De kleinste moordenaar Doodstraffen eis voor moord op Spanjaard WREED EN ONVERZADIGBAAR Ondersoek buienactiviteit reeds flink gevorderd Drie speelse ra rif sties op een hoofdthema Soms is hij roofvogels te machtig VROOM OREESMANN Onweersbuien Uitbreiding ln nood is de wezel zelfs in staat de mens aan te vallen Pluspunt U proeft 'f in elk kopje Moceona... dit is kofSie van Douwe Egberts! DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 MAART 1964 4 .•.V.'.V'V.V. v.v.;^,v.w Tot onze diepe droefheid overleed heden, ge sterkt door het H Sacrament der zieken, in de ouderdom van 93 jaar, onze geliefde tante en oud-tante Jonkvrouwe MATHILDE EULALIE MARIE SERRARIS Douairière Jhr. Mr. Octave Francois Augustiii Marie van Nispen tot Sevenaer Uit aller naam, VV. J. Th. Serraris C. M. O. van Nispen tot Sevenaer. Wassenaar, 3 maart 1964. Kasteel „Oud Wassenaar". Geen bezoek. De overledene is opgebaard in de torenkapel van de kerk „De Goede Herder" (Stoeplaan) Wassenaar. De plechtige Requiemmis zal worden opge dragen in de kerk van „De Goede Herder" (Stoeplaan) Wassenaar op vrijdag 6 maart om 11 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden, in het familiegraf, op de r.-k. begraafplaats (Kerkhoflaan) Den Haag, circa 12.30 uur. Gelegenheid tot condoleren, na de begrafenis, in de ontvangkamer van de begraafplaats. Volstrekt enige en algemene kennisgeving. DANKBETUIGING Aan alle leden van de Koe- wachtse Brandweer en aan allen die hebben meege holpen om onze hangaar mei vlas te redden tijdens de brand bij onze buurman, öetuigen wij onze oprechte dank. Fa. E. de Vliegher en Zn. Koewacht, Emmabaan 51. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Overleden: mevr. W. Schepers, 77 j., Roosendaal, mevr. A. Ribberink, 90 j., Bergen op Zoom; de heer M. Martens, 60 j., Roosen daal; de heer P. Verduit, 71 j.. Bergen op Zoom; de heer C. van Nispen, 70 j., Oud-Gastel, de heer J. van Tilburg, 70 j„ Roosendaal, de heer F. Kools, 71 j., Bergen op Zoom; de heer J. Spitters, 49 j., Tilburg. G e b o r en: Arthur, zoon van de heer en mevr. v. d. Boomv. d. Ven, Tilburg. Theo, zoon van de heer en mevr. van Beurden-Bogerd, Tilburg. Personeel gevraagd Met spoed gevraagd: elektro- monteurs, hulpmonteurs en leerling-monteurs voor woning bouw in geheel Limburg en voor Oost-Brabant. Br. onder no. 73387 X Dagblad De Stem De grootste krant van Brabant en Zeeland Voor deze speelse variatie op de hoedenlijn „Toque" is een zijden laize verwerkt. De gedistingeerde glans van het materiaal geeft een zeer apart karakter aan dit modieuze hoedje. In de mooiste nieuwe voorjaarsmodekleuren: rose, wit, marine en zwart39.- Model „Relevé". Charmant voor beeld van een aparte mode. Deze hoed is gemaakt van een soepele kwaliteit vilt. De stiksels en garnering geven een sportief tintje aan deze lichtgewicht hoed. In fijne voorjaars- tinten als rose, bleu, appelgroen, goud, wit enz26.75 De derde variatie op het hoofdthema is deze „Cano- tier" van zeer soepele laize. Deze sportieve uitvoering van een klassieke modelijn is verkrijgbaar onder meer in de kleuren marine/wit en zwart/wit19.75 Breda - Bergen op Zoom - Oosterhout Leerstanzers gevraagd. Hoog loon. Voor vaklieden nieuw bouw eengezinswoning beschik baar. Majestic N.V., Hellevoet- sluis. X Struyk Oosterhout. In enige afdelingen van ons bedrijf be staat nog werkgelegenheid v. serieuze, actieve medewer kers. Ervaring in betonver- werking verdient aanbeveling, maar is geen vereiste. Geïnte resseerden kunnen onze per soneelschef bellen onder num mer 01620-3941 of naar hem toekomen op kantoor Konings- dijk 69. Zo nodig komen wij u graag thuis bezoeken. X Gebruikte naaimachs. v.a. 25,- div. merken. Nieuwe naaima chines, waarmede gedemon streerd is met grote korting, ook z.z. Grootste keuze ter plaatse in praktisch alle mer ken, o.a Necchi, Husqvarna, Bernina, door Duitse D.M test de hoogst gewaardeerde ma chines ter wereld. Voor Breda alleen Bekkers naaimachine, specialisten sinds 1890, Bosch straat 67 Tel. 41725. X Philips platenspeler met 12 pla ten te k. 3 mnd. oud. 1 jaar garantie Tegen bill, prijs over re nemen. Te bevr. Vredestr 39, Sas v. Gent. Yanhangwagen voor luxe au- 'o z.g.a.n. te koop. Koopje. G d. Berg, Loodgietersbedr luist. Tel. 01140-2891. peciale discountverkoop. Aeg urnamat v. 1295,voor 975, ld. Roestvrijstalen wasbuffet /ast, spoelt, kookt en droog an 850 voor 545 gld. lang? /assers v. 295 voor 195 glc /ringers v. 62,50 voor 40 gld I.V. Albatros, le Gijzingstra? )2A, Rotterdam. eldzame antieke Franse staan klok t.k. pr. f 800,-. Te be? gr Frenckenstr. 24B, Bredf cl.40565. e koop aangeboden houte /oonkeet, ook te gebruiken al akantiehuisje. Te bevr. Se eren, Hoofdstr. 12, Terheij en. Na 18.000 uur en zater ags. „Wilmo" kunstmeststrooie- schotels als nieuw, 1 centri- ugaalstrooier te k. M.Zuidwe? Smederij, Heinkenszand. Tel 11106-386. fe koop 2 onkruideggen 4 en I m. 1 zaaimachine 2 m. met autostuur nokkenrad. M. Zuid- weg, Smederij, Heinkenszand. Tel. 01106-386. Kinderwagen zo goed als nw. te koop. Te bevragen Juliana, laan 21, Hulst. Tel. 01140-2762. Kinderwagen te koop, laag mo del, opvouwbaar, z.g.a.n. Cloosterstraat 85, Kloosterzan- de. 11999 T.k, oude koperen wasketel met beugel, oude Hollandse plattebuiskachel en canapé Wouwseweg 47, Roosendaal. Heer zoekt pension te Goes. Br. onder no. 73473, Bur Dag blad De Stem, Goes. Boetmeer, 2 ond. 1 kap, woon- eetk., keuken, bijkeuken, 4 sl. k. douchecel, gar. tuin, vrij komend in overleg, f 75.000,- Makelaars v.d. Berg Co., Nwe. Ginnekenstr. 43, Breda. Tel. 01600-24421. Krediet tot t 4.000,- voor aan koop meubelen en woningtex tiel. Vraagt gratis folder. Dis crete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 1083, Rot terdam. Kredieten voor meubelen en woningtextiel rechtstreeks van fabriek. Zeer soepele betaling. Geheimhouding verzekerd. Vr. vrijblijvend inl. Br. postbus 251, Rotterdam. Wie heeft er voor mij een stukje grond te huur of te k. voor een te plaatsen weekend huisje, dat zomer en winter kan blijven staan. J.C. de Groot, Mathenesserpl. 22b, R. dam. West. Tel. 32436. Belcrum Garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. 1959 te k. Min. Kanstr. 18-20, Bre da. Tel 01600-39870. Deze week speciale aanbieding van diesel vrachtauto's. Een Borgward met kipper 5 ton met defect aan motor voor de prijs van f 1250,-, een Mer cedes met kipper 5,5 ton, moet het een en ander aan gebeu ren, toch niet veel, prijs 2750,-, M.A.N. met kipper model '58, 6 ton, moet ook een en an:'er aan gebeuren, prijs f 3250,-, Steyer ook met kipper 6 ton, elk deskundig onderzoek toege staan, zowel mechanisch als uiterlijk, voor slechts f 5000,-, Borgward open laadbak met huif, geh. in z.g.st., bj. 1960, 4 ton, zeer degelijke auto in zijn geh. f 3500,-. Automobiel bedrijf „Centraal", Academie singel 34-34A, Breda. Particulier te koop, wegens uitbreiding overcompl. Vaux- hall Stationcar 1500, 4 cil., mei 1962. 26.000 km Kleur geel. Keuring A.N.W.B. toege staan. Inl. Dagblad De Stem, Hulst. 11990 Van particulier te koop aan geboden Ford Consul '58 met verwarming en goed onderhou den. Nadere inlichtingen: Nwe. Ginnekenstraat 8A, Breda. Tel. 31545. Honda motor te koop 250 cc 13.000 km gelopen. Cederstraat 10, Terneuzen. Nest jonge herdershonden t.k. a. Te bevr. C. Balemans, Laan- zicht 9, Teteringen. Sloedam; d. rond Axel en Sas van Gent; e. een baan van Hulst naar Rilland-Bath f. ten zuidoosten van Woensdrecht; g. een baan lopende van Ovezande naar Wemeldinge; h. rond Yerseke; i. Beijer- land; j. noordoostelijk Duiveland; k. rond Dordrecht en 1. ten zuidoosten van Breda. Gebieden met opvallend geringe buien activiteit zijn: a. Biervliet en IJzen- dijke; b. omgeving van Middelburg; c. midden-Schouwen-Duiveland; d. tussen Willemstad, Roosendaal, Etten, Breda en Oosterhout. Er zijn dus duidelijk twee voorkeurs- banen aanwezig n.l. één van Oostburg langs de kust via Walcheren naar Schou wen en één van Hulst naar Rilland-Bath. Opmerkelijk is verder het grote verschil in buienactiviteit over korte afstanden, zoals b.v. tussen Westkapelle en Bigge- k rke. Wat betreft de waarneming van de tussen 1 januari en 8 juni 1963 in totaal 42 voorgekomen onweersbuien ziet de situatie er anders uit. Deze voorjaarsbuien blijken een bij zondere voorkeur te hebben voor de baan Hulst - Rilland-Bath - Bergen op Zoom. In overeenstemming met de buienactivi teit in het algemeen is het grote aan tal onweersbuien om Aardenburg en Breda. Opvallend is dat bijna alle buien slechts bij twee windrichtingen zijn op getreden, namelijk bij zuidwesten- en zuidoostenwind. De Zeeuwse eilanden zijn vrijwel van deze voorjaarsbuien verschoond geble ven. De invloed van het nog koude water in het voorjaar heeft kennelijk remmend gewerkt. De zomer zal wel een ander beeld te zien geven. Het aantal waarnemingsstations is thans nog niet noemenswaardig uitge breid. Ten opzichte van november 1963 zijn er slechts 5 regenstations en 5 on weerstations bijgekomen, zodat het to tale aantal waarnemingsstations thans bestaat uit 469 regenstations, 110 on weerstations en 14 tellerstations. Het streven is thans om in de maan den maart en april het waarnemingsnet nog uit te breiden in Zeeuwsch-Vlaan- deren, Walcheren en Goeree-Overflakkee. Ook in het noordwesten van Noord-Bra bant is het wenselijk nog enkele waarne mingsstations op te richten. De bliksemtellers hebben het afgelopen jaar nog niet volledig voldaan. Men kon in het begin niet alle tellers geplaatst krijgen en de registratie-apparatuur werkte niet naar wens. Daarom gaat men in maart de tellers van een gevoe liger registratie voorzien. Ook enkele andere verbeteringen zullen nog worden uitgevoerd. De openbare aanklager by de recht bank in Barcelona heeft woensdag dood straffen geëist tegen drie Amerikanen en een Spaanse, die worden beschuldigd van roofmoord op de Spaanse kleermaker Kovirosa in november 1962. Tegen een Amerikaanse en een Engelse vrouw eiste hij wegens medeplichtigheid respectievelijk achttien jaar en elf jaar gevangenisstraf. Het proces tegen de zes verdachten, die vijftien maanden in voorarrest hebben gezeten, begon woensdag. De officier van justitie zei dat de Spaanse, die hier terechtstond, een ver houding heeft gehad met het slachtoffer. Ze had ook met een van de verdachte Amerikanen samengewoond. De Spaanse vrouw heeft voorgesteld Rovirosa uit de weg te ruim om aan geld te komen, aldus de officier. Volgens de openbare aanklager waren de drie mannen en de Spaanse vrouw de samenstellers van het plan. Doodstraffen worden in Spanje door wurging voltrokken. (Van een bijzondere medewerker) Een klein maar driest roof- diertje dat men overal kan aan treffen is de wezel. Wellicht heeft men hem wel eens op een veldwandeling als een bruine schicht van het zandpad zien wegflitsen. Hoewel de wezel met alle soorten schuilplaatsen ge noegen neemt, gaat zijn voor keur toch uit naar holen in de grond of onder stenen en hout stapels. Deze toevluchtsoorden verlaat hij zowel bij dag als nacht om in de velden en tuinen te gaan jagen. Hoewel hij het klein ste lid van de roofdierenorde is, onderscheidt hij zich dermate door moed en roofzucht dat hij als een volwaardig lid aan de moordzuchtige marterfamilie wordt beschouwd. De wezel (Mustela vilgaris) is veel slanker en gerekter dan de overige marters. Hij kan een lichaamslengte van 20 cm bereiken, waarvan nog het korte staartje 4,5 cm voor zijn rekening neemt. De kleur van zijn vacht is roodachtig bruin terwijl de rand van de bovenlip en gehele onderzijde van het lichaam alsmede de binnenzijde van de poten wit zijn. In meer noor delijke streken krijgt de wezel evenals bij ons de hermelijn gedu rende de wintermaanden een witte vacht met enkele bruine vlekken. Zoals bijna alle roofdieren is ook de wezel van nature een nachtjager. In die streken waar men hem echter'met rust laat jaagt hij ook overdag. Een aardig tafereeltje biedt de wezel wan neer hij argwaan toont. Hij gaat dan op zijn achterpoten staan om beter rond te kunnen kijken. Vaak denkt hij er eenvoudig niet aan om de vlucht te nemen en kijkt hij vermetel de we reld in en neemt hij daarbij 'n uitdagen de houding aan. Een enkele maal is het voorgekomen dat hij een mens en paard aanviel en in het been beet, maar dit mag men toch wel onder de zeer grote uitzonderingen rangschikken. Zeker is echter dat de wezel uiterst vermetel én moedig is en zich niet snel verloren geeft. Zo heeft men eens een wouw op het veld zien stoten om een kleine prooi op te nemen, waar mede hij zich in de lucht verhief. Opeens begon de roofvogel geweldig te slingeren en heftig met de vleugels te slaan. Na een ogenblikje werden de bewegingen onvaster en weldra stortte hy dood omlaag. De stomverbaasde toeschouwer zag," toen hy dichterbij kwam, een wezel zich vlug voortrep- pen. Hy had namelijk kans gezien zijn vijand behendig de hals stuk te bijten en zo zijn eigen leven te redden. Dit weergaloos roofdiertje heeft ei genlijk aan alle kleine zoogdieren de oorlog verklaard en richt onder hen dikwijls een enorme slachting aan. Hoenders, duiven, op de grond levende vogels en kruipende dieren zijn even eens voor zijn moordlust niet veilig. Men kan eigenlijk gerust zeggen dat geen enkel klein levend wezen zeker van zijn leven is, wanneer een wezel in de nabijheid is. Een pluspunt voor de wezel is, dat hij zijn moordlust ook op de ratten en muizen uitleeft. Men heeft vaker waargenomen dat de wezel met enkele soortgenoten sa men jaagde. Wanneer zulke eensge zindheid ongelukkigerwijze naar een hoenderhok leidt, is de ramp niet te overzien. Daar de wezel van gezellig heid houdt verwekt dit samen jagen niet zo zeer verwondering, temeer daar hij op sommige plaatsen in groot aan tal voorkomt. Zo kwam hij vroeger zelfs in ons lasd zo veelvuldig voor, dat tot in 1857 een premie werd uit geloofd voor elke gedode wezel. Het ongeluk bij de marterachtigen is, dat zij bij het jagen op prooidieren van geen ophouden weten. Zelfs wanneer hun honger al lang verzadigd en hun dorst gelest is, slachten ze zinloos door. Bezeten door een weergaloze bloed dorst moorden ze, als het ware be- dwelmd door het bloed, door tot ze niet meer kunnen. Bij grotere dieren stelt de wezel zich tevreden met het Woed dat hij oplikt (niet zuigt) en raakt hij het vlees gewoonlijk niet eens aan. Kleinere dieren daarentegen ver slindt hij geheel Een prooi die hij eenmaal heeft beetgepakt, laat hij niet levend meer los. In mei of juni krijgt het wijfje, mees tal in een hollle boom of in een van haar ondergrondse schuilplaatsen, drie tot acht jongen. Wanneer men het wijf je met grote genegenheid haar jonger ziet koesteren, kan men zich haar moordende aard bijna niet voorstellen Lange tijd zoogt ze haar jongen ei voedert zij ze daarna met levendi muizen. Wanneer ze haar kroost ontdekt weet draagt ze de jongen uit voorzorg i: haar bek naar een veiliger oord. B. gevaar verdedigt zij de jongen met eei grenzeloze moed, ongeacht de grootte en kracht van haar belager Het weze leven in de vrije staat althans duur waarschijnlijk acht tot tien jaar. Uit het tussentijds verslag van de meteorologische dienst van de vliegbasis Woensdrecht is geble ken, dat men steeds een beter in zicht krijgt in het gedrag van de regen- en onweersbuien die op treden in Zeeland en west-Bra bant. Hoewel de waarnemings periode nog te kort is om tot defi nitieve uitspraken te komen heeft men al waardevolle gegevens ver zameld, die heel belangrijk zijn voor het totale onderzoek. Zo heeft men in 1963 94 periodes met buien geregistreerd, die geschikt waren om bewerkt te worden. Die bewerking hield in, dat van alle regen- en onweers buien, die in het waarnemingsgebied vielen, nagegaan werd, waarlangs zij precies trokken en in welk gebied de meeste neerslag viel. Daarom splitste men elke bui in drie gedeelten n.l. het centrum met de meeste neerslag, het gebied halverwege het centrum en de rand en de randgebieden. Met gebruikmaking van een bepaald puntensysteem kon men zodoende pre cies de gebieden met de meeste neerslag aangeven. Het bleek dat de grootste buienacti viteit optrad in de gebieden: a. Aarden burg, Oostburg en Zuidzande; b. een baan loupende van midden-Walcheren tot op Schouwen; c. de omgeving van de De krachtige volle smaak van Moccona, pure koffie-zoals alleen Douwe Egberts die maaktdat proeft u in elk kopje. Lekker-pittig. Lekker-vers. Prettig idee om een fijne kop koffie te kunnen maken, wannéér u maar wilt. Maak 't gezellig. Maak Moccona. Dat is koffie van D.E. standaardpat j 1.94'cojfeinevrijf2.20»grote voorraadpotf6.95coffeïnevrijf 8.05

de Stem | 1964 | | pagina 6