan de melkcontrole wordt meer dan tevoren opgezegd. Te hoge controlekosten gelden dan als motief. In het voorbije jaar werden in totaal 729 stieren minder ingeschreven; bij het H-veeslag 539 minder, bij het M.R.IJ- veeslag op B het M.R.IJ-veeslag is een veeslag 192 minder, bij het G-veeslag daarentegen 2 meer. De teruggang bij het H- en M.R.IJ-veeslag is bijzonder groot, respectievelijk 14,4 pet. en 22,8 pet. De grote teruggang moet men mogelijk mede op rekening van het verplichte bloed- groeponderzoek stellen. Wat het aantal ingeschreven koeien be treft blijkt, dat er 3946 dieren minder, werden ingeschreven. De grote teruggang valt op bij het H-veeslag nl. 4720 koeien. Dit lijkt erger dan het is, omdat het voor afgaande jaar een recordperiode was voor dit veeslag. Bij het M.R.IJ-veeslag wer den 878 koeien meer en bij het G-ver- slag 104 koeien minder ingeschreven. De verhouding van het aantal S tot het aan tal R koeien blijft zich nog steeds in gun stige zin ontwikkelen. Bij het H-veeslag steeg het percentage S koeien van 73,8 tot 78,5 en bij het M.R.IJ-veeslag van 83,4 tot. 84. 'Het percentage van in het Keur Stam boek ingeschreven dieren steeg bij het H-veeslag van 43,9 tot 56.1 en bij het M.R.IJ-veeslag van 33.9 tot 41,5. Bij het G-veeslag liep het niet noemenswaard terug, nl. van 60.6 tot 59,7. Aan 425 koeien van het H-veeslag, aan 34 koeien van het: M.R.IJ-veeslag en aan 7 koeien van het' G-veeslag werd het pridikaat preferente stammoeder toegekend. Het totaal aantal steeg hiermede van 1550 tot 2016. In het register voor jongvee werden 1208 kol veren minder geregistreerd. De stemming voor de hoofdfondsen is gisteren merendeels lusteloos geweest Vooral Philips stelde teleur door f 1,20 lager te openen op f 146,70. Later op de middag daalde de prijs tot f 146,30, als gevolg van gering aanbod waar tegen over niet voldoende vraag aanwezig was. De overige internationale waarden ga ven weinig verandering te zien AKU en Unilever praktisch onveranderd op resp. 528 3/4 en f 142,20. Kon. Olie gaf een halve gulden prijs op f'155.20, na een opening van f 155,50. Aanvankelijk lag Hoogovens onveranderd in de markt op 615. Later op de middag kwam er enige vraag in deze hoek los waardoor de koers opliep tot 620. De eergisteren gepubli ceerde cijfers door de Kon. Shell-groep, alsmede het slotdividend over 1963, zijn in Europa niet tegengevallen. De Ame rikanen dachten er anders over doordat een vergelijking werd gemaakt met en kele grote Amerikaanse oliemaatschap pijen. waarvoor 1963 zeer gunstig is ge weest. Wall Street sloot donderdag voor Kon. Olie een halve dollar lager, terwijl men aldaar voor dg overige Nederlandse hoofdfondsen geen belangstelling toonde. Geen stimulans dus voor Amsterdam. De handel was gisteren opnieuw mini maal als gevolg van gebrek aan koop lust. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week steeg AKU deze beursweek c& elf punten. Hoogovens verbeterden ruim twintig punten Philips gaf ca. f 1,50 prijs. Kon. Olie bleef praktisch onveranderd, terwijl Unilever bijna eu. gulden verbeterde. De scheepvaartsector gaf weinig ver anderingen van betekenis te zien. Ook in deze hoek was het zeer stil. Van d0 lei dende cultures was HVA iets gemakke lijker. 5-3 6-3 Ned. '59 4 V4 Ned. '61 41/4 Ned. '47 3 li Ned. grootboek '46 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Arnst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Mach. Breda Bijenkorf Drie Hoefijzers Ford Van Gelders Papier Heineken Hero Conserven Ho 11. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Simons Emball. en Hout Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organon Shell Oil Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gambit Republic Steel 95JS 97JI 87 li 87*2 52834 615 147.95 142.20 155.70 1163i 1391,4 356 343 1060 230 8503,i 367 920 2031/4 520 375 421 842 201 250 541 138 li 759 256 233'i 367 960 17A 48 343i 86^ 81?s 43 li 953.i 9478 87J, 877 k 529 li 6191'2 146.60 142.45 155.10 117 140 357 346 1062li 227 2031/4 510 375 li 421 8441'2 201 2521 i 545 139 758 2593 i 234li 367 955 mi 47? i 35 861/4 811/4 82 44 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens 619—623 gl; Kon. Olie 154 60 gb—155.20: Philips 146.00 gb— 146.60; Unilever 142.40.

de Stem | 1964 | | pagina 19