Ambtenaren in voordelige, riante huurkoopwoningen VAN NELLE'S KUNSTKRING VERSIERT VLISSINGSE BOEKENBAL vitamol VEILINGOMZET KAPELLE BIEZELINGE GEDAALD Nu ook beroepsopleiding tuinlieden in Zeeland Montagebrug Oosterscheldt Keuze uit twee typen te Middelburg VAN NELLE'S Wie wordt Miss-Bril Zeeland 1964 DANKZIJ ZEEUWSE STICHTING: Wielrijder (55) verongelukt te Etten Verhoging van liggelden te Wolphaartsdijk In Z.-Vlaanderen Harmonieën verkeren in moeilijkheden Veilingdag Kapelle gewijzigd 4ë5 koppen uit een builtje .Afternoon theebuiltjes Jaarmarkt te St.-Jansteen FAILLISSEMENTEN Areaal liard fruit uitgebreid Initiatief gemeente Vlissingen Ontwikkeling van plantsoenendiensten Zwolsman Zuid-Vietnam Inkrimping van visserij politie in Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 MAART 1961 (Van onze verslaggever) Aan een select gezelschap heeft de stichting „Bevordering eigen woningbe- zit overheidspersoneel Zeeland" dins dagmiddag in de Middelburgse Breevveg- dijk een aantal woningen getoond, die door haar worden gebouwd. Aanwezig waren o.m. het college van b. en w. van Middelburg, wethouder F. G. Smit van Vlissingen, de heer A. Vogel, directeur van de Bank van Nederlandse Gemeen ten en ir. L. D. Huisman, hoofdingenieur directeur van volkshuisvesting en bouw nijverheid, commissaris jhr. A. F. C. de Casembroot was door ziekte verhinderd. Op het terrein aan de Kruisweg heeft de stichting 18 A- en 26 B-woningen in aanbouw, waarvan de kosten respectie velijk zijn 27.000 en 24.000 gulden. Het A-type, 2 onder 1 kap, heeft gelijkvloers o.m. een grote woonkamer en een eet kamer, die volgens de wet „slaapkamer" moet zijn, maar die middels een schuif deur zorgt voor een riante L-vormig woonvertrek. Het huis bestaat verder uit vier slaapkamers, een balkon en een bad kamer op de eerste en een prachtige slaapkamer en een zolder op de tweede verdieping. Bij het huis hoort een garage met bergruimte. Het B-type, in rijen van vier en zes, heeft beneden o.m. een flinke eet-woon- kamer, op de eerste etage drie slaap kamers, een berging en een douche en nog een etage hoger twee slaapkamers (Van onze verslaggever) Dinsdagvoormiddag om half elf is de 55-jarige Ant. Heeren, Dorpsstraat 48 te St.-Willebrord bij het oversteken van de Rijksweg EttenRoosendaal ter hoog te van de Hoge Donk (gemeente Etten) door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was met zijn broer per fiets op weg naar Etten en wilde bij de Hoge Donk de rijksweg oversteken om de weg langs de indu striegebouwen te gaan volgen. Daarbij is hij verrast door een vracht auto. die hem vanuit de richting Roo sendaal achterop kwam rijden. Op de vergadering van de watersport vereniging Wolphaartsdijk kon voorzitter G. de Jager wijzen op de mooie resulta ten van het afgelopen seizoen. Het aan tal leden steeeg tot 337, terwijl de ac commodaties werden uitgebreid. Ook voor het a.s. seizoen zijn er weer nieu we plannen; er komt een botenloods en een clubhuis, terwijl de laadmast inmid dels gereed is gekomen. Tengevolge van de gestegen lonen en prijzen moeten de liggelden worden verhoogd. Na goedkeu ring van jaarverslag en rekening over 1963 werd G. de Jager herkozen tot voorzitter, terwijl in de vacature van de heer G. P. van Eerten tot bestuurs lid werd gekozen dr. J. Tesink uit Goes. Tot slot van de avond vertoonde de heer J. Rens een mooie film van zijn zeiltocht over de Atlantische Oceaan. (Advertentie) en een berging. Er hoort ook een schuur tje bij. Geslaagd De stichting, die zich ten doel stelt goede en goedkope woningen te bou wen, is met deze eerste series in Zee land volkomen daarin geslaagd. Beide typen zijn algemeen iets ruimer dan de minimum eisen, die gesteld worden, ter wijl de afwerking zonder meer goed is. Het A-type heeft inclusief de ga rage een inhoud van 480 m3, vijftig m3 meer dan het B-type. De indeling van beide soorten is geheel verschil lend. Bij een eerste bezichtiging werd de indruk gewekt, dat keuken en slaapkamers in het A-type klein zijn uitgevallen. De slaapkamers in het B-type zijn ruimer, maar dit type mist de riante L-vormige woon ruimte. Zoals stichtingsvoorzitter mr. J. Hooij, gemeentesecretaris van Middelburg, in zijn welkomstwoord zei, is voor een lage prijs een goede woning verkregen, dank zij de samenwerking principaal, archi tect en aannemer. De huizen, die per 1 mei klaar zijn en overwegend door ambtenaren bewoond gaan worden, zijn koopwoningen. Het A-type doet aan huur 140 gulden en het B-type 125 gulden per maand. In deze bedragen zijn alle kosten geconfisceerd, na dertig jaar huur betalen worden de huizen eigendom Het gehele project, waarin al enkele huizen zijn bewoond, heeft bewezen dat door collectiviteit de kosten zeer gedrukt kunnen worden. De toekomstige bewoners hebben een com missie in het leven geroepen, die de inrichting van alle woningen collectief heeft gekocht, waardoor aanzienlijke re ducties werden verkregen. De stichting, die nog een project van 24 A-woninigen in het Vlissingse Paau- wenburg onder handen heeft, koestert plannen om in Middelburg nog dertig A- en B-woningen te kunnen bouwen. Voor Terneuzen is een project ontwor pen van achttien B-woningen, twee on der 1 kap. In hotel De Eenhoorn te Oostburg is de jaarvergadering gehouden van de Bond van Muziekverenigingen in Z. Vlaanderen. In zijn openingswoord wees voorzitter P. A. Ocké uit Terneuzen op de ernstige moeilijkheden waarin vele harmonieën en fanfares verkeren. In veel dorpen krijgt men nauwelijks een kleine bezetting bij elkaar. Uit het jaarverslag van de heer Hakker uit Retranchement bleek dat het experiment van een zaal concours volkomen geslaagd was. Het jaarlijks concours zal in 1964 georgani seerd worden door de muziekvereniging Uit het volk, voor het volk te Breskens, ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van deze harmonie. Het wordt weer een zaalconcours dat op Hemel vaartsdag (7 mei) in de vismijn gehouden wordt. Uit het financieel overzicht van pen ningmeester G. Rookus uit Breskens bleek dat het laatste concours f490.48 had gekost en dat het kassaldo thans f 1109,76 bedraagt. De heren I. de Hullu uit Breskens en P. A. Ocké uit Terneuzen werden als bestuurslid herkozen. Het bestuur kreeg opdracht om te onderzoeken of een solistenconcours in de komende winter is te realiseren. De zaalversiering voor het jaar lijkse boekenbal, dat zaterdag a.s. in het Vlissingse hotel Britannia zal plaatsvinden, wordt deze keer vervaardigd door de leden van kunstkring Het Zuiden. Onder lei ding van kunstschilder G.J.F. Nae- rebout hebben de kunstkringleden niet minder dan 36 kleurige affi ches vervaardigd, die een plaats zullen krijgen op het toneel. In verband met de biddag voor het ge was, volgende week woensdag, zal de wekelijkse fruitveiling op die dag in Ka- pelle-Biezelinge komen te vervallen. In de komende week zal zowel fruit als groente worden geveild op vrijdag middag resp. om 1 uur en kwart voor een. Daarna wordt de wekelijkse veiling dag weer als gewoonlijk de woensdag gehouden. Met één zo'n handig Van Nelle's thee builtje zet ik een hele pot thee - en je weet zelf hoe krachtig en geurig die altijd is! Hoe kan 't ook anders! De fijne geur en smaak van Van Nelle's Afternoon me lange blijven in het theebuiltje extra geconcentreerd bewaard. Groot formaat Doos van 20 stuks 95 ct. Morgen wordt er in Sint Jansteen de jaarmarkt gehouden, waarvoor een flin- kè aanvoer van vee, paarden, varkens, bokken en geiten wordt verwacht. Twaalf verschillende juryleden, afkomstig uit geheel Zeeland en een tweetal uit België, zullen de prijswinnaars uit de ongeveer veertig verschillende categorieën moeten aanwijzen, terwijl er dan nog van de eersteprijswinnaars de kampioenen moe ten worden aangewezen. In totaal is er voor de prijswinnaars duizend gulden te verdelen, terwijl de kampioenen van de burgemeester van Sint Jansteen een beker in ontvangst mogen nemen. Vooral voor de caféhouders is deze dag een echte kermisdag. Er worden ook schietingen op de liggende en staande wip gehouden, terwijl in verschillende gelegenheden kan worden gedanst. Voor de kinderen is er een fietsmolentje spe ciaal uit België gekomen. De muziekvereniging St. Jan zal de prijsuitreiking opluisteren en een bezoek brengen aan verschillende hotels en ca fés. Tegen vier uur zal een lid van de rijkspolitie de trekking van de loterij verrichten, die wordt gehouden ten bate van het jaarmarktcomité. Een vet varken is de eerste prijs. Geëindigd is het faillissement van G. Koekkoek, arbeider, Oudeweg 74 Axel. Door het verbindend worden der enige litdelingslijst. Aan conc. cred. kon geen litkering worden gedaan. (Advertentie) Bewaart uw jeugdige charme! Vitamol-produkten zijn snel tot een wereldbegrip geworden. Dit succes is het beste bewijs voor de doelmatigheid van de vitamine- huidverzorging. Het ontbreken van vitaminen leidt tot verslapping van de huid. Zij gaat schilferen en verwelkt. Daarom moet u uw huid de waardevolle, „leven" gevende vitaminen door middel van Vitamol toedienen. Vitamol-crèmes dringen snel en diep in de huid door, stimuleren de intensieve bloedcirculatie, vernieuwen en versterken de huidcellen, garanderen het natuurlijke vochtgehalte en houden de huid daardoor jong, strak en gezond. *i DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Crème Hydratanteeen wonder van fijnheid, maakt uw huid jeugdig. Crème Cellulaire doet 's nachts haar werk als een goede fee. Tube f 6.75 (Van onze correspondent) Het areaal appels en peren is in het plantseizoen 1962-1963 in het gebied van de veiling Kapelle-Biezelinge uitgebreid met ongeveer 60 ha. Daar staat tegen over, dat het areaal klein fruit werd ingekrompen met ongeveer 30 ha, wat overeenkomt met 11 pet. van de totale oppervlakte. Dit staat in het jaarverslag dat secre taris A. Nijssen van de veiling in Ka pelle-Biezelinge heeft uitgebracht ter ge legenheid van de zaterdag gehouden alge mene vergadering. Door lagere prijzen en wat vermin derde aanvoeren voor sommige produk- ten zal de veilingomzet in het boekjaar dat loopt tot 31 maart, ongeveer 9,4 mil joen gulden bedragen wat 1,5 miljoen gulden minder is dan het jaar daarvoor. De contractteelt van tuinbonen en knol- selderie, waarbij de veiling haar bemid deling verleende, verloopt bevredigend. De lcassencultuur in Kapelle en omge ving heeft zich in 1963 weer uitgebreid en er is goede hoop dat deze zich nog verder zal ontwikkelen. (Van onze verslaggever) Dankzij het initiatief van de dienst ge meentewerken van Vlissingen heeft de .irovincie Zeeland, naast de vele bekende jeroepsopleidingen, nu ook een opleiding voor tuinlieden. In zijn plantsoenendienst heeft Zeelands grootste stad als eer>te de grote behoefte gevoeld aan geschool de hoveniers. Steden als Goes en Mid delburg en nog enkele gemeenten in Zeemvs-Vlaanderen zullen voor hun dien sten direct voordeel by het Vlissingse initiatief hebben. Merkwaardig is dan ook dat geen enkele gemeente in Zee land tot nu toe heeft gereageerd op het initiatief. Voor talloze bedrijfssectoren zijn ge durende de laatste jaren in Zeeland op de praktijk gerichte opleidingen in het leven geroepen. De tuinlieden zijn daarbij achter gebleven en o.m. ge meentelijke plantsoenendiensten onder vinden daardoor nu een terugslag, om dat de algehele Zeeuwse ontwikkeling ook aan deze bedrijfstak niet voorbij is gegaan. De werkzaamheden van deze diensten zijn bijvoorbeeld door de me chanisatie zeer uitgebreid. Een gede gen vooropleiding is voor het personeel onontbeerlijk geworden. Ook liefhebbers In Vlissingen zijn nu vier part-time cursussen in het leven geroepen, die al le onder rijksgoedkeuring staan en waaraan iedereen, dus ook liefhebber tuinders, kunnen deelnemen. De cur sussen worden afgesloten met een exa men. Het rijksdiploma geeft toegang tot een verdere opleiding. De eerste oplei ding is de Algemene Tuinbouw Cursus, waarvoor als toelatingseis wordt volstaan met zes klassen lagere school. De les sen worden twee avonden per week gedurende twee winterperioden gege ven. Leraren van landbouwscholen ge- (Van onze verslaggever) „Wie wordt miss Bril Zeeland 1964?" is een vraag, die thans vele brildragende Zeeuwse meisjes bezighoudt. Het ant woord erop zal pas dinsdag 10 maart ge geven worden tijdens de miss-bril-verkie- zing, die dan in D, Prins van Oranje te Goes zal gehouden worden. Het betreft hier een provinciale voor ronde. waaraan 25 Zeeuwse meisjes deel nemen. Deze ronde zal voor de winnaars ervan gevolgd worden door de demi-fi nale en misschien zelfs door de lande lijke finale, waaraan de titel miss-bril Nederland verbonden is. De jury zal evenals de vorige jaren bestaan uit mevr. R. van Heemskerck- Veeckens, waarnemend secretaris van de Federatie Nederlandse Opticiens or ganisaties. de heer Poppe Damave beeld houwer uit Heemstede. P. J. Tierolf. do cent aan de Christiaan Huygensschool te Amsterdam en J. Pierlot, kapper te Haarlem. Als omlijsting van deze Zeeuw se wedstrijd treden Fiet en Frans Kos ter op met het bekende cabaretprogram Adam en Eva. ven onderricht in de elementaire schei-, plant-, natuur-, dier- en bodemkunde, rekenen, bloemen- en bomenteelt. Voor deze cursus zijn acht aanmel dingen binnengekomen. Wanneer het vereiste minimum van 14 deze maand nog wordt bereikt, zal de op leiding direct aanvangen. Het les- gled bedraagt 25 gulden, waarop de 75 procents - studietoelage voor ge- meentepersoneel van toepassing is. Met het A.T.C.-diploma verkrijgt men toelating tot de cursus van aankomend hovenier die in mei '64 met voorlopig 13 kandidaten start. Deze duurt twee zomerseizoenen en een wintersei zoen. Daarna volgt de tuintekencursus (aanvang 1965) en tot slot de cursus vakbekwaamheid hovenier, die een jaar later van start zal gaan. Aanmelding voor de opleidingen, die gezien de lestijden ook bereikbaar zijn voor deelntmers uit w.-Zeeuwsch-Vlaan- deren, kunnen geschieden bij de afdeling personeelszaken van de gemeente Vlis singen. Het ledental van de veiling bedraagt 1470. Van de totale veilingomzet per 15 febr. van ruim 9 miljoen gulden komt 4,9 mil joen gulden voor rekening van het hard fruit en 3,4 miljoen gulden voor rekening van zacht fruit. De omzet van de groen ten was 0,6 miljoen gulden. Appelen kwamen er zeer veel dit sei zoen. De totale aanvoer wordt geschat op 11,7 miljoen kg, wat een record be tekent voor de laatste tien jaar. De aanvoer van peren bleef stabiel op on geveer 5 miljoen kg. De aanvoer van kastomaten bedroeg 138 ton. Hiervan werd 70 pet. geëxporteerd. De kwaliteit kon wedijveren met die van het West- land. De middenprijs was 63 cent per kg. Kasaardbeien brachten gemiddeld f 4.56 per kg op. Zeer laag was de middenprijs van dubbele bonen namelijk f32.89 per 100 kg. Ruim 60 ha appels en peren wer den ingeplant in het gebied van de veiling Kapelle. Dinsdag is een deel van de 250 metc* lange montagebrug geplaatst, die ge bruikt zal worden voor het van pijler hoofd tot pijlerhoofd „aaneenbreien van de 5 km lange Oosterscheldebrug Het gisteren geplaatste deel had een lengte van 110 meter. Het overspant, zoals op de foto is te zien, het brug genhoofd op de Noordbevelandse kus! tussen Colijnsplaat en Kats, het eerste pijlerhoofd in de Oosterschelde. Van daag zal het resterende deel van de montagebrug met behulp van de drij vende bok „Ir. J. G. Snip" worden geplaatst over het tweede en derde pijlerhoofd. Beide delen zullen met 'n houtverbinding aan elkaar worden vastgemaakt. Vijn de bruisende activiteiten van de heer Reindert Zwolsman goed of slecht, zegenrijk of gevaarlijk voor onze maatschappij zowel economisch als sociaal? Of mogen we die vraag zelfs niet stellen? Moeten we zoals een dame voor de televisie zei, die man zijn gang laten gaan, omdat hij zakenman is? Een zakenman boven dien, die zijn personeel aandelen geeft, weldoende rond gaat onder kunste naars, de toeristenindustrie een nieuw elan geeft, hele wijken van steden een nieuw aanzien geeft. Er is onder ons een nieuwe Plesman, Van Doorne, Philips of Verolme opgestaan. Maar een profeet wordt in eigen land niet geëerd, en als we het goed begrijpen, is het vooral de pers die hem verguist. In dit gezelschap be vindt zich dan ook wel de Haagse burgemeester die het deftige woord megalomanie gebruikt voor grootheids waan. Maar daar staat de burgemees ter van Rijkswijk tegenover. Diens naam werd dan ook door de heer Zwolsman vereeuwigd in het winkel centrum „In den Bogaerd". Waarom dat onbehagen, waarom die gemengde gevoelens van waar dering voor onmiskenbare prestaties en vrees voor ongebreidelde macht of zelfs machtswellust? De oorzaak hiervan is niet alleen te zoeken in het feit, dat de heer Zwolsman zich beweegt op terreinen, waar speculatie hoogtij viert. De waardevermeerdering van onroerend goed en aandelen, die aan een zeer kleine groep toevalt, wordt niet alleen door socialisten ge zien als een kapitalistische uitwas van het zuiverste gehalte. Er is meer wat wringt. De vergelijking met figuren als Plesman gaat in zoverre mank, dat zij het niet nodig hadden om als veroveraars rond te gaan om hun bedrijf tot grote bloei te brengen. Het Zwolsman-concern, verpersoonlijkt in de heer Reindert Zwolsman, wordt gezien als de grote slokop van bedrij ven van verschillende aard. En zelfs al gaan die bedrijven daardoor een goudgerande toekomst tegemoet: alle werkers daarin zullen naar het pijpen van de nieuwe machthebbers moeten dansen. Of... ze zullen bedankt worden. Met het verkopen van het bedrijf of het verwerven van een meerder heidsbelang worden onverkoopbare zaken „meeverkocht". Dat zijn zaken als onderling vertrouwen, bedrijfs- klimaat, goede relaties. Heel sterk spreekt dat bijvoorbeeld in de sector van het krantenbedrijf, waar in de laatste tijd zeer onplezierige voorbeel den zijn aan te wijzen, zij het dat de heer Zwolsman, hieraan onschuldig was. Zelfs indien dit alles gebeurt tot heil van de zaak en met de beste bedoelingen, dan spreekt hieruit toch een geest van wat we zouden willen noemen: economisch feodalisme, waar bij de grote bazen beslissingen nemen over werkgemeenschappen, die maar moeten afwachten hoe het allemaal zal uitpakken. En wij maar theoreti seren over medezeggenschap en mede verantwoordelijkheid. ^uid-Vietnam wordt een brandend vraagstuk. De communistische Vietcong-rebellen zijn er niet onder e krijgen ondanks uitgebreide Ame- ikaanse steun. Ze kunnen immers tel lens tegenover een overmacht weer ntglippen naar Noord-Vietnam of .cos, om dan onverwachts terug te :eren met nieuwe wapens en nieuwe •ersterkingen. In Frankrijk roept men ui herinneringen op aan 1954. De 'ranse troepen waren ook niet in taat de Vietminh-rebellen te bedwin- en, omdat de uitvalsbasissen zich op Ihinees grondgebied bevonden. De 'ranse militaire bevelhebbers noem- 'en het dan ook dringend nodig, die lasissen met grootscheepse bomaan vallen te vernietigen. President Eisen hower weigerde daarvoor zijn toe- Hemming te geven. Hij achtte het risi co, dat daardoor een grote oorlog zou uitbreken, te groot. De Fransen moes ten capituleren. De verdeling van Zuid-Vietnam kwam tot stand. Thans zijn de rollen omgekeerd. Amerikaanse militaire autoriteiten zien geen andere uitweg dan het vernie tigen van de uitvalsbasissen op vreem de bodem hetzij door bombardemen ten hetzij door guerrilla-eenheden er op uit te sturen. Nu zegt generaal De Gaulle echter: Veel te gevaarlijk! De enige oplossing is de neutralisering van geheel Vietnam met terugtrekking van alle buitenlandse troepen. In Washington wikt en weegt men nog. De minister van defensie Mac- Namara is naar Saigon gereisd om de situatie ter plaatse op te nemen. Laos biedt het bewijs, dat neutralisering de moeilijkheden niet altijd opruimt. De communisten daar vallen telkens weer aan en geen commissie van waarne mers kan er iets aan doen. President Johnson staat voor een moeilijke beslissing. Van succes of mislukking hangt ook de mate van zijn populariteit af. Een populariteit, die hij hard nodig heeft met het oog op de komende verkiezingen. 'Van onze correspondent» Het bestuur van de Visserij on de Zeeuwse Stromen heeft i.v.m. het ver- «r™ v- 'le oestercultuur besloten bezuinigen op de visserijpolitie Een van de zes patrouillevaartuigen zal bin- nenkort uit de vaart worden genomen. m»Jw»Viaar -U S n°s niet bekend. Mo- menteel zyn patrouilleschepen van de rijkspolitie gestationeerd te Wemeldin- ge (twee), ïerseke, Tholen, Zierikzee en Brumisse. Bovendien zullen geen sollicitanten worden opgeroepen voor de functie van hoofdopziener bij de visserijpolitie. De huidige functionaris gaat per 1 juni as met pensioen. Een en ander geeft een belangrijke be sparing op de posten materieel en per soneel. Aangezien binnenkort enkele va catures ontstaan zullen door het uit de vaart nemen van een der patrouillevaar tuigen. geen ambtenaren ontslagen be hoeven te worden. Met enkele interne verschuivingen kan de inkrimping van het personeel worden opgevangen.

de Stem | 1964 | | pagina 3