van Unieke „Voorstelling Shakespeare-herdenking 65; VERKOUOEN? coldrex coldrex HET GEHEIME DORP Willy Caron neemt rust in Venetië Programma's radio en t.v. na succes SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID Sfem-euilleton; I het unieke 2-laagstablet NET stretchkant slip DOOR H. v. Nijnatten- Doffegmes smW\ Kijk naar Vanavond fragmenten uit uiteenlopende werken Radio Televisie automatische koffie- percolator1! verdrijft verkoudheid radicaal AUTO mooi zo dierlijk (1) wakker KIP Uit opa's krant ltt 10. ■m jer. De gebroken-wit van de gootsteenbak 0.leveren wij deze indkasten en servies- Uw keuken is niet v gemak bekijken bij gen bij uw loodgieter 31604 VV. VAN DER STEEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 MAART 1961 ll&p! vrouwtjes van Windsor en Romeo en Julia. Zeer interessant is een musical fragment zoals u weet zijn vele musicals gemaakt naar het oeuvre van Shakespeare waarin u kunt luiste ren naar Lia Dorana, de bekende Mieke Bos (van Sound of music en ex-Selvera) Annet Nieuwenhuizen en de tegenspeelster van Wim Sonneveld in zijn cabaret De opkomende ster, Marijke Merekens. De Vlaamse tv-omroepster Denise de Weerdt opent de voorstelling met een monoloog van lady Anne uit Richard de derde. De muzikale begeleiding wordt verzorgd door een orkest o.l.v. Benedict Silberman en een combo o.l.v. Henk van Dijk. Deze hommage aan de grote Shake speare zal beslist vanavond onder jong en oud met interesse worden gevolgd. De NCRV opent om 20 uur op Hil versum I (402 m) het avondprogramma met geestelijke liederen onder de titel Zingt ten hemel. Om 20.30 uur volgt het programma Prisma en om 21.30 uur kunt u luisteren naar Muziek voor mil joenen. De rubriek Kerk en muziek wordt om 23 uur uitgezonden en tot be sluit om 23.30 uur het programma Langs de wegen van het lied. Het VPRO-programma op Hilversum II (298 m) bevat om 20.05 uur het oor spronkelijke hoorspel Dodendans. Ver volgens is er om 21 uur de Metropole show en om 21.30 uur de radiocompetitie Alle elf. Frans van Bergen en zijn trio komen om 22.15 uur voor de microfoon en om 22.40 uur vraagt het magazine Marimba uw aandacht. Tenslotte is er om 23.10 ur het platenprogramma Prettig weekend Het eerste net bevat om 19.30 uur een filmreportage van de Vogeleilanden voor de kust van Zuid-Wales. Na het jour naal volgt de VARA-rubriek Achter het nieuws en om 20.45 uur kunt u kijken naar een spectacle coupé in Voorstelling, ditmaal gewijd aan Shakespeare. Ver volgens is er om 21.40 uur Reactie op reacties en om 21.45 uur het veelbespro ken programma Zo is het toevallig ook nog een keer. Tot besluit volgt om 22.30 uur het tweede journaal. Het tweede net* Lopik 2 (kanaal 27) presenteert van 20.20 tot, 22.20 uur een opname van de Duitse televisie van de bekende operette Die Dubarry van Karl Millöcker ■yorige maand waren wij aan wezig bij de opnamen in studio A te Hilversum van een speciale .Voorstelling' gewijd aan de grote William Shakespeare, die vierhonderd jaren geleden werd geboren, Televisiekijkend Neder land krijgt een programma te zien van fragmenten uit de meest uiteenlopende Shake- speare-werken als het treurspel, de komische opera, het toneel en de musical. tTen indrukwekkende rij van medewer kers verklaarde zich bereid aan deze uitzending van Voorstelling gestalte te geven. Daarbij heeft regisseur Loet Steenbergen de oorspronkelijke opzet van het programma gehandhaafd. Een gevestigd kunstenaar introduceert na- Shakespeare komt zonder dat hij er overigens zelf iets van weet in Voorstellingvan vanavond wel aan zijn trek. melijk een jongere vakbroeder. Zo zul len Albert van Dalsum en Johan Schmifz de jonge acteur Ramses Shaf- fy voorstellen in een fragment uit King Lear. De beroemde Berlijnse sopraan Eva Maria Grossman zingt met de jonge Nederlandse vocalist Cornelis van Dijk fragmenten uit De vrolijke (Advertentie) .Exclüfiet vefkfljöbaai' -hij de kapper! Vrijdag 6 Maart HILVERSUM I 402 M NCRV: 12.00 Oud worden - Jong blij ven: muzikale herinneringen. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Meisjeskoor en instrumentaal sextet: stereofonische uitzendingen. 12.53 Gram- mofoonmuziek eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht mstrumentaal kwartet. 13.35 Lichte grammofoonmuziek 13.55 Grammofoonmuziek. 14.05 School radio. 14.25 Gevarieerde grammofoonmu ziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 De mu ziek der volkeren: muzikale lezing (5). 16.30 Zangrecital. 17.00 Voordracht. 17.20 Moderne orkestmuziek (gr.). 17.40 Licht instrumentaal kwintet. 18.00 Amateurs orkest. 18.20 Halte: programma voor de jeugd. 18.50 Regeringsuitzending: Be scherming Bevolking. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Van horen zeggen en zingen. 19.15 Kerkorgelrecital: klassieke muziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Klassieke grammofoonmuziek. 20.00 Zingt ten he mei toe: Geestelijke liederen. 20.30 Pris ma: gevarieerd programma. 21.30 Mu ziek voor miljoenen: klassieke muziek. 22.05 Commentaar of discussie. 22.15 Blokfluitrecital: oude muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld: Inter nationale oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 23.00 Kerk en muziek. 23 30 Langs de wegen van het ied: klassieke en moderne liederen. 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM II 298 M VARA: 12.20 Regeringsuitzending: Uit zending voor de landbouw. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Ten- toonstellingsagenda. 12.38 Licht instru mentaal septet. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberich ten. 13.30 Licht orkest met zangsoliste. 14.00 Kabinetorgel: oude en moderne mu ziek. 14.20 Bij de tijd en bij de thee, ge varieerd programma. VPRO: 16.00 Ver jaardagskalender van de licht(er)e mu ziek. 16.30 Inzicht en uitzicht, een halfuur voor wie tijd heeft om te 'uisteren. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voor opgroeiende mensen. 18.00 Nieuws. 18.15 Kamermu ziek. 18.30 Sportspiegel. 18.40 Jazz rondo 19.00 Kiosk: bespreking van artikelen uit zyjuist verschenen weekbladen. 19.10 Ter discussie: Adoptie, een kinderbescher mingsmaatregel, vraaggesprek. 19.30 Klarinet en piano. 19.50 Daarom..... praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Dodendans, hoorspel. VARA: 21.00 Metropole orkest en solisten. 21.30 Alle elf!, radiocompe titie. 22.15 Licht instrumentaal trio. 22.30 Nieuws. 22.40 Marimba, wekelijks vrij dagavond magazine. 23.10 Lichte gram mofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 10 1C ^u!2,00 Nieuws. 12.03 Interludium 12.15 Lichte muziek. 12.50 Beursberich ten en programmaoverzicht. 13.00 Nieuws NiJ^^SU13'20 Satireliertjes. 14.00 Nieuws. 1403 Schoolradio. (Om 15.00 N ion wc iRfV}4D Licbte muziek. 16.00 i^nUrSberichten" 16 09 0r* richlT 171*' T V? Nleuws en weerbe richt. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Duitse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Orkestmuziek. 19.00 Nieuws, weer bericht en radiokroniek. 19.40 Zang. 19.45 Echo's uit de natuur. 20.00 Zang. 20.15 Theaterkroniek. 20.40 Vlaamse volksmu ziek. 21.00 Boekbespreking. 21.15 Koor muziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Nieuws grammofoonplaten. 22.35 De ze ven kunsten. 22.50 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Magische momenten. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 m: 12.03 De wereld en de muziek. 12.30 Gevarieerd programma en actua liteiten. 14.03 Gevarieerd muzikaal pro gramma. 17.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.40 Lichte muziek. 19.08 Nieu we grammofoonplaten. 19.30 Nieuws. 20.00 Moderne muziek van Belgische componisten. 22.00 Wereldnieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55 Nieuws. Zaterdag 7 maart HILVERSUM I 402 M KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Djinn: gevarieerd programma. HILVERSUM II 298 M VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo foonmuziek. 8.30 Wegwijs: tips voor trips en vakantie. 8.40 Lichte grammofoon muziek (verv.). 9.00 Loon naar werken, uitzending in samenwerking met het N.V.V. 9.10 Voorr(ot)onde, gevarieerd programma. VPRO: 9.40 Bijbelse minia turen, lezing. 9.55 Als het kind maar een naam heeft, praatje. VARA: 10.00 Bui tenlands weekoverzicht. 10.15 Rotonde, gevarieerd programma. Vrijdag 6 Maarl VARA: 19.30 Vogeleiland, filmreporta ge. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voorstelling: spectacle-coupé. 21.40 Reactie op reac ties. 21.45 Zo is net toevallig ook nog eens een keer. NTS: 22.30-22.35 Jour naal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27) NTS: 20.20-22.20 Die Dubarry, opera (een opname van de Duitse televisie). FRANS-BELGIë: 15.05 Schooltelevisie. 18.30 Berichten. 18.33 Engelse les. 19.00 Internationale jeugdkroniek. 19.30 Ja- mque Aimée film-feuilleton. Ter aanvul ling: tekenfilms. 20 00 Journ. 20.30 La Pie Grieche, spel. 22.00 Kunst- literaire en theaterkroniek. 22.30 Journaal. VLAAMS-BELGIë: 14.05-15.15 School televisie. 19.00 Franse les. 19.20 Pro gramma voor de teenagers. 19.50 De weerman. 19.55 Sport. 20.00 Nieuws. 20.20 Si le vent te fait peur, psychologische speelfilm. 21.'° Nieuws. 21.50-23.40 De fontein van Bakhchissarai, ballet. bekende Limburgse tenor Wil ly Caron heeft, zoals wij reeds meldden, het Italiaanse publiek in vervoering gebracht bij het internationale Verdi-concours in Venetië. Hij won daar een studiebeurs om zich drie maan den lang in Venetië verder te bekwamen. Toch had de jonge zanger een grote handicap, want tijdens de audities werd hij ge plaagd door een hardnekkige verkoudheid. Desondanks wist hij de gehele internationale jury te veroveren met zijn prachtige stem. 'phuis weergekeerd in Amsterdam, stond deze burgerkok van de koninklijke marechaussee voor de beslissing zijn betrekking op te zeggen en naar Vene tië af te reizen. Daarna zou hij nog zeker twee jaren lessen moeten nemen bij de befaamde zangpedagoge Paula Lindberg, met wie hij in contact kwam door toedoen van Phonofram's Otto Glastra van Loon, die hem twee jaren geleden in Venlo hoorde zingen. De heer van Loon vond dat' dit ongewone natuurtalent niet verloren mocht gaan en stelde hem voor aan de ook in Salzburg en Wenen zo befaamde peda goge mevrouw Lindberg. Phonogram vergoedde niet alleen de leskosten, maar ook de reizen tussen Weert en Amsterdam, aangezien Willy Caron ook nog een tijd in Weert bij de kon. mare chaussee heeft gewerkt. Hoewel deze platenmaatschappij uiteraard geen filan tropische zaak is, vroeg men van Ca ron geen enkele wederdienst. Men was van mening, dat de mooiste tenor, die Nederland m de laatste halve eeuw heeft gekend, onbezorgd zijn gave moet kunnen ontplooien, zonder financiële zorgen te hebben. Qok van zijn superieuren bij de kon. marechausse kreeg Willy Caron alle medewerking. Maar nu zal deze talent volle Limburger ontslag moeten ne men uit zijn betrekking, wil hij niet alleen van de Venetiaanse studiebeurs profiteren, maar tevens de gelegenheid vinden om de komende twee jaren hard te studeren op de vele rollen van het opera-repertoire. En het is juist deze beslissing, die hem met het oog op zijn gezin, zo bezorgd maakt. De heer Van Loon heeft hem namens zijn directie alle financiële medewerking toegezegd, maar de jonge tenor en zijn vrouw vinden dat zij al een te grote ereschuld aan deze platenmaatschappij hebben in te lossen. Mevrouw Caron vraagt zich bezorgd af .waar gaan foc heen?' Maar met zo'n talentvolle echtgenoot behoeft zij zich daarover beslist geen zorgen tè maken. Een zanger met Carons kwali teiten is binnen twee jaren in staat om minstens drieduizend gulden per maand te verdienen. En als hij in die .rijke dagen' komt, verdwijnen die financiële wolkjes als sneeuw voor de zon. Willy Caron is alle emoties nog niet te boven en zijn huisarts heeft hem daarom aangeraden een brief naar Venetië te schrijven en om uitstel op doktersadvies te vragen van zijn studie in de dogenstad. Nu hij voor een psychologisch moeilijk punt in zijn carrière staat is een goede rust'perode voor Willy Caron het beste medicijn. Hij krijgt dan de roem te nemen. En deze jonge 29-jarige zanger met een gouden stem, zal met de hulp van al die befaamde adviseurs achter zich, de voorspelling waar kunnen maken van de directeur van de Mi lanese Scala, dat het operatheater in de toekomst zijn huis zal zijn. Willy Caron heeft naar des kundigen beweren een grote toekomst voor zich. Allereerst zal hij echter nog enkele jaren moeten studeren. (Advertentie) Van (ie Israëlische schrijver is de ro man „Rebels against the light", spelend in de grensstreek JordaniëIsraël, waar groepen Arabieren zich hardnekkig blij ven verzetten tegen de vestiging der Is raëliërs. Dat gaat met overvallen, moord en doodslag gepaard, waaraan velen ten offer vallen. Van dramatische gegevens schreef Ramata in opdracht van de NCRV. zich baserend op zijn roman, een televisiespel, dat wij gisteravond ondar de titel „Vijanden van het licht" in ev. uitgebreide bezetting kregen te aan schouwen. Ramati voerde zelf de regie, liet resultaat was maar pover. Duidelijk is gebleken, dat het niet iedere schrijver is gegeven een logisch handelend spel voor de beeldbuis te produceren. Het ge- neel was veel te fragmentarisch van op zet om werkelijk logisch en boeiend te zijn. Hoewel wij het initiatief van de NCRV op prijs stellen, een gelukkige greep was het ditmaal niet. In de uitgebreide cast bevonden zich o.a. Johan Schmitz en Hans Croiset. Zij waren naar onze smaak de enigen die uitgesproken karakter aan hun rol ga ven. Vooral de presentatie van de eerste (als de oude Arabier Daoed) wekte on ze bewondering. De bezetting van enige rollen door John Soer en Piet Romer, bewees hoe hachelijk het is, spelers die doorgaans een meer humoristische taak op de schouders krijgen gelegd, plotseling in een verhaal met een dra matische inslag te betrekken. Hun optre den krijgt dan iets onwezenlijks, omdat men deze spelers nu eenmaal blijft ver eenzelvigen met de meer grappige figu ren, die zij in andere presentaties heb ben uit te beelden. De visie van de re gisseur m dit opzicht achten wij een ernstig falen. W.v.B. (Advertentie) Waarom? Het hoeft echt niet meerer is nu Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Ket is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. I. Heft neusverstopping op - U aderr;ii weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). f Hoe meer netten, hoe beter, zeg ik maar. We hebben er nu al een experimenteel netje bij en al be- J tekent het allemaal nog niet veel, J na twee avonden is toch al wel dui- J delijk dat we een prachtige nieuwe aanleiding hebben om de verdeeld- J heid nog wat op te voeren. Tot i dusver konden we ons in de hui- f selijke kring 's avonds bezighouden f met het uitwisselen van onze oor- delen over het programma. Dat we het daarbij meestal niet met elkaar eens waren, prikkelde ons demo- f cratisch bewustzijn: we zijn intus- sen al zó getraind dat we in staat f zijn Stiefbeen door onze huisgeno- t ten te horen bejubelen, terwijl wij f deze figuur zelf verafschuwen, zon der dat we daarbij tot handgemeen komen Een staaltje van hoge be schaving. Maar nu wordt het moeilijker. Want de afkeurende partij kan nu de knop omdraaien teneinde een ander programma te kiezen: het tweede net. En daarmee is de on enigheid de Nederlandse huiska mers binnengetreden. Er is natuur lijk een oplossing: ten behoeve van het tweede net ook een tweede toestel kopen. Met het geluid is het misschien wat moeilijk te regelen, maar in het uiterste geval zetten we het tweede toestel op de zolder of zo. Bovendien komt er misschien nog een zee-tv bij en dan weten we helemaal niet meer hoe we er mee aan moeten. De enige oplossing lijkt me de hele avond nerveus aan de knopjes te wurmen: eerst op het eerste net de Flintstones mee pikken, vervolgens snel overscha kelen op net nummer twee om. het laatste stuk van een filmpje nog te kunnen zien, dan gauw de piraat van de Noordzee op de buis zetten voor een aardige show en als ze 0 dan beginnen met reclamebood schappen weer terug naar net twee, waar dan juist weer iets leuks is. Na tien minuten valt dat natuurlijk toch weer tegen en dan kun je het gewone ouwe net weer even op zetten. Enfin, zo blijf je de hele avond draaien. Je hebt dan om elf uur wel pijn in al je vingers, maar je hebt dan eigenlijk niets gemist. En de volgende morgen kun je dan tegen collega's en vrienden vol overtuiging zeggen dat het èn op het eerste, èn op het tweede net èn op de zeeteevee weer, net als altijd trouwens, waardeloos was. PRAET-MAECKER (Advertentie) 15) C0^Fo.fj ,CÏV panty girdle breeches slips 'HELANCA- Sanitized •uptr elastisch volledig geminderd In het bed bewoog de gewonde zich en toen zij over hem heen boog, sloeg hij een paar dwalende verwarde ogen op, die moeilijk een rustplek vonden in haar gezicht. ..Tante Christina," fluisterden- zijn zwakke lippen. ,,Ik sterf". Haar rustige ogen hielden hem vast, haar stem was kalm en van vastbera denheid vervuld, toch vol gevoel. ,,Als God het wil, sterf je niet, je zult beter worden." En terwijl zijn blik zich losmaakte en terugzonk in bewusteloosheid, bleef daar toch een vleugje van een tevreden glim lach om zijn mond. alsof hij haar woor den meenam als een reddingboei, die hem te allen tijden omhoog vermocht te trekken uit de duistere weerstandloze poel, waarin hij nu weer ten onder ging. Op een morgen dicht voor Kerstmis kwam oom Chris Bonsma tegen in het dorp. Ze hadden elkaar een hele poos niet gezien en de begroeting was van weerszijden nogal hartelijk. Ze stonden voor de groentewinkel van Dirk, waar oom Chris een boodschap afgegeven had. Sinds enige tijd zaten er ook en kele dorpelingen en notabelen in het komplot. De bestellingen werden zo groot en de financiën vroegen zo dringend om versterkihg, dat het niet anders kon Het kamp lag gelukkig zo'n eind uit de buurt van het dorp, dat nieuwsgie rigen er heel wat tijd voor over moes ten hebben alleen al om in de bossen te komen en daar liep elk spoor van zelf dood op het oude hoofdkwartier bij de houtvesterij, waar ze zich meesterlijk van de domme hielden. En om op ei- gen gelegenheid de uitgestrektheid van onafzienbare dennenbossen af te gaan zoeken, was vrijwel onbegonnen werk. Ook de enkele ingewijden waren zwijg zaam. Bonsma begroette oom Chris met een stevige druk vanzijn kleine welverzorg de hand, op zijn gezicht een brede grijns, de blauwe ogen in rimpels ver knepen. Zijn sttm schalde over do ge hele lengte van de dorpsstraat, waar gelukkig weinig mensen liepen. ,,Ha, oom Chris, daar heb ik u dan eindelijk te pakken! Ik ben al in het kamp geweest en bij Heintje in de hut, maar niemand wist me te vertellen waar ik u vinden kon." „Nou," zei oom Chris droog, „dat is anders nogal gemakkelijk! lf weet toch wel waar ik woon? En als ik er niet ben, is mijn vrouw er toch wel om u te woord te staan?" Bonsma wuifde het verwijt weg met de hand. ,,Ik stoor u niet graag in uw welver diende rust, ik weet hoe druk u het hebt!... Apropos, ik heb een nieuwe gast voor u, een paar nachten geleden uit een brandend vliegtuig gesprongen. Hij zit op een boerderij bij mij in de buurt, maar daar kan hij niet blijven en ik kan hem ook niet herbergen. De Duit sers stropen de hele omgeving af om hem te vinden. Kunt u Joep vanmiddag even sturen om die knaap over te bren gen naar 't Geheime Dorp? Ik heb toch ook nog wat met hem te regelen." Oom Chris zei: „Zullen we niet liever een eindje op- loper Dit lijken me geen zaken om in de dorpsstraat te behandelen. Bovendien In West-Berlijn zag een politie agent dezer dagen een lesauto over het trottoir rijden. De agent hield de wagen natuurlijk aan en hij keek in de verschrikte ogen van een jonge vrouw. „Waarom rijdt u op het trot- 123^56789 Horizontaal: 1. halfgodin mand 2. kantzuil sierplant 3.ten bedrage van schaakterm bijwoord 4. register atmosfeer 5. haat 6. geneesmiddel voor (Latijn) 7. jongensnaam plechtige gelofte en dergelijke 8. een weinig in het jaar 9. vlek jongensnaam Verticaal: 1. vervelend vrede 2. halfbloed hetzelfde 3. meterton plezier voorzetsel 4. hoofddeksel Europeaan 5. keur 6. huisdier insect 7. aardrijkskundige aanduiding ampère Engelse ontkenning 8. schoorsteenzwart jongensnaam 9. flink mondwater •ppO UIJ3J "6 9U0T I90J *8 OU duiB 10 '1 JBp 1B3J '9 a; -na g ;sa zaj -f aj [oj ;iu g uzapi opui z sfBd .ieeu r - laoj :jauis 6 ouub s^ai '8 pa paa pc i o.id jid 'g uinipo •g ui;b ioj -f ja pe -g aop2 a;uB z POM 1 H"iu i yOH :SuissoidQ Moest je hier nu werkelijk een nieuwe jurk voor kopen? toir?", vroeg de agent. Waarop de jonge vrouw antwoordde: „Ik durl I niet op de grote weg te rijden. Het I is er zo vreselijk druk!" De Sovjet-5;urgeressen moeten mooier worden. Het Russische regeringsblad „Izwestia" is er een hele campagne 1 voor begonnen. De Russische meisjes 1 zijn, aldus dit blad, gespierd en knoes- tig. In elegance kunnen ze het nau- welijks tegen een Zeeuws paard op- nemen. Dat moet nu veranderen en f het motto waaronder de regering de mooïpraterij voert, luidt: „Sovjet meisjes, wees mooi!" De regering ves- tigt er de aandacht op, dat Rusland in de mode best de toon kan aan- geven. Tenslotte zijn de hoge dames- laarsjes van oorsprong een Russische dracht. Het echtpaar Touret, dat in Parijs j woont, zoekt een andere woning. Het oude huis, dat drie kamers bevatte, zal afgebroken worden. „Het is geen probleem." zo zei mevrouw Jeanne 1 Touret, ,,waar mijn man en ik een I nieuw onderdak zullen vinden. Wij zijn maar met zijn tweetjes. Maar waar moeten we in 's hemelsnaam met onze zestig katten, vier honden en i acht vogels naar toe?" DIERLIJK (2) In Kampala, een stad in Oeganda (Afrika) heeft een hond terecht ge staan. Het dier had een man in het been gebeten. De rechter maakte uit, dat het dier uit wettige zelfverdedi ging had gehandeld. De hond was namelijk door een opgewonden Oegandees in het oor gebeten. We hebben alweer een nieuwe we reldkampioen „wakkerblijven". Deze keer is het een Canadees, en wel de 26-jarige Roger Larche uit Gatineau. Hij brak het record dat op naam van de Fin Tiomi Silvo stond. Silvo hield het 394 uren uit. Larche bleef zeventien volle dagen en nachten wakker. Hij volbracht het wakkere staaltje in een café. „Daarvoor ver dient hij eigenlijk een eervolle ver melding," sprak één van degenen die het titelgevecht moesten controleren. Een eenvoudige boer in de buurt van Limpïo (Paraguay) beroemt zich f er op, dat zijn kippen (tien stuks) het duurste kippehok ter wereld be wonen. Het hok heeft in zijn beste dagen vier miljoen dollar gekost. Het is namelijk het wrak van een neer gestorte „Cornet" van een Argentijnse luchtvaartmaatschappij. 6 maart 1914. Tengevolge van de j strenge koude en den aanhoudenden j sneeuwstorm, heerscht er in de Ver. Staten groot werkloosheid. In New York is er vooral gebrek aan werk. De bewoners der voorstad kunnen de stad niet of moeilijk bereiken. Vol gens de plaatselijke bladen is de toe» stand sinds den sneeuwstorm van Maart 1888 niet zoo ernstig geweest als thans. Een troep van vijf en tachtig i werkloozen is in den afgeloopen nacht s van Woensdag op Donderdag de Pres- bvteriaansche kerk in de deftige Vijfde Avenue binnengedrongen en verkoos niet heen te gaan, voordat er I een collecte was gehouden, die vol doende opbracht om aan allen koffie en een bed te kunnen verschaffen. Verscheiden kerken zijn opengesteld i om aan de werkelijk dakloozen als toevlucht te strekken. Aan het op ruimen der sneeuw werkten gisteren 20.000 man. Doch dit is uit den aard der zaak een maatregel van zeer tij- delijken aard. Zaterdag zijn te New York 600 gedelegeerden bijeengeko- men, benoemd door gouverneurs van verschillende staten, burgemeesters, i benevens organisaties van werkgevers en arbeiders, om 't werkloozenpro-, bleem te bespreken. heb ik op het ogenblik helemaal geen plaats in het lcamp, we zitten stikvol!" „O. maar die snuiter zal zo lang niet blijven, dat is zo'n fanatieke, die zeurt nou al om weer weg te komen, hij is al drie keer uit de lucht komen tuime len en weer ontsnapt. Het is een won derlijk heer, wat ik er in de gauwig heid van gezien heb; hij rookt, kauwt gum, eet en drinkt, alles in één moei te door. Afgeschoten worden en dan uit je vliegtuig stappen vindt hij even ge woon als u en ik het springen van een rijdende tram, die een beetje hard gaal. Je komt altijd ergens terecht, meestal op je benen en levend." Ze waren nu op de buitenweg geko men en oom Chris lachte volüit en erê opgelucht. ..Dan zal hij het Geheime Dorp wel o\. stelten zetten. Een beetje frisse lucht kan daar geen kwaad. Ik zal dan maar zmn, dat ik hem bij de jongelui in- douw." Bonsma maakte zich gereed om op zijn fiets te stappen en zei zo terloops of het van geen bijzonder belang was. .O ja, nog wat, ik heb ook nog een oud heertje voor u, een heel ge schikt kereltje, achter wie de Duitsers nogal erg heen zitten. Hij komt van avond met de laatste trein en dat zal wc] zowat zijn laatste kans zijn om uit hun handen te blijven Hebt u iemand om hem af te halen? Het spijt me ge ducht, dat ik hem zelf niet nemen kan, maar ik heb van de weel al twee keer huiszoeking gehad.' Daar schrok oom Chris van en hij zei ontdaan: ,Wat zegt u me nou? En hebben ze niets gevonden?' Het leek hem wer kelijk een wonder, dat Bonsma nog" op vrije voeten rondliep. Zo'n grenzeloos on voorzichtig en slordig mens moest een gemakkelijke prooi zijn voor de S.D.! Bonsma antwoordde met onverschillige grimas: .Och, ik heb altijd zoveel rommel, zo veel gasten met echte en valse papieren, dat ze er geen kop of staart aan vast kunnen knopen, die aan organiseren ge wende Duitsers. Ze geven het altijd gauw op en als ik dan zo'n beetje met ze praat over de Heimat en zo, dan zijn het heel geschikte lui, die me op m'n woord geloven.' ,Ik zou toch maar een beetje oppas sen!' zei oom Chris geschokt en afkeu rend. ,Een paar keer kan dat vlieger tje opgaan, maar eens is u erbij!' Maar hij lachte toch, toen hij wegreed en Bonsma hem met een nederige bui ging nariep: .Bij een,volgende gelegenheid zal ik ze met pistolen en schietgeweren opwach ten!' Hij kwam lachend bij Christina binnen en ging op de leuning van de stoel zit ten, waarin zij zat te naaien. .Die Bonsma. hij is nog veel gewiek ster dan de joden die hij helpt.' En Zij antwoordde een beetje bits en verontwaardigd: ,Ja, jij hebt je tenminste weer heel aar- di. door hem in de luren laten leg gen! Nu zitten we weer opgescheept met twee mensen, voor wie we helemaal geen plaats hebben! Bonsma heeft dat zaakje heel handig op jou afgescho ven! Hij keek een poos nadenkend voor zich uit. Helemaal ongelijk had ze niet. Bons ma wist je te overrompelen, je kreeg geen kans over een voorstel na te den ken, laat staan het te weigeren. Nu zat hij, behalve met die zotte Amerikaan ook nog met dat heertje, dat hij van de trein moest halen, terwijl hij niet de flauwste notie had hoede man heet- te en hoe hij er uitzag! Christina zei, toen ze zijn bedrukt gezicht zag: „Geeft niet. schat, we zetten het hem wel vveer eens betaald!" Hij Keek ver rast in haar opgewekt gezicht £e had Cr nog nooit zo goed uitgezien als juist nu, nu ze hef overstelpend duk had en in voortdurende spanning leefde Hij dacht aan zijn bezorgdheid, toen ze dit werk begonnen, niet beseffend hos het hen geheel op zou eisen, mee zou sleu ren tot diep in het net van onderaardse gangen der illegaliteit, waaruit geen te rugkeer mogelijk was. Hij was bang geweest voor haar zenuwen en haar ge zondheid. En nu? Ze scheen geen angst meer te kennen, geen lichamelijk onge mak te tellen. Ze was werkelijk de poes, die haar jongen verdedigde met inzet van eigtn leven. Waren zo niet alle vrouwen? Zou ze het dan toch te eenzaam hebben gehad bij hem en naar eigen kinderen verlangd hebben? „Wat kijk je me aan?" zei zc ver legen opeens. Hij stond op en drukte haar hand. Toen ging hij Joep waarschuwen, die bij hem inwoonde en bij de schuur aan het kachelhoutjes hakken was. En Christina, alleen gebleven, keek het raam uit over het stuk voortuin, kaal en triestig in winterse verstarring' Ze vergat haar naald weer in het goed te steken. Ze verstelde een oud pyja- majasie van Chris voor de gewonde jon gen, die na weken van slopende koort sen aan de beterhand was Ze dacht met enige verwondering aan Chris zoals hij daarnet naar haar gekeken had en hoe het toch zou komen dat memand. die hem beter leerde kennen aan ztjn leeftijd dacht. (wordt vervolgd)

de Stem | 1964 | | pagina 13