Kwaliteit beslissend verbeterd - U proeft't na het éérste kopje KQpFIE HflB Karl Rahner: theoloog van „de zondige Kerk" Revolutionair vliegtuig GEHEIM 1EUWSE rEN BIJ ZIJN ZESTIGSTE VERJAARDAG Deze maand maatregelen tegen collectieve verticale prijsbinding E.E.G.-prijzen melk niet vastgesteld Harold Wilson Engelse vloot is verwaarloosd 'n klasse apart lang bewaard Gezonken Tresher gevonden Voorvechter van de openheid BESLOOT: luiden bij regeling Ise Meer in New York: wil geen 3ctionisme Vandaag Morgen met hart voor uw gezondheid Onder toezicht Een hulde Landbouwschap wil maatregelen aardappelmarkt Paus benoemt nieuwe eredienst-commissie Italiaanse atoomgeleerde gearresteerd Ondanks nachtwerk Lufthansa bestelt drie supersonische vliegtuigen in V.S. T.V.-eiland deze maand' klaar 25 stuks f Lr Wagen te zwaar voor bruggetje ZWEEDSE POLITIE VERONTRUST OVER PILLENSMOKKEL In Münchens straten: Kreupel meisje redt jongetje van ontvoering Indonesische studenten Politieke rel in Ambonezen-oord BEURS VAN AMSTERDAM Hoogovens en AKU hoger ?e correspondent) twee stemmen heeft de lan Arnemuiden besloten, an de gemeenschappelijke bc Meer". Deze regeling, lis om tot een gezamelijke recreatie in en om het komen, bestond al, maar tu toe slechts de acht ge- jhet Veerse Meer. De be laging in de nieuwe rege- ook de provincie Zeeland lan deelnemen. I uilen nu voor 25 door orden gedragen. De over- wordt naar rato van be- hrdeeld onder de deelne- I ten, waarbij Arnemuiden zou krijgen. Verder krij- leringen van het lichaam voortaan een openbaar |-aad schaarde zich achter |an b. en w. om tot aan- gemeenschappelijke rege- I gaan. Een uitzondering I G.P.-fractie, die tegen- Lbreding van een driettal |leverskerke, waarvoor de principe akkoord was ,!n krediet van f. 60.000,— I bijna f. 37.000,te heb- raad accepteerde met al len deze meevaller en. be jaagde krediet te stellen, laneringsplan „Tuindorp** |ig in 1918 gebouwde wo- worden vervangen door Iningen, ging de raad met |imen akkoord. Het plan recreatieterrein „Oranje- J;te slechts tegenstand van Jtie, die de aantekening pstemd te hebben. |oot de bouw van de 6 toe- ïgwetwoningen te gunnen hlijke aannemer Oreel. ^overgang 'bij het Schut- ar de Nederlandse Spoor- verbeterd, in aansluiting lating van een aantal stra- le raad besloot. leren, dr. J. Tesink, toege- brband wees dr. Tesink op [iwkeurige uitvoering en de factor inseminatie van |is op de resultaten. op het huishoudelijk ge- I vergadering verzorgde de Jillems, directeur van het |idden-Brabant", een inlei- pij rundvee en varkens. De stelde dat de Nederlandse sidelijk vertrouwd is ge- kunstmatige inseminatie. Jot de toepassing van k.i. |ds de sterk verbreide dek- ^sparing aan arbeid en de fckheden voor veeverbete- llijkheden bij het drachtig j)or de verbeterde techniek In belangrijk verbeterd. In eft de k.i. volgens de heer lositieve bijdrage geleverd. Jhe zijde verdient evenwel en heeft naar de ziens- |inleider geen gelijke tred de technische ontwikke- Ing verloopt het snelst via lijn, maar gelet moet wor- 1 paring het meest gunstige ~:n. de heer Willems op de laarde van jonge stieren, lzoekingen in dit verband pop van jonge stieren gelet J vetgehalte van de moeder rei ving van de vader. niet protectionistisch en is plan dat te worden, zo Marjolin, vice-voorzitter ommissie verklaard op een an de Kamers van Koop- s lidstaten in New York. toogde dat iedereen slech- i als de EEG niet was op uiten bewijzen, zei hij, dat ap liberaal is. Allereerst is happelijk buitentarief over lager dan de vroegere na- etarieven. En voorts toont an de handel aan, dat de EEG, als grootste impor- ild (24,6 miljard dollar in Verenigde Staten 17 mil- itijgt dan elders: 40 procent 1962, tegen 27 procent jn Staten en 20 procent in iië. In 1963 is de EEG-in- rocent gestegen, tegen een ijf procent in de Verenigde mmissaris erkende dat de integratie van de zes P^U* ;en brengt in de traditio- ngen met de rest van de wij zijn ons hiervan en antwoordelijkheid bewust, hieraan toe :elde voorts mede, dat de 'zich verplicht heeft om de inedy-onderhandelingen te Natuurlijk ontstonden me* in bij de praktische uitwer- ederzijdse concessies, doen «in niet overdrijven of dra* i twijfelde er niet aan, dat le jaar of kort daarna vol* nstemming zal worden be- :n 14.30 uur Schieting uur Schieti,ng ïwe 19 uur Dansen 9.30 uur Huishoudelijke w 20 uur Lezing over West- laanderen r Capriccio ir Lawrence of Arabia, H J- DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 MAART 1964 (Advertentie) ir Lawrence of Arabia, 14 j- Dankzij het nieuws veredelingsproces blijven de pittige smaak en het aroma van Koffie HAG nu nóg beter bewaard. Koffie HAG is bovendien coffeïnevrij, dus veilig voor hart, zenuwen en bloedsomloop, maag, lever en gal. (Van een bijzondere medewerker) Eén van de bekendste en meest op de voorgrond tredende katho lieke theologen van de tegenwoor dige tijd, prof. dr. Karl Rahner s.j., wordt vandaag zestig jaar. Dat zou geen reden zijn om daar bijzondere aandacht aan te besteden, ware het niet, dat dr. Rahner een van de exponenten 's van de „nouvelle théologie" en een van de zeer ge zaghebbende theologen van het tweede- Vaticaanse Concilie. Zijn wieg stond in Freiburg, waar zijn negentigjarige moeder nog woont. Hij gaar er nog altijd trots op een „Schwarzwalder" te zijn. Zien we de uitgebreide lijst van zijn weten schappelijke publikaties, dan is er reden voor verbazing, dat iemand in enkele decennia zulk een om vangrijk werk tot stand wist te brengen, dat van moeilijk te over schatten betekenis is, vooral voor de huidige tijd. Reeds in 1960 benoemde Paus Joannes XXIII hem tot Concilitheoloog en de Duitse en Oostenrijkse bisschoppen be schouwen hem als een van hun belang rijkste adviseurs. Rahner is een overtuigd en fervent aanhanger van de open richting van het Concilie, Zijn theologische publikaties hebben mede haar stempel gedrukt op het moderne theologische denken. Bij zijn werk wordt hij niet gedreven door speeulatief-filosofische belangstelling. De impulsen, welke hij ontvangt uit de ziel zorg. m.a.w. de kerygmatische en pas- toraal-theologische inspiratie zijn voor hem veel belangrijker Die inspiratie doordringt heel zijn theologisch denken en schrijven. Het was niet te vermijden, dat deze man met zijn open, zijn missionaire vi sie in botsing moest komen met louter defensief denkende groeperingen in Ro me. Hem werd dan ook door het H, Officie in het nog recente verleden ver boden om te publiceren zonder vooraf gaande goedkeuring van die congregatie. De Duitse en Oostenrijkse bisschoppen ondernamen onmiddellijk stappen daar tegen bij de Paus persoonlijk, waarna het H. Officie bakzeil moest halen. „Naast zijn gave", zo schrijft zijn leer ling en medewerker dr. H. Vorgrimler, over Rahner, „om volstrekt ernst to ma ken met de religieuze problematiek van de hedendaagse christen en er het volle gewicht en alle consequenties van te doorzien, beschikt Rahner over het zeld zame vermogen om de Kerk en het chris tendom als het ware van buitenaf te be zien Open en eerlijk wijst hij op de fei ten, waardoor het voor de moderne niet- christen zo moeilijk wordt om in de Kerk de stichting van God zelf te ont dekken. Hij wijst er met alle nadruk op, dat de niet-christenen van vandaag hun eigen cultuur zullen ontwikkelen volko men onafhankelijk van de Kerk". En zelf schrijft Rahner hierover: „De niet-christelijke wereld, die daarom nog niet (hoe graag we dat ook steeds be weren) louter afbraak en ontwikkeling ten ondergang is, zal integendee] haar eigen krachten en instellingen van soci ale, geestelijke pedagogische en morele aard trachten te ontwikkelen en dat alles zal ook op de christen de nodige indruk maken en afrekenen met onze goedkope en theologisch onjuiste propagandaleu- zen. die willen beweren, dat overal, waar de Kerk en de clerus niet heerst en de richtlijnen uitdeelt, er slechts ondergang en ontbinding kan zijn." Vanwege zijn eerlijkheid en zijn waar schuwing voor iedere soort van folklo ristisch" christendom geldt Rahner bij vele katholieken als revolutionair. Dat woord past OP hem allerminst. Hij is origineel in de beste zin van het woord, in zijn theologie en zijn theologische vi sie °P de tegenwoordige tijd en op de Kerk van vandaag. Maar hij is tenminste even kerkelijk en man van de Kerk als degenen, die hem bekritiseren. Ook hier spreekt in hem de Ignatiaansc geest, die zeker vrijmoedig durft te spreken, maar tenslotte steeds in liefde en harde dienst aan de Kerk blijft verknocht, Ook al heeft geen enkele theoloog vóór hem gesproken over de Kerk der zonda ren en de zondige Kerk, toch valt er bij hem geen spoor van twijfel te bekennen, dat die Kerk de onfeilbare gemeente van Jezus Christus is, welke door de Geest Gods wordt geleid. Van dit open en eerlijke christendom is Rahner een van de grote exponenten met een openheid óók naar de niet-katho- lieke christenen Zo kan men bij hem steeds weer opmerken, dat hij er op uit is om van de protestantse theologie te leren, aan de hand van haar probleem stellingen de horizon vas het eigen vra gen te verbreden en zonder nochtans in een onjuist irenisme te vervallen de eigen theologie en het dogma van de Kerk zó te formuleren.dat de protestant se christenen en theologen voor het be grip van de katholieke opvatting niet meer moeilijkheden in de weg worden gelegd dan nu eenmaal onvermijdelijk is. Rahner is ervan overtuigd, dat men ook de dogmatische verplichtende en blij vend geldige formulering niet alléén als het niet te overtreffen eindpunt van een schouwen. Men moet hierin ook zon der tekort te doen aan de blijvende gel digheid een formulering kunnen zien. die open staat voor het geheim: nooit zal zij de christelijke waarheid in haar volle reikwijdte kunnen uitputten. We hebben hier enkele grepen gedaan uit het boekje van dr. H. Vorgrimler, dat onder de titel „Karl Rahner" bij Lannoo. Tielt, Den Haag, is verschenen als no. 3 in de serie „Denkers over God en Wereld". Wie een overzicht wil krij gen van hét ontzaglijk werk van deze theoloog en tevens in grote trekken van de ontwikkeling der theologie gedurende de laatste decennia, vindt hierin een goede gids. Dezer dagen (zondag 23 februari) heeft kardinaal-aartsbisschop Jozef Frings van Keulen in een speciaal aan Karl Rahner gewijde uitzending van de Westduitse tv zijnerzijds gewezen op de belangrijke plaats, welke deze Duitse theolo9g in neemt als Conciliedeskundige Wie het boekje van Vorgrimler leest, zal zich daarover niet verbazen. Ook gedurende de volgende Concilie-zitting (en) zal Rah ner zijn gezaghebbende adviezen blijven geven en het zijn waarlijk niet alleen de Duits sprekende bisschoppen, die gaarne en met een willig oor naar hem luisteren. Typerend voor de man is, dat hij hoewel hij toch reeds op een enorm oeuvre kan terugzien tijdens de tele visie-uitzending verklaarde, dat hij de geheime wens met zich omdraagt nog eens in een klein beknopt boekje te zeg gen. wat het christendom, de Christus en het Evangelie voor de mens kan en moet zijn. We hopen, dat deze wens in ver vulling zal gaan. Dan kunnen we ons op thans afgesloten ontwikkeling mag be- iets goeds voorbereid houden. De energieke maatregel tegen de col lectieve verticale prijsbinding zal deze maand in het staatsblad verschijnen. De prijsbinding is geen aanvaardbaar markt gedrag. Onverbindend verklaring zal geen prijsstijgingen tot gevolg hebben om dat er meer soepelheid in de mededinging mee wordt bereikt. Dit heeft staatssecretaris Bakker (eco nomische zaken) vanmiddag in de eerste kamer medegedeeld. De aanpak van de individuele verticale prijsbinding zal geleidelijk gebeuren. Er zal daarbij een genuanceerd beleir wor den gevoerd. Daarbij wordt gedacht aan optreden tegen bepaalde branches en voor bepaalde artikelen. De levensmid delenbranche komt daarbij op een laatste plaats. De staatssecretaris gaf een i zicht hoe hij de urgentie van de aanpak ziet. In de eerste plaats komen vor onver- bindendverklaring in aanmerking de ver ticale prijsbinding in branches waar geen tegendruk bestaat van artikelen met vrije (Van onze Haagse redacteur) Het landbouwschap meent, dat er voor de ondersteuning van de consumptie- aardappelmarkt meer maatregelen ge nomen moeten worden dan tot dusver het geval is. Hierop zal het dagelijks bestuur van het landbouwschap aandringen wan neer het vandaag een gesprek heeft met de minister van Landbouw, mr. Biesheu vel. Het landbouwschap heeft concrete voorsteden. Het wil dat nogmaals 25.000 ton klei-bintjes uit de markt genomen wordt. Dit zou moeten geschieden tegen een prijs van 10 cent per kilo. Voor de reeds uit de markt genomen eerste 25.000 ton klei-bintjes zou eveneens alsnog 10 cent per kilo moeten worden betaald in plaats van 8 cent. Bij een totaal van 50.000 ton zouden de kosten van het uit de markt nemen f 5 miljoen bedragen. Dit bedrag is zo ongeveer net de hele kas van het produktschap aai-dappelen. Het landbouwschap acht het dan ook on vermijdelijk, dat de overheid financieel bijspringt. (Advertentie) Paus Paulus VI heeft woensdag een nieuwe commissie benoemd die tot taak heeft de vorig jaar aangenomen consti tutie over de hervorming van de ere dienst ten uitvoer te leggen „volgens de letter van de bepalingen en in de geest van het Concilie". Voorzitter van de nieuwe commissie is kardinaal Giacomo Lercaro van Bologna. Hij wordt geassis teerd door negen andere kardinalen, 28 bisschoppen en vier andere prelaten uit in totaal 28 landen. De commissie moet toezicht houden en coördinerend optreden bij het in prak tijk brengen van de wijzigingen en her vormingen in de liturgie, zoals het ge bruik van moderne talen tijdens de Hei lige Mis, die werden goedgekeurd door het Concilie en op 4 december plechtig uitgevaardigd door de Paus. De 47-jarige Napolitaanse atoomge leerde Ippolio is gearresteerd op be schuldiging van verduistering van open bare gelden en misbruik van zijn ambt ten behoeve van particuliere belangen. Prof. Ippolito was geschorst nadat on regelmatigheden waren ontdekt in zijn beheer als secretaris.generaal van de Europese commissie voor atoomenergie. Dit orgaan heeft tot taak het kernonder zoek en de praktische toepassing ervan te bevorderen. Een regeringscommissie van onder zoek had ontdekt dat prof. Ippolito in 1962 een vooruitbetaling van dertig mil joen lire had ontvangen uit het pensioen fonds van de commissie voor atoom energie. De commissie had uitgaven moeten doen voor onofficiële reizen van Ippolito en leden van zijn staf. De ge leerde, die hoogleraar in de geologie was en in 1960 secretaris-generaal van de commissie voor atoomenergie werd. was ook werkzaam in de leiding van een groep van maatschappijen die leve ranciers van de commissie waren. De regeringscommissie overhandigde indertijd stukken over het geval aan de betrokken gerechtelijke instanties. Het aanstaande proces zal naar verwachting opnieuw veel stof doen opwaaien Italië. prijzen. In de tweede plaats de prijsbin ding in de branches waar ruime winst marges bestaan. In de derde plaats de verticale prijsbinding in branches waar de prijzen zijn gebaseerd op het leveren van service, zonder dat de klant kan kie zen voor prijzen zonder service. De staatssecretaris verwacht dat min der efficient werkende bedreven het moeilijk zullen krijgen door het v bindend verklaren van de individuele verticale prijsbinding. Met het bedrijfs leven zal vooraf nog overleg worden ge voerd, deze week met de centrale mid denstandsorganisaties en volgende week met de organisaties van de groothandel en de werkgevers. Er zullen geen of bijzonder weinig mogelijkheden om ontheffing te vragen worden geschapen, aldus de staatssecre taris. Aan de naleving van de onverbin- dendverklaringen zal bijzondere aan dacht worden besteed. De staatssecretaris verwachtte echter geen bijzondere nie- ging tot ontduiking van de onverbindend- verklaringen. Staatssecretaris Bakker gaf nog de ver zekering dat ernstig rekening zal worden gehouden met de positie van de kleine- en middengrote middenstandsbedrijven. Hij herinnerde er echter aan dat er toch reeds een teruggang in het aantal distri butiepunten is. Van belang achtte hij ech ter dat bij vrije prijzen ook de kleine middenstander weer meer ondernemer wordt. Hij zal zijn kracht bovendien moe ten zoeken in specialisatie en in het per soonlijk contact met zijn cliëntele. De ministers van landbouw van de Europese Economische Gemeenschap hebben tot woensdagochtend drie uur zonder succes getracht de nationale richtprijzen vast te stellen voor het eer ste melkprijsjaar in de gemeenschappe lijke markt voor zuivelprodukten, die dit jaar van kracht wordt. Doordat Italië zich niet kon neerleggen bij de door de overige vijf EEG-landen gesteunde voorstellen van de Europese commissie, moesten de ministers op het nachtelijke uur in Brussel besluiten een verdere be spreking van dit vraagstuk uit te stellen tot 9 maart. Het is de bedoeling, dat voor 15 maart van dit jaar nationale richtprijzen wor den vastgesteld voor de melk in de EEG, die aan een maximum en een minimum zijn gebonden. Dit moet leiden tot een toenadering tot de gemeenschappelijke richtprijzen, die het volgend jaar moeten worden vastgesteld. Als maximum had de Europese com missie voorgesteld 38 pfennig per kilo en als minimum 32 pfennig. Aangezien echter in Italië de laatste tijd de melkprijzen sterk zijn gestegen, ondermeer door de algemene inflatoire ontwikkeling en de daling van de pro- duktie, wilde de Italiaanse delegatie het maximum aan de hogere prijzen in Ita lië aanpassen. De EEG-ministerraad wilde dit echter niet aanvaarden, omdat de verhoging van de melkprijs in Italië niet is ver oorzaakt door de omstandigheden, die in de in december vorig jaar aanvaarde verordening voor zuivel worden ge noemd. Italië weigerde eveneens een voorstel te aanvaarden, waarbij het voor een pe riode van een jaar van de gemeenschap pelijke regeling wordt uitgezonderd. (Advertentie) De Britse oppositieleider Harold Wil son heeft de conservatieve regering er woensdag van beschuldigd de Britse vloot verwaarloosd te hebben ten gunste van een verouderde kernstrydmacht. Hij zei dit op een persconferentie bij zijn terug keer uit Amerika. Johnson en de andere Amerikaanse leiders, met wie hij gesproken heeft, zijn niet in twijfel gelaten over het ver zet van de Labourpartij tegen de voor gestelde NAVO-strijdmacht met gemeng de bemanning. Wanneer een multilaterale NAVO-kernstrijdmacht de enige manier was geweest om te voorkomen dat Duits land een kern mogendheid zou worden, zou Labour er wel, zij het met aarze ling, zijn steun aan gegeven hebben. Wilson zei verder, dat naar zijn me ning de wenselijkheid overwogen moet worden „om een gedeelte van de Britse troepen in Duitsland aan te wijzen voor een eventuele deelname aan acties van de Verenigde Naties". Hij zei dat hij in Washington de me ning vertolkt had dat Engeland een dui delijke rol te spelen heeft als wereld macht, door als beschermer van de vrede op te treden, waar Amerika zijn super macht beter niet kan ontplooien. De op- (Advertentie) De Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft in de V.S. een voorlopige bestelling geplaatst voor drie Amerikaan se SST-vliegtuigen 't supersonische toe stel dat 2 a 3 maal sneller dan 't geluid zal kunnen vliegen. Het ontwerpen en bouwen van dit vliegtuig zullen nog ja ren in bslag nemen. Een woordvoerder van de Verolme scheepswerf te Cork in Ierland heeft woensdag bevestigd dat het kunstmatig eiland voor de „R.E.M." op die werf gebQUwd wordt en eraan toegevoegd, dat het eiland tegen het eind van deze maand wordt afgeleverd. Het zal 250.000 pond sterling (meer dan 2,5 miljoen gulden) kosten. De accommodatie op het kunst matig eiland is ingesteld op dertien man nen en twee vrouwen. Het eiland meet ruim 24 meter in het vierkant en weegt 200 ton. Het eiland is gebouwd in opdracht van de „Global Offshore Structures Corpora tion". een Amerikaanse onderneming, in Nederland vertegenwoordigd door de Haagse ingenieursfirma Heerema. De tv.-zender en de ruim 80 meter hoge zendermast, worden geleverd door de Radio Corporation of America, zo werd ook meegedeeld. EEN GEDENKPLAAT van president Kennedy zal op 26 juni aan het West- berhjnse stadhuis onthuld worden. Dan zal het nl. een jaar geleden zijn dat Ken nedy West-Berlijn bezocht. DE NATIONALISTISCH Chinese dele gatie in de Wereldgezondheidsorganisa tie blijft gehandhaafd, ondanks Frank- rijks wil deze te vervangen door een rood-Chinese. Men vreest dat Frankrijk het er niet bij zal laten zitten. ;.U ,"Z Het Amerikaanse revolutio naire A-ll vliegtuig, waarvan de ontwikkeling een volmaakt be waard gebleven geheim is, heeft gedurende twee jaar proefvluch- t -i -i 1 A 1 1 ten gemaakt in afgelegen gebie- .OP K M PPPl A den in het westen van de Ver enigde Staten. De A-ll is een uit titanium ge bouwd vliegtuig dat snelheden van meer dan 3.000 km per uur kan halen en op zeer grote hoogte kan vliegen. Volgens de berichten zijn er al onge veer 10 van deze toestellen gebouwd en de vluchten worden nu uitgevoerd van uit het test-centrum op de Edwards- luchtmachtbasis in Californië. Het is bekend geworden dat het ge heime vliegtuig, waaraan het werk in 1959 begon, oorspronkelijk ontworpen is als een opvolger van het hoog, maar langzaam vliegende verkenningsvlieg tuig U-2, welk ontwerp toen vijf jaar oud was. Misschien zal het verkennings- werk ook de hoofdzaak van de A-ll blijven. ïn zes jaar is er niets uitgelekt over de ontwikkeling van de A-ll. De ge heimhouding wordt gezien als een be wijs van de discipline van burgerlijke en militaire medewerkers in de vlieg tuigindustrie en van de bij het project betrokken ambtenaren. Het vliegtuig ontstond op de grote Lockheed-fabriek in Burbank, Califor nië, waar apart van de hoofdfabriek een vliegtuighal staat, die het domein is van de vice-president van de Lock heed, Clarence L. Johnson, een van de beroemdste vliegtuigontwerpers. Van hem kwam ook het ontwerp voor de F-104 Starfighter, een jager die meer dan 2.200 km per uur kon vliegen in de tijd dat de meeste andere jagers nauwe lijks de helft haalden. Ook ontwierp hij de U-2. het vliegtuig dat waarschijnlijk het hoogste plafond had voordat de A-ll uitkwam. name van Britse troepen in een inter nationale vredesmacht op Cyprus zou volgens hem een inleiding kunnen zijn voor een dergelijke wereldpolitiek van het tweede plan. En in het kader van deze politiek zou de Britse regering haar pretenties van atoommogendheid moeten opgeven en zich concentreren op een be tere vloot, een groter leger en een in zijn geheel mobielere strijdmacht. (Van onze correspondent) De Bladelse vrachtautobestuurder J. Vos- ters heeft in de omgeving van Mol een hoogst onaangenaam avontuur be leefd. Met zijn tien ton zware vracht wagen, beladen met twintig ton kunst mest, wilde hij een brug over die maar. negen ton kon dragen. Toen hij midden op de brug was, zakte deze krakend in elkaar en kwamen chauf feur en vrachtauto in het kanaal te recht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor maar de weg zal ge ruime tijd buiten gebruik moeten wor den gesteld. De Zweedse politie en douane zijn ver ontrust over de groeiende aantallen ver mageringspillen die het land worden binnengesmokkeld. Zij vinden dit een zaak van „verdovende middelen". Sinds augustus 1948, toen er bepalingen wer den uitgevaardigd inzake de verkoop van vermageringspillen en hart-stimulerende middelen, heeft deze smokkel een enor me omvang aangenomen. Volgens een functionaris in Stockholm, Stem War holm, is op één reis door één persoon vorig jaar een hoeveelheid van 600.000 pillen Zweden binnen gesmok keld. In januari van dit jaar zijn door de douane 77.000 pillen in beslag geno men, zei hij. Deze pillen worden vol gens hem in Spanje voor een paar centen gekocht en op de zwarte markt in Stock holm voor twee en een halve Zweedse kroon van de hand gedaan. Een andere persoon zou wekelijks tussen de 20.000 en 25.000 pillen binnen smokkelen. De narcotica-politie is sterk onderbe zet: slechts zes man voor heel Zweden. De in beslag genomen pillen worden onder politietoezicht verbrand, nadat de handelaar is veroordeeld. Warholm zegt dat de Zweden in het geheel niet ver slaafd zijn aan morfine, heroïne, coca ine en marihuana. Ze slikken echter de meeste pillen van alle Europeanen. Een kreupel meisje, de 14-jarige El- friede W., heeft gisteren in het centrum van München de ontvoering van een jongetje voorkomen, terwijl talloze voorbijgangers geen hand uitstaken. Het meisje zag een man in sjofele kledij een jongetje door de straten mee slepen. Andere kinderen vertelden haar dat de man een kinderlokker was. Hoewel de zevenjarige jongen vocht om los te komen, sloegen enige volwas sen voorbijgangers het tafereel gade zon der in te grijpen. Elfriede, die sinds haar geboorte kreu pel is, volgde het paar enige kilometers door de straten en hield volwassen voor bijgangers aan. Deze sloegen echter geen acht op haar waarschuwing dat het jon getje ontvoerd werd. Tenslotte vatte het meisje moed en vroeg ze de man: „Wat moet u met de jongen?" De man antwoordde dat het zijn zoon tje was, maar de jongen schreeuwde: „Nee, dat is niet waar, hij is mijn vader niet". De man werd toen bang en vluchtte weg, maar werd even later door de po litie gegrepen. Volgens de politie is de man al enige malen veroordeeld wegens onzedelijke handelingen. De Indonesische studentenvereniging in Nederland meent, dat in liet Ambo nezen-woonoord „IJseloord" in Capelle aan de IJsel, rechtsschendingen zijn ge pleegd zonder dat de rechterlijke macht ingrijpt. Zij doelt op het geschil, dat tussen de Ambonezen in het woonoord, die een on afhankelijke Ambonese republiek willen, en een aantal terecht of ten onrechte voor Indonesisch-gezind aangeziene land genoten is gerezen. Deze laatsten zouden na een bezoek aan de Indonesische am bassade documenten in „IJseloord" heb ben verspreid, waarin bekendgemaakt werd dat Indonesische troepen de Am bonese guerrillaleider dr. Soumokil ge vangen hebben genomen. Er zijn o.a. sten cils bij van een „laatste legerorder" van dr. Soumokil, waarin hij zijn mannen op roept de strijd te staken en zich aan de Indonesiërs over te geven. Volgens de vereniging zijn er nadien zevenmaal vernielingen aan de huizen van Indonesiseh-gezinde Ambonezen „IJseloord" toegebracht. Eén van hen zou zijn gemolesteerd en anderen met stenen bekogeld, zodat de burgemeester van Capelle a. d. IJsel zelfs een avondklok moest instellen. 55 Een groep geologen van de Ameri kaanse Columbia-universiteit heeft fo to's genomen van een grote spleet op de oceaanbodem, op de plaats waar vorig jaar april de atoomonderzeeër „Tresher" met 129 bemanningsleden gezonken is. De foto's zijn op 11 juni gemaakt door een groep deskundigen van de universi teit, aan boord van het onderzoekings schip „Robert D. Conrad". De foto's toonden grote wrakstukken die vlak bij de kloof liggen. Hieruit werd duidelijk dat de onderzeeboot met gro te snelheid op de oceaanbodem geslagen moet zijn. De magnetometer van de „Conrad" wees een grote massa metaal aan op 2,5 kilometer diepte. De kern van deze massa was een waarschijnlijk begra ven voorwerp van 150 meter lengte. Dit is ongeveer de lengte van de gezon ken onderzeeër. Geleerden van de Columbia-universi teit hebben toen vier speciaal ontworpen groothoeklens-camera's tot vlak boven de oceaanbodem laten zakken om daar mee foto's te nemen. Een van de foto's toonde een metalen plaat van bijna twee vierkante meter, die positief herkend werd als afkomstig van de boeg van de „Tresher".. EEN NEGENJARIG meisje uit Amster dam wordt vermist. Het is vermoedelijk door haar vader uit een meisjestehuis meegenomen, maar daarin niet terugge bracht. Waar de vader verblijft is echter niet bekend. (Advertentie) Het Damrak heeft vandaag de gunsti ge tendentie van gisteren voor de inter nationale waarden verder voortgezet. Hierbij willen wij echter aantekenen dat de behaalde koerswinsten, ten opzichtè van het voorgaande slotniveau, meren deels binnen zeer nauwe grenzen bleven. AKU en Hoogovens waren aan de vaste kant. De handel had aanvankelijk wei nig om het lijf doch in de tweede helft van de beursduur kwam er wat leven in de brouwerij in de AKU- en Hoogoven- hoek Na een opening op 527 steeg de koers van de AKU-aandelen tot 532 als gevolg van lokale speculatieve vraag en wat dekkingsaankopen. De slotkoers van gisteren was 525.5. Hoogovens liepen op van 609 tot 616 door vraag van het pu bliek. Hiermede boekte Hoogovens een koers winst van acht punten. Philips opende op f 148.50, daalde daarna als gevolg van gebrek aan affaire tot f 148, om ver volgens op te lopen tot f 148,70. De stuk ken verlieten de markt op f 148,40. Hier door behaalde Philips een koerswinst van vier dubbeltjes. Unilever was goed prijshoudend op f 142,20, terwijl Kon. Olie een halve gulden hoger noteerde op f 156,10. Donderdag nabeurs, zal de Kon.-Shellgroep de jaarcijfers 1963 be kendmaken. Hierover niets dan goeds, aldus de beurs Het dagelijkse Ameri kaanse aanbod in de Philipshoek wordt in Amsterdam nog steeds zeer goed op genomen. De Amerikaanse belangen van Philips hebben zeer gunstige cijfers ge publiceerd hetgeen de stemming voor de elektro-aandelen vandaag zeker geen na deel berokkende. Zwitserland toonde enige belangstelling voor de Philipsaandelen. Amsterdam on dervond vanmiddag wat steun van Wall Street, waar het slot dinsdag, ondanks winstnemingen, hoger lag Ook de Ne derlandse hoofdfondsen lagen gisteren op de Newyorkse beurs gevraagd in de markt, behalve KLM. Dit fonds werd in Amsterdam lager geadviseerd. 3-3 4-3 Ned. '59 4V4 95 ie 95jT« Ned. '61 4>4 94*8 94 U Ned. '47 3i ij 86'R 867g Ned. grootboek '46 873è 873k AKU 525 3 a 531 Va Hoogovens 608 6l37s Philips 148,05 148.35 Unilever 142,15 142,40 Kon. Olie 155.60 155.95 HAL 1165{, 117»i Scheepvaartunie 1393s 141Va Amst. Bank 353 35512 Ned. Handelmij. 341 344 Lucas Bols 1060 1060 Mach. Breda 2201/4 226 Bijenkorf 875 860 Drie Hoefijzers 369 36812 Ford 932 928 Van Gelders Papier 203 206 Heineken 524 521 Hero Conserven 374 375*2 Holl. Beton Mij. 422 422 Kon. Zout 835 Nij verdal - Ten Cate 201 201 De Schelde 250 252 SchoJten Foxhol 535 530 Simons emb.f. en houth. 138 138 Thomassen en Drijver 759 Van Vlissingen Katoen 260 260 Vredestein 233 233Va r Zeeuwse Confectie 367 367 Zwanenberg Organon 955 960 Shell Oil "A 167g Anaconda 49 487g Bethlehem Steel 35 V8 351/4 General Electric 8512 861/4 General Motor 80 sj, 8134 Procter and Gamble Republic Steel 43 Va 44 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. Olie 155.60156 20: Philips 148.00—148.50; Uni lever 142.00—142.20.

de Stem | 1964 | | pagina 3