KAN ZO IS MANUELA! A°"*c I'"8' J \)cliuni-J \)$t *S H OW - J O U R N A A L Volkerenmoord in Afrika llllllll Gezellige praatster Hij verdedigt Finse kleuren LIJKEN DRIJVEN IN RIVIER VOORRIJ Verf? Plasticolor! EUGEN JOCHUM LEIDDE BRUCKNERS GROTE MIS Amsterdamse politie voor moeilijke taak Plasticolor halen! Geen capsoncs Geboft KOSMONAUT GAGARIN IN ZWEDEN BEDREIGD Prins Philip bedreigd met ontvoering RKOPERS EMDSENST JYTER \Opvolgers vanj de „Beatles" ilstede" w mam als tweede in Kopenhagen Elegant9 selfs in het lelijkste regenweer grote markt ;t breda Rijst duurder? Oostberlijnse kapitein naar westen gevlucht DUET IVYLQEVS met GRATiS spaarzegels Ernst of grap Redersvereniging fêteert prinses Beits bijtijds bungalows, hekken etc. met BUITENBIJTS GRUYTER" met op alle plaatsen t contact met zijn en afwonen, door e buitendienst be- ezorgen van onze ;n. Er kunnen nog geplaatst worden en. inctie enthousiaste nen wij een hoog het algemeen vrij. B-E is vereist. soortgelijk werk >pgenomen in het ?r en genieten zij Jruyter's artikelen, elingtoeslag. gen verkrijgen op aal Kleine Markt, uur en zaterdag 7 ons filiaal Lange en worden gericht ken Zuid, Nieuw- 1 Rek. de Luxe 1958, type mot. in- en uitw. als nw. koop. Kanariestr. 2, Breda. t jonge herdershonden t.l 'e bevr. C. Balemans, Laan Teteringen n nieuwste serie Bergen op Zoom ip tot Schip" t.w. van 8.30 - 9.30 - voor de HISWA ;n op Zoom :atis toegang erder ontwikkelen verwaarloost? een funktie voor mheden kunt uit- It, goed algemeen gen vervoermiddel of in de direkte um woont, schrijft )ogte brengen van op organisatorisch Jen verricht en na per maand blij- richten onder no. ESHOEDEN uil Nieuwste kwali- VIRE PRIJZEN. ironder cowboy- moderne pastel- AIRE PRIJZEN, ld doen. "se dessins; ook GROTE MODE. assortiment in KOMMUNIE- AXEL l 9 uur geopend DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 MAART 1964 „Mag ik alstublieft een sigaret Met een vermoeide glimlach komt Manuela de kleedkamer binnenvallen. Zilveren zweetdruppeltjes pare len op haar voorhoofd. „Deed ik het góéd?" vraagt ze met 'n knikje in de richting van 't toneel. „Ik stik steeds van de zenuwen als ik op moet, maar als het voorbij is voel ik me zo heerlijk gelukkig". Voorzichtig ruikt ze aan een rode anjer die een bewonderaar haar heeft toegegooid. „Mal, hé! Vroeger keek nooit iemand naar me en nou gooien ze bloemen naar me, vragen handtekeningen en roepen me na als ik op straat loop. Ik zat vroeger op een fabriek, de AEG in Berlijn, weet-u-wel, schroefjes draaien in technische apparaatjes. Niet zó enerverend, hoor". Zij gaat voor een spiegel zitten en smeert een dikke klont afschmink- vet op haar gezicht, trekt een grimas en roept „Clown Doris". Is dat soms je verloofde, vragen wij plagend. Ze lacht met lange uithalen. „Ben ik zelf. Ik heet Doris. Doris Wege ner. Moet-u-in-de-krant-zetten: „Gis teren spraken wij met clown Doris, zonder verloofde, verliefd op muziek en op het hoog-ge-eerd publiek". Nee, nee, niet doen, niks opschrij ven hoor. Wat zouden de mensen daar wel van zeggen Manuela is 20 en beroemd. Het meisje van ,de lopende band' is een ster geworden. Een ster zonder cap- sones. Haar platen worden voort durend gedraaid via de radio. Her haaldelijk prijkt haar naam in tv- shows of op filmaffiches. „Laatst heb ik een film met Paul Hörbiger gemaakt, „Das Schwarz-weisse Rössl am Königssee", maar dat is een lieve man. Helemaal geen kouwe-drukte of zo. Heel gewoon en aardig voor iedereen". Ze gnuift na. „Trude Herr deed ook mee. Kent-u-toch-wel, die kleine dikke? Enig mens en ze ver staat haar vak, zó!", haar duim wijst naar boven. Dan dromerig „Ik wil een vak-vrouw worden; heb spraak-, zang- en toneellessen. Aijé, ik heb het druk. Weet u waar ik steeds aan denk? Dat ik onpopulair zal wor den. Daarom heb ik het zo druk. lekker druk". Ze draait zich om op haar krukje voor de spiegel. „Ik zit te kletsen, hé? Niks van aantrekken, straks als ik klaar ben met afschmin- ken gaan we serieus praten." Ze begint het vet van haar gezicht te boenen. „Doe ik twee keer per dag. Als je populair wilt blijven moet je een voudig twee voorstellingen per dag geven. En geluk heben, natuurlijk. Het is een kwestie van een heleboel geluk in deze branche Tot nog toe heb ik geboft. Ik ben tevreden, heb een eigen orkest, ,The Six Dobs', enne. "ze zoekt naar een lippen stift, zet haar lippen aan en draait zich om. Afwachtend kijkt ze ons aan, haar hoofd een beetje schuin. „Nu bent u aan de beurt. Vraag maar". Als ze ziet dat het notitie boekje dichtgaat kijkt ze verbaasd. „Weet u genoeg?" roept ze argwa nend. „Hoeft u dan niet te weten wie mijn favorieten zijn, wat ik eet en iets over mijn hobby's en zo?" Ze wordt een beetje bleek om haar neus. Als wij haar geruststellen komt een bevrijdende lach. „Da's 't gemakkelijkste interview van mijn leven geweest. Hier m'n adres". Ze krabbelt vlug „Manuela, Berlin- Spandau, 91 Germersheimerweg", op een briefje, ,,'n Krant sturen hé, want dat moet ik lezen DIT is Lasse Maertenson, de echtgenoot van het Zweedse sterretje Siw Malmqvist. Hij zal met het liedje „Laiskotellen" Fin land vertegenwoordigen op het Eurovisie-songfestival. Het lied gaat over een gemakkelijke ma nier van leven, die helaas een onbereikbaar ideaal is voor de moderne, jachtende mens. Het programma van de internatio nale finale van het Eurovisie-song festival in Kopenhagen luidt als volgt: 1. Luxemburg. Hughes Aufray zingt Dès que le primé printemps revient'; 2. Nederland. Anneke Grönloh zingt 'Jij bent mijn leven'; 3. Noorwegen: Arne Bendiksen zingt 'Spiral'; 4. De nemarken: Bjoern Tidman zingt 'Sangen om dig'; 5. Finland: Lasse Maartenson zingt 'Laiskotellen'; 6. Oostenrijk: Udo Jürgens zingt 'War- um nur, warum?'; 7. Frankrijk: Ra chel zingt 'Le chant de Mallory'; 8. Engeland: Matt Monro zingt 'I love the little things'; 9. Duitsland: Nora Nova zingt 'Man gewöhnt sich so schnell an das schone'; 10. Monaco: Antonio Calvario zingt 'Oracao'; 11. Portugal: Romuald zingt 'Oü sont elles passées'; 12. Italië: Cigliola Cin- quetti zingt 'Non ho l'eta'; 13. Joego slavië: Sabahudin Kurt zingt 'Zivat je skiopa krug'; 14. Zwitserland: Anita Traversi zingt 'I miei pensieri'; 15. België: Robert Cogoi zingt 'Prés de ma rivière'; 16. Spanje: Nelly met Tim en Tony zingen 'Caracola. M. A. N. van Zundert, Breda. Pia Beck is geboren in 1925. Ze wordt op 18 september dus 39 jaar. Haar adres: Postbox 34, Amstelveen. Leuk, dat u elke week zo gretig naar „Po dium" grijpt! Evelyn Govaers, Etten. Het adres van je favoriet Rocco Granata is: Donderslagseweg, Zonhoven? België. Het fanclub-adres kennen we niet, maar schrijf maar eens naar „Inter Fan Press", Zuidweg 12, Pijnacker. Daar kunnen ze je wel helpen. Rina Miecliielsen, Zundert. Hier is dan toch het adres van 'jouw' Micha el London: N.B.C. T.V., Sunset and Vive. Hollywood, California, U.S.A. Je hebt dit adres te danken aan Hilda Meeuwissen in Baarle-Nassau. Be dankt Hilda! Fijn, dat je 'Podium' zo 'tof' vindt! Margriet v.d. Kruyssen, Oosterhout. Zodra Fabian en Little Joe in het nieuws komen, kun je rekenen op een verhaaltje in 'Podium'. Ook voor jou geldt: schrijf voor fanclubadressen even naar het adres, dat we Evelyn Govaers in Etten (zie boven) aan de hand gedaan hebben. r t En hier zijn dan „De Snobs", t het nieuwste op muzikaal ge- bied. Ook hier een weelderige haardos. Maar men heeft het nu gezocht in 18e-eeuwse pruiken. Het viertal beschikt zelfs over een echte butler, die tijdens de voorstellingen snuif, drank en natuurlijk de gitaren aanreikt. Het kwartet speelt 17e-eeuwse muziek. Het zijn v.l.n.r. John Boulder, Edward Gilbert, Peter Yerrell en Collin Sandland, hier gefotografeerd tijdens een optreden in Marlow-On- Thames in Engeland. (Advertentie) BRUHL gaat in het voorjaar met de Amerikaan Brett DE AMERIKAANSE componist- volkszanger Pete Seegers is gisteren in ons land aangekomen voor uitvoe ringen voor studenten. Hij zal ook voor de VAR A-microfoon zingen en op het NCRV-scherm te zien zijn. HET OPTREDEN van de Beatles in ons land is uitgesteld. Het luid ruchtige viertal komt nu begin juni het Amsterdamse RAI-gebouw op zijn kop zetten. WEER WAT NIEUWS. We kennen al zingende fraters, zusters, dominees, conductrices, huisvrouwen en nu zijn ook zingende domineesdochters de showwereld ingestapt. Zij wonen in Hoorn, heten Yme, Mary en Foke en zingen 'Dominique'. OOSTENRIJK zal op het a.s. Eurovisie-songfestival in Kopenhagen vertegenwoordigd worden door de zanger, componist en pianist Udo Jürgens. HU zal 'Warum nur, warum?' zingen. HOFLEVERANCIER Behalve praktisch, kan een regenmantel ook heel modieus zijn. Het bewijs levert Hendriksen met een internationale collectie dames- en herenmodellen. Rodex, Christonette en Burberrys zijn namen die verdere toelichting overbodig maken. bent van harte welkom. Het leven van de Russische kosmonaut Joeri Gagarin, op goodwill-bezoek in Zweden, is woensdag tweemaal bedreigd. De politie van Malmoe deelde mee dat ze een bericht had ontvangen dat een bom was geplaatst in de danszaal waar een kosmonautenbal ter ere van Gaga rin gegeven werd. Men doorzoent de zaal gedurende twee uur, alvorens de kosmonaut mocht, binnengaan. Al eerder op de dag had Gagarin moe ten afzien van winkelen en een lunch in het Domus warenhuis, nadat de telefoon centrale drie anonieme gesprekken had doorgekregen waarin in gebroken En gels werd gedreigd met een aanslag op Gagarin als hij het waagde het vijf ver diepingen hoge gebouw te betreden. Buiten het warenhuis arresteerde de politie nog een negentienjarige student die een geweer bij zich had. (Advertentie) OLIFANT ONTDEKT Maar voor geer.' geld wilt U 'm weer missen, die echte Olifant-borrel van Melchers - Schiedam. Thuis of op reis: Wees gezellig en.. pak 'n OLI FANTJE. Proost. 35384-00 Het is mogelijk dat bij de inwerking' treding van het EEG-rijstreglement, ver moedelijk op 1 juli, de rijstprijzen in ons land met 20 a 25 procent zullen stijgen. Zoals bekend heeft de EEG-minister- raad begin februari de rijstregeling goed gekeurd. De richt, en drempelprijszen moeten echter nog vastgesteld worden. Het punt stond op de agenda van de vergadering, die de ministerraad in de nacht van maandag op dinsdag jl. heeft gehouden, maar de behandeling ervan is uitgesteld. (Advertentie) Een hoge officier van de Oostberlijnse politie en zijn echtgenote zijn naar West- Berlijn gevlucht. De officier had de rang van kapitein en werkte op een bureau in het regeringsziekenhuis, dicht bij de doorlaatpost van Sandkrug brug, aan de grens met de Britse sector van Berlijn. De officier en zijn vrouw zijn overge bracht naar een onbekende bestemming in West-Duitsland. Een 20-jarige Oostduitse onderofficier, die dienst deed bij de grenswacht is ook naar het westen gevlucht. De onder officier was in uniform gevlucht, maar zijn wapen had hij achtergelaten. Hij zou ook politiek asiel aangevraagd hebben. De onderofficier vertelde dat het moreel in zijn compagnie grenstroepen zeer laag Soms spent het wereldnieuws op een tergende manier voor doofpot. Op ditzelfde ogenblik woedt er in Centraal-Afrika een van de meest afschuwelijke volkerenmoorden in de geschiedenis, maar andere brandpunten in de wereld zijn er de oorzaak van dat dit nieuws nog niet of slechts sporadisch in Ne derland doorgedrongen is. De laatste dagen echter ontdekt de grote wereld dat zich in Ruanda, in alle stilte een verschrikkelijke tragedie voltrekt. In Ruanda, een vroeger Belgisch man daatgebied (iets kleiner dan Nederland), sinds bijna 2 jaar een republiek zijn de stammen der Hutu's, de oerbevolking welke 80 pet. van de bevolking uitmaak te en der Tutsi's, welke eeuwenlang de heersers van het land waren en de ko ningszetel bezetten, met elkaar in bot sing gekomen. Honderdduizenden Tutsi's werden ver dreven of in concentratiekampen gezet. Langzamerhand scheen er aan een ver schrikkelijke terreur een einde te ko men. Rond Kerstmis echter begon plot seling een systematische moordpartij in de kampen van Ruanda zelf, naar aanleiding van de inval van een groep met pijl en boog gewapende Tutsi's. Be richten uit verschillende betrouwbare bronnen spreken van 35.000 doden tot medio januari jl. Tellen of schattingen maken in zulke situaties is niet eenvou dig, maar ook 10.000 of 20.000 is al ver schrikkelijk genoeg. Nog onlangs rapporteerden zendelin gen, dat zij in de Ruzizi, de grensri vier, 18 voorbijdrijvende lijken per mi nuut hadden geteld. Voor het merendeel waren hun de benen afgehakt, opdat deze lange herders, de langste mensen ter wereld, aan hun vroegere onderho rigen in lengte gelijk zouden zijn. De plm. 200.000 vluchtelingen die zich in de jonge staten Burundi, Kongo, Tanganyi ka en Uganda bevinden en die in de meest ellendige omstandigheden leven, zijn nu de wanhoop nabij. Niet alleen groeit hun aantal met de dag. maar zij worden, volgens betrouwbare berichten uit de laatste dagen van missionarissen, door Ruandese commando's overval len, of door de opgehitste plaatselijke bevolking gemolesteerd. Vertwijfeld proberen groepen Tutsi's hun stamgenoten in nood in Ruanda te hulp te komen, maar zij hebben met hun primitieve wapenen tegen een Ruan- dees leger met moderne wapens uiter aard geen kans. De Stichting Vluchtelingenhulp Ruan da" opgericht in 1962 heeft in de afge lopen dagen telegrafische boodschappen gericht aan de secretaris-generaal van de UNO, aan de Hoge Commissaris voor (Advertentie) DE TILBURGSE 'South Jazzband' is met zijn derde plaat op de markt gekomen. Aan de ene zijde kunt u 'Dixie-Doodle', een dixielanduitvoe- ring van het Schotse volkslied 'What shall we do with the drunken sailor' horen en aan de andere kant een vrije interpretatie van het bekende ,,'t Her- menieke van Bergeyck". In septem ber gaat de band voor een optreden naar Zürich. KENNETH LEE SPENCER, de be kende ne'gerconcertzanger, is bij een vliegtuigongeluk om het leven ge komen. Hij werd 51 jaar. Gilbert Becaud krijgt „rode" aspiraties. In juni gaat hij een tournee door communistisch China maken. Voordien gaat hij nog voor een trip naar Rus land. We hebben de reis naar Amsterdam deze keer speciaal gemaakt om de Grote Mis van Anton Bruckner te kunnen be luisteren, want nog altijd behoort een uitvoering van dit monumentale opus tot de zeldzaamheden. Van zijn gewijde muziek vormen het prachtige Te Deum en deze mis ongetwijfeld het hoogtepunt. Uiterlijke aanleiding tot de compositie was de opdracht daartoe door de Weense dirigent Joh. Hebeck, innerlijk voelde de meester van Linz zich tot het schrij ven ervan gedrongen door het herstel van een zwaar geestelijk lijden, waar voor hij zijn Schepper in een grootse en machtige lofzang wilde danken. Door ongelukkige omstandigheden vond de eerste uitvoering ervan eerst drie jaar na de voltooiing (1872) plaats. Het Kyrie is één lange smeekbede, die in wisselzang tussen topraan, bas-solist en koor naar liet tweede deel van de Intro- itus uitgroeit tot een dringende excla matie om dan in de derde aanroeping terug te keren tot de verstilde klank van de aanhef. Groots en majesteitelijk is de inzet van het Gloria, (vaarvan elke zin haar mu zikaal reliëf krijgt en in een levendig en subliem fugatisch bewerkt „in gloria Dei patris" zijn bekroning vindt. Vast en onwrikbaar is de toon van het Credo, een muzikale geloofsbelijdenis, die type rend is voor de diepgelovige mens Bruck ner. Mild en ontroerend is het klank beeld van het „Et incarnatus est" en hemelbestormend de klankexpressie van het „Et resurrexit tertia die", waartoe de suggestieve orkestbegeleiding zeer veel bijdraagt. Bijzonder is de slotfase, waarin de vier stern-groepen van het koor achtereenvolgens het „Et vitam venturi saeculi" inzetten en gescheiden worden door overtuigende en indringende exclamaties van het woord Credo door koor en orkest om tenslotte in een mach tige en schitterende klankapotheose te eindigen. Vreugdevol is het Sanctus, bijzonder expressief en visionair van klank het Benedictus, dat met een jubelend „Ho sanna in excelsis" wordt besloten. Mar kant en hymnisch is het Agnus Dei. De indruk ervan is moeilijk onder woorden te brengen, men moet dit horen om de rijkdom van gevoelens te kunnen er varen. De uitvoering stond op zeer hoog ni veau, al konden ons de solisten als kwar tet minder bekoren. De stemkarakteris- tieken van Anette de la Bije (sopraan), Martha van Kerkhoff (alt), Tom Brand (tenor) en Peter van de Bilt (bas), liepen te veel uiteen om tot een ideale homo geniteit te kunnen komen. Hun solistisch aandeel was overigens te gering om hierop nader in te gaan. Het Groot Om roepkoor van de NRU (directie Carel Laoüt) heeft bijzonder fraai gezongen. Het orkest heeft zich zeer goed van zijn begeleidende taak gekweten, al waren de blazers niet altijd even gelukkig met hun inzetten. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze mu ziek in een kerk nog veel beter tot haar recht gekomen zou zijn. De nagalm in de zaal was te kort om het effect te kunnen bereiken van wat Bruckner voor ogen heeft gestaan met betrekking tot het doorklinken en naklinken van bepaalde harmonieën. Niettemin waren alle aanwezigen uitermate dankbaar deze uitvoering te hebben mogen meemaken. Het geheel werd door Eugen Jochum geleid, die met de hem ten dienste staande medewerkenden een indrukwek kende interpretatie van dat machtige opus heeft gegeven. COR BACKERS de vluchtelingen, aan Paus Paulus VI, aan de Wereldraad van Kerken en aan de president van de republiek Ruanda. Vluchtelingenhulp Ruanda zamelt ook gelden in, die zullen worden besteed voor de leniging van de directe noden in overleg met en door de kanalen van de internationale organisaties, zulks ook ter coördinatie van soortgelijke acties in het buitenland. Het gironummer voor bijdragen is 52 43 87 ten name van de „Stichting Vluchtelingenhulp Ruanda", Wassenaar. Ook de Wereldraad van Kerken wil een hulpactie organiseren, in de vorm van een steunfonds, ter grootte van minstens één miljoen dollar. Dit fonds is in hoofdzaak bestemd voor de hulp aan honderdduizenden Afrikaanse vluch telingen, speciaal ten behoeve van het vluchtelingenwerk in Afrika. Dit bedrag zal worden gebruikt voor: voedingspro gramma's, hervestigingsprogramma's de aanschaf van hulpmiddelen voor de landbouw, de geestelijke verzorging, on derwijsmogelijkheden en medische ver zorging. Via de stichting ..Oecumenische Hulp De Amsterdamse tapijtenfabrikant H. P. Keijzer beweert dat tijdens zijn va kantie in Oostenrijk zeven ruim 3000 jaar oude scarabeeën, afkomstig uit het graf van Tpetanchamon zijn gestolen uit een in zijn woning aan de Haringvliet- straat staand bureau. De heer Keijzer heeft daarvan gisteren aangifte gedaan bij de politie. De heer Keijzer mist naar zijn zeggen ook f6000 aan contanten. De politie weet sinds 25 februari al dat er is ingebroken in de woning van de heer Keijzer. Die dag kwam de dienst bode van de heer Keijzer de politie vertellen dat er in het huis van haar werkgever een deur was geforceerd. Ze had de heer Keijzer gewaarschuwd op zijn vakantie-adres, maar hij voelde er niets voor naar Amsterdam terug te komen. Pas gisteren kwam de heer Keij zer de politie vertellen wat hij mist. De politie kan nu pas met haar onder zoek beginnen. Zo weet niet wat er waar is van alle verhalen over waardevolle scarabeeën. De heer Keijzer noemt bij het taxeren van de waarde volgens de politie fantastische bedragen. Evenmin weet de politie of de scarabeeën hoog zijn verzekerd. De heer Keijzer zegt dat hij de scara beeën heeft geërfd van een tante, die aanwezig zou zijn geweest bij het op graven van het graf van de farao in 1922 door de Engelsman Carter. De heer Keijzer bezit nog meer scarabeeën. Hij heeft de politie er althans één getoond (Advertentie) Deze Tutsi-vrouw en haar kind behoren tot de honderdduizenden vluchtelingen uit Ruartda. Tien duizenden van haar stamgenoten worden wreedaardig en systema tisch vermoord. (Foto: Manus van der Kamp) aan Kerken en Vluchtelingen" in Utrecht is dit plan ook aan de met deze stichtint in verbinding staande Nederlandse kel ken voorgelegd Terzelfdertijd is ook het gironummer van de stichting 5261 opengesteld voor particuliere giften (Advertentie) De politie van de Engelse stad Sunder land heelt vandaag een onderzoek inge steld naar een anonieme brief, waarin staat dat een poging tot ontvoering van prins Philip ondernomen zal worden als hij morgen een nieuw gebouw van de technische school van Sunderland komt openen. De brief, die geadresseerd was aan een plaatselijk blad, was gisteren in Sunder land gepost, In de brief stond in blok- letters geschreven: „Let op. Vrijdag zal een poging worden ondernomen de her tog (prins Philip) te ontvoeren." Dc politie van Sunderland houdt re kening met de mogelijkheid dat het een grap is. Prinses Margriet zal vrijdag 13 maart het middelpunt zijn van een feest dat de Kon. Ned. Redersverenigmg haar oud petekind in Rotterdam aan boord van de „Willem Ruys" aanbiedt De vereni ging geeft het feest ter gelegenheid van het feit dat de prinses op 19 januari 21 jaar en dus meerderjarig is gewor den. Zoals bekend is de prinses bij haar geboorte in Canada genoemd naar de bloem die de Nederlandse koopvaardij- mensen als verzetsinsigne droegen. La ter kreeg de Kon Ned. Redersvereni ging van het koninklijk echtpaar toe stemming prinses Margriet als petekind aan te nemen

de Stem | 1964 | | pagina 5