Geen Europese topconferentie Toestand Griekse vorst zeer ernstig Timo de dupe van Vliegramp in Tirol geen gevolg van mankement Afwachten Eenwording Ook Engeland Eenstemmigheid in Westduitse en Nederlandse politiek Beatrix krijgt raadselachtige bloemenhulde Onderofficier in arrest na gasverstikking DAGBLAD VOOR ZEELAND Mgr. Bekkers: Ongerijmdheden bij geloofsovergang van prinses Irene l Oostelijke wind K west ie- Cyprus De Gaulle wil bemiddelen, maar nu nog niet CARLOS ONBEKEND VOOR KANSELIER Jury voltallig PROCES RUBY KAN BEGINNEN Frankrijk wenst Peking in gezondheidsorganisa tie Gevonniste Vopo vlucht Westen in langs .dodenstrip' RUMOER ROND KERKDEUREN Westduitse justitie Géén verlenging verjaringstijd oorlogsmisdaden Samen gezien met arrestant Biesheuvel raadt: spoedig beslissen over graanprijs Met poeder maakt u geen frisse teint! r SCHERK 104e JAARGANG No. 24528 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Koning«44 en Vaderland WOENSDAG 4 MAART 1564 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per posl excl. 0,50 incasso; 0,75 per week, Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ERHARD: VRIENDSCHAP MET FRANKRIJK EENHEIDSBASIS Er rijn de laatste dagen twee grote bloemstukken bü prinses Beatrix op kas teel Drakesteyn bezorgd, maar noch de prinses noch de bloemenhandelaren, die de bloemen brachten, weten van wie deze hulde afkomstig is. De R.V.D., die ons dit bevestigde, kon hieraan nog toevoegen dat de prinses niet thuis was toen de bloemen werden bezorgd. Een van de bloemstukken is geleverd door een bloemenhandel in Soest, die per aangetekende brief een bedrag van f 500 had ontvangen met het verzoek hiervoor de prinses haar lievelingsbloemen te stu ren. Er moest dan een kaartje bijgevoegd worden, waarop vermeld: „Greetings from the pirate" Zo is ook geschied; de bloemenhandelaar is naar de veiling in Aalsmeer getogen om bloemen te kopen en heeft daarvan een bloemstuk vervaar digd, dat zelfs te groot was om met zijn eigen wagen te worden vervoerd. De bloemist heeft er de bestelwagen van zijn melkhandelaar voor moeten lenen. (Van onze Haagse redacteur) Bondskanselier Erhard van West-Duitsland meent dat het Frans-Duitse vriendschapsverdrag geen waarde op zichzelf inhoudt, maar van een wijdere betekenis is dan voor de twee betrokken landen alleen. Dit verdrag mag zijns inziens geen blok vormen in het grotere Europese blok. Wel hoopt hij dat dit verdrag steeds meer een centrale, motorische kracht in Europa zal worden. Deze zienswijze bracht bondskanselier Erhard gis teren op een persconferentie in Den Haag naar voren, toen hem vragen werden gesteld over de betekenis van het vriendschapsverdrag voor de verdere Europese politieke integratie. Dr. Erhard betoogde dat zonder vriendschap tussen Frankrijk en Duitsland elke Europese politiek onmogelijk is. Hij beschouwt deze vriendschap dan ook als grond slag voor de eenheid in Europa. Dit hoeft echter volgens hem niet te betekenen dat Frankrijk en Duitsland het altijd en overal politiek en economisch eens zijn. Dr. Erhard erkende in dit ver band volledig de verschillen in opvat ting met Frankrijk lees: president De Gaulle over de toekomstige politieke vorm van Europa. De Duitse bondskan selier blijft een verenigd Europa als on volkomen beschouwen als Engeland er niet bij is. Een Belgische onderofficier is dinsdag onder arrest gesteld in verband met het eerder gemelde ongeluk tijdens een ge vechtsoefening in de Kempen, waardoor een soldaat stierf en negen anderen in het hospitaal moesten worden opgenomen. Vier van hen verkeren nog in ernstige toestand. De soldaten maakten deel uit van een peloton rekruten, die in een rioolbuis door gifgas verstikt raakten. Volgens een verklaring van het leger deed hét ongeluk zich voor toen een windstoot een rookgordijn in de rioolbuis blies. Dr. Erhard stond gereserveerd tegen over het idee van een Europese topcon ferentie op dit ogenblik. Hij wees erop dat dit jaar in Groot-Brittannië en de erenigde Staten verkiezingen worden gehouden en dat men er beter aan doet de resultaten daarvan af te wachten. Ook ten aanzien van een Europese politieke unie stelde dr. Erhard zich voorzichtig op. Hij zei desgevraagd dat ten aanzien van de vorm niet overhaast te werk ge gaan moet worden, maar dat Europa an- In de diësrede, die de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. Bekkers, op de zesenveertigste stichtingsdag van de Rotterdamse reformatorische studentenso ciëteit over het onderwerp „Christen zijn" heeft uitgesproken, heeft hij bij wijze van „zijsprong" gezegd dat het katholie ke volksdeel niet gelukkig is met een aantal ongerijmdheden in de periferie rond de overgang van prinses Irene. Waar het voor de oecumenisch denken de katholiek op aan komt, zo vervolgde de bisschop, is dit: dat de authentieke waarden van de reformatie niet bij "de katholieke voordeur worden achtergela ten, maar worden binnengebracht om daar binnen tot opbloei en intensere be leving te komen. Pas dan heeft een overgang oecumenische waarde. VOOR DE TWEEDE keer binnen een maand is in Bangkok een drie-landen- conferentie aan de gang over Maleisië. De eerste-minister van Noord-Borneo heeft verklaard dat de Philippijnse aan spraken op Borneo ook het Indonesische deel daarvan betreffen. „Maar zo conse quent durft Manilla niet te zijn", zo voeg de hij daaraan toe. EEN FLINKE BUIT maakte de Franse politie, toen zij de leider en twintig leden van de jeugdbeweging van de O.A.S. ar resteerde. BEDOLVEN onder een lawine in de Ti- roler Pitz-vallei zijn vijf Duitse toeristen en een ski-leraar. Vier anderen werden gewond. WILDE STAKINGEN in zes Engelse automobielfabrieken hebben ongeveer 15.000 arbeiders werkloos gemaakt. Ver wacht wordt dat in nog zeven febrieken het werk neergelegd zal worden. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Veel bewolking maar geen neerslag van betekenis. Temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige oostelijke wind. Vandaag: zon onder 18.25 uur Maan onder 9.54 uur. Morgen: zon op 7.17 uur. Maan op 1.11 uur. President De Gaulle is intussen bereid gevonden in de kwestie-Cyprus te be middelen, als hij daartoe door alle be trokken mogendheden wordt uitgenodigd. „Nu is het ogenblik voor Franse tussen komst echter nog niet aangebroken", zo heeft hij gezegd. De president acht het huidige statuut voor Cyprus, dat aan de Turkse minder heid een aandeel van veertig procent in de regering van het eiland geeft, op den duur onhoudbaar. Frankrijk is van oor deel dat het conflict niet door handha ving van de huidige grondwet kan wor den opgelost. In de komende paar weken was geen initiatief van Parijs te ver wachten. In een verdere toekomst moest een dergelijke stap evenwel niet worden uitgesloten. Zoals gemeld heeft Frankrijk in het begin van het conflict op Cyprus gewei gerd deel te nemen aan een internatio nale strijdmacht op het eiland, omdat Pa rijs niet de hand heeft gehad in de tot standkoming van de overeenkomsten, waarbij de onafhankelijkheid van Cyprus werd geregeld en ook niet de naleving van deze akkoorden heeft gegarandeerd. Het voorstel van de vijf niet-perma- nente leden van de Veiligheidsraad om een internationale vredesmacht naar Cyprus te zenden, is op het door onlus ten geteisterde eiland gunstig onthaald. Intussen voert Oe Thant met verte genwoordigers van Engeland, Ierland, Zweden en Finland al druk overleg over de samenstelling van de vredesmacht. Denemarken zou al 600 man en Canada 500 man hebben toegezegd. In Athene hebben tweeduizend Griek se studenten betoogd voor de Amerikaan se en Britse ambassade. Ze vroegen te rugtrekking van de Amerikaanse zesde vloot uit de Griekse wateren en Britse troepen uit Cyprus. Een Grieks vlootonderdeel heeft gis teren weer „manoeuvres" gehouden in de Aegeïsche Zee en de Zee van Kreta. Binnenkort zullen ook Turkse en Ame rikaans-Griekse manoeuvres in hetzelf de gebie'd worden gehouden. De Ameri kaanse ambassadeur op Cyprus, die on langs naar Washington werd teruggeroe pen, zal vermoedelijk niet meer op zijn post terugkeren. Hij is lichamelijk volko men uitgeput. derzijds wel blijk moet geven van een grotere politieke wil. „Anders weet men buiten Europa niet wat Europa is en wil". Het Europa-van-de-zes beschouwt de bondskanselier zeker niet als eindpunt. Het idee van een multilaterale kernmacht heeft de instemming van de bondskanse lier „omdat het de V.S. en Europa nader tot elkaar kan brengen". De bondskanselier bevestigde voorts met eigen woorden de passage in het officiële communiqué, waarin gesproken wordt over een hoge mate van overeenstemming tussen Neder land en West-Duitsland op het stuk van de grote politieke vraagstukken. De bondskanselier bracht zelf het ver leden ter sprake toen hij zei dat het Duitse verleden niet van tafel geveegd kan worden. Maar in het nieuwe West- Duitsland kan men vertrouwen hebben, meende hij. „De blik dient thans op de toekomst gericht te zijn en we moeten onze gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid kennen". Dr. Erhard drukte er zijn vreugde over uit dat de besprekin gen met de hoogste Nederlandse rege ringsleiders de nieuwe vriendschapsban den tussen beide landen verstevigd heb ben, zoals ook in het communiqué was gezegd. Daarin werd ook medegedeeld dat bij de besprekingen op de voorgrond ston den de problemen rond de voortzetting van de Europese eenwording. Beide re geringen wensen uitbreiding te geven aan de Europese economische samenwer king in het kader van de verdragen van Rome. In dit verband streven zowel Ne derland als West-Duitsland ernaar de fusie van de drie uitvoerende organen van de Europese gemeenschappen op 1 januari 1965 tot stand te laten komen. Beide landen zullen volgens het commu niqué ook streven naar uitbreiding der bevoegdheden en versteviging van het Europese parlement. Het communiqué zegt voorts dat Ne derland en Duitsland de waarde beklem tonen van het contact tussen de E.E.G. en Groot-Brittannië in het kader van de Westeuropese Unie. Als uiteindelijk doel van hun Euro pese politiek beschouwen beide regerin gen de totstandkoming van een op de mocratische basis verenigd Europa, waar in behalve de bestaande leden ook Groot- Brittannië en andere Europese landen een plaats zullen hebben. Gisteravond is dr. Erhard met minister Schroder en de overige leden van zijn delegatie weer naar Bonn teruggekeerd, 's Morgens bezocht hij koningin Juliana. Minister-president Marijnen en mr. Luns hebben een uitnodiging van Erhard voor een tegenbezoek aan Bonn aanvaard. (Van onze Haagse redacteur) Dr. Erhard heeft gisteren ver klaard de verloofde van prinses Irene, don Carlos, niet te kennen. Zoals bekend is van don Carlos gezegd, dat hij een aantal jaren ge leden onder dr. Erhard gewerkt heeft op het Westduitse ministerie van economische zaken. „Ik ken don Carlos niet en ben geen huwe lijksbemiddelaar geweest", ver klaarde de bondskanselier giste ren onder grote hilariteit van de aanwezige journalisten. Gisteren zijn het elfde en twaalfde lid van de jury, die een oordeel zal moeten vellen over het al dan niet schuldig zijn van Jack Ruby aan moord op Lee Os wald, de vermoedelijke moordenaar van pres. Kennedy, beëdigd. Het zijn Aileen Shields, een werkende vrouw van tussen de vijftig en zestig jaar, die het derde, en een grootmoeder, die het vierde vrou welijke jurylid wordt. De jury is nu voltallig, waardoor het eigenlijke proces kan beginnen. Frankrijk heeft gisteren de eis gesteld dat nationalistisch China zijn zetel in de wereldgezondheidsorganisatie (W.H.O.) zal afstaan aan communistisch China. Het deed dit bij het begin van de zeven tiende algemene vergadering van de World Health Organisation, die dinsdag in Genève is begonnen en tot 21 maart zal duren. De Verenigde Staten verzetten zich on middellijk tegen het Franse voorstel. De algemene vergadering begon met de verkiezing van een commissie tot onder zoek van de geloofsbrieven. Deze commissie begaf zich later in een bijeenkomst achter gesloten deuren, waar na de bijeenkomst van de assemblée werd verdaagd. Later kwamen de afgevaardigden op nieuw in voltallige zitting bijeen om het verslag van de commissie voor de geloofsbrieven te aanhoren. Frankrijk stelde toen de eis dat Formosa plaats zou moeten maken voor Peking. Een gemengde Oostenrijks-Britse commissie van onderzoek zegt in een voorlopig rapport over de vliegtuigramp in Tirol, dat er geen aanwijzingen zijn betreffende een technisch mankement aan boord van het verongelukte toestel. Op de foto: Jonge vrouwen die in Nicosia worden opgeleid om de politie op het eiland Cyprus te versterken. Hier worden zij ver trouwd gemaakt met automatische wapens. Een woordvoerder van de commissie legde er de nadruk op, dat het definitie ve rapport over de ramp, waarbij 83 men sen het leven verloren, mogelijk pas over enkele maanden gereed zal zijn. Hij deel de dinsdag op een persconferentie mee, dat de „Britannia" op een hoogte van on geveer 2620 meter met een snelheid van naar schatting tussen de driehonderd en vierhonderd km per uur tegen de rots wand van de Glungezer is gevlogen. De derde belangrijke conclusie, getrokken na een nauwgezette bestudering van de op de plaats van de ramp gevonden instru menten, is dat het toestel op het moment van de botsing in verband met de slech te weersomstandigheden blind moet heb ben gevlogen. Het voorlopig rapport meldt tevens dat de vlieger heeft geprobeerd een landing uit te voeren zonder nivagatiehulp, ter wijl de weersomstandigheden dit niet toelieten. De luchthaven van Innsbruck heeft geen radar of andere navigatiemiddelen om vliegtuigen binnen te loodsen. Mist en wolken boven Innsbruck maakten een visuele landing echter onmogelijk op het ogenblik dat de gezagvoerder van de „Britannia" zijn toestel aan de grond wilde zetten. Een 21-jarige Oostduitser is dinsdag bij Eschwege de „dodenstrip" overgestoken en veilig in West-Duitsland aangekomen, aldus de Westduitse politie. De jongeman was bij een vroegere vluchtpoging gearresteerd en tot 15 maan den gevangenisstraf veroordeeld. In ja nuari werd hij vrijgelaten, maar werd toen volgens zijn zeggen gedwongen on der „verschrikkelijke omstandigheden" te werken, zodat hij besloot nog een poging te wagen. De man had bij de Oostduitse grens politie gediend en kende de „dodenstrip" daarom zo goed, dat hij deze in het don ker durfde over te steken. Het Italiaanse stadje Monte Santangelo is de laatste dagen in opschudding, om dat de bevolking niet wil dat de deuren van de basiliek naar Griekenland gaan. De bronzen deuren, die rijk versierd zijn met reliëfs van bijbelse voorstellin gen, zouden naar Athene vervoerd wor den om daar tijdelijk tentoongesteld te worden op een expositie van Byzantijn se kunst in Europa. De bevolking van Monte Santangelo vindt echter dat de deuren al 888 jaar daar zijn en er ook moeten blijven. De arbeiders, die de deuren zouden weg halen gingen in staking. Vervolgens trachtte een woedende menigte de vracht wagen te vernielen, waarop de deuren vervoerd zouden worden. De burgemees ter, de politie en een ambtenaar van de Italiaanse monumentenzorg trachtten vergeefs de menigte te kalmeren. De Westduitse minister van justitie, Ewald Bucher, heeft dinsdag het denk beeld verworpen om de periode waar in oorlogsmisdadigers berecht kunnen worden te verlengen. Het denkbeeld werd enkele dagen geleden opnieuw gepropageerd door het Amerikaans- joodse congres. In West-Duitsland kan men niet meer vervolgd worden wegens een moord die twintig jaar geleden bedreven werd. Alle nazi-moorden worden ech ter behandeld alsof zij bedreven wer den op 8 mei 1945, de laatste dag van het nazirijk en kunnen dus berecht worden tot mei 1965. Bucher verklaarde dat een uitbreiding van de verjaringsperiode niet in over eenstemming te brengen zou zijn met de beginselen van een rechtsstaat. Hij verwierp echter tevens de gedachte om nu een streep te zetten onder het ver leden en verdere processen tegen oud nazi's niet door te laten gaan. TENGEVOLGE van brand in het ruim van de Poolse kustvaarder „Drawa", heeft de bemanning het schip moeten verlaten. Ze is aan boord genomen van het Poolse schip Monte Cassino. De brandende coaster bevond zich noordoostelijk van het lichtschip Texel. BELGIE zal niet deelnemen aan de proefvaart voor een multilaterale NAVO- kernmacht, hetgeen echter niet wil zeg gen dat het afziet van deelneming aan de kernmacht zelf. Koningin Juliana heeft dinsdag ochtend de Westduitse bondskan selier Erhard op paleis Soestdijk ontvangen. Op de foto doet prins Bernhard zijn gasten uitgeleide. Naast de prins v.l.n.r. de West duitse ambassadeur dr. H. Ber ger, kanselier Ludwig Erhard en de Westduitse minister van bui tenlandse zaken Gerhard Schroder De gezondheidstoestand van ko ning Paul van Griekenland gaat steeds meer achteruit, nadat zich buiten de bloedstollingen in zijn rechterbeen en in een van zijn longen, nog enkele complicaties hebben voorgedaan, o.a. zouden zijn nieren niet goed meer func tioneren. Op verzoek van de vorst is gisteren een Grieks-orthodoxe priester aan zijn bed geweest. Vanochtend zal in de haven van Athene een Griekse torpedoboot jager aanko men met aan boord een ikoon, waar aan een wonderdadige kracht wordt toegeschreven. Het kleinood is afkom stig van het eiland Tinos en zal een plaats krijgen in het slaapvertrek van de Griekse monarch. De ikoon werd in 1822 op het eiland aan getroffen. Sindsdien stromen jaarlijks talloze bedevaartgangers naar het eiland in de hoop van alle mogelijke kwalen genezen te worden. Uit West- Duitsland is een speciaal geneesmiddel ter bestrijding van trombose aangeko men, dat onmiddellijk de hofarts ter hand is gesteld. De gehele dag is de voltallige Griekse koninklijke familie gisteren aan het ziekbed van de lijden de monarch geweest. Ook prins Juan De nu al drie weken spoorloze Timo Rinnelt is, zo heeft een 11- jarige getuige gisteren aan de Westduitse politie verklaard, ge zien in gezelschap van een onge veer 16-jarige jongen in een tijd schriftenzaak in Wiesbaden. De be schrijving van deze jongen komt overeen met die van de 16-jarige Erich Klein, die op het ogenblik in de cel zit in verband met de af faire Timo. De mogelijkheid dat de ontvoerde jon gen het slachtoffer is geworden van een sex-maniak en niet zo zeer van ontvoer ders, die uit zijn op een losprijs, is door deze getuigenverklaring groter gewor den. Te meer daar Klein vaak gezien is in „zedeloos" gezelschap. Niet alleen hij, maar ook andere mensen van dit allooi zullen door de Duitse politie duchtig aan de tand gevoeld worden. De mogelijkheid dat de ontvoering een politieke daad is in verband met het feit dat de familie Rinnelt in 1958 als poli tieke vluchteling West-Duitsland is bin nengekomen, moet uiterst gering geacht worden. Herhaalde malen heeft de politie nu al contact gehad met de zogenaamde ont voerders. Hun beweringen, dat zij het kind terug zouden kunnen brengen, heb ben ze nog steeds niet waar kunnen ma ken. Al weer een reden om te geloven dat de affaire-Timo een zedendelict is. Carlos, de schoonzoon van de vorst, Is uit Madrid overgekomen. Premier Papandreou laat zich van uur tot uur van de toestand des konings op de hoogte houden. Papandreou heeft koning Paul enkele ogenblikken kun nen bezoeken. Hij verliet het paleis in een toestand van hevige gemoedsbewe ging. Ook het volk leeft sterk met de ko ning mee. De Grieken rukken elkander de speciale uitgaven der dagbladen, met het laatste nieuws over de zieke vorst uit de handen. De koning vroeg gisteravond zijn klein kind, het twee maanden oude doch tertje van Juan Carlos en prinses So! phie te mogen zien. De zuigeling werd met spoed uit het verblijf van de prinses naar het pa leis van Tatoi overgebracht. Nadat de koning haar enkele minuten had ge zien werd zij weer naar haar moeder teruggebracht. De Nederlandse minister van landbouw, mr. B. Biesheuvel, heeft dinsdag in de ministerraad van de Europese Economi sche Gemeenschap in Brussel aangedron gen op een zo snel mogelijke beslissing over het „plan-Mansholt" voor de vast stelling van een gemeenschappelijke graanprijs in de E.E.G. Dit plan voorziet in een gemeenschappelijk prijspeil voor granen per 1 juli van dit jaar. Uit het eerste voorbereidende debat dat de ministers van landbouw van de „zes" dinsdag aan het voorstel hebben gewijd, is gebleken, dat volledige uit voering van het plan dit jaar hoogst on waarschijnlijk zal zijn. Maar minister Biesheuvel, gesteund door zijn Belgische collega Heger, betoogde, dat uit politieke en praktische overwegingen voor het na tionale beleid in de zes E.E.G.-landen en voor de komende tariefsonderhandelingen in de Kennedy-ronde, een spoedige ver wezenlijking noodzakelijk is. Hij zei daar bij de voorkpur te geven aan het in één keer instellen van het gemeenschappe lijk prijspeil, maar de mogelijkheid van het bereiken van dit doel in twee etappen niet af te wijzen. (Advertentie) Uw huid laat zich niet verbergen! Fleu rige poeder staat alleen op een frisse huid! U reinigt uw huid natu ïrlijk regel matig, maar Scherk Gezichtslotion alleen reinigt haar grondig! 'n Watje met Scherk Gezichtslotion en u ziet 't resul taat... tintelend schoon na Scherk Ge zichtslotion. In flacons, v.a. f2.95 G 104

de Stem | 1964 | | pagina 1