een spannend boek cadeau 1 Schiphol van de toekomst n Karl van Y Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Eerste diploma s van de school bloembollenteelt VERGADERING ZEEUWSE K.I.-VERENIGINGEN BIJ ZIJN 2 H K Jaarvergadering van de Winkeliers Ver. ZUID-BEVELAND Voorvechte de openh MIDDELBURG VLISSINGEN Brandwonden opgelopen GOES Onderscheiding 99 donors voor fl - alleen in de boekhandel OOSTBURG Aanbestedingen Dagblad Be ^tem Opvoering door „Ensemble" TERNEUZEN Voorlichting over h.a.v.o. Te Steenbergen uitgereikt: Leerlingen uit Brabant en Zeeland Schoenmakersshow te Goes werd slecht bezocht RAAD BESLOOT: Arnemuiden bij gem. regeling Veer se Meer HOOGWATER Marjolin in New York: E.E.G. wil geen protectionisme Vandaag Morgen 55 Onder toezie Landbouwsch wil maatrege aardappelma SPlN*/p DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 MAART 1964 SPOKTHUWELIJK Aanstaande vrijdag is er op het ge meentehuis alhier een huwelijksvoltrek king, waarvoor, vooral uit sportkringen veel belangstelling zal bestaan. Bert Ca rol, de bekende midvoor van de voetbal vereniging Middelburg, treedt dan in het huwelijk met Bia Boon, korfbalster in het eerste team van K.V. Swift. EXCURSIE RAADSLEDEN Vrijdag gaan de leden van de gemeen teraad per bus een excursie maken naar diverse in aanbouw zijnde of juist vol tooide gemeentelijke gebouwen en wer ken. Het gezelschap brengt o.m. een be zoek aan het pompstation bij de water toren en in Paauwenburg, de sociale werkplaats en het nieuwe stadhuis. Te vens zullen de raadsleden tegenwoordig zijn bij de onthulling van de naamplaat aan de Wethouder van Popperingbrug door mevrouw C. van Popering-Krijger. Oosten West-Souburg <Van onze correspondent) Woensdagmorgen omstree&s half elf reeft er in de nieuwe Sloehaven in het Zuidsloe een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. waarbij de 53-jarige heer J. G. v.d. Wart uit O.- en W.-Souburg het slachtoffer is geworden. Bij het opstoken van eèn stoomkraan met oliestook is de vlam teruggeslagen, waardoor de heer v.d. Wart ernstige brandwonden heeft opgelopen aan gelaat en handen. Nadat dokter P. Brons uit Nieuw- en St.-Joos- land eerste hulp had verleend, is het slachtoffer naar het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen vervoerd. De toestand van het slachtoffer is redelijk. In de ambachtsschool heeft de heer A. J. van Heel één Landsteinerplaquette en maar liefst 98 Landsteinerpenningen uitgereikt aan donors, die resp. minstens 20 maal en 5 maal max. 500 cc bloed hebben afgestaan. In zijn openingsrede zei de heer Van Heel, dat de halfjaarlijkse keuringen be ter bezocht dienen te worden. Niet dat Goes wat dat betreft een uitschieter is, maar toch zou spreker graag zien, dat hier in de toekomst verbetering in kwam. Na de uitreiking van de onderscheiding werden drie films vertoond. 's-Heer Arendskerke jubilea De muziekvereniging Excelsior te 's- Heer Arendskerke bracht tweemaal een -serenade. De eerste maal aan de heer W. van den Broeke, die 25 jaar in rijks dienst was. Daarna aan de heer j. van Sabben. die 40 jaar in dienst was van het landbouwbedrijf van de familie Linden- bergh. pannekoekmiddag In het schoolgebouw van de nijverheids school voor meisjes is een z.g. pannekoek- middag gehouden. Deze middag wordt jaarlijks gehouden voor de meisjes leer lingen uit de zesde klas van de lagere scholen uit de omtrek, om hun een in zicht te geven in het leerplan der school. Na een rondleiding mochten de meisjes onder toezicht van leerlingen der school pannekoeken bakken. onderscheiding Gistermorgen reikte burgemeester D. Vermet aan de heer J. van Sabben de eremedaille uit, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver wegens 40- rrige trouwe dienst. De heer aVn Sab ben is sedert 1924 werkzaam op het land bouwbedrijf van de familie Lindenbergh te 's-Heer Arendskerke. De burgemees ter feliciteerde hem namens het gemeen tebestuur en memoreerde de vele func ties. die de jubilaris in dienst der ge meenschap verrichtte. Van Sabben was circa 5 jaar secretaris van de CJV, se dert 1946 bestuurslid en vanaf 1948 voor zitter van de N.C.A.B., sedert 1954 se cretaris van de onderlinge varkensver eniging en 13 jaren bestuurslid van de Nat. School te Heinkenszand. De heer J. p. Lindenbergh prees de plichtsbe trachting en het feit, dat de jubilaris, ondanks moeilijke tijden het bedrijf is trouw gebleven. Spreker overhandigde hem een oorkonde namens de ZLM en een enveloppe met inhoud namens het bedrijf. (Advertentie) BREDA «BERGEN op ZOOM OOSTERHOUT (Advertentie) St.Annaland Heyboer Axel Vink Goes Elenbaas de Jonge ran Klaveren Sturm van der Wal Kapelle Burger Kruiningen van der Peyl Middelburg van Bentem Jutting fanoy Hildernisse Loek 't Zoeklicht Sas van Gent Remery Vlissingen Bikker Geysen de Ruiter de Vey Mestdagh Yerséke van der Peyl «H H| PPM! U weet het toch Als a van de week voor vijf gulden of meer boeken koopt krijgt u deze spannende detective-roman cadeau! Schrijft u vast op7 maart Huize BritanniaVlissingen Zeeuws boekenfeest HULST AARDOLIETENTOONSTELLING GISTEREN GEOPEND Wethouder P. Brand heeft gistermiddag de aardolietentoonstelling, die gedurende de komende dagen in het St.-Josephpatro- naat gehouden wordt, geopend. De ten toonstelling „Van put tot pomp" van de Vereniging Nederlands Fabrikaat cn de Shell is reeds in verschillende plaatsen in Zeeland gehouden. De wethouder betuigde de erkentelijk heid van het gemeentebestuur ten aan zien van de Vereniging Nederlands Fa brikaat, die er zorg voor draagt, dat de schoolgaande jeugd in Hulst en omgeving regelmatig tentoonstellingen over de Ne derlandse industrie en wat dies meer zij, voorgeschoteld krijgt, zodat er alle mo gelijkheid is zich te oriënteren over de Nederlandse industrie, de produkten daarvan en over de verwerking van de produkten. Hij zei het te prijzen in de tentoonstelling, die zeer instructief en dus effectief is, ook al omdat verschil lende miniatuur-installaties in werking kunnen worden gesteld. De vertegen woordiger van het Nederlands Fabrikaat had, voordat wethouder Brand de ope ning verrichtte, voor de aanwezige be langstellenden een uiteenzetting gegeven over het doel en de opzet van de ten toonstelling, waarover wij reeds eerder, berichtten. Wij willen daarom volstaan met de aanbeveling dat de tentoonstel ling een bezichtiging zeker waard is. St.-Jansteen TEERDAG MUZIEKVERENIGING Zaterdag a.s. zal de muziekvereniging St. Jan haar jaarlijkse teerdag gehouden, s Morgens zullen de leden gezamenlijk een H. Mis bezoeken waarna via pot en pint een koffiemaaltijd en een diner de dag tevens verder zal worden doorge bracht met kaarten en biljarten en een rondgang door de gemeente. AANVULLING BESTUUR V.V. STEEN In een algemene druk bezochte leden vergadering van de v.v. Steen werden twee nieuwe bestuursleden gekozen n.l. de heren Th. v. Waterschoot en G. Reijns. BRAND OP BOUWTERREIN D.O.W. Gistermiddag om kwart over een brak aan de bouwwerken van de D.O.W. - Chemical in de Nieuwneuzenpolder brand uit. Een gedeelte van het terrein is door dekzeilen afgeschermd en wordt door middel van vuurpotten verwarmd om het storten van beton te kunnen laten door gaan. Een van de vuurpotten heeft te dicht bij de zeilafscherming gestaan waar door dit vuur vatte. Zes dekzeilen van 6x12 meter en een partij steiger- en con structiehout gingen door de brand ver loren. Toen de Terneuzense brandweer arriveerde, was het vuur reeds geblust. RUILVERKAVELING STOPPELDIJK Dinsdag vond in hotel Raes te Klooster- zande in verband met de ruilverkave ling Stoppeldijk de aanbesteding plaats van de aanleg van wegen in de Ser Pau- luspolder. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: Fa. v. d. Dries, Breda f 718.000,-; fa. v. d. Hilst en v. d. Weert, Eist f 713.000,-: fa ELK, Schoondijke f 695.000,-; fa. De Ruijscher, Biervliet f 681.000,-; fa. De Oude, Biervliet f 666.000.-; fa. Dijkstra, Breda f 643.000,-; fa. Offringa, Vught f 616.000,-; fa. M. Hol, Hulst, f 642.000,-; fa. Zeeland, Middelburg f 628.000,-; fa. Jansen, Middelburg f 606.000,-; fa. v. Dijck-Petit, Bergen op Zoom f 627.000, en fa. Suijkerbuijk, Hoogerheide f 486.000,-. De winkeliersvereniging Oostburg ver gaderde in Hotel De Eenhoorn te Oost burg. Na de opening door de voorzitter werd door hem de nieuwjaarsrede uitge sproken. De fa. Sampon werd tot lid der vereniging toegelaten. Na de goedkeuring der vele ingekomen stukken, werd het besluit van het bestuur door de algemene vergadering bekrachtigd, zijnde het roye ment der fa. Contant. Uitvoerig werd besproken het onder houd van het bestuur met de burgemees ter. waarna de brief van 30 oktober aan de raad was gezonden. De notulen van deze raadsvergadering zijn nog wel niet goedgekeurd, doch waren toch milder van inhoud dan de persberichten. Uit het jaarverslag van de penningmeester en de kascommissie bleek, dat de vereniging kerngezond er voor staat. Bij de be stuursverkiezingen werd de heer A. Fie- rens herkozen, terwijl hr. P. Rodts in het bestuur werd gekozen inplaats van hr. A. Raes, die zich terugtrekt uit het za kelijk leven. De voorzitter dankte hr. Raes met hartelijke woorden voor het bijna 20 jaar vervullen van zijn taak en als blijk van waardering werd hem een boekenbon aangeboden. Ruim 2 jaar geleden is de winkeliers vereniging en bloc toegetreden tot de middenstandsbonden. Nu bleek, dat de Chr. Midd. Bond de zaak had verwaar loosd, doch met ingang van het nieuwe Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, 'telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES. Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeelandinspectie Zeeland. F. DE LIGT L, K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 HULST Redacteuren voor Zeeuwsch-Vlaanderen: P. G. KUYPERS, tel. 2377 Hulst (privé 3327) W. WOLTERS, tel. 2377 Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU tel. 6252. Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm. 1 mm Ingezonden mededelingen mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1.— elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde olaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Het toneelseizoen, voor West Zeeuwsch Vlaanderen zal op maandag 9 maart a.s. worden besloten met de opvoering van „Het grote oor" (La grande oreille) door het toneel- en televisiegezelschap Ensem ble. De voorstelling die wordt gegeven in het Ledeltheater begint om 8 uur. Me dewerkenden zijn o.m. Jan Retèl, Cor van Rijn, Ina van Faassen en John Soer. De avond wordt gegeven onder auspiciën van de werkgroep Oostburg van de Zeeuwse Volksuniversiteit. UITVOERING LYCEUM De vereniging van leerlingen van het Koningin Wilhelmina Lyceum heeft in het Ledeltheater de jaarlijkse uitvoering gegeven. Het programma werd geopend met het zingen van het lyceumlied waar na voorzitter Steffen een welkomstwoord sprak. Na de pauze werd een blijspel opgevraagd van Carlo Goldini „De her bergierster". Onder regie van de heer H. Borgers werd het stuk op een ge waardeerde wijze uitgevoerd. Sluis BILJARTPRIJSKAMP De biljartclub Krijt op tijd organiseer de in café De Molen een biljartprijskamp Deze had het volgende resultaat: 1. A. VerwilstC. Quataert; 2. J. Smallegange M. van Loocke, 3. L. de RooyP. Groos- man. Na afloop van de kamp werd nog een individuele driebeurtenpartij gespeeld die gewonnen werd door F. Dusarduyn. Op vrijdag 13 maart 's avonds om 8 uur zal de inspecteur voor het middel baar onderwijs, de heer P. J. L. Brands in de aula van het openbare Petrus Hon- diuslyceum aan de Burgemeester Geill- straat een uiteenzetting geven over het hoger algemeen vormend onderwijs. De voorlichtingsavond waarvoor ouders en o.m. ook de onderwijskrachten uit de omgeving zijn uitgenodigd, wordt ver zorgd door de oudervereniging van het lyceum. Het h.a.v.o. zal ook op het Petrus Hondiuslyceum een nieuwe af deling worden naast de thans reeds be staande h.b.s.,- m.m.s.- en gymnasium opleiding. Het h.a.v.o. is bedoeld om leerlingen, die na het doorlopen van de middelbare school geen universitaire stu die meer zullen volgen, een opleiding te geven, die is afgestemd op de weg, die zij later in het leven willen gaan be wandelen. De h.b.s. en het gymnasium zijn te veel omvattende opleidingen voor de genoemde categorie leerlingen. jaar de zaak zou aanpakken. Het reeds betaalde contributiegeld werd aan de vereniging gelaten. Van de r.-k. Midd. Bond werd echter niets vernomen of gehoord, ondanks diverse aanvragen ter wijl een hoofdbestuurder voor toetreding had gepleit. Namens de r.-k. leden der Wink. Ver. werd verzocht om alsnog een brief te schrijven. De voorzitter gaf een korte uiteenzet ting betreffende het Streekcentrum, ter wijl WV een grote openluchtshow hoopt te kunnen geven, waaraan de diverse za ken in camping, caravans, sportkleding en mod. kleding zouden medewerken met shows en andere attributen. De le den werden opgeroepen hieraan hün me dewerking te geven. In een gesprek met de respectieve voorzitters der Horeca VVV en winkeliersvereniging, werd het bezwaar naar voren gebracht dat met het bouwen van het bejaardenhuis (wat wordt toegejuicht) er een stuk parkeer terrein verloren gaat, zo mooi gelegen in het centrum der gemeente, dat hier over gezamenlijk een brief naar de ge meente zal worden gezonden. Uit de ver gadering werd nog opgemerkt: met een afschrift naar de ANWB en de KNAC. Bij de rondvraag kwam een voorstel om tijdens het zomerseizoen in het Ledel theater kinderfilms te draaien voor de jeugd uit de gehele streek. Dit zal wor den opgenomen. (Van onze verslaggever) Negentien personen hebben in hotel Concordia te Steenbergen het einddiploma ontvangen van de vakschool voor bloembollenteelt. Een verheugend feit, dat des te meer betekenis krijgt als men weet, dat dit de eerste diploma's zijn, die in het gebied dat door de stichting tot exploitatie van tuinbouwvakscholen in Zeeland en west-Noordbrabant wordt be streken, zijn uitgereikt. In hotel Concordia waren de cursisten uit Schouwen, Tholen en West-Brabant bijeen, toen ir. Vellekoop, directeur van de in Steenbergen gehuisveste vakschool, de eindles opende. Hij bracht zijn waar dering tot uitdrukking voor de prestatie van de cursisten om de 68 lessen bij te wonen, een prestatie, die in deze diploma uitreiking zijn bekroning vond. De heer J.P.M. van Westen, leraar in algemene dienst, gaf vervolgens een overzicht van de nog korte geschiedenis van de school, die op 25 september 1962 werd geopend in een lokaal van de r.-k. lagere land bouwschool te Steenbergen. Ook hij was verheugd over het door zettingsvermogen van de leerlingen, die in leeftijd ver uiteen liepen. Er waren er bij van veertig jaar en ouder, maar ook jongemannen van nauwelijks achttien jaar. De gemiddelde leeftijd van de cur sisten lag op 26 jaar. Tijdens de cursus, die voor een groot deel uit theoretische lessen bestond, werden ook verschillen de excursies gemaakt. Hij sprak de wens uit, dat het alle cursisten gegeven zou zijn in hun bedrijf of werkkring tot een goed resultaat te komen. „Als de vak school daartoe iets heeft bijgedragen, heeft de school grotendeels aan haar doel beantwoord", zo zei hij. Na dit overzicht hielden drie leerlin gen een spreekbeurt. De heer J. Olree sprak over de gevolgen «van het Delta plan voor de tuinbouw op Schouwen-Dui- veland. Hij kwam hierin tot de conclu sie, dat de ontsluiting van dit gebied door de Deltawerken en daardoor de be tere transportmogelijkheden enerzijds zullen leiden tot een nog verdere af vloeiing van arbeidskrachten naar de industrie, maar anderszijds tot een uit breiding van de tuinbouw. Dit laatste vooral, omdat ook grote delen van het grondgebied van het eiland zeer geschikt hiervoor zijn. De heer J. van Dijke behandelde de problemen rond de bouw van schuren. Hij gaf een duidelijk overzicht van de voorbereidingen, die men dient te treffen alvorens tot de bouw van een schuur over te gaan en gaf de aanwezigen de raad hun plannen zo efficiënt mogelijk uit te voeren om teleurstellingen te voor komen. De heer P. Kavelaars gaf een overzicht van de vele moeilijkheden, die overwonnen moeten worden bij de vesti ging en de exploitatie van de tulpen teelt. Hij pleitte voor een ver doorge voerde mechanisatie, volgens hem het enige middel om het tekort aan arbeids krachten effectief op te vangen. De heer Vellekoop wekte de aanwezi gen op om toch vooral de bedrijfshygiëne na te streven. Bovendien deed hij een beroep op hen zoveel mogelijk reclame te maken voor de nieuwe cursus van de vakschool, waarvoor zich reeds enige gegadigden hebben opgegeven, maar waarvoor nog vele plaatsen beschikbaar zijn. Hij sloot daarmee aan op de woor den van burgemeester Van der Meer van Steenbergen, die de diploma's uitreikte en de hoop uitsprak, dat de cursus ge continueerd zal worden. Hierna voerden nog velen het woord. Er waren boeken- bonnen voor de beste leerlingen, voor de leerkrachten, woorden van dank aan het adres van de gemeente en de landbouw school voor de genoten gastvrijheid en dankwoorden van de leerlingen aan het adres van de leerkrachten voor de ple zierige lessen, die men had ontvangen. De namen van de geslaagden zijn: Van den Bergh, Kruisland; Van Beveren, Stavenisse; Van Boven, Nieuw-Vosse- meer; Van Dis, Fijnaart; Van Dijke, Tholen; Goudzwaard, Oosterland; De Jonge, Sirjansland; Van de Kar, Kruis land: Kavelaars, Zevenbergschehoek; Kerstens, Dinteloord; Keur, St. Anne- land; Muys, Steenbergen; Neele, Sta venisse; Olree, Sirjansland; Perdaems, Nieuw-Vossemeer; Potappel, Stavenisse; Roks, Fiinaart, Veraart, Steenbergen; Van de Weygaert, Fijnaart. In „Slot Ostende" te Goes heeft de Nederlandse Bond van Schoenherstellers een show georganiseerd van schoenher- stelmachines, allerlei soorten leer, rubber, lijm etc. Uitgebreide stands toonden velerlei materialen, die de schoenmaker bij de uitoefening van zijn beroep nodig heeft. Machines van 5000 en meer, die een grote rationalisatie in een bedrijf bete kenen, waren overvloedig aanwezig op deze show, die eenmaal in de drie jaar voor de schoenherstellers in west-Bra bant en Zeeland wordt gehouden. Omdat de show uiterst verzorgd was, was het zeer jammer dat de belangheb benden slechts een zeer matige belang stelling aan de dag legden. En dat mag op een show, waar verscheidene nieuwe vindingen te zien waren en die de organi satoren verscheidene weken van voorbe reiding heeft gekost, bedroevend worden genoemd. (Van onze correspondent) Met vijf tegen twee stemmen heeft de gemeenteraad van Arnemuiden besloten, deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling „Veerse Meer". Deze regeling, die ontworpen is om tot een gezamelijke regeling van de recreatie in en om het Veerse Meer te komen, bestond al, maar ontmoette tot nu toe slechts de acht ge meenten rond het Veerse Meer. De be langrijkste wijziging in de nieuwe rege ling is, dat nu ook de provincie Zeeland hieraan zal gaan deelnemen. De kosten zullen nu voor 25 door de provincie worden gedragen. De over blijvende 75 wordt naar rato van be langrijkheid verdeeld onder de deelne mende gemeenten, waarbij Arnemuiden 8 toegewezen zou krijgen. Verder krij gen de vergaderingen van het lichaam „Veerse Meer" voortaan een openoaar karakter. De raad schaarde zich achter het voorstel van b. en w. om tot aan sluiting bij de gemeenschappelijke rege- ling over te gaan. Een uitzondering vormde de S.G.P.-fractie, die tegen stemde. Voor de verbreding van een driettal wegen nabij Kleverskerke, waarvoor de raad destijds in principe akkoord was gegaan met een krediet van f. 60.000,— bleek slechts bijna f. 37.000,te heb ben gekost. De raad accepteerde met al. gemene stemmen deze meevaller en be sloot het gevraagde krediet te stellen. Met het saneringsplan „Tuindorp" waar een dertig in 1918 gebouwde wo- ningen zullen worden vervangen door 34 nieuwe woningen, ging de raad met algemene stemmen akkoord. Het plan voor het gem. recreatieterrein „Oranje- plaat" ontmoette slechts tegenstand van de S.G.P.-fractie, die de aantekening wenste tegengestemd te hebben. De raad besloot de bouw van de 6 toe gewezen woningwetwoningen te gunnen aan de plaatselijke aannemer Oreel. De spoorwegovergang 'bij het Schut tershof zal door de Nederlandse Spoor wegen worden verbeterd, in aansluiting op de herbestrating van een aantal stra ten, waartoe de raad besloot. (Van onze correspondent) De in de Prins van Oranje te Goes ge houden algemene vergadering van het Centraal Stierenstation voor Zeeland, stond in het teken van het vijftienjarig bestaan. Hoewel de k.i. wel vaste voet heeft gekregen in het Zeeuwse bedrijfs leven gedurende het bestaan, was het naar de zienswijze van de voorzitter, ir. A. E. Bruyning enigszins teleurstellend voor het eerst melding te moeten ma ken van een geringer aantal inseminaties. De oorzaak hiervan is volgens de voor zitter een gevolg van de gestagneerde vee-afzet in de winterperiode 1962-63. Van invloed is ook de verplichte aansluiting geweest van k.i.-bedrijven bij de melk- produktiecontrole. Deze regeling van het Landbouwschap is, zoals uit het verloop van de vergadering bleek, per 1 novem ber 1963 vervallen. In totaal zijn over het laatste boek jaar 12326 eerste inseminaties verricht, waarvan 90,2 pet. drachtig werd na één of meerdere inseminaties. Ten opzichte van het voorgaande boekjaar werden 700 eerste inseminaties minder uitgevoerd. De grootste afname werd gesignaleerd in de. verenigingen Schouwen-Duiveland en de Bevelanden. De drachtigheidsresultaten werden aan de hand van het uitvoerige jaaroverzicht door de directeur van de Gezondheids- In de vlakke Haarlemmermeerpol der, ongeveer drie kilometer van het bestaande Schiphol, verrijst 'de nieu we luchthaven. Vorig jaar is men hier begonnen met het omwoelen van de bodem en nu reeds zijn de contóuren duidelijk zichtbaar van het honder den hectaren grote project. Op de achtergrond de grote bouwput (on geveer 100 bij 100 meter) waarin de fundering voor het hoofdgebouw (ter minal building) al is aangebracht. Links daarvan bij de 53 meter hoge verkeerstoren-in-aanbouw de bouw put waarin het bemanningsgebouw verrijst. Vanuit deze bouwputten zijn de grondwerkzaamheden voor de zoge naamde „pieren" al flink gevorderd. De pieren krijgen op de toekomstige luchthaven de functie van het gelei den van de passagiersstroom op het platform. Er komen er drie, een grote (370 meter lang), die men naar de voorgrond van de foto ziet lopen en twee andere aan weerszijden van het hoofdgebouw. Links van het beman ningsgebouw kan men aan het grond werk al zien welke richting de pier daar gaat volgen. Aan weerszijden van deze pieren komen voorlopig 25 en zo nodig in de toekomst 35 „aanlegplaatsen" voor grote passagiersvliegtuigen. In het hoofdgebouw worden de aankomende en vertrekkende passagiers over ver schillende verdiepingen gescheiden. Bezoekers van de luchthaven worden op het dak van het hoofdgebouw en op de daken van de pieren toegela ten, vanwaar zij dus tot midden op het platform de bedrijvigheid kunnen gadeslaan. Het nieuwe Schiphol, dat tussen veertig en vijftig miljoen gulden gaat kosten, is berekend op een snelle ont- wikkeling van de luchtvaart tot om streeks 1975. Het plan zoals het er nu ligt, voorziet in belangrijke uitbrei dingen in de toekomst. De drie kilo- meter lange nieuwe startbanen, waar van er reeds twee zijn aangelegd zijn berekend op grote passagiersvliegtui gen die nog aanzienlijk sneller zijn dan de tegenwoordige. Morgen, vrijdag 6 maart is het hoog water te Hansweert om 8.02 en 20.30 uur; Terneuzen 7.30 en 19.57 uur; Vlissingen 7.02 en 19.31 uur; Wemeldinge 8.25 en 20.56 uur. dienst voor Dieren, dr. J. Tesink, toege licht. In dit verband wees dr. Tesink op een juiste nauwkeurige uitvoering en toonde aan dat de factor inseminatie van grote invloed is op de resultaten. In aansluiting op het huishoudelijk ge deelte van de vergadering verzorgde de heer C. M. Willems, directeur van het k.i.-station „Midden-Brabant", een inlei ding over k.i. bij rundvee en varkens. De heer Willems stelde dat de Nederlandse veehouder geleidelijk vertrouwd is ge raakt met de kunstmatige inseminatie. Aanleiding tot de toepassing van k.i. vormden destijds de sterk verbreide dek- infecties, de besparing aan arbeid en de betere mogelijkheden voor veeverbefe- ring. De moeilijkheden bij het drachtig krijgen zijn door de verbeterde techniek de laatste jaren belangrijk verbeterd. In dit opzicht heeft de k.i. volgens de heer Willems een positieve bijdrage geleverd. De foktechnische zijde verdient evenwel meer aandacht en heeft naar de ziens wijze van de inleider geen gelijke tred gehouden met de technische ontwikke ling. Veeverbetering verloopt het snelst via de mannelijke lijn, maar gelet moet wor den of van de paring het meest gunstige is te verwachten. Voorts wees de heer Willems op de verwachtingswaarde van jonge stieren. Volgens onderzoekingen in dit verband moet bij aankoop van jonge stieren gelet worden op het vetgehalte van de moeder en de melkvererving van de vader. De EEG is niet protectionistisch en is ook niet van plan dat te wordenr zo heeft Robert Marjolin, vice-voorzitter van de EEG-commissie verklaard op een bijeenkomst van de Kamers van Koop handel der zes lidstaten in New York. Marjolin betoogde dat iedereen slech ter af zou zijn als de EEG niet was op gericht. De feiten bewijzen, zei hij, dat de gemeenschap liberaal is. Allereerst is het gemeenschappelijk buitentarief over het algemeen lager dan de vroegere na tionale douanetarieven. En voorts toont een analyse van de handel aan, dat de invoer in de EEG, als grootste impor teur ter wereld (24,6 miljard dollar in 1963 tegen de Verenigde Staten 17 mil jard) sneller stijgt dan elders: 40 procent tussen 1958 en 1962, tegen 27 procent in de Verenigde Staten en 20 procent in Groot-Brittannië. In 1963 is de EEG:in* voer met 11 procent gestegen, tegen, een stijging van vijf procent in de Verenigde Staten. De EEG-commissaris erkende dat de economische integratie van de zes paw ners wijzigingen brengt in de traditio nele betrekkingen met de rest van de wereld. Doch wij zijn ons hiervan en van onze verantwoordelijkheid bewust, zo voegde hij hieraan toe Marjolin deelde voorts' mede, dat ae gemeenschap zich verplicht heeft om de komende Kennedy-onderhandelingeii te laten slagen. Natuurlijk ontstonden me ningsverschillen bij de praktische u^erJ king van de wederzijdse concessies, doen die moest men niet overdrijven of dra matiseren. Hij twijfelde er niet aan, aai in het komende jaar of kort daarna vol ledige overeenstemming zal worden be* reikt. ST. JANSTEEN Clublokaal 14.30 uur Schieting Boussen 14 uur Schietfng J. der Weduwe 19 uur Dansen CLINGE Patronaat 19.30 uur Huishoudelijke voorlichting AARDENBURG „r Roode Leeuw 20 uur Lezing over West* Zeeuwsch-Vlaanderen ANTWERPEN KVO 20 uur Capriccio TERNEUZEN Luxor 20 uur Lawrence of Arabia, 14 j- TERNEUZEN Luxor 20 uur Lawrence of Arabia, 14 J- (Van een bijzondere mede Eén van de bekendste op de voorgrond treden lieke theologen van de te dige tijd, prof. dr. Karl R wordt vandaag zestig jaa geen reden zijn om daar aandacht aan te besteden, niet, dat dr. Rahner ee~ exponenten 's van de théologie" en een van de zaghebbende theologen tweede- Vaticaanse Conci wieg stond in Freiburg, v negentigjarige moeder no; Hij gaar er nog altijd trot „Schwarzwalder" te zijn. de uitgebreide lijst van zij schappelijke publikaties, i reden voor verbazing, dal in enkele decennia zulk vangrijk werk tot stand brengen, dat van moeilijk schatten betekenis is, voc de huidige tijd. Reeds in 1960 benoemde Pau XXIII hem tot Concilitheoloi Duitse en Oostenrijkse bissc7 schouwen hem als een van h rijkste adviseurs. Rahner is een overtuigd aanhanger van de open richti Concilie. Zijn theologische hebben mede haar stempel het moderne theologische d zijn werk wordt hij niet ged speculatief-filosofische belangs impulsen, welke hij ontvangt zorg, m.a.w. de kerygmatisc" toraal-theologische inspiratie hem veel belangrijker Die doordringt heel zijn thèologis en schrijven. Het was niet te vermijden, man met zijn open, zijn miss sie in botsing moest komen defensief denkende groeperin me. Hem werd dan ook do Officie in het nog recente ve: boden om te publiceren zonde gaande goedkeuring van die coi De Duitse en Oostenrijkse bi ondernamen onmiddellijk stap] tegen bij de Paus persoonlijk het H. Officie bakzeil moest 1 „Naast zijn gave", zo schrijft ling en medewerker dr. H. V over Rahner, „om volstrekt eri ken met de religieuze problem de hedendaagse christen en er gewicht en alle consequentie doorzien, beschikt Rahner over zame vermogen om de Kerk en tendom als het ware van buite zien Open en eerlijk wijst hij ten, waardoor het voor de mod christen zo moeilijk wordt o Kerk de stichting van God ze dekken. Hij wijst er met alle n dat de niet-christenen van van eigen cultuur zullen ontwikkel men onafhankelijk van de Kerk En zelf schrijft Rahner hiero niet-christelijke wereld, die da? niet (hoe graag we dat ook s weren) louter afbraak en ont ten ondergang is, zal integend eigen krachten en instellingen ale, geestelijke pedagogische e aard trachten te ontwikkelen en zal ook op de christen de nodi; maken en afrekenen met onze en theologisch onjuiste propa zen, die willen beweren, dat ove de Kerk en de clerus niet hee (Van onze Haagse redact Het landbouwschap meent, d; de ondersteuning van de cor aardappelmarkt meer maatrei nomen moeten worden dan tot d geval is. Hierop zal het dagelijk van het landbouwschap aandrin neer het vandaag een gesprek 1 de minister van Landbouw, mr. vel. Het landbouwschap heeft voorsteden. Het wil dat nogma ton klei-bintjes uit de markt wordt. Dit zou moeten geschiec een prijs van 10 cent per kilo. reeds uit de markt genomen eer ton klei-bintjes zou eveneens i cent per kilo moeten worden b plaats van 8 cent. Bij een to 50.000 ton zouden de kosten vai de markt nemen f 5 miljoen i Dit bedrag is zo ongeveer net kas van het produktschap aart Het landbouwschap acht het dar vermijdelijk, dat de overheid i bijspringt. (Advertentie) !<j °JL jOHS VRIJMOED ZN N V. - SCHIEOAN V

de Stem | 1964 | | pagina 2