Vijanden van het licht HET GEHEIME DORP Technisch is het tweede net een huzarenstukje Programma's radio en tv. Oorwurm meldt brand .DE DUIVELSGROT" Minister Bot leidt tweede televisienet in KIND Tweede congres Kerk en Kunst in Tilburg Radi Televisie BOUCLÉ TAPIJT DOOR H. v. N ij natte n- Doffegnies >tem-feuil!etorv 6,7,8,9, Uit opa's krant DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 MAART 1964 Voor de zoveelste maal hebben wij geboeid zitten luisteren naar de geïllus treerde lezing van dr. L. de Jong van het bureau voor oorlogsdocumentatie over de bezettingsjaren. Het onderwerp was: Nederlands-Indië tijdens de Japan se bezettingstijd. Hetgeen dr. de Jong vertelde en de wijze waarop hij dat deed, was dermate suggestief niettemin toch objectief dat alles, wat in de diverse vakjes van onze herinnering was opgeborgen, fel begon te herleven. De causerie van gis teravond. die langer duurde dan ge pland. was in feite een machtig brok historie, die voor vele Nederlanders nog onbekend gebied is. De grote verdienste van dr. de Jong is, dat hij deze Neder landers een gedocumenteerd overzicht heeft gegeven van jaren smadelijke ne derlagen en roemruchte overwinningen, van mensonterende gruweldaden en martelingen door de Jappen, waaraan vele duizenden krijgsgevangenen en burgers ten offer vielen en van momen ten van de blijde bevrijding. Zij die de documentaire causerie gisteravond niet hoorden, raden wij aan zondagmid dag de herhaling ervan te volgen: zij kunnen er alleen maar rijker van wor den. De avond sloot met een plezierig on derwerp. Caroline Kaart kwam namelijk weer op visite met enige schone liederen. Als steeds bekoorde zij ons weer met haar nobele stem en voordracht. W.v.B Van 8 tot en met 11 april zal in Til burg voor de tweede maal het congres Kerk en Kunst worden gehouden. Aan deze bijeenkomsten zal worden deelge nomen door studenten aan de Vlaamse en Nederlandse theologica en philosophi- (Van onze radio- en tv-redacteur) J^e mogelijkheden tot ontvangst van het tweede televisieprogramma mogen op papier een niet zo heel ingewikkelde operatie lijken, in wezen mag van een huzarenstukje worden gesproken. Voor al als men het ziet tegen de achter grond van het feit, dat Nederland straks na Italië het tweede land in Europa is waar één televisie-organisatie twee nationale programma's verzorgt. Qm een indruk te kunnen geven van de technische voorzieningen, die de NTS voor het tweede televisieprogramma dient te treffen, is het wellicht wense lijk er aan te herinneren dat voor het uitzenden nodig zijn: studio's ,tv- apparatuur, twee contactpunten van PTT die voor doorgifte zorgen en de zender. Zo gaat het met het eerste programma j en zo dient het ook met het tweede net te gaan. Dit houdt in, dat de zender Lopik een tweede zendantenne moet hebben en dat de apparatuur van de PTT verdubbeld moet worden. Als wij de PTT-aangelegenheden hier verder onbesproken laten en ons be palen tot de NTS-voorzieningen, dan moeten er in de eerste plaats bijkomen een hoofdcontrolekamer (hek), een presentatiestudio, een filmkabine en een ondertitel-apparatuur. De hoofd controlekamer dient men te zien als het technische hart van de Bussumse Vitus studio, waar de programma's door de omroepsters worden aan- en afgekondigd, waar de journaalmede werker tijdens de uitzending van het nieuws zit, enz. De hoofdcontrolekamer, presentatie studio, filmkabine en ondertitelappara- tuur dienen nu verdubbeld te worden. Vorig jaar reeds is men met de voor bereidingen gestart. De werkzaamheden verlopen bevredigend. Vrij spoedig zal de tweede hek gereed zijn, waarna in fasen de gehele ver dere apparatuur voor het tweede net in gebruik genomen kan worden, zodat op 1 oktober a.s. de NTS technisch gereed is voor het tweede programma. Intussen wordt gedurende de zojuist begonnen experimentele periode ge bruik gemaakt van de bestaande tech nische reserve-apparatuur, die tot dus- EXPEfflMENTKl n6t WUZffifNSEN KANAAL 27 VOORBEHOUDEN ver o.m. al wordt gebruikt voor de dagelijkse Eurovisie-nieuwsuitwisselin- gen, maar die uiteraard, slechts be perkte programmatische mogelijkheden biedt. jV/Tet het installeren van deze tweede set is men er, zoals vanzelf spreekt, nog niet. Er zullen in de toekomst nog andersoortige voorzieningen ge troffen dienen te worden en een der belangrijkste daarvan is wel de uit- breiding van de studiofaciliteiten. De NTS heeft op dit moment de be schikking over drie studio's te Bus- sum, de voorlopige als studio ingerichte, toekomstige decorhal in het in aan bouw zijnde studiocomplex te Hilver sum. gebouw Concordia te Bussum en incidenteel de Singer concertzaal te Laren en andere gebouwen in Neder land. Daaraan wordt straks ook Belle- vue in Amsterdam toegevoegd. Er wordt gestreefd om per 1 oktober over Bellevue als een volledig ingerichte studio te kunnen beschikken. Voorts zijn, zoals wij reeds berichtten, nog onderhandelingen gaande (Cinetone en Diaconessenhuis) om voor een bepaalde periode ruimte ten behoeve van het voorproduceren van een aantal pro gramma's te huren. Alexander Ramati heeft in op dracht van de N.C.R.V. het spel „Vijanden van het licht" geschreven, dat donderdag avond voor de televisie zal worden uitgezonden. Regie Alexander Ramati, Nederland se vertaling L. Rutgers, de cors Massimo Götz. Op de foto een scene met vlnr.: Liselot Beekmeyer, Hans Croiset, Di- di Ramati, Stefan Feisenthal en Johan Schmitz. J_Jet ligt in de bedoeling, dat de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Bot, hedenavond om 19.55 uur via beide televisiezenders een korte toespraak zal houden ter inleiding van de experimentele periode van het tweede net, dat zoals bekend tot 1 oktober a.s. zal duren. Voor hen, die Lopik 2 kunnen ontvangen en niet voetbalminded zijn, bestaat er nu ge legenheid om via het tweede net te kijken naar een muzikale show van Edmundo Ross en zijn orkest, om 20.25 uur gevolgd door de humoristische thriller Morgen ben ik rijk, waarin befaamde acteurs als Alec Guiness en Stanley Holloway spelen in het kostelijke verhaal over de gouden Eiffeltorentjes. In het NCRV-programma op Hilversum I (402 m) is er im 20 uur een Passie- stonde uit Utrecht. Om 20.35 uur volgt een concert voor klarinet en orkest en om 20.55 uur de rubriek „Kanttekenin- gen". Vervolgens is er om 21.10 uur een uitzending van de grote mis van Brack ner door het Concertgebouworkest. Het Nieuw Symfonie-orkest o.l.v. Stanford Robinson komt om 22.15 uur voor de microfoon. Tenslotte is er om 23.15 uur een romantisch muzikaal programma on der de titel „Als de dag is verstreken De VARA presenteert om 19.25 uur op Hilversum II (298 m) „Pennies from hea ven Bob Spaak en ir. van Emmenes geven om 19.55 uur een ooggetuigeverslag van de Europa cupwedstrijd PSV-Zu- rich. Malando en zijn tango-rumba-or kest komen om 22 uur in de ether en om 22.55 uur volgt het muzikaal programma voor kenners en liefhebbers onder de titel „Contrasten". EERSTE NET: Om half acht presenteert de AVRO de tiende Dick van Dyke-show. Om 19.55 uur schakelt de NTS over naar Eindhoven voor een rechtstreeks 'oeeld- verslag van de eerste wedstrijd in de kwartfinale om de Europa-cup voor landskampioenen tussen PSV en Züricn met commentaar van Aad van Leeuwen. In de pauze van 20.45 tot 21 uur volgt het journaal en weekoverzicht en van 21 tot 21.45 uur de tweede helft van de wedstrijd. De AVRO zendt daarna om 21.45 uur een aflevering van de film serie „De verdedigers" uit. Tenslotte is er om 22.35 uur het tweede journaal. TWEEDE NET: Om 19.55 uur zal de minister van O. K. en W., mr. Bot, met een korte toespraak de officiële inge bruikneming van het tweede net ope nen. Om 20 uur volgt een muzikale show met het orkest van Edmundo Ross onder jj ..Broadway goes latin" en om 20.25 uur de humoristische film „Morgen ben ik rijk", met in de hoofdrollen Alec Guiness en Stanley Holloway, welke rol-1 prent door de KFC werd toegelaten voor alle leeftijden. io Woensdag 4 maart HILVERSUM I 402 M NCRV: 12.30 Mededelingen t.b.v, land en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestmuziek en zangsolist: stereofonische uitzending. Grammofoonmuiek, eventueel actualitei ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumen taal kwintet. 13.35 Lichte orkestmuziek (gr.). 14.00 Klassieke kamermuziek (gr.). 15.<00 Jeugdconcert. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Orgelspel met rithmische begeleiding. 17.40 Bekende Duitse orkesten (gr.). 18.05 Dameskoor. 18.30 Het Spectrum, lezingen. 18.45 Nieuwe grammofoonplaten. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwar- tier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Oude kamer muziek. 20.00 Hoe zien wij Hem?, Pas siestonde. 20.35 Moderne orkestmuziek. 20.55 Actualiteiten. 21.10 Concertgebouw orkest, groot omroepkoor en solisten: klassieke muziek. 22.15 Amusementsmu ziek (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Grammofoonmuziek. 23.00 Buitenmensen van de maatschappij (2), lezing. 23.15 Metropole-orkest: ro mantische muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 M VARA: 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Licht orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meisjeskoor uit Engeland met pianobe- geleiding. 13.35 Licht instrumentaal kwin tet. 14.00 Utrechts stedelijk orkest, koor en solisten: klassieke muziek. 14.50 Hoe worden we geregeerd?, lezing. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken, 17.20 Ritmisch strijkorkest. 17.50 Regerings uitzending: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Gesproken brief uit Vlaanderen. 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: Luistert naar De Stem van de V.V.D. 18.30 Liedjes. 18.55 Doe wat voor dit leger, toespraak, 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjes koor. 19.25 Theaterorkest en zangsolisten. 19.55 PSV-FC Zürich, eerste wedstrijd in de kwartfinale om de Europabeker voor landskampioenen. (In de pauze ca. 20.45 Nieuws). 21.50 Lichte grammofoon- muziek. 22.00 Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit de actualiteit. 22.55 Contrasten: muziek voor kenners en lief hebbers (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12.00 Nieuws. 12.03 Interludium. 12.15 Lichte muziek. 12.50 Beursberich ten. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13 20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 School radio. (Om 15.00 Nieuws). 15.45 Koor zang. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Engelse les. 16.24 Lichte muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en medede lingen. 17.15 Kamermuziek. 17.55 Gram mofoonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filo sofie. 18.50 Intermezzo. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.40 Lichte muziek. 19.45 Klankbeeld. 20.00 Lichte muziek. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Jazzmuziek. 21.40 Lichte orkestmuziek. 22.00 Nieuws. 23.05 Kamermuziek. 23.55 Nieuws. 24.Ö0-0.45 Voor de zeelieden. BRUSSEL FRANS 484 m: 12.30 Gevarieerd programma en actualiteiten. 14.03 Gevarieerd muzikaal programma. 16.08 Spaanse volksmuziek. 17.00 Nieuws. 18.03 Uitzending voor de soldaten. 18.40 Lichte muziek. 19.20 Nieuwe grammofoonplaten. 19.30 Nieuws. 20.00 Klassieke muziek. 22.00 Wereldnws. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.55 Nieuws. Donderdag 5 maart HILVERSUM I 102 M KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Po pulaire klassieke muziek (gr.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte grammo foonmuziek. HILVERSM II 298 M AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma-overzicht, aan sluitend lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoon muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing. 11.15 So praan en piano: moderne liederen. 11.45 Levenskunst, lezing. Woensdag 4 maart NTS: 17.00 De Verrekijker: internatio naal jeugdjournaal. AVRO: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Dick van Dyke Show. NTS: 19.55 Voetbalwedstrijd PSV- Zürich. (In de pauze: 20.45-21.00 Jour naal). AVRO: 21.40 De Verdedigers, tv- film. NTS: 22.30-22.35 Journaal. EXPERIMENTELE TV-UITZENDIN- GEN OP HET TWEEDE NET (KAN. 27) NTS: 20.00 Broadway goes Latin, een muzikale show. 20.25-21.45 Morgen ben ik rijk, speelfilm. FRANS BELGIë: 18.30 Berichten 18.33 Engelse les. 19.00 De schijnwerper op het lawaai. 19.30 Film-feuilleton. Ter aanvulling tekenfilms. 20.00 Journaal. 20.30 Reportages. 21.40 Klassieke en mo derne muziek, met een interview. 22.20 Journaal. VLAAMS BELGIë: 17.00-18.00 Pro gramma voor de jeugd met sportrubriek. 19.00 Nederlandse les. 19.25 Programma voor de vrouw. 19.50 De weerman. 19.55 Sport. 20.00 Nieuws. 20.20 O Cangaceiro. dramatische speelfilm. 21.50 Romeinse kunst en architectuur, film van de Britse tv. 22.20 Nieuws. (Advertentie) HOEST verdwijnt zo snel zo gemakkelijk door de medicinale hoestbonbon met vitamine C „Het Frans-Halsmuseum, staat in' brand". Dit maakte gisteroch tend de Haarlemse brandweer op uit het alarm, dat werd gegeven. Twintig man spoedde zich erheen, maar ontdekten geen brand. Een onderzoek bracht aan het licht dat een oorwurm in een van de brandmelders was gekropen en de installatie in werking had gesteld. Een beetje beetgenomen voelden de brandweerlieden zich wel. Met gezichten als oorwurmen, maar toch blij dat er geen brand was, gingen zij terug naar de kazerne. (Advertentie) BASTION: bouclé tapijt j in 2 kleuren gedessineerd voor j de prijs van I f 33.50 p. str. meter. I Vraag folder B26 aan I Veneta N.V., Hilversum. Vanmiddag kunnen de grotere kinderen weer in spanning kijken naar het televisiespel „De Duivelsgrot". De regie van dit spel berust bij Fred. Bosman. De vertolkers zijn o.a. Philippine Aecker- lin, Betsy Smeets, Arend Hauer en Wim de Bakker. De decors van „De Duivelsgrot" worden verzorgd door Peter Gabriëlse. Zo als de foto laat zien zijn de wezens van de andere planeet van plan alles in het werk te stellen om de indringers uit de grot te verdrijven. 13) Maar oom Chris zei verrast en spon taan: .Tjonge, Heintje, aan jou had ik hele maal nog niet gedacht. Als jij het doen wilt, zijn we ineens uit de nood.' ,Maar u en tante Christina,' zei Joep bedenkelijk, ,u zult het veel te druk krij gen en bent u niet bang, dat al dat heen en weer gevlieg te veel aandacht op dit huis vestigt?' ,Niet erger dan het al was; we zijn de hele onderduikersrompslomp nu toch kwijt, moet je niet vergeten.' ,Ik,' zei Christina opgewekt, ,vind het een prachtoplossing.' Toen stond Bonsma met een ruk op. ,En ik heb geloof ik met de hele boel niets meer te maken. Der Mohr hat seine Schuldigkeit getan, der Mohr kann gehen! Hij liep zo woest de kamer uit. dat zijn wapperende jaspanden de kopjes van de tafel hadden gesleept als Gert ze niet haastig gegrepen had. Oom Chris ging hem achterna, hield hem bij het portaal tegen. .Mijnheer Bonsma, u weet heel goed, dat dat niet zo is. Als u even in alle kalmte over ons plan nadeenkt, zult u moeten toegeven dat het zo 't beste is voor allemaal.' Het bleef een ogenblik stil, toen voelde oom Chris zijn hand gegrepen en krach tig gedrukt. ,Ik weet het wel, ik weet het wel, oom Chris. Al su mijn hulp nodig hebt en van mijn diensten gebruik wilt maken, dan weet u waar u mij vin den kunt.' ,Dat zal misschien vaker zijn dan u lief is,' zei oom Chris ernstig. ,Wij kun nen uw hulp in vele dingen niet missen, maar een ieder moet het deel van het werk hebben, dat hem het best ligt.' ,Heel, goed, heel goed. ik wacht op uw V velen,' zei Bonsma,' weer wat prik kelbaar en ironisch. Oom Chris negeerde het en bleef in de deuropening staan, terwijl Bonsma aan zijn fiets prutste. Hij kwam gehaast teruglopen, stopte oom Chris een stapel papieren in de handen en zei: ,Stop het maar in de ka chel, toch maar beter, dat ik daar op dit ongeoorloofde uur niet mee gesnapt word'. Toen reed hij het hek uit, de pikduistere nacht in. Terug in de kamer zag oom Chris, dat het illegale krantjes waren, die daar de hele avond, vind baar voor iedereen, in Bonsma's fiets tas gezeten hadden. Hij toonde ze aan de anderen voor hij ze in de kachel gooide. .Nou, je snapt niet, dat hij er nog nooit ingevlogen is,' z;ei de student. ,Die,' zei Joep, ,die kletst de Duitsers nog om als hij al voor het vuurpelo ton staat.' .Hij zou de Duitsers nog weten wijs te maken, dat het pro-Duitse geschriften waren,' zei Heintje grinnikend. Oom Chris, het gezicht verlicht door de rode gloed van het vuur, antwoordde: ,En toch is het geen kwade kerel.' Er kwam geen protest, zelfs niet van Christina; ook niet, toen zij eindelijk in bed lagen en hij zijn gezegde herhaal de. Hij schudde haar plagend bij de arm. .Gloeit er dan geen enkele egelpen?' ,Nee,' antwoordde ze al half in slaap, ,nu we het hoofdkwartier en Bonsma kwijt zijn, is er geen stroom meer om mijn accii op te laden.' HOOFDSTUK II Op een mistige novemberdag kwamen oom Chris en tante Christina met hun boodschappenvracht bij de ondergrond se hut aan in de buurt van het Onder de dingen die niet mogen behoort, voor zo ver het de militaire dienst betreft, ook het meebrengen van dochtertjes en deze bij het 1 appèl voor de troep op te stellen. Het staat nergens met zoveel woor den in het Reglement op de Krijgs tucht, doch er is nu jurisdictie: de majoor die zondag in d.e Bredase Seeligkazerne appèl afnam, heeft de soldaat Van Tongeren gezegd dat het niet meer diende te ge beuren. De soldaat zat wel erg moeilijk: zijn vrouw ziek, geen familie of kennissen bij de hand die op het kind konden passen en hij moest naar dat appèl Daarom moest nok Van Tongeren „present" gnan roe pen. Ten einde raad nam hij zijn dochtertje, één jaar oud, in het wandelwagentje mee en posteerde haar zo lang voor het front van de troep. Zo'n kind wil het graag goed kunnen zien. .Je ziet de situatie zó voor je: een plein vol militairen, een beetje gin- i negappend zo lang er nog geen ..geeft acht" gebruld is. en ver tederd kijkend naar dat kind in het wandelwagentje. Linda heet ze en i ze zal het best prachtig gevonden i hebben, al die meneren met nèt l zulke pakken aan als papa. Dan komt daar de majoor. Hé, een kind op het appèl? Maar dat is een aanfluiting, zeg. Hier wordt de waardigheid van het Neder landse leger en in het bijzonder van de rituele plechtigheid die „appèl" heet door het slijk gesleurd. Van wie is dat kind? Laat die vent hier komen. Goed dat de majoor het maar eens duidelijk gezegd heeft. Waar bleven we als het gewoonte werd dat dienstplichtigen en ander mili tair personeel hun kroost mee naar de kazene brachten. Had de man soms verwacht dat de majoor een snoepje uit zijn zak zou hebben gehaald en het kind over de krul len had gestreeld? Toe nou. Dat doen ze misschien in het leger van i Mozambique, maar bij óns heerst goddank orde. Stel je voor, een kind op het appèl. Het leger is geen kinderbewaarplaats. Ook al doet soms iemand dan wel eens een tikje kinderachtig... PRAET-MAECKER VROUWENHATER In Oxford is de vorige week prof. Atkinson overleden. Zijn colleges zul len niet gauw vergeten worden, want Atkinson stond bekend als de grootste vrouwenhater in de geschiedenis. Zo gauw er maar een vrouw in de col legebanken verscheen, begon Atkin son naar te doen. Eens heeft hij een vrouwelijke studente verjaagd door zijn pantalon over de katheder te hangen. Een andere keer joeg hij drie meisjes weg met zijn aankondiging: „We zullen nu spreken over het sek suele gedrag van de mannen op de Zuidzee-eilanden." Toen de drie vrou welijke studenten begonnen te gillen 1 zei hij: ,,Kalm aan, dames. U hebt i nog een week de tijd voor de boot i naar de Zuidzee-eilanden vertrekt." Daarop holden de meisjes weg. At- i kinson steunde verbouwereerd: „Wat 'n haast, wat 'n haast..." voormalige hoofdkwartier. Ze waren laat, want ze hadden een eind om moe ten fietsen vanwege een Duitse con trolepost bij de spoorwegovergang. Ze ker waren er weer gevangenen ont snapt uit de in de nacht langs geko men treinen of er waren piloten zoek uit neergeschoten vliegtuigen. Heintje was er niet; misschien was hij onge duldig geworden en op stap gegaan. ,We zullen maar even wachten,' zei oom Chris, terwijl hij de pakken aan nam die Christina, halverwege de trap, aangaf. Later zaten ze tegenover elkaar aan de smalle ruwe tafel en Christina veegde met haar zakdoek de druppels van haar gezicht. De lok haar, die uit haar regenkapje kwam, was met een waas van vocht omsponnen en ook de jas van Chris was grijs van de spelde- kopfijne druppeltjes. In de hut rook het naar schimmelig hout, paddestoelen en aarde, maar het was er droog en warm. Op de tafel stond een kaars op een wit schoteltje, Horizontaal 1. besmettelijke ziekte Londense mist 2. telwoord 3. niet dezelfde 4. proef ongevuld 5. deel van de bijbel gewicht 6. huidbedekking van vogels spier 7. klepper 8. gesloten 9. meisjesnaam venster Vertikaal: 1. deel groot aantal 2. een zekere 3. bloem 4. luchtig verblijf soldatenvoedsel 5. en dergelijke tegenover 6. vlug vrucht 7. schrijflijn 8. lof 9. hangend slagbekken deel van een boom uiejs SuoS *5 aja -g p£aj i jaad jaus •9 o; pa g s%ei jua; -f .iaj -se g aua z Uied 1 iaaA UIBBJ' saot '6 30} '8 R}bj 'i saad jaaA •9 jS }u "g §aa| ;sa} jap -UB g uaa z Souis }sad "i :".ioh jSuissojdo LIEFDADIG (1) In Londen hebben duizend manne lijke en vrouwelijke studenten een aantrekkelijke wedstrijd gehouden. Het ging er om wie er het meeste hier kon drinken. De studenten haal den tezamen een gemiddelde van ze venhonderd pinten bier per uur. .Som mige cafés, die als wedstrijdterrein waren uitgezocht, konden de situatie niet baas en zy bleven met lege kel ders zitten. De studenten organiseer den dit bieroffensief in het kader van een liefdadigheidsactie. LIEFDADIG (2) In Southampton (Engeland) vond i Billy McAuliff, een Schots jongetje dat daar woont, een portefeuille met bankbiljetten ter waarde van ruim 800 pond sterling, (achtduizend gul den). In de portefeuille zat het adres van de eigenaar. Billy stevende erop af en ontving als vindersloon een handvol pinda's. Zijn familie vraagt 1 zich nu af waar het sprookje over i de gierige Schotten vandaan komt... i LIEFDADIG (3) Onze correspondent te Marolleput meldt ons, dat de pastoor van zyn parochie zondag de volgende bood schap aan zijn kudde beeft voorge lezen: „De gelovigen die gewend zijn een knoop in het kerkezakje te wer pen, wordt vriendelijk verzocht deze knopen voortaan zelf van huis mee te brengen en ze niet meer van de knielkussens af te trekken." MISS In Finland hebben de meisjes het i niet op schoonheidswedstrijden. Toen i er in de Finse hoofdstad een „miss Helsinki" gekozen moest worden, was er geen enkel meisje te vinden dat aan de wedstrijd wou meedoen. De jury wees toen op goed geluk 25 mooie meisjes aan. maar deze scho nen bedankten er voor om in badpak langs de likkebaardende heren te pa- raderen. De jury stak toen de handen - uit de mouwen en sleepte de meisjes s letterlijk naar het zaaltje waar de beoordeling moest plaatsvinden. De meisjes keken zó lelijk, dat de jury er geen schoons meer aan vond. Na enig zoeken werd er een vrijwilligster gevonden. Het was iemand met een 1 druillip. ,,Ze maakt geen kans om ooit Miss World te worden." zei de juryvoorzitter, „maar een lelijke kan- i didaat is altijd nog beter dan hele- maal geen kandidaat." OLIFANTEN Drie eircusolifanten, die al twee dagen in een wagon op het goederen- F emplacement van Sestri Levante (Italië) stonden, gaven er opeens de brui aan. Zij drukten een wand uit de wagon en huppelden de stad in. 1 In een herenmodemagazijn gingen zij i een partijtje kegelen met de brand kast. Toen dit begon te vervelen be zochten zij twee cafés, waar zij de hele inventaris in gruizelementen sloegen. In een derde café ging één der olifanten op de trekautomaat zit- 1 ten. Hij kreeg daar een elektrische 1 schok en viel flauw. De ander schrok I zodanig, dat hij zuchtend neerstreek 1 op de jukebox. De circusmensen kon den de dieren zonder moeite meene- men. 4 maart 1914. Met dit zachte en druilerige weder zijn de lage weilan- den in Friesland wit van meeuwen. Het grondwater is hoog, dus leven de wormen thans in de bovengrond. De I meeuwen azen in de velden op larven, slakken en wormen. Een eigenaardige en nog niet algemeen bekende manier i houden deze slimme vogels er op na, t om de wormen te verschalken. Ze blijven daartoe geruimen tijd op de zelfde plaats en trappelen dan in snel tempo met de vrij breede zwempooten op den weeken bodem. Deze roffel doet een trilling in den grond ont- staan, waardoor de wormen zich ver- schrikt naar boven werken. Het resul taat is soms waarlijk verrassend voor i de hongerige meeuwen. De meeuwen zijn nu niet schuw. Een boerenarbei der. die zulke dansende meeuwen hon derdmaal had gezien, meende dat „die J arme vogels koude pooten hadden". F omkranst door een knibbelspel van af gebrande rode luciferstokjes, vuil en as. Zeker had Heintje de vorige avond veel bezoek gehad; het stro stak slordig uit de bedden en de dekens lagen als een prop aan het voeteneind. De ramen, la ger dan de begane grond, lieten maar weinig licht door. Oom Chris haalde een papier uit zijn zak, waarop hij een ont werp getekend had voor een nieuwe hut. Daaraan had hij deze morgen nog willen beginnen. De jongelui in het Ge heime Dorp hadden er het hout al voor gekapt en op maat gezaagd. Hij zat erover te denken hoe hij het werk zo vlug mogelijk voor elkaar kreeg. Er waren alweer talrijke aanvragen om hulp binnengekomen en Joep had hij op informatie uitgestuurd. De hutten die er stonden, waren al overbevolkt. Dat be vorderde de goede verstandhouding niet. Waarom moesten mensen, juist als ze diep in de ellende zaten, altijd ruzie maken en elkaar zo slecht verdragen? Het bezorgde je een hoop last en extra werk om de kamphanen en -hennen te scheiden en zo te groeperen, dat ze uit eikaars gezichtsveld bleven. Christina kon erom lachen, hij niet. Gek dat elke gemeenschap, hoe klein ook, altijd da delijk weer de kiemen bevatte van dat grote geheel, de wereld, afgunst, eer zucht. ijdelheid, dat er nu nóóit eens iemand was, die in nood boven deze dingen uitgroeide. Daar had je de oud ste bewoners van het dorp. Op zich zelf een aardige familie, hartelijk en opge wekt, nooit mopperend over de onge makken, die het leven in het bos nu eenmaal oplegde, maar de man, een stevige figuur van Duitse afkomst, nam als vanzelfsprekend aan, dat allen, die na hem gekomen waren, aan hem gehoorzaamheid verschuldigd waren. Hij had zich opgeworpen als burgemeester van het dorp en dat verdroegen de an deren weer niet, zeker niet de jonge lui. Tact bleek een uiterst schaars ar tikel. Er was dan ook zelden een hetero- gener gezelschap te zaam gebracht dan hier in het Geheime Dorp. Hol- lande joden. Duitse joden, illegale wer kers. wier leven op het spel stond als ze gegrepen werden, militairen uit con centratiekampen ontsnapte werklui. En dat alles zat hutjemutje door el kaar in overvolle hutten, op vakken bos grond enkele vierkante meters groot, ge scheiden door brandgangen, gevangen voor wie weet hoeveel jaren, met voort durend de kans voor ogen verraden, ontdekt en toch nog verloren te zijn. Hier onderbrak Christina zijn gedach- tengang. Ze zei peinzend: ,Weet je, Chris, soms voel ik me net een poes, die haar jongen tegen de meedogeloze grijphanden der mensen, die ze de nek om willen draaien, diep in het bos ver stopt heeft, en toch telkens als ik in het Geheime Dorp kom en ik word be stormd met klachten, wensen en ru zies. heb ik zelf zin om de mensen daar met de koppen tegen elkaar te slaan. (wordt vervolgd)

de Stem | 1964 | | pagina 13