Alpenpret op de puinhopen Kleine bladen profiteerden van de krantenstaking VERTEGENWOORDIGER PALTHE 20 69ct Dreigt ondergang voor dameskoor Lamswaarde üw geld méér waard pindakaas 99 stofdoek 07 Berlijners maken van de nood een deugd Bohne hield statistiek hij Wereldranglijst schaatsen van seizoen 1963-1964 DANSEN VéGé vent appelmoes SLASAUS Voor* New York verwacht nog een opheffing Het rommelt nog steeds Wie neemt het stuur in handen? DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 MAART 1964 Geen dirigent en vergoedingen Puin-parken Ruim.. Wielrijder (55) verongelukt te Etten J. de Waal Geen prettig afscheid OP DE SCHELDE Verbetering van waarschuwings systeem aanbevolen Zaak „Anastasia" even uitgesteld EURO-FOTO N.V. 5 jj Utrechtse Staal- en Elektrawerken s Vredenburg 2 Utrecht Telefoon 1036712693 S vraagt voor langdurig karwei ervaren elektromonteurs Welke vakbekwame PIANOSTEMMER brood- en banketbakker verkoper/besteller t; - goudreinetten gratis geldzegels 40 gratis geldzegels 34 0RAreG™» W FLES VqQq 40 gratis i grote rookworst goudgolfjes 79 Berlijn, van zijn zo mooie en land schappelijk veelzijdige omgeving be roofd, leeft van de improvisatie. Het is nauwelijks te geloven, wat de Ber lijners voor mogelijkheden verzinnen binnen de enge grenzen van de wes telijke sectoren, om het „eilandbe- staan" te trotseren. Net als in de bergen, kijken de bewoners van deze stad uit naar de eerste sneeuwvlok ken, want dat betekent: wintersport. In West-Berlijn zijn namelijk minstens 25 rodelbanen en skinistes. waarop oud en jong zich vermaken^ De belangrijkste trekpleister is de 120 meter hoge puinhoop aan het Teu- felsmeer in het Grunewald. op welks hellingen zich zelfs twee spring- schansen en een bijzonder lange rodelbaan bevinden. Eén van deze springschansen maakt sprongen tot 45 meter mogelijk. Terrassen voor toe schouwers in de zomer kan men hier zonnebaden en serpentine- wegen voor het klimmen volmaken het bijna alpine beeld. De Teufels-berg is thans ongeveer tien jaar oud en even oud zijn de oudste bomen en struiken, waarmee deze berg beplant werd. Zo ontstond uit de resten van verwoeste huizen een idyllische plek in een grote stad, waar het groeit en bloeit, zodra de winter afscheid heeft genomen. Sinds het einde van de oorlog ziin er in Berlijn een hele reeks van deze bergen puin ontstaan. Alleen in de westelijke sectoren moest 45 miljoen kubieke meter puin worden verwij derd. Het grootste deel daarvan is op geruimd en zover dat mogelijk was werd het nog weer voor de wederop bouw gebruikt. Wat er daarna nog overbleef, belandde op de puinhopen. Zij werden omgetoverd tot parken en de Berlijners gingen ervan houden, daar zij nog meer dan andere stede lingen snakken naar een beetje vrije natuur. Naar hun smaak hadden de bergen ook nog wat hoger kunnen zijn, maar de vliegveiligheid stond dit niet toe. Zeer in trek bij de Berlijners ls de 75 meter hoge „Insulaner". Van de top van deze berg heeft men een prachtig uitzicht op de huizenzee tus sen Spree en Havel. Hier is ondertus sen een nieuwe sterrenwacht ontstaan en een reserachinstituut van de Vrije Universiteit, dat zich onder andere bezighoudt met de waarneming van satellieten. Ook het wintersportterrein van de „Insulaner" bezit bijzondere aantrekkingskracht. Hier lokt een 250 meter lange rodelbaan de „experts" uit alle delen van Berlijn naar zich toe. Het stadsbestuur is met het oog op de netelige positie waarin Berlijn ver keert zeer ruim van opvatting wat be treft het gebruik van parken vooi sportdoeleinden. Bijna alle paden en gazons in openbare parken, zelfs het schitterende park rond het paleis Charlottenburg, mogen gedurende de wintermaanden gebruikt worden voor de rodel- en skisport. In sommige parken beschikt m over verlichte banen, waarop men tot laat in de avond kan rodelen. En zo dra het voldoende gevroren heeft en de ijslaag minstens 15 centimeter dik is, komen de schaatsenrijders in actie en is het op alle rivieren en meren een drukte van belang. Sportterreinen, tennis- en rolschaatsbanen veranderen in ijsbanen. Extra bussen brengen de wintersportbeoefenaars snel en com fortabel naar de plaats van bestem ming. Want waar anders kunnen de IBerlijners van de wintergenoegens genieten, dan binnen de eigen nauwe grenzen? En daarbij moeten zii nog oppassen, dat ze bij 't schaatsen en ijs hockeyen niet per ongeluk de sector grens overschrijden, die hier en daar dwars door de Berlijnse meren, rivie ren en kanalen loopt. (Van onze verslaggever) Dinsdag voormiddag om half elf is de 55-jarige Ant. Heeren, Dorpsstraat 48 te St.-Willebrord bij het oversteken van de Rijksweg Etten—Roosendaal ter hoog te van de Hoge Donk (gemeente Ettèn) door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was met zijn broer per fiets op weg naar Etten en wilde bij de Hoge Donk de rijksweg oversteken om de weg langs de indu striegebouwen te gaan volgen. Daarbij is hij verrast door een vracht auto, die hem vanuit de richting Roo sendaal achterop kwam rijden. (Van onze verslaggever) Het dameskoor van de parochie te Lamswaarde zal maandagavond a.s. tjj- dens een bijeenkomst afscheid nemen van de dirigent, hoofdonderwijzer J. de Waal van de St.-Josephschool in Lams waarde. Het zal voor de heer De Waal geen prettig afscheid worden. Hij heeft het dameskoor jarenlang gedirigeerd, spe ciaal tjjdens huwelijksmissen. Tegen een kleine vergoeding overigens. Die vergoeding mag nu niet meer gevraagd worden door het koor. En o.m. daaruit zijn enkele moeilijkheden voortgevloeid. Dat het dameskoor, sinds de nieuwe financiële regeling voor de parochies in het bisdom Breda in werking is getre den, geen vergoedingen meer mag vra gen van a.s. huwelijkspartners, vindt de heer De Waal normaal. Hij is echter zeer teleurgesteld over de manier, waarop hem zulks is kenbaar gemaakt. Op de een of andere manier is de top van het bisdom Breda erop gewezen, dat het dameskoor in Lamswaarde ver goedingen, variërend van f 15,tot en met f 25,voor het verzorgen van ge zangen tijdens een H. Mis ontving. Het diocees liet de pastoor weten, dat zulks geen pas meer gaf. Bovendien werd er van de zijde van de onderwijsinspectie bezwaar gemaakt tegen het feit, dat de heer De Waal, telkens wanneer in de kerk een huwelijk werd voltrokken, .verlet" moest nemen. Hij mag het klas lokaal daarvoor nu niet meer verlaten Ook al zouden er drie paren tegelijk trouwen. Voor de heer De Waal is dit alles reden geweest, de zaken er bij neer te leggen. „Ik heb dit voor de parochie en God ter ere gedaan. Wanneer je dan dit op je hoofd krijgt....". De heer De Waal is ook directeur van het mannenkerkkoor. Hij zal die functie voorlopig nog blijven uitoefenen, maar de animo is er bij hem, zoals hij ver telt, echt een beetje uit. ,Ik repeteerde met de meisjes twee keer per week; ik heb alle mogelijke moeite gedaan om het koor een beetje op peil te houden. Alles voor de paro chie. Ik meen me verdienstelijk te heb ben gemaakt. Men had op zijn minst even poolshoogte kunnen nemen van de situatie in Lamswaarde. Wellicht had men er dan anders over gedacht". In Lamswaarde is deze zaaK gespreks stof. Uiteraard heeft een en ander bij de koorleden enige opschudding ver wekt. De heer De Waal is op een leeftijd gekomen, waarop hij zich niet erg „kwaad" meer maakt, omdat, zuks leert een lange levenservaring, dat toch niets helpt. Hij is alleen teleurgesteld. „De rijksinspectie is van de gang van zaken op de hoogte geweest. Er zijn nooit aanmerkingen gemaakt. Ware dat wel zo geweest, ik had me meteen geschikt naar de aanwijzingen". En wat de vergoeding betreft: die werd aangewend om de meisjes en da mes elk jaar een feestje aan te bieden voor de gedane inspanning. Wat er met het dameskoor gaat ge beuren, is nog niet zeker. Misschien vindt men iemand, die het werk van de heer De Waal zal overnemen, wanneer het koor tenminste blijft bestaan. Pastoor C. Knipscheer, zoals gebrui kelijk voorzitter van het kerk- en school bestuur kenschetst het geval als een „uitermate pijnlijke en vervelende ge schiedenis", waarmee ook het schoolbe stuur een beetje omhoog zit. Alle bovenstaande wil overigens niet impliceren, dat de gehoorde partijen het niet mei de aanwijzingen van het bis dom en de onderwijsinspectie eens zijn Maar het had anders gekund, meent men in Lamswaarde. Dr. Gerhard Bohne, de voormalige nazi-functionaris die in Argentinië gear resteerd werd op verzoek van West- Duitsland, dat hem wil berechten wegens zijn aandeel in Hitiers euthanasiepro- gram, heeft zich tijdens de verhoren in Buenos Aires voorgedaan als iemand die alleen maar statistieken bijhield en dó den inschreef. Het internationale schaatsseizoen is ten einde. Op de wereldranglijst aller tijden heeft in dit seizoen de 19-jarige Noor Per Ivar Moe deeerste plaats over genomen van de Zweedse wereldkampioen 1963, Johnny Nilsson, die bovendien door de wereldkampioen 1964, de Noor Knut Johannesen, is overvleugeld. De Nederlander Rudi Liebrechts heeft een grote sprong omhoog gemaakt, van de zeventiende naar de vijfde plaats. Liebrechts verbeterde op alle vier afstanden zijn persoonlijke records, die bij het begin van het seizoen waren: 43.2, 2.09.8, 7.55.4, 16.11.9 met een totaal van 182.602 punten. Ze staan nu op 42,4, 2.07.9, 7.44.2, 15.59,9 een totaal van 179,448 punten, goed voor de vijfde plaats De wereldranglijst ziet er voor wat betreft de eerste tien als volgt uit: 500 m. 1500 m 5000 m 1. Moe (Noorw.) 41.6 2.09.5 7.38.6 2. Johannesen (Noorw.) 42.3 2.09.4 7.37.8 3. Jonny Nilsson (Zw.) 43.0 2.10.1 7.34.3 4. Nils Aaness (Noorw.) 41.6 2.10.6 7.42.8 5. Liebrechts (Ned.) 42.4 2.07.9 7.44.2 6. Antsson (Rusl.) 42.1 2.09.8 7.43.5 7. Thomassen (Noorw.) 41.6 2.09.9 7.44.3 8. Jumasjev (Rusl.) 41.7 2.09.6 7.49.8 9. Kositsjkin (Rusl.) 42.2 2.11.8 7.44,1 10. Fred A. Maier (Nw.) 43.4 2.10.8 7.38.4 De beste prestaties van de overige tionaal vertegenwoordigden, zijn: Cees Verkerk 43.8 2.10.5 7.51.1 Ard Schenk 42.8 2.13.3 8.01.0 Peter Nottet 43.1 2.15.6 7.58.2 10.000 m totaal 15.47.8 15.42.9 15.33.0 15.54.9 15.59.9 15.57.7 16.06.8 15.56.1 15.49.2 15.49.7 178.017 178.358 178.447 179.158 179.448 179.602 179.670 179.685 180.003 180.325 Naar aanleiding van een onderzoek dat de raad voor de scheepvaart heeft ingesteld inzake de aanvaring van het Finse m.c. „Alca" met het Zweedse m.s. „Avafors" in het Nauw van Bath op 12 februari 1963, heeft de raad in zijn uit spraak de volgende aanbeveling gege ven: Gelet op de grote gevaren, welke bij de toenemende scheepvaart in het Nauw van Bath dreigen, speciaal voor diepgaande schepen, lijkt het gewenst zich te bezinnen op eer* bepaalde ver keersregeling en/of op een stringentere instructie voor de loodsen. Het is daar bij van belang, dat op de schepen ook bij slecht zicht de eigen positie ten op zichte van die van andere schepen steeds voldoende nauwkeurig en tijdig bekend is. De raad vraagt zich af of de vhf (very high frequency, moderne ra dio-telefonische apparatuur voor ver binding tussen schepen en de wal) hier hulp kan bieden. Ook bij andere ge vallen van aanvaring op de Schelde is gebleken, dat aan een verbeterd waar schuwingssysteem wezenlijk behoefte bestaat. De zaak Anna Anderson, de mysterieu ze vrouw die beweert de Russische groot hertogin Anastasia te zijn, is uitgesteld tot 9 april. Als reden voor dit uitstel werd ziekte van een der rechters opgegeven. De zaak, die oorspronkelijk op 17 februari zou dienen, was al eerder uitgesteld tot 17 maart. Mevrouw Anderson wil erkend worden als de enige overlevende van de bolsje wistische moord op de Russische konink lijke familie in 1918. Zij beweert de jong ste dochter van tsaar Nicolaas de Tweede te zijn. rijders, die Nederland dit seizoen interna- 16.11.3 17.00.6 17.05.6 1821)75 186.363 187.400 (Eigen buitenlandse dienst) In de krantenwereld van New- York is na het plotseling verdwij nen van de New York Mirror" in november 1.1. de rust nog niet weergekeerd. Ofschoon van de eertijds talrijke wereldstadbladen nog slechts een klein aantal is overgebleven en er dus niet veel meer te combineren valt, lopen er toch hardnekkige geruchten, dat binnenkort weer een sensatio nele opheffing van een dagblad te wachten is. De krantenstaking van New York, die bijna vier maanden heeft geduurd, heeft ongetwijfeld de positie van de zeven New Yorkse dagbladen ernstig ge schaad. In totaal daalde het gezamenlij ke abonnementenaantal met 10 procent. Deze oplage bedroeg op 30 september van het vorige jaar in de week 4,9 miljoen exemplaren, op zondag 6,4 mil joen exemplaren. Hierin was een licht herstel na de staking verdisconteerd. Het blijvende verlies is vrijwel geheel geabsorbeerd door de plaatselijke en re gionale bladen van de voorsteden en de omgeving van New York. die de staking hebben benut om hun kranten ook qua tekst belangrijk te verbeteren zodat de bevolking van de voorsteden met deze kranten, in combinatie met de tijdens de staking, uitgebreide nieuwsberichtge ving der radiostations, leerde genoegen te nemen. Aangezien elke krant in Amerika door de hoge produktie. en papierprijzen en de veel te lage abonnementsprijzen op het onbedrukte papier en het bezorgloon meer toelegt, dan aan abonnementen ontvangen wordt, zou dit totale abonne- mentenverlies niet z.o fataal geweest zijn, indien ook de advertentie-opbrengst niet was teruggelopen. De radiostations in combinatie met de regionale pers, hebben het zakenleven geleerd, dat be paalde campagnes in de peperdure gro te dagbladen niet direct nodig waren. Aangezien de enorm gestegen kosten gebaseerd waren op de advertentie-op brengst moest elke debietverlaging direct nadelig uitwerken. Juist de marge voor de e.v. winst werd uitermate smal. Té smal beweerde het Hearstconcern dat de New York Mirror uitgaf en dat daarom het blad verkocht aan het concurrentie- blad de Daily News, dat een tweemaal hoger abonnementenaantal had. Dit blad met zijn oplage van twee miljoen ver loor uiteindelijk 5 procent van de ad vertentie-opbrengst, de Mirror 10 pro cent. Het was economisch noodzakelijk om het verlies enigszins te compense ren door een verhoging van de abonne mentsprijs, maar dat durfde het Hearst concern niet aan en dus verkocht het de Mirror voor een lief sommetje. Hoe groot weet niemand, maar aangezien de Daily News, alleen aan aflopende sa larissen en wachtgelden voor het perso neel van de Mirror een bedrag van 3,5 miljoen dollar moest betalen, is het wel duidelijk, dat de koopsom niet gering is geweest. Zo verdween de Mirror na een bestaan van negenendertig jaren, met 1609 man personeel en 800.000 lezers. Was het verdwijnen van de Mirror nu echt wel nodig? Of manipuleerde het Hearst-concern hier uit zuiver specula tieve oogmerken op een door de anti- trustwet verboden wijze? Het Openbaar Ministerie in New York was van het laatste overtuigd en heeft een gerechte lijk onderzoek geopend. Vreemd is de geschiedenis wel. Het' Hearst-concern geeft nog een middagblad uit n.l. „Jour nal American" met een oplage van 600.000 exemplaren. Alhoewel dit blad door de staking niet minder dan 15 procent van de advertentieopbrengst inboette en fi nancieel zwakker stond dan de Mir ror, besliste het Hearst-concem het te laten voortbestaan, omdat het in dit middagblad meer kansen zag. De Dai ly News verbond zich bij de aankoop van de Mirror, het Journal Ameri can geen concurrentie aan te doen. Oppervlakkig bezien lijkt het, dat het Hearst—concern aardig op zijn retour is. In dertig jaren tijds schrompelden de dertig dagbladuitgaven van dit concern in tot tien. Maar wat overbleef loopt goed en overigens heeft het concern zijn belangstelling verplaatst naar winstge vender gebieden. Vierentwintig Hearst- ondernemingen houden zich thans bezig met bosexploitatie in Califomië, radio- en televisiestations, goud. en zilvermij nen in Mexico, grondexploitatie in New York, papierfabrieken, energiebedrijven, uitgeverijen in het buitenland enzovoorts. De driehonderd redacteuren van de voormalige New York Mirror hebben dan ook de overtuiging, dat zij om zui- en kapitalistische redenen van hun werkkring zijn beroofd. De meesten stempelen nu reeds enige maanden. DANKBETUIGING Hiermede betuig ik mijn hartelijke dank aan Auto rijschool E. Saman te Hulst, voor de rijlessen waardoor ik het rijbewijs CE - DE behaalde, op mijn eerste examen. Rudi de Koek. Kuitaart, Vogeldijk. DANKBETUIGING Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons 40- jarig huwelijk ondervon den. Op de eerste plaats aan de zeereerw. heer pas toor, bond ouden van dagen, familie, en voor het mooie cadeau dat wij van de buren mochten ontvan gen. H. Maas-v. d. Lavoir. Terhole, Hulsterweg 158. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Overleden: de heer L. Peters, 71 jaar, Den Bosch: de heer H. v. Grins- ven, 53 j„ Gemonde; mevr. M. v. Oorschot, 83 j., Vught; de heer F. Hage naars, 73 j„ Halsteren; de heer P. van Drunen, 76 j„ Roosendaal; de heer T. van Splunder, 18 j., Vlissingen; mevr. Th. v. d. Est, 46 j„ Noordwijk aan Zee; de heer J. de Jonge, 57 j„ Wis- senkerke; de heer I. Sinke, 71 j., Vlissingen. Importrice van View-Master, Sawyer's en Ising foto-artikelen roept sollici tanten op voor de functie van in het rayon Zuid (Noord-Brabant, Limburg en Zeeland). Wij zoeken een verkoper, die over capaciteiten beschikt om het beroep van vertegenwoordiger op moderne wijze uit te oefenen. Onze gedachten gaan uit naar een energieke en betrouw bare man tussen de 24 en 35 jaar. Enige ervaring met de verkoop aan detaillisten strekt tot aanbeveling, doch is niet strikt noodzakelijk. Rijbewijs vereist. Zij, die voor deze functie in aanmerking komen, zullen in een vertrouwelijk gesprek nadere gegevens kunnen ver krijgen. Brieven met recente pasfoto en volledige inlichtingen omtrent opleiding, ervaring, levensloop en reden van sollicitatie te richten aan Direktie Euro-Foto N.V., Postbus 496, Den Haag. t.g.v. de jaarmarkt te St. Jansteen bij J. DER WEDUWE Begin 7 uur BBBBBBQBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI S Aanmelden 's avonds tussen 7 en 8 uur, bij de heer J J. Martens, Gors 13a, Hoeven, telefoon 01659381. g wil van vooraanstaande firma het stem- rayon NOORD-BRABANT gratis overnemen en zich aldaar zelfstandig vestigen. Brieven onder no. 35469-00 bur. v. d. blad GEVRAAGD Geen bezorging. Zaterdagmiddag vrij. J. VAN DER MAALE Kerkring 7, Telefoon 287, 's Heer Arendskerke Voor de Palthe-service, die niet alleen in de bekende Palthe- winkels, maarx ook „langs de weg" wordt gegeven, zoeken wij een actieve Voor Terneuzen en omgeving. Het betreft zelfstandig werk, dat veel energie vraagt, maar dat grote voldoening geeft, ook financiëel. Wij verlangen van u: plezierige, correcte omgangsvormen, gevoel voor accuratesse, leeftijd tussen 23 en 45 jaar. En u moet natuurlijk een rijbewijs BE hebben. Voelt u iets voor deze baan? Komt u dan eens praten donderdag 5 maart van 18.30—20 uur in Hotel Ambassadeur, Nieuwstraat 56, Ter- neuzen. Eventuele schriftelijke sollicitaties aan Palthe-filiaal, Lange Delft 39, Middelburg. 14 gratis geldzegels groot model VóGó cf GROTE Oft 8 gratis geldzegels 100 gr- LlKEUREITJES ^7 10 gratis geldzegels 7 GROTE REPEN 98* melk en puur w 20 gratis geldzegels 250 gr. VLEESWAREN 10 16 gratis geldzegels (CA. 250 GRAM) VACUÜM VERPAKT volgen' - 28 gratis geldzegels v(V.WVAVSVJV.

de Stem | 1964 | | pagina 4