Verdwijning „Vlaamse Linie" heeft vele Belgen ontstemd Touwtrekkerij om voorzitterszetel Canon demi 29. beter een CANON in de hand ELISABETH BAS ITS BAL Alleen geldzorgen of ook bemoeiing van bovenaf Alle partijen content met vredesmacht voor Cyprus "PARAAT" Individuele prijsver hogers voorlopig ook trefhaar «J GEWILDE PROGRESSIVITEIT Ben Bella in Zuid-Slavië aangekomen Roetplaag in Vechtstreek Automobilist vijand no. 1 van zichzelf Stille markt 'Stoppeldijk ITTE HUIS" m Axel OUWTJES IE ONDEUGD uw Hulst ri voor het szin! oüjkheid Klachten over paternalisme van Episcopaat Vrije kwesties EUROPARLEMENT Belgisch gerecht rockt aangeschoten smokkelaar Mr. Schürmann bemiddelaar Theoretisch examen rijbewijs zwaarder Schelde-Rijn-praat in Belgische parlementscommissie Vanaf september pas reclame op Noordzee-t.v. r het beste! Meningsverschil Bondsregering nu opgelost Nationalisatie I sjecho-SIowakije betaalt Nederland schadevergoeding Engelse zeelui (verdacht van diefstal) gearresteerd Andriessen krijgt nog meer macht Utrechtse officier over parkeerkwestie Transplantatie arm op zeeman niet geslaagd Vervoersorganisaties betalen dubbel belasting Regering voelt niets voor vrijstelling Landbouwlonen weer 5% Roger BEURS VAN AMSTERDAM vrqdags ren art bij STARS kanvang 7 uur. ND-AMUSEMENT Sfeer! Gezelligheid uur, zondag 8 maart ONSTANTINE in: naar Uw hart: fel, en der beste Constan- Toegang 14 jaar. een film van ROGER - ROBERT HOSSEIN Vertu) i onthult de geheimen ontvoerde meisjes een /ugten schiepen. Toegang 18 jaar. TEL. 2030 en 8 uur. Maandag 9 ns gewijzigde middag ïstelijkheden in de zaal TELLING. .7 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 MAART 1964 (Advertentie! (Van onze Belgische correspondent) liet Vlaamse jezuïctenweekblad „De Linie" zal, zoals men weet, eind maart verdwijnen. „De Linie" was het enige all round-informa- tieweekblad in Vlaanderen. In het begin kwam het op de markt onder de kop „De Vlaamse Linie". Het ontleende toen het merendeel van zijn kopij aan de Nederlandse „Linie" en werd aangevuld met enkele bladzijden over Vlaams-Belgische aangelegenheden. Later verwierf de „Linie" een totaal zelfstandig redactioneel bestaan. Kenmerk van „De Linie" was zijn vooruitstrevend karakter op uiteenlopende terreinen. Het blad was een buitenbeentje en meende daarmee het kwijnende bestaan te kunnen saneren. In de eerste naoorlogse jaren pleitte het weekblad voor een humane repressie. Wanneer de Vlaams-Waalse verhoudin gen zich gingen toespitsen koos „De Li nie" de zijde der z.g. Vlaamse maxima listen. Het stond dus dichter bij de Volksunie dan bij de Christelijke Volks partij, waarop vaak ongezouten kritiek werd geleverd. „De Linie" opteerde voor een federatieve omvorming van de Bel gische staat, pleitte voor sociaal-econo mische structuurhervormingen (vooral gepropageerd door de Belgische „linkse" socialisten), was voor „een open gesprek' met vrijzinnigen, besteedde de laatste tijd ruime aandacht aan „de pil", enz. Kortom, „De Linie" deed veel meer van zich spreken dan te verklaren was door de geringe oplaag (omstreeks 9000). Die kleine oplage en het in gebreke blijven van de advertentie-afdeling waren er oor zaak van, dat „De Linie" bestendig in geldzorgen zat, en financiële nood wordt nu ook officieel aangewezen als de reden waarom „De Linie" verdwijnt. De Vlaamse intellectuelen zijn er ech ter van overtuigd dat aan die verdwij ning andere motieven ten grondslag lig gen. Zij beweren dat het geschrijf van het jezuïetenweekblad allang een doorn in het oog was, niet alleen van de Chris telijke Volkspartij (die, ondanks haar ge- deconfessionaliseerde statuten, nog veel bindingen heeft met de hogere Belgische clerus)), maar ook van de Belgische ker kelijke hiërarchie zelf. De katholieke „Gazet van Antwerpen' onthulde, dat „De Linie" moet verdwij nen op bevel van het jezuïeten-genera laat te Rome en „op verzoek van kerke lijke overheden in België". „Men ver zekerde ons aldus de Antwerpse krant dat de beslissing van de hogere over heid verband zou houden met het feit, dat het blad de volle maat nam van het recht op vrije en oprechte meningsuiting ten opzichte van de politiek, die door de regering-Lefèvre werd gevoerd, o.m. in zake de taalkwestie". De Gazet van Ant werpen aanvaardt het argument van fi nanciële moeilijkheden niet. Zij vreest „dat talrijke Vlamingen bovendien ge griefd zullen zijn door de wijze waarop hier de heilige discipline van een zo hoog gewaarderde orde wordt aange wend". De logenstraffing door het generalaat te Rome van het bericht als zou de be slissing zijn genomen onder druk van buitenaf, overtuigt de katholieke Vlaamse opinie niet. Ook al konden vele Vlaamse katholieken „De Linie" niet steeds vol gen in haar vaak wel zeer opmerke lijke progressieve vlucht, toch hebben zij zich geërgerd aan de omstandigheden van het gedwongen verdwijnen. Zowel het Katholiek Vlaams Hoogstudentenverbond als het Jong-Davidsfonds hebben gepro testeerd tegen het opheffen van het week blad en een nieuwe malaise is ontstaan tussen de Vlaamse intellectuelen en het Belgische episcopaat. Zij verwijten het episcopaat een stug-paternalistische hou ding t.a.v. de lagere geestelijkheid en de katholieke leken. Dit paternalisme leidt soms tot recht streekse inmenging in zogenaamde vrije kwesties. Enkele jaren geleden nog slechts maande de bisschop van Brugge in een herderlijk schrijven zijn priesters en gelovigen aan. op straf van zware zonde op geen enkele andere politieke partij te stemmen dan op de Christelijke Volkspartij. Daar is dan verder nog altijd het om streden gebruik van het Frans in plaats van de volkstaal in bepaalde kerken in Vlaanderen. Te Gent en te Leuven b.v. wordt 's zondags nog geregeld in het Frans gepreekt. In het Brusselse wordt bij voorkeur in de vroegmissen in het Nederlands gepreekt. „Ten behoeve van de Vlaamse meiden en knechten", zeggen de Vlamingen grimmig. Te Antwerpen, waar tot voor kort in bepaalde parochie kerken in het Frans werd gepreekt ter- wille van de lokale invloedrijke aristo cratie, is de kwestie nu geregeld. Van recente datum is het incident rond de boodschap die Paus Paulus tot het Belgische volk lichtte. De Vlamingen wa ren het er niet mee eens. dat de strijd voor de culturele en sociale ontvoogding van hun volk als „steriele twisten" wer den veroordeeld. Zij zeiden dat de Paus wel op een merkwaardige en eenzijdige wijze moest zijn voorgelicht over de wer kelijke toestanden in België. De katholieke studenten van Leuven en Gent lieten op een bescheiden en eer biedige wijze aan de nuntius hun ont stemming blijken over sommige uitdruk kingen in de pauselijke toespraak. De rector-magnificus van de Leuvense uni- versiteit noemde dat schrijven echter .verbijsterend en onbeschoft" en keurde het optreden der studenten radicaal af. De katholieke krant „De Standaard" antwoordde hierop: „Indien katholieke leken het recht hebben om met alle eer bied voor het gezag hun mening te la ten horen, dan was dit zeker hier het geval, want het gaat om een aangelegen heid die hen rechtstreeks aanbelangt". En verder: „Er wordt in onze dagen veel gesproken over de mondigheid van de leek en over de noodzakelijkheid van een openbare opinie in de Kerk, maar zodra een leek zijn mond opent en over een of andere kerkelijke aangelegenheid zijn mening laat horen, duurt het ge woonlijk niet lang of men hoort betogen dat een dergelijke vrijmoedigheid onge past is en het aan leken volkomen mis staat. kritiek uit te oefenen op woorden of daden van de hiërarchie. Men heeft zowat de indruk dat men aan de leek wel het recht tot spreken wil toekennen, doch op voorwaarde dat hij er vooral geen gebruik van zou maken. De beruch te „theologie van de schaapsstal" heeft een taai leven en ook het niet minder beruchte paternalisme, dat de onderda nen steeds als onmondigen beschouwt, die alleen maar mogen zwijgen en gehoor zamen. Ook dit geheel verouderde pater nalisme tracht zich zo lang mogelijk te handhaven, al is het dan ook onherroepe lijk ten dode opgeschreven". (Van onze parlementaire redacteur) Over enkele weken zal het Europese parlement zich voor twee jaar een nieu we voorzitter kiezen. Op 21 maart treedt namelijk de huidige voorzitter, de Ita liaanse liberaal Martino af. De socialis tische fractie in het Europese parlement is van oordeel dat zij nu recht kan doen gelden op de voorzitterszetel in Straats burg. De socialisten hebben een Neder landse PvdA-senator, Paul Kapteijn (69 jaar) kandidaat gesteld. Het is echter nog lang niet zeker, dat deze in de door hem fel begeerde zetel zal kunnen plaatsne men. De grootste groep in het Europese parlement, de christen-democraten, heb ben hun standpunt nog niet bepaald. Zij vergaderen vandaag in Parijs. Als gevolg van een en ander is achter de schermen in Straatsburg en elders een hevig touwtrekken gaande. Daarbij botsen soms persoonlijke ambities met hetgeen, ge zien de betekenis van het Europese par lement, als wenselijk gezien moet worden. In de beginperiode van het Europese parlement gold evenals in Nederland de regel, dat de grootste fractie de voorzitter leverde. Twee jaar geleden zijn de socialisten hiertegen in verzet ge komen. Om de medewerking te krijgen van de liberalen voor een roulerings- Advertentie) systeem dreven zij met behulp van de Gaullisten, die toen nog deel uitmaakten van de liberale fractie, de benoeming door van de liberaal Martino. De socialis ten zeggen dat de christen-democraten destijds met die regeling akkoord zijn gegaan. De christen-democraten zelf ont kennen dit echter. Zij bestrijden dus ook dat de socialistische fractie nu bij het aftreden van Martino zonder meer recht zou kunnen doen gelden op de voorzit terszetel. Bij al dit touwtrekken wordt wel eens over het hoofd gezien, dat maatgevend zou moeten zijn de keuze van een per sen van wie een reële bijdrage ver wacht kan worden in het versterken van de positie van het Europese parlement. Deze richtlijn wordt helaas niet in alle kringen aangehouden. Persoonlijke am bities spelen hier wel eens een te grote rol. De socialistische kandidaat voor het voorzitterschap, de heer Kapteijn, is zowel gezien zijn leeftijd als zijn positie in Straatsburg niet de ideale voorzitter. Eigenlijk had hij al geen zitting meer mo gen hebben in het Europese parlement. De PvdA houdt immers als regel aan dat wie 65 jaar is geworden zijn zetel ter be schikking dient te stellen. Had de heer Kapteijn dit. gedaan, dan was nu PvdA senator oud-minister prof. Samkalden lid geweest van het Europese parlement. Ook bij de christen-democraten komen vreemde dingen voor. Prof. Van Hulst, lid van de CHU-fractie in onze Eerste Kamer, zou vanwege zijn benoeming tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam naar algemeen gevoelen zijn zetel in Straatsburg moeten vrijmaken voor oud-minister prof. Zijlstra (AR). Hij heeft nu veel te weinig tijd immers voor Straatsburg. Zoals gezegd, iedereen is die mening toegedaan, behalve echter prof. Van Hulst zelf. Zijn weigering om af te treden heeft ook in de Tweede Kamer gevolgen gehad. Daar is nu een agrari sche specialist van de KVP, ir. Lardinois naar Straatsburg afgevaardigd in plaats van de heer Mellema (CHU). Deze wisse ling heelt weer tot gevolg gehad dat er geen zetel beschikbaar was voor drs. Westerterp (KVP), die als oud-raadsad viseur van 't Europese parlement Straats burg van binnen en buiten kent. In kringen van de Europese beweging ergert men zich in hoge mate aan deze gang van zaken. Het is duidelijk, zegt men daar, dat de Nederlandse afvaardi ging en het Europese parlement zelf veel sterker voor de dag zouden komen met mannen als Zijlstra, Samkalden en Wes terterp. Wat de christen-democraten uiteinde lijk ook over het voorzitterschap zullen beslissen, intussen is ook wel duidelijk geworden, dat het KVP-Tweede-Kamer- lid mr. Blaise ook een oogje heeft op de voorzitterszetel. Er zijn voorshands ech ter geen aanwijzingen, dat hij veel steun voor zijn kandidatuur kan verwachten. President Ben Bella van Algerië is gis teren in Belgrado aangekomen. Dit is zijn eerste officiële bezoek aan een Eu ropees land in zijn hoedanigheid van Algerijns staatshoofd President Ben Belia werd op het Bel- gradose vliegveld Sucrin welkom gehe ten door president Tito en hooggeplaatste Zuidslavische communistische leiders. President Tito verklaarde, dat Ben Bei- la en hij van gedachten zullen wisselen over vraagstukken als f'e betrekkingen tussen beide landen en de gemeenschap pelijke strijd voor de vrede, betere in ternationale betrekkingen en de ophef fing van het kolonialisme. Voor zijn vertrek uit Algiers zei de Algerijnse president, dat hij president Tito de dank van zijn land zou overbren gen voor Zuidslavië's steun tijdens de Algerijnse onafhankelijkheidsstrijd. Twee ton Nederlandse boter (Van onze correspondent) Het Belgische gerecht zoekt momen teel een smokkelaar, die getroffen werd door een kogel van achtervolgende doua niers, maar er desondanks in slaagde te ontsnappen. Zijn wagen, geladen met twee ton Nederlandse boter, moest hij achterlaten. De smokkelauto werd te Lichtaart, een dorpje in de Antwerpse Kempen, opge merkt door een douanier. Hoewel hij op dat ogenblik geen dienst had en zelfs in burger was, greep hij in zijn woning zijn dienstwapen en zette met zijn brom fiets de achtervolging in. De douanier spurtte de verdachte wa gen voorbij en gaf de inzittende een teken om te stoppen. Het leek, dat deze aan het teken gevolg zou geven, maar onverhoeds gaf hij weer vol gas, zodat de douanier snel terzij moest springen om niet overreden te worden. De man vuurde zijn wapen leeg en zette daarna de achtervolging voort, maar hij verloor de smokkelauto uit het gezicht. Hij ging daarom versterking vragen bij de plaat selijke rijkswacht, die er een patrouille op uitzond. Op een afgelegen weg werd zeer spoe dig de auto gevonden met 2 ton boter aan boord. Het voertuig was verlaten en droeg sporen van bloed. De smokkelaar had om verzorging ge vraagd in een herberg in de buurt. Hij verloor bloed uit een wonde aan het kuitbeen. Aan de waard vertelde hij, bij een valpartij gewond te zijn geraakt. Toen hij de jeep van de rijkswacht zag opdagen, liep hij langs een achterdeur naar buiten en verdween in de nacht. voor f195,- biedt voor perfekte foto's Canon U een sierlijke semi» automatische halfkleinbeeld camera met belichtingsrege ling, ragscherp tekenend 28 mm f 2.8 objectief, afstand instelling, 72 opnamen op één normale kleinbeeldfilm, slui ter 1/30 tot 1/250 seconde. En uw fotohandelaar vertelt u gaarne nog veel meer over de en de andere Canon-camera's met wereldreputatie. Imp. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAG Het besluit van de Veiligheidsraad om een internationale vredesmacht naar Cy prus te sturen is alelrwegen gunstig ont haald. President Makarios van Cyprus vindt de resolutie een triomf voor zijn regering en Griekenland en Turkije eisen deze zege voor hun regeringen op. Makarios noemde het besluit van de V.-raad „een grote slag voor de garantie verdragen van Zürich". „De Britse macht op Cyprus is nu aanzienlijk beknot en de Turkse invasiedreiging is afgenomen", zo meent hij. „De resolutie is echter nog lang niet volmaakt, maar er zal latei- door Cyprus op worden geamendeerd. We zullen olijven streven naar ophef fing van de verdragen, waardoor Cyprus destijds zijn onafhankelijkheid verkreeg", aldus Makarios. Turkije is ook blij met de vredesmacht, maar „behoudt zich het recht van mili tair ingrijpen voor, totdat het V.N.-leger in functie is en Makarios ophoudt met de slachting van Turkse Cyprioten". Intussen is secretaris-generaal Oe Thant druk bezig met het samenstellen van zijn vredesmacht. Finland, Zweden, Ierland, Brazilië en Canada heeft hij al verzocht troepen te willen leveren. Finland heeft (met tegenzin) toegezegd militairen te zullen leveren, als Cyprus, Griekenland en Turkije daarmee akkoord gaan. Ook Brazilië en Ierland hebben troepen toe gezegd. Bij de eerste bespreking van het de vorige maand bij het Belgische parle ment ingediende akkoord over de Schel- de-Rijnverbinding zijn in de commissie van buitenlandse zaken van de kamer van volksvertegenwoordigers een aantal bezwaren gerezen. Zo werd de vrees uitgesproken, dat de nieuwe verbinding tussen Antwerpen en de Rijn de belangen van de haven van Gent zal schaden, een mening die door de vice-minister van buitenlandse zaken, H. Fayat, werd bestreden. Een Luikse vertegenwoordiger sprak zijn bezorgdheid uit over het feit, dat water uit de Maas voor de nieuwe ver binding zal worden gebruikt waardoor nadeel zou worden berokkend aan Wal lonië. Een voorwaarde, die door enkele leden van de commissie werd gesteld, is dat Belgische bedrijven bij de werkzaamhe den voor de aanleg van de nieuwe ver binding, die voor het overgrote deel door België zal worden gefinancierd, worden ingeschakeld. De besprekingen zullen de volgende week worden voortgezet. De R.E.M., die op 15 mei vanaf het t.v.- eiland op de Noordzee proefuitzendingen zal verzorgen, zal pas vanaf september honderd procent reclame gaan brengen. De Bond van Adverteerders en de Ver eniging van Erkende Advertentiebureaus zouden dit uitstel om „budgettair# rede nen" gevraagd hebben. Het bestuur van de Stichting Centraal Bureau voor afgifte van Rijvaardigheids bewijzen. heeft met ingang van deze week de beoordelingsnorm voor het theo retisch examen verhoogd. Naar de directeur van het C.B.R., de heer Westerlaken, meedeelde zijn se dert van 12 aug. vorig jaar het theore tisch examen niet meer mondeling maar schriftelijk wordt afgenomen regelma tig de ervaringen onderzocht. Het bleek dat het percentage geslaagden voor het schriftelijk afgenomen theoretisch exa men groter was dan destijds bij de mon delinge examens. Op zich zou dit geen aanwijzing inhouden voor de noodzaak de beoordelingsnorm te verhogen. Van de zijde van de rijschoolhouders werd evenwel vernomen, dat de kandidaten zich minder in de theorie gingen ver diepen. wat zijn weerslag ook had op het praktische gedeelte van het examen. Overleg met de commissie overleg auto rijscholen leidde er toe meer evenwicht te bereiken tussen de percentages ge slaagden voor het praktische en voor het theoretische gedeelte van het rij-examen, waartoe verhoging van de beoordelings norm is ingevoerd. (Advertentie) De op Cyprus gelegerde 650 Turkse soldaten zullen eveneens deel uitmaken van de V.N.-macht. Weinig enthousiast zijn deze landen echter over het feit, dat zij zelf de kosten van hun troepenleve ranties moeten dragen. Intussen wordt druk gespeculeerd over de vraag wie Oe Thants bemiddelaar op Cyprus gaat worden. In dit verband wor den de namen genoemd van onze gede legeerde bij de V.N., Schürmann, de Bel gische minister van buitenlandse zaken, Spaak, en de rechter van het interna tionale hof van justitie, de Pakistaan Khan, maar vooral die van José Rolz- Bennett van Guatamala. Commandant van de troepenmacht zou volgens de geruchten de Indiase ge neraal Gyani worden, die momenteel als Thants waarnemer op Cyprus fungeert. Op het roerige eiland hebben zich weer een paar vechtpartijen voorgedaan, waar bij een Turkse Cyprioot werd gedood en vier anderen werden gewond. Verscheidene gemeenten in het Gooi en de Vechtstreek zijn verrast door een roetplaag. Grote hoeveelheden roet dwar relden neer en werden door de stevige v/ind door de straten gejaagd. De ver spreiding was zo intensief dat het roet zelfs doordrong in de tunnels op de stations van de spoorwegen van Bussum en Weesp. Niemand wist aanvankelijk waar het zwarte spul vandaan kwam. Later bleek dat men bij het IJsselmeer op grote schaal bezig was met het verbranden van riet, waarbij de verbrande riet- deeltjes door de wind naar de Vecht streek en het Gooi werden gedreven. Verscheidene huisvrouwen klaagden dat hun schone was aan de lijn bevuild was. maar erger was het in Weesp, waar schilders ernstige schade hebben opge lopen aan het schilderwerk van een aan tal huizen. De verbrande rietdeeltjes heb ben zich namelijk vastgeplakt 'aan de verse verf, zodat men opnieuw kan be ginnen te schilderen. Onze melangeur gaf u Bondskanselier Erhard heeft donderdag twee en een half uur beraadslaagd met zijn vijf liberale ministers en met de lei der der liberale bondsdagfractie over het meningsverschil tussen de C.D.U. en de F.D.P. over de datum, waarop de rege ring de kosten van de verhoogde kinder bijslag voor haar rekening wil nemen. Na dit beraad werd door de F.D.P.. leiding een korte mededeling uitgegeven waarin wordt gezegd dat een bevredigen de oplossing gevonden is. Vrijdag wordt in de bondsdag opnieuw over de verhoging van de kinderbijslag in West-Duitsland gestemd. De regering wil deze per 1 januari 1964 laten ingaan, maar zij wil de kosten eerst vanaf 1 juli voor haar rekening nemen. De socialis ten willen dat de staat al vanaf 1 april deze kosten gaat dragen. Afgelopen woensdag hebben de liberalen een socia listisch amendement van deze strekking gesteund, maar men verwacht dat zij bij de tweede stemming op vrijdag het stand punt der regering zullen steunen. In Den Haag is een akkoord gepara feerd waarin is overeengekomen dat Tsje- cho-Slowakije aan Nederland een bedrag zal betalen van f 5.400.000 als schadever goeding voor genationaliseerde Neder landse belangen in Tsjecho-Slowakije. Het akkoord is het resultaat van be sprekingen in Praag en in Den Haag tus sen een Nederlandse delegatie onder lei ding van drs. F. Winkler van het minis terie van Economische Zaken en een Tsjechoslowaakse delegatie onder leiding van dr. J. Mladek. Het bovengenoemd bedrag van f 5.4 miljoen zal direct na de vankrachtwor- ding van het geparafeerde akkoord aan Nederland ter beschikking staan. Voor de verdeling van dit bedrag on der Nederlandse belanghebbenden zal een wettelijke regeling dienen te worden ge troffen. die zal voorzien in de instelling van een onafhankelijke verdelingscom missie en die ook de wijze van behande ling van claims door deze commissie zal aangeven. De recherche in Rotterdam heeft twee Engelse zeelui gearresteerd, die ervan worden verdacht schuldig te zijn aan een inbraak in een scheepswinkel op het ter rein van de Shell, waarbij voor een be drag van f 10.000,- aan goederen werd ontvreemd. Het zijn de 22-jarige P. R. T. en de 18-jarige J. T. S.. opvarenden van het Engelse s.s. „Ragusa". Na een uitgebreid onderzoek werden in de hut van T. goederen aangetroffen, die door de eigenaar van de scheeps winkel werden herkend. (Van onze parlementaire redactie) De minister van Economische Zaken, prof. Andriessen, heeft gisteren met 99 tegen 24 stemmen van de Tweede Ka mer de bevoegdheid gekregen voor lopig tot 1 januari 1966 om ook op te kunnen treden tegen individuele on dernemers, die hun prijzen ongemoti veerd verhogen. Hij kan hun voor zes maanden ver plichten een lagere maar verantwoorde prijs aan te houden. Tot dusverre kon de minister alleen ingrijpen als een hele bedrijfstak de prijsafspraken negeerd'e. Dit jaar wachten ons nog heel wat prijs verhogingen, waarschuwde de bewinds man. Er dreigen grote moeilijkheden als de geraamde prijsstijging voor dit jaar 7 procent overschreden zou wor den. De nieuwe prijsmaatregel zal op kor tere termijn alsnog ter advies aan de S.E.R. worden voorgelegd. Vanwege die adviesaanvrage heeft de Kamer, tegen de bedoeling van de minister in, door een amendement-Roolvink (A.R.) een tijde lijk karakter gegeven aan de regeling. Twee K.V.P.'ers, drs. Van Son en mr? De invoering van parkeermeters in Utrecht heeft politie en justitie handen vol werk bezorgd. In de periode half ok tober tot eind februari werden er meer dan 3100 processen-verbaal opgemaakt wegens overtredingen van de parkeerme terverordening. In dezelfde periode no teerde men ruim 6000 processen-verbaal wegens het niet gebruiken of het ver keerd gebruiken van parkeerschijven. Deze indrukwekkende cijfers noemde de Utrechtse officier van justitie, mr. F. G. Wiistenberg, gisteren tijdens een zeer bijzondere zitting van de politierechter, mr. J. F. J. de Kort. De gemeentelijke parkeermeterverorde- ning is gebaseerd op de algemene motor rijtuigenbelastingwet (artikel 41). Het overschrijden van de tijd die door de par- keermeter wordt aangegeven, of het sim pel niet gebruik maken van de meter is een belastingovertreding, dus een vermo gensdelict. Dit is de reden waarom niet de kantonrechter maar de politierechter zich met deze zaken belastte. Overtredingen van de parkeerschijfver- ordenmg vallen daarentegen wel onder de jurisdictie van de kantonrechter. Het was vandaag de eerste keer dat de Utrechtse politierechter zich met deze merkwaardige vermogensdelicten bezig hield. Op de rol prijkten de namen van 108 automobilisten. Volgens mr. Wüstenberg is de automo bilist zelf eigenlijk vijand nummer één van een oplossing van het parkeerpro bleem. Het gigantisch aantal processen verbaal dat in Utrecht in enkele maan den is opgemaakt, duidt naar zijn oor deel er op dat vele automobilisten zijn behept met een overmaat van egoïsme. De officier heeft stapels brieven ont vangen van mensen die vinden dat zij ten onrechte zijn bekeurd. De straffen die de politierechter uit deelde bewogen zich voor een groot deel tussen de f 10,- en f 15,-. De zeeman Julio Luna, de eerste mens op wie ooit de arm van een dode ge transplanteerd is, heeft gangreen in de aangehechte hand gekregen. De vingers van de rechterhand van Luna zijn „gemummificeerd" en volko men zwart. Luna verloor zijn rechterhand en -on derarm bij een granaatontploffing op 13 februari. Dr. Roberto Gilbert trans planteerde dezelfde dag nog de arm van een ovei'leden arbeider op het li chaam van Luna. De operatie maakte medische geschiedenis en Luna zou van daag naar Boston gevlogen worden voor verdere behandeling en observatie in het Peter Bent Brigham ziekenhuis De ziekte in Luna's arm werd bekend gemaakt na een onderzoek van de pa tiënt door 13 vooraanstaande Equadori- aanse chirurgen. Doktoren, die de zeeman voortdurend observeren, vrezen dat de aangehechte arm geamputeerd moet worden. De drie grote weg vervoersorganisaties, E.V.O., N.O.B. Wegtransport en K.N.V. T.O., hebben de staatssecretaris van Fi nanciën, dr. W. H. van den Berge, schrif telijk gevraagd om restitutie van door de Nederlandse internationale transporton dernemers dubbel betaalde belasting. De staatssecretaris wil vooralsnog geen regeling om Nederlandse vrachtauto's, die een niet onbelangrijk deel van het jaar in het buitenland zijn, vrijstelling van motorrijtuigenbelasting te verlenen voor de tijd dat zij in het buitenland verblijven. De staatssecretaris meent, dat zo'n regeling in het buitenland tegen maatregelen tegen de Nederlandse ver- voersondernemers zou kunnen uitlokken. De vervoersorganisaties zeggen nu in hun brief dat de Nederlandse inteimatio- nale wegvervoerders in verschillende Europese landen aan hoge belastingen worden onderworpen, maar dat Neder land omgekeerd geen belastingen heft op buitenlandse vrachtwagens, die van onze wegen gebruik maken. De Nederlandse transportondernemers zeggen niets an ders te vragen dan dat zij evenals hun buitenlandse collega's één en dezelfde belasting slechts één keer hoeven te be talen. Nelissen, zorgden er bovendien voor dat de nieuwe prijsmaatregel met de nodige rechtswaarborgen wordt omgeven. De V.V.D.. Vrije Boeren, G.P.V., S.G.P. en de K.V.P.'ers Van Th iel, Sc hoemaker, Lucas en Aarden, konden zich niet met de nieuwe prijsmaatregel verenigen. Zij zijn van oordeel dat de overheid er een te grote bevoegdheid door krijgt, een zeg genschap, die niet zou passen in het Nederlandse rechtsbestel. Lijnrecht tegenover deze tegenstem mers stond de P.v.d.A. Overeenstemming is bereikt over een verhoging van de lonen der landarbei ders per 1 april. Naast de verhoging met vijf procent per 1 januari zullen per 1 april de lonen opnieuw met globaal vijf procent worden verhoogd, terwijl daarnaast de bestaande vijf loongebie- den tot twee zullen worden beperkt. Voorts zullen de arbeidstijden voor de akkerbouw met circa 50 uur die voor de veehouderij met circa 60 uur per jaar worden verkort. De goedkeuring van de stichting van de arbeid zal zo spoedig mogelijk wor den gevraagd. (Advertentie) Veel kleur heeft de markt gisteren niet te zien gegeven voor wat de stem ming betreft van de internationale waar den. De omzetten in alle hoeken van de hoofdfondsen waren zeer gering. Alleen Hoogovens deden van zich spreken door ruim drie punten hoger te openen op 617, waarna 618 werd gedaan. Enig aanbod, dat grif werd opgenomen, veroorzaakte toch nog een lichte daling tot 615. Op 12 maart zal het Hoogovenconcern het dividend over 1963 bekendmaken. Er werd reeds een interim dividend van zes procent uitgekeerd. Het totale divi dend over 1962 bedroeg 20 procent in contanten. De beurs wacht met de nodige spanning het slotdividend van Hoogovens af. Kon. Olie, waarvan gis teren nabeurs de cijfers over 1963 bekend gemaakt werden, opende 60 cent hoger op f 156.50. Gering aanbod en gebrek aan kooplust deed de prijs teruglopen tot f 155.70. Philips daalde van f 148.20 tot f 147.80, tegen eergisteren als slot- prijs f 148.30. Unilevers konden zich vrij goed handhaven op f 142.30. AKU had van winstnemingen te lijden waardoor dit fonds circa drie punten verloor bij een koers van 528)2. Alles bij elkaar een lusteloze markt. Internationaal kon de arbitrage praktisch niet tot zaken komen. In Wall Street viel woensdag niet veel te beleven, zodat er van die zijde totaal geen stimulans uitging voor het Damrak. De Westduitse beurzen ga ven gisteren geringe koersverliezen te zien. Gedurende de gehele beursduur bleef de handel in de hoofdfondsen minimaal. Ook in de overige afdelingen viel bit ter weinig te beleven. Bij gebrek aan kooplust was de stemming in de scheep vaartsector aan de zwakke kant met koersverliezen van een tot twee punten. Ook de leidende cultures lagen wat zwakker in de markt. De staatsfondsen- markt gaf wederom een herstel te zien. 4-3 5-3 4]4 4»4 3',2 '46 Ned. '59 Ned. '61 Ned. *47 Ned. grootboek AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Mach. Breda Bijenkorf Drie Hoefijzers Ford Van Gelders Papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Simons Emball. en Hout Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organon Shell Oil Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gamble Republic Steel 95* 94U 867S 873b 531'2 6137é 148.35 142.40 155.95 1175g 141 li 355)2 344 1060 226 860 368'i 928 206 521 375'2 422 201 252 530 138 759 260 233,2 367 960 1678 4878 35'4 86I4 8134 44 95,'. 9414 87'g 87)a 52834 615 147.95 142.20 155.70 11634 1391/4 356 343 1060 230 8503i 367 920 203'4 520 375 421 842 201 250 541 138)4 759 256 233»4 367 960 17* 48* 343i 86)4 81T4 43)4 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondvcrkcer AKU 529529 I /2; Hoogovens Kon. Olie 154.50 gb—155.00; Philips 146.80 gb— 147.50; Unilever 142.10.

de Stem | 1964 | | pagina 15