Kustvaarder botste tegen tanker AANVARING OP WESTERSCHELDE Kapitein, loods en adspirant gewond Geschokte betrekkingen met ministerie hersteld Grevelingen misschien in augustus afgesloten DIRK BAKSTEEN exposeert bij boekhandel van Geyt te Hulst RECORD IN YERSEKE Defensie zal brandschade wel betalen HONDERDJARIG JUBILEUM VAN PIERSENSPOLDER Pagblad P extern Ifï „Johannes Passion" in Grote Kerk Goes Grote belangstelling bij begrafenis A. v. Hootegem Zeeuwse vereniging t.b.c.-bestrijding F iets-toertocht Breda-Terneuzen Motorrijder (23) verongelukt bij Retranchement óók Zoekt u wat anders?" Coed mosseljaar Reserve betoond ten aanzien van NAY O-kern vloot Ondersoek Oosterbout VIERING TE SLUISKIL 6M£P6£t/AAa Förrtiattiitif- Rilland-Bath schonk Zaandam wandkleed Nieuwe rol Erhard en Europa Ka Zeeuwse comité s Europa 1-2-3 geïnstalleerd DURACO DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 MAART 1964 (Van onze correspondent) Woensdagmorgen omstreeks 4.20 uur is de 499 brt. ton metende Duitse kust vaarder ,,Hohenlinden" op de Wester- schelde ter hoogte van het Zuid-Sloe midscheeps aangevaren door de 31.489 brt. ton metende Belgische erts-tanker Esso-Liège. Hierby werden de loods Johan Cornllle uit Gent ernstig gewond, terwijl de adspirant-loods Willem Cam- bier en de kapitein van de Hohenlinden, Hendrik Muller uit Hamburg lichte ver wondingen opliepen. Het stuurhuis van de kustvaarder werd aan bakboordzijde totaal vernield, terwijl aan het voorschip - boven de wa terlijn - eveneens schade ontstond. In Terneuzen was de Belgische loods Johan Corille met twee adspirantloodsen aan boord gekomen. De radar stond bij en het zicht was ongeveer twee mijl. Vanwege het goede zicht raadpleegde men slechts af en toe dit hulpmiddel. De kapitein bevond zich in de kaarten- kamer en hoorde tussen de drie loodsen enige onenigheid betreffende de koers. Toen de kapitein bovendien bemerkte dat de snelheid van zijn schip werd te ruggebracht begaf hij zich onmiddellijk naar de brug. Daar aangekomen zag hij tot zijn grote schrik, dat zijn vaartuig niet alleen aan de verkeerde kant van het vaarwater zat, doch bovendien dwars voor de voorsteven van de gi gantische Esso-Liège, die met grote snelheid als tegenligger naderde, geko men was. Hierop zette hij de telegraaf van zijn vaartuig op volle kracht voor uit om zo voor de Esso-Liège weg te ko men. Met een daverende klap, die ge paard ging met een steekvlam, liep de Esso-Liège met het voorschip in de bak boordzijde van de Hohenlinden. De Hohenlinden werd geheel op haar zij ge drukt, en kwam zó scheef te liggen dat de dekhuizen vol water liepen. Men dacht niet anders, dan dat het vaartuig zou kapseizen. De Belgische loods was verlamd van schrik en kon niet wegkomen. Hij kwam klem te zitten onder een radiator van de verwarming. Hier heeft men hem la ter met hoofdwonden en een beenbreuk weg moeten trekken. De kapitein werd eveneens weggeworpen. Hij kreeg ver wondingen aan een hand en klaagde later over pijn aan zijn rug. Bij de aan varing was de radiozend- en ontvangst installatie van de Hohenlinden zodanig vernield, dat hij niet meer te gebruiken was. (Van onze verslaggever) Hoezeer het oud-Statenlid, wijlen de heer A. van Hootegem, tijdens zijn leven gezien was, bleek uit het feit dat woens dag vele hooggeplaatste personen, even als vele vrienden en kennissen van de overledene, bij de uitvaartdienst aanwe zig waren. Alle bestuurderen van de tal rijke verenigingen, waarvan de heer Van Hootegem in leven deel heeft uit gemaakt, het college van b. en w. van Kruiningen en vele anderen hebben de overledene de laatste eer bewezen. Vanaf de Esso-Liège heeft men Sche- veningen-Radio gewaarschuwd. Op dit noodsein voer vanuit Breskens de red dingsboot President Wiersma uit. Deze heeft de loods en de adspirant-loods van boord gehaald en in Vlisingen aan de wal gebracht, vanwaar zij per zieken auto naar het St.-Jozefziekenhuis wer den vervoerd. De Hohenlinden, die zich na de aanvaring, waarschijnlijk door de zware lading, gelijk weer oprichtte, werd op de Spijkerplaat aan de grond gezet. Later op de dag is het schip naar de ha ven van Vlisingen gevaren onder es corte van het bergingsvaartuig „Zee leeuw" van Van der Taks Bergingsbe drijf en in één der binnenhavens afge meerd. Een gedeelte der bemanning is aan boord gebleven. De Hohenlinden, die geladen was met ijzerdraad, was op weg van Gent naar Denemarken. De Esso-Liège, die een stopweg nodig heeft van ongeveer 10 mijl, is zonder te stoppen met zijn lading olie doorgevaren. De Hohenlinden afgemeerd in de haven van Vlissingen. Duidelijk is de schade aan boeg en brug te zien. Rechts het bergingsvaartuig Zeeleeuw, dat voor escorte van het ongelukkige schip zorgde Het diepgaande verschil van mening, woordigers van Gedeputeerde Staten, het - ,nPi,ip ./akpni Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis, die tussen het ministerie va. vor|g jaar a^s persoon niet gemachtigd en volksgezondheid en de Provinciale! waren af te treden, zal het bestuur dan Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding der weer compleet zijn. T.B.C., dat er medio vorig jaar toe leidde, Na 40 jaar zal op woensdag 25 maart a.s. opnieuw Bach's „Jo hannes Passion" in de Grote Kerk te Goes weerklinken. Ditmaal voert de Christelijk Oratorium Vereniging „Willem 't Hooft" on der leiding van Adriaan Kousema ker het werk uit. Vele jaren heeft de ..Johannes Pas sion" niet de belangstelling genoten, die dit werk ongetwijfeld toekomt. Het werd geheel overvleugeld door de grote po pulariteit van de „Matthaus Passion". Maar vooral de laatste tijd kan men een groeiende waardering constateren voor de „Johannes Passion", die toch zo bij zonder aangrijpende hoogtepunten bevat. Het is daarom te waarderen, dat het publiek in Goes en omgeving dit jaar in de gelegenheid komt om tijdens de pas sieweek deze prachtige muziek te be luisteren. Met grote zorg wordt de uitvoering door de dirigent, de heer Kousemaker, voorbereid. Het koor en het begeleiden de Zeeuws Kamerorkest houden deze maand gezamenlijke repetities. Er wordt hard gewerkt en bet is bijzonder prettig, dat hier samenwerking tussen een Zeeuws koor en een Zeeuws orkest mo gelijk is. Voor de solistische partijen hebben mensen van naam hun medewer king toegezegd. De evangelist-partij wordt vertolkt door de tenor Chris van Woerkom uit Antwerpen. De Christus-partij wordt ge zongen door de bas Max van Egmond, die de laatste jaren alom in den lande voor zijn vertolkingen wordt bewonderd. Met de sopraan Ans Rieke, die vorig jaar in Vlissingen uitmuntte bij de uit voering van Handels „Messias", kan het Zeeuwse publiek nu opnieuw kennis maken. De altsoli worden door Tony Jaanus-Rebel gezongen. De Pilatus-par- tij en kleinere bas-aria's worden ver tolkt door de jonge bas Kees van Zuijle- kom. dat het bestuur van laatstgenoemde ver eniging het byltje erbij neergooide, is overbrugd. Het ministerie is aan praktisch alle wensen van de vereniging tegemoet gekomen. Zelfs is toestemming verleend voor de aanstelling van een tuberculine- zuster voor de Mantoux-reactie, iets, waarom zelfs niet is gevraagd. De moeilijkheden ontstonden vorig jaar voornamelijk rondom drie geschilpunten. Het ministerie wilde niet laten voorzien in de vacature van de derde districts verpleegster (in Zeeland werd deze derde verpleegster noodzakelijk geacht), het ministerie wilde Tholen en St. Philips- land bij de Noordbrabantse vereniging volgen, terwijl een enquête in beide ge bieden had uitgewezen, dat men daar voor honderd procent bij Zeeland wilde blij ven, en tenslotte bestond er verschil van inzicht over het salaris en de werktijden regeling van de twee tbc-artsen, die de vereniging in dienst heeft. Nu het ministerie in zo grote mate is tegemoet gekomen aan de Zeeuwse ver langens hebben de meeste bestuursleden zich bereid verklaard hun ontslag van vorig jaar in te trekken. Alleen de heer J. Kram, die samen met de heer R. Wael- put de lopende zaken in de afgelopen zeven maanden heeft behartigd, heeft zich niet opnieuw verkiesbaar gesteld. Tijdens een spoedeisende algemene le denvergadering, die maandag a.s. in de Korenbeurs te Goes zal worden gehouden, zullen de heren F. de Nijs, dr. J. Okker, dr. P. Ornée, dr. R. Renes, dr. J. Tesink en R. Waelput, die ook al van het vorige bestuur deel uitmaakten, zich herkies baar stellen. In een volgende vergadering zullen dan nog bestuursleden gekozen moeten worden in de plaats van de heren J. Kram en H. Timmer. Laatstgenoem de heeft zijn zetel reeds vóór juli 1963 be schikbaar gesteld. Voorts zal nog voor zien moeten worden in de vacature voor Schouwen-Duiveland. Met de vertegen- (Advertentie) Vooral de heer R. Waelput, burgemees ter van 's Heerenhoek, heeft in de afge lopen maanden veel gedaan voor het her stel van de geschokte betrekkingen met het ministerie. Voor de fietstoeristen is er weer een aardige rit uitgeschreven door „Tourclub Noord Brabant". Men kan zowel Breda als Terneuzen kiezen als eindplaats. De woonplaats is startplaats. Deze sterrit, heeft elk jaar al een grote (ook van het buitenland) belangstelling genoten. Deze keer, op 22 maart is dat, kunnen alle fietstoeristen die er wat voor voelen, deelnemen aan het evenement. Aan komstcontrole in Breda is hotel De Post hoorn, Haagweg, in Terneuzen café De Vriendschap, Noordstraat 3. Als alles volgens plan en naar wens de mensen van het constructiebedrijf verloopt, wordt volgende week begon nen de eerste kabel over de Grevelingen- dam-in-aanleg te spannen. De omzich tige methode voor het volledig bedrijfs klaar maken van de kabelbaan met twaalf gondels, vergt enige maanden. Begin ju ni zal de eerste kraanmachinist stort- steen in het gat van de Grevelingendam kunnen laten vallen. Het zal augustus zijn geworden, wanneer de Grevelingen is afgesloten. Vermoedelijk loopt het te gen de winter, als de dam zover is vol tooid, dat er auto's over kunnen rijden. De kabelbaan is voor een groot gedeel te gereed. De keerschijf, waar de motor gondels een halve slag maken, functio neert. Als de eerste kabel is gespannen en een gondel is bevestigd, kan een proefrondie worden .gevaren'. De kabelbaan met de gondels zijn van Franse makelij. De aannemingscombina tie ter plaatse trekt voor het bedienen van de achttien ton zware motorgondels kraanmachinisten uit het Nederlandse bedrijfsleven aan voor de bediening van de stortinstallaties van de gondels. Een employé van een Belgisch aannemings bedrijf treedt op als contactman tussen Neyrpic uit Grenoble en de Nederland se machinisten en ander personeel. Voor het monteren en het bedrijfsklaar maken van de kabelbaan wordt een nieu we methode gevolgd teneinde te voor komen. dat een kabel breekt, zoals vorig jaar het geval was. De toen in tact ge bleven kabel wordt eerst gespannen. Voor aan de tweede kabel wordt begon nen. moeten nog zes drijvende bokken ter plaatse verschijnen. Het monteren van de twaalf gondels, waarvan er nog drie deze maand bij de werken aan de Gre velingendam moeten arriveren, en andere voorbereidingen, vormen een tijdrovend karwei, dat niet voor juni gereed zal zijn. e naam van de schilder en grafieufipen-thema gaat. Toch zou minder van (Van onze correspondent) In de wijk Ter Hofstede gemeente Retranchement, vond woensdagavond om 7 uur een dodelijk ongeval plaats, dat het leven kostte aan de 23-jarige J. v.d. Wouden. Hij reed met zijn motor van Retranchement naar Sluis en kwam in botsing met een tractor met aanhang wagen. Het slachtoffer is ongehuwd en was werkzaam in Sluis. D Dirk Baksteen, die op 29 maart 1886 te Rotterdam geboren werd, maar de helft van zijn leven doorbracht in Vlaanderen- land, is eens en voorgoed verbonden met het landschap van de Kempen en daar door ook weer met Jakob Smits, die dé schilder van de Kempen was. Jakob Smits was de leermeester van Baksteen in diens jonge jaren en nog altijd is zijn invloed op het werk van Baksteen duidelijk merkbaar, niet alleen in de keuze van de motieven maar, wanneer Baksteen met olieverf werkt, ook in de kleur en de wijze van verfbehandeling. Die motieven bestaan uit de aard der zaak voorname lijk uit vervallen, schilderachtige boerde rijtjes met een rieten dak, met een mager boompje of een schuurtje er bij. Deze dingen tezamen waren vroeger kemncA kend voor de dorheid, de armoede en de eenzaamheid van het Kempenlandschap, dat er de laatste halve eeuw wel heel anders is komen uit te zien, omdat de moderne tijd er niet aan voorbij ging. Baksteen echter is vol weemoed het land schap van eens trouw gebleven, zijn werk is dan ook een lange elegie op de ver dwijnende schoonheid en schilderachtig heid van het landschap, dat hem lief is geworden. Qp zichzelf een zeer nobel en aanvaard baar thema voor een kunstenaar, mits het met voldoende hartstocht en vinding rijkheid telkens gevarieerd en hernomen wordt. Dit nu is bij Baksteen niet altijd het geval, zoals ook op deze tentoonstelling blijkt en het op zichzelf belangrijk the ma gaat dan onder in de niet voldoende zinvolle herhaling van het huisje-boom- pje-motief. Een verschijnsel, dat zich voor-al bij de hier aanweziee collectie etsen laat vaststellen. Daar tegenover staat ech ter dat elk van deze etsen afzonderlijk met een liefdevol en knap vakmanschap op de plaat en het papier werden ge bracht. In dit telkens herhaalde motief van een huisje met een boom schijnt Baksteen op zoek naar de poëzie van de eenzaamheid, want deze is wel vooral het thema waarom het hem bij het Kem- Volg dan het spoor van PANTER. U vindt: een lekker licht sigaartje. Furore 18 Senoritas Rood 16 ct. Mignon 17 - Sprint(je) 6l/2 ct. De grote naam in kleine sigaartjes deze etsen meer betekend hebben en men is dan ook blij in Vergane Schoon heid (no. 16) hetzelfde thema in het motief van stervende zonnebloemen te zien terugkeren. Een meer temperament volle en geslaagde variatie erop is ook no. 20: Najaar. Prachtig van sfeer, stem ming en toon is ook de aquarel De oude Zandput (no. 22), terwijl onder de hier aanwezige schilderijen behalve De Schu ren vooral Maannacht opvalt als een der werken, waarin Baksteen zijn intenties het boeiendst verwezenlijkt heeft. ^1 met al ademt deze expositie van Dirk Baksteen als geheel een fijne poezie, verwant aan die van nevel en bedauwd spinrag in de natuur, een zach te gekoesterde weemoed om de dingen die voorbijgaan en de mens is bij dit gebeuren impliciet niet ondanks, maar misschien juist wel omdat hij op het Wer!L Yïn Baksteen nergens zichtbaar wordt. Dacosta was de dichter met een snaar, Dirk Baksteen is een beeldend kunstenaar met één thema. Hetgeen uiteraard van beperking getuigt, maar zoveel temeer eisen stelt aan de zui verheid van expressie. Deze expositie van de 78-jarige kunstenaar bewijst over tuigend hoezeer hij daaraan voldoet. WILLEM ENZINCK. Als zich geen onverwachte tegensla gen voordoen zal de mosselaanvoer op de verwaterplaatsen te Yerseke dezer dagen het miljoen ton (100 miljoen ki lo) overschrijden. Een cijfer dat nooit eerder werd bereikt. Van de geleverde mosselen in 1963-64 (juli-april) kwam ongeveer 30 pet van de Zeeuwse stromen, de rest van de Waddenzee. Er werden dit jaar zo goed als geen mosselen uit Denemarken of Duitsland geimporteerd (slechts 2000 ton). Na 1950, het jaar waarin de mossel parasiet de percelen in Zeeland ont volkte en men overschakelde naar de Waddenzee, kwam het niet meer voor dat zoveel mosselen van de Zeeuwse percelen konden worden geleverd. De parasiet richtte geen schade meer aan. Import uit Duitsland of Denemarken om de voorraden aan te vullen, was dan ook niet nodig (De Deense mossel is goedkoper voor de handel). De kwaliteit van de Hollandse c.q. Zeeuwse mossel was zo subliem, dat buitenlandse produkten daartegen niet konden concurreren. Van de geëxporteerde mosselen was Frankrijk de grootste afnemer (ruim de helft). België nam ongeveer een derde af, terwijl de inleggerijen of conserven fabric ken met 10 miljoen kilo ook een uitstekend figuur sloegen. Het binnenland en West-Duitsland ziin voor de handel in verse mosselen nog van weinig betekenis. Toch geeft men de moed niet op. om ook in Nederland nog eens meer vraag naar moselen te krijgen. Er zTsi 50 000 receptenboekjes in de Neder landse taal besteld. (Van onze parlementaire redactie) De deelname van Nederland aan het experiment met de Amerikaanse onder zeebootjager „Biddle" betekent geenszins dat de Nederlandse regering haar reser ve zou hebben laten varen tegen de Ame rikaanse plannen inzake een met kern wapens uitgeruste NAVO-vloot. Wij verr len nog steeds, evenals Engeland, heel weinig voor dit plan, verklaarde minister Luns gisteren in de Tweede Kamer. Waarom participeert Nederland dan in het „Biddle"-experiment? Dat is een lo gisch uitvloeisel van ons besluit vrij blijvend mee te werken aan het onder zoek naar de mogelijkheden van een NAVO-kernvloot, antwoordde de be windsman. De „Biddle", een onderzeebootjager die met geleide projectielen is uitgerust, gaat varen met een bemanning, samen gesteld uit Amerikanen, Engelsen, Duit sers, Italianen, Grieken, Turken en Ne derlanders. Met deze bemanning van in totaal 330 koppen, wil men nagaan of er met een oorlogsschip met een gemengde bemanning te werken is. Op soortgelijke wijze willen de Ame rikanen namelijk een NAVO-kernvloot bemannen. Deze NAVO-vloot wordt door Washington gezien als een mogelijkheid om het groeiend nationalisme in Europa op te vangen. Een nationalisme dat zich b.v. uit in de Franse behoefte aan een eigen „force de frappe". Wij betwijfelen zeer sterk of dit middel wel het juistê is, verklaarde mr. Mommersteeg (K.V.P.). Het is intussen nuttig, oordeelde de K.V.P.-woordvoerder, dat deze zaak wordt onderzocht. Misschien vindt men alternatieve mogelijkheden. Wat er ech ter ook uit de bus zal komen, het zdt militair aanvaardbaar, politiek nuttig en financieel realiseerbaar moeten zijn, al dus mr. Mommersteeg. De heren Coury (V.V.D.) en Van der Stoel (P.v.d.A.) wezen met de C.P.N. en P.S.P. zonder meer de NAVO-kern vloot van de hand, zij het niet om de zelfde redenen. (Van onze verslaggever) Het onderzoek dat experts van het ministerie van Defensie heb ben ingesteld naar de oorzaak van de boerderijbrand vorige week donderdag nabij de Katjeskelder te Oosterhout, heeft geen positieve resultaten opgeleverd. Hoewel, zo als wij gemeld hebben, sporen van magnesium, afkomstig van licht- granaten, in de omgeving van de boerderij zijn gevonden, heeft men op het terrein van de brand zulke sporen niet aangetroffen. Niettemin wordt aangenomen dat een lichtgranaat, afkomstig van oefeningen van commandotroepen, de brand veroor zaakt heeft. Het vuur moet er dan voor gezorgd hebben, dat geen aanwijzingen van enige betekenis zijn achtergebleven. Een sluitend bewijs zal dus niet te le veren zijn. Een schadecommissaris van het minis terie van Defensie is eveneens op het terrein geweest en heeft besprekingen gevoerd met de heer Gommers, de eige naar van de getroffen boerderij. Daaruit mag worden afgeleid, dat voor het mi nisterie de aanwijzingen sterk genoeg zijn om de schade van de brand te ver goeden. (Van onze verslaggever) Na de behandeling van een huishoude lijke agenda, die tot ieders verrassing ruim twee uur duurde, hebben de stem gerechtigde ingelanden van de Piersens- poldcr in hotel Meert te Sluiskil het hon derdjarig en daarmee tevens hun laatste bestaansjubileum gevierd. Dijk graaf F. David heeft bij deze gelegenheid een overzicht gegeven van het ontstaan en de ontwikkeling van deze polder. Cijfers, feiten en aan de praktijk ont leende anecdotes vormden hierop een gedetailleerde aanvulling, van deze won derlijke terugblik, waarin het accent viel op de aanleg en verbetering van wegen, die door de jubilerende polder in de loop der jaren gerealiseerd werden. Ook an dersoortige activiteiten, alsmede de di verse bestuursmutaties, kregen een uit voerige belichting van de heer David. Deze liet terloops duidelijk doorscheme ren. dat hij bepaald geen enthousiast supporter is van regeringsbeloften en bepaalde Landbouwschapactiviteiten. Dit gebeurde op geestige wijze, maar was daarom kennelijk niet minder serieus bedoeld. Onder verwijzing naar o.a. de KLM-crisis, de verkoop van luxe passa giersschepen, de malaise in de visserij wereld enz. meende spr. te mogen stellen, dat we opnieuw in een depressieperiode zijn aangeland. In dit verband beklem toonde hij uiteraard speciaal de situatie der „kleinere" boeren, die zijns inziens bepaald niet gebaat zijn met op stapel staande polderconcentratie in Oost- Z - Vlaanderen, die gericht is op het voort bestaan van slechts drie polders. Met betrekking tot de gebrekkige aanslui tingen en hoge kosten van de leidingen voor water en elektriciteit, liet de dijk graaf zich in een persoonlijk gesprek te genover ons spontaan ontvallen: „De PTT zou de PZEM en de waterleiding- mij. moeten kunnen naasten, want bij de PTT krijgen ze alles klaar". (Advertentie) BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET de keelontsmettende fobletten (Van onze verslaggever Een deputatie uit Rilland-Bath bestaande uit burgemeester J. Job- se en de wethouders M. Francois en M. Midavaine heeft tijdens een raadsvergadering van Zaandam, deze gemeente een fraai wanddoek aangeboden als dank voor de fi nanciële en materiële hulp, die Zaandam Rilland-Bath heeft ver leend na de watersnoodramp van 1953. Reeds enkele jaren geleden heeft men gelden gevoteerd om deze dank daadwerkelijk te laten blij ken. Het plan was toen om Zaan dam een gebrandschilderd raam aan te bieden, dat geplaatst zou moeten worden in het nieuwe ge meentehuis, dat men van plan was te bouwen. Omdat andere gebou wen urgenter waren raakte het plan voor een nieuw gemeente huis op de lange baan. Daarom kon Rilland-Bath moeilijk het plan van het gebrandschilderde raam handhaven en men besloot een wanddoek te geven, dat een plaats in het gemeentehuis van Zaandam zou krijgen. Opdracht hiervoor werd gegeven aan de Haagse kun stenares mevr. Goetink-Stultjens, die in ruim een half jaar tijds een fraai wanddoek wist te maken. Op het doek staan een fragment uit het gemeentewapen van Ril land-Bath en een fragment uit het gemeentewapen van Zaan dam afgebeeld. Hiermee wil de kunstenares de gegroeide vriend schap tussen de beide gemeenten tot uitdrukking brengen. De burgemeester van Zaandam, G.J.D. Franken, toonde zich zeer verheugd met het prachtige ge schenk. De tegenstelling Frankrijk-Amerlka groeit. In Genève ergerde Mari anne Uncle Sam verschrikkelijk door voor te stellen communistisch China tot de Wereldgezondheidsorganisatie toe te laten. Het voorstel is verwor- pen, maar de ergernis blijft. De Gaul- le is blijkbaar vast van plan het niet bij de diplomatieke erkenning van Rood China te laten. Hij wil de nieuw verworven vriend nu overal waar dat kan introduceren Dit najaar zal hij in de U.N.O.-vergadering zeker ook een poging ondersteunen om Peking- China tot de volkerenorganisatie toe te laten. Met deze actie steelt hij ook het hart van de „neutralisten", voor wie het een doorn in het oog is. dat Amerika zo veel lakens uitdeelt in deze wereld. Vandaar dat Makarios van Cyprus en prins Sihanoek van Cambodja nu De Gaulle als bemiddelaar naar voren schuiven bij de troebelen op het Mid- dellandse-Zee-eiland en in Z.O.-Azië Terwijl de landen van Latijns-Ameri- ka met al hun moeilijkheden nu ook vol verwachting een bezoek van „de generaal" begroeten. Hiermede lijkt Frankrijk naast de reuzen Amerika en de Sovjet-Unie het wereldtoneel te betreden als een arbiter in grote ge schillen. Doch het heeft niet het po tentieel en zelfs niet de wens om daarbij ook daadwerkelijke bijdragen te leveren aan mankracht en uitge breide economische hulp. Daar zijn de V S. en ook Engeland nog goed voor, terwijl ze dan het te gendeel van dank oogsten. Het is dus van Marianne een grote rol op een koopje. Maar de Fransen zonnen zich desniettemin graag in deze herwon nen „grandeur". an De Gaulle in zijn nieuwe grote rol ook nog wel aandacht beste den aan Europa? Bondskanselier Er- hard heeft in een persconferentie te Den Haag het Frans-Duitse vriend schapsverdrag nog als reëel beschre ven. Hij ziet het zelfs als een centrale motorische kracht in Europa. Maar hij moest ook toegeven, dat Bonn en Parijs het niet eens zijn over de vraag op wat voor soort Europa die moto rische kracht moet worden ingescha keld. Parijs oftewel De Gaulle wil het beslist bij de Zes houden, Bonn ziet het Europa-van-de-zes geenszins als eindpunt. Wat is dan eigenlijk de waarde van een motor, als men niet weet waar de drijfriem moet worden aangebracht? Het is wel duidelijk, dat met de komst van Erhard binnen het Euro pese bestel de invloed van De Gaulles ideeën aan kracht heeft ingeboet. Dat geeft Nederland ook moed om onvervaard op de bres te blijven staan voor de vorming van een wijder Euro pa en een politiek van openheid. Het slotcommuniqué, uitgegeven na het bezoek van Erhard, gewaagt van die openheid, als het spreekt over „een op democratische basis verenigd Eu ropa, waarin behalve de bestaande le den ook Groot-Brittannië en andere Europese landen een plaats zullen hebben". De Gaulle zal een gevoel van erger nis niet kunnen onderdrukken, als hij zulke stoute taal leest. In Europa heeft hij het nog niet alleen voor het zeggen. (Advertentie) /A»A^w\^W)vy»vvWi Gisteravond hebben de burgemeesters van Goes, Middelburg, Kloosterzande, Koudekerke, Lamswaarde, Hontenisse, Oudelande, Terhole, Wemeldinge en Yer seke ter gelegenheid van de Europadag de plaatselijke actiecomités Europa 1-2-3 geïnstalleerd. Ook zijn er nog verschei dene andere comités opgericht, waarvan de installatie op een latere datum zal geschieden. Deze landelijke actie heeft drie aspec ten, Ten eerste wil men de jongeren tus sen de, 17 en 25 jaar kennis laten maken met de problemen, die met de éénwor ding van Europa zijn en zullen ontstaan. Men wil dit bereiken door het organiseren van discussieavonden in de verschillende gemeenten en zodoende de belangstelling voor een verenigd Europa opwekken. Het tweede aspect ligt dieper. Door deze contactavonden namelijk wil men ook trachten te bereiken, dat de jongeren in nerlijk bereid zijn de nieuwe samen leving, die het verenigde Europa met zich mee brengt te aanvaarden. En niet alleen te aanvaarden, maar ook hun bereidheid uit dragen aan anderen, die niet deze in nerlijke kracht bezitten. Een derde, zeer belangrijk aspect is de hulp aan de onderontwikkelde gebieden. Men wil dit mogelijk maken door het voeren van een z.g.n. correspondentie actie. Dit houdt in dat belangstellenden Een charmante naam voor vlotte jonge meisjes, die in ons confectiebedrijf de modieuze regenkleding maken, waarmee Duraco overal in Nederland de toon aangeeft. Wij kunnen nog enkele "Misses Modinet- te" gebruiken. Iets voor jou? Kom dan eens praten over het werk, de verdiensten, de voorwaarden, enz. Ons adres is: Stationsplein 11, Bergen op Zoom, Telefoon 4682. kaarten kunnen kopen k raison van twee kwartjes per stuk. Deze kaarten worden, nadat de naam is ingevuld, verzonden naar in totaal 96 burgemeesters van even zoveel steden in heel Europa. De burge meester geeft de kaarten door aan de daar aanwezige jeugdorganisaties, die zorgt voor de totstandkoming van de correspondenties. De opbrenst van deze acties wordt nog aangevuld door de opbrengst van plaat selijke activiteiten zoals tentoonstellingen, wedstrijden etc, die men in dit kader nog gaat organiseren. I

de Stem | 1964 | | pagina 5