Papier voor UW pen PROGRAMMA'S VAN RADIO EN TV VOORJAARSBEURS TECHNhSHOW 1964 Prentje uit 1918 ONZE PUZZEL fsüÜK VREDENBURG EN CROESELAAN GEOPEND VAN 9-17 ,UUR Radi Televisie POTTERS J.INIA DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 MAART 1964 Een onzer lezers, de heer J. G. Groenendaal uit Raamsdonksveer, bezit een zeer oude prent met een afdruk van de zoeaaf Pieter Jansz. Jong uit Lutjebroek, over wie hij 20 februari j.l. een stukje had gelezen in Opa's Krant van vijftig jaar geleden. De heer Groenen daal bood ons dit prentje aan met het volgende verhaal: ,,In 1918 werkte ik in Andijk waar onze woonark lag, niet ver van Lutjebroek. Er gingen toen veel verhalen over Pieter Jong. Hij zou met de kolf van zijn geweer dertien soldaten hebben geveld. Ik vroeg een jongen om eens met mij mee te gaan naar Lutjebroek. We moesten erheen varen. Er staat bij het Verenigingsgebouw een monument van de Nederlandse zoeaaf. Ik vroeg aan de beheerder van het gebouw een kaart van Pieter. Er bleek er nog maar één te zijn, en die wilde hij pas na lang praten aan mij afstaan". Aldus onze lezer uit Raamsdonksveer, die zijn oude prentenboek tevoorschijn haalde naar aanleiding van ons berichtje uit 1914:: Onze stadgenoot, de heer Gerard van der Heijden, heeft een klein maar fraai portret, ten voeten uit ge schilderd van den kranigen Pieter Jansz. Jong, den zou- aaf uit Lutjebroek, die in 1867 te Monte Libretti is ge sneuveld. Omringd door een overmacht van vijanden, zijn laatste kruit verschoten hebbend, gebruikte hij zijn geweer als knots, en deelde zulke rake slagen uit, dat hij verscheidene garibaldijnen in 't zand deed bijten. (Zie bijblad). De nagedachtenis van dezen moedigen Fries wordt in zijne geboorteplaats zeer in eere gehou den, zoowel door de kerkelijke als de burgerlijke over heid. Vandaar de bestelling aan den heer Van der Heijden alhier (Breda). Aan de hand van eene oude gravure van P. Z. Arendse heeft hij Pieter Jong geschil derd in kloeke, rustige houding, met den linkeronderarm leunend op den loop van zijn geweer, 't Doet prettig aan den'stoeren Fries in de mooie zouaven-uniform de wacht te zien houden aan den ingang van het Vatikaansch paleis. De houding van Jong is voortreffelijk en de kleurenweelde die uit dit schilderij spreekt doet den Bredanaar alle eer aan. DE CARLISTEN (I) In uw krant van 1.1. zaterdag zag ik, als oude van dagen met genoe gen, de tekeningen over ae carlistische zoeaven uit een oude katholieke illus tratie. Het commentaar, dat er bij gegeven werd beviel me veel minder. U weet waarschijnlijk niet, dat de Don Carlos uit die dagen plm. 1870, beloofd had, dat indien hij aan de macht kwam, hij met zijn leger, de Paus zou helpen, de kerkelijke staten terug te krijgen. Hiervoor zijn zeker niet de minst vurige strijders voor de goede zaak naar Spanje gegaan. Zij hebben daar, onder aanvoering van kolonel Wils het regiment der Carlis tische zoeaven gevormd. Geen wonder, dat de Nederlandse katholieken van die tijd, hen als helden vereerden. Dit alles zegt de jongeren niets meer. De Paus noch de Curie te Rome, zouden nu de kerkelijke staten terug verlan gen. Al is de strijd van de zoeaven tevergeefs geweest de heldenverering in die dagen was zeker niet ongegrond. Een burgeroorlog is steeds wreed maar de regels voor het zoeaven regiment waren zeer streng. Het graf van ko lonel Wils, hoog in de bergen bij Igna- lada, wordt door de bevolking daar nog onderhouden en zijn daden in volksliedjes bezongen. Een dochter van een carlistische zoe- BREDA, K. K. W. DE CARLISTEN (II) In uw blad van 22 februari j.l. ver scheen een artikel: ,,Het Carlisme..... uit de tijd en onbeduidend". De schrij ver is blijkbaar slecht op de hoogte van het onderwerp, dat hij behandelt. ,,Het eerste optreden der carlisten, was niet gelukkig. Het program, dat de inderdaad fanatieke Don Carlos rond de jaren 1840 bekendmaakte loog er niet omAldus de schrijver en dan na opsomming van de punten van het program, waarmede nu niemand *ou instemmen, vervolgt hij: ,,Het is jammer dat in die carlisten-oorlogen zoveel katholieke Nederlanders als zoeaven aan de zijde van deze faniti- cus hebben gestreden. De voornaam ste was de Rotterdammer kolonel Wils. Hij was de persoonlijke vriend van Don Alfonso, zoon van Don Carlos. Kolonel Wils verloor er het leven bij. Katholiek Nederland durfde hem nog „de held van Ignalada te noemen". Ik vermoed dat schrijver de eerste Don Carlos bedoeld. Noch de zoeaven noch kolonel Wils hebben ooit aan de zijde van deze „fanaticus" gestreden, en evenmin onder diens zoon. De eer ste carlistenstrijd eindigde in 1839 en de tweede onder de zoon in 1860. Het bataljon van de pauselijke zoeaven werd in 1861 opgericht en kolonel Wils werd in 1849 geboren. Over de neef van de tweede Don Car los, Don Carlos III is de schrijver gun stiger gestemd: ,Hij was heel wat voor uitstrevender dan Karei V en veel milder'. De zoeaven hebben onder deze Don gestreden. Dus niet zo als de schrijver meent en schrijft „aan de zijde van deze fanaticus". Don Al fonso, die in hetzelfde zinsverband wordt genoemd, was geen broer van Don Carlos V of Don Carlos VI maar 'n broer van Don Carlos VII. Schrijver deelt verder mede, dat later Don Jaime de pretendent was en dat de ze zijn rechten op de Spaanse troon overdroeg aan zijn broer Alfonso. Al weer eep verrassing! Don Jaime had geen broers. Hij was de enige zoon van Don Carlos VII. Don Jaime heeft in 1920 afstand gedaan van zijn rech ten op de troon. Waarschijnlijk vergist de schrijver zich in de persoon van Alfonso, die als rechtstreekse afstam meling van koning Ferdinand nu na 1920 als regerend koning Alfonso XIII een mededinger zag verdwijnen. Kolonel Wils, mijn vader August Wils en andere pauselijke zoeaven die zich bij Don Carlos VIII hadden aan gesloten hebben zich aangesloten, omdat deze beloofd had, dat hij als koning van Spanje de Paus zou be schermen en in zijn rechten herstellen De wereldlijke soevereiniteit van de Paus was toen voor de katholieken een heilige zaak, die nu na zo vele jaren haar oplossing heeft gekregen. Deze oud-strijders van de Paus hebben hun toekomst en hun leven gewaagd voor iets dat voor de jongeren van die dagen een ideaal was. De Univers schreef bij de dood van de jonge kolo nel Wils: „Hij was het model van die Hollander, die wij allen in Rome heb ben gekend, vol geloof en bezield met een dapperheid, die boven alle lof ver heven is. God zegene het land, dat zulke zonen voortbrengt." Maar de man van 't artikel schrijft: „Katholiek Nederland durfde hem nog ,,de held van Ignalada noemen." Dt blaam door deze scribent op de nagedachtenis van kolonel Wils ge worpen, valt op hem zelf terug. Heemstede Ign. Wils pr. (geheim kamerheer van Z.H. de paus) Naschrift: De zoeaaf kolonel Wils streed niet aan de zijde van de fanaticus Don Car le^ V, maar aan de zijde van de fana tici, de carlisten. Terecht wijst Ign. Wils ons op deze verschrijving. De briefschrijver heeft ook in ons artikel gelezen dat Don Jaime de rechten op de Spaanse troon overdroeg aan zijn broer. Hij heeft, althans wat dit be treft, wel heel slecht gelezen. Nergens in ons artikel staat een zin die er ook maar op lijkt. Het punt waar uiteindelijk de reac tie van deze briefschrijver en van H.K.W., om draait is de deelname van zoeaven aas de carlistenoorlogen. We nemen graag aan dat deze zoeaven voor de katholieke zaak, c.q. het red den van de Kerkelijke Staat, naar Spanje zijn gegaan. In de vage hoop dat de carlisten daarna mee naar Ita lië zouden trekken om de Paus te helpen. Ons gaat het nu uitsluitend om het principe. En dat is niet: „het doel heiligt de middelen." Ook in de ze carlistenoorlog hebben carlisten zich schuldig gemaakt aan wreedheden die echt niet in Christus' Naam of in naam van „De Zwarte Madonna" ge pleegd hadden mogen worden. Mogelijk hebben de Nederlandse zoeaven zich daaraan niet schuldig gemaakt. Maar zij hebben er wel hun goedkeuring aan gehecht: simpel door partij voor de carlisten te kiezen. In de laatste wereldoorlog zijn ook tal van katho lieke jongeren als SS'er naar het oost front gegaan. Uit idealisme. Om te gen het communisme te strijden. Heb ben wij hen ook als helden verwel komd? Overigens hoeft geen enkele nazaat van een carlistenzoeaaf zich te scha men. Men moet dit alles plaatsen in het licht van de tijd waarin het zich afspeelde. LOUIS VAN RAAY Repliek van pater Wils: In mijn verweer op hetgeen de in zender van het artikel „Het Carlisme uit de tijd en onbeduidend" schreef, wil ik een correctie en tevens mijn excuus aanbieden. Ik was in de me ning, dat de schrijver Alfonso voor een broer van Don Jaime aanzag. Bij overlezing van zijn artikel zag ik, dat dit niet het geval was en hij inderdaad de broer van Don Carlos, Don Alfonso de Bourbon bedoelde. Ik neem dan gaarne mijn verweer op dit punt terug en bied mijn verontschuldiging hier over aan. Maar voor het overige hand haaf ik absoluut mijn verweer. SCHUTTERSPROBLEMEN Tijdens de eerste officiële schieting op de staande wip bij Piet van Hove en Antoin de Schepper te Koewacht zijn door vele schutters op- en aanmerkin gen gemaakt over het niet bijplaatsen van een vierde lat en het invullen van groene vogels Volgens de algemeen geldende regels (de schietkaarten vermelden dit ook) is het op de staande wip, bij een inleg van B. frs. 50,zo dat de hoogvogel B. frs. 300,is, iedere zijvolgel B. frs 150,en iedere kal B. frs. 100,Er wordt 17 man gekort en op de wip ko men 20 prijsvogels verhoogd met B frs. 10,(waarde dus B. frs. 50, dus 4 schutters. Hebben de schutters omtrent een en ander iets te vertellen, of regelt dit het bestuur ter plaatse? Ik hoop dat men gewoon blijft doen: bij 100 of meer schutters een 4e lat en géén dubbele vogels. Schieten moet een sport blijven! KOEWACHT, M.Th. MATTHIJS Nieuwstraat 87. GEORGANISEERD ZIJN (III) In „Papier voor uw pen" d.d. 22-02- 64 stond een artikel over het al of niet lid zijn van een bond of organi satie waarop ik graag een antwoord wilde geven. Ik ben zelf altijd lid geweest totdat ik de bond nodig had om iets op te lossen waarvoor ik zelf niet bij mach te was. Naar mijn idee kwam ik in aanmer king voor kostwinnersvergoeding daar ik de oudste thuis was. Vader was en is nog invalide en moeder leed aan suikerziekte. Een jongere broer van plm. 16 jaar kwam niet in aanmer king. Mijn spaargeld van mijn Indië- tijd ging naar moeder die het geld hard nodig had. Toen dit op was gaf ik haar geld van mijn salaris. Sparen ging moeilijk. Na 2 jaar trouwde ik. Ik moest wegens mijn kostwinnerschap met niets beginnen. Al wat ik ook pro beerde, via de gemeente of de bond het liep op niets uit. Nooit heeft iemand mij verteld waar om niet, alleen maar dat mijn inko men niet ver beneden peil lag. Doch hoe ver moet het beneden peil liggen om iemand in aanmerking te doen komen voor suppletie? Dit was voor mij een reden om mijn lidmaat schap van de bond maar op te ge ven. Ik zou wel opnieuw lid willen worden, maar eerst zal men mij dus precies moeten vertellen waarom ik niet in aanmerking kwam voor een vergoeding. Misschien ls er wel ie mand die dat eens voor mij wil uit zoeken. Mijn adres is op de redac tie bekend. Putte J.H.A.V. GEORGANISEERD ZIJN (IV) Als m.i. iemand beter had gedaan zijn mening niet kenbaar te maken in deze rubriek, dan is dat toch zeker de persoon die vorige week als „Een niet- georganiseerde" zijn schrijven onderte kende en die zei dat hij niet wenste voor profiteur te worden uitgemaakt. Hij kan dat natuurlijk wel wensen, maar in werkelijkheid is hij een pro fiteur en het mooiste is dat hij zelf dat bewijs geeft door te zeggen dat hij binnenkort een uitkering krijgt vol gens art. 17, punt 5 van de CAO voor de Schoenindustrie. Zie, daar krijg je weer een voor beeld van een ongeorganiseerde die ge bruik maakt van een artikel van een CAO, gesloten tussen patroons- en ge- zellenvakbonden. Men kan daarom toch niet anders zeggen dan dat de heer Oerlemans het aan het rechte eind heeft door de ongeorganiseerde ar beiders profiteurs te noemen, omdat zij wel de CAO aanhalen voor hun rechten doch hun plichten niet ken nen, of liever gezegd^ wel kennen, doch daaraan niet voldoen want anders zouden ze wel lid van een vakbond zijn, doch ze houden liever hun con tributie in d'r eigen portemonnee en als de organisaties verbeteringen in de CAO kunnen vastleggen, weten de on georganiseerden (en ze durven dat nog wel eens heel lomp te zeggen ook) dat zij die verbeteringen ook krijgen. Er zouden heel wat zaken aange haald kunnen worden die vastgelegd zijn in de CAO in het belang der arbei ders* doch ik wens slechts te wijzen op het bereikte inzake de jaarlijkse va kantiedagen en de daarbij behorende geldelijke toeslag. Wat een geldelijk voordeel is dat niet Willen de ongeorganiseerde arbeiders de naam profiteur kwijt, dan is dat alleen te bereiken door zich op te ge ven bij een vakbond. Ze werken zo doende ook mee aan verbeteringen Als allen georganiseerd zijn, is er veel te bereiken. Daarvoor wil ik aan halen dat in het grafische bedrijf bij ziekte 5 jaar lang ziekengeld wordt uitgekeerd. F. MAURER B. op Zoom, v. d. Rijtstr. 15 GEORGANISEERD ZIJN (V) Mijnheer de ongeorganiseerde uit Dongen en alle ongeorganiseerden; alle arbeiders die werken in een bedrijfs tak waar een CAO voor afgesloten is, zijn moreel verplicht tegenover hun mede-arbeiders ook georganiseerd te zijn. De georganiseerden zorgen gezamen lijk voor een CAO. Zij bouwen dat op en verbeteren het, als het mogelijk is, en betalen hun contributie. En wat doet u? Niets! Misschien^ op uw borst slaan, omdat u ongeorganiseerd bent. Ik ben het met de heer Oerlemans roe rend eens. U wenst niet voor profiteur uitgemaakt te worden en toch bent u het en met u alle ongeorganiseerden. Dit moest mij van het hart. Mijnheer, laat u eens voorlichten over de organisatie, door een vertrou wensman van de bedrijfstak waarin u werkt, dan komt u misschien tot andere gedachten. NIEUW-VOSSEMEER M. v. L. GEORGANISEERD ZIJN (VI) Een onbekende niet-georganiseerde wenst niet voor profiteur uitgemaakt te worden. Hoe wenst hij dan genoemd te worden? U zult toch wel meer lezen dan al leen ingezonden stukjes in De Stem? Hebt u wel eens gehoord van „Rerum novarum" en „Quadragesimo anno"? De tijden zijn veranderd, maar als u niet te jong bent, liggen de vooroor logse jaren nog goed in het geheugen, met zijn ontzaggelijke crisis en liberale politiek. Ondanks dat de tijden veranderd zijn moet er nog dagelijks bikkelhard ge vochten worden, al merkt iedereen dat niet altijd. Toch leest men geregeld in de krant: Onderhandelingen CAO af gebroken, of: worden moeizaam voort gezet. In februari stond in de krant „Par tijen zijn het eens over de CAO. Bouw, 16 pet verhoging op het basisloon. Hebt u 't wel eens nagerekend? 16 pet van f 2 is f 0,32 maal 45 uur is f 14,40 maal 52 weken is f 748,80. 260.000 bouwvakar beiders is f 194.688.000,Vindt u het gek dat men over zo'n bedragje lang moet onderhandelen? Denkt u dat de sociale wetten „zo maar" tot stand komen? Hoe het bij u is weet ik niet, maar hier in R'veer zit er iedere avond iemand van het bouwvakbestuur in het Bondsgebouw van 7 tot 7.30 uur voor de Werklozenwet het hele jaar; ook met carnaval, etc. en vrijdagsavonds ongeveer het hele bestuur voor uitbe taling W.W. en vakantiebonnen al van af de inwerkingtreding van de W.W. in 1952. Iedere bouwvakker moet minstens eenmaal per jaar door een plaatselijk bestuur geholpen worden; buiten de voordelen die de nieuwe sociale wet ten en CAO's geregeld brengen. Al is men georganiseerd, hoeft men het nog niet overal mee eens te zijn. Dat ben ik ook niet altijd, maar in de hedendaagse maatschappij kan men niet meer aan de kant blijven staan al was het alleen uit solidariteit, waar vele verenigingen in grote mate op ge baseerd zijn. BOUWVAKBESTUURDER J. M. OOME RAAMSDONKSVEER VIVISECTIE (IV) Iemand vertelt mij, dat er tussen vivisectie en dierenleed verband be staat. Dit betwijfel ik. Voor het dier is een professorenbehandeling min der pijnlijk dan de trap van de één of andere dierenbeul. „Vivisectie is nodig ten dienste van de mens en de we tenschap", oppert men. Begrijpelijk is echter, dat de dierenvrienden protes teren. Er zijn te veel wreedheden door de dierenhandel begaan. Wat te zeggen van de heer Vieten, die injec tieproeven toepast? Als het dier eens spreken kon... In het buitenland is het leven voor vele dieren nog harder. Wat zouden de afgebeulde ezels zeggen? Of de stieren, die met messen in het lichaam door de arena's gejaagd worden. Zo lang (beest) mensen zullen bestaan, zullen de dieren lijden. Etten Dierenvriend Naschrift: Als wij het goed begrij pen, dan veroordeelt deze inzender het ONNODIGE kwellen van dieren. De dierproeven kunnen wel degelijk kwelling opleveren. Zij kunnen ook on nodig zijn. Dat het' in het buitenland nog erger is dan bij ons, is een feit dat de dieren natuurlijk ontgaat. -Red. LONEN EN UITKERINGEN Hoewel ik altijd met grote belang stelling de rubriek „Papier voor uw pen" volg, ben ik nooit verder geko men dan het lezen van deze ingezonden stukken. Maar door een opmerking van KRO-verslaggever v. d. Poel op woensdag 26 febr. 1964 in de rubriek Brandpunt, is bij mij een vraag gere zen, waar ik geen antwoord op kan vinden. Misschien dat iemand mij wil helpen? De opmerking van deze verslaggever ging namelijk over een uitkering aan 5 directeuren van de Hoogovens van elk f 260.000. Hoe wil men deze uit kering nu verdedigen? De looneisen van de werknemers zouden een eco nomische teruggang tot gevolg hebben en talrijke vergaderingen zijn dan ook belegd tussen vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemerszijde met inmenging van de regering. Na moei zaam onderhandelen zijn deze eisen ingewilligd. Zijn de onzinnig grote be dragen die nu bij de Hoogovens uit gekeerd zijn, ook het gevolg van moei zaam onderhandelen met vertegen woordigers van regeringszijde of heeft de regering alleen maar controle op de lonen van lagere werknemers? L. KERKHOVE BERGEN OP ZOOM, Geertruidapl. 26 Naschrift: De tantièmes worden niet door de regering gecontroleerd. De fiscus bemoeit zich er echter wèl mee. Zulke bedragen als de directeu ren van Hoogovens ontvangen, worden door de belastingen sterk afgeroomd. Het belastinggeld komt weer ten goe de aan de gehele gemeenschap. - Red. NAC BOVENAAN (II) Vorige week las ik in uw krant met ergernis het stuk van Th. Luysterburg. Graag wil ik hem op de volgende pun ten wijzen: SERIEUS: Ik vroeg mij af wat hij met serieus bedoelde. Zou niet iedere ploeg proberen de 2 punten te be machtigen? En als iedere ploeg serieus voetbalt zouden ze allemaal moeten winnen. ONSPORTIEF: Mag ik u er op wij zen dat geen enkele NAC-speler dit jaar in het bekende boekje kwam of geschorst, werd? ONPRODUKTIVITEIT: Iedere ploeg heeft wel eens een zondag dat het niet wil lukken, maar is dat dan onproduk- tiviteit? Als u denkt bij de amateurs beter voetbal te zien, waarom gaat u dan niet naar amateurs kijken?? Mensen, die niets doen dan afkeuren kunnen wij op het NAC-veld niet gebruiken. Getekend, J. Brok Jr., Étten De Genestetstraat 4. NAC BOVENAAN (Ill) De enkele goedgelovigen, die vóór de wedstrijd tegen Enschede nog meenden, dat NAC een serieuze gooi zou doen naar de titel of minstens naar één van de overige drie ereplaatsen, kunnen die gedachte toch maar beter aan de kap stok hangen, om de eenvoudige reden dat NAC die bedoeling nooit heeft ge had. De stijgende lijn, die de club in de eerste helft van de competitie ver toonde, heeft thans een duidelijk ave rechts karakter gekregen. NAC heeft in die eerste maanden tot zijn schrik moeten ervaren, dat, als het zo door ging, de ploeg wel eens kampioen zou moeten worden. En dat mocht onder geen beding, want dan zouden Cup wedstrijden gespeeld moeten worden en dat kost Seld- stel voor! Licht masten, aanpassing van de accommo datie, geluidsinstallatie, verf voor o.a. de scoringsborden, service en noem maar op. Dat zijn allemaal punten, die bij NAC nooit op het lijstje hebben gestaan en die zouden nu ineens alle maal verwezenlijkt moeten worden? En het publiek. Ja wat hebben we eigenlijk met het publiek te maken? En wat heeft het publiek met ons te maken? Niets! Wij spelen toch ons ei gen spelletje en dat er steeds meer mensen wegblijven, dat moeten zij we ten. De recette zegt u? Ja; dat is eyn moeilijk punt. Enfin, als er mensen zijn die zowel visueel als financieel beau- veld willen worden en dus bij ons ko men kijken, dan is dat hun zaak, niet de onze. Nee mensen. De mentaliteit van tien jaar geleden', toen NAC nog vocht voor het kampioenschap, keert nimmer terug. Maakt u zich geen en kele illusie over een eventuele ereplaats want die komt er niet. Met de grootste inspanning ls het NAC thans gelukt uit die bovenste „ge varenzone" te komen. Een paar wed strijden lang de schijn ophouden, dat het ernst is. Even een missertje, en we zakken weer. Dan hoor je kreten van: „Maar we hebben toch goed gespeeld". Ja, ja, maar de supporters, die vaak ook verre uitwedstrijden meemaken, willen ook weieens met een overwinning terug. Het smoesje van een inzinking wordt danig afgezaagd. Misschien dat elf jongens van DWS eens een lesje in fighting spirit en fair play willen ko men geven. Er komen tijden dat het hele NAC- blok lijdelijk zal moeten toezien, hoe alle deurwaarders van Breda met de failliete boedel die NAC heette, het tranendal zullen moeten dempen. Dan is het te laat! Wil de club het prestige van het verleden redden, dan dient zij één devies tot het hare te maken: Vecht voor wat je waard bent en blijf omhoogkijken. Het publiek doet dan wel de rest. BREDA, M. v. Z, io terwijl alle andere vogels, behalve de twee laatst afgeschotene, B. frs. 40, waard zijn. Verder is het een goede gewoonte om bij veel schutters (100 of meer) een 4e lat op de wip te plaatsen. Wat is er nu gebeurd? Het aantal schutters bedroeg 116. zodat het normaal zou ge weest zijn dat er een 4e lat bijkwam, dit om de trefkans groter te maken zodat er zo weinig mogelijk vogels ver loot moeten worden, want een schutter komt om een vogel te schieten en niet om er een te loten. De 4e lat kwam er echter niet en om de vogels toch te laten verschieten ging men over tot het invullen van groene vogels van B. frs. 80,(een dubbele vogel dus). Als ik goed ingelicht ben zijn er 20 groene vogels ingevuld, dus zijn dat feitelijk 40 witte vogels. Wat is nu hiervan het gevolg? Dit: op de wip krijgt men derhalve 20 vo gels minder dan normaal, telt men hierbij de normale korting van 17 dan ziet men dus dat men 37 vogels kort (niet in geld maar in het aantal vo gels), zodat men er extra 20 „bosman nen" bijmaakt. De goede schutters, die jammer genoeg sterk de neiging heb ben broodschutters te worden, worden hierdoor sterk bevoordeeld want zij hebben meer kans een groene vogel te schieten dan een echte gelegenheids- sportschutter. Al met al komt het hierop neer dat van de uitgeschreven schieting wordt afgeweken in het nadeel van de schut ter en dit is toch niet zoals het hoort. Bij zoveel schutters moest men iets ex tra's doen b.v. het aantal prijsvogels verdubbelen, dit is maar B. frs. 200,— Zaterdag 7 maart HILVERSUM I 402 M KRO: 12.00 Angelus. 12.04 Katholiek nieuws. 12.10 Country, and Western Ex press (gr.). 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instru mentaal ensemble en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Musicerende dilettanten. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Promenade-orkest zangsolisten: amusementsmuziek. 15.45 Licht pianospel. 16.00 Grensland: uitzen ding voor jonge mensen. 16.15 Jazzmu ziek met commentaar. 16.40 Strijkorkest: lichte muziek. 17.00 Leiding geven, le zing. 17.10 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Roulette: muzikaal spelletje. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Dansmuziek. 18.50 Lichtbaken, le zing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Sportperiscoop. 19.30 Radio Phil- harmonisch orkest: populair klassieke muziek. 20.15 Pianorecital: klassieke mu ziek. 20.30 Rieleksen: amusementspro gramma. 21.30 Buurmans krant: infor maties uit het buitenland. 21.50 Bric a Brac, cabaret. 22.20 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruispunt: discussie over de verschijningsvorm van de kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Bespreking van nieuwe klassieke gram mofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 M VARA: 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Tussen start en finish sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Lichte grammofoonmuziek voor teenagers. 14.10 Programma voor twintigers. 14.45 Artistieke Staalkaart. 15.15 Radio Jazzclub. 15.45 Het gaat de verkeerde kant uit!, lezing. 16.00 Om roeporkest, groot omroepkoor en soliste: operamuziek. In de pauze: plm. 16.50- 17.10 Boekenwijsheid. 18.00 Nieuws en commentaar op het nieuws. 18.20 Zang en lichte muziek. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Radioraad. 20.00 Nieuws. 20.05 VARA's Bekercompetitie. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Ka priolen: liedjes, cabaretliedjes en paro- dietjes. 21.45 Lichte grammofoonmuziek. 22.00 Langs vergeten wegen, hoorspel. 22.50 Babysitten. 23.20 Licht instrumen taal trio met zangsoliste. 23.40 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL "VLAAMS 324 m: 12.00 Nieuws. 12.03 Orkestmu ziek. 12.30 Licht programma. 12.55 Pro grammaoverzicht. 13.00 Nieuws en weer bericht. 13.20 Hitparade. 14.00 Nieuws. 14.03 Voor de jeugd. 14.20 Filmmuziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Hoorspel. 16.21 Belgi sche muziek. 17.00 Nieuws en weerbe richt. 17.15 Ad te levavi, liturgische zan gen. 17.25 Amateurkoren. 17.45 Engelse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichtx. 18.30 Euro pees orgelpatrimonium. 19.00 Nieuws en weeroverzicht. Daarna: commentaar uit Amerika. 19.40 Amusementsmuziek. 20.00 Quiz. 21.00 Kleurrijke klanken. 21.55 Grammofoonmuziek. 22.00 Nieuws en be richten. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte muziek. 23.30 Licht pro gramma. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 m: 12.18 Lichte muziek. 12.30 Ge varieerd programma en actualiteiten. 14.45 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 18.03 Uitzending voor de soldaten. 19.08 Nieu we grammofoonplaten. 19.30 Nieuws. 20.00 Hoorspel. 20.30 Pianorecital. 21.00 Chan sons. 22.00 Wereldnieuws. 22.15 Jazzmu ziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Gevarieerde muziek. 23.55 Nieuws. Zondag 8 maart HILVERSUM I 402 M IKOR: 8.00 Nieuws. 8.15 Goede morgen - muziek, actualiteiten en herinneringen. 8.45 Muziek voor de zondag. 9.00 Vroeg dienst. 9.45 Nieuws en waterstanden. KRO: 10.00 Inleiding Hoogmis. 10.05 Hoogmis. 11.15 Klassieke grammofoon muziek. 11.30 Medaillon: fragmenten uit het internationaal muziekrepertoire. 12.05 Zwart op wit: actuele publikaties over kerk en wereld. 12.15 De Stemvork: Bel Canto-programma met toelichting. 12.50 Buitenlandse commentaar. 13.00 Nieuws en mededelingen. 13.10 Jaar in - Jaar uit, liedjes uit 1940. 13.30 Voor de kinde ren. 14.00 Italiaanse Madrigalen (gr.). 14.10 De hand aan de ploeg, lezing. 14.15 Concertgebouworkest en solist: moderne en klassieke muziek. In de pauze: Voor dracht van gedichten. 16.15 Sportuitsla gen. 16.30 Vespers. Convent van kerken: 17.00 Gereformeerde kerkdienst. NCRV: 18.00 Negro Spirituals. 18.10 Gewijde muziek. 18.30 Geef acht op de jaren, klankschets over de tweede wereldoorlog (1). 19.00 Koorzang, met orkest en orgel (gr.). 19.15 Zondagavondlezing - God en de mens, lezing. 19.30 Samenzang: gees telijke liederen. 20.00 Nieuws. 20.08 Medi tatie. KRO: 20.15 Koren en instrumentaal ensemble. 20.45 Diamanten voor het grij pen, luisterspel. 21.30 Klassieke kamer muziek. 21.45 Klassieke grammofoonmu ziek. 22.00 Wissewassenlicht pro gramma. 22.20 22.25 Boekbespre king. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondgebed. 22.50 Dwars door de groene hel, lezing. 23.05 Lichte grammofoonmuziek. 23.55- 24.000 Nieuws. HILVERSUM II 298 M VARA: 8.00 Nieuws, sportmededelin- gen en socialistisch strijdlied. 8.18 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. IKOR: 10.00 Kinderdienst. 10.30 Protestantse kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.40 Grammofoonmuziek. 11.45 Reso nans - opgevangen en teruggekaatst uit het hedendaags doen'en denken. AVRO: 12.30 Lichte orkestmuziek en zangsoliste (plm. 12.30 mogelijke afgelastingen van wedstrijden). 13.00 Nieuws. 13.07 De toe stand in de wereld, lezing. 13.17 Mede delingen of grammofoonmuziek. 13.20 Wie zijn Nederlands Sportcoryfeeën van 1963? 14.00 Pianorecital: klassieke mu ziek. 14.35 Toneelbeschouwing. 14.45 Pia norecital (verv.). 15.35 Geestelijke liede ren. 15.40 Selecties uit bekende musicals (gr.). 16.30 Sportrevue. 17.00 Zing met ons mee: liedjes. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal. 18.30 Licht instrumentaal ensemble. 19.00 Bij nader inzien: journa listenforum. 19.40 Vrij entree, cabaret. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 BRT-Variété- ork. en zangsolisten, 20.50 Café-chantant Adam en Eva, cabaret. 21.20 Klassieke grammofoonmuziek. 21.45 Trouw met Te resa, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actua liteiten. 22.55 Radiokamerorkest en so list: klassieke muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12.00 Nieuws. 12.03 Satirisch programma. 12.55 Programmaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Belcanto concert. 15.30 Sportprogramma (Om 17.00 Nieuws). 18.00 Nieuws. 18.03 Pianospel. 18.30 Godsdienstige uitzending. 19.40 Nieuws. 19.50 Jazzmuziek. 20.00 Muzikaal zondagavondprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.30 Cabaretpro gramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 m: 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek en reportages. (Om 17.00 Nieuws) 19.00 Gevarieerde muziek. 19.30 Nieuws. 20.00 Musique aux Champs-Elysées. 21.00 Muziek zonder woorden. 21.15 Muzikale en poëtische uitzending. 22.00 Wereld nieuws. 22.55 Nieuws. 23.00 Jazzmuziek. 23.55 Nieuws. Maandag 9 maart HILVERSUM I 402 NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammo foonmuziek. 7.35 Sportuitslagen van za terdag. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws en NCRV-lied. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Verzoek programma voor de zieken. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de huisvrouw. 20.10 Grammofoonmuziek. 10.20 Rondom het woord: theologische etherleergang. 11.05 Lichte grammofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 00 Nieuws. 8.15 Programma-overzicht en amusementsmuziek (gr.). 9.00 Och tendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Moderne kamermuziek (gr.). 9.40 Mor genwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. Zaterdag 7 maart KRO: 15.00 De avonturen van Cristo bal, TV-film. 15.25 Licht in de Sierra, filmimpressie van het Spaanse land. 15.40 De grote vlucht, documentaire film. 16.10 Huis, thuis, wonen. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 De avonturen van Ivanhoe TV-film (dl. 28). NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 21.00 Johnny Kraaykamp-show. 21.40 De brief van Fortunata, TV-spel. 22.15 Ge huwd en ongehuwd. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27) NTS: 20.00-22.00 Rechtstreekse repor tage van een internationaal zwemtoernooi te Bremen. FRANS-BELGIë: 18.30 Berichten. 18.33 Natuurlijke historie. 19.00 Wedstrijd tus sen scholen. 19.30 Composez 999, politie- feuilleton. 20.00 Journaal. 20.30 La Bande a Papa, film. 22.00 Muzikale wedstrijd. 23.00 Journaal. VLAAMS-BELGIë: 10.00-11.45 Volks universiteit. 16.30 Programma voor de jeugd. 17.50-18.25 Schooltelevisie. 19.00 Religieus programma. 19.30 Kroniek voor automobilisten. 19.55 Sport. 20.00 Nieuws. 20.20 Spelletjesprogramma. 21.35 Echo. 22.05 Dick Powell stelt voor: Op zoek naar een zoon, TV-film. 22.55 Nieuws. Zondag 8 maart NTS: 14.00-15.15 De Bezetting XVI, do cumentair programma (herhaling van dinsdag j.l.) 15.30-17.30 Directe reportage van het Internationaal Zwemtoernooi te Bremen. 19.30 Weekjournaal. 19.55 Jour naal. 20.00 Sport in beeld. AVRO: 20.30 Kunstgrepen, een programma over men sen en kunst. 20.55 Theater Domino 21.55 Hollandse Week in München. 22.05 De Verdedigers. TV-feuilleton. NTS: 22.55- 23.00 Journaal. FRANS-BELGIë: 11.00 Hoogmis 14.30 Filmkroniek voor de jeugd. 15.30-18.30 Studio 5: gevarieerd programma. 19.30 Bayard, TV-film. 20.00 Journaal. 20.40 Felix. 20.55 Le Filet d'Acier. politiefeuil- leton. 22.10 Jazzmuziek. 22,40 Journaal. VLAAMS-BELGIë: 15.00 Land- en tuinbouwkroniek. 15.30 Bloembollen do cumentaire. 16.05 Opera-aria's. 16.50 Feuilleton voor de jeugd. 17.20-17,40 Voor de kleuters. 18.40 Het grote avontuur, film voor de jeugd. 19.55 Sportuitslagen. 20.00 Nieuws. 20.20 Paul Anka Show. 21.10 Sportactualiteiten. 21.40 Vijftien rozen, eenakter. 22.15 Nieuw». Horizontaal: 1 Vis, 6 pralen, 11 vis, 12 plaats in Gelderland, 14 vochtig, 15 klein persoon, 17 gebrek,' 19 goud (Fr.), 20 koning (Fr.), 22 gewicht, 23 loterijbrief je, 25 plakmiddel, 26 elke, 29 woestijn, 31 gelofte, 32 kledingstuk, 34 vis, 35 be drag, 37 eens, 40 drank, 42 zangnoot, 43 eerwaarde heer (Lat. afk.), 44 oosterse titel, 46 witte mier, 49 etenbereider, 51 vod, 53 dag (Duits), 54 familielid, 56 deel v e gebouw, 59 grote vloot, 61 meisjesnaam, 62 masker, 64 in dat geval, 65 visnet, 66 slede, 68 voertuig, 71 heilige (afk.), 72 dwaas. 74 godin, 75 bejaard, 77 deel v. e. kasteel, 78 vernuftig. Verticaal: 1 jongensnaam, 2 vogel, 3 soort, 4 stofmaat, 5 zinspreuk, 6 deel v, Brabant, 7 in orde, 8 holte in de muur, 9 inhoudsmaat (afk.), 11 gewone 13 dienstvaardige (afk.), 16 herkauwer, 17 telwoord, 18 rul, 19 deel v. h, hoofd, 21 hetzelfde, 22 regel, 24 wat gesproken wordt, 25 feestdos, 27 water in Friesland, 28 onverstandig, 30 vlaktemaat, 32 win- terkost, 33 zuinig, 36 deel v. h. hoofd, 38 aanzien, 39 groot, 41 jongensnaam, 44 puin, 45 iedere, 46 muziekinstrument, 47 vloerbedekking, 48 losse naad, 49 deel v. h. hoofd, 50 vogel, 52 in orde 55 leng temaat, 57 houding, 58 deel v' h. dak, 59 lokspijs, 60 voetbalvereniging, 63 keer. 64 kneedsel, 67 opening, 69 militair (afk.), 70 vadsig, 72 de onbekende, 73 zangnoot, 75 Fr onb voornaamw 76 kindergroet. OPLOSSING LINKER DEEL Horizontaal: 2 label, 7 le, 9 sela, 10 leb 12 Arabië, 14 ren, 16 tol, 17 ho, 19 nader, 20 ar. 22 te, 23 rente, 25 ri, 26 inn, 27 enk. 29 engerd, 32 lid, 33 loge, 36 be 37 speld. Verticaal: 1 Allah, 3 as, 4 begin, 5 el, 6 lak, 8 eer, 11 baron 13 belasting 15 koren, 17 het, 18 tarra. 21 rei. 24 enk, 27 enige, 28 adder, 30 rib, 31 als, 34 op, 35 el. RECHTER DEEL Horizontaal: 2 terts, 7 ol, 9 eelt. 10 rog 12 draven, 14 let, 16 dor, 17 do, 19 priem', 20 ca, 22 km, 23 haast, 25 ik. 26 sap, 27 bef, 29 Geneve, 32 lol, 33 gade, 36 lt 37 Verticaal: 1 horde, 3 ee, 4 renet, 3 tl, 6 sta, 8 lor, 11 galop, 13 verrassen, 15 komma, 17 dek, 18 schip 21 aak. 24 ta fel, 27 bende, 28 delta, 30 vol, 31 aga 34 ar, 35 en. (Advertentie) MENTHOLPELLETS Te den hoest en Keclpii Uitwerking frappant

de Stem | 1964 | | pagina 17