DIGER THE waard etjes 85 Koene Noren skiënd over de Noordpool citosil aupraiux Slotemaker is vóór beeldbui s-reclame spa citron I Schietpartij woonwagenkamp: happy ending voor rechtbank SENAKA SENANAYAKE NIEUW WONDERKIND? Recht inzake der bisschoppen volkstaal erkend AAS 99 Pijn en koorts pijlsnel èn veilig Zwaarste straf geëist wegens twee moorden Bier bedierf Papoea 's bestrijdt nieuw! gevitamineerde sh-elLta b letten Wilde zwijnenjacht in nachtelijk Hengelo Maar Avro wil er geen winst op SPA BRONWATER Internationals vriendelijker .Anastasia" uitgesteld eemt het in handen? er/besteller cf Cf us 98c speldje Timo's ouders BLOESEM IN HYDE PARK GEWAAGDE EXPEDITIE Nachtwaker en weduwe door inbrekers gedood Marinekraker houdt zijn zes jaar En nu de beschaving Israels premier gaat trouwen £1 ver! 1 en lak Verrassend talent Vergoedingen uit O. en S.-fonds weldra bekend Nieuwe snelweg IN DERTIEN MINUTEN HEEL PARUS DOOR Vroeg rijp SPECIALE AANBIEDINGEN! BIJ UW KRUIDENIER Paus zet op haar plaats BEURS VAN AMSTERDAM Kogels gingen gelukkig ver naast VERLOOFDEN MAKEN „OMMETJE" ilia Anderson, de mysterieu- beweert de Russische groot- jstasia te zijn, is uitgesteld voor dit uitstel werd ziekte rechters opgegeven. De zaak, ikelijk op 17 februari zou al eerder uitgesteld tot 17 \nderson wil erkend worden overlevende van de bolsje- lora op de Russische konink- in 1918. Zij beweert de jong- 'an tsaar Nicolaas de Tweede -artikelen roept sollici- land). er capaciteiten beschikt diger op moderne wijze energieke en betrouw- Enige ervaring met de ot aanbeveling, doch is is vereist. erking komen, zullen in e gegevens kunnen ver- igen omtrent opleiding, richten aan Direktie Palthe-service, die n de bekende Palthe- aar ook „langs de It gegeven, zoeken tieve zen en omgeving, zelfstandig werk, dat vraagt, maar dat grote geeft, ook financiëel. en van u: plezierige, gangsvormen, gevoel esse, leeftijd tussen 23 En u moet natuurlijk s BE hebben, s voor deze baan? eens praten donderdag 18.30—20 uur in Hotel ir, Nieuwstraat 56, Ter- .chriftelijke sollicitaties :iliaaI, Lange Delft 39, geldzegels Gé 1eldzegels ldzegels 1 contante gulden DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 MAART 1964 Dit zijn de ouders van het ont voerde Westduitse jongetje Timo Rinnelt, dat nog steeds niet te recht is. Hun gelaatsuitdrukking verraadt duidelijk de spannin gen, die zij de laatste tijd heb ben te doorstaan. (Advertentie) Londen in de lente! De parken, de prille zon. Rustig genieten, méér ge nieten. Londenaar zijn onder de Londenaars. Overal plaats. Theater- en operaseizoen in volle gang. Dóen! GA PER COMFORTABELE DAGBOOT VAN DE STOOMVAART MIJ. ZEELAND. De gezellige, goedverzorgde overtocht Is op zichzelf al een vakantie. In het Shakespeare jaar 1964 speciale reizen naar Stratford on Avon inclusief theaterbezoek. 5 en 8-daagse hotel- reizen naar Londen reeds vanaf f 139," En... aan boord voortreffelijk eten en voordelig winkelen in de"tax-free shop'! Vraag de Zeeland-vakantiereizen bro chure bij Uw reisbureau. BOEK VIA DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dagdienst Bjoern Staib, die zich met zijn 26 jaren de jongste Noorse poolonderzoeker mag noemen, is in gezelschap van tien ploeg genoten (allen studenten) uit Oslo ver trokken om te proberen de eerste tocht die ooit op ski's dwars over het noord- poolcontinent is ondernomen, tot een goed einde te brengen. De eerste etappe brengt het gezelschap per vliegtuig naar Keflavik op IJsland. Van daar vliegt men naar de Ameri kaanse luchtmachtbasis Thule op Groen land. Zodra de expeditie daar is gearri veerd zullen twee vliegende verhuiswa gens van de Amerikaanse luchtmacht de Noren met hun voorraden en instru menten, die samen 15 ton wegen, naar het eiland Wart Hunt vliegen, dat ten noordwesten van Groenland is gelegen. Het eiland Ward Hunt, waar Bjoern Staib en zijn mannen hun basiskamp Tegen de twee jonge Hagenaars J. H. en E. v. R. resp. 20 en 21 jaar die tijdens inbraken een weduwe en een nacht waker doodsloegen, is gisteren door de officier van justitie bij de Haagse recht bank levenslang geëist. De officier zei het van geen belang te achten wie van beiden de dodelijke slagen had toege bracht. Hij achtte hen beiden even schuldig. Ook achtte hij hun schuld bewezen aan de zware mishandeling van een vijftig jarige ambtenaar, in wiens huis zij eveneens hadden ingebroken. Twee medeplichtigen hoorden lagere straffen tegen zich eisen. De 27-jarige musicus H. S. wilde de officier gestraft zien met 12 jaar gevangenisstraf en te gen de 26-jarige caféhouder H. L. eiste hij wegens heling zes jaar. De officier prees de politie die aan de „terreurgolf" die de verdachten ver oorzaakt hadden een eind had gemaakt en hij hekelde in felle woorden de on verschilligheid waarmee zij over hun misdaden spraken tijdens onderzoek en verhoren. Zelfs toen de eisen vielen toonden de twee hoofdverdachten geen enkele reactie. De verdediger van een van beiden zei te menen dat het niet de bedoeling was geweest iemand te doden. „Het slaan was een primitieve reactie, de reactie van een mens in nood", zei hij. 55 55 De Hoge Raad heeft gisteren het be- 1 oep in cassatie verworpen van de 52- jange metaalbewerker W. van W., bij genaamd „de marinekraker", tegen het arrest van het gerechtshof in Den Haag waarbij hij tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van één jaar voorarrest is veroordeeld. Hij heeft terechtgestaan verdacht van diefstal van bijna een kwart miljoen gulden uit een brandkast in het Acade misch ziekenhuis te Leiden. De bijnaam ..marinekraker" kreeg hij na een inbraak in het departement van marine waarbij hij een brandkast for ceerde en 150.000 gulden stal. De Hoge Raad heeft het bezwaar van ïequirant tegen het feit dat een blauw druk van Van W.'s voet niet bij het arrest van het hof was gevoegd onge zond genoemd. De verklaring van een deskundige over de voetafdruk heeft het Hr'v T?eW1JS g?diend en niet de blauw- arrest e verklarin8 was wel bij het Kolonel Soetjipto, verbonden aan het ministerie dat belast is met het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea (West-Irian)heeft giste ren gezegd dat „da Engelsen de Chinezen met opium en de Neder landers de bevolking van West- Irian met bier hebben bedorven". Hij zei dat nu ongeveer 350.000 Papoea's „naar de beschaving zijn teruggekeerd nadat zij naakt en ongeciviliseerd door de voormalige Nederlandse bestuurders waren achtergelaten". Zo min de Neder landers als buitenlandse religieuze groeperingen hebben volgens hem het leven van de bevolking ver beterd. „Het is nu onze taak ge worden hun levensstandaard en beschaving te verhogen om hen op hetzelfde peil als onze broeders in andere delen van Indonesië te brengen," aldus Soetjipto. De premier van Israël, de 68-jarige Levi Esjkol, gaat deze maand in het hu welijk treden met de 34-jarige Mirjam Zelikovitsj, verbonden aan het parle- mentsarchief. Premier Esjkol is weduwnaar. Zijn tweede vrouw. Eliasjewa, stierf in de cember 1959 op 58-jarige leeftijd. Hij heeft uit zijn vorige huwelijken vier dochters. (Advertentie) Dat komt door het speciale Citosil procédé. Doe zo'n modern sneltablet in 'n glas water. Kijk, het valt uiteen in een nevel van micro-deeltjes. Pijlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. Jj de gele sneltabletten 'y met de pijlen. Pijn en koorts verhogen de behoefte aan vitaminen: Citosil bevat B, en C. Om u te beschermen tegen Infectie - om uw weerstand te verhogen. Citosil is een sneltablet. Dus: zonder bijmenging van schadelijke stoffen, enkelvoudig, veilig. 20 stuks f 1... tegen pijn, griep en koorts uilen opzetten, is slechts enkele kilome ters ten westen van Kaap Alert gelegen. Hier vandaan begon de Amerikaan Ro bert Peary op 1 maart 1909 zijn be faamde noordpool-expeditie. Bjoern Staib hoopt tussen 12 en 20 maart van Ward Hunt te kunnen ver trekken. De bedoeling is dat vanuit Ward Hunt de sporen van Robert Peary zullen worden gevolgd, om zodoende zo snel mogelijk de geografische noordpool te bereiken. Langs deze route zullen bemande voorraadkampen worden op- gezét, zodat ingeval van nood langs deze route de terugtocht kan worden onder nomen. Eenmaal aangekomen op de noord pool zal Staib zich met zijn drie sterkste en beste skiërs öf naar Spitsbergen be geven, dat Noors gebied is, of naar Severnaja Zemlja, dat deel uitmaakt van Russisch Siberië. Welke route zal worden gevolgd zal ter plaatse worden beslist. Bjoern Staib en zijn expeditie denken voor de gehele tocht ongeveer drie maanden nodig te hebben. Zij zullen hun voorraden op sleeën met zich meevoeren. Deze sleeën kunnen tevens dienst doen als kajak, voor het geval dat er open water zal worden bereikt. De expeditieleider verwacht dat het op zijn transarctische skitocht minstens even eenvoudig zal zijn om met Russen als met Amerikanen samen te werken. Kort voor zijn vertrek uit Oslo heeft Staib van de Russische ambassade in structies ontvangen hoe hij radiocontact tot stand kan brengen met het arctische Sovjet-station Noordpool 10, voor het geval dat hij naar Severnaja Zemlja zou gaan. (Advertentie) 'n Brink produkc Senaka Senanayake is een Ceylonese jongen van twaalf jaar, die de grote wens koestert nog eens de cricketkam pioen van Ceylon te worden. In Ceylon is cricket de nationale sport. Behalve een cricketenthousiast is Senaka een meer dan normaal begaafde scholier, die graag snoept en naar de bioscoop gaat. Een ding echter doet Senaka verschillen van miljoenen leeftijdgenoten. Hij is be zig snel een wereldberoemd kunstenaar te worden. Sinds 1959 is er een tiental tentoonstellingen geweest van zijn schil derijen eerst in zijn geboorteland Cey lon en later in de Verenigde Staten, Duitsland en Engeland die zijn zeer bijzondere schildertalenten hebben ont- huld. 01 -i Zelfs ziet men wel, dat Senaka zich tussen twee cricketwedstrijden aan zijn ezel zet met verf en penselen om een nieuw doek te vullen met een toneeltje uit het leven van Ceylon of met een voorstelling van de wouden en de m het wild levende dieren van zijn land Zijn schilderijen worden gekenmerkt door een grondige kennis van kleur, vorm en beweging. Op het eerste ge zicht denken de kijkers, dat zijn werken afkomstig zijn van een ervaren kunste naar die vele jaren heeft gestudeerd en de grote meesterwerken uit de beelden de kunst kent Toch heeft Senaka nog nooit een stap' gezet binnen de muren van een kunstacademie Dat zou ook wel een beetje moeilijk voor hem zijn ge weest, want hij begon zijn verrassende In het doorgaans rond het middernach telijk uur zeer stille centrum van Hen gelo hebben twee mannen plotseling twee wilde zwijnen gezien, een in het cen trum van een 65.000 inwoners tellende stad toch ongewoon verschijnsel. De een verdween in de tuin van een rooms-ka- tholieke kerk, de ander spurtte door een zijstraat terug naar de hoofdweg. 'Een kwartier later hoorde een dame vreemde geluiden in haar tuin. Ze schoof de gordijnen open en stond oog in oog met een wild zwijn. Ze wilde eerst de politie bellen, maar bedacht zich, om dat een wild dier in de binnenstad toch tot de onmogelijkheden zou moeten be horen. Ze vroeg een buurman een on derzoek in te stellen. Deze bleef ook ach ter de ruiten maar zag. dat men werke lijk met een wild zwijn te doen had, en waarschuwde de politie. Na een wilde achtervolging door poli tiemannen en burgers kon een jager het dier een half uur later met een wel gemikt schot neerleggen. De vraag is nu: waar bleef de tweede bezoeker? (Van onze Haagse redactie) Minister Biesheuvel (Landbouw) zal spoedig aan de Tweede Kamer de ver goedingsregeling voor boeren hij uitkoop door het ontwikkelings- en sanerings fonds bekendmaken. Het bestuur van het O.- en S.-fonds heeft de minister reeds bepaalde adviezen over deze vergoedings regeling aan de hand gedaan. De hoogte van de vergoedingen is of ficieel nog onbekend, maar zullen er ten naaste bij als volgt uit komen te zien: Een ondernemer, die zijn bedrijf beëin digt, krijgt tot zijn 65e jaar per maand: f 240 wanneer hij 55 jaar is op het tijd stip van de beëindiging, f 250 bij beëindi ging op 56-jarige leeftijd, f 270 op 57- jarige leeftijd, f 300 op 58-jarige leeftijd, f 340 op 59-jarige leeftijd. Ondernemers die tussen hun 60e en 65e jaar hun be drijf vrijwillig beëindigen, krijgen f 380 per maand. Boven de 65 bedraagt de uitkering f 80 per maand. Bij overlijden krijgt de weduwe het recht op f 80 per maand. De bedoeling is al deze bedragen welvaartsvast te doen zijn, dus ze met de kosten voor levensonderhoud te laten stij gen of dalen. De Franse regering heeft haar steun toegezegd aan een plan voor een nieu we verkeersweg door Parijs, die auto mobilisten in staat zal stellen verkeers opstoppingen te vermijden en de Fran se hoofdstad in dertien minuten door te rijden. De nieuwe weg zou langs de rechteroever van de Seine komen te lo pen en onder de kruispunten bij drieën twintig bruggen door duiken. Een groot gedeelte van de weg zal de bestaande wegen door het hart van de stad volgen, maar hij zal onder de brede Place de la Concorde en andere voor het verkeer beruchte punten worden doorgeleid. De Parijse gemeenteraad moet nog een beslissing nemen over het plan. Vol gens deskundigen zou de weg in 1967 klaar kunnen zijn. „OF DE BRITSE vloot onder UNO-bevel komt? Kletspraatjes", zegt Labourleider Wilson over deze geruchten. „Wij kun nen te veel nuttig werk doen bij het bestrijden van kleine oorlogen in Azië of Afrika". AAN DE beterende hand zijn de twaalf Noorse zeelieden en twee vrouwen, die, zoals wij gisteren meldden, industrie alcohol vermengd met water gedronken hebben. Ze moeten echter nog een tijdje in het ziekenhuis blijven. talent te manifesteren, toen hij zes of zeven jaar was. Er zijn maar weinig voorbeelden van wonderkinderen zoals Senaka, in de we reld van de beeldende kunst. Er zijn wel wonderkinderen op het terrein der mu ziek en dichtkunst geweest In Senaka's familie echter zijn er echter bepaalde precedenten, die misschien een verkla ring zijn voor zijn begaafdheid. Zijn moe der is schilderes en zijn overgrootmoe der (nu 96 jaar) genoot in haar tijd in Ceylon een zekere faam als artieste. Aan vaders kant telt de familie een aantal politici. Senaka is een neef van de heer Dudley Senanayake, die tweemaal pre mier van Ceylon is geweest en hij is de zoon van wijlen Rt. Hon. D. S Sena nayake, die de onafhankelijkheid voor zijn land verkreeg en er de eerste pre mier was. Senaka is opgegroeid in een gezin, waar kunst en kennis sterk wer den gecultiveerd. Senaka's vroegrijpheid bleek al voor hij begon te schilderen Toen hij pas twee en half jaar was, begon hij al met lezen en schrijven. Zijn kunstzinnige be gaafdheid werd ontdekt op de Konink lijke Lagere School in Colombo De kunstzinnige vakken nemen een belang rijke plaats in op het rooster van deze school en teneinde de leerlingen een praktisch scheppende bezigheid te geven maakte de onderwijzer een plan voor een collectieve muurschildering, waarbij groepen van vier of vijf kinderen elk aan een gedeelte werkten. Voor hun onder werpen moesten de kinderen zich laten inspireren door bezoeken aan de dieren tuin of door beschrijvingen uit hun ge- schiedenisboeken^ Deze muurschilderingen zijn nog te zien in Colombo en de gedeelten, die zijn gemaakt door Senaka steken ver boven de rest uit. Dit verschil tussen zijn ei gen talenten en die van zijn klasgenoten bracht Senaka ertoe, toen hij zes jaar was zijn moeder om papier en verf te vragen. Hij begon waterverfschilderijen te maken en ongeveer veertig hiervan vormden zijn eerste tentoonstelling, die in 1959 in Colombo werd gehouden. Later gaven zijn ouders hem olieverf en lin nen. Toen hij twaalf jaar was geworden had Senaka al zijn honderdste op linnen geschilderde werk af. Zijn vroegrijpheid verbaast nog steeds de deskundigen, zowel vanwege de spon taniteit ervan als vanwege de volwassen heid, waarmede hij zich in zijn schilde rijen uitdrukte. Zij worden gekenmerkt door een elegance van kleur en een de coratieve beweging, waar menig ouder kunstenaar jaloers op zou kunnen zijn. Zijn stijl is zo uiteenlopend en vertoont soms zuike herkenbare invloeden, dat men zou kunnen denken, dat hij in de voetsporen treedt van de grote Franse impressionisten of de moderne nonfigura- tieve schilders of zelfs de Byzantijnen. Maar dit is toch eigenlijk niet het geval. Senaka heeft nooit de minste nieuws gierigheid getoond voor musea of kunst albums en slechts één keer in zijn leven heeft hij belangstelling getoond voor een kunstboek een monografie over de werken van Van Gogh, die hij gedurende twee dagen zeer intensief bestudeerde. Zal Senaka's talent zich blijven ont plooien? Op het ogenblik maakt hij zich nog niet druk om zijn roem als wonder kind, ofschoon die roem zich verspreidt van continent tot continent (twee van zijn schilderijen hangen op de zevende tweejaarlijkse kunsttentoonstelling te Sao Paulo in Brazilië). Zijn ouders proberen hem uit de publieke belangstelling te houden, want zij willen, dat hij zijn schooljaren voltooit evenals de andere jongens van zijn leeftijd. Wat Senaka zelf betreft, hij droomt nog steeds van de dag, dat hij cricketkampioen van Gey- lon zal zijn. (Advertentie) De nieuwe AVRO-voorzitter dr. L. H. Slotemaker, is voorstander van reclame op de beeldbuis. „Ik geloof", zei hij dinsdag voor de ra dio en televisie, „dat die reclame voor het Nederlandse bedrijfsleven noodzakelijk is. Ze moet wél op een voor de kijkers aanvaardbare wijze worden gebracht, dus niet te veel, niet te opdringerig en op redelijke tijdstippen. Bovendien moeten de kijkers tevoren weten wanneer zij reclameboodschappen kunnen verwach ten, aldus de voorzitter. Pers niet schaden De heer Slotemaker noemde verder als voorwaarde voor het toelaten van re clame ook dat er rekening zal worden gehouden met de belangen van de Ne derlandse dagbladpers. „De invoering van reclame in de te levisie mag zeker niet, zoals hier en Paus Faulus heeft een eind gemaakt aan het conflict tussen bisschoppen en curie over de zeggingsmacht bij de uit voering van Conciliebesluiten. Aanleiding tot dit conflict was de uitvoering van de liturgievernieuwingen. De bisschop pen behoeven vertalingen uit het Latijn in de volkstaal ten bate van de litugrie niet eerst aan de Romeinse instanties voor te leggen ter goedkeuring. I VIP De goedkeuring der vertaling blijft overeenkomstig de bepalingen van het Concilie in handen der bisschoppen. De vertaling behoeft alleen maar ter goed keuring, dat wil zeggen ter bevestiging, aan de curiale instanties gezonden te wor den. Dit is te concluderen uit een mede deling van het meestal zeer goed inge lichte Italiaanse dagblad „II Tempo". Dit blad bericht, dat Paus Paulus VI de tekst van zijn „Motu Proprio" van 25 januari, waarin hij machtigde tot enige liturgi sche vernieuwingen, en een aantal voor schriften gaf, heeft gewijzigd. De gewij zigde tekst zal dezer dagen in de Vati caanse staatscourant, de „Acta apostoli- cae sedis", gepubliceerd worden. Het „Motu Proprio" schrijft in zijn oorspron kelijke tekst voor, dat eventuele verta lingen steeds door de H. Stoel gecontro leerd en goedgekeurd dienen te worden. De laatste en definitieve tekst zou voor schrijven, dat de vertalingen, die de goed keuring der bisschoppen hebben gekre gen, aan Rome slechts ter bevestiging dienen te worden voorgelegd. daar in het buitenland het geval is ge weest, ertoe leiden dat sommige bla den ernstig in hun voornaamste bron van inkomsten worden getroffen, zelfs zo dat zij hun verschijning zouden moe ten staken. Dit zou immers juist afbreuk doen aan het zo goede beginsel van vrij heid van meningsuiting". „Wanneer ik voorstander van reclame in de televisie ben, is dit zeker niet uit enig winstbejag", aldus de AVRO-voor zitter. „Natuurlijk moet voor de reclame betaald worden, dat spreekt vanzelf. Maar de ons toevallende opbrengst van de reclame dient, naar mijn mening, be steed te worden aan de verbetering van de voor u bestemde programma's. Blijft er dan nog wat over. dan kan dit ge bruikt worden voor een algemeen cul tureel doel". Plan aanpassen Sprekend over wat er uiteindelijk zal gebeuren met het tweede televisienet en het derde radionet, herinnerde de heer Slotemaker eraan dat de AVRO in 1963 een plan voor een „werkelijk algemeen" programma heeft gepubliceerd. „Dit plan, goed in zichzelf, gaan wij aanpasen aan de realiteit, zoals die zich inmiddels heeft ontwikkeld en zoals wij die thans zien", aldus dr. Slotemaker. De rechtbank in Rotterdam heeft zich gisteren beziggehouden met de zaak te gen de 33-jarige koopman Frans van B., die terechtstond op - de beschuldiging dat hij bijna anderhalve maand gele den met een pistool op zijn vijf jaar jongere zwager Michael had geschoten. De familie van verdachte, tot voor kort een groep rondtrekkende trapeze werkers, was al vijf jaar lang door een hoog opgelopen vete verdeeld in twee kampen. Frans, zijn vrouw en zijn schoonouders behoorden tot de ene partij, Michael en nog drie zwagers van Frans tot de andere. Alle twistenden trokken al jaren lang in hun woonwa gens het land door, uitgezonderd Frans, vrouw en kinderen, die al een tijd met hun wagen op een kamp in Rhoon verblijven, waar hij goede zaken deed in de autohandel. Ondanks de ruzies was het in lange tijd niet tot moeilijk heden gekomen, eenvoudig omdat men elkaar nooit zag. Totdat het 24 januari werd. Op die dag kreeg Frans de schrik van zijn le ven toen hij het bericht hoorde dat zwager Michael met zijn woonwagen op weg was naar het kamp in Rhoon. De kampbevolking fluisterde al „dat kan niet goed gaan" en het ging niet goed. Michael had nauwelijks zijn ge zicht laten zien of Frans liet aan ieder die het maar horen wilde weten „als hij voor me komt schiet ik hem ka pot". Uit zijn auto haalde hij een pistool kaliber 12 mm en stormde op zijn zwa ger af. Na een eerste schot, dat geen doel trof, vluchtte Michael zijn wagen in, om daar nog geen minuut later weer uit te komen met een klappertjes pistool in de hand. Er volgde weer een felle woordenstrijd, maar geschoten werd er niet meer. De sfeer bleef ech ter gespannen en het werd helemaal spannend toen Michael van zijn vrouw een zware luchtbuks in de handen kreeg geduwd. In opperste razernij vuurde Frans nog tweemaal, maar niet op het lichaam van zijn zwager. De kogels boorden zich honderden meters naast Michael in een dijkje. Daarmee was het gevecht afgelopen. Twee dagen later vertrok Michael uit het kamp Hij zou zijn zwager pas voor de recht bank terugzien. Michael en zijn vrouw waren echter bereid met de nodige ipildheid over het optreden van hun familielid te oor delen. Michaels vrouw kwam nog met een voor Frans bijzonder prettige ver klaring: „Frans is opgestookt door zijn schoonouders. Uit zichzelf zou hij zoiets nooit hebben gedaan". De koopman zelf verzekerde dat hij beslist niet op zijn zwager had geschoten met de bedoe ling hem te verwonden. „Ik wilde hem met dat pistool alleen maar bang ma ken", zo zei hij. De officier van justitie achtte de po ging tot doodslag niet bewezen. Hij kon zich niet voorstellen dat de ver dachte de intentie had zijn zwager te doden. „Hij heeft hem wel willen be dreigen en daar is hij in geslaagd ook". Hij eiste tegen de verdachte een gevan genisstraf van zeven maanden met af trek, waarvan drie maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Vergeleken met eergisteren is de stem ming gistermiddag op het Damrak voor de hoofdfondsen bij de opening bepaald gunstig geweest. Veel is er over de nacht van maandag op dinsdag niet gebeurd, doch het nieuws dat uitkwam was een stimulans voor de beurs. Zo lijkt de kwestie Cyprus de goede kant op te gaan. Verder sloot Wall Street maandag voor de zoveelste maal hoger met nieuwe records, terwijl daarnaast de Nederlandse hoofdfondsen op de New- Yorkse beurs, tegen verwachting, goed gedisponeerd in de markt lagen. De handel in de hoofdfondsen had gisteren in Amsterdam weliswaar niet veel om het lijf, maar toch ging er iets meer om dan maandag, vooral in de Philips- hoek. Alle hoofdfondsen kwamen boven het slotniveau van eergisteren uit. Hier aan moet direct worden toegevoegd, dat enkele fondsen als AKU en Hoogovens het verhoogde niveau van de niet-offi- ciële ochtendhandel niet konden benade ren. 's Morgens werd als hoogste koers voor AKU 529 betaald, voor Hoogovens 616. 's Middags deden deze fondsen res pectievelijk 525 en 609. Voor Philips be stond gedurende de gehele beursduur behoorlijke belangstelling waardoor dit fonds ruim een gulden verbeterde tot f 148.10. Unilevers gingen een paar dub beltjes omhoog tot f 142.10, evenals Kon. Olie tot f 155.50. De stemming op de scheepvaartmarkt was merendeels aan de zwakke kant, hoofdzakelijk als gevolg van het zeer teleurstellende onveranderde dividend- voorstel door de KPM van acht procent over het afgelopen boekjaar. Prinses Margaretha van Zweden en haar verloofde, de Engelse zaken man John Ambler, tijdens een wandeling in het Djurgardenpark in Stockholm. 2-3 3-3 Ned. '59 4% 95 95j36 Ned. '61 94% 94% Ned. '47 3% 86% 86% Ned. grootboek 46 87% 87% AKU 522% 525% Hoogovens 603 608 Philips 147 148.05 Unilever 141.70 142.15 Kon. Olie 155.15 155.60 HAL 115% 116% Scheepvaartunie 1421/4 139% Amst. Bank 352 353 Ned. Handelmlj. 341% 341 Lucas Bols 1060 1060 Mach. Breda 217 220% Bijenkorf 865 b 875 Drie Hoefijzers 369 369 Ford 934 932 Van Gelders Papier 205 203 Heineken 515 524 Hero Conserven 373 374 Holl. Beton Mij 419 422 Kon. Zout 834 835 Nijverdal - Ten Cate 201% 201 De Schelde 242% 250 Scholten Foxhol 535 Simons Emball. en Hout 138 b 138 Thomassen en Drijver 757 Van Vlissingen Katoen 260 260 Vredestein 235% 233 Zeeuwse Confectie 368 367 Zwanenberg Organon 950 955 Shell Oil 17% Ui1® Anaconda 48% 49 Bethlehem Steel 34% 35% General Electric 85% 85% General Motor 80% 80% Procter and Gamble Republic Steel 43% 43% NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 526—528: Hoogovens 610 gl: Kon Olie 155.30—156.00; Philips 147.30—148.30 Unilever 142.00.

de Stem | 1964 | | pagina 5