VANAF 12 MEI IN BONN Onthullend proces tegen Kroatische vluchtelingen Omstreden pater is één der verdachten Missionaris op de korte golf Einde concilie dit jaar nog verwacht derde zeeuwse boekenfeest Nieuw songfestival alleen in de boekhandel Nederlandse bisschoppen naar Rome China vreest Russische aanval U ZIT GOED ALS U SPAART OOK ZWITSERLAND KEN) NATIONALITEITENSTRIJD Opleiding tot Accountant Geheime dienst VS. sit vol rode spionnen n 11 Ook moord ten laste gelegd Kruisbroederschap JONGE JENEVER Bijbelteksten dringen door ijzeren gordijn Popovic beschuldigd Formosa beweert: Terreur van Franstaligen: Malversaties bij militair hospitaal OVERGELOPEN SOVJET-AGENT 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 MAART 1964 (Advertentie) (Eigen buitenlandse dienst) Op 12 maart begint voor het gerechtshof in Bonn de zaak tegen zesentwintig Kroatische vluchtelingen, die op 29 november 1962, de dag van de st chting van de Joegoslavische Volksrepubliek, een overval pleegden op het gebouw van de Joegoslavische handelsmissie in Mehlem by Bad Godesberg. Het proces zal on getwijfeld een brok nog onbekende oorlogsgeschiedenis onthullen. Het ging er by deze overval nogal hevig aan toe. De aanvallers lieten een bom ontploffen om zich toegang te verschaffen tot het gebouw, In het vuurgevecht dat daarna ont stond werden twee leden van het personeel van de handelsmissie gewond. Een van hun, Popovic, die als portier dienst deed, overleed later. Het was de aan vallers er op de eerste plaats om te doen het archief van de handelsmissie te vernietigen en door deze overval de aandacht te vestigen op het lot van de Kroatische vluchtelingen in de bondsrepubliek en de onafgebroken activiteiten tegen hen van Joegoslavische communistische zyde, waardoor de positie der vluchtelingen met de dag moeilijker werd. in de Duitse Bondsrepubliek met stand plaats Dortmund. In de aanklacht van het O.M. wordt pater Medic afgeschilderd als de ziel en organisator van subversieve activiteiten en van de aanval op het gebouw der handelsmissie. De overval was al achter de rug en de aanvallers hadden zich reeds in café's verzameld, toen de gealarmeerde politie ter plaatse kwam. Zij arresteerde een aantal Kroaten en heeft achteraf het ge beurde uit verklaringen van getuigen ge- leconstrueerd. Deze reconstructie resul teerde in een aanklacht van de zijde van het Openbaar Ministerie in Bonn wegens bomaanslag, brandstichting, toebrengen van lichamelijk letsel, vernieling en op richting of lidmaatschap van een ver boden organisatie. De hoofdverdachte, de achtendertigjarige Franjo Percic, werd behalve de bovengenoemde delicten nog moord ten laste gelegd. Als verzwarende omstandigheid legde het O.M. alle be- btklaagden opzet ten laste. Onder de verdachten bevindt zich de ongeveer zestigjarige Kroatische pater Medic-Skoko, laatstelijk werkzaam als aalmoezenier in Dortmund. Hij was ge durende het korststondige bestaan van de onafhankelijke Kroatische staat, door zijn aartsbisschop aangewezen als hofkape laan van de toenmalige staatsleider dr. Pavelic. Toen de communistische partiza nen van Tito en achter hen de Russen plunderend en brandstichtend door Slo venië en Kroatië trokken, evacueerden uit Kroatië enkele miljoenen mensen, de regering incluis naar Oostenrijk. Pater Medic-Skoko vergezelde Pavelic, die aan vankelijk geïnterneerd werd in het dorp je Alt-Aussee in het Salzkammergut. Toen de agenten van Tito hem ont voeren wilden week hij met Ameri kaanse hulp uit naar Rome, Medic werd met andere Kroatische priesters onder valse beschuldigingen door de Ameri kaanse C.I.C. opgesloten in het concen tratiekamp van Glazenbach bij Salzburg. In 1947 werd hij vrijgelaten, waarna hij zich eerst in München vestigde, vervol gens aalmoezenier werd van de Kroaten in Amerika en tenslotte in Spanje beland, de. Tijdens een verblijf op Cuba trad hij tot een kloosterorde toe. Hij moest na het aan het bewind komen van Castro het land verlaten. In 1958 werd hij aal moezenier van de Kroatische katholieken Pater Medic is oprichter van een Kroa tische religieuze vereniging in het buiten land, de Kruisbroederschap. Deze broe derschap heeft onder de Kroatische vluch telingen een grote aanhang. Daarin zijn vooral de nationaal-bewuste Kroaten ge organiseerd, die voorvechters zijn van een onafhankelijk Kroatië. Dit zijn niet alleen zij, die indertijd uit Kroatië ge vlucht zijn, maar ook al hun in het bui tenland geboren kinderen. In de aan klacht tegen Medic en Percic wordt voor al beweerd, dat zij verantwoordelijk zijn voor de aanslag en voor de medewerking daartoe van tal van jonge Kroaten. De leider van de aanslag was in feite Percic. Hij ging met een aantal landge- (Advertentie) VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN! (Bijzondere berichtgeving) Een Belgische priester, die zeven jaar heeft doorgebracht in com- munistisch-Chinese gevangenschap, heeft de radio te hulp geroepen om zich te richten tot de christenen achter het ijzeren gordijn. De priester gebruikt hiervoor een studio in het centrum van Brussel en een zender „ergens in Europa". Pater Jan L. Fierens, geboren in Antwerpen, gebruikt deze vage aanduidingen omdat hij naar zijn zeggen niet in verband wil worden gebracht met een of ander element in de koude oorlog. Maar veron dersteld wordt dat de zender zich in West-Duitsland bevindt. Fierens werd door de commu- nistisch-Chinese strijdkrachten ge vangen genomen toen hij in China op een missiepost van de congre gatie van het Onbevlekt Hart werkte. Na zeven jaar in de ge vangenis te hebben doorgebracht werd hij het land uitgezet, maar zijn vastbeslotenheid om getuige nis af te leggen van zijn geloof bleef ongewijzigd. Hij wist dat de gelovigen van de „kerk der stilte" alleen door de radio bereikt kon den worden; en negen jaar na zijn terugkeer in Europa, in 1962, be gon hij met zijn uitzendingen. Hij noemde zijn omroep „Radio Ome ga". Met geld dat bijeen was gebracht in België en Luxemburg huurde hij een huis in Brussel, groot genoeg om er 'n redactie en 'n bibliotheek in te vestigen. Daarna ging hij op zoek naar een zo goedkoop moge lijke zendinstallatie. Het geluk was met hem. Hij wist beslag te leg gen op de installatie van een commerciële piratenzender aan boord van een schip, dat buiten de territoriale wateren van België door een storm was geteisterd en gesloopt moest worden. Het bleek niet mogelijk om uit zendingen te beginnen op Belgisch grondgebied, omdat de regering het monopolie voor radiouitzendin gen en alle omroepactiviteiten be zit. Alle privé en commerciële uit zendingen zijn verboden. Maar ook daar vond hij wat op. Een radiostation buiten België met mogelijkheid tot uitzending achter het ijzeren gordijn verklaarde zich bereid hem zes dagen in de week een uur per dag zendtijd af te staan. Op 1 augustus 1962 ging „radio Omega" voor het eerst de lucht in met twee keer een half uur zend tijd per dag, en zond een program ma uit van algemeen christelijke gesprekken, voorlezingen uit de bijbel en muziek. Wanneer de luis teraars achter het ijzeren gordijn de eerste tonen van Handels „Hal lelujah" horen, begrijpen zij dat radio Omega in de lucht is. De directeur-producer van de radio verklaarde dat er achter de twee ijzeren gordijnen 150 miljoen chris tenen zitten en dat „onze bood schap tot hen allen is gericht „Op het ogenblik kunnen wij al leen de gelovigen in Rusland be reiken," aldus Gerard Delforge. „maar ons uiteindelijk doel is een tweede zender te vestigen in het Verre Oosten en binnen te drin gen in het gebied waaruit pater Fierens is verdreven." Fierens zelf, een tengere man van 52 jaar, is onlangs naar de Ver enigde Staten gSgaan om geld in te zamelen. „Alle programma's worden ge schreven door medewerkers in hun eigen taal en daarna in het Russisch vertaald en uitgezonden," aldus de pater. „De volgende stap is een eigen zender ergens in Europa te kopen en in alle twaalf talen die worden gesproken in de Sovjet-Unie uit te zenden. Wij zullen voor dit project een bedrag van 60.000 dollar nodig hebben en willen eind van dit jaar van start gaan." noten per autobus naar Mehlem. Onder weg wees hij ieder zijn taak aan en noem. de hij als doel der actie: vernieling van het gebouw, en vernietiging van alle pa pieren. Er zou geen geweld op personen gepleegd mogen worden, tenzij uit zelf verdediging. Kort voor de middag was men in Meh lem. Onmiddellijk werd tot de aanval overgegaan. Aan de hoofdingang stond met een pistool bewapend Popovic, die hun de weg versperde.Popovic ging in dekking en er ontstond een vuurgevecht tussen personeel van de missie en Percic. Popovic werd zwaar gewond. De aanval lers drongen het gebouw binnen, wierpen brandbommen in de vertrekken, begoten de meubelen met benzine, zodat het ge hele gebouw spoedig in vlammen stond. Door een gecapitonneerde deur werd een vuurgevecht geleverd. Percic schoot tweemaal door de deur, welk vuur van de andere zijde beantwoord werd. Popovie kroop gewond naar buiten en verborg zich achter een muur. Een andere Joe goslavische bediende Dogan werd met een breekijzer neergeslagen. Na de overval ontrolden de aanvallers op de straat een spandoek, waarop stond: „Zo ruimt men de Muur in Berlijn op" De politie, door een zoontje van Popovic gealarmeerd, arresteerde ter plaatse acht Kroaten. De overigen werden later ge arresteerd. De aanvang van de openbare behande lmg van dit proces was eerst vastgesteld op 23 december vorig jaar. De verdedigers van de Kroatische verdachten dienden protest in zowel tegen de samenstelling van de rechtbank als tegen de houding van het O.M. dat zij van vooringenomen heid beschuldigden. Tevens werd het pro ces doorkruist door een tegenaanklacht van de advocaat mr. Schrettler uit Rech- lmghausen namens cliënten tegen de minister van Buitenlandse Zaken van Joegoslavië Popovic en medeministers, die na de oorlog ongelooflijke wreedheden zouden hebben gepleegd op Duitse krijgs gevangenen. Deze aanklacht werd inge diend bij de Justitie te München. Zij is dezer dagen geseponeerd wegens „totale onmogelijkheid" van vervolging. Iets waarover zeker het laatste woord nog niet gezegd is. Percic werd in eerste instantie van moord beschuldigd. Hij zou Popovic met een Tsjechische revolver hebben gedood De lijkschouwing van het lichaam van Popovic heeft aangetoond, dat deze scho ten niet uit de Tsjechische revolver zijn afgevuurd, maar wel uit de revolvers waarmee het personeel van de handels missie bewapend was. Het O.M. is sinds december door een andere ambtenaar vervangen, terwijl ook de rechtbank een geheel nieuwe samen stelling heeft. De komende dagen en weken voor Pasen zal Rome een enorme activiteit van bisschoppen en deskundigen te zien geven, die alleen betrekking heeft op de naaste voorbereidingen van de derde en wellicht ook laatste zitting van het Concilie. De voornaamste Conciliecom- missies komen bijeen, d.w.z. de theolo gische commissie, de commissie voor het lekenapostolaat en het schema 17, de commissie voor de sacramenten en het secretariaat voor de eenheid. Zij zullen de betreffende schema's in hun herziene vorm voor een definitieve lezing gereed maken. Geen samenkomst is voorzien voor het schema over de missies, dat na veel moeilijkheden thans ook gereed gekomen is en aan de bisschoppen voor advies is toegezonden. Men verwacht hier op nog vele veranderingen, gezien het feit, dat de missiebisschoppen er zich nog niet over hebben kunnen uiten. In ieder geval moet de theologische com missie een principiële verklaring over de missies, ook in het schema over de kerk, opnemen, zoals dat gedaan is voor de leken en de bisschoppen. In verband met de komende concilie werkzaamheden zijn ook alle Nederlandse bisschoppen op de kardinaal, mgr. Bek kers en de hulpbisschoppen na, de ko mende dagen in Rome. Het ziet er in Rome wel naar uit dat de H. Vader het concilie dit jaar wil beëindigen. Het is ook niet nodig, dat allerlei vraagstukken in concreto wor den opgelost, wanneer er maar algemene richtlijnen en een algemene gezindheid tot stand komt. Van veel groter belang wordt de hervorming van de Curie ge acht, die naar de Paus meent het stempel zal drukken op de na-conciliaire periode. Na de studieperiode, welke op de tweede zitting van het concilie gevolgd zijn de perspectieven voor de ko mende arbeid op de derde zitting onge veer aldus: Het schema over de kerk blijft centraal staan, omdat de aanvullende verklarin gen over de collegialiteit van de bis schoppen naast de pauselijke onfeilbaar heid onontbeerlijk zullen zijn. Bovendien moet dit kerkschema in de gedachten van de concilievaders de basis vormen voor zeker vier andere schema's, n.l. het schema over het bestuur der bis dommen (incl. de kroonraad, de bis schoppenconferenties, de nulpbisschoppen enz.), het schema over het lekenapos tolaat en het schema over de taak van (Advertentie) de kerk in de wereld (17). en tenslotte in het bijzonder voor het schema over de missies. Naast het schema over de kerk komen dus in de derde zitting ook de genoemde vier schemata aan de orde Welke vorm het schema over het oecumenisme definitief zal hebben, valt niet te zeggen, in ieder geval zullen de eerste drie hoofdstukken zeker gehand haafd blijven en aangenomen worden na de grote instemming van de vaders op de tweede zitting. Dit schema geeft de grondbeginselen aan voor de oecumeni sche houding van de katholieke kerk in de komende tijden. Wat er met de verklaring over de joden en met de verklaring over de godsdienstvrijheid geschieden zal ,is niet békend. Dat dient te worden afgewacht. Onzeker is het lot van de nog over gebleven schema's: de openbaring, de geestelijkheid, de kloosterlingen, (hoe wel de betreffende commissies wel bij eenkomt, op 3 maart), de oostersee kerk, de zielzorg, het huwelijk, de vorming van de seminaristen, en tenslotte het schema over de scholen en katholieke universiteiten. Volgens niet weinigen zullen deze pun ten eenvoudig van de agenda afgevoerd worden. In Taipeh. de hoofdstad yan nationa listisch China, wordt gezegd dat de rege ring van de Chinese volksrepubliek haar troepen in de provincie Sinkiang ver sterkt, omdat ze bang is voor een Rus sische invasie. Dagelijks zouden tussen Russische en Chinese grenstroepen gevechten op kleine schaal voorkomen, maar kans op een ,.open oorlog" zou er nog niet zijn. De onenigheid zou worden veroorzaakt door belangstelling van beide zijden voer de rijke uraniummijnen ter plaate, en de vlucht van een groot aantal Chinese sol daten en burgers over de vage grens lijn naar Rusland. De op Formosa verschijnende China News schreef -dat de Chinezen langs de omstreden grens een „Berlijnse muur" aan het bouwen waren, om Chinezen te beletten naar de Sovjet-Unie uit te wijken. Spaartegoed maakt, dat u er goed voor staat. Straks. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT (Eigen buitenlandse dienst) Als een eiland van vrede en welvaart heeft Zwitserland twee wereldoorlogen onberoerd overleefd. Gelukkig land, waar mensen van verschillend *as en verschil lende talen onder de Rütli-eed van de Zwitserse Bond leven en dat ondanks deze volkenkundige verscheidenheid een opmerkelijke eenheid wist te handhaven. Maar ook Zwitserland ontkomt blijk baar niet aan het merkwaardig ver schijnsel dat, terwijl Europa nominaal aan de eenwording bouwt, er een zekere heropleving van de kleinstaterij vast te stellen is in allerlei nationale gemeen schappen, die hun voleinding zoeken in eigen autonome staatkundige begrippen. Niet alleen de taal is daarbij het active rende element, ook ras en nationaliteit spelen een nog steeds sterke rol. Met een zekere verrassing zal men kennis nemen van het feit, dat in Zwit serland terroristen zijn gearrest rd, die erop uit zijn een nationaliteitenprobleem langs de weg van de terreur op te los sen. Het gaat hier om het zgn. Bevrij dingsfront van de Berner Jura. Dit front heet in afkorting de FLJ. het doel is, net Franstalige gedeelte van de Jura van het Duitstalige kanton Bern te scheiden. Het is een soort Zuid-Tirool- kwestie in Zwitserland, een streven om Frans te leven, te spreken en te wer ken in een eigen knus Franstalig kan tonnetje. De Zwitserse autoriteiten en die van het kanton, hebben zich iot heden vier kant tegen dit streven verzet en men kan bepaald ook niet zeggen, dat de kleine Franssprekende bevolking 'an dv. Berner Jura erop zit te wachten. Maar niette min bestaat een militante orgamsatie, die alreeds in het stadium van de directe actie met het wapen van de terreur is verzeild geraakt. In de laatste tijd kraaide de rode haan nogal dikwijls bij Duitssprekende bewoners van het kan ton en enkele bomaanslagen vonden plaats. Eén aanslag was gericht op de Berner stadsraad Jenneret en een andere op een houtzagerij van Houmard, de president van de ,,Unie 'an patriotten in de Jura", een tegenbeweging van de FLJ. De politie slaagde erin een drietal ver dachten te arresteren, jongemannen van respectievelijk 23, 27 en 31 jaar. Wat niet wegneemt, dat de terroristische ac ties voortgaan. Sedert de gedeeltelijke herziening van de federale grondwet van het Zwitserse Eedgenootschap zijn de vier op Zwitsers gebied gesproken talen :il. het Duits, Frans. Italiaans en Reato-Romaans of ficiële talen. Voor het officiële en publie ke gebruik van de talen geldt het terri toriale beginsel. Het kleinste taalgebied vrmt het Reato-Romaans, dat door dit territoriale beginsel in stand gehouden kan worden. In het Allemanische deel (het Duits- St. Annafand Heyboer Axel Vink Goes Elenbaos de Jonge van Klaveren Sturm van der Wal Kloetinge Burger Kruiningen van der Peyl Middelburg Van Bentem Jutting Fanoy Hildernisse Loek t Zoeklicht Sas van Gent Remery Vlissingen Bikker Geysen de Ruiter dt Vey Mestdagh Yerseke van der Peyl tot besluit van de Boekenweek met o.o. A. den Doolaard en het Haags Studentencabaret op zaterdag 7 maart om 8 uur in Hotel Britannia kaarten verkrijgbaar aan de zaal elke dag van 10-3 uur. Prijs f5,- maar... als u met deze aankondiging naar de boekhandel gaat betaalt u maar f 4.- sprekende deel) geldt als gesproken ta; ook in de hogere kringen het zgn. Schw^ zerdiitsch. Het Hoogduits geldt ai schrijftaal. In het Frans van west-Zwitserland d. in het algemeen zuiver Frans is, komc nog enige Frans-Provencaalse dialectei voor. Het Italiaans in Ticino is een Lom bardijns dialect. De schrijftaal is he officiële Italiaans. (Advertentie) Schriftelijke kursus van de NATIO NALE ASSOCIATIE VAN ACCOUN TANTS. Individueel karakter. Door bedrijfsleven erkend. Vrijblijvende inlichtingen: Secretariaat, Bel gischeplein 6, 's-Gravenhage, tel. 070-551763. Bij het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht zijn malversaties op het loon- bureau burgerpersoneel aan het licht ge komen. Een der ambtenaren, D.E.M., is in verzekerde bewaring gesteld. De juiste omvang van de verduisterin gen is nog niet vastgesteld. M. heeft zelf verklaard dat hij het bedrag schat op 15.000 tot 20.000. Bij de Amerikaanse geheime dienst en het ministerie van buitenlandse zaken zitten communistische spionnen, die in Washington en in het buitenland werk zaam zijn. De man die dit volgens de New York Journal American heeft ont huld is een naar het westen uitgeweken voormalige hoge functionaris bij de Rus sische geheime dienst, Michael Gole- nievski. Volgens het blad heeft Gole- nievski namen genoemd en het licht ge worpen op een schandaal dat het geval Alger Hiss, een vroegere hoge ambtenaar bij het State Department die geheimen aan de Sovjet-Unie uitleverde, zou over treffen. Uit verklaringen van Golenievski zou voorts zijn gebleken dat ongeveer een en een kwart miljoen dollar van de Amerikaanse geheime dienst via lekken in Wenen in de zakken is gevloeid van de Russische geheime dienst en van Ita liaanse en Amerikaanse communisten Voorts zouden, aldus het bericht in de Journal American alle Amerikaanse am bassades en andere diensten door com munistische agenten zijn geïnfiltreerd. Slechts de FBI, de federale recherche, was hiervoor gespaard gebleven. De geheime dienst en het ministerie van buitenlandse zaken wilden geen com mentaar op het bericht leveren. Golenievski, die van Poolse afkomst is en in i961 naar de Verenigde Staten kwam, heeft inlichtingen verstrekt die leidden tot de arrestatie van belangrijke geheime Sovjet-agenten. Ze waren in westelijke landen, buiten de Verenigde Staten, gearresteerd. et n IA/IE zullen we naar het Eurosongfestival af vaardigen? Het is een vraag, die om antwoord schreeuwt. Misschien mag j/y ik iets terugschreeuwen omdat naar mijn oordeel onjuiste methoden wor den toegepast. Men zoekt het immers teveel in ge trapte verkiezingen. Wie g daar, in smoking of cock s' tailjurk, naar de micro s' foon komen, zijn gekozen /uit een klein groepje, dat weer uit een grotere groep is gekozen, welke is gekozen uit het zin gende deel van het Ne- - - derlandse volk dat op zijn IL beurt weer voortkomt uit het héle Nederlandse volk. Dit lijkt een ver standig systeem, maar het is dat niet. Het is er net mee als met de f Olympische spelen. Daar immers kan best een ne ger twee meter hoog /springen en de prijs be halen, maar hoeveel ne gers die niet meedoen, kunnen nog hoger sprin gen? Zij rennen vrijelijk door het oerwoud, sprin gen over een rivier van 6 meter en even later over een struik van drie meter en dénken er niet aan, zich te laten inschrijven voor de wedstrijd. Zij kunnen zich trouwens niet aan melden, daar ze de schrijfkunst zélf niet machtig zijn. Als men hen een stuk briefpapier voorlegt, eten ze dat onmiddellijk op. Met het songfestival ligt dit anders. Wij kunnen hier wel degelijk uit een beschaafd volk kiezen. Alleen: men -oekt niet aan de bron. Protectie en lolitiefc doen veel teveel hun invloed relden. Ik wil een constructieve po ling wagen om deze protectie kapot e slaan. Waarom denkt bijvoorbeeld demand aan W im Mosterd? Vim treedt veel op in gemeenschaps luizen, waar hij gouden, zilveren, -operen en ook wel gewone bruiloften pluistert en hij behaalt daar altijd norm veel succes. Natuurlijk; zijn "genstanders zeggen: Wim kan het ruidskoor uit Lohengrin niet zingen. iat is waar, maar wij hebben hier iet een werkje voor koor te maken n Wim is een solist. Dat wordt door elen wel eens vergeten. Ik begrijp 'e adoratie van iemand als Trini Lopez ■iet. Zeker, hij zingt met gevoel, hij 'oudt de microfoon goed in de hand ■n ook de beenbewegingen zijn goed ngestudeerd. Maar het „oehoe oehoe" ■an Wim Mosterd in „If I had a ham- ner" is beter; ademtechnisch (geen nademing tussendoor) en ook lyrisch- ■ocaal. Toen mijn broer, de timmer man te Beetsterzwaag, trouwde, snikte iedereen het uit bij de vertolking, door Wim van ..Sag' mir: ich liebe dich" en mijn broer zelf stond een half uur later nog schreiend in de keuken, het hoofd geleund tegen de muur, van ontroering. Niet alleen van wege Wims gevoelvolle vertolking, maar ook omdat het zo fijn was, dat Wim het liedje over dat zagen zong, wat precies bij het vak van mijn broer paste. Nu kan men wel zeggen, dat een bruiloft geen songfestival is, maar wie daar iedereen in het hart raakt, zal het daar ook doen. Ook Rietje Bel durf ik aan te bevelen. Riet is een ernstig meisje, dat echter, als ze loskomt, iedereen aan het gieren zet. Zoekt Wim het meer in het fijne genre, Rietje is een echte grapjurk. Met oudejaarsavond, toen we allemaal bij haar familie op bezoek waren, stond ze ineens op en begon ze met Een beetje, mijn vader is een dronkelap, dat weet je," waarbij ze haar vader vermanend aankeek: zó komiek! Nu, de oude heer had inderdaad wel wat veel op, dus het kwam precies van pas. Het is niet direct een móóie stem, die Rietje heeft ik zou haar bij de baritons willen indelen en ze zingt ook wel hard, maar lachen kun je. En dan zou ik willen vragen, of lachen soms zonde is. Up zijn tijd een traan is goed, zeg ik, maar je kunt niet de hele avond aan het huilen blijven. Ik vind het song festival wel wat te serieus; Riet zou er een vrolijke noot in aanbrengen. Als we een vergelijking treffen tussen menselijke en échte zangvogels, moet je Riet zo ongeveer bij de eksters in delen, maar zoals ik zeg: plezier héb je er mee. Daar valt me ineens ook mijn Bel gische vriend Raymond D ekuuk te binnen. Het zal een jaar of acht geleden zijn ik was in de Kempen voor radio Veronica op talentenjacht dat ik Raymond voor het eerst hoorde in het dorpje Loenhout. Het was tijdens het stille middaguur en ik ging mijn boterhammen opeten in een café, waar ik meende dat de juke box aanstond. Dat er een jongeman boven op het biljart stond merkte ik nauwelijks op, maar toen ik nader toezag, bleek het geluid uit die jonge man te komen. Dat was Raymond De- kuuk. Hij zong op prachtige wijze het lied van Brekelmans „O moederken, van u kan kiek niet schaalden" en het was nagenoeg volmaakt; alleen zakte hij er aan het slot doorheen; dat wil zeggen niet door het biljart maar door de hoge bes, waarmee het lied eindigt. Hoewel hij toen nog in de landbouw werkte, heb ik hem onmiddellijk mee genomen naar de boot. In overleg met Hendrik Andriessen heb ik nog wat aan zijn stem laten schaven; het is een oud volksmiddeltje en het lijkt gek, maar door veel bessen te eten heeft hij toen die bes definitief in orde gekregen. Raymond maakt een beetje een sullige indruk. Er zijn toneelspelers die zich zo in een rol inleven, dat ze écht zelfmoord plegen zoals degene die ze vertolken dat doet. Zo is Raymond geheel één geworden met dat eerste succeslied en hij kan inderdaad van zijn moeder niet schaal den; het mensje gaat overal mee naar toe. Dat vindt ze niet jammer, want ze woont in dure hotelsuites en eet de hele dag bonbons. Ja; sullig lijkt Raymond wel. Maar ik vind dat voor een songfestival geen bezwaar; je hangt gewoon even het bordje „Sto ring" voor het kijk-kastje en het fraaie stemgeluid stroomt als een zilveren rivier de kamer in. YORICK

de Stem | 1964 | | pagina 9