i Volkstaal eerste zorgj van liturgiecommissie SKODA Bij streven naar moet men letten gezondheid op kwaliteit MIDDENSTANDSBANK GROEIDE ZEER STERK Toch wordt 't lente! breda Rector N. A boren:Geestelijkheid wacht met ongeduldige verwachting BOEKENPLANK Behoefte aan geheel nieuw repertoire van kerkmuziek heetman Stijging van lasten; toch verder groei in 1964 verwacht lot- hoe ete- inkt ik! a uit! ,a. van de voor- meminrichting, zwembad „Het Kruis achter prikkeldraad De krach van '29 Ariosto Eerst vertalen Kerkmuziek Doorzichtiger Rangeerder omgekomen Congresleden vragen gesprek V.S.-Frankrijk Cambodja verwacht wapens van China en de Sovjet-Unie f. 4990 De commissi.' Wat is zwaar voer Klas Veldvergifliging 16 Ikom verk- veel- <kun- smid- 17 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 MAART 1964 Ithouders zal op 12 te 11 uur op het in, Wilhelminapark nbaar worden aan- nede inschrijvings- 9 maart 1964 ver- dienst tegen beta- orden toegezonden per postwissel van nden waren. Tegen de had men zestien per- evonden, waarvan er leefden. Van het schip voorstuk hoog tussen Den; het achterschip jtaal versplinterd te was dus schipbreuke- Dezat totaal niets meer. RECTOR N. NOOREN ...volle agenda... (Advertentie) Een boek over de hel van de Duitse concentratiekampen, een reportage van het lijden dat de slachtoffers te verduren hadden. De schrijver Alexander Bergen heeft speciaal die slachtoffers gekozen, die voor hun christelijk of joods geloof gevangen gezet waren. De verhoren, kwellingen en gruweldaden die tot be kentenis moesten voeren, worden schijn baar nuchter, maar daardoor wellicht des te aangrijpender geschilderd. De reportages gelden méér de afzon derlijke slachtoffers dan de grote „mas sa", maar het is er daarom niet minder afschuwwekkend om. Eén van de slacht offers is de bekende karmelites Edith Stein. Het boek lijkt me ook hierom van belang omdat het een goed inzicht geeft in de beweging die buiten de kampen tegen het regime van Hitier en zijn tra wanten in gang kwamen. Frans van Ol denburg Ermke verzorgde de vertaling voor Romen en zoon. J. H. (Van onze verslaggever) (~)p 4 december van het vorig jaar werd door het Concilie de Constitutie voor de Liturgie afgekondigd. Vrijwel gelijktijdig daarmee werd in Nederland de Nederlandse Commissie voor Liturgie opgericht, die tot taak kreeg de liturgie in ons land te herzien over eenkomstig de richtlijnen van de nieuwe constitutie. Rector N. Nooren, directeur van het Pastoraal Centrum van het bisdom Breda is er voorzitter van. Dat voorzitterschap is uiteraard niet zijn enige taak, maar het vult een belangrijk deel van zijn agenda. Want de commissie is ijverig aan haar taak begonnen en ze weet dat geestelijkheid en leken op het resultaat van haar werk zitten te wachten. 'Zelfs met ongeduldige verwachtingen', zoals rector Nooren het uitdrukt. De beurskrach van Wall Street in de herfst van 1929 is nog altijd het onderwerp van sterke verhalen. Men leest en hoort bijvoorbeeld nog geregeld hoe drommen gedupeerde speculanten uit de ramen ge sprongen zouden zijn. Met dit soort ver zinsels rekent de bekende Amerikaanse economist John Kenneth Galbraith af in zijn boek „The Great Crash", dat in Ne derlandse vertaling verscheen in de paper- back-serie van de Amsterdamse uitgeverij J. H. de Bussy. Het welhaast journalistiek verslag van Galbraith is niettemin een van de sterkste verhalen die wij ooit ge lezen hebben. De werkelijkheid over treft de fantasie! Het boek dat in 1954 in Amerika verscheen, vertelt het onge loofwaardige verhaal over de manipula ties van beleggingsmaatschappijen als Goldman Sachs, Shenandoah, Blue Ridge en vele andere, die een kaartenhuis con strueerden dat wel in elkaar móest vallen. Had niemand dat in de gaten? Het schijnt van niet. En mochten er geweest zijn, dan werd hun bezorgdheid wegge nomen door de mystieke bezweringsfor mules die economisten, bankiers en zelfs president Hoover uitspraken. Hoover zei dat de economie „fundamenteel gezond" was. En kort voor de krach profeteerde de vooraanstaande economist prof. Irving Fisher van Yale: „De aandelenprijzen zijn nu aangeland op wat zich laat aan zien als een permanent hoog niveau". Dit soort verklaringen behoort volgens Gal braith tot het ritueel van het economische leven. Hij geeft ronduit toe dat nog heel veel de economisten duister is. Zij zijn in elk geval geen profeten. Die les is ook nu. anno 1964, van betekenis. De bekende vertaler mr. W. van Elden, begiftigd met de zilveren anjer van het Prins Bernhard Fonds, heeft enkele frag menten uit de Orlando Furioso, het hoofdwerk van de löe eeuwse schrijver Ludovico Ariosto, in het Nederlands over gezet. Het gehele omvangrijke werk zou de hedendaagse lezer niet meer kunnen boeien, maar de bloemlezing, die mr. Van Elden samenstelde, zal aan fijn proevers zeer welkom zijn. De Italiaanse tekst is mede afgedrukt. Het boekje, dat door de vertaler van een inleiding werd voorzien, verscheen in de reeks Kartons van de uitgeverij Polak en Van Gennep te Amsterdam. T~}e constitutie voor de liturgie zoals die door de concilievaders is afgeleverd geeft niet zozeer concrete richtlijnen voor vernieuwing en aanpassing als wel mogelijkheden. En dan zodanig, dat er gelegenheid bestaat tot uitwerking van de verschillende onderdelen naar de aard en de gesteldheid van de gelovigen voor wie de regels gelden. Dit ziet de com missie als een belangrijk winstpunt om dat daardoor een verstarring in de litur gische uitingen voorkomen kan worden. Anderzijds, zo zei rector Nooren, zal dit ook weer zijn moeilijkheden geven. Uit gaande namelijk van het streven naar een toenemend gebruik van de volkstaal over een jaar of vijf zal het meeste Latijn uit de liturgie verdwenen zijn mikt de nieuwe constitutie er op, dat de liturgievernieuwing per taalgebied wordt toegepast. Voor de Nederlandse commissie betekent dat een voortdurend overleg met de Vlaamse sectie van de Interdiocesane Commissie voor Liturgi sche Zielzorg in België. En de geaard heid van de Nederlandse en de Vlaamse katholieken is lang niet altijd dezelfde. Daar heeft de reformatie wel voor ge zorgd. P)at gebruik van de volkstaal in de liturgie heeft verstrekkende conse quenties. Zodanig dat de commissie zich, uiteraard in samenwerking met haar Belgisch-Vlaamse partner, genoodzaakt heeft gezien de kwestie van de vertaling als eerste voornaamste punt op haar agenda te zetten. Wie momenteel tien verschillende Nederlandstalige volksmis- saais openslaat zal waarschijnlijk ook tien verschillende vertalingen tegen ko men. Dat kan er in de toekomst, wan neer de vokstaal steeds meer in de litur gie gebruikt zal worden, niet meer bij zijn. Er zal dan van alle gebeden en gezangen slechts één Nederlandse ver taling mogen zijn. En welke dan? Om dat vraagstuk op te lossen zullen er spe cialisten moeten aantreden die het Latijn volledig beheersen, aanvaardbare Neder landse teksten kunnen maken en boven dien begrip hebben voor liturgie. En hoe zullen de vertalingen moeten zijn? Kan daar volks' Nederlands voor ge bruikt worden of is er een vorm te vin den van verhevener, deftiger taal, die toch goed aansluit bij de openheid en de doorzichtigheid van de nieuwe litur gie? Dat is zo één van de zaken die een weliswaar niet langdurige, maar wel grondige studie vereisen. Als een ander voorbeeld noemde ree tor Nooren de vertaling van het Onze Vader. Die is momenteel in Nederland niet dezelfde als in Vlaams België. Op het eerste gezicht lijkt het misschien niet zo moeilijk om tot een eenslui dende vertaling te komen. Maar de Nederlandse commissie realiseert zich daarbij, dat ook de reformatie in Ne derland een eigen vertaling van het Onze Vader heeft. En terwille van het streven naar oecumenische toenadering zullen de Nederlanders, aldus rector Nooren, wel genoegen willen nemen met een vertaling die mogelijk niet de beste is, maar die ook voor refor matorisch Nederland aanvaardbaar is. Maar hoe zullen de Belgen daar tegen over staan? Zullen die tot dezelfde concessies bereid zijn? Pen volgende zaak is, dat de volkstaal in de misliturgie voorlopig alleen betrekking heeft op de gelezen H. Mis. De commissie ziet zich nl. genoodzaakt in de gezongen H. Mis de Latijnse teksten (Advertentie) met uitzondering van de Schriftlezin gen voorlopig nog te handhaven. Im mers, we beschikken over een onafzien baar bezit aan kerkmuziek op Latijnse teksten. Daar staat, afgezien van enkele moderne Nederlandse psalmvertalingen, vrijwel niets tegenover. Op de eerste plaats zal er dus in de loop van vele jaren een nieuw repertoire moeten ko men van kerkmuziek op Nederlandse tekst een tekst die momenteel nog niet eens voorhanden is en daarnaast moet de commissie toch ook erkennen, dat het niet aangaat het hele eeuwen oude cultuurbezit aan kerkmuziek van het ogenblik, zowel Gregoriaans als meerstemmig, tot museummateriaal te bestemmen. Dat zou trouwens ook tal van uitstekende kerkkoren in grote ver legenheid brengen. Deze situatie biedt bovendien het voor deel, dat de gelovigen nog jarenlang de keuze zullen hebben uit een H. Mis in de volkstaal dan wel in het Latijn. Want met name onder de gelovigen die een klassieke opleiding hebben, bestaat toch blijkbaar een streven om de Latijnse traditie te handhaven. Overigens is het wel zo, dat de vertaal commissie, zodra die tot stand gekomen is, allereerst zal iDeginnen aan de ver taling van die delen van de mis welke voor de kerkmuziekcomponist van belang zijn: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus en Agnus Dei. En dat men bij de vertalin gen in het algemeen niet zal vergeten, dat de reformatie wèl beschikt over beproefde Nederlandse teksten, ligt voor de hand. „Bij heel de vernieuwing van de liturgie," aldus rector Nooren, „zal zeker naar de reformatie gekeken wor den." het groot seminarie van Utrecht, prof. dr. J. Smits van Waesberghe, voorzitter van de St.-Gregoriusvereniging, prof. L. Hermans, docent in de H. Schrift, dr. C Bouman, lector in de liturgie aan de Kath. Universiteit te Nijmegen, pater dr. H. Manders c.s.s.r. uit Witlem. voor zitter van het Genootschap voor Liturgie studie, pastoor A. Ruhe, liturgiedeskun- dige uit Assendelft, de heer Th. Govaert uit Breda, Neerlandicus en dom Ambro- sius Verheul, o.s.b., liturgist uit Affli- chem, die tevens permanent verbindings man met België is. F)e liturgievernieuwing zal zich niet beperken tot de omzetting van het kerklatijn in de volkstaal. Immers, de bedoeling is dat de gehele liturgie een voudiger en doorzichtiger wordt. Dat zal heel wat wijzigingen met zich brengen. Ook b.v. het misformulier zal niet aan de aandacht van de vernieuwing ontgaan. De woorddienst zal een zwaarder accent krijgen en de verwachting is, dat het verkondigend deel van de mis zich in de toekomst niet meer aan de altaar tafel, maar op een andere plaats in het priesterkoor zal voltrekken. De liturgie van de sacramenten zal eveneens worden bekeken en waar nodig aangepast. Dit alles zal echter nog wel enige jaren studie vergen. De .ongedul dige verwachtingen' van de zielzorgers zullen niet in een handomdraai kunnen worden ingelost. In het afgelopen week einde is pas het eerste grondige contact met de Belgische commissie tot stand gekomen, maar de Nederlandse commis sie zelf heeft al heel wat meer vergaderd. De 38-jarige Amsterdamse voorman- rangeerder Sj. Oenema is gistermorgen om het leven gekomen toen hij op het goederenemplacement Westerdonksdijk in Amsterdam rangeerwerkzaamheden verrichtte. Hij raakte bekneld tussen de buffers van twee treinstellen. Veertien Amerikaanse congresleden hebben een brief geschreven aan de mi nister van buitenlandse zaken Dean Rusk waarin ze aandringen op een spoedig te houden conferentie van president Lyn don Johnson met president Charles de Gaulle van Frankrijk, liefst nog deze maand wanneer De Gaulle Mexico be zoekt. De -ongresleden, die afgevaardigde F. Bradford Morse uit Massachusetts met het schrijven van de brief hadden belast, spreken de overtuiging uit dat gebeur tenissen in Zuidoost-Azië, Afrika, het verre oosten, rondom de Navo, de aan staande Gatt-conferentie, de EEG, Cuba en Latijns-Amerika, constructief door zulk een ontmoeting zouden worden be- invloed. Morse heeft toegelicht dat aan Rusk is gevraagd de inhoud van de brief ter kennis te brengen van president John son, ,,in de hoop dat er een middel kan worden gevonden om een ontmoeting te bevorderen." President De Gaulle zal van 10 tot 23 maart op het westelijk halfrond door brengen, waarvan vier dagen in Mexico. De premier van Cambodja, prins Noro dom Sihanouk, die verleden jaar afzag van Amerikaanse militaire hulp ter waarde van meer dan 10.000.000 dollar per jaar, heeft vrijdag aangekondigd wapens te verwachten uit de Sovjet- Unie en de Chinese Volksrepubliek. (Advertentie) Alle pessimisten ten spijthet wordt toch weer lente en de zee leeuwen in het New-Yorkse Cen tral Park profiteren er al van: dolce far niente in een stralend zonnetje. Rusland is voornemens twee straal- gevechtsvliegtuigen van het lyPe Mig, 12 stukken veldgeschut, acht stukken luchtdoelgeschut, 15 mortieren. 36 ma chinegeweren en 500 machinepistolen naar Cambodja te sturen en uit China worden 200 vrachtauto's voor het troe penvervoer en een groot aantal lichte wapens verwacht, aldus de premier. een veilige keuze geheel compleet H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN - TEL. (01717-2010) DEALERS: Fa. A. A. v. d. ZWAARD, Koninginnestraat 63, Breda, tel. 36084 Garage LIGTVOET ZN., Bredaseweg 23, Oosterhout, tel. 3880 Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Fa. W. J. v. KAAM, Antwerpsestraat 373, Bergen op Zoom, tel. 4775 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 KANTERS' Automobielbedrijf, Bredaseweg 36, Etten, tel. 2254 KANTERS' Automobielbedrijf, Markt 26-28, Standdaarbuiten, tel. 2145 Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 2030 rjie Nederlandse commissie bestaat, be halve uit voorzitter Nooren, uit dr. H. Wegman, professor in de liturgie aan Dokter Bom in zijn tijd ging er zulke mannen als bloemkolen en glim mend van het vet in de nesten liggen te van uit dat een jonge duif nooit te zwaar gevoerd kon worden. Hij redeneerde als volgt: Wat de jonge vogel in het felst van zijn groei tijdens de eerste weken van zijn bestaan, aan doelmatige voe ding (voldoende eiwitten, vitami nes en .mineralen) onthouden wordt, tot volledige ontplooiing van zijn. organen, valt naderhand op generlei wijze meer goed te ma ken. Het spreekt vanzelf dat de duif in zijn verder leven, dat geen le ventje van vrolijke frans zal zijn maar veeleer het leven van een spartaans soldaat, de goede onder grond van een harmonisch ontwik keld atletenliehaam niet kan ont beren. Wat is zwaar voer? Voer dat zwaar weegt of waar een duif zwaar van wordt is het zeker niet. Een jonge duif is geen big en zijn kwaliteit wordt niet gewogen met de kilo. Er zijn sjarels die denken dat ze schone jongen kweken als ze veel mais en tarwe geven. Dokter Bom hielp ze uit de droom Het kan een bedrieglijke aanbliK ge ven zei deze oude kampioen als (Advertentie) LEPTOLEPIS KNORRI heet deze, meer dan 130 miljoen jaar oude, fossiele vis in de vitrine met praehistorische dieren in de SCHATKAMER ONDER DE LIJNBAAN Expositievan edelstenen,mineralen,fossielen antiquiteiten etc. Diamantslijperij in bedrijf. Geopend elke dag van 9-5 uur.Toegang vrij. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN92 r'dam slapen. De liefhebber is kontent. ze zijn niet ziek en ze spuiten niet. Ik geef toe dat de gezondheid een heel ding is en dat het gros van de sjarels zich gelukkig prijzen mag, de kritieke periode zonder al te veel mankementen door te komen. Maar en dat moeten wij goed in het oog houden dat soort gezondheid is niet alles. Er is ook nog zoiets als kwaliteit. En deze is. behalve van de er felijke aanleg, mede afhankelijk van de cultuuromstandigheden, waaronder deze die van directe invloed zijn op de ont wikkeling van een krachtig beender- en spierenstelsel. Zwaar voer is eiwitrijk voer. Dus peul vruchten: duivenbonen, erwten, wikken en linzen. Wie enigszins op de hoogte is van de physiologische grondslagen van de post- duivenvoeding weet heel goed dat een jonge duif in het nest van zwaar voer niet zwaar wordt en ook dat dit zwaar voer gemakkelijk verteerd en verdragen wordt. Heel wat gemakkelijker bijvoorbeeld dan door een volwassen, doorvoede duif in de winter, als het kwik enige graden onder nul aanwijst. Van zwaar in de zin van eiwitrijk voer, krijgen de jongen sterke beenderen en sterke spieren. Op licht voer met overwegend mais en tar we worden het vetzuchtige slappelingen. Geven wij zegt dokter Bom tijdens de kweek te veel granen (koolhydraten) dan groeien de jongen weelderig op maar zijn veel te vet en liggen als klom pen in de nesten. De luchtzakken die goed ontwikkeld dienen te worden, worden door het vet leeggedrukt en de ontwikkeling van de spieren wordt, door de afzetting van het vet tussen het spierweefsel, belemmerd. Theoretisch en praktisch is dit alle maal waar en ook is het van belang dat wij de waarschuwing die er in besloten ligt, ter harte nemen. Toch wil ik niet nalaten er op te wijzen dat onder niet al te abnormale omstandigheden de er felijke aanleg onmiskenbaar zijn stem pel op het phaenotype van de jonge duif za] drukken Met andere woorden dat een jonge duif van de goede soort en van een koppel dat pakt in de regel tot meer in staat zal blijken, ook al werd hij de eerste vier weken minder ratio neel gevoed, dan een jonge duif met van huis uit d.w.z. erfelijk minder klas, maar opgevoed met een mengsel eten volgens het boekje. Het verschil in klas immers komt in hoofdzaak voort uit de erfelijke vitali teit, de kwaliteit van het endocrine stel sel enz. Verslik u niet in deze geleerde woorden, ik heb er trouwens zelf ook al tijd moeite mee. Populair uitgedrukt: het voer maakt de duif niet. Binnen ze kere grenzen wordt er zwaar en minder zwaar gevoerd met even goede (of slech te) resultaten. Dokter Bom gaf de ouder vogels, zodra de jongen uit het ei waren, niets anders dan groene erwten met een percentje lijnzaad. Ik vind dit te zwaar. Ik geef de voorkeur aan mengsels peul vruchten, granen en zaden, mede hier om omdat er altijd wel verschil in as simileerbaarheid der aminozuren uit de diverse eiwitten zal bestaan. Veldvergiftiging is het meest te vre zen in de maanden maart eh april. In maart beginnen de boeren intensief met kunstmest te werken. Verder zijn ge vaarlijk de DNOC en DNPB alsook de zg. pré-emergence middelen (penta- cliloorphenol)behorende tot de algeme ne groep van de kleurstoffen. Een Zeeuwse liefhebber belde mij gis teravond op dat hij zeven doden had van een smerig goedje (endrin?) waar ze de boomgaarden mee bespuiten. Zo veel vallen er in éne keer no niet bij een voetbalwedstrijd. De duiven pikken op het veld het liefst in zoutachtige kunstmeststoffen en (met een of ander vergif ontsmette) zaaizaden. Spoel de krop uit met lauw zout wa ter of met lauw water met een beetje mosterd er in. Daar braken ze vlot van en de smeerlapperij komt er uit. Her haal dit meerdere keren en druk de krop goed leeg. Zijn uw kampioenen vergiftigd door parathion of andere or ganische fosfaten, dan kunt u dit con stateren aan de vernauwing van de pu- pi] en de kramptrekkingen in de spieren Verder benauwdheid, braken, natte ogen enz. In dit geval zeker geen melk opspuiten Wel norit geven, drie dagen lang 's mor gens en 's avonds een tablet. Ze p. er zwart van maar dat brengt de gene zing Allemaal goeie. DEN BRUINEN (Van onze financiële medewerker) Bankaandelen worden over het algemeen beschouwd als een weduwen- en wezenbelegging. De soliditeit van de Nederlandse banken is spreekwoordelijk. Een keer zijde van de medaille is, dat een rustige ontwikkeling geen uitschieters naar boven vertoont, m.a.w. dat ster ke groei bü de banken niet vaak voorkomt. Een uit zondering is de Nederlandse Middenstandsbank N.V. te Amsterdam, die een enorme groei heeft vertoond. Dit blykt wel uit onderstaande cijfers, die in miljoenen guldens luiden: 1954 1962 1963 Stijging 1954 t.o.v. 1962 Aandelenkapitaal 11,7 46,2 46,2 300% 0% Eigen vermogen 13,9 66,5 67,7 375% 2% Toevertrouwde middelen 197 983 1.098 460% 12% Balanstotaal 213 1058 1.172 450% 11% Uitzettingen 115 721 8.58 650% 19% Beschikbaar voor aandeelhouders 0,944 7.20 666% 18% Dividendbedrag 0,244 3,684 3,684 1400% 0% Dividendpercentage 7% 8% 8% Laagste koers 134 195 212 Hoogste koers 177 280 249 De oppervlakkige belegger, die alleen afgaat op het uitgekeerde dividend, zal de groei niet opmerken In de laatste tien jaar steeg het dividend van 7 naar 8 procent Wie echter uitrekent, wat hij verdiend zou heb ben als hij in 1954 een aandeel van f 80 had gekocht en in 1964 had verkocht, zou tot een andere conclusie ko men. De berekening hiervan is als volgt: Aankoop in 1954 f 80,— a 155 procent f 124,—. Belastingvrije claimopbrengst in 1955 f 16,50. Dividend 1954 f 5,60 1955 5.60 1956 5.60 1957 5.60 1958 5,60 1959 5,60 Blastingvrije claimopbrengst in 1959 f 13,25. Dividend 1960 f 6.40 1961 6,40 1962 6.40 1963 6,40 Blastingvrije claimopbrengst 1961 f 21,50. Blastingvrije claimopbrengst 1962 f 14,75. Verkoopprijs thans (ca. 225 pet) f 180,—. Er zijn niet veel bankaandelen, waarmee een derge lijk resultaat zou zijn bereikt. Binnenkort stelt de Middenstandsbank de beleggers weer voor de keus in te schrijven op een emissie. De uitgifte is aangekondigd van f 10 miljoen aandelen, vyaardoor het aandelenkapitaal zal komen op bijna f 60 miljoen. Het staat van tevoren vast. dat over het nieuwe aandelenkapitaal ook 8 procent zal worden uitgekeerd. Het dividend is namelijk zo ruim gedekt, dat eenzelfde uitkering over een kapitaal, dat 20 procent groter is, geen enkel bezwaar oplevert. De vraag, die de belegger zich echter zal stellen, is, of de groei in het verleden zich even sterk in de toekomst zal voortzetten. Om daarover iets te kunnen zeggen, moet eerst gekeken worden, waardoor de groei in het verleden mogelijk was. De directie schrijft hierover zelf in het onlangs ver schenen jaarverslag:: „De goede resultaten van de laat ste jaren zijn het gevolg van onze groeikracht, begun stigd door structurele ontwikkelingen en een hoog ni veau van economische bedrijvigheid. Ook voor 1964 ver wachten wij een voortgezette groei van ons bedrijf". Meer houvast voor de bepaling van de basis, die de groeikracht gaf, geeft de naam „Middenstandsbank" weer. De enorme opkomst van de middenstand in Ne derland in de laatste jaren en haar nog sterker toene mende kredietbehoefte, hebben het de bank mogelijk gemaakt door haar specialisatie meer dan de andere banken te groeien. Tengevolge van de loonsverhogingen zullen de consumptieve bestedingen in Nederland in 1964 ongetwijfeld een recordpeil bereiken, waardoor verdere groei van de Middenstandsbank mogelijk is. Hoe dat op langere termijn zal zijn, valt moeilijk te overzien. Behalve door haar positie bij de middenstand te versterken, heeft zij in de loop der jaren andere ter reinen betreden. De bank is uitgegroeid tot een groot bank. Met haar toekomstig aandelenkapitaal van f 60 miljoen staat ze zelfs al op de vijfde plaats in de rij van Nederlandse banken. Hoe groter een bedrijf wordt, hoe moeilijker het wordt om grote groei vol te houden. Dit geldt ook voor de Middenstandsbank. Hoewel de leiding blijkens de behaalde resultaten van hoge kwaljteit was in de laat ste jaren, is het niet erg waarschijnlijk, dat de enorme groei zal aanhouden Dit geldt te meer, omdat de lei ding sinds het vorig jaar een grondige wijziging heeft ondergaan. De president-directeur van 1962 is wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afge treden. Verder is een van de drie andere directeuren in de loop van het jaar overleden. Een factor, die voor aandeelhouders van belang is, is de mogelijke winst per aandeel. Wanneer het bedrijf groeit zonder dat de aandeelhouder daarvan profiteert, is hij weinig gebaat met deze groei. Ook op dit punt bestaat grote onzekerheid. De Middenstandsbank komt in 1964 voor een enorme loonstijging te staan. Het be drijf heeft meer dan 2.500 personeelsleden in dienst, waarvoor in 1963 ruim f 18 miljoen aan salarissen en sociale lasten werd betaald. Dit was reeds f 2,3 miljoen hoger dan in 1962. Juist voor de banken betekent het akkoord over de loonsverhogingen, dat werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben be- eikt, een enorme kostenstijging. Volgens de bepaling van de bank-c.a.o zijn de lonen per 1 januari met 10 procent veihoogd, maar er wordt voor de employé's die ouder zijn dan 24 jaar minstens f 100,per week in het loonzakje gedaan. Dat laatste hakt er vooral in, omdat het aantal laaggeslarieerden zeer groot is. De Middenstandsbank tracht dit op te vangen cloor verdergaande automatise ring en efficiëncybewaking, maar het gecombineerde resultaat zal niet gunstig zijn. Een gunstige factor daar entegen is de hoge rentestand. In het algemeen betekent een stijging van de rentestand en stijging van de winst marges der banken. Een nadelige factor is evenwel de door de regering in gestelde kredietbeperking. De mo gelijkheid om de kredietverlening uit te breiden is hier door minder groot dan het vorig jaar. Al met al maken deze onzekere factoren een beoordeling moeilijk Gezien de sterke band. die de Middenstandsbank heeft met de van de loongolf profiterende middenstand, zullen haar resultaten in het lopende jaar waarschijnlijk beter zijn in vergelijking met vorig jaar dan van de meeste andere banken. Deze indruk wordt nog ver sterkt door een terugblik naar de jaren van de beste dingsbeperking. In 1957 zette de expansie van het con cern zich haast onvertraagd voor. De nettowinst ver toonde eveneens dezelfde ontwikkeling als de jaren er voor. Dat de directie „ook voor 1964 een voortgezette groei verwacht, lijkt daarom goed aanvaardbaar

de Stem | 1964 | | pagina 11